!a 'I Blauws uit Heugden. Provinciaal .Nieuws. Qroote 6-weeksche seriefilm. ■H r 1 4c e- c i V* ±i I n t- 'fi •t c '•I i '3 i 11 van Pa Ter sftrissebng g.vem de heeren L. vao Crom«oirt en N. van R ory een paa» zangnummers op kostelijke wijze voorge dragen. Heusden, 8 April 1921. De dsnecnb gevestigd in 't (fWfpen van Amsterdam# geeft Ztterdagavond een bal met iotrodoties, een welkom iets voor de liefhebbers. Als de aardappelen die hier en daar al flink uit den grond te voorschijn komen, geen tegec.slsg hebben, rmlen ze dit jaar al heel vroeg rijo, 'i is te hopen. De heer J. W, Sussen slaagde te Amsterdam voor diploma A, handenarbeid, - De biljaftvereeniging vNooit Gedicht# gevestigd in 't ca Lekten had deze week aen feestavond. Daar de waard had zorg gedragen voor sen uitstekend diner en de leden zioh niet onbetuigd lieten voor zoo ver 'd ztng en voordrachten betrof, sloeg het klokje van scheiden' voor men er erg in had, Da voetbalver. Excelsior hoopt Zondag te Nieuwkoijk tegen Jatiana nit te komen terwijl Jnliana van hier deelneemt aan den seriewedstrtjd van D. F. C. te Drnnen Waalwijk, 9 April 1921. De Kamer van Koophandel es Fabrieken alhier ontving bet navolgende schrijven 's-Gravenhage, 4 April 1921. Mijne Heeren, Wij hebben de eer van Uw geacht Col lege beleefd voor het navolgende de aan dacht te verzoeken. Utt de statistieken op het gebied van luchtverkeer van het jaar 1920 bl. kt ten duidelijkste, dat bet vliegtuig reeds een transportmiddel is geworden van belang- Wij cneense echter, dat nog te weinig aandacht wordt geschonken door de competente handelslichamen en door de zakenlieden, welke met succes van het luchtverkeer voor het vervoer van passa giers, goederen en post gebruik zouden kunnen maken- Wij zijn dan ook zoo vrij de aandacht op onze onderneming te vestigen onder aanbieding van ons propaganda materiaal en onze tarieven. Gaarne ontvingen wij van U bericht de hoeveelheid exem plaren, welke U van een en ander nog zoudt willen ontvangen. In onze praktijk blijkt nu en dan, dat kooplieden te laat ontdekken, dat hun afzetgebied kon vergroot worden, indien zij gebruik maken van hot luchtverkeer voor het vervoer van een speciaal artikel. Er zijn artikelen, die de hooge lucht vracht gemakkelijk kunnen dragen en het blijkt zelfs, dat de luchtvracht dik wijls billijker is dan een andere wijze van vervoer. B.v. Snijgroen werd van Holland naar Scandinavië vervoerd en kostte dan f 10 per K G. voor vervoer. Hrt vervoer per vliegmachine kost in zulke gevallen slechts f 3 per K.G. He* afzetgebied wordt daardoor aanmerkelijk vergroot en de onkosten sterk geredu ceerd. Daar de verzekeringspremie voor waarde-zendingen per vliegtuig in ver gelijkte g met andere middelen va» transport, waarbij veel overladingen plaats hebben, lager is, wordt dikwijls het luchttransport gekozen. Daar Nederland weinig artikelen uit voert, die de hooge luchtvaart kunnen dragen is het des te meer noodzakelijk, dat met alle energie getracht wordt die goederen in Holland te vinden, welke voor luchtvervoer in aanmerking komen. Wij zouden dar. ook bij het zoeken van dio ladingen op Uwen steun en mede werking willes rekenen en cija steeds gaarne bereid U de gewenschte inlich tingen te verstrekken en verblijven van Uw geacht College met de meeste hoog achting Koninklijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën. Het navolgend schrijven ontving do Kamer van Koophandel alhier in dato 1 April 1921. OnderwerpVervoer naar Zwitserland. Ats vervolg op mijne circulaire G. 5 No. 108/1 d.d. 16 Februari j.l. heb Ik de eer U te berichten, dat thans voor het vervoer naar Zwitserland ook over den overgang Vtnlo een goede veibin- ding^is tot stand gebracht, vertrekkende 3.15 nam. van Venlo. Voor de Zuidelijke stations van afzen ding vanwaar Venlo vlugger en gemak kelijker Is te bereiken dan Emmerik, verdient deze wijze van vervoer de voorkeur. jVoor zoover het vervoer op Neder- landsch gebied met gewone goederen treinen geschiedt kan, aanmelding als vrachtgoed piaats hebben. De Inspecteur van het Vervoer J. ENTE. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de heer Jan van Rlel-Janssen osize gemeente metterwoon verlaten en zich vestigen te Antwerpen, als directeur administrateur van een groot import huis »de Mediterranean Company for General Trade (Belgium) Ltd. (Société Anonyme*,) waaraan onder zijne leiding een departement van huiden en looi stoffen zal worden toegevoegd. Velen met ons zullen deze tijding, die al heel onverwacht komt, met groote spijt vernemen. De heer Jan van Rlel toch was een echte Waalwijker, op wiens steun en medewerking voor de goede zaak en voor hetgeen onze gemeente en hare talrijke vereeniglngen betrefr, steeds viel te rekenen. Niast de drukke, sedert 1869 bestaande handelszaak in hulden en looistoffen, die is ons land ea ver daarbuiten een uitnemende klank had, wist bij tijd te vinden om voor kerk en maatschappij te werken in menig opzicht. Zoo was hij vele jaren reeds een ijverig lid van onzen gemeenteraad, van de Kamer van Koophandel en van talrijke commissies, voorts kerkmeester vaa de parochie van St. Jan, lid van 't Bestuur der Katho liekendagen, bestuurslid der Kath. Soc. Actie, van Vincentlus, der R. K. Kies- vereeniging, lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en van nog tal van instellingen meer. Zooais wfl hierboven schreven, kon men 3teeds op zijn ijverige medewerking en finaccleelen steun rekenen, vooral waar het Waaiwijks belang en vooruitgang betrof, daarom is zijn heengaan voor onze gemeente een werkelijk veilles. Op deze plaats brengen w^ hem gaarne openlijk hulde voor zijn verdienstelijk werken op veeiz^dlg gebied en spreken gaarne de hoop uit dat het hem met z^a geachte familie in zijn nieuwe woon plaats wel moge gaan en ook zijne nieuwe werkkring hem zal brengen wat lij er gaarne van verwacht. De eigen zaken hier ter plaatse worden opgenomen in bovengenoemde Maat schappij en zullen worden voortgezet als een agentschap onder de leiding van den Heer Jac. Spijkerman, met behoud van den ouden firmanaam. Wij wenschen den heer Spijkerman met deze promotie eveneens gaarne geluk. De firma Hegarty Brothers, van Riel Ltd. te Antwerpen, waarvan de heer van Riel deelgenoot en directeur was, zal worden geliquideerd en overgenomen door de Mediterranean Company for General Trade (Belgium) Ltd. In de plaats van den heer J. van Riel treedt als Ud van den gemeenteraad de heet H. Maas, thans Is opvolger van de lijst der R. K. Kicsvereenlglng. de heer F'acs Smolders. Korte Beschrijving von Nanr de Overwinning". Bijprogramma 1. HET JOURNAAL. 3. SIMONE'S SCHULD, Dramatische Comedie. 4. WOELIGE DAGEN IN M1JNSTAD. Ham en Bud in de hoofdrollen. Qaat nu Zondag zeker zien Het zal niemand berouwen Schitterende film. PRIJZEN ALS ALTIJD. De afd. WaalwijkHsusden vat den R. K. Onderw. Bo»d Is er wederom in geslaagd het ontwikkelde belangstel lende publiek van Waalwijk en omgeving een pracht-leslog met lichtbeelden tt kunnen aanbieden. Dr. Gerard Brom tt Nijmegen, de bekende Unie-Secretaris der R. K. Studentenvereenlgisgen It Nederland, wiens portret voorkwam it de Portrettengalerel van de Kath. Illos' tratie in het nummer van 29 Dec. 1920 zal in de groote zaal van de R. K. Gil' denbond op Dinsdag 12 Apiil e.k. des avonds 8 uur een lezing met lichtbeel den houden over »Toorop» de groolt Hollandsche kunstenaar op het gebied van teekec- en schilderkunst. Voor d< lichtbeelden heeft de Directie der Witti Bloscope welwillend haar projectie-toe stel afgestaao. Dr. Brom heeft reeds op meerden plaatsen deze lezing voor een uitgelezei publiek gehouden, o.a. te Leuven, Ara sterdam, Utrecht. Volgens de verslagei In de dagbladen had deze steeds hé grootste succesook de lichtbeeldei werden geroemd. Wij kunnen het ontwikkelde publlcl van Waalwijk en Omgeving niet geno»| aansporen van deze eenige gelegenhei gebruik te maken om een