Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Nieuw» nit Heusden. nieuws" uit kaATSHEUm NUMMER 30 ZATERDAG 16 APRIL 1921 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden I 1.26. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij An loon Tielen, Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advertentlën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Waalwijk, 15 April 1921 Naar wij vernemen is door Burg. en Weth. aan de hoofden der scholen alhier, een schrijven gezonden, waarin wordt gewezen op de steeds toenemende baldadigheden der jeugd. In het schrijven wordt de hulp der hoofden ingeroepen om aan de bestrij ding daarvan krachtdadig te wil lens medewerken. De Minister van Arbeid confereer de Vrijdagmiddag met werkgevers en arbeiders in de lederindustrie naar aan leiding van de malaise in deze industrie, mede als gevolg van de buitenlandsche concurrentie. De provinciale regeiings-commissie voor de paardenfokkerij heeft besloten keuringen te houden tot toekening van premiën van stamvaders en afstamme lingen .oa. te Waalwijk Vrijdag 12 Au gustus des v.m. ten 11 uur. De centrale merriënkeuring wordt ge houden te Breda 12 Juli, hier worden alleen merriën toegelaten die o m. op de merriënkeuring te Waalwijk zijn goedgekeurd. Waalwijks Belang heeft in samenwer king met de paardenfokkers uit 't Land van Heusden en Altena weer een succes te boeken, al zal ook op dat gebied nog verder gewerkt moeten worden. Het toekomstige sportterrein zal ook hier weer van groot nut zijn. A's. Zondag 17 April zal de fiets club „de Zwaluwen" alhier hare 2e competitierit houden over 2 ronden in den polder en zal voor de eerste ronde een premie uitgeloofd worden. Afrit 12 uur. Wij verwijzen met nadruk naar achterstaande advertentie, betreffende de uitvoering der Waalwijksche Ge mengde Zangvereeniging op Vrijdag 22 April a.s. des avonds 8 uur in „Musis Sacrum". Als solisten treden op Mèj. E. Wille sopraan te Haarlem en de heer E. G. Tobi, tenor te Dusseldorf, aan de piano Mej. Emmy van Eden te Haarlem. Het Gemengde Koor zal uitvoeren Loreley van Hiller. Die Flucht der Hei ligen Familie van Max Bruch en Prés du fleuve étranger van Ch. Gounod. Mejuffrouw Wille zal zingen werken van Claude Dubussy, Widor, Batou, Tetterode, de heer Tobi van Schubert en Beethoven. Het dameskoor Angelus en Lente van Cath. van Renus. Het belooft een prachtige kunstavond te worden, de entreé is zeer matig nl. slechts f zoodat een druk bezoek verwacht kan worden. In een Woensdag in het hotel „De Twee Kolommen" gehouden ver gadering van oud-leden der Waalwijk sche Voetbalclub is besloten wederom de vereeniging op te richten. Als voorloopige bestuursleden zijn benoemd de heeren J. Wiesman, A. Zeckendorf, J. Spijkerman, |os. de Folter en A. van Eijk. Door het bestuur wordt uitgezien naar een terrein en zoodra dit is verkregen, zal met het spelen worden begonnen. Bereids is reeds aangevraagd aan het bestuur van den Nederl. Voetbalbond om weer, evenals vroeger, in de tweede klas te mogen spelen. Hedenmorgen zijn de werkzaam heden op de kleermakerswerkplaatsen in onze gemeente wederom begonnen, zoodat de uitsluiting slechts 4 dagen heeft geduurd. Alleen de Neutrale Vereeniging van kleermakers is nog niet ingegaan op de door de patroons voorgestelde voor waarden. De Waalwijksche Kegelclub nam gisteren aan het te 's Bosch te houden Groot Stedelijk Kegelconcours van den 's Hertogenbosschen Kegelbond deel en wist met haar vijftal 885 punten te be- haien in de 10 ballen op de drie banen, waardoor ze thans als no. 2 van het ranglijstje staat. Aan de Rijksvakschooi alhier zal een cursus gegeven worden in „Renta- biliteitsberekening" voor schoenfabri kanten. Van meerdere zijden is op een derge- lijken cursus aangedrongen en waar het voor iederen fabrikant van belang is, dat hij deze materie beheerscht, heeft de school gemeend dezen cursus dit jaar nog te moeten geven. Vooral in deze tijds omstandigheden zal het niet noodig zijn de fabrikanten nader op hun belang te wijzen. De stof zal zoowel uiteen