Te i l l e t o m" Markode Bandiet I „1400 RD-B E, AB AND" I GEMEENTERAAD I Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 33 WOENSDAG 2,7 APRIL 1921 62) Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7.— 4*s JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementspiljs per 3 maanden I 1.26. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Hrleven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DG MO VA VIIET ZllftKV, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitjayeWaalwljksche Stoomdrukker!] An toon Tlefen Telegr.-AdresECHO GEERTRUI DEN BERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 22 April, des namiddags ten 2 nar. Voorzitter Edelachtb. beer Mr. AUard. Ongeveer 2.15 uur opent de Voor- zltter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed» gekeurd en vastgesteld. Aan de Orde 1, Benoeming eener onderwijzeres aan de O. L. school wegens ontslag van den heer Klerks. Door Burg. en Weth. zijn in overleg met het hoofd der school op de voor dracht geplaatst. 1. Mej. J. A. M. Oltboff, 2. Mej. Th. Kolsteren, 3. Mej. N. Kruis. Aangezien geen der heeren voor lezing van de Ingekomen stukken meer verlangt, wordt tot stemming overge gaan. Mej. Olthoff verkrijgt 6 stemmen, terwijl 1 stem op Mej. Th. Kolsteren is uitgebracht, zoodat Mej. Olthoft is benoemd. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling belasting-verordening vol gens de nieuwe voorschriften. De Voorzitter zegt dat, terwijl de commissie, daartoe aangewezen, bezig was met het ontwerpen van eene ver ordening voor progressieve heffing, bericht is ingekomen dat dit jaar reeds de gelegenheid openstaat om de heffing van den H O. te doen innen door het Rijk, terwijl het een volgend jaar voor schrift is dat het zoo moet gebeuren. Het komt Burg. en Weth. derhalve gewensebt voor en ook de commissie, om voor die korten tijd geen nieuwe verordening meer te makea maar nu reeds alles door het Rijk te doen heffen, wijl men dan vanzelf progressieve heffing heeft. Op de meeste plaatsen Is het gebruikelijk 100 pCt. te tuffen op de vermogens en ook 100 pCt. op de inkomstenbelasting. Door 100 pC'. op de vermogensbelasting te beffen worden alleen die getroffen met vermogen et> ook de 100 pCt. op de inkomsten belasting is ia vrij hooge mate pro gressief. Burg. en Weth. zijn van meening dat alle belastingbetalers deze wijze van betfing met genoegen zullen zien. Bovendien is de wijze van werken ook veel makkelijker, terwijl ook de bedragen beter en geregelder zullen inkomen. Het eoncept is geheel overeenkomstig de voorschriften en bepalingen van den Minister en Commissaris van de Koningin gemaakt naar een model van La Rivlerre. Ook is daarbij nog voeling gehouden met den Inspecteur, want deze beeft er nog op aangedrongen om enkele bijzonderheden in het concept op te nemen, waardoor de heffing meer rationeel wordt. Ia navolging van veel andere ge- van ,J)e Echo van het Zuiden". door Louta Bouaaenard. DERDE DEEL. DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. V. VERLOOFD IN DE DOOD. Stralende van geluk naderen zij ze zijn, immers, eindelijk weer vrij, kunnen hun plaats in de rangen weer bezetten en terugkeeren naar het oorlogsveld. Gij zijt ginder kunnen vluchten, niet waar? bijt Marko hun brutaal toe, want nog wilde hij twijfelen aan hun loslaten. Neen, Excellentie! antwoordt een hun ner. Hoe komt ge dan hier? Omdat Joannes, de aanvoerder der... mannen van ginder, ons vrij en zonder voorwaarden wegzendt. Zoo!... waarlijk!... Ik bewonder zijne edelmoedigheid, maar volg ze