Eerste Blad. Markode Bandiet |„N00RD-BE,ABAND"l Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Paaschgedachten FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. I NUMMER 24 ZATERDAG IC MAART 1921 ITUiXKS. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. 1 bonnementsprijs per 3 maanden i 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen. Telegr.-AdreaECHO. Prijs der, AdvertentlSn. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Een der heerlijkste gaven van het 'Christendom, een der zoetste schatten uit de goddelijke nalatenschap wan den Christus, vindt men weergegeven in de begroeting, waarmede de verrezen Heiland de naar hem zoekende leer lingen en geliefden op den vernjzenls- dag tegemoet tradpax vobis, vrede zij met U lieden Een drievoudige vredeeen vrede met God, een vrede met den even- meosch, een vrede met zichzelf, Is voor den mensch het onwaardeerbaar gevolg geweest van den zoendood des Ver lossers, De wereld wist niet, welk oen wcerga- looze weldaad aan haar voltrokken werd, toen op dien eersten Goeden-Vrijdag middag onder beroering dor geheele natuur een Nazarener aan een Kruishout stierf onder hoon en schande. De vrede Gods had voorgoed zijn Intrede gedaan in deze wereld en sinds d.en dag heeft een onafgebroken Alleluja weerklonken in de rustige harten van 's-Heeren dienaren. Pax voblsvrede zij U lieden De wijsheid Gods wist in hare onbe grensde almacht en eindelooze diepte van hemelsche gedachten en vindingen geen betere paasch-gave te bedenken dan den vrede. Het was of de menscbheid, toen het dezen vrede-groet hoorde, zelf tot een nieuw leven verrees, wart zulk een bestaan van vrede en liefde en eendracht had zij nog nooit gekend, nog nooit doorleefd. De vrijandschap Gods drukte cCs een vloek loodzwaar op het met zich zelf in onmin levende menschdom toen die vloek was weggenomen trad een geheel nieuwe maatschappelijke toestand in. De heidensche wereld was christelijk geworden en zoo lang zij christelijk bleef, waren de zegeningen van het Christendom onafneembaar haar deel. Pax Vobls 1 Maar hoe is, sinds voor 't eerst dit woord werd genomen, de maatschappij veranderd en in welke schrille tegen stelling staat de huidige toestand der wereld met het vredes-ldeaal van den verrezen Godmensch Is 't wonder Is 't wonder, dat In onze menschclijke maatschappij, die zóó/er van het Christendom is afgeweken, dat zij, in stede van liefde ca offervaardigheid, ■z ïlfverloochening en onbaatzuchtigheid, van haat en zelfzucht, van egoïsme en wlnstbelag vervuld is, een volkeren- en broedermoord tot een onafwendbaar i oodlot geworden is, waaraan geen eir.di kan worden gemaakt? van „De Echo van het Zuiden". ï'r door Louis Boussenard. 58) .j En toch herinnert de viering van het blijde Paaschfeest ons aan 'n heerlijk, maar voor ons haast ongrijpbaar en onbereikbaar ideaal, waarnaar de men- scbelijke ziel streeft met rusteloos ver langen totdat het bereikt is. Ook In het dagelijksche, het gewone menschelijke leven is Paschen een heer lijk feest. Bij zooveel stofvergoding, bij zooveel lauwheid en flauwheid voor de dingen des geestes en daaruit voort vloeiende levensmoeheid en levensver- wensching roept het allen met onuit puttelijke opgewektheid toe»Vrede zij u Heft het hart, hefc het hoofd omboog I Er is een beter goed dan dat der wereld. Er is een hooger macht dan die van geld en eer. Er is een ander leven dan het leven des doods. Er is reiner en rijker vreugde dan die der zonde. Er is troost in elke smart. Er volgt