spreker si Dr. Brom over dezen vermaarden kunst; naar te hooren. Eere-leden, donateurs en begunstiger hebben vrije toegang met het recht va; introductie tot een onbepaald aant; personen, terwijl voor verdere belang stellenden de entréeprijs op 50 cent i bepaald. Omtrent de Dultsche Iederindustr! lezen wij in „Handelsberichten" hi volgende Vóór den oorlog waren in Duitsct land circa 4000 leerlooierijen met 4 duizend arbeiders. In 1913 werden bijt 300 millioen Kg. huiden en vellen i; gevoerd, ter waarde van 520 milllof gouden marken. De lederproductie b reikte in 1913 een waarde van 760 mi lioen gouden marken. In dat jaar wei voor 244 millioen mark leder uitgevoer; Na opheffing van de „Zwangswii schaft" in Augustus 1919 heeft de lede industrie, die driekwart van haar grom stoffen uit het buitenland moet betré ken, weer ongeveer 23 millioen Kj huiden en vellen, ter waarde van biji 600 millioen papieren marken uit W buitenland ingevoerd en in de eerste maanden van 1920 ongeveer 30 milliof Kg. Hedenmorgen van omstreeks 8,1 11,30 was eene prachtige zonsve duistering zichtbaar; omstreeks kw« over ilen bedekte de maan de zo» middellijn voor 85 pCt. en was er oei zeer sterke verzwakking van het zo licht merkbaar. Velen genoten van dit zeldzat schouwspel. Op Maandag 11 en Maandag April a.s., telkens des avonds te 7 ffl zal door de harmonie en de toonei vereeniging van den R K. Gildenboi voor de leden en geïntroduceerden eet uitvoering gegeven worden. Het programma bevat behalve vi schillende aardige muzieknummers zeer mooi blijspel la twee bedrijvt i |i ii i_ i t t M Flora-Bloscope. - Waalwijk i Naar Overwinning Gisteravond had ten raadhuize alhier eene vergadering plaats van de Commissie bedoeld bij art. 181 der gemeentewet. Klokslag 7 uur opent de Voorzitter de edelachtbare heer Burgemeester de ver gadering; aanwezig waren; Mevrouw Mombers-Smelt, L. Hartog, Fr. Smolders, J. v. d. Geld, W. Eibers, Jos. Klijberg, J. Spapens en A. van Liempt, secretaris. De Voorzitter heette de aanwezigen wel kom in het bijzonder Mevrouw Mombers- Smelt, die de eerste vrouw is, die in de ze gemeente is gekozen als vertegenwoordig ster der burgerij om zitting te nemen in een college dat geroepen is om de algemeene plaatselijke belangen te behartigen. Ik kan u de verzekering geven, mevrouw, aldus spreker, dat uwe tegenwoordigheid hier zeer op prijs wordt gesteld. Zooals het convocatiebiljet vermeldt, is uit de ingezetenen eene Commissie benoemd, bedoeld bij artikel 131 der gemeentewet, die gehoord moet worden over de samenvoeging van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. In de artikelen 131 en 132 wordt hier over vermeld, dat het ontwerp in elke be trokken gemeente wordt voorgelegd aan het oordeel van den raad en van een door de kiezers te benoemen commissie, waarvan de Burgemeester Voorzitter is. Het gevoelen van den raad en dat van de Commissie worden schriftelijk aan Gedep. Staten uitgebracht en door hen vervolgens met hun advies aan het het Departement 7e. 8e en 9e EPISODE. We zagen bij het einde van de vo rige episode hoe Nan en John in de mijn waren ingesloten en plotseling eenige leeuwen en luipaarden voor zich zagen. Aan ontsnappen viel niet meer te denken en waren zij dus ge noodzaakt hier den ganschen nacht door te brengen tot zij 's morgens na vele avonturen en door de tijdige hulp van hun viend Bill Casey er eindelijk in slaagden veilig hun huis te bereiken. John beloofde een beloo ning van tien duizend dollars aan hem die von Bleek en zijn mannen aan de politie zouden uitleveren. Ein delijk waren John en Bill nohter de verblijfplaats der bandieten gekomen, doch een zekere „Bleeke Piet" die tot de bende van von Bleek was overge gaan was hun gangen gevolgd en hij bracht von Bleek tijdig op de hoogte. Het slot was dat John en Bill iuplaats van hunne vijanden gevangen te ne men zelf gevangen genomen werden. De handlangers van von Bleek wilden de beide mannen terstond