Gemengd Nieuwe Groote 6-weeksche seriefilm. SPORT. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Vrede tfög of de Voorzitter al over die brandspuit geschiedenis gesproken heeft, waarop deze antwoordt hierover ge schreven te hebben, doch nog geen bericht te hebben terug ontvangen. De heer v. d. Heijden vraagt of de pomp ook niet eens gemaakt kan wor- den, terwijl de heer Achten de Voor zitter opmerkzaam maakt op een ver zakking in de straatweg nabij zijn woning. De Voorzitter zegt toe van beide opmerkingen nota te zullen nemen en voor verbetering zorg te dragen, waarna de vergadering wordt gesloten. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 13 April des avonds 7 uur. Voorzitter Edelach'b. Heer Viller. Oageveer 7.15 uur opent de voorzit ter de vergadering, afwezig de heeren Middelkoop, Sieep en De Roon. De no ulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Een schrijven van den heer de Roon, dat hij tot zijn spijt verhinderd is de vergadering bij te woneo. b. Schrijven van de hoofden der openbare scholen, dat oudercommissies zijn benoemd cn in werking gesteld. c. Proces-verbaal van k «sopneming- Utt het onderzoek is gebleken, dat de boeken ordelijk en regelmatig zi|o bijge houden en f 8598 in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van den Inspecteur van den vrijwilllgen Landstorm, houdende het verzoek eene subsidie of prijs beschik baar te stellen voor een te houden schietwedstrijd waaraan alle burgerwach ten kunnen deelnemen. B. en W. kunnen met bet oog op den slechten finantieelen toestand geen vrij heid vinden om voor te stellen op het verzoek in te gaan. Wordt besloten noch subsidie, noch een prijs beschikbaar te stelles. Naar aanleiding van een van den Minister ingekomen schrijven, deelt de Voorzitter mede, dat de ambtswoningen aan de hoofden te goedkoop in buur worden afgestaan Het hoofd der school uit de Heistraat betaalt f 225 en die in bet Dorp f 250. Burg. en Weth. stellen voor de wo ningen met Ingang van 1 Juli a.s. op te zeggen en de wonlngeo aan te bieden voor f 350 per jaar. Het is de eenige uitweg die openstaat om aan de buur te komen. De heer Trefters vraagt of het de bedoeling is beide woningen aaia een zelfde prijs te verhuren. De Voorzitter antwoordt bevestigend en w^st er op dat aan de huizen veel is gedaan. Aan de woning in de Hel- s'raat is eene groote verandering ge maakt cn dat heeft zelfs ongeveer f 800 gekost. Bovendien is is belde woningen electriscb licht aangelegd en zijn het fl nUe ruime woningen. De heer Treffers kan, wijl overal de huren zijn verhoogd en de loosen zijn gestegen, niets onbillijks In het voorstel van Burg en Weth. vinden. De heer Verhoeven kan eeoj huur van f7.50 niet zoo laag vinden. Wel geeft hij toe dat de buizen overal hooger in prijs zijn geworden- De Voorzitter merkt op dat de woningen van de bouwvereeniglng en dat zQn dan nog maar arbeiders woningen f 4.50 en f f.50 per week moeten opbrengen. De heer Kerst kan de voorgestelde verhooging van huur op zichzelf niet te hoog vinden. De Voorzitter wijst er op, dat de hoofden der scholen niet meer verplicht zijn In de ambtswoningen te wonen en dus kunnen wonen daar waar ze willen. Hij wijst er voorts nog op dat de be zoldiging van beide hoofden van dien aard is, dat ze een dergelijke huur wel kunnen betalen. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van Burg en Weth. aan genomen. Scbrjjven van Burg, en Weth. der gemeente 's Bosch dat voor deze ge meente de kosten veroorzaakt tengevolge van de inwerking treding van de Waren wet f298.80 zullen bedragen. Uk de voorlezing van het zeer uit gebreide schrijven bleek dat deze wet ostzetteede kosten met zich brengt. Wo dt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Burgerwacht, hou dende het verzoek eene subsidie te willen toestaan van f 40. De Voorzitter zegt dat ia 1919 be sloten is aan de Burgerwacht eene sub sidis ts verkenen van f 150.Daarvan is slechts f 70.96 gebruikt, zoodat er oog f 79 04 is. Burg. en Weth. stellen voor nu f40 te verleeneo. De Burgerwacht heeft dit bedrag noodlg voor het schoonhouden en onderhouden van de geweren. De heer T<eff.-.rs is van meecing dat de geweren niet zija gebruikt en er dus geen ookos.ec aan kunnen zijn. De Voorzitter zegt den Commandant te hebben gesproken en die verklaart dat er veel geweten zijn d:a grocd-g moeten worden nagekek-c. Met algemeene stemmee worrit hierna besloten 140 subsidie aan de Bu gtr- wacht te willen verkenen. 2. Aanbieding verslag van dea toe stand der gemeente over 19^0 Wordt voor ds leden op de secretarie ter inzage nedergelegd. 3. Behandeling verzoek Waterschap »Ten Westen van des N'cuweodijk met dc Aanwassen* om subsidie voor ver- hooging kade. De Voorzitter zig da? Burg. eo Wetb. aan bet Dagelijksch Bestuur van dan Polder gevraagd hebben, waar de verhoo- gicg van de kade zal plaats bebbeo. Dit is toen mondeling medegedeeld, doch op verzoek heeft men het cok schrif telijk ingediend. Uit het schrijden blijkt dat men de kade ten Oosten van de haven over een lengte van 1000 M. met 85 c.M. wl! verhoogeo. De kosten daarvan zija ge raamd op f750 en »u vragen ze, omdat er voor de gemeente eea groot belang in schuilt, eese subsidie van f 250.- Adressanten wijzen er nog op, dat hei onderhoudsmateriaal van het Veer pad nu bij hoogen waterstand telkeemale wegspoelt, wat bij verhooging van de kade voor een groot deel zal worden voorkomen. De heer Verboeven vraagt of de sub sidie bedoeld is jaarlijks of voor dit werk alleen. Do Voorzitter zegt dat het voor dit. jaar alleen is, aangezien het eene bij drage is In de kosten van de verhoo ging dor kade. De gemeente heeft daar bij belang voor het wegspoelen vaa gdnt en ook blijft de weg langer vrij daardoor. Op een vraag van eea der leden of de kade van de Maas hooger is, ant woordt de Voorzitter, dat deze lager is; komt het water echter daar vandaan, dan krijgt men niet dien sterken stroom, wat juist bet onderhoudsmateriaal doet wegspoelen. Kerst Blijf het Veerpad aa verboo ging aan da kade langer droog? Voorzitter Dat hangt er van af. De heer Michael is de meening toegedaan, dat de weg niet veel langer droog zal blijven staan. Wil man dar bereiken, dan zal men heel wat duizen den guldens meer uit moeten gaan geven, want meesten tijd komt het water van Labbegat en zou daar dus de ka ook verhoogd moeten worden alsmede die van de Maas. Voor de gemeente is het wel een belang, omdat hierdoor wordt voor komen dat het onderhouds-ma?eslaal telkens en telkens wordt weggespoeld. Uit hoofde daarvan is eene subsidie te billijken. Spreker acht het echter j immer dat een der leden met de polderzaken goed op de hoogte, heden afwezig is. Dan wil hij ook nog zijne verwondering laten hooren, hoe een polderbestuur van een poldei- waar zoo'n lage aanslag is per bunder, om subsidie komt vragen De heer Kerst vraagt of het nu werkelijk voor het onderhouds-materiaal van zoo'n groot belang is of de pad een paar dagen later onder water staat. De heer Michaël zet ui een dat de Veerpad in leder geval niet zoo spoedig onder water komt. Komt het water van Labbegat, dan heeft de overlooplag een meer geleidelijk verloop en het onderhonds-materiaal heeft daardoor niet zoo vee! te lijden. Korte Beschrijving van Naar de