i BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. het wenschelijlc zou zijn om bij het ge meentebestuur er op aan te dringen de landerijen door werkloozen in orde te laten maken. Ik heb eens geïnformeerd en gehoord dat het land van het arm bestuur 25 pCt. minder waard Is dan dat van al het overige hier liggende land. Dat komt alleen omdat het niet goed onderhouden is. Wordt er eenmaal eens flink wat aan gewerkt, dan is het weer 25 pCt. meer waard. Ik zou er daarom aanstonds op aandringen dat het land in orde wordt gemaakt. Ze doen er de armen beslist mede tekort als ze het land zoo latea liggen. Nu er nogal werkloozen zijn, zou ik er beslist op aan dringen. Voorzitter. Het gemeentebestuur is ook van dat oordeel, want het heeft reeds een schrijven tot het armbestuur gericht. Indertijd is de begrooting ook op voorwaarde dat ze het land zouden verbeteren, goedgekeurd. Wij hebben daarop gewezen maar tot op heden nog geen antwoord ontvangen, omdat ze nog niet bijeen zijn geweest. Zondag is dat het geval, dus spoedig zullen wij er iets van hooren. Teunen. Krijgen we nog verdere aan- planting ten oosten van de Spoorlijn. Voorzitter. Ja, de heer Rubbecs is daarmede belast, ook met het koopen en is nu op eenlge moeilijkheden gestut. Rubbens. Ër is wel eens gezegd dat eenleder voor ziju eigen de boomen moest zetten, maar als de een het wel doet en de ander niet, Is het toch weer niets. Rijken. Op het Dijkje zijn er gevaar lijke punten en omdat het er steeds drukker wordt, zou Ik willen vragen of het niet gewenscht was het wat breeder te maken. Voorzitter. Daartoe is in de heden gehouden wethoudersvergadering al be sloten. Het werk wordt aan van den Broek opgedragen. Rijken. Bij Tempelaars is ook nog een gevaarlijk punt. Voorzitter. Dat wordt ook in orde gebracht. Ik erken gaarne dat het pad slecht is. Rijken. Ik zou het dan van af van Iersel tot bij Janson ook eens goed laten natiën. Bij droog weer is het er goed, maar bij nat weer is er niet doorbeen te komen. Rubbens. Die kosten zullen groot worden. Rijken. Noodzakelijke uitgaven mag men niet achterwege laten. Rubbens. Men moet de theorie aan de practijk toetsen en als men dat doet valt er veel tegen. In de wethoudersvergadering is er ook al meermalen over gesproken en dan tevens de ftnantien onder de oogen ge zien. En dan beloof ik je dat je dikwijls even stil staat. Er zijn meer wegen die slecht zijn. Bij Nouwens daar is de weg ook slecht. Rijken. Afin, als dat eene deel onder banden wordt genomen is er al een flink deel beter. Rubbens. Men moet ook bedenken gelijke monniken, gelijke kappen. Het is daar altijd een zandweg geweest. Teunen. Bij Tempelaars is men bezig een heining te bouwen. Is dat particulier Rubbens. Is dat niet van de polder. Teunen. Moet die de kosten dan dra gen. Ik zou denken van Tempelaars zelf. Dat zou zoo tenminste moeten dienen, niet dat ik er tegen ben. Voorzitter. De kosten zullen zoo hoog niet ioopen. Rijken. De aannemers van de electri- citeitswerken hebben zoo wat overal de straat aardig laten liggen. Voorzitter. Dat is een kwestie die binnen een dag of veertien wel zal zijn opgelost. Dan zijn ze met al de werk zaamheden gereed gekomen en beginnen dan de straat in orde te brengen. Daar zal nauwkeurige controle op worden uitgeoefend. Rijken- Als ze dat dan maar door vaklui laten doen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter deze vergadering. De Dultsche delegatie Is te Londen aangekomen en zal heden in Lancaster House bij monde van minister Simons haar verkiartng afleggen. Naar verluidt zouden de Daitsche tegenvoorstellen Inhouden