De nieuwe woningwetten, Markode Bandiet I „N00 RD -B R AB AND" WAALWUK. Buitenland DuitseMand Italië!"" Griekenland, België. Frankrijk. Spanje. Binnenland. FEUILLETON I Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 25 WOENSDAG 30 MAART 1921 «H JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waaiwijkache Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertenti&n; 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. van „De Echo van het Zuiden". 59) houden de arbeiders der overland- centralen een vergadering om te beslissen of de staking al dan niet zal worden voortgezet. De Berlijhsche centralen zijn in ieder geval in staat, de van bulten af uitblijvende stroom te vervangen. Naar de B. Z. am Mittag verneemt, is de Leunaondernemiog, de groote fabriek van ammoniak en stikstof tus- schen Merseburg en Corbeda vanmorgen door de slpo genomen. Daarmede is het hoofdnest van het communistische oproer in MIddel-Duitschland uitgehaald. De operatie was zoo goed voorbereid, dat rij met geringe verliezen kon worden volbracht. Er was weinig tegenstand. De communistische bezetting gaf zich spoedig, met omhoog geheven handen, over. Er zijn ongeveer duizend gevangenen. Men heeft groote voorraden aan wapens en ammunitie gevonden. Verder verneemt de B. Z. dat het der politie heden gelukt is, de ongeveer 500 man sterk communistische bezetting van het station van Ammerstadt, die gisteren de gewichtige spoorwegbrug bij Ammersdorf In de lucht heeft laten vliegen, waardoor het spoorwegverkeer naar Thuringen gestremd is, te over rompelen en gevangen te nemen. De bende stond onder een Russlschen aan voerder. Ernstige onlusten hebben vandaag plaats gevonden in de streek tusschen Hagen en Elberfeld. Nadat de commu nisten verdreven waren uit Mettmann, waar zij de Rijksbank geplunderd hebben en 650.000 markt buit maakten, trokken zij naar het stadje Gevelsberg, waar zij z'ch van het gezag meester maakten. Zij hebben den spoorweg Hagen— Elberfeld opgeblazen en de telefoon- en telegraaflijnen doorgeknipt, zoodat de verbiodlng tusschen Hagen en het Wupperdal geheel verbroken is. Het spoorwegverkeer op de baanvakken ElberveldDusseldorp en Elberfeld Keulen, dat eveneens tijdelijk door de opstandelingen belet werd, is, na de zuivering van de streek van Mettmann, weer hersteld. De politietroepen, die gisteren van Barmen naar Gevelsberg oprukten, stieten bij Schwei.:. op gewapenden tegenstand. De communisten verloreo In dit gevecht 28 dooden. Het station Gevelsberg is volgens de berichten van terugkeerende reizigers door de com munisten in krachligen staat vanteget- weer gebracht. Klaarblijkelijk komen groote troepen gewapende communisten, die ook over een aantal machinege weren beschikken -te Ennepthal bij Gevelsberg bijeen met de bedoeling een aanslag te ondernemen op Hagen waar de politie echter aüe maatregelen tot beveiliging van de stad heeft genomen De arbeiders rekenen op aitbreidiog vsn den opstand, op aanslagen op bruggen en regeeringsgebonwen en op de bezetting van Esssn door de entente, alsmede op Poolsche aanvallen in Opper-Siiezië. Te Sangeshsusen zjjn 160 vrijwilligers van de Wurtembergsche verkeersweerbaarheid, nadat zij nauwelijks uit den trein gestapt waren, door opstandelingen verrast en met geweer- en micbinegeweervuur ontvingen, Ean machinist werd gedood en 24 leden van de weerbaarheid gewond. Het bleek, dat de opstandelingen dnmdumkogels gebruikten. De troebelen tusschen fascisten en socialisten duren voort in Italië. Te Ziane werd door de fascisten, als represailles voor het verbranden van eenlge hoeven, de kamer van arbeid in brand