T weede Blad binnenland. sport: Gemengd JSieuws, Provinciaal Menwg, No. 26. Zaterdag 23 April 44e Jaarg f De wijziging „der Drankwet (Om schrijving „begrip .sterken drank) is in de'fKamer behandeld. De Minister nam een amendement van de Commissie van Rapporteurs over om het percentage waarbovenjwijn en sterken drank is te stellen op 22 en het percentage voor alle andere dranken op 15. Evenzoo het amendement-Van Sasse van Ysselt betreffende de moge lijkheid vaniinbeslagneming van sterken drank bij overtreding. jHet ontwerp werd zondér hoofdelijke stemming aangenomen. 1 De dure Raden van. Arbeid De heer v. Rappard vraagt aan den Minister van Arbeid Is de Minister bereid te onderzoeken, aan welke omstandigheden liet te wijten is, dat het bedrag, door de Raden van Arbeid te Maastricht, Roosendaal, Breda, Zwolle en Venlo per verzekerde betaald aan salarissen, toelagen enz. (varieerende van f2.20 tot f 2.45) aanmerkelijk hooger is dan het uitgegeven bedrag per verzekerde door de Raden van Arbeid te Hengelo, Dordrecht, Utrecht, Sneek, Delft. Rotterdam en Groningen (varieerende van f 1.25 tot f 1.50)? Zoo ja,Ms de Minister bereid, de resultaten van het onderzoek aan de Kamer mede te deelen? Eenheid onder de Katholieken. In een beschouwing onder dit hoofd in de Maasb. wijst prof. L. van Aken er op, dat de centrale bureaux onzer organisaties over geheel het land verspreid liggen. Groote sommen worden aan gebouwen, onderhoud daarvan, personeel enz. enz. besteed, waarop onberekenbaar veel te bezuinigen zou zijn, indien al die bureaux onder één dak bijeengebracht werden. Bovendien zou, met gewaarborgde onderlinge on afhankelijkheid, een grooter gemak van persoonlijke ontmoeting der leiders veel invloed kunnen .„hebben tegen ves tiging van onjuiste begrippen, opvat tingen en beoordeelingen enz. ten gunste van betere onderlinge verhoudingen en beter begrijpen, zou naar buiten tredende strijd bijna steeds voorkomen kunnen worden. Welk een manifestatie van eenheid boven belangenverschil zou zulk|eene centraal kunnen zijn. l^De £chrijver|komt tot deze conclusie Dat^het,~aIsAkroon en bekroning op ons reeds ver ontwikkeld verenigings leven, als band en symbool van eenheid, een niet slechts nuttig, maar een nood zakelijk werk iseene cen/rale van al onze vereenigingen, van welke standen en strekkingen ook, in het leven te roepen, ten einde eenheid zooveel mogelijk te waarborgen in actie, inzicht en overtuiging, eenheid naar binnen, eenheid naar buiten. De verschillende verdienstelijke leiders der afzonderlijke groepen moeten vereenigd worden tot één generalen staf, de tientallen van corpsen tot ééne armee. Eén commando moet, wanneer gemobiliseerd moet worden, alle wapenen als met één slag in het vuur kunnen brengen, ieder legercorps zijn taak en plaats kunnen aanwijzen. Zoolang zulk een centralisatie niet bestaat, ontbreekt het dak op ons huis. Aan zulk een centraal lichaam moet dus onze volle aandacht geschonken de bereidwillige medewerking van allen gevraagd en verleend worden. In een volgend artikel blijkt dat prol. van Aken, bedoelt de Kath. Sociale Actie, voor welke hij aller steun en medewerking vraagt om tot zijn doel te komen. Bij de Staatscourant rersoheea ale byl&ge een verslag, dat de voorloopige uit komsten vtn de tiende volkstelling bevat. Volgens deze vooclaopige uitkomsten be droeg de totale bevolking van Nederland op SI December 1926 0,841,155 zielen. Bjj de volkstelling van 1909 bedroeg dit cijfer 5.847,949er is dus een toeneming met 933,206 zielen. De toeneming van de bevolking bedroeg van 19091920 1.42 pCt., dat is een stjjging, zoo snel, als er nog nooit tevoren is geweest. Ter vergeljjking voegen wjj hierbij een staaltje van de toeneming zooals deze is gebleken uit de 9 vorige volkstellingen 1880—'40 0.91 pCt. 1840—'49 0.67 pCt. 1849—'5# 0.79 pCt. 1859—'69 0.80 pCt. 1869—79 1.14 pCt. 1879—'89 1.18 pCt. 1889—'99 1.24 pCt. 1898—19091.39 pCt. 1909—'20 1.42 pCt. