f Markode Bandiet i „NOORD-BE, ABAND"! WAALWUK. Gemeenteraad. BUITENLAMP. Engeland. FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 27 WOENSDAG 6 APRIL 1921 Telef. 38t WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljkschc Stoomdrukkerij Antoon Tielec. Telegr.-AdreaECHO. Prijs der Advertentlèn; 20 cent per regel; minimum t 1.R0. Reclames 40 cent per regel. 59) Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.113,7o7.-~ Berichten, gisteren alt verschillende voorname kolenvelden ontvangen, mei den dat vele mijnen onderloopen. Op sommige plaatsen, waar pompers en machinisten aan het werk waren ge bleven, werden zij met geweld door extremisten gedwongen om han werk ia den steek te laten. Een bericht uit Zuid-Stafifoshlre meldt, dat zes mijnen voor goed zijn vernield, doordat men de pompen in den steek heeft gelaten en wegens de geografische formatie wordt een groot gebied met vernieling door bet water bedreigd. Uit Yorkshire en Lancashire wordt bericht, dat de mijnwerkers in deze districten bij resolatie besloten hebben, om het machlnepersoneel niet toe te staan, den arbeid voort te zetten. Woensdag zal de beslissing vallen of de Triple Alliantie zich met de mijn werkers solidair verklaart en derhalve de transportarbeiders en spoorweg mannen zich bij de staking zallen aan stalten. Het is echter nog mogeiijki dat deze fatale termijn wordt verdaagd, totdat verdere onderhandelingen hebben plaats gehad. De zaak staat echter zoo, dat de Engelsche mijnindustrie met een bankroet wordt bedreigd, indien de ioooen niet worden verlaagd en de regeering denkt er niet aan om de be* lastlngbetalers te laten opdraaien voor een toeslag van overheidswege op de loonen der mijnwerkers. Vandaar, dat er weinig uitzicht is op een voor alle partijen bevredigende oplossing. H« JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. 1 bonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. M ECHO VAN HET ZODEN VLIJMEN. (Vervolg.) De lieer Prinsen dankt op de eerste plaats den Voorzitter voor liet zoo spoedig voldoen aan zijn verzoek om deze vergadering uit te schrijven. Nu de annexatie-plannen niet de bureau- ratische rompslomp en de noodige nonsens die daarbij gewoonlijk verkocht wordt, aan hangig is, zegt spr., wil hij het ijzer sme den als het. heet is. Voor een jaar geleden is hier vanaf de regee rings taf el verkondigd dat wijk E eveneens spoedig zou worden aangesloten. in Juni van het vorig jaar is er eens naar' gevraagd, maar toen ging het nog niet en daarop is door liet gemeentebestuur van Haarsteeg concessie gevraagd maar ant woord heeft liet nog niet. Tlians zit Haar steeg met 96 aansluitingen aan de Haar- steegsche zijde waarvan 22 aansluitingen in wijk E. Dat licht is ellendig. Het is nooit aan en als het eens aan is, gaat het uit als men het noodig heeft. Bovendien kost liet hier de gemeente niets, althans niets meer. Het is maar een klein verzoek dat ik heb gedaan, heel on schuldig, zegt spr., waar absoluut geen an dere argumenten achter behoeven te wor den gezocht. I)at vele werk, die gewichtig-doenerij had bij zoo'n tam verzoek wel achterwege kun nen blijven en beter had spr. liet geacht als het Dag. bestuur van hier zich in verbin ding had gesteld met dat van Haarsteeg. Dat heeft het gemeentebestuur van Gestel met dat van Den Dungén ook gedaan. De gemeente Elshout heeft zich met Drunen verstaan en zoo behoort het ook. Die men- splien doen het daar heel kalm en schieten dan ook op. Spi'. zegt er eenmaal aceoord mee gegaan te zijn om aan Haarsteeg geen concessie te verleenen toen men in Haarsteeg niet an nexatie-plannen liep. Nu echter acht hij het onzinnig om het niet te geven. Het is toe gezegd en nu moet men ook woord houden, want