Tweede Blad BINNENLAND. Gemengd Nieuws INDUSTR1EELEN. De crisis in de nijverheid ingezonden Stukken. NUMMER 24 ZATERDAG 26 MAART 1921. 44e Jaargang. Zate\ 6.— De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. De Nijverheidsraad heeft na het con gres van industrieelen een adres gericbi aan den Minister van Laodbouw, opge nomen in De Neder!. Nijverheid, het orgaan van het Verbond van Nedetl. Fabrikanten-vereenigingen. In dat adres wordt o.a. gezegd Uit de beraadslagingen van het con- 4 gres blijkt, dat één zaak voorop staat en dat daaromtrent de meeningen niet 14 verdeeld zijn, nl. dat de tegenwoordige wetgeving omtrent den arbeidstijd een ware ramp voor de industrie en met name voor haar toekomst moet worden geacht. Ia de eerste plaats werkt de beper king en de stat re regeling van den arbeidstijd de huisindustrie ia de hand. De vrije tijd, door de beperking var. den arbeidsduur ontstaan, wordt in ver schillende vakken geenszins in de eerste plaats voor ontwikkeling en ontspanning gebruikt, maar geeft meer aanleiding voor huisindustrie en deze huisarbeid werkt weer ongunstig op de arbeids prestatie in den verkorten werktijd. Een tweede, nauw hiermede verband houdend verschijnsel is, dat, terwijl de patroon door de beperking van den arbeidsduur de gelegenheid mist be paalde werkzaamheden op den verlang den tijd te doen verrichten, die werk zaamheden door derden rechtstreeks aac zijn werklieden worden opgedragen, waardoor zij in concurrentie komen mei hun eigen patroon. Een derde bezwaar, dat aan den dag is getreden, is, dat wanneer vergunning voor overwerk wordt verleend, daarast veelal de conditie van verhoogd loot voor de overuren is verbonden. Dit ingrijpen in het aibeidscontrac acht de Nijverheidsraad verkeerd. H mag waar zijn dat de conventie van Washington een dergelijke voorwaardr voor overwerk voorziet, maar die con- ventie is door Nederland nog niet ge- ratificeerd en allerminst is verwezeolnk "4 de basis, waarop de conventie rust, nl„ dat de condities voo<- den arbeid in dr voornaamste concurreerende landen ge lijk zouden zijn. j<j Op het congres bleek verder duide lijk, wat ook bij het door den raad ge houden onderzoek aan den dag trad, hoezeer de industrie gedrukt wordt, niet alleen door de zware belasting en de lasten der sociale wetgeving, maar in het bijzonder door de formaliteiten, die met de uitvoering van deze en andere wetten gepaard gaan. Omvangrijk Improductief werk moet In elke industrieele onderneming ver licht worden door het geven van in lichtingen, het invullen van staten, het plakken van zegels en andere formali teiten en speciale beambten zijn daarvoor dikwijls noodig, terwijl de talrijke ver schillende organen der Regeering met al deze bemoeienissen van de Industrie belast, weder bijdragen tot grootere uitgaven voor Rijkspersoneel, die uit de belastingen moeten worden betaald. Zoodoende draagt de industrie dub bele lasten. Niet genoeg kan de Nijverheidsraad op vereenvoudiging ten deze aandringen. Met den kindertrein naar Weenen. IV. Waar ons verblijf in Weenen bedui- duidend langer duurde dan aanvankelijk was bepaald, hebben we ook een uit stapje ondernomen naar de wereldbe roemde bedevaartplaats Maria Zeil in Stiermarken. Reeds eeuwenlang trekken pelgrims uit alle streken van middel- Europa hierheen. Maandagmorgen met de trein van 6.45 ging ons gezelschap met den ge wonen trein naar St. Pölten waar we circa 8.30 aankwamen en een spoedige aansluiting hadden met de electrische Alpenbaan die ons in circa 3'/2 uur naar Maria Zeil voerde. Dit laatste ge deelte der