Eerste Blad. Markode Bandiet l„NOORD-BRABAND"| I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. F ëUÏL LE TOM BUITEN LAID. Duitschlaiid. Engeland Frankrijk,. Binnenland. INDUSTiEELEN. Japonnen, Mantels, Costumes. Qebr. Janzing. Eene pijnlijke onthulling. m Premiebouw. I Maatschappij van Verzekering op het Leven. V NUMMER 82 XATERDAG 23 APRIL 1921 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bennementsprijs per 3 maanden I 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telei. 38. WAALWIJKSCHE EN LAN)STR A ATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoon drukkerij Antoon Tieten Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Indtistrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. Bijdragen die na 14 Mei inkomen, ktinnen niet meer worden opgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. OROOTE SORTEERING Door groots gecombineerde inkoopen buitengewoon prijswaardig. 19561 TILBURG. BREDA. Wij achten het gewenscht de aandacht van belanghebbenden nogmaals te ves tigen op de gewijzigde bepalingen be treffende de toekenning van bijdragen ten behoeve van den woningbouw. In de circulaire van den minister staat o.m. het volgende »Met handhaving overigens van het geen in de genoemde Staatscouranten ter zake is bekend gemaakt zullen bij dc toekenning van premies cn hypothe ken, waarvoor het verzoek op of na 1 Mei 1921 bij Burg. en Weth. inkomt, de volgende regels in acht worden ge nomen. De premie zal een bedrag van f 1700 per woning niet overschrijden. De in de mededeeling in de Staatscou rant van 7 Dec. 1920 no 248 genoemde maatstaf voor de berekening van de premie van f 20 per M2. woningopper vlakte zal als regel slechts worden aan genomen bij woningen met een inhouc van minder dan 300 M3., die wat afwer king en solideit betreft aan strenge elschen voldoen. Voor woningen met een inhoud vat 300450 M3., zal de premie als regel f 17 per M2.;woningoppervlak bedraget. In de gevallen, waarin volgens de bekendmaking In de Staatscourant var 7 Dec. 1920. no. 238 de premie volgen.' een andere .maatstaf dan van f 20 pei van „De Echo van hot Zuiden". DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. V. VERLOOFD IN DE DOOD. 62) Ma. werd bepaald (al. voor de gemeente Amsterdam, bij de noodzakelijkheid van een kostbare fundeerlog en bij bouw door industrieeien voor bun personeel) wordt het bedrag van de.voor die ge vallen vastgestelde premie verminderd met 15 pCt. De inhoud der woningen wordt be rekend volgens de bulteewerkscbe af metingen boven den beganen grocdvlcer. De rente van de door het Rijk aas de gemeente te verleecen hypolnecalre credieten blijft, voorhaeds tot 1 Augustus 1921 bepaald op 6 pCt. Voor woningen waarvan de stichtlngs- kosten meer bedragen dan 18700 zal hypotheek niet worden verstrekt. Het maximum der hypotheek zal niet mees bedragen dan f 6000 per woning, even tueel vermeerderd met de getaxeerde waarde van den grond. Als regel zal de hypotheek overeen komstig de bekendmaking in de Staats courant van 7 Dec. 1920, no. 233 niet meer bedragen dan 90 pCt. van hei verschil tusschen de geschatte stichtiegs- kosten en de verleende premie, eventu eel vermeerderd met dc geschatte waarde van den grond. Voor woningen die doo den eigenaar zelf zullen worden bewoond zal de hypotheek niet meer kunnen be dragen dan 80 pCt. van bedoeld verschil eventueel vermeerderd met 80 pCt. var. de geschatte waarde van den grond. De aandacht word er voorts op ge vestigd, dat de aanvragen van de ge meentebesturen om de premie enz. be hoorlijk gezegeld moeten zijn. Oageze- gelde verzoeken zullen bulten behande ling worden gelaten. Zooals men ziet wordt de premie nx l Mei al minder, 't Is ons onbegsijpehjl dat zoover ons bekend is, er in ouzt plaats van deze prachtige premie ge mooie condities weinig of absoluut geee gebruik gemaakt is. Men wacht zeke; allen op gemeente-woningen, maar dat zal men op den duur bedrogen uitko men. Velen toch zijn er ook hier die met dezen rijkssteun in 't bezit van een