een schade loosstelling van 7'/» milliard in 30 jaar in plaats van 11 milliard in 42 jaar. Men doet echter goed een dergelijke mededeeling onder alle voorbehoud te aanvaardeo. Er doen verschillende be richten omtrent den inhoud der tegen voorstellen de ronde, maar men gist slechts, want de gedelegeerden hebben den inhoud zorgvuldig geheim gehouden. In de kringen der Londensche con ferentie is men intusschen zeer optimis tisch gestemd en heeft men alle hoop, dat de conferentie tastbare resultaten zal bereiken. Van een internationale commissie tot onderzoek naar de verhouding der nationaliteiten in Smyrna en Thraclë, waarmede de Turken accoord gingen, willen de Grieken niets weten, zoodat deze kwestie opnieuw de conferentie zal hebben bezig te houden. De Londensche correspondent van de N. Rott. Ct. seint d.d. 1 Maart Het index-cijfer van The Times geeft over Februari andermaal een belangrijke daling te zien. Einde Januari j.l. 214.7 bedragende (31 Dec. bedroeg het nog 240.3), Is het thans tot 194.4 terug- geloopen. Een jaar geleden stond het nog op 326.8. Een plan, waarvoor de Engelsche flnancieele wereld levendige belangstellng toont, is de aanleg van een tunnel onder het Suez-kanaal. Hij zou klaarblijkelijk op voordeelige wijze de spoorwegbrug van Kantara, die in den oorlog gebouwd en sedert een ernstige hinderpaal voor de scheepvaart vormt, vervangen. De onlangs gedane peilingen hebben aan getoond, dat aan den tunnelbouw geen onoverwinnelijke moeilijkheden in den weg staan. De bouw zou tengevolge hebben, dat de geregelde spoorweg verbindingen PalestinaEgypte In stand zouden kunnen blijven. Heden weid in de;kazerneger»ngeni« ie Cotk (Ierland) de executie voltrokken van 6 ter dood veroordeelde Iertche republikeinen, die sinds verschillende weken de uitvoering van hun vonnis hadden afge wacht. Op Zondagmorgen werden opeubare gebeden verricht in alle kerken en kapellen van het diocees Goik, daar het de laatste Zondag voor de terechtstelling was. Hedenmorgen in de"vroegte werden inde cel vkn de gehangenen door den aalmoeae- nier de H. Sacramenten der Stervenden aan de zes veroordeelden toegediend. Aangezien 'doorJ» geheel Ierland smeek, schriften waren rondgezonden ter verkrijging van gratie, had men tot op het laatste oogenblik nog gehoopt, dat deze zou wo'den verleend. Toen^het voltrekken der ex»cntie te Cork dezen namiddag te Dublin bekend werd, bracht dit eeu geweldige consternatie teweeg. Sommige hutzen en wi- kels waren gesloten, ten teeken van rouw. De wraakoefening voor deze terechtatelling heeft niet lang op zich laten wachten. Later op den dag zyn rjjf ongewapende soldaten te Cork op straat doodgeschoten en elf gewond. Nu knonen er wee? represailles volgen. De vloot der Kon. Pakketvaart Mij. zal met 15 schepen worden uitgebreid en wel3 voor passagiersvervoer, 2 voor passagiers- en goederenvervoer en 10 uitsluitend voör goedeieuvervoer. Niet alleen uit Engeland, maar ook uit België worden hier te lande scherp verlaagde kolen-offertes ontvangen. Eenige soorten huisbrand werden aange boden met een prijsverlaging van f 60 per wagon van 10.000 K. G. - De nieuwe postarieven, welke met in gang van heden van k»acht worden, zijn in een aardig boekje door het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie uitge geven, hetwelk aan de postkantoren te koop is. De bedoeling van deze uitga-e is, de nieuwe tarieven op practische en goed- koope wijze bekend te makea De teekenaar Ton van Tast Ant. van der Valk) verluchtte het boekske met leuke, hier en daar rake krabbels, waarin den iezer menige practisch wenk wordt gegeven. Orer de afgeloopea week, eindigende 26 Februari zijn in Nederland uitgesproken 44 faillissementen tegen 27 faillissementen ia dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Februari 1921. 