dooden, maar von Bleek weigerde dit aange zien hij daarmee niet verder kwam. Zijn doel was de kaart der mijn met de documenten te bemachtigen en had daarom een ander plan bedacht. Hij bootste het handschrift van John na en schreef aair feiens vrouw een brief je waarin ze werd verzocht hierheen te komen met de documenten van de mijn. Nan die geen vermoeden van dezen valstrik had, voldeed aan het verzoek van „John"? en liep tot haar ontzetting ook in een valstrik. Gedu rende den nacht wist Bill te ontsnap pen doch Nan en John werden te streng bewaakt. Ten slotte wisten zij „Bleeke Piet" om te koopen en namen in den nacht de vlucht. Zij worden echter door von Bleek en zijn mannen ingehaald en slechts door een levensgevaarlijken sprong konden zij ontkomen. Rade loos van woede gaf deze zijn mannen bevel hun na te springen. Twee moes ten het met den dood bekoopen doch de anderen bereikten veilig den an- dei'en kant en Nan en John zagen zich weer spoedig achtervolgd. Wanhopig nemen zij het besluit gebruik te ma ken van een oude hangbrug tusschen twee kloven. Het is wel levensgevaar lijk maar de eenigste redding. Behou den komen zij beiden aan den over kant, doch als von Bleek hetzelfde stoute stukje uithaalt is het onver mijdelijk dat de vermolmde brug in zakt! van Binnenlandsche Zaken ingezonden. De Voorzitter zegt dat alle leden een ont- werp-wet hebben ontvangen en vraagt of een der leden eene algemeene beschouwing wil honden, ofwel of men artikelsgewljze behandeling wenscht. De heer Eibers merkt op, dat nog' geen enkele samenkomst heeft plaats gehad en daarom acht hij het beter dat eerst een oogenblik in comité generaal wordt overge gaan. De heer Hartog kan zich daarmede goed vereenigen vooral omdat hij, en naar hij meent meerdere leden met hem, in de niee- ning verkeerden dat dene bijeenkomst nog niet zou geschieden in openbare vergadering. De Voorzitter heeft daartegen geen be zwaar. Daarna wordt overgegaan in een verga dering met gesloten deuren. Ongeveer half negen wordt de vergadering heropend en deelt de Voorzitter mede dat eene bespreking van het wetsontwerp heeft plaats gehad en dat zoowel gemeentelijke zaken als de financiën zijn besproken. Vervolgens vraagt hij of een der leden het woord wenscht voor de algemeene beschou wingen. De heer Smolders vraagt en verkrijgt het woord. Nu wij Uier als zoogenaamde dubbele raad, aldus spr., in vergadering bijeen zijn om ons oordeel uit te spreken over het wets ontwerp tot samenvoeging van de gemeen ten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen is bet tijdstip dat die fusie een feit zal zijn reeds vrij dicht genaderd, want dat het een vol dongen feit zal worden, staat wel vast. Toen eertijds Ged. Staten aan de respec tieve gemeente-besturen hun oordeel vroe gen over eene dergelijke samenvoeging, heb ben deze in den breede, zooais in de zoo juist gehouden voor-vergadering, door voor lezing der betreffende correspondentie, nog eens is gebleken, hun zienswijze kenbaar ge maakt en hebben allen aan een onafhanke lijk voortbestaan der tegenwoordige gemeen ten gehecht. Nochtans, gaat spreker verder, was ons gemeentebestuur, mede met dan van Besoijen, niet positief tegen vereeniging. Alhoewel alle waarde hechtende aan de ar gumenten destijds tegen vereeniging ont wikkeld. lijkt het spreker, nu de vereeniging in zulk een stadium is gekomen dat deze reeds in een wetsontwerp is belichaamd, niet van zulk een algemeen, belang, dat tegen vereeniging een krachtige agitatie moet worden ingezet. Integendeel, men heeft de samenvoeging reeds lang zien aankomen en had er nu in den boezem des volks eene ern stige afgekeerdheid bestaan, dan zou deze thans reeds lang tot uiting zijn gekomen. Van politieke zijde bekeken, wil het spre ker voorkomen dat samenvoeging een gun stige invloed op het bestuur der nieuwe ge meente kan hebben. Meer dan tot dusverre zullen de verschil lende politieke kleuren bij de verkiezing in de samengevoegde