koop- mans oogpunt als technisch behandeld worden, zoodat zoowel de technische leeraar als de leeraar in boekhouden daaraan mede zullen werken. Op Dinsdag 19 April a.s. de ver jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zal door de Harmonie des avonds om 7 uur een muzikale wandeling door onze gemeente worden gehouden. Omtrent de Jaarbeurs te Brussel lezen we o.m. in het „Vakblad voor de Schoenmakerij The Kingal Shoe is de aanduiding op kamer 1466, dat hier het gerenom meerde schoenwerk van de Kon. Stoom- schoenfabriek A. H. van Schijndel uit Waalwijk te vinden is. Wij behoeven onze lezers over deze fabrikaten niet nader in te lichten. Het depót 109, rue Royale Ste Marie, Brussel, heeft in drie rijen verschillende courante dames- en heerenartikelen en een uitgezochte collectie luxe laag damesschoeisel, als mede enkele luxe heerenmodellen opeen tafel geëtaleerd. Vincent Hoffmans Zonen te Waal wijk exposeert op stand 1578 hare dres sings en uitpoetsartikelen, waarvan de qualiteit bij onze lezers welbekend is en die trouwens voor dengene, die er nog geen kennis mede maakte, na te gaan is aan de met de artikelen der firma uitgepoetste bottines. De wanden zijn gedecoreerd met in lijst gezette afbeeldingen van Duische schoenma chines, waarvan de firma Hoffmans de agenturen bezit. Naar de vertegenwoor diger voor België ons mededeelt heb ben deze machines een grooten afzet in België. Een schilderij, de chemische fabriek te Waalwijk voorstellende in vogelvlucht, prijkt aan den zijwand. »De Katholieke Illustratie* bevat deze week het volgende Fj.ATEN. De viuchtboomen in bloe- semtool. Een bosch vol motori^wielen (2 foto's). De vereeniging van R.K. Kunstenaars (7 foto's). Ter gelegen heid van het 40-jarig pastoorsjubileum van den Z.Eerw. heer A. G. Lambert (2 foto's). Overzicht van de Inter nationale Automobielententoonstelling. Een nieuwe uitvinding, Dokter tegen wil en dank. De neus van den afgod. Een aardige familiegroep, De beroemde Londensche verkeersagent. Een karakteristieke Brabantsche figuur. De zonsverduistering op 8 April j.l. (4 foto's). Alberdingk Tbym- herdenking. Helmondsche kruisboog schutters. Vreemdsoortig jachtver maak. H. M. de Koningin-Moeder. Z. K. H. Prins Hendrik. Ais de zon verduisterd wordt, naar een teekenlng van Jan Wiegman. Dr. Alphons Diepenbrock (3 foto's). Het opstijgen van den ballon Neerlandia. Speel hoek. De koninklijke familie te Am sterdam. Een reis om de wereld (3 foto's). De zanger en zijn lied. Tekst. Moedertje twee, roman van H. B. v. d. Sande. De vereeniging van R. K. Kunstenaars, door Th. Kwak man. De steenen mas, door E. H. Uyiings. Griezelige verhalen, drama tische proeven van Theo Wulterkens. Dr. Alphons Diepenbrock. De reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. Uitslag Verborgenheden van het woud. BAARDWIJK. De heer A. Greve kreeg een vaste aanstelling als onderwijzer aan de O.L. school te Lage Zwaluwe. Zondag a.s om 1 uur speelt de R.K. V.V. Juliana op de seriewedstrijden le Capelle tegen Brabantia 1 Waspik. Brabantia is een sterke tegenstander voor juliana, maar de onzen zullen het Bra bantia niet gemakkellijk geven en zullen met hetzelfde enthousiasme spelen als laatstelijk op het terrein alhier. DRUNEN. Alhier kwam bij het ge meentebestuur een verzoek in van een kermisreiziger om een standplaats op de a.s. kermis voor een wonderkalf met 6 pooten. Belanghebbende kreeg bericht terug, dat zijn verzoek niet kon worden toegestaan, omdat de menschen alhier allen afkeerig zijn van dieren met zes pooten. Nader vernemen we nog dat de oppervlakte van den Zondag jl. plaats gehad hebbenden boschbrand nabij de Pessaert alhier ruim zes H.A. bedraagt. De schade is rtum f4000. Zooals we reeds meldden, was maar een klein gedeelte verzekerd. Door de ijverige bemoeiingen van de Waalwijksche Pad vinders en eenige werklieden van den heer Timmermans, aan diens leiding in overleg met de gemeentepolitie van Drunen en nog eenige andere personen van Drunen, is het vooral te danken, dat verschillende H. A. mastbosch zijn gespaard