niet na. Maar wat heeft hij gezegd?Welke woorden sprak hij toen hij u in vrijheid stelde? Toen hij de twee lijken ontving, is hij bleek geworden als een doodskleed... hij is op zijne knieën gevallen en heeft zijne rechterhand gedoopt in het bloed dat uit de wonden vloeide Met dit bloed heeft hij op zijn voorhoofd, zijne borst en zijne schouders het teeken der Christenen gemaakt, en er bijgevoegd: Rust in vrede, gij wordt gewToken! Dan beeft hij zich tot ons gewend, zeg gende: Het is niet uwe schuld en ik wil niet meenten stellen Burg. en Weth. voor over te gaan tot de heffing van 100 pCt. op de inkomstenbelasting, 100 pC?. op de ve mogensbelasting en is er dao nog geen voldoende geld, wat in de eerste jaren nog wel het geval zal zijn, dan kan nog op den voet worden door gegaan als het concept aangeeft. Het voornaamste da: daarin moet wor den vastgelegd is wei wat als oabelasr- baar moet worden bepaald. B. en W. stellen voor f 600 voor gehuwden eo f 400 voor ongehuwden terwijl voor leder kind beneden 16 jaar f 50 wordt af getrokken. Ook voor ziels- of iichaams- gebrekkigen zal f 50 worden afgetrokken. Vervolgens stelt de inspecteur nog voor om personen met een inkomende minder dan f 700 niet aan te slaan. Wordt dit bedrag met minder dan f50 overschreden om dan ook nog vrij te laten zulks met het oog op het geringe dat zoo'n aanslag opbrengt en het veie werk dat het brengt. De heer Tak is van meeoing dat he- verSChil van aftrek van gehuwden en oogehnwden vrij laag is en vraagt of deze cijfers door de commissie zijn vastgesteld. De Voorzitter wijst er op dat zij die een inkomen hebben van f 749 ook nog vrij zijn. De heer Tak zegt dat deze er heel weinig zuilen zijn. De Voorzitter merkt op dat deze cijfers in overleg met den inspecteur zijn ge nomen. Voor bespreking met de Com missie is geen tijd geweest. De heer Timmermans is het met den heer Tak niet eens. Zooals nu wordt voorgesteld heeft iemand met een In komen van f 1000 en die 4 kinderen heeft slechts vau t 200 belasting te be talen. Dat is 'n heel wat betere regeling dan het tot heden ts geweest en maakt in het betalen van belasting een reuzen- verschil. Tak. Het mag ook wel een reuzen- verschil gever, want zooals het nu is geweest, Is het altijd een groote onbil iijkbeid geweest. Het verschil tusschen ongehuwden en gehuwden is echter nogal groot. Verle den jaar Is er eens gezegd dat kinder aftrek opklimmend zou geregeld worden. Voorzitter. Dat mag niet. De geheelc verordening is gemaakt in overeenstem ming met die van de meeste andere gemeenten. De heer Meijers vraagt hoe aangestaan wo'd» waaneer drie gebroeders bij elkaar wonea. Dan zou f 1200 afgetrokken worden en voor een gehuwde maar f 600 De heer Timmermans merkt op da> hoofdelijk wordt aangeslaan. Do Voorzitter zegt dat iemand die alleen woont, altijd duurder leven heef' en daarom acht hfl een aftrek vanf 400 voor noodzakelijk levensonderhoud niet te hoog. De heer Tak vraagt hoe men eeo eventueel tekort aan inkomsten denkt te vereffenen. De raad is gemachtigd om dan alterlei belastingen in het leven te roepen. Voorzitter. Als dat moet gebeuren, weet men het wel lang genoeg vooruit dat gij de misdaad van iemand anders uit boet... Gaat, vrienden, ge zijt vrij!... En hier staan wij om uwe bevelen te ver nemen, Excellentie Zoohij heeft u genade verleendon derbreekt Marko. Welnu! ik, ik veroordeel u ter dood!... en zoo zal 't geschieden met al de lafaards die zich laten krijgsgevangen maken. Kapitein Achmed, doe die schelmen vat ten en binden. Uw compagnie