een morgen op iederen nacht Welaan, keer tot uzelven in en bestrijd daar binnen de verborgen wortelen van het kwaad, uw zwakheid, uw dwaasheid, uw hartstocht en zelfzucht en werk aan uw eigen volmaking. Ga In uw hulsgezin en wees voor de uwen, wat gij voor hen wezen kunt en moet. Beijver u uw woning tot een lief verblijf te maken, waarvan gezegd kan wordenHet Is goed daar te zijn. Ga tot uw dageiijksch werk en vervul de plaats die u is aan gewezen, tot ootmoed gewillig en in liefde vrij, doende wat de hand vindt te doen, getrouw en onverpoosd, in het kleine groote trouw betoonend. Laat u vinden, waar men u noodlg beeft en geef hetgeen gij hebt van inzicht, kracht, goede gedachten en goeden witgeef wat gij hebt, ten dienste van het geheel. Het Paaschfeest geeft slechts blijd schap aan die begonnen is zijn eigen opstandingsfeest te vieren. Toch zijn er nog zoovelen voor wie dit feest geen feest is, zoovelen, die den beteren mensch in zich begraven hebben. Onze taak is aan de ongeloovlge wereld te doen ver staan, dat het goede in ons leefthet ongeloof zal verstommen zoo het van ons kracht ziet uitgaan en niemand zal het wagen over godsdienst en Christen dom de schouders op te halen, zoo het maar blijkt, dat wij daardoor den waren vrede verkregen. Maar op het >pax vobls* van den Christus behoeft de wereld niet te hopen, zoolang ook het menschelijk hart niet die gevoelens overneemt. Alleen terugkeer tot den Christus kan de wereld opnieuw deelachtig maken aan de zegeningen van den paasch- groet, die onbegrensd is toegesproken aan alle volkeren van alle tijden, onder voorwaarde, dat te, allen tijd de volkeren dit als hun levensideaal erkennen en volgen. Opgericht WAALWIJK. 1843. J Verzekerd Kapitaal25586.757.- Reserve 31l3.7o7.- 9. Afschrijving H. O. 1920. De grootste elevator ter wereld, eigendom van de Armour Grain Com pany, is door ontploffing vernield. Een persoon werd gedood, 4 anderen worden vermist. In de omgeving werden duizen den vensterruiten vernield, terwijl een half millioen schepel graan verbrandde. Men schat de schade op 600.000 dollar. Vrijdagochtend verbrijzelde een in volle vaart zijnde Amerikaansche vracht auto een afsluithek bij Koblenz en werd op hetzelfde oogenblik door een D-trein gegrepen en geheel vernield. De inzit tenden, 3 Amerikaansche soldaten, wer- den terstond gedood. In den nacht van Zaterdag op- Zondag heeit een bende gemaskerde ban dieten het Berlijnsche postkantoor uitge plunderd. De bandieten drongen, den revolver in de hand, het In de zeer volk rijke baurt gelegen gebouw binnen, koe velden het aanwezige persooneel. braken twee brandkasten open en gingen er met 1,300,000 mark van door. (Wordt vervolgd). DE ECHO m HET ZUIDEN, DERDE DEEL. DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. I. HET LAND DEtTROZEN. Daar, zie zelf... ik heb reeds zijn vo rige telegrammen overgeschreven, die hij zond aan dien anderen bandiet, zijnen hand langer, kolonel Ali. die bevel voert over het fort en de 1 roepen die den bergpas bewaken. Timoehus gaat naar het dakvenster en neemt vlug den weg naar de grens in oogen- sehoilW. Ik zie de Turken nog niet komen, zegt liij mijmerende, dat geeft ons een oogenhlik rust. Dan naar het toestel ziende dat altijd werkt onder de behendige vingers van Ri sing voegt hij er Dij Weet gij wel dat het een geniaal ge dachte was een afleiding,sdraad te leggen op den eigenlijken seindraad. 