Overwinning" 9e en 10e EPISODE. Na doodsangsten te hebben uitge staan bereikten Nan, Gwyn en Piet den anderen kant, doeh de vermolm de hangbrug zakte juist in elkaar, toen hun belagers zich in het midden biervan bevonden en velen van hen vonden een afgrijselijken dood in den pijlloozen afgrond. Eenige maanden na dit voorval was de mijn weder in volle actie en John en Nan, de wettige eigenaars, begin nen hoop te koesteren, dat liet niet lang meer zal duren, of hunne pogin gen zouden met succes bekroond wor den. Aangezien von Bleek sedert lan gen tijd niets van zich liet hooren, veronderstelde John Gwyn, dat hij opgegeven had, doeh hij rekende bui ten den waard, want het spreekwoord „Lach niet voor het avond is" zou ook hier weder bewaarheid worden. Von Block had namelijk vernomen dat „Bleeke Piet" zijn spion, tot Gwyn's partij was overgegaan en daar hij ervan overtuigd was. dat dit karakterloos jougmenscli alles voor geld zou doen, bood hij hem een aan zienlijke som gelds aan voor het te rugbezorgen vnu de papieren, welke van zeer veel belang voor heide par tijen waren. Tot zijn groote teleur stelling weigerde Piet zulks te doen, overtuigd als hij was, dat wanneer hij de documenten eenmaal had be zorgd, hem de dood zou wachten voor zijn verraad. Ten einde raad besloot van Bleek een ander middel te baat te nemen, om in het bezit van de mijn te komen en daar het hem bekend was, dat iederen Zaterdag iemand van de mijn naar de stad ging, om geld van de Bank te halen,- waarmede de werklieden moesten uitbetaald wor den, zou hij de persoon iu quaestie trachten gevangen te nemen. Het ge volg hiervan zou zijn, dat de werk lieden gingen staken. Niettegenstaan de het plan uitstekend overlegd was, mislukte het geheel en al. John Gwyn's vrouw, Nan, die toevalligerwijze met de opdracht belast was geworden om het geld te halen, slaagde er na vele avonturen in, aan haar vijanden te ontsnappen en schuimbekkend van woede, besloot von Bleek zich van de hulp van circa honderd bandieten te verzekeren, om zijn doel te bereiken. Van Bleek en zijn mannen hadden sherif Causelay omgekocht en hoop ten hierdoor hunne rechten op de mijn te kunnen laten gelden, doch on gelukkigerwijze was Causelay's dienst' tijd juist verstreken en zou er een nieuwe sherif gekozen worden. Er was hitter weinig kans voor Cause- selay, dat hij herkozen zou worden, want er waren belangrijke klachten ingekomen aangaande' zijn plichtsver zaking. Ook was het de bevolking van Mojave, die grootendeels op de hand van Nan en Gwyn was, bekend, dat Causelay met diens vijanden heulde. Tot von Bleck's groote woede werd dan ook niet Causeley, doch Hogan tot sherif gekozen, zoodat al zijn groote financieele offers tevergeefs waren geweest. Toch gaf hij den moed nog niet op en op zekeren dag trok hij met een bende van circa honderd man, waarvan zijn voornaamste medeplich tigen, Rawls en Drant de aanvoerders waren, naar de mijn. Een bitter ge vecht ontstond en van beide zijden vielen vele dooden en gekwetsten. De tranen komen Nan en John in de oogen als zij zien, dat vele kameraden vallen, doch zij staan volkomen mach teloos en hun eenige hoop is op de Voorzienigheid gevestigd. Bij het einde van deze episode zien wij, dat von Bleek de mijn door ver raad in zijn bezit krijgt en Nan en John genoodzaakt zijn de vlucht te nemen. Zij worden echter door den wreeden Drant en zijn mannen ver volgd en wederom worden zij met een verschrlkkelijken dood bedreigd. Bijprogramma 1 HET JOURNAAL. 2. EEN BEWONDERENSWAAR DIGE VROUW, Groot sensa tie-drama in 5 acten. Qaat nu Zondag zeker zien Het zal niemand berouwen Schitterende film. PRIJZEN ALS ALTIJD. D.