Elmo de Machtige, GEMEENTERAAD Reclame, Gemengd Mieuws Zateidsg 30 Optil, Zondag 1 Mei De Pausfilm: Op dan naar de Witte Bioscoop. Laatste Berichten. "KEO^MCATiË^ Marktberichten. woordco, naar het inij voorkomt nogal aanmatigend heb ik niet gesproken. Ten 2e. Bedoeld zijn de Eerw. Zusters van Mariëoburg, dezelfde religieuzen, die bier en In Baardwijk en Besoijen onder wijs geven, dus geen Mariëndaal, zooals in »De Echo» staat. U dankend voor de plaatsruimte, NELLY TIMMERMANS. Waar wij niet wisten of deze ver gadering voor de pers toegankelijk was, hebben we geen eigen verslag kunnen geven, niettemin staken wij, naar w^ ineenen, ons Hebt ter bevoegder plaatse op. Wij merken de geachte iazendster op, dat hetgeen wij schreven in 't geheel niet arragant kon klinken, waar het heel gewoon Is dat der R. K. vrouw op een vergadering van den R.K. Vrouwen bond door verschillende personen en in verschillende toonaarden wordt voorge houden, wat de plichten der R.K. vrouw zijn. De tweede opmerking is juist en Is door ons foutief geschreven. RED. Haarsteeg, 28 April 1920. M. de Redacteur, Met werkelijke belangstelling' las ik het geestige ingezonden stuk van den Heer Krelis en niettegenstaande ik zijn bedoeling niet goed begrijp, bewonder ik toch zijn onvervalscht mooi Haar- steegseh dialect. Dit begrijp ik echter uit zijn schrij ven, dat de ombouw van het Haarsteeg- sche provisorische net in een definitief net door de gemeente Haarsteeg niet in zijn kraam te pas komt. De reden waar om zegt hij er echter niet bij. Alleen schermt hij weer echt een groot il luster voorbeeld uit de buurt volgend met cijfers over oude koeien, die bij het heele betoog niets te maken hebben. Zeker weet ik het niet, maar ik vermoed zoo, dat Mijnheer Krelis zijn licht wel zal hebben opgestoken bij dezen of genen uit onze aanstaande moederge meente Vlijmen. De omhouw van het Haarsteegsche net voor circa 1000 personen (Iiedik- huizen en Luttelherpt niet meegere kend) zal hoogstens 18000 Gulden kos ten. Het net te Vlijmen voor circa 2500 personen (immers wijk E, den Dijk, de Peperstraat en een gedeelte van Onse- noort worden niet electrisch verlicht) heeft zooals Krelis schrijft en dit is ook waar een 100000 gekost. Uwe vergelijking heer Krelis gaat dus mank. En wanneer men nu eens kalm na denkt, zal men even als die knappe men- schen van de P. N. E. M., tenminste wanneer men zonder vooroordeel is, tot de conclusie moeten komen, dat het ge woonweg een onmogelijk ideaal van het Dagelijksch bestuur van Vlijmen is, om van Haarsteeg concessie te krijgen om daar verlichting te komen brengen. Omdat Vlijmen grooter is dan Haar steeg vermeenen Vlijmens bestuurde- ren, dat het niet in den haak is om een kleinere gemeente eenige concessie te geven. Thans echter is gelukkig in den Haarsteegschen gemeenteraad met alge- meène stemmen het besluit gevallen, dat het net zonder de concessie van Vlijmen omgebouwd zal worden en zal een en ander vóór 1 September gereed zijn. Men fluistert er bij, dat bij de of- ficieele opening van het licht groote festiviteiten zullen gehouden worden volgens het officieele „druk aan den knop systeem". Intusschen zijn de Haarsteegsche menschen gerust; dit is echter niet het geval met de bewoners van wijk E, want die blinde darmbewoners, zooals zijn raadslid zich gewoonlijk uitdrukt, kunnen van het nieuwe net niet profi- teeren, zoolang als de Vlijmensche vroe de vaderen geen concessie daartoe ver- leenen. Met belangstelling wacht men nu de volgende Vlijmensche raadsbe sluiten en wordt er niet aan getwijfeld of de Raad zal aldaar, nu eenmaal het Haarsteegsche besluit gevallen is, zich op een breed standpunt stellen en zoo spoedig mogelijk concessie verleenen. En al zal het dan misschien ieder nog niet naar den zin zijn, dan zal zich toch gelukkig gevoelen UED. D. D. Uilenspiegel. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 25 April des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelaclitb. Heer G. van Ilulten. Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Berg mans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten waar in ze mededeeling doen dat in het Re glement van 't Burgerlijk Armbestuur moét worden vastgelegd dat uitbestede kinderen behoorlijk moeten worden be handeld. Wordt besloten bet Reglement dien overeenkomstig te veranderen. Schrijven van Ged. Staten houdende het verzoek te willen opgeven welke plaatselijke verordeningen er bestaan waarin straf is bedreigd en of daar ge durende de laatste 5 jaar wijziging in is aangebracht. Van Son. Moeten er geen veranderin gen in aangebracht worden. Voorzitter. Dit is maar een heel ge wone opgaaf die om de 5 jaren moet gebeuren. Van Speijk. Dat voetballen op straat moest kunnen worden verboden. Dat is gevaarlijk voor de fietsers en ook voor de kinderen. Van Son. In 1908 is de politieveror dening al vastgesteld en sindsdien zijn de toestanden heel wat gewijzigd en mag daarom aan de verordening ook wel eenige wijzigingen Avorden aange bracht. Kan dit een volgende vergade ring niet worden besproken dan kon een ieder nog eens rondzien en nagaan of er wat aan veranderd moet worden. Voorzitter. Dat kan altijd gedaan ïvorden, daar behoeft deze opgaaf aan Ged. Staten niet voor te Avorden uitge steld. Een Avijziging in de politie-ver- ordening aanbrengen kan in elke ver gadering Avorden gedaan. Van Son. Dat het A'oor de voertuigen verboden is over de fietspaden te rij den staat er ook al niet in en dat zou toch goed zijn. Zoo zijn er nog meer van die zaken. Voorzitter. In een volgende vergade ring zullen Burg. en Weth. met voor stellen komen en zeker daarbij reke ning houden met de opmerkingen A'an Van Speijk en U. Schrijven A'an de P. N. E. M. In het schrijven deelt de P. N. E. M. mede, dat de uitbreiding van het net tot in de Wolfshoek 16000 zal kosten. Wanneer op 40 aansluitingen kan Avor den gerekend en 10 lampen voor straat verlichting Avorden aangebracht, zal het eerste jaar het bedrijf een te kort brengen van 200. Later echter zal het bedrijf zich Avel kunnen bedruipen. Voorzitter. Daar zijn nooit geen 40 aansluitingen te krijgen. Muskens, Neen, dat kan niet. 18 heb ben er zich eens voor opgegeven. Maar toen was de begrooting maar 12000 terwijl alle materialen veel duurder Avaren en nu schat men de kosten in eens op 16000. Van de Wiel. Als er 40 aansluitin gen waren zou het geen bezwaar zijn. Maar zouden Ave de P. N. E. M. niet eens Avijzen op het groote verschil in de prijsopgaaf. Elshout. Zal het ook niet veel voor- deeliger zijn met Elshout te handelen Van Halder. Ja, maar men schijnt er in Elshout geen rekening mee te heb ben gehouden. Voorzitter. Als het Elshout geen geld kost, dan had ze geen bezAvaar om de Wolfshoek te A'oorzien. Muskens. Na die A'ergadering is niets- meer gevraagd en zijn ze maar met de werkzaamheden doorgegaan. Op die vergadering Avaren er ook maar enkele aanAvezig. Van Son. Er zal Avel geen deelname genoeg zijn geweest, Van Speijk. Er kan nog gevraagd Avorden Avat het A'oordeeligste is. Van de Wiel. Er zou eerst nog eens met Elshout kunnen Avorden gesproken. Als er nu 40 aansluitingen komen, is er wat te doen. Met 18 zou het een on begonnen Averk zijn. Met algèmeene stemmen wordt beslo ten dienaangaande met het gemeente bestuur van Elshout eene bespreking te houden en de P. N. E. M. te berich ten over het aanmerkelijk A'erschil van de begrooting. Schrijven van de R. K. Werklied en- ver eeniging St. Joseph. In dit schrijven Avordt gewezen op 't groote belang Aroor de gemeente gelegen in een watermachine. Thans is des zo mers bijna geen water in de putten. Niet denkbeeldig is het dat dit groot gevaar voor de gezondheid oplevert. Adres van verschillende imvóners dezer gemeente. In dit schrijven Avordt er op geAvezen dat sinds het bestaan van het afwate ringskanaal het land hier sterk in kwa liteit is achteruitgegaan en het thans dan ook zeldzaam is als er een goed ge was is. Er is een groot gebrek aan goed grasland en dat kan niet worden ver kregen omdat er te kort is aan water. Teneinde in de watervoorziening ver betering te brengen vragen adressanten te