reis is echter zoo schoon, zoo indrukwekkend dat het alleen reeds de moeiten en kosten van een reisje naar Maria Zeil ruimschoots vergoedt. In het begin gaan we door een zeer schoone heuvelachtige streek met prach tige bosschen tot aan Frankenfels Dan wordt de schoonheid van het landschap onbeschrijfelijk. Immer hooger stijgen we met dit prachtige vervoermiddel, het electrisch spoor zonder dat men eenige vertraging in zijn gang bespeurt over zijn smalle rails tegen de bergen op. Wij gaan door vele tunnels waar van er sommige eindeloos lang zijn Alles wordt dan in een dikke duisternis gehuld en gaat dan ook het electr sche licht aan. Het geraas in zoo'n tunnel maakt ieder woord onverstaan baar. Hoe hooger we stijgen des te schooner wordt het panorama dat zich van alle zijden voor onze oogen ontrolt Overal hooge bergen welker toppen geheel met sneeuw bedekt zijn. Een wonderschoon gezicht die blanke sneeuw tusschen de groene bosschen, schitte rend in het heerlijke zonlicht. Zig-zag gewijze gaat ons spoor tegen de berg helling omhoog, soms over een sma steenen bruggetje, over een bergkloo of langs diepe afgronden, In Mitterbach passeeren we de Nieder Ostenreichische grens en komen op het grondgebied van Stiermarken. Nog eenigen tijd kunnen we genieten van het prachtige gezicht dat de met sneeuw bedekte Alpen ons bieden en dan te circa 1 uur komen we op de plaats van bestemming aan. Waar het thans geen drukke tijd voor Maria Zeil is, daar de bedevaarten gedurende den zomer worden gehouden, is een goec hotel spoedig gevonden. Nog dienzelf. den middag ondernemen we een tochtje door dit schilderachtige plaatsje dat op plm. 800 M. zeehoogte ligt Ieder huisje is hier winkel of hotel en naar men mi mededeelde is er gedurende de zomer maanden geen plaatsje te bekomen en slapen er ook honderden in de kerk Deze kerk is een bezichtiging overwaard zoowel wat het uiterlijk, de stijl, betreft als de schatten die binnen zijn te be zichtigen. Op een geheel zilveren altaar, waarvoor een groot zilveren hek, prijkt het mirakuleuze beeld. De nieuwe kerk is over de oude, thans in het midden der kerk staande kapel heengebouwd Na nog een bezoek aan de schat kamer te hebben gebracht ondernemen we een tocht naar de Bürg.ralp een 1267 M. hoogen berg Zoo'n bestijging is geen hapje, alles is met een dikke laag sneeuw bedekt, waarin we soms tot onze knieën wegzinken en onze bergstok bewijst hier goede diensten. Na ruim 2 uur komen we op den top, van boven nat van het zweet, van onder nat van het overal doordringend sneeuwwater. Het is daarboven zeer koud al schijnt er al een heerlijk zonnetje. In een berghut kunnen wij ons wat versterken en uitrusten. Na nog een op den berg gebouwden uitzichttoren te hebben beklommen, vanwaar men een schitterend panorama heeft over het dorpje aan den voet en de omliggende in hun sneeuwkleed zoo wonderschoone Alpen van Stiermarken, ondernemen wij den terugtocht. Deze is spoediger volbracht en tegen den avond zijn we weer in ons gezellige hotel terug, waar we ons nog geruimen tijd met de bewoners onderhouden. Het is hier met de levensmiddelen kwestie al even slecht gesteld als in alle plaatsen van Duitsch-Oostenrijk Ook van hier zouden er den volgenden dag een aantal kinderen naar Holland vertrekken, dit zegt reeds genoeg. Den tweeden dag ondernemen we een tocht van circa 10 uur van Maria Zeil naar Puchenstuben, dwars door de Alpen door. Reeds vroeg in den morgen ruk ken wij uit, goed gespijsd, den knapzak op den rug en den bergstok in de hand. Het is een zeer vermoeiende tocht. Door hooge