't Is niets van beteekeuis. Zie, toen hij den bergpas voor goed ging bezetten, liet Marko eenen draad leggen die het fort ver- nindt met Prichtina en wel langs den ge wonen wegDie draad loopt door Egri- Palanka en door een zonderling toeval, steunt op het hoogste punt der stokerij Ri lagde mijne! Heel natuurlijk wilde ik weten wat die deugniet van een algemeeuen gouverneur .nede te deelen had aan zijnen waardigen VRI.THOEVE-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 22 Maart des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelnchtb. Heer Valtei'. Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de ver- ondergeschikteik heb npj herinnerd dat ik vroeger telegrafist was en Jieb hier een stopplaats ingericht, een vertakking van den grooten draad. Zoodanig, dat al de te legrammen door mijn toestel gaan... en ik ze voortsein na er kennis van te hebben ge nomen! Zooais ge ziet, 't is zeer eenvoudig. .Ia, eenvoudig bewonderenswaardig, antwoordt Timoehus, liet papier lezende waar de andere de laatste telegrammen op overgeschreven heef. Laat zien wat er gaande is: Algemeeue gouverneur aan kolonel Ali... Meer dan ooit dringend noodig de grens te bewakenonverbiddelijk de ezelstreinen buiten 't land houden die- rozen vervoeren voor de oliestokerijen... Ren ingelicht dat die treinen oorlogssmokkelwaar over de grens brengenheb vernomen door ver trouwbaren spion, dat de Stokerij Rising een personeel bezit, bestaande uit mannen die behoorden tot de vroegere bende van Joannesfabriceert oogenschijnlijk ro zenolie, maar inderdaad dynamiet en bom men Duizend donders! we zijn verraden!... brom! Timoehus, wiens gelaat gloeit onder- de vuile vettigheid die er op gestreken ligt. Doch laat ons verder zien '_?'i ontvangen van die order, oogen- blikkelijk de stokerij Rislag overweldigen, haar nauwkeurig door snuffelen, ze tot in den grond vernielen, zoo ge er iets verdachts bespeurt..." Gaat gij die order overseinen? Ze is in den nacht ingekomen... ik helt ze acht uren ingehouden... Men zal er Ie I'richtina niets va» begrijpen en zullen een herinnering sturen... we zijn goedaf als wij een halve dag kunnen winnen! Dat is erg... We moeten nadenken en een besluit nemen. Lees nu nog het laatste telegram. ......Heb ook vernomen dat Joannes nog leeftMirakulfeus genezen door den Bulgaarschen doctor Apostolo, van Sofia. Verdwenen sedert eenigen tijd, als ook zijn vrouwDenkelijk liet spoor ontdekt...... Onverwijld in hechtenis nemen, twee ezel drijvers. Timoehus en Andreino, die ver dacht zijn Andreino die door liet venster staat te kijken, slaakt een kreet welke het voorlezen gadering. afwezig zijn de heeren Heymans en Stam. De notulen der vórige vergadering wor den na voorlezing, onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 3. Ingekomen «tukken. a. Schrijven van Ged. Staten waarbij ze mededeeling (tóen dat de begrooting slui tende op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 25*0-1.801 is goedgekeurd. b. Idem dat is. goedgekeurd de verorde ning op de heffing van opcenten op de grondbelasting. e. Idem dal is goedgekeurd d everorde ning op de heffing van haven- en kaaigel- f den. d. Idem dat de besluiten tot liet aangaan van geidleeningeu groot f 1000 voor de ver betering van weg»v. en een van f 500 voor de steunregeling, goedgekeurd. e. Een schrijve^ van den Minister van Arbeid, waarin ,«rdt aangedrongen art. 9 te wijzigen 011 we! in dier voege dat niet 1 Febr. 1921 de warenwet in werking, treedt doch op eene later voor te ^teilen datum. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Schrijven van den Minister houdende de mededeeling dat de uitgetrokken bedragen voor de steunregeling te hoog zijn. Aangezien de toestanden gelukkig zijn verbeterd en nog geen uitkeeriugen hebben plaats gehad, wonfet het schrijven dat bij do leden heeft gecirculeerd voor kennis geving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten dat de sala rissen van de Wethouders voor deze gemeen te zijn gebracht op 5 pCt. van het mini mum salaris van den burgemeester. De lieer Oeriemens merkt op dat door don raad vroeger in dezen geest reeds is gead viseerd. Wordt voor kennisgeving aangenomen! Schrijven van liet gemeentebestuur van Besoijen waarin mededeeling wordt gedaan dat het aandeel- van deze gemeente in de kosten van de Hum-commissie f 77.02 be draagt. Schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangedrongen om slechts in zeer dringende gevallen tot liet aangaan van eene kasgeld- leening over te gaan wijl de kosten daaraan verbonden zeer hoog zijn. 2. Benoeming commissie van toezicht L.O. Worden benoemd de heeren: A. van Vuu- gj reii, A. Oerlemans, AlA. de Rruijn, F. Michael, N. van der Haten. 3. Vrijstelling verplichting tot het geven van Onderwijs in lichamelijke oefeningen. Do Voorzitter merkt op dat de kinderen in deze buitengemeente volop van de bui tenlucht kunnen profiteeren en het daarom niet noodzakelijk is dat kinderen worden onderricht in lichamelijke oefeningen. Bo vendien. het houwen van een lokaal zou veel geld kosten en nog grootere offers van de belastingbetalers vergen. Met algeineene stemmen wordt besloten tot het vragen van vrijstelling. 4. Verpachting haven van 1 April tot 31 December 1921. De voorzitter deelt mede (lat. door den heer A. G. Oerlemans is ingeschreven voor f 590. Burg. en We tb. willen daarvoor gaar ne gunnen maar hebben do goedkeuring van den raad noodig. De raad verklaart zich voor toekenning aan den lieer A. G. Oerlemans. De Voorzitter merkt nog op dal volgens de condities de pachter liet ambt van Ha venmeester gratis moet uitoefenen. Crediet Burgerwacht 1920. Voorzitter. Van -I. Kuipers is nog een no ta ingekomen van f 12. voor bergloon. Bo vendien zijn enkele onderdeelen zoekge raakt waarvoor de administratie een re kening heeft ingediend van f 14.693. Daarover is veel gecorrespondeerd doch de officier daarmede belast blijft bij zijn eiseh. Omdat de Burgerwacht hier niet veel teekenen van leven meer gaf, zijn de gewe ren naar de Hembrug gezonden want om deze liier te bewaren en te onderhouden zou veel te kostbaar zijn geworden. Nu is een vorig jaar f 75.voor de Burgerwacht uit getrokken waarvan nog f 44 is overgebleven. Nu kan liet bedrag daarvan wel worden be taald doch er dient een nieuw besluit te worden genomen. De heer Ros zegt dat het innemen dei- goederen niet op genoegzame militaire wijze heeft plaats gehad. De 'foorzitter geeft zulks toe maar wijst er op dat geen behoorlijke notitie plaats kon hebben wijl met het inleveren der goe deren daar niemand zich gehouden heeft aan den daarvoor voorgeschreven tijd en ieder een zoo maar eens kwam als liet hem te pas kwam. Het voorstel van Burg. en Wetli. wordt hierna aangenomen. 