te ontkennen valt het niet dat er een besluit is genomen. Wijk E kan. nu worden geholpen zonder dat het geld behoeft te kos ten. Spr. zegt er voor naar de P. E. N. M. te zijn geweest t-tt daar heeft men hem van de verschillende' gevoerde correspondenties op de hoogte gesteld en er tevens op gewezen dat nu goed met den aanleg kan worden be gonnen en de mènschen er dan in het na jaar al van kunnen profiteeren en daar hebben ze ook evenveel recht toe dan de bewoners van andere wijken. Als eerlijk mensch kan hij voorts de verzekering nog wel geven, dat er niets achter behoeft te worden gezocht, dat het geen truc of wat «■ook is. Al zijn kruit wenscht hij niet ineens to verschieten. Had hij geweten dat zoo'n mooi papiertje was klaar gemankt, hij van zijn kant zou het dan ook wel hebben ge- slaan, dan zou hij ook wel wat moois hebben neergezet.. De Voorzitter merkt op dat, toen met al- gemeene stemmen besloten is wijk E van licht te voorzien, er nog geen kwestie was van vereeniging der gemeenten, dat er nog van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. DERDE DEEL. 1 ME GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. 1101. EEN SPOORWEGRAMP. Met een stift doorsteekt Rislag het. tinnen blad dat die kardoes omhult, en brengt in liet dynamiet den electrischen ontplofter. Dit gedaan hebbende haalt hij uit zijnen zak een klos op welke een fijne koperen draad, met zijde bekleed, gewonden is. Met zijne vingers krabt hij de aarde weg onder den riggel en maakt een gaatje als van een of ander knaagdier. Door die holte brengt hij den draad welks einde in verbin ding wordt gebracM inet de bom. Heel die arbeid "lieeft geen tien minuten geduurd. Joannes van zijnen kant, blijft evenmin werkeloos. Met het uiteinde van zijnen met ijzer beslagen schoen, graaft hij in den vol len grond een diepe voor, langs het spoor. Terwijl Rislag liet einde van den draad, onder den riggel door, in gemeenschap brengt met de dynamietkardoes, rolt Joannes den draad af en legt hem in de voor. Hij gooit vervolgens over den draad de uitgegraven aarde, stampt ze dicht en zegt kortweg 't Is gedaan. Die groef kan drie meter lang zijn. Zij zondert volkomen den draad onder den grond zoodat hij met niets boven den grond niets van in de lucht hing en als liet getij verloopt moet men toch de bakens gaan ver zetten. Nu is liet. eenvoudig om te zeggen, geeft ze concessie, maar daar zit lieel wat aan vast, want wie zal ons de verzekering geven dat, als concessie is gegeven, de ge meente Haarsteeg het net. niet zeer zal uit breiden en Hedikhuizen er bij zal nemen. Die verzekering kan niemand hier geven en toch dient men dat in het oog te houden. De heer Prinsen wijst er op dat Ged. Sta ten de besluiten toch liebben goed te keu ren en die zullen geen onzinnig genomeh be sluiten zoo maar goedkeuren. De Voorzitter wijst er verder nog op, dat door den lieer Prinsen is gewezen op Gestel en Ihingen, doch dat is een ander geval. Daar is men met een geheel nieuwe zaak be gonnen en rust er dus nog geen schuld op het bedrijf. Tn Haarsteeg is dat wel het ge val en spr. durft sterk ontraden om in dit geval zoo maar zonder meer over te gaan tot het verleenen van concessie. In Haar steeg rust op liet bedrijf een schuld van f 32.000 en het activa dat daar tegenover staat is 120 aansluitingen, een beetje koper draad aan wat palen bevestigd. Rekent men nu dat er 360 lichtpunten zijn en neemt men daarvoor f 15.dan komt men aan een waarde van f 5000.en een schuld van f .32000..