sneeuw, waarin onze stok soms geheel wegschiet, gaan we bergop, bergaf. Te circa 12 uur middag komen we in Mitterbach. Na een kort opont houd zetten we onzen tocht weer voort. Het is een heete dag. Terwijl we door de sneeuw baden, die hier het grootste deel des jaars ligt, brandt de zon ons op den rug en in het gezicht. De schil- derachtige Erlaufsee is geheel toege- vroren en eenige kinderen gaan over de ijsvlakte. Wij ontmoeten vele typisch gekleede bergbewoners, die ons van groot tot klein alle met een vriendelijk „Guten Tag meine Herrschaften" voorbij gaan. Een enkele skilooper(ster) passeert ons, die met zijn lange ski's beter over de sneeuw gaat dan wij. Even voor Jozefsberg komen wij een schoolmeester uit dat dorp met zijn klas tegen, die eens met zijn jongens en meisjes een uitstapje in de bergen onderneemt. Een typisch troepje is het. De schoolmeester met zijn jagershoed, met een reusachtige pluim en vele bloemen versierd, met zijn alpenstok, zijn open vest, zijn sneeuwschoenen, een echte Alpentype de kinderen ook allen even vreemd ge kleed en met een schat van bloemen bij zich. Wij vragen hen even voor ons te poseeren en even later staan ze op het glas vereeuwigd. Ook een typisch gekleed oud vrouwtje met een hoofddoek om en een bundel brandhout onder den arm komt zoo doende voor de eerste maal in haar leven voor het fototoestel. Opvallend groot is het aantal heili gen- en kruisbeelden dat hier overal langs den weg staat. Te 3 uur nam. komen we te Wienerbrück aan, waar ons sterk wordt afgeraden onze tocht nog verder voort te zetten, wijl het doel onzer reis nog 5 uur verder ligt en de weg 'daarheen levensgevaarlijk is vooral bij avond. Dies wordt in Wienerbrück overnacht. Te acht uur den volgenden morgen zijn we weer op weg. De waard had den vorigen avond wel gelijk toen hij ons den verderen tocht afraadde, het was werkelijk een zeer gevaarlijke weg. Meer darf 2'/» uur aaneen gingen we langs een smal pad dat langs diepe afgronden voerde Aan den een kant een loodrecht omhoog stekende rotsmuur, aan den anderen kant een stijlen af grond op sommige plaatsen duizeling wekkend diep. De gisteren gesmolten sneeuw was gedurende den nacht weder bevroren en was dus ons pad zoo glad als ijs. Langen tijd kruipen wij op han den en voeten verder, langzaam en be hoedzaam, bij iederen stap acht gevend dat men niet uitglipt en in den afgrond stort. Wie last van duizelingen heeft is het niet geraden zoo'n tochtje te ondernemen. Wij passeeren de beroemde Lassefalles, een zeer schoone waterval die echter beduidend van zijn indruk wekkendheid verloren heeft doordat veel bergwater wordt aangewend voor de electrische krachtinstallatie. Wij brachten een bezoek aan deze inrichting waar dit natuurlijke element, het water, wordt aangewend tot drijf kracht der groote dynamo's die de stroom moeten leveren voor de electrische Al penbaan. Hoe verder we komen, hoe moeilijker, smaller en levensgevaarlijker het pad wordt. Op sommige plaatsen is er nog een hekwerk aan den kant der diepste kloven aangebracht, maar op vele plaatsen is dit door neerstortend gesteente of sneeuwlawines geheel ver nield. Vooral dat neerstortend gesteente levert hier veel gevaar. Vaak vallen er kleinere brokjes aan onze voeten neer, maar er kunnen ook grootere van hon derden kilo's losrakenImmer voort gaan wij met onzen gids voorop. Alleen om even onzen dorst te stillen aan een der vele heldere bergstroompjes, wordt halt gehoudën. Hoe gaarne zouden we ons willen neerzetten om eens op ons gemak te kunnen genieten van het heerlijke, grootsche