eigen huisje hadden kunnen komen. De N. Rott. Crt. schrijft o.m. De onthulling uit het boek van Tar- dieu, Zaterdag uit Parijs overgeseind, moet hier te lande een zeer pijnlijken indruk hebben verwekt, ofschoon zij voor menigeen geen verrassing zal zijn geweest, daar uit de Illustration van verleden zomer al het een en ander be kend was Tardieu vertelt daar dat de aandrang, om ter gelegenheid van den vrede een paar stukken van ons land af te kapen en aan België toe te wijzen, zoo hij al niet van Frankrijk is uitge gaan, dan toch aan Fransche zijde ste- vigen steun heeft ontvangen. Wii laten de desbetreffende passage uit Tardieu's boek hier nogmaals volgen „De (Belgische) socialisten schrijft hij zeidengeen annexatie, en de burgerlijke partijen helden er toe over aan België volledige militaire en econo- mische waarborgen te geven, n.l. op het gebruik der Schelf Terneuzen en het Maasde beste linkeroever van d£ landsch-Limburg or het kanaal Gent- ;anaal Antwerpen - iplossing was, den Schelde en Neder- ler Belgische souve- reiniteit te plaatsen. Deze overdracht van souvereiniteit werd niet alleen ge rechtvaardigd door'historische redenen, maar ook door de uitstekende argumen ten van veiligheid,meer dan 4 jaren oorlog aan den cfeg getreden. Als de Belgische stelling 'ware aanvaard, had Nederland vergoeding kunnen krijgen aan de oevers van' de Eems of in de Geldersch Pruisische landen, bewoond door een ras van Nütlerlandsche afkomst en tradities. Op ll'iFebruari had Wil son echter gezegd Ik zie niet hoe men Nederland kan nope:,, die souvereiniteits- kwestie te bespraken. Op 31 Maart voegde hij daarlw, men vraagt dat Duitschland Duitseh gebied aan een neutrale afstaatdijt is misschien billijk maar moeilijk te ntptiveeren. Op 1 April drong de koning der Belgen aan, zich verbazend over de bezwaren omtrent den linker-Schelde-oever, door de Brit- sche admiraliteit geopperd. Lloyd Qeorge antwoorddeals ju het regime der Schelde wilt wijzigen, zijn we gereed, als het territoriale kwesties betreft, is het echter wat anders. Op 16 April vroegen minister Hijmans en ik, als pre sident der commissie voor de Belgische zaken, een deur open te houden en be hielden we de rechten der bevolking .(van Staats-Vlaanderen en Ned Limburg? Red.) op een plebisciet nadrukkelijk voor. Dat was te vergeefs. De raad schoot eiken afstand van Nederlandsch gebied aan België en Duitseh gebied aan Nederland ter zijde." Het is niet noodig deze onthulling van veel commentaar te voorzien. Het is goed, dat men hier te lande nu nog eens uit onverdachte bron'verneemt, dat de koning der Beigen persoonlijk en minister Hymans zich ervoor gespannen hebben, en dat de Fransche vertegen woordigers in den Raad der geallieerden er de gangmakers /oor zijn geweest. Eerst Wilson, en daarna definitief en met beslistheid Lloyd George hebben aan dezen perfiden Bèlgiscn-Franschen toeieg den pas afgesneden. Men mag aannemen, dat nu Poincaré en^Clemenceau van het toonee! zijn ge treden, en de Fransche politiek althans in dit opzicht gematigder is geworden, het plan voor immer van de baan is, maar het boek van Tardieu blijft ons eene waarschuwing, om goed uit de oogen te zien. In den loop van de maand Maart 1917, kort nadat ook de Vereenigde Staten aan den oorlog waren gaan deel nemen, zond keizer Wilhelm uit het groote hoofdkwartier een nota aan het departement van bultenlandsche zaken te Berlijn. In deze nota klaagt de keiler, dat dit departement nog steeds niet heeft bekend gemaakt op welke voor waarden Duitschland bereid Is vrede te duiten. Om deze redenen heeft hij zelf voor zijn volk en zijn leger de volgende vredesvoorwaarden geformuleerd 1. Vrijheid der zeeën; 2. Herstel van alle handelsverdragen 3 Prijsgeven van alle entente-eilanden in de Middellandsche Zee 4 Overdracht van Malta en Madeira aan Duitschland 5. Overdracht vaa Fracsch en Belgisch Kongo aan Duitschland 6. Verdeding van België in een autonoom Wallonië en .een autonoom Vlaanderen; 7. Militaire overeenkomst met Vlaan deren de Vlaamscbe spoorwagen en banken treden in verbinding met de Dultsche 8. Afstand van Longwy en Briey door Frankrijk; 9. Koerland en Lithauen worden zelf standig onder Duitsche suzereinlteit 10. Oorlogsschadevergoedingen30 milliard dollars van Engeland, 30 milliard dollars van de Vereenigde Staten en 40 milliard dollars van Frankrijk 11. Gedwongen leveringen van grond stoffen en halffabrikaten door de entente ea de Vereenigde Staten aan Duitsch land. Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.113.7o7.— 809.652, Duitschiiad 100.000, Griekenland 250.000, Hongarije 86.000, Italië 800.000, Holland^ 1,400, Noorwegen 15,400, Polen 600.000, Portugal 80.000, Roemenië 160,000, Spanje 190.715, Zweden 56.200, Zwitserland 200.000 en Serrië 200.000 man. Ltmcheur heeft Dinsdag in de Fransche kamer een aantai cyfets gegeven betredende de verwoestingen in Noord-Frankrjjk aan gericht. Loncheur herinnerde er aan, dat er van de 4.7 millioen menechen, die voor den oorlog in de verwoeste gebieden woonden, 4.1 millioen zyn teruggekeerd en dat meer dan 1.1 millioen nog in honten barakken wonen. Zeshonderdduizend huizen werden verwoest, waarvan 300.600 voor de helft en 800.000 voor drie vierden. Met het herstel van 250.000 dezer huizen is begonnen. Wat de steenkoolmij oen betreft, waren de vernielingen ontzettend 140 mijnschach ten werden geheel vernield, terwjjl 2800 K.M, mjjngangen moeten worden hersteld en 110 millioen kubieke meters water uit- gepompt. Bovendien moeten 1200 K.M, spoorweg en een motorische kracht van 800.000 P.K, worden hersteld, Zaterdagmiddag Is te Amsterdam in het Concertgebouw de stichtings- vefgadering van den Vrijheidsbond gehouden. Aan de bestuurstafel zag men zitten als Voorzitter mr. P. Rink, van de Li berale Unie, geflankeerd eenerzijds door prof. mr, M. W. F. Treub» van den Economischen Bond, anderzijds door mr. H. C. Dresselhuys, van den Bond van Vrije Liberalen, die alle drie een rede hielden. Op voorstel van mr. Rink besloot de vergadering bij acclamatie en onder groote geestdrift, de hnlde van den Bond aan de Koningin te betuigen. Het orgel speeldelhet oude Wilhelmus en staande zong de zaal de hymne mede. Na het einde klonk een luid hoera en vervolgens sloot mr. Rink de vergade ring, den wensch uitsprekende, dat de samenwerking tusschen den thans ver bonden partijen moge strekken tot den triomf van hare gezamenlijke beginselen. Mr. Dresselhuys is voorzitter van den nieuwen Bond. Tot lid van de Tweede Kamer in de plaats van wijlen jhr. mr. v. Doorn, is benoemd verklaard de heer M. I, W. J. Bijleveld, Industriëel te 's Gravenhage. Maandag 1.1. heeft de Zuiderzee raad vergaderd teneinde zijn advies vast te stellen naar aanleiding van het geschil tusschen mr. van Gijn en mr. Vissering inzake de drooglegging van de Zuider zee. Naar onze Haagsche redacteur ver neemt, bestaan er goede gronden om aan te nemen, dat dit advies gunstig zal luiden voor de plannen, waaraan reeds een begin van uitvoering is ge geven en dat de Zuiderzeeraad den mi nister van Waterstaat zal adviseeren de drooglegging voort te zetten. i IIK MO VIS HET ZUM, door Louis Boussenard. DERDE DEEL. Geef mij dat papier. Een der mannen, verschrikt door dit ont haal, 1 overhandigt den vreeden paelm al bevende het briefken van .Toaimes. En kalm, halfluid leest Marko die eenige regels, mét koortsige hand met potlood neergeschreven oir een los blaadje, uit een zakboekje ge scheurd „Voor Marko, „Mijn dierbaarste vriend en zijne vei loofde zijn in uw macht. Wilt gij mij hen terugschenken? Ik heb dertig uwer soldaten gevangen gemaakt. Stemt gij toe, ik stuur ze n allen terug, zonder voorwaarde". Joannes. Zoo dus, mompelt Marko, die melkbaard durft soldaten gevangen nemen en ze mij ter uitwisseling aanbieden? Dat beet: ik nu een slecht voorbeeld. Michel en zijne verloofde hebben liet; le zen van bet. briefje gehoord. "Wetende in wiens, handen zij gevallen waren, hadden zij alle hoop opgegeven. Maar hun vriend vergeet hen niet. Nauwelijks acht hij zich