265 faillissementen tegenover 203 over hetzelfde tijdperk van het vori/e jaar, B. en W. van 'r-Hertogenbosch stellen voor een der nieuwe straten van de ver. groote stad te noemen naar deu grooten Borschen baritonzanger Willem Deckers, Wanneer men zich herinnert dat deze kunstenaar ia 1899 overleed, kan men niet zeggen, dat men in Brabants hoofdstad al te vlug is begonnen met het eeren zijner groote mat oen. Zoodoende kan ürelio, ook een Bossche naar, nog lang wachten. De bemoeiing van de Huurcom- mlssles te Amsterdam met de onder huur, zal 1 Maart iu een nieuw stadium treden. Op dien datum zullen tweenieuwe Huurkommissies haar werkzaamheden aanvangen, welke commissies zich nage noeg uitsluitend met de bestrijding van den onderhuurwoeker zullen bezighouden. Het ingeslopen kwaad zai thans op de allerkrachtigste wijze worden bestre den. De gewijzigde Huurcommisslewet, welke ongeveer gelijktijdig in werking treedt maakt bovendien deze bestrijding in dubbelen zin gemakkelijker. Ie. Zal overtreding van de wet niet meer als tot nu toe, verjaren en 2e zal overtreding In den vervolge niet alleen kunnen worden gestraft met een geld-j boete van f 1000. maar ook met een. hechtenis van 6 weken. Gelijk uit onderstaande oproep blijkt; zullen alle onderverhuurders te Amster dam nog eenmaal in de gelegenheid wor den gesteld hun verzuim goed te maken.. Blijven zij echter nalatig, dan zal hun: geval ter kennis van bet Openbaar Mf-> 4 nisterie worden gebracht en zal veroor deeling hun wachten. De Huurcomtnissie te Amsterdam roept bij deze alle huurders van wonin gen te Amsterdam, welke hun woning of een gedeelte van hun woning aan anderen onder verhuren of willen gaan onderverhuren, (hetzij ongemeubileerd, gestoffeerd of gemeubileerd, zonder of met pension of hoe dan ook) op, om uiterlijk 12 Maart goedkeuiing van den huurprtys, welken zij hun onderhuurder(s) In rekening brengen of willen brengen aan de Huureoinmissie te v agen. Van deze verplichting ziju vrijgesteld, zij die deze goedkeuring reeds hebben verkregen of aangevraagd of die den huur prijs, welken zij mogen vragen, reeds door de Huurcommlssle zagen vastge steld. De Huurcommlssle verzoekt tevens allen onderhuurders zoo krachtig mogelijk mee te werken om alle gevallen van niet goed gekeurde verhuurprijzen aan het licht te brengen. Ook onderhuurders krijgen formulieren, waarop zij hun klacht bij de Huurcommlssle kunnen indienen. De trein met Hongaarsche kinderen voor het R. K. Hulsvestlogs-Comltè zal 6 Maart uit Boedapest vertrekken en 9 of 10 Maart in ons land aankomen. De trein zal vermoedelijk 12 Maart naar Boedapest terugkeeren. Er zal gelegenheid zijn om Liebesga- ben voor Hongarije met dezen trein mede te geven. Ze moeten uiterlijk 8 Maart in het bezit zijn van het Centraal Bureau van het Hulsvestlngs-Comi'é te 's-Her tsgenboscb. Waalwijk, 2 MAART 1921. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel seint aan den Voorzitter van de Commissie tot voorbereiding der Kamer van Koophandel J^^Tabrieken voor de Langstraat te <^|fblwijk het volgende „Ik bevorder vaststelling in werking- „treding handelsregisterwet erï*wet Ka- „mers van Koophandel öp 15 Maart 1921. „(Geteekend) Minister Landbouw enz. H. A. VAN IJSELSTEIN." Zoodat de officieele werkzaamheden van de Commissie op Dinsdag 15 dezer maand een aanvang zullen nemen. De gemeentebesturen in het gebied der op te richten Kamer worden hierbij