natuurtafreel dat men hier tusschen de hooge rotsen aan schouwen kan, terwijl onder je het neerstortend bergwater ruischt enbruischt en een oorverdoovtnd lawaai veroor zaakt. Te 12 uur 's middags komen we in Erlafsboden waar we ook de eerste koeien en varkens zien ze staan echter bij hun Hollandsche collega's ver ten achter. De weg wordt hier iets beter, tenminste is hij niet zoo gevaarlijk maar de sneeuw ligt er overal zeer hoog. Zonder ongevallen bereiken we eindelijk te half vier Puchenstuben. We hebben nog den tijd om den inwendigen mensch 'e versterken, wat na zoo'n tocht wel noodig is, en gaan dan te 5 uur weder met het electrische spoor naar Weenen terug. Daar aangekomen vernemen we dat ons vertrek was bepaald op Zaterdag 19 Maart; over 3 dagen hadden we dus nog te beschikken om nog eenige uit den nood geboren instellingen in Weenen te bezoeken. Dat men in die dagen nog heel wat zien kan hoop k in het volgend nummer mede te deelen. J. v. M. De winkelier taoet la zijn zaak eea lijst ophangen, aangevende de bfy hem verkrijgbare merken van sigaren met prijsvermelding. Tabak en sigaretten mogen alleen verpakt verkocht worden, dus niet meer per half ons of per half dozijn. Ieder, die bij het in werking treden der wet tot verbruik bereide tabak in voorraad heeft, is verplicht, uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag schriftelijk daarvan aan den ontvanger kennis te geven met vermelding van de noodige bijzonderheden, betreffende merk, prijs, enz. Hij wordt dan in den accijns aan geslagen en heeft 3 maanden den tijd om zijn belasting te voldoen. De voor raad, dien hij op dat oogenbiik heeft, behoeft niet van zegels te worden voorzien. De koopers, die voor eigen gebruik kochten, loopen vrij van de belasting De tabaksbelasting heeft geen terug werkende kracht, zoodat dit wel weer een Inslaan van partijen ten gevolge zal hebben. De allerieelijkste pijp moet hij rooken die de belasting ontduikt. Hij loopt ernstige staffen op (boete en gevangenis straf). Rott. Uit den staat der opbrengst van 's Rijksmiddelen over de maand Febr 1921 blijkt dat deze maand wederom een vermeerdering aantoont, n.l. van f50l.l 1605'/i, vergeleken bij Februari 1920. De opbrengst over Febr. 1921 was f28 363.570,97'/2 tegen f27.862.454,92 in Febr. 1920. januari 1921 bracht f 1 228.899 77'/s minder op dan Januari 1920, is er dus nu vooruitgang, de vermindering der der vorige maand is nog verre van goedgemaakt. De opbrengst over Februari 1921 van de belasting in verband met de buiten gewone omstandighederi (oorlogswinst belasting) bedroeg f 11,871.777,36 van de inkomsten ten bate van het leenings- fonds 1914: f 6.914.132 23. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans bi] brief van 18 Maart, aan de Tweede Kamer medegedeeld dat het wetsontwerp tot aanvulling van het Ille hoofdstuk der Staatsbegrootlng (n verband met deelneming aan de uit zending van het internationale contingent naar Wilna, welk wetsontwerp bij Ko ninklijke Boodschap van 22 December 1920 aanhangig was gemaakt, wordt ingetrokken. Het Hbl. schrjjft De Nederi, Regeering heeft naar wij reden hebben te veronderstellen thans bericht on tv snaren van de Britscha omtrent de maat regelen, die znlien worden genomen ter be- perking van den invoer ran Deutsche goe deren in Engeland. De maatregelen treden SI Maart in werkingde Britsche eoncn a tollen worden belast met de eventneele afgif e van certivicaten van herkomst. Het is, naar onie meeaing, duidelijk dat daartoe een eco-me en koatbare organisatie van den Britschea eonsalairen dienst onver- mgdeljjk