gestoken. Te Ferrare moest de socialistische leider naar de republiek van San Marino vluchten om aan de woede van het volk te ontsnappen. Te Perouse werden de socialistische leiders uit de kamer vaa arbeid en uit de café's weggejaagd en werden vernielingen aangericht. Te Maglore, bij Perouse, nam de burgermeester, die juist een huwelijk zou voltrekken, de vlucht, toen hij ver nam, dat de fascisten in aantocht waren. Deze heschen vervolgens de nationale vlag op het stadhuis. De socialistische gemeenteraad van Mantua heeft zijn ontslag genomen. Een Grieksch officieel communiqué behelst het volgende: >De opmarsch van onze troepen duurt voort*. De Iegerafdeellng, die ten zuiden van het Oetsjak gebied opereert, vervolgt den vijand, na dezen te hebben ver jaagd, in het bergachtig gebied ten Oosten van Toeloemboekar, hoewel die vervolging wordt belemmerd door de vele sneeuw, die er ligt. Onze (de Grteksche) verliezen zijnvier man schappen gedood en 26 gewond, voorts twee officieren gekwetst. Wij namen Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.113.7o7 320 gevangeneat w.o. diie officieren en veroverden vier kanonnen, vier mitrail leurs en veel ander oorlogstuig, w o- 11 wagens vol hout. De Iegerafdeellng die in het noorden opereert, in den sector-Broesse, is voortgerukt tot de lijn Basardsik-jenikltzi, 10 K.M. ten oosten van Biladjlk. Onze vliegtuigen hebben het vlieg- park te Okisjeln gebombardeerd. De vijand is teruggetrokken. Een Fransch blad deelt mede, dat de Fransche 'regeering besloten is tet afschaffing van de surtaxe d'entrepot voor de goederen, die in transito-ver keer over Antwerpen naar Elzas-Lotha- ringen gaan. De feesten ter eere van de H." Jeanne d'Arc zullen te Orleans schitte rend gevierd worden. Barthou, de minister van oorlog zal bij alle godsdienstige en militaire plech tigheden tegenwoordig zijn. Senatoren en afgevaardigden van Elzas-Lotharingen zullen in den stoet mede trekken. Engeland zal vertegenwoordigd wor den door maarschalk French. Onder de talrijke prelaten, die zijn uitgenoodigd zullen zich bevinden de kardinalen van Reims, Bordeaux en Lyon, een Italiaansche kardinaal en misschien ook kardinaal Mercier, Mgr. Charost, coadjutor van het bisdom Ren- nes zal de feestrede houden. In de Oostelijke Pyreneeën, dicht bij Pia, heeft een trein eenTauto ge grepen en geheel vernietigd. De vijf inzittenden werden gedood. Vader, moe der, twee dochtertjes en een dienstbode zijn onherkenbaar verminkt teruggevon den. De spoorwegwachter, die de sluit- boomen niet gesloten had, is aange houden. Op de beide Paaschdagen.hleld de S. D. A. P. i haar jaarlijksch congres te Utrecht. Het congres nam o-m. een re solutie aan, waarin wordt aangedrongen op nationale en internationale ontwape ning en verbetering van den Volkenbond, Bovendien nam^het congres nog een resolutie aan inzake de ziekte-verzeke ring. Op het congres is gebleken, dat het aantal leden der partij in één'jaar tijds van ruim 47.000 is teruggeloopen tot 37.000. Een (verlies dus van 10.000 leden of meer dan 20 percent. Men hoeft hier geen overwinnings- kreet over aan te heffen om te consta- teeren dat aan de partij een gevoelige slag Is toegebracht. Men bericht ons van de zijde van den Federatieven Bond in de Kleeding- Industrie, dat in een j.l. Zondag gehou den ledenvergadering van de afdeeling Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. 1 bonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk 11.