in veiligheid, of hij poogt hen te verlossen. Hij biedt dertig man in ruil aan!,.. Zij bezien elkander en plots flikkert de uitge doofde boop weer op. Zeker, sedert laug reeds hebben zij hun leven ten offer gebracht. Maar (lit belet niet dat zij van 't leven houden:., dat zij dor sten naar teederheid en dat hun jeugdige liefde pas ontloken, gruwt van het graf dat voor hun bésterad is. Marko, schijnbaar geheel verslonden in liet herlezen van liet briefje, vangt niet den liefdevollen oogslag op waarin zij hun her levende hoop uitdrukken. Marko glimlacht en schuddebolt Joannes biedt me dertig man aan, zegt hij spottende. Ik vind dat te weinig, want gij zijt meer waard. Nochtans, ik ben ge neigd zijn aanbod te aanvaardenonder zekere voorwaarden. Indien zij niet in strijd zijn met on zen plicht, wil ik ze gaarne hooren, ant woordt Michel zeer waardig. "Wanneer men verloofd is met de dood... wanneer men nog enkele minuten te leven... nog eenige oogslagen te wisselen heeft...... strijdt er niets met den plichtals men zijn leven redden kan Zijt gij daar zeker van? Gij zelf zult er over oordeelen. Zeg mij eenvoudig uw wachtwoord... en duid mij de xdaats aan waar uw voorraad wapens en scliietpa tronen verborgen liggen. Zeg mij waar uw dynaiuietfabrieken staan, en ik stel u beiden onmiddellijk iii vrijheid -• Paolia, gij verlangt dat wij verraad plegen... en, om 't heeleniaal rechtuit te zeggen, een eerloosheid begaan Enkel woorden!... Houd die voor u! WoordenMeent gij dat wij nog met opgeheven lioofd verkeereu konden onder onze broeders die wij verrieden... nog ge nieten van liet leven, tot zulken prijs ge kocht Ik voegde er gaarne nog honderd dui zend pond bij, om deze spijf te verzachten en u toe te laten fatsoenlijk door de wereld te komen Michel onderbreekt vastberaden Denkt gij, in ziel en geweten, dat wij aan onze kinderen liefde konden inprenten jegens het heilige Vaderlandnadat wij liet verkocht hadden aan zijn onverzoenlijk- ste vijanden? Het Vaderland?... maar ook wij strij den voor 't Vaderland.,, wij beminnen hei zoo vurig als gij, doch wij vatten liet heele niaal anders op...... Volgens een mededeeling van den Engekchea minister van oorlog in de Par- lumentasy Pepers heeft Oostenrijk een leger »an 80.000, Balgië 105.000, Bulgarije 88.000, Tcjechc-Slowakië 147.800, Dene marken 15.400, Finland 85.000, Frankrijk Kom dus bij ons, en gij zult rijk. geluk kig. met eere overladen 'zijn... De grijsaards zonden ons -vervloeken... de mannen zouden ons in 't gelaat spuwen, de kinderen zouden ons steenen achterna gooienonze naam zoude vermaledijd en ons nageslacht onteerd zijn Als uw gemoed zoo kinderachtig is, ves tig u (lan in een ander land. Ons gemoed ként geene vrees en dat bewijs ik u. Het is Macedoniscli en Chris tenen wij moeten blijven waar onze vaderen bemind, geleefd en geleden hebben "Wij verlaten ons la-nd niet. Dns, gij verkiest de dood, liever dan mij enkele kleine inlichtingen te verstrek ken welke ik prinselijk betalen wil .Ta ik verkies de dood boven dit mon sterachtig, goddeloos; heiligschennend iets, (lat verraad heet! Nogeens, dat zijn niéts dan holle woor den Zeker, maar woorden die de eer der mensehen en liet. leven der volkeren uitma ken EB gij, nicht, weigert gij liet fortuin dat ik u ook aanbieddit gouddien hoop goud waar een gemakkelijk leven, weelde, geluk mede te koopen zijn? Zeer bleek, met beklemden boezem, ziet de vrome maagd den bandiet in 't wit zijner' oogen en antwoordt met snikkende stem Met uw goud is alles aan te schaffen, Marko, uitgenomen de achting van anderen dan van zich zelf Nu. het geluk zonder de achting is iets vergiftigshet leven zonder de eer iets vermaledijdsWat er ook gebeure, ik weiger Elk dier woorden is voor Marko een kaakslag. Hij spant al zijne wilskracht in om niet woedend uit te vallen, want hij wil alles hooren en alles weten. Op zijn kaken verschijnen beurtelings bleeke en purpére vlekken: hij perst zijn lippen opeen, zijn oogen schieten vol bloed, zijn gelaat wordt