— Bij liet aanleggen van het net. juist in den duursten tijd die er is geweest, heeft spreker meermalen er op gewezen om toch voorzichtig te zijn. Voorts wijst spr. nog op de geringe draag kracht van Haarsteeg. Deze is zoo gering dat. 90 opcenten zijn geheven moeten wor den. Bovendien, hier is men altijd van het stelsel uitgegaan dat het bedrijf zichzelf moet bedruipen en zou men nu al direct dat gemeentelijk bedrijf met f 32000 schuld moe ten overnemen, dan zou dat niet gaan en 't gevolg zou zijn dat men de stroomprijs zou moeten gaan verlioogen, wat toch zeker niet gewenscht zal zijn. Dat alles is het motief dat Burg. en Wetli. een ander standpunt hebben ingenomen. De gemeente Nieuwkuijk doet het anders, die wil ook consessie maar die wil zich met ons verstaan. Blindelings zoo maar conces sie aan Haarsteeg verleenen, moet spreker ten sterkste ontraden. Wel voelt hij voor wijk E net zooveel als wellicht de heer Prinsen. In geen enkele gemeente zal ïflen liet zien gebeuren dat een kleinere gemeente die bij een grootere wordt gevoegd, van de grootere concessie krijgt. In de groote gemeenten houdt men de teugels zooveel mogelijk zelf in de hand. Gaat eene kleinere gemeente profiteeren. omdat later bij vereeniging de grootere ge meente dan voor de kosten komt te staan, dan hoort men daar genoegzaam over pra ten. Men behoeft daarvoor geen namen te noemen, de leden zullen er allemaal wel over gelezen hebben Door den lieer Prinsen is gezegd dal liet licht zeer slecht is, een noodtoestand gelijk, maar nog heel kort geleden, zegt de Voor zitter, heb ik van uw broer gehoord dat liet licht tegenwoordig goed is en er bijna zoo goed als nooit meer eenige stoornis voor komt. Waardin dan her zwaard boven liet hoofd in aanraking komen kan. De twee vrienden keeren langzaam, stap voor stap, terug naar de droge rivierbed ding, waar de makkers lien verbeiden. Jo annes rolt de klos af naarmate hij voort gaat. De hinderlaag is honderd meter verder. Als ze daar komen, leggen zij zich op den grond en Rislag fluistert Moet ik den draad in verbinding stel len met de batterij? Straksals wij de trein hoeren aan komen. Dus, herneemt de electriciteitswerker, gij zijt zeker dat de ontploffing door dien invloed geschieden zal, ondanks den afstand welke de kardoezen van elkander scheidt Volkomen Ik geloof u op uw woord. 't Zou niet anders kunnen uitvallen dan ik voorzie. Ten overvloede gij zult het ondervinden... Ik lioor ginder, in Noordelijke richting, de trein rollen die den bandiet en zijne hand langers herwaarts voert... Joannes heeft gelijk, 't zal blijken. Langzaam aan hooren zij duidelijker het ronken van den aanstoomenden trein. In de verte, door de duisteris van den avond, zien zij een rossen gloed in de lucht stijgen. De verbinding! zegt Joannes eenvou dig tot zijnen gezel. Deze maakt, in de duisternis, eenige klei ne bewegingen, betast en antwoordt: 't Is klaar!... hier is het toestel... gij moet maar drukken op het gepaste oogen- lilik De patriotten, met gerekten hals neerge hurkt in de rivierbedding, hebben het ge hoord en beven. Naarmate de zware trein nadert hoort men hunne ademhaling geweldiger hijgen. Hirnne handen wringen krampachtig de ca- rabijnen en hunne oogen volgen begeerig de rookpluim welke de schoorsteen der lo comotief uitstoot. Dicht tegen den grond schijnen de lan taarns van den trein, gelijk de oogen van een monsterachtig nachtmerrie-beest. De aarde davert en dit daveren wordt voortgezet in al de borsten....... De trein nadert met verscheidene geluidenhet knar- geliouden. Bovendien wijst spr. er nog op, dat waarschijnlijk, ook als Nieuwkuijk wordt aagesloten, men.niet een transforma tors! a tiou zal kunnen volstaan.. Geeft men Haarsteeg nu concessie, dan wordt daar nu een transformatorstation gebouwd en kan dat later weer er bij worden genomen. Dat zal dan alweer spoedig 600 tot 900 gulden huur per jaar zijn. Daar waar door den heer Prinsen wordt aangedrongen