Eerste Blad. GfMKKIERUD WAALWIJK. Vroom S Dreesmann, Den jjosch. I „NOORD-B RA BAND"! WAALWIJK. I Idwteeit in dit Blad. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. „Het Groeuewoud", GEREGELD MAANDAG .WAALWIJK ((((((««(((frtwcfccrc I Maatschappij van Verzekering op het Leven. 1NDUSTRIEELEN NUMMER 34 ZATERDAG 30 APRIL 1921 «4a JAARGANG. Dit biari verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telei. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwfjksche Stoomdrukkerij Antooo Tielen Tdegr.-Adre»ECHO. 'nav Prijs der Advertentifin. 20 een', per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Openbars vergaderlcg van den raad dezsr gemeente op Dinsdag 26 April des avonds ten 63/4 uur. Voorzitter EdeiAchtb. Heer Tb. de Surrnont de Eas Smeele. Ongeveer 7.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingafwezig de hee- ren Klijberg, Verbant, van Riei, van den Broek en Ticnmermans-Verschure. De notulen der vorige vergadering v orden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van den Ned. Bond van G$meente-Ambieea;en houdende het verzoek eene bijdrage te willen verlee- nen aau het Rust- en Herstellingsoord. Voorzitter. Burg. en Weth. kunnen geen motief vinden om op het verzoek in te gaan, en stellen voor het schrijven voor kénnisgevlng aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. b. Schrijven van Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot aankoop van een veeg- machine, sproeiwagen en motorbrand spuit. c. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeliag dat geen termen aanwezig zijn om tot opheffing van het waterschap de Bianenpolder over te gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Rapport van den directeur der gasfabriek betreffende het geval B. v. d. Pennen-Schoofs. In het rspport zegt de directeur dat door v. d. Pennen in October aan het kmtoor der gasfabriek is verzocht de gswoae meter voor een muntmeter te mogen ruilen, aangezien dit hem met het betalen beter uitkwam. Op 18 October is daaraan voldaan. Daar nu de opname van muntmeters op den 15den van lederen maasden de gewone meters op den len van iedere maand plaats heeft, heeft zich het geval voorgedaan dat aan v. d. Pennen op 14 Nov., dus na het uitwerken van de ge wone meteropname, een kwitantie is ge presenteerd van gewoon gas. Deze echter werd niet betaald. 23 Nov. komt de wissellooper weer bij v. d. Pennen aan de deur met een kwitantie van bijbe. GROOTE SORTEERING JAPONNEN met mooie ploolengarneerlng en moderne stikkerijen. Van f 6.5o tot f i io. COSTUMES in prima cheviot, kamgaren, ga bardine, fantaisie in de moderne kleuren. Van f19.50 tot f175,— MANTELS in laken, gabardine, Eollenne, fantaisie, zoowel in korte als lange modellen met moderne stikkerijen en ploolengarneerlng. 19649 Van f 9.75 tot f 125 Gebr. JANZING, Tilburg. Breda. taling van muntgas. daar deze uit den aard der zaak onmiddellijk den volgen den dag na de opname worden gepresen teerd. Deze kwitantie werd na eenmaal terugsturen betaald, maar de andere kwitantie over gewoon gas werd ge weigerd. Ophelderingen In dezen zin als >u heeft toch over de maand October niets betaald», mochten niet baten, de juffrouw wenschte niet te betalen. Na dat de gewone formaliteiten zeifs vier maal waren vervuld, wat volgens de verordening slechts tweemaal behoeft, volgde een schriftelgke waarschuwing, echter ook zonder resultaat. Nadat op de vergadering was gezegd dat Ik, aldus luidt het rapport verder, strenger moest optreden tegen onwillige betalers, Is door mij op Vrijdag 21 januari aan den fitter opgedragen den gasmeter daar weg te halen, nadat vooraf nogmaals was getracht de kwitantie te laten betalen. De fitter kwam daarop terug met de boodschap dat hij niet mocht en ook niet bij den meter kon door de houding van mej. v. d. Pennen. Onmiddelijk heb ik mij zelf met den fitter naar v. d. P. begeven en den fitter gelast onder groot protest der juffrouw den meter af te breken en mede te nemen. Herhaaldelijk Is de heer Schambergen reeds op 't kantoor geweest verzoeken de den meter weer te plaatsen, aan weik verzoek echter volgens art. S niet kon worden voldaan. Eerst moet aan de verplichtingen worden voldaan. Op 4 Maart vervoegde zich de heer Schambergen andermaal ten mijnent met