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is het wetsontwerp- Rutgers c.s. tot invoering der Plaatse lijke Keuze aangenomen met 39 tegen 29 stemmen. De beslissing over het beginsel der der plaatselijke keuze is eigenlijk reeds bij de stemming over art. 1 gevallen. Voor stemden vijf katholieken, acht anti revolutionairen, alle aanwezige christe- lijk-historischen, sociaal-democraten en communisten, de christen-democraat A. P. Staalman en de plattelander Braat. Tégen stemden 13 katholieken, 3 anti revolutionairen (de heeren Heemskerk, Colijn en De Monté Ver Loren)enalle aanwezige vrijzinnigdemocraten en li beralen. Dat ook bij deze belangrijke stemming nog bijkans een derde deel der leden ontbrak dient met leedwezen geconstateerd te worden. Dat er op menige plaats gestemd zal worden over de vraag, of bij de Kroon zal worden aangedrongen op beperking in aantal of opheffing van de vergun ningen in de gemeente, valt, senatu volente, als een vaststaand feit te be schouwen, nu de Tweede Kam^r het wetsontwerp Rutgers c.s. heeft aange nomen. Wanneer een vijftiende deel van hen, die op den kiezerslijst voor den gemeenteraad zijn geplaatst, daarop aandringt, wordt een stemming over een plaatselijk verbod van drankverkoop gehouden. Blijken bij die stemming drie vierden van de opgekomen (mannen en vrouwen dooreen gerekend) voorstanders van de drooglegging dan zal een des betreffend „voorstel" aan de Kroon wor den gedaan, mits deze drie vierden te vens de meerderheid uitmaken van hen, die op de kiezerslijst geplaatsf zijn. R. K. Bond van Statenkieskring- organisaties in den Rijkskieskring 's Hertogenbosch, De secretaris van R. K. H. verzocht ons het volgende bericht op te nemen. De bestuursleden der plaatselijke kles- vereentgiagen worden allerdringendst verzocht te zorgen, dat d? contributies over 1920 aan de verschillende penning meesters der Statenkieskringorganisaties worden afgedragen vóór 1 Mei a s. De afdracht bedraagt 10 cent per lid. Begin Mei. moet R. K. H. haar con tributieplicht over 1920 aan den Alge- meenen Bond vervullen. R. K. H. is daartoe alléén in staat, wanneer de plaatselijke afdeelingen hare contributie- gelden behoorlijk afdragen. Terwille van den goeden gang van zaken in onzen kieskring, doen wij een dringend beroep op de medewerking van alle bestuursleden der plaatselijke kiesyereenigingen. Zorgt, dat het bestaan van R. K. H. niet onmogelijk gemaakt wordt door de slechte betaling der contributlën. Er staan groote en ge wichtige belangen voor onze Roomsche zaak op het spel. Helpt dus allen mede Jaarverslagen R. K. Staatspartij. Verschenen zijn de jaarverslagen 1918, 1919 en 1920 van den Algemeeoen Bond van Rijkskieskriogorganisaties in Nederland (R. K. Staatspartij). Bestuursleden van kiesvereeni^ingen en andere belangstellenden In den Bos schee Kieskring kunnen deze verslagen verkrijgen, door zich op te geven bij mr. Fr. Teuiings, secretaris R. K. H. te Den Bosch, onder overzending van het bedrag. De prijs van elk verslag is ge steld op f 1.In de jaarverslagen zijn opgenomen de verschillende reglemen ten, Staats- en gemeenteprogram, ver slagen der Bondsvergaderingen^ijst van de R. K. Kamerleden en andere gegevens dd R. K. Staatspartij betreffend. Daar per 1 Mei de opgave voor R.K.H. moet geschieden, kan men zich uiterlijk tot 1 Mei bij den secretaris