gebleven. Als erkentelijkheid aan de Padvinders van Waalwijk is door het gemeentebe stuur reeds een gratificatie gezonden, terwijl ook de andere personen welke mede eenige uren van den Zondag voor het algemeen welzijn hebben opgeofferd hunne belooning niet zullen missen. Bij de Dinsdag n.m. gehouden paardenmonstering zijn vele stuks aan gevoerd. Slechts 3 stuks werden tegen goeden prijs verkocht. Door het bestuur van het jongens patronaat alhier is besloten, met de a.s. kermis een matinée te geven, zoowel toegankelijk voor mannen en vrouwen als jongens en meisjes. Het bestuur der Mariavereeniging zal de leden weer een genotvolle avond bezorgen. De tooneelclub heeft in studie het Passiespel in 4 bedrijven „Maria Mag- dalena". De goede naam der tooneel- vereeniging waarborgt ons een flinke uitvoering. Men zie de desbetreffende advertentie in dit blad. 's-BOSCH. Hier is eene groote pro testvergadering gehouden tegen de door B. en W. voorgestelde zakelijke bedrijfs belasting. Ook „de Hanze" heeft een adres er tegen bij den raad ingediend. BESOIJEN. 17 April g*at R.W.8. I naar Tilburg cm d«el te nemea si» de bekei wedstrijden, uitgeschoren door Gadok, waartegen B ff.B, dat» ook moet spelen. We weien niet oi dit een sfmsttiDge- wedstijjd is of reglementair voor den beker. R.W.B, speelt tegen Gadok 4 haar laatsten competitiewedstrijd, We veiwschten ran de jongste B.W.B.-ers een waardig slot. Aanrsng 2 au', terrein R.W.B, Z*terd*gmiddsg 8'/2 uur R.W.B. 8— P.E.N. Waalwijk. SPRANG. J.l. Zondag speelde onze voetbalvereeniging S.V.V., op de serie wedstrijden uitgeschreven doorExelsior te Capelle, tegen R.W.B. uit Besoijen. S.V.V. won met 1 0. A.s. Zondag zal S.V.V. aan de finale deelnemen. A s Zondag des namiddags ten 2 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. J. de Vries van Tilburg. Tijdens een hagelbui, gepaard gaande met een hevigen wind, stortte gisteravond omstreeks 5.30 uur het ach terste gedeelte van de woning met schuur van den heer J. van Pelt geheel in. Twee kalveren werden nog ongedeerd onder de puinhoopen vandaan gehaald. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Voorzeker een groote schadepost Onze dorpsgenoot de heer J. M. Hunze, klerk bij de Directe-Belastingen te Kaatsheuvel, is met ingang van 1 Mei a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Arnhem. Woensdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op de WelEervv. Heer Ds. D. J. de Graaf van Raamsdonksveer met het onderwerp over het Miilioen- plan der A. R. Partij, daartoe uitgenoo- digd door de Plaatselijke Commissie alhier. Nadat deze bijeenkomst op gebruike lijke wijze was geopend door den Voor zitter van de pi. comm., sprak deze een kort openingswoord waarin hij den aan wezigen een hartelijk welkom toeriep en in 't kort uiteenzette het doel waartoe deze vergadering belegd was. Hierna gaf hij het woord aan den WelEerw. Heer Ds. de Graaf, die in een gloedvolle rede het doel van het Millioenplan uiteenzette, en waarin hij de aanwezigen aanspoorde alle naar hun vermogen hiertoe bij te dragen. Aan het einde werd de geachte spreker door den Voorzitter hartelijk dank ge zegd voor zijn schoone rede, welke door eenieder met de meeste aandacht was gevolgd en de aanwezigen voor hun belangstelling, waarna Ds. de Graaf de vergadering met dankgebed sloot. CAPELLE. Ds. Bus, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Ouddorp heeft de toezegging van beroep naar deze ontvangen. Tot voorzitter der Ouder-commis- sie aan de school in de Kom alhier is gekozen de heer C. Vos. Toen j.l. Dinsdag de knecht van P. L. F. T. met zijn wagen met paard bespannen aan het mestrijden was, kwam hij ter hoogte van J. P. op de Vaartkant alhier in een sloot terecht. Met zeer veel moeite werd paard en wagen op het droge gebracht. Een en ander was het gevolg van het niet wil len uitwijken van C. P. v. O. uit de Nieuwstraat alhier, die bovendien na het ongeval doorreed en weigerde hulp te verleenen. Een woord van lof komt in dezen toe aan het kranig optreden van J. P. Toen dezer dagen de