6. Voorstel van Burg. en Wetli. tot hef fing der belastingen door eigen administra tie. De Voorzitter wijst er op, dat ingevolge de wet de inning van den Hoofd. Omslag voortaan door liet Rijk zal moeten plaats hebben. Echter voor dit jaar kan de raad liet zelf nog doen en nu vraagt de lnspee- onderbreekt -. De Turken!.,, de Turken op den weg! II. DE BOMMEN. Bij 't vernemen van Andreino'» kreet: De Turkenblijven Timoehus en Rislag onverschillig. ü5e zijn verhard tegen alle aandoeningen, voorbereid op alle verrassin gen: zij bezien elkander kalm en Timoehus vraagt Zijn ze nog ver? Naar ik schat, anderhalve kilometer. - Zeer goed dat is voor ons ongeveer 20 minuten. -Zijn ze talrijk? Een stuk of dertig. Niet meer?Gelukkig voor hen! Want zijn ze zoo dom hier binnen te treden, dan komt er geen enkel meer levend nit. Helaas! ja... zegt Rislag. Waarom: Helaas? - Omdat hun dood wat niet te ver mijden is ook de vernietiging zal wezen onzer armé fabriek. Met hare geheime kelderingen en allerlei moeilijk te ontdekken bergplaatsen, is zij als een citadel onzer omwenteling - Ik deel uw spijt. Maar in oorlogstijd moet men 't brengen van zware offers over zijn hart kunnen krijgen Ten overvloede Wij mogen de woorden van Marko's telegram niet uit iiet oog ver liezen: „De fabriek is verdacht..." De Tur ken zullen er zich meester van wiltpri ma ken... er garnizoen in leggen... dan ware alles verloren..', onze wapens, onze schiet voorraad en de dynaiuietbomnien. Ihebt gelijk! ...op alle punten ge- Dan is liet tijd dat ik ga roept met guitige blijdschap Andreino uit. Waarheen? Mij wat wassehen en aankleedenEr is een veldslag ophanden!... Ik kan sneu velen... ik wil, ten minste, gereinigd ster ven. ik ga mede, zegt Timoehus. Die lom pen en die vuiligheid wegen me zwaar als lood. Moet ik de broeders verwittigen? zoo vraagt Rislag. Onnoodigwe zullen het met ons drie ën nel klaarspelen. Komaan!... ons wat gereinigd... binnen tien minuten zijn we klaar... -Zeer wei! Ik zet ondertusseheu mijn correspondentie met Marko voort. En die zonderlinge strijders, die over 'f verdelgen van dertig vijanden spreken, als waren het dertig muggen, verlaten het ge heime telegraafkantoortje en begeven zir-li naar de eerste verdieping. Twintig minuten verloopen. Hef werk gaat voort in de fabriek. Niets buitenge- woons is or te bespeuren. Zware slagen weerklinken op de massieve inrijpoort. Buiten roept en tiert men. Dit alles vermengd niet wapengekletter: Dan een dreunend bevel: Doet open! in naam van den Sultan, onzen meester......' De poort blijft gesloten. Binnen lieerscht doodsche stilte. Er wordt heviger op de poort geslagen en gebeukt. Binnen verroert zich niets. De stem herneemt, meer afgebeten en toornig - Vijftig stokslagen voor den bestuur der... vijf-en-twintig voor eiken bediende... En nu doét open!... Niets! niets dan liet verre hijgen der stoommachine en liet ronken der raderen. (ie zijt domkoppen, vervolgt de stem; ik kwam als vriend, maar nu is hot te iaat! Ik laat u allen voor den kop Schieten! (iij makkers, vernielt de poort met bijl slagen i>it bevel wordt uitgevoerd. Maar ile poort weerstaat. De Turken slaken woedende kre ten van vreeselijke bedreigingen. Plotseling gaan de twee deuren wagenwijd open. Voorwaartsbrult de officier die het peloton aanvoert. Voorwaarts! en hakt nu iedereen in de panDit wachten en die schijn van weerstand hebben de Turken ra zend gemaakt: met de bajonet op liet ge weer stormen zij de binnenplaats op. De poort, in werking gebracht door een onzichtbaar mechanisme, valt weer stil ach ter heil toe, zonder dat zij het zelf merken. De soldaten zijn ingesloten tnsschen twee buitenmuren, het woonhuis en een hooge muur uitgebouwd aan de eigenlijke fabriek. Zij hebben ér niet veel ruimte en de aftocht is afgesloten. teur of men spoedig bericht wil zenden wat meti wensclit. In verband met dit schrijven wordt door den