gemeente uitkomen. Dit kan niet anders dan een krachtige prikkel zijn voor de R. K. kiezers om zich beter eensgezind dan tot heden aaneen te sluiten en daardoor mogelijk te maken dat het grootst mogelijk aantal onzer beste, ge- schikste personen deel uit zullen maken van het bestuur der samengevoegde gemeen ten. Een energiek, krachtig, maar vooral eens gezind bestuur, met een ruimen blik over het geheele groote Waalwijk, de in deze tijden zoo geboden zuinigheid betrachtend, als zulks door de fusie geboren wordt, dan verwacht hij in de toekomst werkelijk voor- deelen van samenvoeging.. Zonder een bezwaard gemoed, maar ook evenmin optimistisch, durft spr. tot sa menvoeging adviseeren. Vooral de in de toelichting op het wets ontwerp genoemde samenvloeiing der drie gemeenten maakt haar zeker beter geschikt tot vereeniging dan menige andere voorge stelde vereeniging. Wat te zeggen van de finantieeie voor- of nadeeleai Spreker meent dat deze wel met geen goudschaaltje zullen zijn te wegen. Aan dit betoog wil spreker nog iets toe voegen. Met alle respect voor de drie thans fungeerende burgemeesters zou hij toch pre- fereeren dat door de Kroon voor de samen gevoegde gemeente Waalwijk een buiten de drie vereenigde gemeenten staand, geheel onafhankelijk burgemeester werd benoemd, wijl deze zekerder, wars van alle plaatse lijke voorliefde en makkelijk er toe leiden de partijdigheid, het eene groote algemeene belang en welzijn van het nieuwe Waal- 1 wijk in den ruimsten zin des woords, zou kunnen dienen. Nadat geen der leden het woord meer ver langt voor de algemeene beschouwingen leest de Voorzitter het wets-ontwerp arti kelsgewljze voor. Bij art. 5, bepalende het bedrag dat het Rijk per inwoner uitkeert en wat minder wordt bij vereeniging, vraagt de heer Har tog of dat geen aanleiding geeft om daar over zich te beklagen. Aangezien alle leden zich daarmede kun nen vereenigen, zal daarop worden aange drongen. De heer Klijberg wil den datum waarop de salarissen voor het wachtgeld worden ge regeld, bepaald zien op 1 Jan. 1921 en niet zooals in het ontwerp staat van 1920 aan gezien de salarissen na dien datum zijn her zien en aangepast zijn aan den huidigen toestand. Alle leden vereenigen zich met dit voor stel. Vervolgens wijst de heer Klijberg er nog op dat door Ged. Staten in de gevoerde cor respondentie is gewezen op de voordeelen die vereeniging biedt. Daarbij is ook ge noemd vereenvoudiging van administratie, bezuiniging van politiedienst, de mogelijk heid van het aanstellen van afzonderlijke] ambtenaren voor bepaalde diensten. Spreker meent dat al deze opgenoemde voordeelen meer denkbeeldig zullen zijn want volgens zijne overtuiging zal de ad ministratie eer duurder dan voordeeliger worden, wijl de ambtenaren in een hoogeie klasse zullen komen en daardoor meer loon ontvangen. Ook op de post politie zal niet zijn te bezuinigen want spoedig zal men in de bijgevoegde gemeenten verlangen dat de] politiedienst wordt geregeld als hier en dan j zal het gevolg zijn dat meer personeel noo-t dig zal zijn. Wat het aanstellen van ambtenaren voor afzonderlijke diensten betreft, spr. gelooft niet dat tot een dergelijke luxe zal worden overgegaan, wijl ook na vereeniging van ge meenten de gemeente daar nog te klein voor j is. Deze voordeelen die Ged. Staten voorspie gelen, zijn vrijwel denkbeeldig. Wel zijn er andere voordeelen verbonden aan samenvoeging en dat is dat men tot op richting van een school zal kunnen over-' gaan, die men nu nog moet missen. Andere voordeelen direct zoo niet te omschrijven, i zijn aan samenvoeging verbonden en wegen meer dan de kleine uadeelen aan vereeni ging verbonden en spr. kan zich daarom wel met het voorstel om samen te voegen, verl eenlgen. Daar verder geen der leden meer hel woord wenscht en allen zich kunnen ver- eenigen met de samenvoeging, sluit de Voor zitter onder dankzegging de vergadering.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6