BUITENLAND, Binnenland. Nieuws uit Heusden. Polly van den Circus. Gemengd Nieuws. Qroote 6-weeksche seriefilm. W" Segeren. Bij de nonnekes wordt ieder een liefderijk behandeld. Daar heerscht nog ware liefde zeg ik. Smolders. De raad heeft daartoe de macht niet. Tak. Het is belachelijk. ISegeren. Dan stem je maar tegen. Tak. Ik zal er maar mee lachen. Segeren. Ik zeg het behoort aan de kerk of de nonnekes. Scherp. In Waspik hebben ze ook op een dergelijke bepaling aange drongen. Segeren. Ik wil niet verder gaan anders moet ik te persoonlijk worden. Tak. Het heeft niets met de zaak te maken. Als iemand het zotste be denkt dat bestaat, moet dat dan maar in de raad in omvraag gebracht worden. Dat is toch onzin. Segeren. Mijn voorstel wordt niet ondersteund, dus het behoeft niet in omvraag te worden gebracht. Voorzitter. Ik heb den raad maar ge legenheid gegeven zich te uiten over een voorstel als de heer Segeren durft doen, niet zoozeer als een voorstel. Smolders. Dan blijft het ook voor de geschiedenis bewaard. MeFop een na algemeene stemmen, de heer Segeren blijft buiten stemming, wordt besloten adhaesie aan het adres van de Godshuizen te betuigen. Schadevergoeding boomen. De Voorzitter zegt dat de P. N. E.M. een nader onderzoek heeft ingesteld en nu bereid is gevonden om f 1061.10 te vergoeden, dus het dubbele van wat ze eerst heeft voorgesteld. Met dit voorstel wordt accoord ge gaan. Schrijven van de R. K. Werklieden vereniging, houdende het verzoek de belasting progressief te gaan heffen. Aan adressanten zal worden geant woord dat daartoe reeds is besloten. Schrijven van de Registratie te Oosterhout waarin mededeeling wordt gedaan, dat door den heer C. Tak om erfpacht is gevraagd van een perceel grond gelegen langs de Donge. Aangezien ook door het bestuur van het Kroondomein daarom is gevraagd en het wenschelijk is dat de gemeente dit in erfpacht heeft om het later ook weer in erfpacht te geven, zal om een onderhoud worden gevraagd. De heer Tak bleef buiten stemming en bespreking. Vervolgens laat de Voorzitter de door den gemeente-opzichter gemaakte plan nen voor het bouwen van een;aantal woningen onder de leden circuleeren. De heer Tak geeft in overweging bij het bestuur aan te dringen om een wijziging van de lijn van de aan te leggen straat, opdat dan niet tegen een muur wordt aangekeken, maar in de straat wat voor het verkeer ten zeerste gewenscht is. Aangezien het inmiddels ruim 7 uur is geworden en de Voorzitter nog een vergadering heeft bij te wonen van de bouwvereeniging wordt besloten de reclames tegen den aanslag van den Hoofd. Omslag in een volgende ver gadering te behandelen, welke op het laatst van de volgende week zal worden gehouden. Aan de uitnoodiging van Hughes, den Amerikaanschen minister van bui- tenlandsche om met hem op zijn de partement samen te komen voor een informeele bespreking van de nieuwe Duitsche nota, hebben o.m. gehoor ge geven de gezanten Geddes (Engeland), Jusserand (Frankrijk), Ricci (Italië) en Sjidihara (Japan). Er werd te verstaan gegeven, dat alvorens het Amerikaansche antwoord aan Duitschland wordt ver zonden, te Washington zal worden af gewacht, hoe de opvattingen der geal lieerde regeeringen zijn betreffende deze voorstellen. Gistermiddag had de Amerikaansche regeering nog geen enkele gezaghebben de mededeeling ontvangen nopens de houding der geallieerden. In Frankrijk achten pers en regeering de voorstellen lang niet ver genoeg. In