willen bevorderen dat er komt een Avatermachine of wel een keeringssluis. Voorzitter. Alle heeren zullen Avel overtuigd zijn dat de gronden tengevol ge van het afwateringskanaal uitgewa terd zijn en dat ter verbetering daar van geen moeiten mag worden ontzien. De vraag is echterwat is de beste weg. Van de Wiel. Het is een uitgemaakte zaak dat de gronden aan deze zijde Aran de straat en zelfs ook die aan de over zijde, te lijden hebben van ontAvate- ring. Indertijd is daarover veel gedaan. Meermalen is er te Nieuwkuijk eene vergadering gehouden en werd door de wenschelijkbeid bepleit, dat in de hei een watermachine moest worden aange bracht. Het is echter moeilijk te rege len Avant Avordt'- hier de waterstand te hoog gehouden, dan heeft men in de lager gelegen gemeenten als Baardwijk en Vlijmen last van het Avater. Voorzitter. Ik heb er ook al heel Avat vergaderingen over meegemaakt en in dertijd heb ik ook aan Professor van Swaay de vraag gesteld of in deze de electriciteit niet dienstbaar zou kunnen Avorden gesteld en deze heeft gezegd dat het uitstekend kon. De tAveede Aveg is een machine te plaatsen Avant alleen op kunstmatige Avijze kan in deze leemte worden voorzien. Een hoogere water- stand in het kanaal te krijgen, krijgt men nooit gedaan omdat dan de lager gelegen landen, zooals door den heer Aran de Wiel is opgemerkt, overlast van het Avater krijgen. Er zal dus niets an ders overschieten dan te trachten te krijgen een machine vofwel eene eW- trische installatie. Van de Wiel. Ik heb meermalen landeigenaars hoor en zeggen dat het hun heel Avat waard zou zijn, als in den waterstand verbetering kon Avorden aangebracht. Honderden bunders heb ben er door te lijden en dan zal het per hoofd misschien nog niet zooveel kos ten. Voorzitter. Ik heb er ook Avel gespro ken die er Avat voor over zouden hebben. Van Son. De heer van Heijst, oud burgemeester van BaardAvijk, heeft zich er indertijd nog al voorgespannen om Avaterkeering te krijgen door zomerslui- zen. Dat gaat echter niet, want het Ava ter mag niet hooger komen dan 22 A.P. Alleen door machines kan in het euvel Avorden voorzien en Drunen moet daar veel moeite voor doen, want ik ben het geheel eens met de adressanten die zeg gen dat Avatervoorziening dringend noodig is. Het lage land heeft er geen be hoefte aan maar Avel het liooge dat hier zooveel is. Ik zou er voor zijn dat het gemeentebestuur eens bij de Regeering en de Provincie op dezen toestand Avees. Voorzitter. Zeker is het dat Drunen de dupe in dit opzicht is van de ver legging der Maasmond. Te probeeren is daarom of liet Rijk mede ten goede wil komen in de kosten. De beste Aveg zal echter zijn om eerst eens een des kundige te spreken, in dit geval den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noordbrabant. Van Son. Er moest een commissie zijn die zich eens flink er voorspant om in dezen toestand verbetering te brengen. Van de Wiel. Men zou er op kunnen wijzen dat alle pompen ïia het aanleg gen Aran het kanaal verdiept zijn moe ten worden en nu zomers nog dikwijls geen water meer geven. Voorzitter. De vorige keer heeft men de Averkzaamheden gestaakt omdat er groote plannen bestonden. Men wil u.l. het kanaal aanmerkelijk gaan yerbree- den en dan ook het peelwater hier langs te brengen. Zoo lang dat nog niet klaar is zal men aan het kanaal zelf nog niet veel doen. Elshout. Dan zal Vlijmen het meeste last gaan krijgen. De beste Aveg zal zijn eerst inlichtingen te verschaffen. Muskens. Indertijd, toen mijnheer van Heijst zich er voorspande, moet Mr. Loeff gezegd hebben dat het ka naal nog te kort er Avas en men eerst Avat meer de werkzaamheden moest leeren kennen alvorens tot Ar er ander ing of Avijziging wordt overgegaan. Men gaf toen te kennen een paar jaar te Avachten, doch dat is het nu inmiddels. Elshout, Dan moet er nu spoedig Averk van worden gemaakt. Muskens. Het bleek op die vergade ringen telkens dat er veel tegenstrijdi ge belangen zijn. Elshout, Daarom geloof ik dat voor Drunen de beste Aveg zou zijn dat er een machine wordt geplaatst. De Voorzitter Avijst er op dat de grond hier zeker 4 Meter hoog is en liet v.