om met lierfsï lieht te hebben en volgens het voorstel van Burg. en Weth. er dan ook aansluiting zal zijn, zal geen der leden bezwaar hebben te gen liet voorstel van Burg. en Weth. De lieer Prinsen zegi een degelijk betoog verwacht te hebben, d.ocli daarin teleurge steld is geworden.Groote woorden wórden er gebruikt. Het mooiste van alles is, zegt spr., dat. bel licht nu goed is, alleen omdat mijn broer dat lieóft gezegd. Hoe dikwijls hebt u zelf niet om die nachtpit-installatie gelachen. Voorzitter. Ik heb het nog nooit gezien. Prinsen. Dan wórdt liet tijd dat u eens gaat zien naar die ror-nachtpit-tPftallatie. De heer Prinsen zegt verder er niet. veel van te begrijpen. Geven we nu consessie, dan moeten wij later de schuld overnemen, maawis dat nu evengoed «niet het geval als later Haarsteeg bij Vlijmen wordt gevoegd. De Voorzitter wijst er op dat dit toch in ieder geval een f 4000 zal schelen. De heer Prinsen meent dat de lieele ge schiedenis alleen zoo is, omdat er een veete bestaat tusschen deze beide gemeenten. Dat kleingeestig gedoe moet maar uit zijn. Indien Haarsteeg nu concessie krijgt, zal het meest practische werk worden verkre gen. dat zegt het gezond verstand. De Voorzitter wijst aan de hand van ver schillende cijfers er op, dat ten allen tijde het 't best en voordeeligst uitkomt indien Vlijmen alles in eigen handen blijft hou den. De lieer Prinsen blijft bij zijne meening dat bij een beetje goeden wil thans conces sie aan Haarsteeg kan worden verleend. Daar waar het niets kost en liet is toege zegd, vind ik het niet fair om het niet te doen. Het licht, te er slecht al zegt mijn broer, die u misschien in andere gevallen niet zou gelooven, dat het goed is. De Voorzitter wijst er nogmaals op dat men door de annexatie-plannen ili een ge heel andere kwestie gekomen. De argu menten waarom liet beter is dat Vlijmen het heft in handen blijft houden zijn steek houdend genoeg. Prinsen. Toen er bij Haarsteeg, annexatie plannen waren, hebben wij voorloopig geen concessie willen verleenen. Dat besloten is voorloopig geen concessie te verleenen kan u in de correspondentie zien. De Voorzitter zegt zelfs nog met de P. N. E. M. te hebben geconfereerd over gemeen schappen j ken aanleg. Toen zijn de annexa tie-plannen gekomen, waarop alles weer is aangehouden. Het Dag. bestuur garandeert u echter dat er met den herfst liclit is. Prinsen. Accoord, maar nu kost bet de gemeente toc-li geld door die gewichtig-doe nerij. De Voorzitter zegt dat juist liet tegen overgestelde wordt bereikt, aangezien in zul ke gevallen diepere gronden zijn gelegen als oppervlakkig wordt gedacht of gezien. De lieer Prinsen zegt dat zulks maar on benullige argumenten zijn. Er is de men seden in wijk E voorgespiegeld dat ze spoe dig zullen worden aangesloten en waarom daar nu mede getalmd. De Voorzitter wijst er op dat de nien- schen volgens het voorstel van liet Dag. be stuur licht zullen krijgen in den herfst. Prinsen. Ik geloof er geen snars van dat Hedikhuizen liet contract als een vodje pa pier zal beschouwen. De menschen zijn alle maal niet even beroerd. Zoo brengt men ze juist op het idee. De P. N. E. M. noemde liet een prachtwerk om nu aan Haarsteeg con cessie te gaan verleenen. De Voorzitter wijst er op, dat de lieer Prinsen pleit_ yoor de belangen van de ge meente Hedikhuijzen en niet voor die van Vlijmen. Burg. en Weth. regelen alles in het belang van de gemeente Vlijmen. Vol gens' dit voorstel is men in den herfst ook aangesloten. De heer van Helvoirt merkt op dat ons niets bekend is dat de gemeente Haarsteeg concessie wil hebben. Voorzitter. Naar aanleiding van de toen gehouden besprekingen over het al of niet consessie verleenen aan de gemeente Haar