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. II ECHO U\HET ZUIDEN, Wij hebben reeds meegedeeld, dat met 1 April de gewijzigde Hmircommissiewet en de Huuraanzeggingswet in werking treden. Een zeer gewichtige verandering is dat de heele woningwetbouw aan de bemoeiing der Huurcommissie wordt onttrokken. Buiten de Huurcommissie vallen dus alle woningen waarvoor bouwvergunning is ver leend na 31 December 1919. De zoo genaamd toegelaten bouwvereenigingen, stichtingen, vennootschappen enz. verhuren hun wonin gen zelf. Een tweede wijziging van ingrijpend be lang is, dat de eigenaar buiten de Huur commissie om 20 percent mag zetten op de liuur van 1 Januari 191G eu 10 procent op die van 1 Januari 1918. Daarenboven kan de Huurcommissie vergunning geven tot een verhooging van 50 procent boven de norma le buur van 1 Januari 191.0 en van 371 pet. boven de normale huur van 1 Januari 1918. De Huurcommissie kan zelfs boven de 50 percent gaan, indien dringende reparatie zulks noodig maakt. Gewichtig is ook de bepaling, dat hij, die een abnormale huur aanneemt, strafbaar is, evenals hij die een abnormale huur afperst. Wat de Huuraanzeggingswet aangaat, hangt alles van de houding der gemeentebe sturen of. Op aanwijzing van Burgem. en Weth. kan de Huurcommissie huurders voor leeg staande panden aanwijzen. Er staan heel wat panden leeg. Krachtens de nieuwe wet kunnen dus Burgem. en Weth. een tijd vaststellen, waar binnen een te koop aangeboden, leegstaand lmis, moet verkocht zijn. Is dit niet het ge val, dan kunnen B. en W. de Huurcommis sie uitnoodigen om huurders voor zoo'n pand aan te wijzen. Men voelt, dat deze bepaling, mits met overleg toegepast, tot daling van de ver koopprijzen kan meewerken. Snelle onteige ning kan, aangezien het 't belang der volks huisvesting aangaat, ook worden toegepast, voor bet geval Rijk of gemeente zich in het bezit van panden willen stellen. Overleg is hier eerste voorwaarde. Im mers van een zeer deskundige in deze ma terie hoorden we dat de koopprijzen, die on miskenbaar zich in dalende richting bewe gen, weer omhoog zouden kunnen gaan in dien machtige lichamen op onteigening aan stuurden. Wij durven den deskundige niet. tegenspreken, maar merken daartegen op, dat, indien de overheid de huizen tot een behoorlijken prijs naastte, haar prijs ver moedelijk de daling zou versnellen of in ieder geval zekerheid zou brengen omtrent de werkelijke waarde van een huis, welke thans nog vrij onzeker is. Onlangs hoorden we, dat het met de pre- mieverleening door het Rijk niet erg vlotte en dat de oorzaak daarvan zou zijn dat liet Rijk gebrek heeft aan middelen. Ter zeer bevoegde plaatse hebben wij dit gerucht overgebracht. Het werd daar absoluut ont kend. De vertraging wordt enkel en alleen veroorzaakt door de gemeenten, die met haar liypotheekverleening ftaag zijn. Voor al de gemeenten met erfpachtsgrond. Het Rijk is daarentegen zoo willig, dat men zelfs aan liypotheekverleening van Rijkswege denkt, ten einde te voorkomen door Louis Boussenard. 4 :vi.: DERDE DEEL. DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. II. DE BOMMEN. HaChristen zwijn, gij spotMaar, geduld!noch gij, noch uwe vrouw ont snapt me thans. Waardig antwoordt de jonge vrouw, ter wijl de soldaten, overloopende van toorn, hun geweer schouderen Hun die gaan sterven, is veel geoor loofd. Kapitein Said, wij vergeven u den boon welken gij naar ons lioofd smijt, want gij zijt ter dood veroordeeld W Vuur! brult de kapitein, buiten zich- zelven. Maar Joannes en Nikea hebben dit bevel voorzien. Vlug als de gedachte zijn zij uit de vensteropening verdwenen. Geen kogel treft h«a. Het schieten beschadigt enkel het houtwerk van het raam en den gevel. De soldaten, meer en meer opgewonden, grollen, vloeken en herladen vlug hun ge