de mededeeling, dat mej. v. d- Pennen wel had betaald aan den wissellooper Brok, zoodat de zaak nu een andere wending nam en genoemde Brok de gelden verduisterd moest hebben of wel de jaffrouw een leugenaarster was. Daar dit nu zuiver een persoonlijke verdachtmaking was, of wanneer het werkelijk waarheid was, een groot mis bruik van vertrouwen maken door den looper Brok, zoodat deze in zijn kwali teit niet meer te handhaven zou zijn, heb ik gemeend deze zaak in handen der politie te moeten geven. In het rapport van den Inspecteur der politie wordt o.m. gezegd datjuffr. v. d. P. verklaarde Dat zij steeds betaalde. Eén keer ge- De vracht-auto der Stoom- wasscherij komt 19641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A, KNEGTEL, Tilbubg. Vraagt Prijseourant. Vraagt Prijscourant. beurde het echter dat zij direct het geheele bedrag f 2.80, niet kon betalen en zij aan Brok vroeg daarover tweemaal te mogen doen. B:ok stemde daarin toe, doch verzocht haar daarover met nie mand te spreken, daar hij dit bij hooge uitzondering deed. Zij weet echter niet voor welk gas ze betaalde en weet ook niet of ze van Brok de kwitantie, nadat ze betaald had, heeft ontvangen. Ze kan deze kwitantie ook nergens vinden. Brok, hierna gehoord, verklaarde meermalen bij v. d. P. te zijn geweest. Eenmaal verklaarde ze onmogelijk het bedrag te kunnen betalen en verzocht dit in twee termijnen te mogen doen. Zij spiegelde mij hare geldverlegenheid zoo voor, zeide B., dat Ik medelijden met haar kreeg en toestemde het bedrag in twee termijnen te betalen, lk verzocht haar hierover niet te spreken wijl ik zulks niet mocht doen. Uit mijn eigen zak heb ik dat voorgeschoten. Toen zij betaald had is door mij de kwitantie afgegeven. Het was echter niet de kwitantie van October. Deze kwitantie is ook meer malen door mij aangeboden doch deze weigerde ze te betalen. Aan de achter zijde van de kwitantie die ze In twee termijnen heeft betaald, is met potlood den datum geschreven waarop de eerste helft is ontvangen. In het rapport wijst de Inspecteur er op dat bij de confrontatie met Brok, mej. v. d. P. zeer onstandvastig was. Toen verklaarde ze ook niet meer juist te weten hoe de zaak zit en dat de mo gelijkheid kan bestaan dat tfet een an dere kwitantie Is geweest. Antoon Collard, gasfitter, verklaarde dat vrouw v. d. P. tegen hem heeft ge zegd dat de kleine fitter Dolkens, ook al met een kwitantie bij haar was ge weest welke zij dan ook zou hebben be taald. Dolkens echter gaat nooit met kwitanties. Dolkens gehoord zei nooit met kwi tanties te zijn geweest. Door den agent Tekstra is vrouw v. d. P. daarop weer gehoord en deze ver klaarde toen weer met den kleinen wissel looper, van Balcom te hebben bedoeld. Schambergen. Is het hier nu mee af- geloopen. Voorzitter. Wat wil u meer. Schambergen. Nu Is toch nog niet bekend wie gelijk heeft. Uit de rappor ten blijkt mij tenminste daarvan niets. Voorzitter. Is u het dan niet eens met de rapporten Schambergen. Het is alles heel mooi beschreven, dat ontken ik niet, maar er wordt toch niets bewezen wie gelijk heeft. Op papier Is gezet het geheele verloop. Voorzitter, Ik vermeen dat alles nogal duidelijk is. Schambergen. Ja, maar wie nu gelijk heeft staat er niet In. Gragtmans. Het schijnt dat Scham bergen het niet eens Is met de rapporten. Zeker is toch dat ze de kwitantie niet betaald beeft, wast anders moet ze het maar veitooceo. De heer Schambergen schijnt echter gaarne op die geschiedenis te willen doordrijven en dat moest hij nu toch zeker niet meer doen. Ik wist al lang hoe de zaak zat, een vorige ver gadering al, maar lk heb er niet op willen ingaan. Schambergen. Het is van mij geeo doordrijven. Wie gelijk of ongelijk heef is niet te zien. Bij mij is het vreemd dat ze wel kwitanties kleeft van Nov. en Dec. en dan zou ze die van de verwisseling niet betaald hebben. Komt dat verwis selen meer voor, dan moeten de men- schen er op gevezen worden, dat ze later dat resteeretde moeten betalen, anders zal eesie ier in de waan ver- keeren dat hij ovr~ die maand al betaald heeft. Ik zeg echter «tiet wie hier gelijk of ongelijk heeft, daar blijf ik buiten. Alleen Is het mij vreemd voorgekomen dat ze wel kwitantie's over Nov. en Dec. had. Later Is me dat, door de