steeg is besloten daartoe voorloopig niet over te gaan. Zoo is liet. Prinsen. Misschien kiyi het wel eens even door den secretaris worden opgezocht, want ik ben geen advocaat die alle stukken iu z'n hoofd heeft. Voorzitter. En later is door de gemeente Haarsteeg gezegd dat ze ons niet meer uoodig hadden en zijn ze rechtstreeks naar Ged. Staten gegaan die liet intussclien nog niet liebben goedgekeurd. Van Helvoirt. .Vlies is voorbarig, want men weet niet eens of ze concessie willen hebben. De Voorzitter Wijst er, alhoewel niet gaarne, op, dat men, als tot concessie ver- sen en rammelen van metaal, liet liijgen van den stoom, het rollen van den donder. En een snelle, vlijmende gedachte vaart door ieders geest„Waarom wacht Joannes zoolang! En zoo de mijn eens weigerde..." AI len vreezen dat de trein ongehinderd zal voorbij vliegen; allen, waren zij in Jo annes plaats geweest, hadden voorzeker liet dynamiet reeds laten springen!... Doch de aanvoerder lieeft niets van zijn koelbloedigheid verloren. Zijn liart klopt niet sneller, zijne oogen kijken juist en zij ne hand beeft niet. Op 't oogenblik zelf dat de locomotief over de kardoezen gaat rollen, drukt hij krachtig óp den ivoren knop die de vonk móet voortbrengen. Een verblindende klaarte slaat op, een ijselijke ontploffing doet den grond beven. En aanstonds een niet te beschrijven ru moer schokken, brekend ijzerwerk, sprin gen en splijten... angst- en smartkreten, ge huil van gefolterde lieden... Dit alles duurt een seconde en de trein, doodelijk getroffen in volle vaart, ligt ver nield. De machine tengevolge zijner snel heid, rolt eenige meters, dringt in den grond, kantelt om met opgengereten buik... Stoom, brandende kolen, ziedend water, dit alles springt weg, sist, loopt ineen tot een afschuwelijk mengelmoes, terwijl de wa gons stoppen, elkander verbrijzelen, in el kander dringen. Er zijn daar ongeveer een vijf en twintig rijtuigen vol Turksclie soldatenMogelijk liggen daar vijf- tot zeshonderd vreeselijk verminkte mannen Doch medelijden lieeft geen vat meer op de patriotten. De schrijnende herinnering aan hunne platgebrande woningen, hun weg gevoerd vee, hun uitgemoorde gezinnen, hun gefolterd vaderland, dit alles maakt, hen ongevoelig voor het ijselijke der ramp, die zij gewild, voorbereid en teweeggebracht hebben. Die soldaten welke huilen en kronkelen van de pijn te midden van allerlei puin, zijn immers de plegers van al die wreedheden Het zijn de uitvoerders vaii de woeste, on- menschelijke bevelen van hun waardigen aanvoerder, Marko den Bandiet. Eu een kreet van_ haat, van gekoelde wraakzucht stijgt op uit de dichte rangen der patriot ten, die naar een order van Joannes wach ten. MarkoTer dood, Marko de Ban diet Zij willen ijlen naar de overblijfselen van den verongelukten trein, wanneer Jo annes brult van woede. Vermaledijd!... Daar komt een tweede trein 't Is waar! De twee lantaarns eener lo comotief flikkeren in de verteze naderen dichter en dichter; ze zijn geen twee hon derd meter meer verwijderd van de puin- lioopen gesticht doof de ©nmeedoogende dy namiet kardoezen. Joannes begrijpt alles. Twee soldatetrfrei- nen volgen elkaar, geladen met troepen en allerlei oorlogstuig. De vernielde trein lood- sted en tweeden... en, ongetwijfeld, Marko bevindt zich in dien laatstèn. Reeds vertraagt, de locomotief hare vaartzij gaat StoppenDe soldaten gaan uitstappen... een bataljon... ofwel den, aftocht blazen en in de duisternis verdwij nen. Marko!... Ik wil Marko!... fiert Jo annes... Ik moet hem hebben, al kostte liet mijn leven. En vlug als de wind timmert zijn geest een stoutmoedig, gruwelijk plan op. Met donderende stem schreeuwt Hij een bevel, dat al het rumoer zijner manschap pen