neme de wa pens en schiete hen voor den kop Vijf minuten later knettert een salvo- vuur en twee en dertig mannen storten dood ten gronde. VI. GROOTE MIDDELEN. Tot nu toe lei Marko enkel verachting jegens de patriotten aan den dag. De opstand, in den beginne beperkt tot eenige dorpen en eenige afgezonderde pun ten van zijn wilajet, heeft hem eerst genoe gen verschaft. Kijkt!... kijkt!... die boeren willen den staat van zaken veranderen, die reeds zoo lang bestaat. Zij willen het eeuwenoud ge bruik afschaffen, die lummels, wat hen tot menschelijk vee verlaagt, teenemaal over geleverd aan de willekeur hunner meesters en brandschattersdat hen, van de wieg tot het graf, gebonden houdt in de macht van het oorlogzuchtig ras!... Die schapen zouden beproeven den wolf te verslinden Waarlijk, 't is al te kluchtig Als praetisch man, heeft Marko profijt weten te trekken uit de gebeurtenissen. Vooreerst, hij heeft de som der belastin gen vertienvoudigd en de streek tot haar laatsten druppel uitgeperst. Goud, zilver, voortbrengselen van den grond en van de plaatselijke nijverheid, dit alles heeft hij te voorschijn gehaald tot uit de geheimste bergplaatsen. Eu overal zijn spreekwoordelijke roofgie righeid lossen teugel vierende, heeft hij te vens overal een eGht schrikbewind in ge voerd. Dan, na de boeren ten ondergebracht te hebben, heeft hij het wreede genot ge smaakt hen te vermoorden. En die nieuwe slachtingen hebben hem meer dan ooit gun- ea dan is het lijd om zoo iets voor te bereiden. Smolders. Uwe bedoeling is das om voor dit jaar reeds de belasting op die wijze te doen innen. Voorzitter, Ja. Smolders. Dat is nogal sterk. Ik zou die zaken nooit vooruit loopen. Vooizltter. Dat moet, althans ge wenscht is dat omda> dan progressief wordt geheven. Wachten wij tot een volgend jaar wanneer htt verplichtend is, dan moet men een nieuwe verorde ning maken, wart reeds lang is op pro gressieve h< ffiag aangedrot gen. Vervol gens heeft men er ook mee voor dat het geld wat geregelder binnen komt en men hier van een moeilijk werk af is. Ik maak me sterk dat er dan niet zoo veel bezwaren tegen den H. Omslag zijn. Timmermans, Ik ben er sterk voor om het direct door iet Rijk te laten i men omdat men daardoor voorziet in een lang gevoelde behoefte. Dan wordt progressief geheven waarop reeds zoo lang is aangedrongen. Tak. Ik ben er ook sterk voor want het is niet vooruitloopen ook. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Buifr. en Weth. aan genomen. 3. Vaststelling verordening voor de benoeming van leden in de plaatselijke commissie van schooltoezicht. De Vooizltter zegt cat deze commis sie uit 5 personen mort bestaan en dat Burg. en Weth. voor tellen f 50 jaar lijks aan da commissie te verleenec. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Hierna worden benoemd de heeren j. Lucas, S. G. Meijer?, Oftermans, Mulders en C. Tak. 4. Ingekomen stukken. a. Schrijven van ie Waterleiding Maatschappij West No' rd-Brabant. De Voorzitter zegt dezer dagen een schrijven te hebben ontvangen waarin op aansluiting bij de waterleidiag wordt aangedrongen. Buig. en Wo'h. hebben deze zaak, dis van zeer groot gewicht is, aanstonds besproken en deze zijr tot de meening gekomen dat de toestand nu geheel anders is als toen werd besloten om vootloopig nog niet aan te sluiten en daarom dient het nu eens goed onder het oog te worden gezien. Destijds heeft men nog niet willen aansluiten omdat wij van meening waren dat de materia len veel te duur waren om nu zoo'n onderneming op touw te zet en. In