verwisseling van de meter, vee duidelijker geworden. Maar wil me vel bij de zaak neer leggen. Roggeveen. In het rapport staat dat de juffrouw herhaaldelijk is aangemaand de kwitantie te tooneo, doet men dit niet, dan moet men aannemen dat men nog te betalen heeft. Dat komt wel meer voor, dat men ln de meeoing ver keert betaald te hebben, doch heeft men dan geen kwitantie dan wordt geacht dat men niet heeft betaald. Gragtmans. Die vrouw heeft niet anders gedaan dan staan draalen en konkelen. Zelfs wilde ze op 't laatst eene andere v. d. P., die daar ook ln de buurt schijnt te wonen, de zaak in de schoenen schuiven. Schrijven van den heer van Riel dat hij wegens vertrek naar het buitenland ontslag neemt als lid van den gemeente raad. Voorzitter. Nu de ontslagname van Uw medelid, den heer van Riel, een feit is, wensch ik bij dit heengaan, en ik meen dit ook namens U te moeten doen, een woord van oprechten dank te spreken voor hetgeen de heer van Riel voor deze gemeente heeft gedaan ln de verschil lende tunctiën die hij bekleedde. Vooral wil ik er op wijzen, dat hij gedurende btfna 12 jaar zitting heeft gehad in dezen raad en gedurende dien tijd zijn kunde en ervaring, ook in de verscheidene commissies waarin hij werd Onze sorteering Japonsfoffen bestaat nu uit meer dan 1000 soorten o.a dan ?e»krygt men een winsisaldo van (f 1.812,42en f 1.074,88»/, en f 191,45'/,) f 8 078,71 '/2, zooals in de rekening 1919 ia verantwooid, 8. Ontwerp van wet tot samenvoepicg van de gemeenten Waalwijk, Betogen en Baardwijk. Uit het preadvies van Borg. en Weib. blijkt dat ijj geen nieuwe gezichtspunten meer hebben gevonden en derhalve op bnn ingenomen standpunt blijven staan. Ook in de commissie bedoeld by art. 131 der ge meentewet zijn geen nieuwe idseëa ter sprake gekomen. Voorts wordt aangedrongen om de salarissen te regelen volgens de wet van 28 December 1920, Staatsblad No, 919, hondende uitbreiding der gemeenle Amsterdam. Ook wordt aangedrongen dat de ambte naren, die op wachtgeld anlien worden ge steld, zullen ptcfl'.eeren van de nieuwe saiarisregeling door de Staatscommissie ont worpen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.1l3.7o7.— gekozen, dienstbaar heeft gemaakt aan de belangen dezer gemeente. Ik weet zeker dat de heer van Riel dezen werkkringt die hij zoo lange jaren met ijver en toewijding heeft vervuld, met gemengde gevoelens verlaat. Hij moge eryau overtuigd zijn, dat onze beste wenschen hem volgen op zijn verder levenspad. (Bravo's.) 2. Vaststelling der balans 1919 van het Gasbedrijf. Voaizitter. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een gewyzigde baians van het Bedrijf der Gasfabriek over 1919. Zy is thans gesteld in een meer over- zichtelijken vorm, terwijl na ook daarin vermeld wordt het cyfer der winstnitkeering aan de gemeente zooals dat in de gemeente- rekening 1919 is verantwoord. Ten aanzien van dit winstcijfer valt op te merken, dat het in de baians is gewijzigd naar aanleiding van een rapport door het Bnrean Verificatie en Financieele adviezen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, uitgebracht over de reorganisatie van de administratie van het gasbedrijf, nn daaraan zijn toegevoegd die voor het Elec- triciteits- en Waterleidingbedrijf. In dat rapport wordt als juiste afschryving op de activa over 1919 aangegeven een bedrag van f 11.187,57'/,, terwijl op de baians was afgeschoren f 13.000,makende een verschil van f 1.812.42'/.,. Daarenboven wordt in dat rapport geuonstateerd een ver schil in het restant der leeningsschnld van het bedrjjf en de som der boekwaarden van de vaste activa. By nivelleericg vtn dit verschil kon f 1.074,88'/, worden gevoegd by het wiustsaldo over 1919. De oor spronkelijk aangeboden balans gaf een winst, saldo van 1191.45'/,; voegt men daarby de twee hiervoor genoemde voordeelige posten van f 1,812,42'/, en f 1,074,831/», nomen. i 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der Bouwverordening. Conform het voorstel van Burg. en Weth., om de bouwverordening te wijzigen en daarin op te nemen dat wel gebouwd mag worden huizen met rieten daken, mits het gedrenkt is in een stof die het geheel onbrandbaar maakt, wordt besloten. De heer Roggeveen meent dat er brandverzekeringmaatschappijen zijn die de premie daarvoor niet verhoogen en daaruit blijkt dan ook reeds voldoende, dat er geen meerder brandgevaar door ontstaat. 