weren. Een schaterlach, striemende gelijk een zweepslag, ijzingwekkend vooral op dat «ogenblik, overheerscht alle geruchten en uit liet beschadigde vensterraam valt een metalen bol, groot als twee vuisten. Vreese- lijke angst grijpt de soldaten aan. En op het dreigen en honen volgen benauwde kre ten dat particuliere gemeentelijke belangen den woningbouw vertragen. Vad. Het ophitsen der commanisten heeft Zondag een bloedige botsing tus- schen beioogers en de veiligheidspolitie te Essen veroorzaakt. Io openlucht-bijeenkomsten hadden de communisten als eerste elsch de ont wapening van de veiligheidspolitie en de bewapening der arbeiders gesteld. Voor des middags hadden zij tot een nieuwe revolutionaire betooging opgeroepen op het Burgplein. De veiligheidspolitie ver hinderde echter de bijeenkomst, waar op de communisten beproefden zicb op het nabijgelegen Hofstadtpleln te ver zamelen. Hier werden^ ze echter ook uiteengedreven. Daarop werd de veilig heidspolitie aangevallen. Ze maakte toen ook van haar wapeaen gebruik. Volgens een andere voorstelling van zaken werd een handgranaat, in een boeket ver borgen, uit een venster op de politie geworpen. Weer anderen zeggen, dat er uit de menigte revolverschoten gelost werden. Wel schijnt vast^tejstaan, dat de politie aangevallen werd. Bij het vuurgevecht dat daarop ontstond," wer den drie politiemannen en tien burgers gedood en tien politiemannen en onge veer 35 burgers gewond. Tegen den avond was de orde her steld. Sterke patroeljes van de veiligheids politie trekken door de strateo. Er heerscht vanwege de bloedige voorvallen groote beroering onder de bevolking. Het vermoeden wordt uitge sproken, dat de communisten de bloe dige lïcidenten opzettelijk uitgelokt hebben om hun ophitsing meer resultaat te doen hebben. Tot nu toe heeft echter hun oproep tot algemeene staking zoo goed als geen gevolg gehad. Zaterdag hebben de [arbeiders in verschillende bedrijven de stakingsophitsers, die hen tot' de staking opriepen, zelf afgeranseld. Da president van politie te Berüjn heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat wegens van den kant der^ commu nisten dreigend gevaar, alle vergade ringen in de open lucht enfalle straat- betoogingen voorloopig verboden zijn. De heele Berlijnsche po itiemacht is geconsigneerd. Posten zijn op de be langrijkste punten opgesteld en heden morgen trekken patrouilles door de straten. Er zijn bijzondere maatregelen getroffen tot bescherming der voor naamste openbare gebouwen der stads en rijksoverheid. Deze maatregelen zullen zoolang het noodig is gehand haafd blijven. De opzweeping tot staken is van- morgenje Berlijn nog heviger gewordeo. Zij heeft echter niet alleen geen succes, maar de verbittering tegen het drijven der communisten neemt er door toe. Sedert Zaterdagavond 11 uur krijgt Berlijn geen electrischen stroom meer van de centrale te Golpa. Vandaag De bom!... de bom!... vlucht! Vluch ten!... Waar?... langs welken uitweg? Er is geen uitweg!... Niets dan muren... een gesloten poort... De bom sist een oogenblik en springt, 't Dondert gelijk een kanonschot, witten rook gevende. Het schroot vliegt naar alle kan ten met onweerstaanbare kracht, dood en verwoesting zaaiende. Een stuk ijzer treft den kapitein te mid den van den slaaphij wankelt, strekt zij ne armen uit, lost zijn sabel en stort dood ten gronde. Rond hem vallen al huilende drie solda ten, terwijl de andere door elkander stuiven gelijk opgeschikte musschen in een kooi. Een tweede boni beschrijft snel een boog en komt sissende neer. Dan een derde, een vierde, ontploffende met lielseh gedruisch, honderdvoudig