het schrijven van destijds, stond dat aan stonds, alie mogelijke materialen vooruit zouden worden aangebracht en toen was de raad niet te vlndeD, naar aan leiding omdat men de meening was toe gedaan dat met die dure prijzen bouwen onmogelijk was, althans dat die kosten ontzettend op het bedrijf zouden druk ker, eo de p-ijzen van alle materialen ook het hoogste punt hadden bereikt. Intusschen zijn de prijzen aanmerke lijk naar beneden gegaan en alhoewel voor deze gemeente de behoefte aan een wateileiding niet zoo groot is als van omliggende plaatsen, die geen brulkbaa' water hebben, achten Burg. en Weth. het wel gewenscht om te zien of nu kan worden aangesloten. De kosten voor de gemeente rullen on geveer zijn f 50.50 per inwoner. Volgens dën Voorzitter is het eenige bezwaar thans nog dat na 5 jaar ieder een zal moeten zijn aangesloten. Prijs der Adverleriti&i. £0 een', per regel; mini mum f 1.53. Reclames 40 cent per regel. tot eene gemakkelijke afvoer van allerle foecal'ën kunnen komen. Voor Industrie kan het mogelijk ook nog dienen terwijl het verder bij brand groote diensten kan bewijzen. De heer Segeren merkt op dat het al of niet verplichten tot aansluiting bij Burg. en Weth. blijft. De Voorzitter zegt dat als het water door een door de staat benoemde com missie Is onderzocht en goedgevonden, dan door Burg. en Weth. ontheffing van de bepaling kan worden gegeven. De heer Segeren geeft In overweging aan te sluiten vooral nu Waspik, Raams- dock en Made ook daartoe besloten hebben, kan Geertruidenberg niet ach terwege blijven. Smolders. In al die plaatsen hebben ze ook lang niet dat goede drinkwater dat we hier hebben. Ce heer Schetp is de meening toe gedaan dat, als het water van de putten en pompen wordt onderzocht, er veel zullen afgekeurd worden vso mr«sch»n die cu denken goed water ts hebben. Smolders. Als bewezen is dat men Spr. zelf had heel goed water en toen goed water heeft, dan behoeft men niet aan te sluiten. Voorzitter, Ja, of men moet ver van het buizennet af wonen. Smolders. Dat Is m. i. een zeer groot bezwaar. De Voorzitter merkt op dat er een dergelijke bepaling is gemaakt voor huiseigenaren. De heer Smolders vraagt of men ver plicht is het water te gebruiken en ge bruikt men het niet of men dan ook betalen. De Voorzitter zegt dat men een mi nimum tarief zal moeten betalen. De heer Smolders kan zich met de bepaling van verplichting tot aansluiting niet vereenigep. In Geertruidenberg hebben de meeste bewoners goed water en dan acht hij het nogal erg dat men dau verplicht wordt tot het maken vac onkosten. Voor deze gemeente acht spr. eene waterleiding niet zoo hard noodig omdat heel veel menschen goed water hebben en voor diegenen die geen water hebben zijn overal stadspompen geslagen. Dat wil eu niet zeggec, aldus spr., dat Ik tegen aansluiting bij de waterleiding ben, alleen ben ik tegen die bepaling. De Voorzitter wijst op de vele ge makken van waterleiding. Bij besproeiing is het onontbeerlijk. Ook zou men dan sten en rijkdommen doen verwerven. En zoo werd die tooneelspelprins, die ge- meene bey, die baanstroopersridder, die be geerlijke en woeste bandiet, een van de hoogste waardigheidsbekleders van een groot rijk. Ook vindt Marko de Bandiet, veranderd in Marko-Pacha, met den titel van Excel lentie, dat alles welgaat en dat alles op zijn beste is in het beste der wilajets. Op eene voorwaarde, echter, dat de op stand geen te groote uitbreiding neme, geen olievlek worde, of liever, bloedvlek. En nu dreigt die opstand een echte revolutie te worden