uitgenoodigd de aangevraagde lijsten ten behoeve van het Handelsregister, voor zoover dit nog niet is geschied, zoodra mogelijk aan de Commissie te zenden. Naar wij van de -directie der Rijks vakschool te Waalwijk vernemen komen voortdurend informaties in naar de af- deeling Machinale Schoenmakerij aan deze school Reeds lieten zich vier bui tenlanders inschrijven, nl uit Duitsch- land, Zwitserland en Zweden voor den nieuwen cursus, die in September 1921 aanvangt Het is daarom wenschelijk dat diege nen onzer landgenooten, die plan hebben de a.s. curcv-ssen te volgen, niet lang talmen, maar zich nu reeds zoo spoedig mogelijk aanmelden Er kan slechts een beperkt aantal leerlingen plaatsing vin den en Nederlanders hebben natuurlijk de voorkeur, maar om hen niet teleur te moeten stellen, is spoedige opgaaf zeer gewenscht. Met het kindertransport van het R.K. Huisvestings-Comité, dat den 28en Februari naar Weenen is vertrokken, zijn mede eenige journalisten afgereisd waaronder ook een verslaggever van ons blad, de heer Jac. van Mierlo. In onze volgende nummers hopen wij een en ander van zijne persoonlijke bevindingen mede te deelen. Naar wij vernemen zal het nieuwe Bankkantoor der Centrale Credietbank de Hanzebank, kantoor Waalwijk, in de mr. van Coothstraat alhier de volgende maand worden aanbesteed. Naar wij vernemen is door de harmonie van den R.K. Gildenbond in hare laatste algemeene vergadering be sloten om bij de verjaardagen van het vorstelijk huis eene muzikale wandeling door de gemeente te houden. Verder deelt men ons nog mede, dat verschillende nieuwe leden zich thans bij dezevereeniging aanmelden ensteedsmet veel ijver wordt gerepeteerd, zoodat zij werkelijk goed vooruit blijft gaan. In dit verband wijzen we nogmaals op onze inschrijving voor eene kiosk. Zoo langzamerhand komt de zomer met zijne mooie avonden en feestdagen dan zou men weer zoo graag een of meer concerten hebben, maargeen kiosk. Dan moet men voor de zooveelste maal zijn toevlucht nemen tot een zeer on smakelijke en kostbare noodtent. Dus denk aan de inschrijving voor de kiosk. Het laatste bedrag was f 265.30. Door Burgemeester en Wethouders is de dag voor de verkiezing der Commissie, die moet worden gehoord over het wetsontwerp voor de samen voeging der gemeenten Waalwijk, Be- soijen en Baardwijk, bepaald op 15 Maart a.s., de stemming, zoo noodig op 29 Maart. Wij vernemen, dat door het Ge meentebestuur aan de Kiesvereenigingen een schrijven is gericht, waarbij wordt gevraagd te bevorderen, dat deverkiezing van de leden der Commissie voor het Wetsontwerp op de samenvoeging der gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen, bij enkele candidaatstelling af loopt, zulks ter voorkoming van last voor de ingezetenen en een groote be sparing van drukwerken. Dit zou mo gelijk zijn, wanneer de 7 leden werden afgevaardigd, als volgt: 4 voor de R. K. Kiesvereeniging, 1 voor Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging en 2 voor de groep van kiezers, die buiten genoemde Kiesvereenigingen om bij de laatste verkiezing voor den Gemeenteraad candidaten hebben gesteld. In den Ge meenteraad zijn deze drie kiezersgroepen in ongeveer gelijke verhoudingen vnr- tegenwoordigd. Om het door het Ge meentebestuur' gevraagde te verkrijgen zal het echter noodig zijn dat de groepen zich onderling verstaan. Bij de openbare verpachting van het kermisterrein voor 1921 zijn door Burgemeester en Wethouders de navol gende standplaatsen toegewezen Een Auto- en een Vliegcaroussel aan j. H. Kunkels te Roermond. Een Lunapark aan C. Vermolen te Gouda. Een Luchtschommel aan Wed. Leander te 's Bosch. Een Gebakkraam aan L. van Gemert te Tilburg. Een Gebakkraam aan H. Gersen te Breda. Een Suikerkraam aan Wed. v. d.Leeuw te 's Bosch. Een Nougatkraarn aan J. Groenteman te Rotterdam. Een Galanteriekraam aan K. Siber te Breda. Een Galanteriekraam aan Mej. J. Vogel te Amsterdam. Een Galanteriekraam aan P. Trom melen te Waalwijk. Een Open draaimolen aan B. M. Gies- sen te 's Bosch. Een Zuurkraam aan H. v. Teklenburg te 's Bosch. 