- heer Ke<st zou het toch wen>che- iijk vinden, dat bet al of niet verleenen van subldie afhankelijk wordt gesteld of hst besiuur garant blijft voor de doeltreffendheid van de weikzaamhedeo. Destijds is d ze voorwaarde bij eea aanvraag aao bet polderbestuur van 's-Gavenmocr ook gesteld. De heer M'cbaël kan zich bij dit voorstel geheel aansluiten. Hij wijs! er erder nog op dat de tijd geleerd heeft dat bij eene dergelijke verhooging bet water niet gemakkelijk meer zal over- loopen. Het adres van den polder is niet erg duidelijk, is niet zuiver gesteld, zegt spr., om er diep op in te gaan. Was au een lid van dit polderbestuur aan wezig gewees*, dan had deze meer in lichtingen kuoren verschaffen. Voorzitter. Welk belang de polder er zelf bij heefi, is mi) onbekend. Tieff us. Misschien zuil m er plaooen bestaan om ook de andere kaden later te verhooge wiji het ineens te veel zal kosten. Voorzitter. 1st hoor wel dat de leden liever dit verzoek nog eens aanhouden. Wel is het vreemd om het nog eens aan te houden, doch voorzichtig en verstandig is het toch zeker. Met algemeene stemmen wordt hierna b-sloten dit schrijven nogmaals aast te houden. 4. Benoeming van drie leden van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens bet niet aannemen de' benoeming door de heeren J. A. Veiheijdep, J. de Groot en J. Rdkeo. Wotdeo brnoemd de heeren J.Quirijns, Vos en Keist. 5. Bespreking straatverlichting ge durende dec zomer. üe Voorzitter zegt dat het bij de pet'oieumvfrilchti-.-.g aKijd gewoon'e is g>ewce.-t om gedurende 1 April tot 1 October de straatverlichting niet te doen branden. Tot heden heeft men de iampen nog een uurtje laten branden. De heer Verhoeven acht thans geen verlichting meer noodig. De heer Treffers daarentegen is van gevoelen dat I April wel wat vroeg is ca zou liever de lampen willen zien branden tot zeker 15 April, althans nu bet met het zonlicht zoo geregeld is Is di niet meer zoo, dan zou hij nog later de lantaarns willen laten branden. De heer Verhoeven kan zich met 15 April wel vereenigee. De Voorzitter deelt hierna mede, da Burg. en Weth. in onderhandeling zijn over het aankoopen van een klok waar mede alle lantaarns ineens op een wille keurig gesteld uur ontstoken kunnen worden, alsook gedoofd. De beer Michaël zou het wenscheliik vinden dat eea rooster werd gemaak en dat dan rekening wordt gehouden met de maan. Wordt besloten aldus te handelen. 6. Bespreking belasting brffiag in verband met de wet tot ver<u?tniog van het gemeesteiiik belasting gebied. Burg. en Weth. geven in overweging de Hocfd. Omslag aan het Rijk over te dragen eu de belastingen te laten zooals deze thuis zijn en geen verdere opcenten te heffen. Van Burg. en Weth. is zeker geen voorstel te verwachten voor een zakeljke bedrijfsbelasting, aangezien de bewijzen reeds genoeg worden getroff *.o en nog getroffen zullea worden door een Ziektewet, een Handelsregisterwet, eoz. Ni eenige bespreking wordt met 3 tegen I stem, die van den heer Ver hoeven, het voorste! van Burg. en Weth aangenomen. Na voorlezing van verschillende con cept-verordeningen, worden deze vast gesteld en besloten de aftrek van nood zakelijk le vensonderhoud te brengen van f 300 op f 600 en voorts zal voor ieder kind beneden de 16 jaar f li worden afgetrokken. 7. Af- ea overschrijving op posten der geoieenlebagrootiBg dienst 1920. 