van R. K. H. aanmelden om de verslagen te bekomen. De commissie, welke zich belast heeft met de voorbereidende regelingen tot het welslagen van den „Finale In terdiocesane Missie-wedstrijden-Breda", welke op 29 Mei a s. wordt gehouden heeft in groote lijnen bereids een pro gram vastgesteld. Gestreefd wordt op groote schaal propaganda te maken voor het werk der Missies en onze Holland- sche missionarissen, en levens voor de Roomsche sport en de Hollandsche Sportjongens, die aller belangstelling des te meer verdienen om de ideeële beweegredenen, waardoor zij zich op eerste en de voornaamste plaats laten leiden. Zooals bekend schrijft de Federatie van R. K. Voetbalbonden de finale der Missie-wedstrijden uit in Breda. Om den Missiegeest in onze Roomsche voet ballers en gymnasten nog meer aan te wakkeren en Roomsche sport te propa- geeren zal dien dag een massa-demon stratie van alle R. K. voetballers en gymnasten van West- en Midden- Brabant worden gehouden. Alle clubs en vereenigingen, voorzoo ver zij niet reeds door besluit van de algemeene vergadering gebonden zijn, zullen tot die demonstratie worden uit- genoodigd waaraan ook de katholieke padvindersclubs van Rotterdam en Tilburg zullen deelnemen. De drie elftallen, welke de finale komen spelen, zullen zich dus bevinden te midden van een algemeene sportde- monstratie waarvoor nu reeds groote animo bestaat, en welke met feestelijk- heden zal worden opgeluisterd, Ook van buiten Brabant wordt groote deel name verwacht Het „werk" -comité, dat onder leiding staat van Mr. T. J. Verschuur (Juliana straat 65 Ginneken) heeft zich in ver schillende subcommissies verdeeld, waarvan we hier, teneinde de katholieke sportwereld gelegenheid te geven zich te oriënteeren, de samenstelling en bedoeling laten volgen: 1. De commissie-voetbal met als voorzitter de heer Alpli. van Turnhout, Ginnenkenweg 113, is belast met de zorg voor de drie spelende elftallen, en met de ontvangst van de talrijke ver eenigingen welke komen demonstreeren zoowel de voetbalclubs uit het diocees en van elders, als de gymnasten-vereen- gingen. Deze commissie heeft ook zorg te dragen voor het houden van een groote optocht-demonstratie op de Markt, te Breda voor het stadhuis. 2. De commissie gymnastiek, (waaron der ookde padvinders) staat onder leiding van kapitein E. C. Moonen, Baronielaan 111, die tevens ondervoorzitter en sec retaris is van het comité. Deze commissie vormt het centraal punt voor de werkende vereenigingen, heeft dejzorg voor de ontvangst dier clubs4ennvoor de'orde-oefeningen. 3. De commissie van ontvangst wordt gevormd'door den,voorzitter en de leden van het comité 4. de commissie van huisvesting staat onder leiding van deheeren J. van Mierio, Wilhelminastraat 61 Ginneken, enH.J. Moll, Spoorstraat 7, fereda, en is belast met de huisvesting in het algemeen in samenwerking ook met de commissies voetbal en gymnastiek. 5. Commissie pers en "propaganda wordt gevormd door de heeren Alb. Kaller, (voornamelijk afd Pers) Bureau Dagblad van Noord-Brabant, Reigerstraat 16, Breda, en Alph. van Turnhout, Gin- nekenweg 113, en D. Cattoir,^Lange Brugstraat 4 (voor propaganda en rec- lame-aanlegheden). 6. De terein-commissie slaatonder leiding van Luitenant J. C.T.'Motke- Poeis, Vischmarktstraat 20, Breda Deze commissie heelt zorg te dragen voor alles wat met.de uitvoeringen en demon stratie en de terreinverzorging samen hangt. 