2 Palingkramen aan G. J. Bottenberg te Kampen. Een Electr. vischvermaak aan A. Brandenaar te Rotterdam, Een Poffertjeskraam aan J. H. B. Wouters te Utrecht. Maandag hield de Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten te Tilburg eene algemeene vergadering welke druk was bezocht. Het verslag van den eersten secreta ris-adviseur over het afgeloopen ver- eentgingsjaar, dat een lijvig boekdeel vormt, toont aan dat in het afgeloopen jaar heel wat arbeid is verricht. Betreffende vaststelling contributie voor 1921 werd besloten deze te be palen naar het aantal werklieden dat in dienst was 1 Januari 1920, zulks wijl thans met het oog op de heerschende werkeloosheid, geen zuivere maatstaf kan worden verkregen. De heeren F. J. van Bommel te Moer gestel en Chr. Maas te Loon-op-Zand, werden als Hoofdbestuursleden herkozen. Na bespreking van de in de naaste toekomst te voeren loonpolitiek werd besloten het minimumloon in overeen stemming te brengen met het cijfer dat ingevolge de op 15 November en ook op 28 December door de algemeene vergadering is aangenomen als ethisch minimum gezinsloon, gebaseerd op de toen aangenomen grondslagen. De vergadering was van oordeel dat, evengoed als toen wegens de aange toonde stijging van den levensstandaard de loonen met i 3.— en 15 °/0 werden verhoogd, het nu gewettigd is, wegens de aangetoonde daling van den levens standaard. de minima terug te brengen tot een goede verhouding en alzoo te verlagen met f2 voor volwassenen en 10 °/o voor vrouwelijk en jeugdig personeel. Voorts werd nog besloten bij de Regee ring stappen te doen om eene 50-urige werkweek te verkrijgen om daardoor de productiekosten te doen dalen. Tevens gaf het hoofdbestuur de leden in overweging de minimum-arbeidspraes- taties zoo algemeen mogelijk in teüJvoe- ren. Daardoor worden de arbeiders in de .gelegenheid gesteld om door inten- sieven arbeid ook hun loon op te voeren. Aan het slot der besprekingen werd besloten onderstaand telegram te ver zenden Aan de Regeering. Zijne Exc. den Heer Minister- President. De Ned. R. K. Bond van Schoenfa brikanten, in algemeene jaarvergadering bijeen, overwegende den noodlijdenden toestand, waarin de schoenindustrie in ons land verkeert, tengevolge der alge meene crisis. Besluit aan de regeering met eerbied maar met grooten klem het verzoek te richten maatregelen te treffen, die de schoenindustrie voor ondergang kunnen behoeden Beveelt daarvoor ten zeerste aan een ruime toepassing der Arbeidswet en het vcrleenen van een toeslag op onze producten tot nivelleering van het ver schil tusschen zelf-kostprljs en markt prijs. Betuigt voor hef overige sympathie met iedere poging dezer regeering tot instandhouding der Nederlandsche in dustrie. Timmermans, voorzitter. In de Staatsbladen van Maandag avond zijn afgekondigd Wet van 19 Februari 1921, houdende maatregelen tegen het onbewoond laten van woningen Wet van 19 Februari 1921, tot wijzi ging der Huurcommissie-wet. Met ingang van 1 Maart is de hoofdvertegenwoordiging der N V. Che mische Fabriek van Wasproducten „De Baronie" te Breda, opgedragen voor de firma G H Möller te Nijmegen. Zondag j.l. speslde Quick I een vriendschappelijke wedstrijd tegen Qiick I uit '«-Bosch, welke in een 3—8 geljjk spel eindigde. Br werd voor de rust een prachtig spel vertoond, wat het talrijke publiek in be wondering bracht, doch na de rust a*kie bet spelpeil belangrjjk. Quick II «peelde om 12 uur een Couap.