5. Vaststelling eener verordening op de keuring van waren. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Benoeming van een Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Hiervoor worden de door Burg. en Weth. aanbevolen heeren J. H. Pik, C. Witlox, J. v. Mierlo, J. van Eijck en G. de Vries benoemd, De Voorzitter brengt dank aan de leden van de ontbonden Commissie voor alles wat ze in het belang van het onderwijs hebben gedaan. 7. Benoemingen. a. Leden der Commissie voor het Gas-, Electriciteit- en Waterleiding- 1 bedrijf. Aftredende leden zijn de heeren Ver- wiel, Verbunt en v. Riel. Benoemd worden de heeren Verwiel, Verbunt en Roggeveen. De heer Gragtmans blijft Voorzitter. b. Leden der Commissie voor het Woningbedrijf. Aftredende leden zijn de heeren Timmermans-Verschure. Brekelmans en Van Riel. Benoemd worden de heeren Timmer mans-Verschure. Brekelmans en De Graaff. De heer Klijberg blijft Voorzitter. c. Een lid in het R. K. Burgerlijk Gasthuisbestuur wegens aftreding van den heer P. van Loon. Met algemeene stemmen wordt de heer P. van Loon herbenoemd. d. Een lid in het Burgerlijk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van den heer A. v. Liempt. Met algemeene stemmen wordt de heer A. v. Liempt herbenoemd. Voorzitter. Van den heer Klijberg is nog bericht ingekomen dat hij wegéns eene kleine ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Roggeveen, ln een vorige vergadering is besloten de gasprijzen voortaan om de 3 maanden door den Raad te doen vaststellen. Nu heb ik in de Echo al een advertentie zien staan, dat met ingang van 1 April de prijzen zijn ge wijzigd. Gragtmans. Besloten is dat de Com missie in overleg met Burg. en Weth. dit zullen doen. Voorzitter. Het is aan Burg en Weth. overgelaten én u zal zich nog her inneren, dat de begrootings-commissie bij monde van den heer Van Riel zich daarmede heeft kunnen vereenigen. Roggeveen. Ik heb er mijn verwonde ring een vorig jaar over uitgesproken, dat pas over 1919 de biljetten van den aanslag in den Hoofd. Omslag waren rondgebracht. Ik heb toen aangedrongen dat men spoedig die van 1920 zou vaststellen en nu is het April en nu heeft men er nog niets van ge hoord. Vooraanstaande menschen ver wachten na Pinksteren eene groote malaise. Ik hoop niet daj die vrees zal bewaarheid worden, maar ik geef Burg. en Weth. toch in overweging spoedig met het kohier te komen, want ik vrees dat, mag er een malaise komen, er dan weinig van den Hoofd. Omslag zal binnen komen. Voorzitter. Het Kohier lig al gereed. Burg. en Weth. hebben al besproken om binnen zeer korten tijd den raad weer bijeen te roepen. Wij hadden die wei vroeger kunnen vaststellen, maar we hebben dat ge laten omdat er jooveel belastingen bij elkaar komen. Geen der leden meer het woord ver langend sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 8. Reclames tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. Bijdragen die na 14 Mei inkomen, kunnen niet meer worden opgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. m ECHO VAK HET ZUIDEN, japonstoffen Gebloemd Voile mooie dessins 24 Effen Voile in div. kl. 95 c/m 49 Wit \oile prima kw. 95 c/m 59 Katoenen Mousseline nieuwe dessins 39 Vv ollen Mousseline prachtvolle dessins 1.45 Wollen Mousseline effen mode. kleuren 1.75 Wollen Popeline 100 c/m effen modekleuren 1.95 Frotté nieuwste ruiten en strepen 100 c/m "1.10 Geruite Sloffen donkere kleuren 49 Japansche Crepe effen en gestr. 79 Waselizijde 90 c/m solide kwal. wit 1.90 Waschzijde 90 c/m moderne id. 2.60 Crepe de Chine 90 c/m in alle modekleuren 2.75 Cheviot sterke kw. 90 c/m br. 79 Cheviot 130 c/m br. zware kw. in marine en zwart 1.35 Serge 130 c/m breed solide kw. prima wol 1.802.25 Kamgaren 130 c/m breed zui ver wol in donker bl. en zw. 2.00 Serge 100 c/m breed geheel wol in alle kleuren 1.60 Gabardine 130 c/m breed prima kwal. in marine 3.00 Kamgaren 130 c/m br. zwart en marine modern gestreept 3.90 Costunmlaken 130 c/m br. in beige, bleu, taupe, enz. 2.90 Satinet prima kw. in alie kleuren voorradig 52V Voering in zwart en grijs 19—24

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1