Engeland overweegt men de zaak ernstig. Latere berichten zeggen nog het vol gende Lloyd George heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij kennis heeft ge- nomen van de nieuwe Duitsche voor stellen nopens de schadevergoeding, schoon niet langs officieelen weg. Hij betreurde ten zeerste te moeten zeggen, dat zij volkomen onbevredigend waren. Zij zullen niettemin hoogst zorgvuldig onderzocht worden door de finantieele deskundigen der geallieerden, die thans te Londen bijeen zijn, doch Lloyd Ge orge vreest, dat men algemeen de mee ning toegedaan is, dat zij onvoldoende zijn- HZS In antwoord op tot hem gerichte vra gen deelde de eerste minister mee, dat de plannen voor de voorgestelde bezet ting van de mijnvelden in Westfalen thans door de militaire deskundigen tte Londen worden onderzocht en dat hun verslag zal worden voorgelegd aan£de bijeenkomst van den oppersten Raad van Zaterdag. i. fUfci In officieele kringen verzekert men, dat men rechtstreeks uit Berlijn een semi-officieele uiteenzetting heeft ont vangen van de Duitsche voorstellen, maar dat deze zoo zeerteleurstelde.dat zij de voorstellen onaannemelijk maakte. Tenzij er nog voor'de bijeenkomst van Zaterdag een zeer gewijzigd voorstel wordt ingediend, zalfden Oppersten Raad geen andere keus'openstaan, dan de goedkeuring; van de plannen voor de bezetting van'het; Roergebied. LONDEN, 28 April. Er is voorloopig geen verder nieuws van de kolenstaking, daar eerst hedenavond door de eigena ren en de mijnwerklieden een besluit zal worden genomen. Verschenen is het rijk geïllustreerde verslag der handelingen der centrale commissie voor uitzending van Neder- landsche kinderen naar buiten over het jaar 1920. De wensch In het vorig jaar verslag uitgesproken, dat het gemeen schapsgevoel en de drang om goed te doen zich in 1920 bij de bewoners van het platteland tegenover de eigen land- genootjes even schitterend zou uiten als dit in 1919 tegenover de duizend tallen buitenlandsche kinderen het geval was, kon helaas niet in vervulling gaan. Toch is er door deze vereeniglng veel verricht en wij raden ieder aan, die In dit schoone werk van barmhartigheid belang stelt, zich dit jaarverslag te ver schaffen het bureau der commissie is gevestigd te 's-Gravesbage, Fran- kenslag 83 het geeft een duidelijk beeld van wat er alzoo komt kijken, om zooals in 1920 het geval was, een 2366 kinderen naar gezinnen op het platteland of koloniehuizen uit te zenden. Mogelijk is het dan tevens een aan sporing ook financieel van zijn belang stelling te doen blijken. Ter herdenking van het dertigjarig bestaan der Encycliek Rerum Novarum heeft het bestuur van de Federatie der R. K. Volks- en Werkliedenbonden in Nederland een fraai geïllustreerde bro chure uitgegeven, die een beeld vertoont van hetgeen de Standsorganisatie, de Encycliek in praktijk brengend, heeft in het leven geroepen. Een reeks afbeeldingen geven naast de portretten van Benedictus XV en Leo XIII te zien de kantoren der Fede ratie, van Concordia, de levensverzeke ring der Federatie, van de centrale bu reaux der vijf diocesane bonden, woning complexen van de woningbouwvereni gingen, eenige der verbruiksvereenigin- gen enz. De illustraties, in kopendiepdruk uit gevoerd, zijn buitengewoon fraai en de tekst is daarmee in overeenstemming. Duizenden Bondsleden zullen dit her- denksgeschrift wenschen te bezitten, dat ook vele andere belangstellenden zich zullen aanschaffen. De