is. Wjj meenen te weten, dat de Regeering voornemens is, voorloopig een afwachtende bonding aan te nemen en wjj sien ook niet wel in, wat zjj thans anders zon kunnen doen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Tabaksbelasting is door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Earner zal denkelijk dit voorbeeld wel volgen. Deze belasting wordt door den sigaren- en tabaksfabrikant betaald, te weten 10 pCr. voor sigaren en tabak en 15 pCf. voor sigaretten, en wel van den klein- tandelprgs. Voor den sigarenwinkelier is voortaan een tabaksvergunning noodig, waarvoor hij f 5 moet storten, terwij' hij een bordje moet plaatsen, waarop »Tabaksvergun- nlng» staat vermeld. De winkelier ontvangt van zijn fabri- cant de kistjes sigaren of sigaretten verpakt en voorzien van een zegel met serienummer en verkoopprijs. De kistjes mogen alleen verkocht worden, voorzien van een ongeschonden accijnszegei. Kistjes van 25 tot 100 sigaren mogen met verbroken zegels verkocht worden, mits met niet meer dan één kistje tegelijk, gevuld met sigaren, tot het daarop aan gegeven aantal. Verder is bepaald, dat de winkelier ten hoogste 20 losse sigaren tegel^k mag verkoopen, doch uitsluitend uit het ristje, waarin zij oorspronkelijk waren verpakt en waarop het zegel is aan gebracht, dat van de af te leveren soort het laagst voorhanden serienummer aanwijst. Mynheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Heer Denteneer te Tilburg, opge nomen in Uw blad van j.l. Zondag, ver zoeken wij U beleefd plaatsing van het volgende De Heer Denteneer aoht, om wille van de waarheid, aanvulling noodtg van ons verslag. Deze uitdrukking is, ons inziens, niet juist, omdst de punten, die de Heer Denteneer thans als aanvulling op ons ver slag weuscht gememoreerd te zien, wei degeljjk in dat verslag zijn opgenomen. De Heer Denteneer mag hier dus niet spreken van eene aanvulling ons wille van de waarheid, doch alleen van eene aanval ling met het oog op meerdere volledigheid. De Heer Denteneer zal ons ten goede houden, dat het voor ons Bestuur niet mo gelijk was, sjjn pleidooi zoo uitgebreid weer te geren als wel gevenscht was, om dat wjj daarvoor de noodige gegevens misten. Het geheele betoog van den Heer Dente. neer komt op het volgende neer: le. Het optreden van den Heer van Beurden t gen het Muziekgezelschap Euphc- nia had niet ten doel bet gezelschap tegen te werkeD, mssr slechts de behartiging van zijoe financieele oeungen. 2e. Uit het meegedeelde rechtskundig advies zou bljjken, dat ook thans nog, ieder obligatiehouder gerechtigd is Euphonia te doen liquideeren. Omtrent puot twee kunnen wij kortzjjn. Het rechtskundig advies bewijst niets en geeft u dus allerminst het rrcbi om te schrjjvenVast staat, dat het tegenwoordig gezelrchap niet is de bezitter van de vaste goederen, noch van instmmenten, muziek, enz. enz. Neen, mijnbeer Denteneer, niets staat vast, noeh het rechtskundig advies, noch de door n daaruit getrokken conclusie. Zelfs voor U stond het niet vast, bljjkena Uwe uitlating op de slgeoieé&e vergadering. De verkregen Kon. goedkeuring op onze statuten wjjst aan, dat wjj onafgebroken alt Recbtpersoon zijn erkend vanaf het jaar 1890 en deze Kon, goedkeuring werd ver kregen, in weerwil der aangevoerde bezwaren van den Heer van Benrden en na een zeer uitgebreid ondersoek van wege het Depar tement van Justitie. De quiotessens zit in punt 1, daar gaat bet om. De Heer van Beurden sou ons gezel schap niet hebben willen tegenwerken, doch sou slechts zijne financieele belangen op het oog heoben gatud. Geen