Die plaatselijke oproeren, die het ge- wenschte voorwendsel waren tot groote ontplooiingen van krijgsmacht, tot afschu welijke afpersingen, tot gruwelijke slach tingen die dorpsoproeren nemen voort durend uitbreidingal die kleine brand punten dreigen een ontzaglijke, onblusch- bare brand te worden. De patriotten vergenoegen zich niet meer met lijdelijken weerstand te bieden, eenige tochtjes te ondernemen om de krijgsposten te verontrusten, zij durven, in groote ben den, de Turken aanvallen met verbeterd wapentuig, zelfs de keurtroepen van Marko, ja, de Albaneesche soldaten van Marko-Pa- cha Hij wordt een leiding gewaar welke hij tot dus verre niet vermoed had. Een mach tige organisatie voortspruitende uit een sterke wilskracht en buitengewone schran derheid. Een hoogbegaafd man staat gewis aan het hoofd der beweging, iemand die dapperheid paart met kennis van oorlog voeren. Ja, Marko staat tegenover eenen man. En een naam valt van zijn vreeselijk ver krampte lippen Joannes! Tevergeefs poogt hij te grinniken, te schokschouderen en de waarlijk buitenge wone verdiensten van dien geduchten tegen stander te verminderen. Een naam sist tus- sche zijne tanden gelijk het slaan eener karwats - Joannes Gaarne of niet, hij moet erkennen dat die man hem altijd ontsnapt is. Het is zijn ge lijke voor wat de spierkracht betreft, ver mits hij, Marko er nooit in slaagde hem te doen buigen en dat voert hem tot razernij. Met de sabel in de hand vreest Joannes hem evenmin, o, neen!... en dat maakt hem schier krankzinnig. Daarbij, die vervloekte Sloveen is geleerd, listig, kent de waarde der tactiek!... Met schier nietige middelen vernielt hij soldatentreinen, valt twintigmaal sterkere krijgsmachten aan, vernietigt bataljons en biedt zegepralend weerstand aan een gansch legerkorps. En van dag tot dag doen aller lei verbazende heldenfeiten zijn populariteit toenemen. Op zijn woord komen de patriot ten van heinde en verre toegesneld. Zijn benden groeien gestadig aan. Waarachtig, laat men hem blijven, dan wordt bij voor de streek een geducht gevaar; dan brengt hij liet gezag der Muzelmannen ten onder, maakt Macedonië vrij en verjaagt den Turk De gedachte te moeten afzien van zijn koninklijke inkomsten, van zijn onbegrens de macht, doet Marko loeien van toorn Ja, maar, neen... dit zal niet gebeu ren!Daar moet een einde aan komen... tot eiken prijsDe man moet er aan en de opstand onderdrukt Al moest ik vijf en twintigduizend „re- dif's" onder de wapens roepen, ik wil hem hebben tusschen nu en acht dagen, aan han den en voeten gebonden, in mijne macht En ik zal hem hebben, zoo waar ik Marko- heet Marko kijkt niet naar de middelen, als zij hem maar dichter bij zijn doel brengen. Op staanden voet seint hij bevelen op be velen. Onophoudelijk werkt de telegraaf, orders gevende om soldaten op te roepen voetvolk, ruiterij, geschut alsof men tegen een goed gewapend leger moest oprukken. Tien duizend man vertrekken aanstonds uit Uskub. Vijftien duizend uit Prichtina. De eerst legermacht zal in zekeren zin de Bulgaarsche grens bezetten, de andere moet de grens van Servië in het oog houden. Alle wegen en doorgangen, alle dorpen en bergpaden afsluiten, opdat, gelijk de te legrammen luiden, „er geen muis meer door kan". iDe troepen zullen oprukken van het Oos ten naar het Westen en al de oproerlingen naar de linie Prichtina-Uskub opjagen, die bij het bij een gelegenheid eens liet onderzoeken bleek het veel te kalk- boudend te zijn. De heer Meijers is het met den heer Smolders eens, dat het een beetje