prijs bedraagt 15 cent per exemplaar. Heusden, 29 April 1921. Vergadering ?an den gemeenteraad. Aanwezig waren met den Voorzitter alle leden. De notulen werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de kasopne- ming by den Gem. ontvanger op 30 Maa jl, en van een drietal besluiten van Ged. Staten nl. een afwijzende beschikking op een reclame H. Omslag door J. Brnjjstens, een dito, waarbij L. P. Simons f 2.78 ver mindering werd toegestaan en voorts goed- Korte Beschrijving I van „Naar de Overwinningg Bijprogramma 1. HET JOURNAAL. 2. DE BLINDE VAN SORRENTO Aangrijpend Drama in 5 acten. Wordt verwacht: kenriog van het besiait tot kssgeldieeniog ad f 1000. Van den Inspecteur der spoor wegen was bericht, dat met den zomerdienst trein No. 242 te Drunen-Heusden zal stoppen. De kohieren betrtffande schoolgelden en rioolbelasting werden vastgesteld, 't Verzoek van de gemeente Oud-Hensden tot verkoop van een stukje gemeentegrond van Heusden, groot 460 c.A. ad, f 75 werd ingewilligd. Eenige wijzigingen in de Gemeentebegroo- ting 1920 werdsn goedgekeurd, teiwyl de voorgestelde met betrekking van die over 1921 later aan de orde zullen komen. 't Voorstel van B, en W, tot wijziging van de verordening op de heffing van den Hoofd. Omslag in verband met de nieuwe regeling, waarbij op 1 Mei 1922 de invor dering door het Ryk ztl plaats hebben, werd aangenomen, zoodat de H. O. ditmaal wordt geheten over het tijdvak 1 Januari 1921—80 April 1922. Voorstel van B. en W, tot wyziging van 't reglement der Godshuizen betreffende de verzorging der uitbestede kinderen, naar aanleiding van een schrijven van den mini- ster van Binnenlandse!» zaken, hoewel voor hier niet noodig, werd aangenomen. 't Voorstel van B. en W. tot wijziging der alg, politieverordening ging er eveneens vlot in, Vcortaan mag het straatruil door particulieren worden bjjeengeveegd des zo. mers tot 4 en des winters tot 3 uur, terwijl vuilnisbakken ter lediging op straat mogen worden gezet Woensdag en Vrijdag van 1 tot 4 uur, en des Zaterdags van 9 tot 3 uur. De verordeningen, waarbij voor ver schillende feiten straf is bedreigd, werden wederom bindend terblaard. Op verzoek van den kapitein belast met de leiding van den viy willigen landstorm werd voor de oefeningen afgestaan het terrein aan 't Wilbelminaplein, terwijl f 25 werd gevoteerd voor 'i schoonhouden van hei E. K. patronaatsgebouw, waarin mede oefe ningen worden gehouden. Hierna kwam de hoofdschotel van 't menu. Gingen de voorgerechten er gemakkelijk ia, hieraan penzelde men langer. B. en W. stel- den voor OTer 1919 eeu bijdrage ad f 2000 toe te kennen in het exploitatietekort der tramlijn Dionen-Hensdeo, (zooals men wen is slechts de gem. Veen bereid f 25 te geven van de ruim f 3200), in de hoop, dat de lijn in exploitatie bljjtt. In 't kort kan worden gezegd, dat het lid De ELtan het eens was met den Voor zitter, dat H. Verhoeven f 1060 en dan alleen voor 1919 genoeg vond, dat De Mol en F. Verhoeven van meening waren, dat bij opheffiug der exploitatie wel een auto bus of andere reisgelegenheid zou komen. Van Herwaarden vroeg wat er zon gebeuren zoo de Dnectie geen genoegen nam met deze sabeldie, waarop natuurlijk dient te worden afgewacht. Ten slotte droug de Voor zitter voor de stemming aan op het nemen van een verstandig besluit, temeer waar het nog maar alleen voor 1919 geldt en men voor later nog kan zien. By stemming werd het voorstel B. en