door den weergalm van 't gebergte herhaald, de inwoners van Egri- Palanka verstijven van schrik. De binnenplaats vertoont een verschrik kelijk schouwspel. De Turken weten niet waar te loopen noch zich te verbergen. Hun lichamen, weggeslingerd door de kracht dei- ontploffing, worden letterlijk platgedrukt tegen de muren. De overgroote uitzetting- van gas rukt sommigen de kleederen van 't lijf. Nog twee bommen worden naar beneden geworpen. Een witte, zware rook hangt over de binnenplaats. Het huilen lieeft opgehou den. Nog wat gekerm... dan wat gereutel... dan een beklemmende stilte, 't Is liet einde der wilde strafuitvoering. De Turksche bende is vernietigd Joannes en Nikea, gevolgd door Rislag, komeii langzaam den trap af. Alle drie zien bleek als lijken. Groote tranen rollen uit de oogeu der jonge vrouw, die zuchtende mom pelt Lieve Godvergeef hun en vergeef ons! Zij hebben mijnen vader gemarteld... de mijnen vermoord en ons vaderland ver minkt!... Zij willen ons dooden en ons iets ontroven dat nog kostbaarder is dan het le ven de vrijheid Wij hebben ons verdedigd en onze handen hebben de dood gezaaid O mijn God, vergeef ons Joannes duwt haar zachtjes voort om haar te onttrekken aan dit afschuwelijk schouwspel. Hij zelf vindt geen woorden. De zaak welke zij op zulke schrikkelijke wijze verdedigen, schijnt hem rechtvaardig, om niet te zeggen heilig. Nochthans, zijn jeugdige, teedere, liefhebbende ziel gruwt van dergelijke bloedbaden, van welke, he laas! hij 't laatste nog niet beleefde. Maar ze zijn voor alles patriotten. Zij willen den geboortegrond vrijmaken en ondanks hun afkeer van bloedvergieten, zullen zij die grootsche en verheven zending teil volle kwijten. Alle drie begeven zij zic-h naar de groote zaal, welke voor de fabriek ligt. Eerst dan bemerkt Joannes dat Rislag zijn telegra fische toestellen heeft medegenomen. Wij geven de vesting prijs, niet waar? zegt hij treurig. Ja, antwoordt Rislag, 't is afgeloopen. Binnen een kwartier staat de fabriek in lic-htlaaie vlam Dat is uw ondergang, broeder Och! wat vroeger... wat later! En dan steken wij ze niet in brand, dan steken de Turken er een vuurtje mede!... Daarenboven het moet -en ik wist wat ik deed toen ik met hart en ziel mij bij de be weging voor de vrijheid aansloot. Dus, binnen een kwartier... Ja, want wij hebben geen tijd te ver liezen OngetwijfeldDe Turksche soldaten die de grens bewaken, zij die in 't gebergte ge kampeerd zijn, zij die in de buurt garnizoen houden zijn door 't ontploffen der bommen onder de wapens geroepen en zullen met versnelden pas hier heen trekken. Maar er is nog een andere reden welke ons dwingt hier weg te komeniets dat u zal doen opzien Zeg het, doch maak spoed Welnu, het laatste telegram dat ik on derschepte, meldt me dat Marko in aan tocht is! Joannes vliegt inderdaad op en roept uit: Zou hij komen, de ellendeling! Marko hierOwees gezegend wrekende God, die ons tegenover elkander zal plaatsen Maar zeg, broeder, vergist gij u niet? Neen, 't staat geschrevenMarko vindt dat het hier van erg tot erger wordt... de telegraaf werkt verkeerdde officieren laten zic-h fooien in de handen stoppen... de soldaten insgelijks, waar zij 't kunnen ge- dan krijgen... de ezeldrijvers brengen oor logssmokkelwaar over de grens... de fabrie ken dienen tot arsenalen der oproerlingen... Dus, hijzelf komt, vergezeld van bataljon Albaneezen, hier alles in «ogenschouw ne men en de bezettingstroepen wat moed in spreken. Wat beduidt: plunderen, branden, moordenWanneer mogen wij hem ver wachten? Hij verlaat I'richtina per spoor, bin nen dertig uren. Zeven of acht uren