- wedstiijd tegen Gudok II nit Tilbosg, welke ia een welvesdiende 5—2 over- winring voor Quick eindigde. Zatidsg 27 Februsri j.l. speelde de voetbalrereeniging Hollandia I ie Waalwjjk een vriendschappelijke wedstrjjd tegen Juliana I te Nieuwkuik, welke door eerst genoemde gewonnen werd met 81. Stand met de rust 01. Hollandia II speelde eveneens een vriend schappelijke mattch tegen Julia a III te Baardwijk, welke door Holltridh werd ver loren met 30. Sffand met de rust 10. BAARDWIJK. In deze gemeente Is ontvangen het voorstel tot vereeniging van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen met ingang van 1 Januari 1922. Dever kiezing (candidaatstelling) voor de com missie, bedoeld in Art. 131 Gem wet, zal plaats hebben op Dinsdag 8 Maart a.s. Op dien dag kunnen de opgaven van candidaten ingeleverd worden bij den burgemeester van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. Zoo noodig zal de stemming plaats hebben op Donderdag 17 Maart d.a v. Om kosten voor de gerpeente te ver-, mijden zal het gewenscht zijn dat het met enkele candidaatstelling afloopt. De R.K. Kiesvereeniging houdt in ver band met een en ander vergaderingen op Woensdag 2 en Donderdag 3 Maart telkens des avonds om 7'/» ure. De R.K. werkliedenvereeniging hield Maandagavond eene vergadering.- Be sloten werd tot gemeenschappeiijken inkoop van steenkolen. Een commissie die voor een en ander zorg draagt werd benoemd. Gekozen werden hiervoor Jac. Leijtens, H. Maas, Th. Pullens Cz H. Verhoeven Ez. en W. Swinkels. Zondag jl heerschte er een heele drukte in het Juliana-Kamp. Het le elftal kwam voor de competitie van den R.K, voetbalbond uit tegen Brabantia U uit Waspik en won met 2—0. „Juliana" speelde een goede wedstrijd. In het begin maakte een der Braban tia—spelers hands in het beruchte ge bied, waarvoor de scheidsrechter een strafschap toekende, welke door juliana's aanvoerder sportief werd naastgeschoten. Dit werd door het publiek met hand geklap begroet. Verschillenden spblers waren bij „Juliana" uitstekend o a. Ver meer, de Werd en verder spil en doel- verdediger. Ook bij Brabantia waren goede spelers. Zondag as zal „|uliana" waarschijnlijk „Olympia" uit Waspik op bezoek krijgen „Juliana". Zondag weer een overwin ning, dan zult ge een zware concurrent voor voor het kampioenschap zijn. „Juliana 11 en 111 (combinatie) speelde Zondag een vriendschappelijken wed strijd tegen H V.V II uit Haarsteeg en behaalde met 4—0 de overwinning. Het derde elftal kwam in het veld „Hollandia" II uit Waalwijk en won met 3—0. DRUNEN. Zatetdag 26 Febr. hield de coöperatie »Helpt elkander1, afd. der R. K. Werkliedenvereeniging, bare jaar- hjksche algemeene vergadering. Uit het vers'ag van den secretaris- pecniDgmees'er bleek, dat de ontvang sten over het afgeloopen boekjaar be droegen aan kasgeld f 16 85 aan rente 25.33 van brandstoffen 14374.50'/» 8000 K.G. turf 320 00 Totaal f 14736.73'/, UitgaveD aan brandstoffen f 12337 90'/» werkloof eu 1001.44 administratie 57.30 diversen 17.24'/» kasgeld 639.80 batig saldo 682.84'/» To'aal f 14736.73'/» Wordt goedgekeurd van de winst 25 PCr. voor reserve, 5 pCt. voor de R. K. Werkliedenvereeniging en f2,— aan elk lid te verdeelen. Aau het dienstdoende personeel zal "buiten l an dT~ A

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2