enkel onbevooroordeeld persoon die dat gelooft, al verkondigt n znlks van de daken. De Heer van Beurden heeft dan tooh zeker den waren weg niet gekozen om tot zfo dubbel jee te komen. Om zjjoe fiiancieele belangen te behar tigen, moest hjj toch niet op eene geniepige wjjze en op onware motieven bjj het Depar tement van Jusritie het verkrijgen der Kon. goedken ieg op onze statuten trachten te veradelen P de voor hem aangewezen weg zon dan geweest zijn de liquidatie van Eophouia te eischen, dan h*d hjj zelfs nog kans gehad een zoet winstje te kannen ie «ken op de enkele banderde guldens, wtarvoor bjj in de obligstieleeniag ie be trokken. Hiermede waarde Heer Denteneer valt ow geheel betoog. Eerst later, veel later is door den Heer van Benrden asn den Voorzitter medege deeld, dat hjj >n alles zou betusien, w-.i - oeer h»m zjjn obligaties zouden worden oit betaald. Toen reeds was het den Heer ven Benr den dnideljjk, dat hjj wellicht niet zon slagen in zjjn opzet om het bestaan van ons gezelschap onmogelijk te maken. Ten slotte, mijnheer Denteneer weoachen wjj nogmaals ie verklaren, dat de ntoreele zijde van d-ze qnaestie voor ons de hoofd zaak is en blyft. Wat een bonding van het eerelid van Beurden P Niet alleen in deze zaak, doch reeds ge durende jaren heeft hjj ons geselschap egengewerk», thans moet een voorgewend financieel belang zjjne onverkwikkeljjke handelingen dekken. Wjj zooden U dan ook in overweging willen geven, om in deze zaak Uwe pen te iaten rusten en niet meer stof op te jagen d«n thans reeds is geschied, wjj verzekeren U, wij bezitten nog materiaal genoeg, doch zullen dat voorloopig in receive honden, Mijaheer de Redactenr, onzen dank voor de plaatsing. HET BESTUUR YAN EUPHONIA'. M. de Redacteur. Als bewijs hoe men ook onder 't voik in Waspik denkt over de annexatie, moge dteoe 't volgende gedicht, deze week bij den voorzitter der R.K. Kies- vereeniging thuisbezorgd X. I. Dultschland annexeerde eens den Elzas Engeland de Transvaal Dat is altijd steeds betiteld Als een kolesaal schandaal. II. Dat is nu nog net als vroeger En Is altijd zoo geweest G'oote stelen, kleine stelen Groote stelen echter 't meest. Hl. Dat men echter in ons landje Ook die kwaal te pakken heeft Is Iets waar leder echte Hollander Kolesaal de pest aan heeft. IV. Dat kan men heel goed bemerken Als men steeds de couranten leest Hoe ze overal protesteeren De rijkste plaatsen wel het meest. V. Dat Dultsch- en Eng'iand in 't groöt deed Doet Neêdand nu in 't klein Je eersten plukken reeds de vruchten Voor Neêrland zal dat weldra zijn. VI. Want de nu bestaande regeering Houdt zoodoende 't roer niet recht Zfl maakt de menschen die nog goed zijn Op die manier bepaald ook slecht. VH. Want ze gaan zoo redeneeren Dit doet ons een rechtsche regeering aan In êer wij ons zoo laten knechten Worden wij liever Het Paaschei is van eenvoudig sym- jool, dat in den meest bescheiden vorm op. gediend werd, Langzamerhand een weelde artikel geworden. Zoo waren de eieren, die jodewjjk XY bjj het Paasehfeest ronddeelde, door de grootste kunstenaars met miniatuur tjes versierd, Walteau eu Laneret en an dere Rococo-knnstenaara meende zich niet te goed, om hnn kunst op de breekbare eierschaal te toonen en twee van zulke on betaalbare eieren, die door Waitean'ai ■ees terhand versierd sjju en ten geschenke waren gegeven aan de dochter van Lodewjjk XV mme. Vicioire, worden nn nog in het mn« seam van Versailles bewaard. Ten tjjde van het tweede keiierrjjk waren Paaacheieren die I cbo van het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5