Voorzitter een in een vakblad voorko mend schrijven van Ged. Staten van Gro ningen voorgelezen. Wil de raad de inning aan liet Rijk over laten, dan móet voor 4 maanden toch nog een Kohier opgemaakt worden door den raad. Wordt besloten deze aangelegenheid in besloten vergadering te bespreken. Na heropening der vergadering zegt de lieer Oerlemans dat hij liet, al is het een kleine plaats, niet prettig vindt liet Kohier van den Hoofd. Omslag te moeten opmaken. Met het voorstel van Burg. en Wetli, kan liij zich goed vereenigen. Ook voor ile inge zetenen acht hij- liet beter wijl de raadsle den in den regel heter met de lokale toe standen op de hoogte zijn. 7. Wijziging begrooting 1929. Conform liet voorstel van Burg. en Wetli. wordt besloten. Oe Voorzitter deelt vervolgens nog mede dat Burg. en Wetli. het noodig oordeelen om in de condities van de verpachting- te zétten dat ook kan worden geweid. Aldus wordt goedgevonden. Van de Volkszang js bericht ingekomen dat ze weer een Nationale» Zangdag wil or- ganiseeren- en vraagt daarvoor eene subsi die. Hoe moot Burg. en Wetli. liet idee ook vinden, kunnen ze toch niet adviseeren om daprop in te gaan. De raad kan zich hiermede vereenigen. De heer Oerlemans vraagt of betreffende lief verleenen van concessie voor de electri- citeit van de gemeente Loon-op-Zand nog niets is ontvangen. De Voorzitter zegt dat de onderhandelin gen over deze kwestie nog gaande zijn. De heer Ros wijst op de wenschelijkheid van uitbaggering der haven. Voorzitter Burg. en Wetli. zullen(lit overwegen. Daarna gaat de raad over in geheim co mité ter behandeling van: k Suppletoir kohier Hoofd. Omslag 1920. Zij worden ongerust, zonder goed te. we ten waarom. Plotseling houdt hun tieren op. Een hand, door niemand gezien, heeft een venster geopend. Een stem roept liun toe Wat verlangt gij? Met liet schuim op de lippen, woest zijn sabel zwaaiende, antwoordt de officier: Vooreerst de twee smeerlappen die zich hier verbergen Timoehus en Andreino. De stem zegt al spottende: Timoehus?Hier is liij!... Op!... Timoehus, spring naar beneden Andreino?... Hij komt!... Op!.., naar be neden, Andreino! Terzelfder tijd vliegen door 't venster twee pakken versleten, morsige kïeeren broeken, vesten hemden, mutsen en schoe nen. Niets ontbreekt, zejfs niet de stok van den ouden ezeldrijver... zelfs niet de zweep van zijn jongen gezel. Verbluft ontvangen de Tnrkr-n op- linn hoofd of op de punten hunner bajonetten die vuile lompen. Eli die hoonende grap doet hen brullen van woede. Schelmen!Christenhonden lafaards! ja, lafaards, die zieli verbergen! Toont ii dan toch... ge durft niet!... Jawel, wij dnrveiihet bewijs... Eu schielijk verschijnen in de venster opening twee wezens, heerlijk in hun stout moedigheid en jeugdige energie. Het eene maakt den indruk door zijn mannelijke schoonheid. Het andere schittert door die vrouwelijke ^bevalligheid, welke zoo wel paart met m-ldenmoed. De kapitein strekt verbaasd zijn armen ten hemel, pij verbleekt en zijn wijd open gespalkte oogen herkennen die twee onver- geetbare gezichten. Hij ziet ook die grijze vesten niet zwart afgezet; die patroonriemeu, met ontelbare zakjes, over de borst gekruist en roept uit: Joannes!... Nikea!..-. Baren zij die ezeldrijvers... Timoehus en Andreino!... O! zoo voor den aap gehou den te zijn en dat twee weken lang!...... En Joannes antwoordt, schokschouderen de: Wat bewijst, kapitein Said, dat gij een onbetaalbare domkop zijt!

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1