erg is om te verplichten tot aansluiting die menschen die goed drinkwater hebben. De heer Smolders noemt het de vrij heid benemen. De Vooizltter merkt op dat de raad geen wijziging in de statuten kan bren gen. Beter is het daar later eens op aan te dringen. Nu moet men de vraag stellen of al of niet zal worden aange sloten. Met bet oog op de uitbreiding die men met gerustheid tegemoet kan zier, is het gewenscht dat wordt aas gesloten. De heer Timmermans meent dat een waterleiding een teeds lang gekoesterde wensch is en zou daarom zeker tot aan sluiting willen zien overgaan. Er is wel gewezen op het feit dat de menachen die geen water hebben dit aan de stads pompen kunnen gaan halen, maar dat valt ook niet mee, vooral 's avonds U dit een groote last. -Wat betreft het verplichte aansluiten is niet zoo erg ais de heeren denken. Alleen dan wanneer het water van pomp of put schadelijk blijkt te zijn voor de gezondheid is men verplicht aan te •duiten. Smolders, Zoo heb ik het niet begre pen, dat maakt een groot verschil. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten on. toe ie treden tot de water- eidlng. De Vooizltter zegt dat in een vorige vergadering besloten is uit te zien om ran geld te komen voor de werkver schaffing wijl niet door bet Rtfk daarin 's voorzien zooals eerst in het vooruit zicht was gesteld. Spreker zegt voor leze aangelegenheid naar de Provinciale Griffie te zijn geweest en een der Hoofd- mbtenarea geloofde ook wel dat het de oedkeuring van Ged. Staten zou kun- ien wegdragen als wij het bankcrediet met f 20.000 verhoogen en op i 60.000 ï'eopen, H't l« na'uu-l>lk alle-n voor door een aanzienlijke krijgsmacht bewaakt wordt. Terzelfder tijd hebben alle officie ren en onderofficieren opdracht in de pan te hakken alle weerbare Christenen en hun woningen in asch te leggen. Zij moeten regelmatig staten opmaken van de gedoode personen en ze hunne over sten doen toekomen. Ontbreken de oorkon den die de persoonlijkheid der dooden kun nen vaststellen, dan moeten de hoofden af gehouwen en opgestuurd worden naar de hoofdplaats van het wilajet. Er staat een belooning op. Slagen de opstandelingen er in, tegen alle mogelijkheid in, te breken door de dubbele linie troepen, staande tusschen ben en de grens, dan treffen zij in de verwoeste dor pen nog enkel dweepzuchtige Mahomedanen aan. Natuurlijk zullen dezen hun alle hulp en onderstand weigeren, en ze, mits geld, levend of dood aan de Turksche overheid uitleveren. Aldus overal verjaagd, geraken de onge lukkige patriotten iu eenen kring gesloten waar geen uitkomen meer aan is. Hun verdelging is, bijgevolg, maar een kwestie van dagen in de oogen van Marko, die over ontzaglijke middelen beschikt. Al die bewegingen met helnche behendigheid ontworpen worden met ongeëvenaarde juist heid uitgevoerd. HaMarko weet zich te doen gehoorza men Maar hij heeft te allen tijde twee machtige bondgenooten, waar men niet aan weerstaathet goud en den schrik Ieder officier, onderofficier of soldaat die schuldig wordt bevonden een gewapen- den oproerling te hebben laten ontsnappen, wordt opgehangenDe officieren en onder officieren, zijn verantwoordelijk voor de daden hunner onderhoorigen. Wie een ge- wapenden oproerling vangt, krijgt als be- looniiig honderd Turksche ponden. Is bet een eenvoudig soldaat, dan ont vangt zijn onmiddellijke overste dezelfde som. Men begrijpt hoe dergelijke offers den ijver moeten aanwakkeren van die begeer lijke, hongerlijdende en woeste kerels. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1