7. Penningmeester is de heer D. Cattoir tevens voorzitter van decommissie voor den kaart-verkoop. Deze cub-commissies worden met verschillende personen uitgebreid. De werkzaamheden zijn aanstonds ter hand genomen. Hieroverzullen ook persoonlijk aan de verschillende clubs en vereeni gingen nadere mededeeiingen worden gedaan. De dag-indeeling is in groote Jijnen als volgtde uren zullen nader worden vastgesteld. H. Mis in de O. L Vrouwe kerk Aan treden exercitie-terrein, in sportkleeding. Marsch met het muziek naar het Stadhuis. Oficieele receptie. Toespraak van het bordes. Optocht naar het Bredaniaveld. Wedstrijd. Gymnastiek-demonstratie. Wedstrijd finale. Na afloop diner van vertegenwoor digende elftallen, met besturen, enz. Dit is in algemeene lijnen het groote plan. Clubs en vereenigingen en allen, die vcfor roomsche sport en de roomsche sport propaganda, en voor missie-propa- ganda en missieaciie voelen, worden opgewekt het hunne bij te dragen tot het welslagen van deze Missie-wedstrij den en demonstraties, waarvan geregeld verdere mededeeiingen zullen verschij nen. Belanghebbenden kunnen zich door deze bekendmaking van de wijze van werken in het verloop en den opzet van den dag inwerken om het hunne te doen teneinde alles in een groot mogelijk succes te verzekeren. De na Zondag resteerende wed strijden om het kampioenschap van Nederland zijn als volgt vastgesteld 22 Mei. Deventer: Go Ahead—N A.C.; Amsterdam Ajax—Be Quick. 29 Mei. Breda: N.A. C,—Ajax; Gro ningen: Be Quick-Go Ahead. Te Tilburg heeft een jongmensch, zekere S., de gehuwde vrouw v. d. Sande met een broodmes willen dood steken. Hij werd door de politie over vallen en gearresteerd. Het mes was op corsetbaleinen afgeschampt. Door de sneeuwbuien van Vrijdag en Zaterdag, telkens gevolgd doorsirenge nachtvorst is in de geheele IJselstreek aan het bloeiend fruit onnoemelijke schade toegebracht. Te Herkenbosch vierde dezer dagen het echtpaar Menten zijn gouden huwe lijksfeest. Toen de jubilaris na de kerkelijke plechtigheid de voor zijn woning ge houden toespraken wilde beantwoor den, zakte hij plotseling ineen en was een lijk. Zondagavond bij het binnenkomen van den trein uit Oldenzaai aan het station S.S. Den Haag stapte een dame uit een rijtuig van den nog in be weging zijnden trein, met het gevolg, dat zij kwam te vallen op de treeplank van het rijtuig. De wapenmeester v. d. L. stapte onmiddellijk tusschen de rijtuigen en bracht den trein met het remtoestel tot stilstand en de dame |onder' het rijtuig, waar zij gedeeltelijk onder was geraakt, vandaan haalde. Door de op lettendheid en het vlugge optreden van den genoemden wagenmeester is de dame, welke nu een kleine hoofd wonde heeft opgeloopen, zeker van een wissen dood gered. Te Winschoten ia de timmerman Pape van een steiger gevallen. De man is aan de gevolgen overleden. -— Te Helmond is het 2-jarig kind van zekeren K, al spelende in een knip met water gevallen en verdronken. By een landbouwer te Exloërmond werden in den vorigen nacht 20 kippen gestolen. Men heeft de dieren den kop afge sneden en deze laten liggen. Te Gennep is de schilder M., werk zaam bij de Nederlandsche spoorwegen, bij het overstekou van de rails, tusschen de buffers van een rangeerenden trein geraakt en op slag gedood. Gistermiddag is in de Van Reigen- bergerstraat te Amsterdam een 5-jarige knaap door een anto van de Gemeente- Telefoon overreden en onmiddellijk gedood. De politie te 's Hertogenbosch is een groote dievenbende op het spoor gekomen, die zich schuldig maakt aan diefstal van meel. Io de laatste 14 dagen aasden uit het pakhuis van de firma Mol Pauwels 200 zakken roggemeel ontvreemd zjjn. Ze werden per schip weggevoerd en dan weer per wagen naar Den Bosch teruggebracht, waar ze in de Karrestraat werden opgeslagen. Van daar werd sa verschillende plaatsen in den omtrek meel geleverd. De politie kon een