overheerseht Niemand verroere zich! wacht mij!... Zulk een gezag oefent hij uit op zijne manschappen, dat alle kreten plots verstom men. Alles wordt stil en niemand verroert nog een lid, met de hand krampachtig de carabijn klemmende. Joannes ijlt weg in de duisternis, den aan stoomenden trein tegemoet. Hij bereikt hem juist op het oogenblik dat de verschrikte stoker en machinist hem tot staan brengen. De remmen knarsen op de raderen die voortglijden op de rails. Nog een oogenblik en zij gaan den stoom achteruit doen wer ken. Met een tijgersprong staat Joannes boven op de locomotief. Hij rijst tusschen de twee mannen. Hun mond slaakt een kreet. Joannes heeft den machinist met onge hoorde kracht gegrepen, en als een pak bui- leening wordt overgegaan, voor bet geval komt te staan dat er een monteur komt dip aangesteld wordt op een salaris van f 1500. Alet 1 Januari zou zoo'n man niet meer noo dig zijn en dan kan men zoo iemand die op wachtgeld komt te staan 10 jaar lang gaan uitbetalen. Zoo zou liet ook met de admini stratie kunnen gaan. Dat zijn allemaal din gen welke kunnen gebeuren en waar het Dag. Bestuur dan ook op bedncht moet zijn. Prinsen. Dan moeten we ze door bepalin gen vastleggen. Voorzitter. Dat gaat niet. Men kan ze concessie verleenen maar daarbij geen be palingen maken. De zaak is door Burg. en Weth. heel serieus opgenomen en van alle kanten bekeken. Hierna worden door den Voorzitter ach tereenvolgens verschillende stukken voorge lezen. I)e lieer Prinsen wil er alleen nog op wij zen dat de verstandhouding met dj* naburi ge gemeente truerig is en liij hoopt dat deze spoedig wat beter zal worden. Na nog eenige discussie, waarin geen en kel nieuw gezichtspunt wordt geopend stelt de lieer Boom voor het voorstel aan te hou den tot eene volgende vergadering dat wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemden de lieeren Van Heesbeen. van Engelen, Boom, van Halder, M. Boom, Prinsen, van Btml, Sprangers en van der Griendt; tegen de lieeren van Helvoirt en C. Wagenberg. ten den trein gesmeten. De stoker heft zijn hand op om te slaan. De vuist van Joannes komt terécht op zijn gelaat gelijk een moker en een seconde later ligt. de andere bij den machinist. Hij staat alleen op de locomotief In een oogwenk lieeft liij de deur van den ketel opengerukt... Het inwendige staat gloeiend. Met vreeselijke kalmte tast Joannes in zijnen knapzak, die nog altijd om zijnen lials hangt. Hij haalt er twee dynainietkar- doezen uit en smijt ze in den ketel... Terzelfder tijd springt hij op den weg. Nauwelijks lieeft liij den grond geraakt, of de ontploffing volgt. De locomotief schudt en beeft en springt half vernield van de rails. Een gedeelte van den ketel is tot. scherven gevlogen, die in alle richtingen ge slingerd worden, terwijl stoom en kokend water uit den ketel ontsnappen en het gloei ende kooltjes regent. Verdoofd door den slag, wat verzengd en verbrand, snelt de jonge man weg op liet oogenblik dat dé portieren met groot ge raas openvliegen. Hij is als bij mirakel nog ongedeerd. Uit eiken wagon, rechts, links aan den kop en den staart van den trein komen ver schrikte soldaten gevlogen. Uit dien verwar den hoop stijgen toornig gehuil op, kreten van afschuw, dan, vloeken, kortafgebéten vragen, doormengd met nieuwe kreten. Eu te midden van al die geruchten, klinkt eene stem cle metalen stem welke Joan nes maar al te goed kent. Stilte en in 't gelid!... laadt uwe ge weren... bajonet op den loop!... In 't gelid... duizend donders! en stilte... 't Is de stem van Marko. Joannes vergis te zich niet, toen hij een tweede locomotief zag opdagen. De bandiet zat in de tweede, trein. (Wordt vwvolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1