&ter maar 220 A. P. mag staan zoo dat het grondwater zeker 2 Meter diep zit, Men kan 't Avel aan de Hoogevaart zien die zelfs 's Avinters nog droog staat. Van Halder. Het best zal zijn eerst een deskundige te krijgen die vaststelt dat het water werkelijk te laag is, Avant alleen van een deskundige Avordt het aangenomen dat die toestand zoo is ge komen door het graven van het kanaal. De Staat, geloof dat maar, heeft alleen ooren naar het gezegde ATan een deskun dige. Van Son. Ik ben anders bang van die deskundigen. Gewoonlijk kost het veel geld voordat men nog iets heeft bereikt. Voorzitter. De aangeAvezen Aveg is dat Ave ons in verbinding stellen met den hoofd-ingenieur A-an den Waterstaat te 's-Bosch en met die eerst eens gaan praten om zijn gevoelen te vernemen. Is deze te vinden voor de zaak dan ben ik overtuigd dat men resultaten kan be reiken. Van de Wiel. Mij dunkt dat dit ook de beste weg. zal zijn. Men moet derge lijke menschen niet voorbij loopen. Van Son. Ik zou de Gezondheids-com missie ook er over aanspreken Avant zoo als in het adres van de AArerklieden Avordt gezegd, raakt het ook de volksgezond heid. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten Burg. en Weth. op te dra gen maatregelen te nemen, dat men spoedig in deze kAvestie tot een goede oplossing komt. •4. Steunregeling. Voorzitter. Zoals de heeren weten is destijds besloten aan een naburige ge meente eene bijdrage te verleenen voor eenige ingezetenen van Drunen die daar dan van de steunregeling profi teerden. Dit nu hebben ze 90 dagen lang gedaan en nog hebben ze geen werk. Langer dan 90 dagen kunnen ze van die kas niet trekken, zoodat die mensehen broodeloos staan en wordt er niet in A'oorzien, aan het armbestuur komen. Sluiten wij echter bij een steun regeling aan dan betaalt het Rijk de helft en de gemeente. Van de Wiel. Dan is het 't beste aan te'sluiten want komen ze aan het arm bestuur, dan .hebben wij natuurlijk daarbij geen bijdrage A'an bet Rijk te verwachten. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Benoeming van een commissie A'an het schooltoezicht, Worden benoemd de heeren Selten, Elshout, Muskens, Van Rooij, en tnej. Klerx. Bespreking bouAven met Rijkssteun. Voorzitter. Van Th. Mullers en W. Couwenberg is het A'erzoek ingekomen om met Rijkspremie te bouwen en nu zouden ze dit AA'illen doen op een per ceel grond gelegen aan den Westkant van den Provincialen Aveg naar Ileus- den. Dat- perceel behoort toe aan de ge meente en nu hebben Burg. en Weth. er over gedacht om aan aanvragers voor het bouwen met Rijkspremie daarvan een stukje grond gratis te ge- A'en. Van Speijk. Het is zeker in het voor deel A'an de gemeente want als de ge meente moet bouAA'en kost het veel meer. Van de Wiel. Iedere woning kost de gemeente zeker 35.— per jaar en het komt mij voor dat men dan beter een stukje land kan geven. Men heeft er nog dit mee voor dat de mensehen nog zekerder in Drunen blijven. Van Son. Als er A'eel A'an die liefheb bers komen, zou de gemeente spoedig met de woningen Aran de feouwvereeni- ging' zitten kijken. Van de Wiel. Ieder jaar trouwen er menschen, dus moeten er Avoningen zijn en wordt er door particulieren niet ge bouwd dan moeten wij Aveer aan den gang en beter is dat dit niet behoeft. Van Son. Ik ben er ook niet tegen maar ik zou A'ooraf bepalen hoe groot- liet stuk grond is dat iedere aanvrager krijgt en het niet voorkomt dat de eene Avat grooter krijgt dan den ander. Voorzitter. Ik zou ze er een tuintje ook bij geven. Van Halder. Laat ons dan voor dat perceel bepalen dat ze daar 20 Meter lengte krijgen. Met algemeene stemmen Avordt daar toe besloten. Hierna ging de raad over in geheim Comité. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij Aveder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorg zame gewoonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, verkwikkende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twij felt, kunnen Roster's Rugpijn Nieren Pil len u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's mor gens met een doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheuma- tisch, vooral bij vochtig weder? Zijt gij moedeloos, altijd vermoeid, zonder lust en wilskracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaaan te hebben? Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias? Als gij, „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, noodig om een speciaal niergeneesmiddel te ne men, en kunt gij niet beter doen dan on middellijk te beginnen met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Diimoultn, Markt k f 1.75 per doos. Zekere H., winkelier in galanterieën enz, wes sedert eenige tijd gewikkeld in een echtscheidingsprocedure. Hedenmor gen had deze zaak voor de rechtbank te Arnhem gediend. In deze zitting was ook H.'s vrouw, die tegenwoordig te Heemstede woont, aanwezig, vergezeld van haar moeder en haar broer. Na de behandeling der zaak ging de vrouw met haar moeder en broer naar de wo ning van haar ouders in de Rappardstraat 143, Het drietal werd door H. gevolgd. Hij wist de woning binnen te dringen gewapend met een hamer en een mes. Hier ontstond reeds dadelijk een zeer hoogloopende ruzie. Toen men H. ein delijk weer buiten had weten te krijgen, bracht hij op straat, voor de woning, zijn schoonmoeder met den hamer een hevigen slag op het hoofd toe, en met het mes nog een gevaarlijken steek in den hais. De vrouw zakte hevig bloeden de ineen en was bijna terstond dood. Toen zijn vrouw en zijn zwager te hulp kwamen, bracht de woesteling ook dezen eenige hevige slagen met den GROOTE 6-WEEKSCHE SERIEFILM. ALS EXTRA-NUMMER getiteld „OP HET VATICAAN." Eerste en eenige opname welke hier van bestaat. Om hetzelfde te zien, als in deze film voorkomt gaan er jaarlijks duizenden naar Rome. 19662 hamer toe. Hij liep daarna weg, doch eenige honderden meters verder midden in de Catharynestraat, sneed hij zich met een scheermes den hals af. Toen van alle kanten menschen toesnelden, was de man, die hevig bloedende in de goot lag reeds dood. j De vrouw en haar broeder, die beiden ernstig gewond waren werden ter voor- j loopige behandeling naar het in de na- bijheid gelegen Kinderziekenhuis over- gebracht. Naar ons bij informatie bleek, is hun toestand redelijk, Hedennacht is te Eindhoven inge broken in de villa's van de heeren A. Philips, Fr. van Dijck, J. Elias en A. de Jongh, bij welken laatsten ongeveer f 300 werd ontvreemd. Voor het overige werd in de villa's materieele schade aange richt, doch wordt weinig vermist Het tafelzilver bleef onaangeroerd. Hadt je me maar veroordeeld. Op den dag. dien hij zeker in zijn leven als den groote heeft aangeteekend, is de heer C. de Gelder door den kanton rechter mr. Hilterman wegens dronken schap bij herhaling veroordeeld tot twee keer twee weken hechtenis, meldt het Hbld. Uit Amsterdam werd ons hedenmorgen geseind dat Hadt je me maar hedennacht opnieuw wegens openbare dronke'nschap is ingerekend en in de nor gestopt. Het opnemen der advertentie Karpetten week der firma Tb. va» WliCR in ons tweede b'ad, b ruet op eene vergissing. Administratie. Waalwijk, 28 April De prijs der eieren was heden 9*l2 a 10 c-t. per stuk. Onze stadgenoot, de heer Ed. Bos- saers, slaagde bij het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen vanden Ned. Bond A'an Architectenraden voor Bouwkundig-opzichter. Bij geruchte vernemen wij dat Ged. Staten het voorstel tot vereeni- ging der Gemeenten Waspik, Raams- donk, Geertruidenberg en Made zouden hebben ingetrokken. De al- of niet-juistheid hiervan kon den we A'oor liet afdrukken niet achter halen. Hedenochtend omstreeks 11 uur heeft in de Catharijnestraat te Arnhem een moordaanslag plaats gehad. Zekere H. heeft eerst een aanslag gepleegd op zijn vrouw, daarna op zijn schoonmoeder en schoonvader. Na het plegen van deze daad heeft den man zichzelf op de straat den hals afgesneden, Hijzelf en een van de slachtoffers zijn reeds overleden. Nader meldt men

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 10