8. Af- en overschrijving op posten der begroollog van het Burgerlijk Arm- oestuu' dienst 1970 en 1921. Conform het voorstel wordt besloten. Niemand sneer het woord vedangende gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 9. Behandeling reclames van den Hoofd. Oms'ag dienst 1920. Door een gistermiddag opgsko- men vrij sterken Westewind is het vuur ia de venen rondom Weerdingerveen cd Roswlokelerveen aangewakkerd, zoo- da* de venen daar ia de buurt weer in b^and geraakten. Verscheidene wonln geo zijn een p ooi v>n de vlammtn ge worden. Gisterenavond werd er een stoomspuit verwacht. Gisteren had de afslag plaats van het hotel »De Twee Steden*, ca., te 's G a renhage, io trekgeld voor f780.000 (het hotel), 1650.000 (bet restau aa») en f 55 000 (het woonhuis). Ingezet bij dea afslag op f 1.300.000, f 1.000.000 eo f 100.000, werden de gebouwen op geen hooger bedrag afgemijnd. In Den Haag is aangehouden eea reiziger van de ijzer-ii ma D. K., te Am sterdam, die deze fi ma voor een aan zienlijk bedrag heeft opgelicht. Htj heeft van den heer K. meermalen geld los gekregen, voorwendende, daarmede ten bate van de fi ma zakenwillen doen. De man, die naar Amsterdam is over gebracht, moet bekend hebben, het geld ten eigen bate te hebben ver bruikt. Hij zou zich in Dan Haag ook aan oplichterijen hebben schuldig ge maakt. De chauffeur van den heer L. te Ubbergen, wiens kiecreo by het regelen glsterenochtend van den motor in brand geraakten( is, wegloopend, van een trap gevallen en kort daarop overleden. Dinsdagmiddag zijn te Disssen' (N.-B.) de gebouwen van de N.V. De Toekomst, bevattende schuur, stal, kan toor en arbeiderswoning, geheel afge brand. Het vee was in de weide, doch tien paarden, waaronder de te Breda met goud bekroonde hengst Souvenir, kwa men in de vlammen om. Ook een groote voorraad landbouwproducten, machines ea fietsen der arbeiders gingen vcloren. De schade bedraagt ongeveer f 150.000 Alles was verzekerd- Men seint dd. 13 dezer uit Weeneo Reeds dagen lang vindt er een enorme koers- en valutadaling op de beurs te Weenen plaats. Er heerscht een zeer gedrukte stemming. De Holiandsche guldens zija gisteren kr. 210 gedaald. Sommigen fondsen vertoonden koers verliezen van kr. 2000. De speculatie erk-e-t in een paniekstemming. Mooie kinderliefde Door de opoffering van eene tamelijke hoeveelheid bloed, uit zijn rechter-arm getapt, heeft een jongen van 19 jaar te Bath, in het Westen van Engeland, zijne stervende moeder in het teven kunnen houden. De vrouw werd in het hospitaal op genomen met een ernstige inwendige verbloeding en was zoozeer verzwakt, dat de doktoren de noodige operatie niet aandurfden. Hare drie zonen boden zich allen aan voor eene bloedsover- brëflging en de doktoren kozen den jongste. De toestand van de moeder is nu zooveel verbeterd, dat er tot de operatie kan worden overgegaan. De finale der Missie-wedstrijden wordt zooals men weet, gehouden te Bre Ja cp 29 Md a.s. Gelijk bekend, zal het een grpotsche manifestatie worden. Alle Roomsche voetballers van West en Midden-B abant, ec alle Roomsche gymnasten, zullen dien dag te Breda komen manifestee<-en voor onze Hol iandsche missionarissen, en tevens zal het een massa-demonstratie zQn voor de Roomsche Sportorganisatie, die te Breda zes jaar geleden haar oorsprong nam. Het Comité, dat zich welwillend be schikbaar stelde voor deze gelegenheid, bestaat uit de volgende heeren M'. T. J. Verschuur, voorzitter, van den Raad van Arbeid te Breda Kapitein K. C. Mooaen D. Ca'toir. Atb. Kaller, hoofdredacteur Dagblad van Noord-Brabant J. van Mlerlo, secretaris van den Voog» dij Raad H. J. Mol, voorzitter Dioc. Werklta" der.bood C. T. Motké-Poels, l luitenant artt. A. van Turnhout, Dioc. voorzitter vnfc de Hanse. Flora-Bloscope. - Waalwijk v Naar Overwinning! O

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6