gedeelte van het ge- stolene in besltg nemen. Acbt personen zijn aangehouden. Tien tallen personen zjjn in verhoor genomen, Men meldt uit Terborg aan het Gentr, Giëternecht werden we plotseling opge schrikt door hei angstgeioap^Moord#, het welk afkomstig bleek te zijn van een viouw, die zich met twee kinderen op straat bevond, Zy waren barrevoets en slecht gekleed en werden achtervolgd door hnn man en vader. Dit onmenscb, een woonwagenbewoner, had zjjn vrouw met kokend water overgoten en alsof dit nog niet genoeg was, haar met dit vriezende weer de straat op gejaagd. Men kan Gegrijpen, welke pjjnen de arme vrouw had te verduren, die door dr. Ten Bosch geholpen werd. De politie was direct ter plaatse, De Warschausche correspondent van de „Daily Express", seint aan zijn blad de volgende griezelige geschiedenis. In een krankzinnigengesticht te Wilna overleed een der verpleegden en de kist met het lijk werd in de kapel van het gesticht gebracht Een andere krankzinnige, die het lichaam van zijn kameraad had zien wegdragen, sloop de kapel binnen, nam het lijk uit de kist en verborg het in een kast, waar verschillende benoodigdheden voor den kerkelijken dienst werden bewaard. Daarna ging hij zelf in de kist liggen, trok het lijkkleed over zich heen en viel in slaap. Enkele uren later kwam een priester om den lijkdienst te houden. Toen deze was afgeloopen, namen de dragers de kist op om ze voor de begrafenis in den lijkwagen te brengen. Door de beweging werd de slaper wakker, die zeer verschrikte, uit de kist sprong, een der dragers een slag op het hoofd gaf en wegrende. De drager zakte in elkaar en. stierf van schrik, terwijl de andere aanwezigen in een paniek de vlucht namen. Door hunne kreten opmerkzaam ge maakt, verzamelde zich eene groote menigte voor de kapel. Een paar per sonen waren zoo dapper, dat zij naar binnen durfden gaan om te zien, wat er eigenlijk gebeurd was. Zij vonden een doodkist en een doeden man op den grond. Natuurlijk legden zij het lichaam in de kist. Toen begonnen zij te zoeken naar het lijkkleed, dat de krankzinnige in zijn vlucht meegesleept had. Eindelijk opende iemand de kast om te zien, of zich. daarin soms iets bevond, waarmede men het lijk zou kunnen bedekken. De daarin verborgen doode viel er uit, tegen den ander aan. De levende viel flauw van schrik en er ontstond opnieuw een paniek, die zich door de geheele stad verspreidde De politie werd in het geval gemoeid en er waren, verscheidene uren noodig om de zaak op te helderen en de op gewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Aangaande den diefstal bij do firma Moi-Pauwels in den Bosch verneemt het Hsgz. nog het volgende Van de gestolen 198 balen bloem is bet grootste gedeelte door de recherche dienst onzer stad in beslag genomen. Daar de diefstal reeds ongeveer 14 dagen geleden heeft plaats gehad, ging de op- opsporing natuurlijk niet zonder groote moeilijkheden gepaard en moesten de sasportcgen zich tot de omliggende dorpen uitstrekken. Tot uit Geffen wer den nog de verduisterde waren terug gehaald. Verschillende helers werden reeds in verhoor genomen. Van de medeplichti gen zijn er een 7-tal in verzekerde bewaring gesteld welke heden naar het huls van bewaring worden overgebracht. Bij het onderzoek )s ook aan het licht gekomen wie de daders waren van den diefstal van jassen uit een automobiel bij de socitelt Casino gedurende de j.l. Carnavalsdagen. Eveneens heeft men de daders ge arresteerd van den diefstal van gouden voorwerpen en sieraden op den Koniogs- weg, welke diefstal einde Januari plaats had. Ook deze gestolen voorwerpen werden opgespoord. Met de Inhechtenisneming