later is zijn extra-trein te Kumanova... misschien wat vroeger O't komt er weinig op aanWe zul len hem geduldig afwachten dag en nacht... want, niet waar, deze keer mag hij den dans niet ontspringen. Vroeger spaarde ik hem, dewijl ik op hem het oog om oog, tand om tand wilde toepassen... de marte ling waaronder hij den vader mijner lieve Nikea deed bezwijken, 't Was gekheid Bij de eerste gelegenheid moethij volkomen onschadelijk worden gemaakt. Het beest moet dood, het ongedierte vernietigd Die ellendeling is de geesel van ons ras; hij moet verdwijnen... tot eiken prijs en door alle middelen Ik ben het met u eens! We zullen de spoorbaan ondermijnenmet goede ont ploffingsmiddelen op de dwarsliggers... op het gepaste oogenblik de electrische. lont aansteken en de heele boel doen springen. Maar, voegde hij er met zenuwachtige vroolijkheid bij, wij babbelen als eksters... de tijd wordt meer en meer kostbaar eu ik moet nog de fabriek in brand steken. Alle drie begeven zich in de fabriek. Tij deus het ontploffen der hommen hebben de werklieden hunnen arbeid onderbroken. Zij hebben de patronenbanden over hunne borst borst gekruist, ieder heeft zich een carabijn aangeschaft en nu wachten ze, somber eu vastberaden, naar bevelen. Zij zijn twintig in getal eu drie vrouwen insgelijks gewa pend. Rislag laat de Stoomfluit werken, 't Zijn korte of lange klanken, naar zeker rythmus. Het fluiten is zoo scherp, dat het trommel vlies pijn doet. 't Is gewis een bekend sein, dat op grooten afstand vernomen wordt. Het fluiten houdt nog aan als reeds man nen komen aangeloopen. die als uit den grond opstaan. Er komen er van den berg, waar de fabriek tegen gebouwd staat. Er komen er uit de hutten die als verborgen staan te midden van bosch en sdliaarhout. Er komen er uit het dorp en al dit volk ver dringt zich op de binnenplaats. Eenige hartelijke woorden worden vlug gewisseld, alsmede ruwe handdrukken. Dag, broeders!... wij zijn het!... Is 'I' «ogenblik eindelijk daar dat wij zullen slaags raken!... Wij hebben ons al gereed gemaakt zoodra wij 't springen der bommen vernamen!... Ha!... 't moet hier warm toe gegaan zijn!... Naarmate zij aankomen, worden zij ge wapend en uitgerust voor den bloedigen strijd die aanstaande is. Uit de geheime bergplaats komen mnnlichers voor den dag. pakken patronen, bijlen, houweelen en spa den met korten steel, om inderhaast, eenige verdedigingswerken te maken. Er zijn nog bandeliers met patroonzak jes, keukengerief, knapzakken, dekens, koor den en mondbehoeften. Dit alles wordt verdeeld onder de patriot ten. In een oogwenk is het ingepakt. Ieder man ontvangt buiten zijnen schietvoorraad, drie bommen. De dynamietbom is het geliefkoosde ver dedigingsmiddel geworden dier vrijwillige soldaten, 't Is hun geschut, want zij hebben geene vuurmonden en de dynamietbommeii boezemen de Turken doodelijken schrik in zij hebben er, ten overvloede meermalen de vreeselijke uitwerking van ondervonden. "t Spreekt vanzelf dat de patriotten groot gewicht hechten aan hunne bommen, die in hunne handen een geducht wapen zijn ge worden. Na een half uur staat de geheele troep marsch vaardig. Er zijn daar honderd en twintig van kop tot teen gewapende strijders, kloeke, vastbe raden en onverschrokken kerels, bereid om voor de vrijheid te vechten tot den dood 't Is de keurbende, met zorg door Joannes aangeworven sinds het smelten der sneeuw. Spoedig genezen van het schot, dat men in den beginne doodelijk waande, hernam de jonge aanvoerder,- zoodra hij er kracht ge noeg toe voelde, zijn harde leven vol ge varen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1