W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen H. en F, Verhoeven en De Mol, dus op het nippertje af, Rondvraag. Van Herwaarden vraagt of de pr\js van het gas over Mei al geregeld is, waarop de Voorzitter overleg met de directie van zins was te plegen. Hierna werd de openbare vergadering besloten om over te gaan tot behandeling van bezwaarschriften inzake H. O, Ondanks de twee tooneelavonden ten bate van het Groene Kruis, bracht de verkoop van het Emmabloerapje (tuberculose-bestrijding) het niet geringe bedrag in van nagenoeg f110. Het nut van deelneming aar, de oefeningen van den Vrijwilligen Land storm, waardoor groote voordeden kunnen worden verkregen voor a.s. miliciens, ziet men nog niet bijster in, waar slechts een kleine twintig jongelui opkwamen uit de stad en omliggende dorpen. Deze week begonnen ze en is er bepaald, dat geoefend wordt tellens Zaterdagmiddag en Dinsdagavond. Zaterdagnamiddag wordt op de Botermarkt een groote luchtbalon- reclame gehouden. Zeker zal êeze nieuwigheid groot bezoek trekken. De kermis, die 5 Mei des avoids aanvangt, wordt door tal van onder nemers van vermakelijkheden bezocht. Zoo zullen o.m. niet ontbreken een schouwburg, diverse caroussels, scliet- enivischtent etc., te veel om te noenen. Als het weer zich nu maar goed hojidt. Zaterdagavond biedt de R? K. Dansvereeniging een bal aan voor leden en geïntroduceerden. Ongetwijfeld zal „men" van de gelegenheid profiteered Kaatsheuvel, 30 Aprli 1921. Een door de staking in de bouw bedrijven te Tilburg werkloos geraakte timmerman had werk gezocht en gevon den bij de in aanbouw zijnde woningen van de Bouwver. St. Leonardus in den Bergdijk alhier. Spoedig was dit „mis-, drijf" echter aan de vakgenooten in Tilburg bekend en 40 fietsende sta kers zouden den werkzamen timmerman komen afhalen. De politie vond noodig dat de man natuurlijk geleide mee kreeg en een der politieagenten vergezelde daar om des avonds om 6 uur den man naar Tilburg. De veertig er achterGoed en wel op den Provincialen weg verzocht echter den dienaar van Hermandad alle fietsende even af te stappen en hun weggeldkaart te laten zien. 't Gevolg was dat 25 namen in 't boekje, kwa men De tocht ging verder 1 Op Hemelvaartsdag wordt om 3 uur n.m. in den R. K. Gildenbond een groote propagandavergadering gehouden voor de vrouwen, waarbij een bekend coöperator als spreker zal optreden. Tot verrassing zal een kleine gratis verloting tot slot gehouden worden. De ZeerEerw. Pater v. d. Wee is na een veertienjarig verblijf in de Afri- kaansche Missiën Woensdag in den kring zijner familie alhier teruggekeerd. De collecte tot stichting van een nieuwe Parochie te Valkenswaard, alhier gehouden heeft ruim f 500 opgebracht. Ook in de Gasthuisstraat is dezer dagen weer een bouwterrein gekocht om hierop een woning te bouwen met rijks premie. Er beginnen toch menschen te komen, die inzien dat deze bepalingen momenteeel een groot voordeel zijn. De Mr. Cr. deelt omtrent de arrestaties in Philipsdorp nog mede In de Plantaanlaan van 't Philipsdorp wonen zeer veel buitenlanders, die werk zaam zijn op de Philips' Glasfabriek. Daaronder zijn Weeners, andere Oosten rijkers, Tsjechen e.a., die niet altijd in de beste harmonie leven, en nu schijnt een dezer mannen, een invalide, bijge- naamd „Amerikaner" de gedragingen van andere vreemdelingen zoowel man nen als vrouwen bij de politie te hebben aangebracht. Omtrent de aangehouden communisten vertelde men ons het