vaa deze dieven, waaronder beruchte personen, heeft men vermoedelijk de hand gelegd op eenlge leden van een complot, dat zich verder uitstrekt dan men aanvan kelijk vermoedde. Zeer waarschijnlijk zal deze ontdekking tot.meerdere arrestaties leiden en tot de opsporing voeren van verschillende andere diefstallen. Te Barneveld heeft gisteravond de 44-jarige vrijgezel J. S. een moord aanslag gepleegd op een 25-jarig jong mensch. Uit minnenijd schoot hij een revolver af, die hij bijna tegen het hoofd van zijn tegenstander hield. Toch miste het schot. De dader is gevlucht. Waalwijk, 22 April 1921 Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Dinsdag 26 April 1921, des namiddags 63/4 uur ten raadhuize. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der balans 1919 van het Gasbedrijf. 3. Ontwerp van wet tot samenvoeging van de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baardwijk. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tót wijziging der Bouwver ordening. 5. Vaststelling eener verordening op de keuring van waren. 6. Benoeming van een Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. 7. Benoemingen a. Leden der Commissie voor het Gas-, Electriciteits- en Waterleidingbedrijf. b. Leden der Commissie voor het Woningbedrijf. c. een lid in het R. K. Burgerlijk Gasthuisbestuur. d. een.lid in het Burgerlijk Armbestuur. 8. Reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. Dinsdagmorgen zal een zitting gehouden worden van het hoofdstem bureau ter aanwijzing van een iid van den gemeenteraad, als opvolger van den heer Jan van Riel, die reeds zijn ontslag ais zoodanig heeft ingediend. Wegens den slechten toestand van den weg kon de 2de competitie-rit van »de Zwaluwen» 1.1. Zondag niet gehou den worden en 19 uitgesteld tot a.s. Zondag 12 uur. Het bestuur van de R,K. Werk- Uedenvereen., in overleg met den be stuursraad en harmonie, heeft besloten op Zondagrborgen 1 Mei een bedevaart naar O- L. Vrouw van den Elshout te organiseeren. Als het heerlijke Meizonnetje in 't vroege morgenuur dezen devotletocht wil begunstigen, lijdt het geen twijfel ot een zeer groot aantal leden zal er aan deel nemen. De nadere regeling zai nog nader worden gemeld. Wij vestigen gaarne de aandacht op de advertentie van het Wit—Gele Kruis, betreffende den te geven.'moeder- cursus. Nader vernemen wij nog, dat de cur sus gegeven zal worden door Zuster Geldeos alt 's Bosch, enquetrice van de diocesane vereeniging hetWit-GeleKruls. Dat Zuster Geldens succes heeft met hare cursussen en deze gaarne gevolgd worden blijkt wel hieruit, dat in het dorpje Erp twee honderd deelneemsters zijn, terwijl bij den cursus in Tilburg de groote harmonie-zaal tot is de uiterste hoeken is gevuld. Wij raden daarom alle gehuwde vrouwen aan dezen cur sus bij te wonen, Op Zaterdag 30 April a.s, des namiddags 3.15 uur hoopt de heer H. Colijn, oud-minister van oorlog en leider der Anti-Revolutionaire Partij, In de zaal van den R. K. Gildenbond alhier te spreken over het Mlljoenfonds, Met genoegen kan worden geconsta teerd dat deze spreekbeurt niet behoeft te wezen eene opwekking voor dit fonds, omdat de aanslag van Noord-Brabant reeds ruimschoots is volteekesd en ge deeltelijk ook reeds binnen. De belangstelling zal niettemin hier zeer zeker groot zijn. Op a.s. Vrijdag 29 April des v.m. ll uur zal alhier een premie-keuring van sprlngsticren worden gehouden. - Dat hier nog zwaar vee gemest wordt bewijst zeker wel het feit, dat een koe van de kinderen Aart v. Huiten op de gemeentewaag alhier gewogen het gewicht behaalde va« 1470 pond, orn in iviDu

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5