afzichtelijk en dierlijk-wreed. Tot het laatste oogenblik heeft hij ge hoopt inlichtingen te bekomen, die hem had den in staat gesteld den opstand voorgoed te dempen. Daartoe heeft hij nog beloften, ïioeli bedreigingen gespaard. Buiten zich zei ven omdat niets die bewonderenswaardige vastberadenheid kan doen wankelen, verne- derd dewijl zijn goud hooghartig van de hand wordt gewezen... het goud. zijn god!... stoothij een wilde-beestenschreeuw uit. hunkerende naar bloed Hij trekt uit zijn lendengordel een langen Albaneeschen dolk en zwaait hem met vol le kracht. Hij schijnt een oogenblik te over wegen wie van beiden het eerst gedood moet worden. Ja, wie?... Dén man?... de vrouw?... wie van de twee zal het meeste lijden. Een schielijke beweging van Michel slaat de wilde berekening van den beul in duigen. Den dolk opgeheven ziende, slaat den jon geling zijne armen open, omstrengelt zijne verloofde, als wil hij van zijn eigen lichaam een borstwering maken. Aldus keert hij zijnen rug haar Marko, die uit alle kracht toeslaat. Twee versmachte kreten... en hij die laat ste omhelzing smaken hun stervende lippen den laatsten zoen. Marko roept Vermits gij het leven weigert weest dan vereenigd in de dood En langzaam, langzaam zakken de twee lichamen in elkaar en storten neder in hoi gras. immer samengesnoerd door kramp achtige armen en door dien dolk, welke" twee harten aan elkaar vastgespijkerd Beeft. Marko ontdoet zich van zijn wijden roo- den mantel, wikkelt er de lijken iii en zegt aan de twee boodschappers, die van schrik en ontsteltenis geen woord kunnen uitbren gen Neemt een draagbaar, legt er de twee lijken op zooals ze hier liggen, en brengt ze naar Joannes. Gij zult hem eenvoudig dit zeggen: Hier is Marko's antwoord! Gaat en spoedig! Marko wordt dadelijk gehoorzaamd. De twee soldaten voeren haastig hun droevig werk uit en koeren terug naar het gebergte En de bandiet hen ziende heengaan met hun akelige vracht, grinnikt en mompelt: Ik wilde wel het gezicht van Joannes zien bij 't ontvangen van mijn antwoord Eiliij zal al zijne gevangenen om doen brengenIn zijne plaats, nis weerwraak; deed ik hetzelfde De uren verloopen, terwijl (le beschik bare troepen werken aan 't. herstellen der ramp. De bommen hebben afgrijselijke ver woestingen aangericht. De honderden lij ken welke den grond bezaaien, moeten weg geruimd, alsook" de verwrongen railsde verbrijzelde dwarsliggers, de verkoolde wa gons, allerlei dingen zonder vorm of naam. Dan moeten de verongelukte locomotie ven buiten de baan gesjouwd en moet dc baan zelf weer in orde gebracht. Met (lien zwaren arbeid is drie vierde van den dag heengegaan. Gelukkig hebben de soldaten zonder oponthoud kunnen dóór werken. Van den anderen kant, ook de dienst te velde wordt niet verwaarloosd. Marko ver geet niet dat een vermetele vijand in de nabijheid nestelt. Om vijf uur s'avonds geven de schild wachten der voorposten liet noodsein. Een dichte groep ongewapende lieden is in aan tocht. Langzaam schrijdt die groep naar het kamp van Marko. Als ze dicht genoeg genaderd zijn en de Turken zien wie ze voor hebben, stijgen uit liet kamx) vreugde kroten oi>. Wat is er?Waarom dat lawaai? vraagt Marko woest, zoodat. de dappersten rond hein heven. Een onderofficier komt aangeloopen en antwoordt, haast ademloos: Excellentie!..", de dertig gevangenen... door de oproerlingen meegevoerd... terug gebracht <loor de twee die naar ginder... de lijken van den man en de vrouwop.de draagberrie voerden Onmogelijkde oproerlingen zijn el lendelingen; ze maken de lafaards af die zich gevangen laten nemen. Ten overvloede zij hebben groot gelijk zoo te handelen! Een legende, zorgvuldig door de Turksche overheden verspreid, bevestigt, met een ge makkelijk te gissen doel, dat de patriotten de krijgsgevangenen om brengen. Zij zijn het nochtans, Excellentie, er valt niet aan te twijfelen, herneemt, de ser geant. Welnumen leide ze voor mij, en spoe dig! iaat Marko er op volgen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1