huurkoet sier C. M. alhier zijn paard aan het café van den heer de J. te 's-Gravemoer liet drinken, kreeg dit dier een voetbal tegen zijn kop, waardoor het beest op hol sloeg. Het gevolg daarvan was, dat de inzittenden zekere C. S. en de echt- genoote van A. v. d. Sch., zich zoo danig bezeerden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op Woensdag 20 April a,s. des avonds te 7 uur zal in de Nieuwstraat de algemeene ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier plaats hebben. Agenda1 Opening, verslag van den toestand der vereeniging 2. Verkiezing lid van den raad van toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Verhoeven3, Verkiezing lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. L. F. Treffers4. Nazien rekening en balans over het afgeloopen boekjaar. Aan de finale van den seriewed strijd, uitgeschreven door de voetbal vereeniging Excelsor alhier op a.s. Zon dag nemen deel de winnaars der eerste ronde, n.l. Brabantia Waspik, Juliana Baardwijk, S. V, V. Sprang en Achilles 111 uit Tilburg. Bij loting is bepaald, dat Brabantia speelt tegen juliana en S. V. V. tegen Achilles. WASPIK. Ia de Woensd»g gehouden vöfgïdaJog *»a de Bargeiwtoht weider gekozen lot Vaandrig, da heer C. Lager werf, tot rootinvnen de heerea A. G. d< Bfoija en H. v»n Ierie'. Voorts weid be delen om deel te nemen san de rchielwed- etiydr n. Voor den schietweditijjd te Orthei garen zicb op de heeren Beikelmans, dr Boat, Zijlmans, Langerwerf, Van den Berg, A. G. da Brujjn en ran der douw. Di Commandan*, de heer Z'jlmans deelde nop mede, dat ia deze zomer nog rerRchillendt plaatselijke wedstrijden rullen gehoudet worden, Zoodra de aaogerratgde margapa- tronen zjjn ontrangen zullen weder schiet oefeningen worden gehouden. Hjj maand> de leden aan deie oefeningen geregeld bi; te wonen. De plannen roor de uitbreiding rat het Gasthuis nemen vastere vormen san. Naar we rernemen rullen niet minder dan 16 ksmers worden bjjgebouwd. RAAMSDONKSVEER. Evenals voor- gaande jaren zal ook nu namens Het Groene Kruis alhier door verschillende jonge meisjes de Emmabloem ten ver koop worden aangeboden. Met het oog op het doel: Bestrijding van de Tuber culose" is het te hopen, dat velen tot goeden prijs een bloempje zullen koopen. Zondag weer eens den ganschen dag dienst in de Ned. Herv. Kerk, waar des morgens op 't Veer en des namid dags op 't Dorp de ZEerw. Heer Ds. v. d. Graaff hoopt op te treden. De Afd. St. Gabriël van den R.K. Bond van Post- en Telegraafbeambten St. Petrus herkoos op hare hier gehou den vergadering dhr. Hanegraaf, tot Secr. werd gekozen dhr. J. v. Gerwen, en als penningmeester dhr. H. de Wit. Een propagandaciub werd opgericht, bestaande uit dhren F. de Beer en H. de Wit. Het schietwapen van een onzer gemeenteveldwachters ging af en trof den eigenaar in den polsader. Danig bloedend moest hem geneeskundige hulp verleend worden in het R.K. Zie kenhuis. Alhier hebben arrestaties plaats gehad in verband met het „wegbrengen van schepen", dat zou hebben plaats gehad tijdens de oorlogsjaren. DUSSEN. Zondag 10 dezer maakte onze burgerwacht een oefening, die met dat mooie weer aardig wat kijkers uit lokte. Dezer dagen ging de landbouwer F. Raams met twee paarden bespannen voor een rolwagen en geladen met eggen naar z'n land. Eensklaps schrikten de paarden, raakten op hol en kwamen met wagen zonder wielen op den Nieuwen- dijk, gem. Almkerk aan, alwaar ze op gevangen werden. Heden had de dochter van Adr. v. Mierlo het geluk een damesfiets te trekken op de koffieboonenprijzen van de firma de Kroes te Gorinchem. Heden brak bij den landbouwer Johs. van Dijk alhier een kalf de pooten zoodat het dier afgemaakt moest worden. Voorwaar een schadepost voor den ei genaar temeer nog daar daags te voren f170. was geboden. Het was acht maanden oud. GENDEREN. Vrijdag 1.1. werd alhier een ledenvergadering gehouden van de onderlinge paardenverzekering, omvat tende de gemeenten van het oostelijk gedeelte van 't Land van Heusden en Altena. Door den Secretaris, den heer C. j. Branderhorst alhier werd een keurig jaarverslag gegeven van de goede werking der verzekering. Verder deelde hij mee, dat in 't afgeloopen jaar de vereeniging een goede werkkracht had verloren, door 't overlijden van den heer D. van Campen te Drongelen, die als bestuurslid veel heeft gedaan voor „Onderlinge Steun" en waarmede het bestuur steeds aangenaam heeft samengewerkt. De rekening getuigde ook van een keurige administratie en sloot met een batig slot. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. A. van Campen, Drongelen. Verder wees de Voorzitter, de heer D. van Buuren te Meeuwen er op, dat het 't bestuur voorkwam, dat met meer voor deel nog zou kunnen worden gewerkt, wanneer meer paardenhouders bij deze vereeniging aansluiten. Hierna werd door den voorzitter met een woord van dank aan de leden voor de betoon de belangstelling gesloten. Kaatsheuvel, IS April 1921. Zondag gaf de Tooneelclub van het Kruisverbond een tooneelavond in den R. K. Gildenbond. Het groote blij spel „De Keizer komt" werd met veel ambitie en humor opgevoerd. De zaal was berstens vol, zooals we dat bij uitvoeringen van 't Kruisverbond gewoon zijn. De kleine Kapelle van de Harmonie Euphonia liet ter afwisseling werkelijk goede muziek hooren. 't Is 'n welge slaagde avond geweest. Zondag 17 April is het groote jaarvergadering van den R. K. Werk- liedenvereeniging. Na een H. Mis en een generale Communie der leden wordt om 12 uur de groote vergadering ge houden in de R. K. Gildenbond. Het R. K. Ziekenfonds zal daar meteen ver slag over 't afgeloopen boekjaar uit brengen. 's Avonds wordt een feestavond ge geven waarop de Tooneelclub „Semper Virens" met de groote klucht „De Keizer komt" optreedt. De Kegelclub „Amoenitas" zal de volgende maand een groot nationaal Kegelconcours geven op de banen in Café Restaurant Alph. Snoeren-Mombers. Buiten twijfel zal dit concours, het eerste dat Amoenitas geeft veel belang stelling wekken. Zoowel de concours commissie als het Bestuur der ver eeniging en de restaurateur zullen al het mogelijke doen om dit concours te doen slagen. De pas in aanbouw genomen huizen der Bouwvereeniging „Volks belang" zijn weer zoover gevorderd, dat weer de helft onder de kap staat. Blijft 't goed weer aanhouden, zoo zullen de woningen binnen een paar maanden klaar zijn. Heusdea, 14 April 1921. Aan den Humoristen-wedstrijd op Zondagavond in „De gouden Leeuw", wordt deelgenomen (na loting) door een tiental mededingers. De prijzen, geëtaleerd bij den heer Kieboom (Engstraat) zijn de moeite waard. Zijn de voordrachten in overeenstemming, zoo belooft het een prachtavond te worden. De Woudrichemmer visschers, die hier des zomers hun bedrijf komen uit oefenen, bemachtigden pas nu de eerste elft. Gelukkig komt er meer in 't vet, anders zag het er treurig uit, daar deze visch zeer schaarsch wordt. Dank zij de welwillendheid van enkele dames, wordt 21 en 22 April e.k. een tooneelavond aangeboden. Op gevoerd wordt de operette„Een moderne Asschepoester". De opbrengst is bestemd voor de Ver. „'t Groene Kruis". Dat de zaal van Concordia tjokvol zal zijn, lijdt geen twijfel. Tengevolge der droogte moeten de veehouders reeds nu water aan- voeren naar de weilanden, daar hun- vee in de slooten zoo wat niets te drinken vindt. Aan het veer over de Maas vief zekere v. H. uit Nederhemert bij 'taf- duwen der boot te water. Hij bracht het er gelukkig af met een nat pak en een terugreis naar huis. Ten overstaan van dè Commissie van toezicht en den heer Rijkstuinbouw- leeraar uit 's-Bosch werd Woensdag avond de 2-jarige winter-cursus voor tuinbouw gesloten, die gehouden werd in een der lokalen der Muloschool. Waar de cursus indertijd begon met 15 leerlingen, werd hij thans nog slechts bezocht door een vijftal, waarvan aan W. van der Steenhoven (Oud-Heusden) een diploma werd uitgereikt. Men deelt ons mede dat de Heusdensche Conservenfabriek is aan gekocht door de firma Van Wagenberg- Vesten te Vlijmen voor mandenmakerij en pakhuis. Prov. Crt. DE M» VAN HET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9