volgendeAan gehouden waren Holsjak, Koblasa en Kusitzka, omdat gevonden waren een karabun, 15 patronen, 3 bajonetten, 3 dolken en 1 handgranaat. Ot er inderdaad ook een granaat ge vonden is, lijkt ons echter aan twijfel onderhevig. Vast staat evenwel, dat hier in de Plantaanlaan dezer dagen granaten gezien zijn, doch deze schijnen bijtijds verdonkeremaand te zijn. Misschien ver borgen in de bosschen. Sommigen be weerden, dat deze granaten ontladen en als curiositeit meegebracht waren. Alle arrestanten zullen ter beschikking van den inspecteur der marechaussée worden gesteld en over de grens gezetJ of opgebracht naar Harderwijk. Te Willemstad verwierp de ge- i meenteraad een voorstel om de raads-j vergadering met gebed te openen. Een voorstel om gedurende den kerk dienst de herbergen te sluiten, werd eveneens verworpen. Dure koeien 1 Door den veehandelaar G. Bies, te Zevenhuizen, zijn in één koop van den veehouder A. Leeflang te Makkinga- 24 j kalve- en melkkoeien gekocht voor f 14.000. De verkooper nam direct er weer 7 uit voor f700 per stuk. Dinsdag zijn door Maastricht, op weg naar Antwerpen, een sleepboot en drie groote Fransche schepen gekomen,! die 960 lijken van in Frankrijk gesneu-i velde Amerikaansche soldaten vervoer-' den. De lijken worden over Antwerpen naar New-York vervoerd. In België waren de schepen met eerebetoon van mili tairen en burgers ontvangen en begeleid. Enkele Belgen te Maastricht hebben de schepen met bloemen bestrooid. De autoriteiten van Maastricht hadden geen kennis van den doortocht gekregen-i Waarschijnlijk zullen nog meer lijken transporten volgent Flora-Bioscope. - Waalwijk Naar Qverwinnin i l-V j{ O— a:'.v' mmmmumtmm ----- (Slot). 13e, 14e en 15e EPISODE. Aan hevige wanhoop ten prooi stel len de beide slachtoffers alles in het werk, om de deur te forceeren, doch al hun moeite is tevergeefs. Van alle kanten stroomt het water van de ri vier naar binnen en reeds hebben Nan en John alle hoop opgegeven, als de laatste tot zijn vreugde eenige lonten en dynamiet vindt. Door de ontploffing heeft een goed verloop en spoedig zijn zij in vrijheid. Men kan zich von Bleck's woede voorstellen, als liij verneemt, dat zijn plannen wederom in duigen gevallen zijn en thans besluit hij zijn laatste troef uit te spelen. Hij begeeft zich naar het gouvernement van een klein distriet, dat zijn partij toegedaan is en haalt den gouverneur over, dat hij een vliegmachine ter zijner beschik king stelt. De aviateur werpt eenige bommen op de mijn, waardoor hij al le machineriën onbruikbaar maakt. Woedend haalt Gwyn zijn geweer en slaagt er na veel moeite in den motor van het vliegtuig te treffen met het gevolg dat de machine naar he neden tuimelt. Toch begrijpt hij zeer goed dat deze toestand voor hem on houdbaar wordt en daarom besluit hij het gouvernement van zijn land, om hulp te gaan vragen. Tevoren had hij reeds een telegram naar het gouvernement gestuurd van den volgenden inhoud: „Politie niet bij machte de bandie ten te bestrijden. Vreemde vliegma chines hebben bommen op de mijn geworpen. Heb cavallerie en mitrail leuses noodig. Ben onderweg naar de stad, om U persoonlijk te spreken. John Gwyn". Doch ook ditmaal bewezen von Bleck's spionnen dezen goede diensten. Zij vertelden hem namelijk, dat Nan en Gwyn zich op weg naar de hoofd stad bevinden en de ellendige Bawls, von Bleck's voornaamste medeplich tige komt met het wreede plan voor den dag, den trein, waarin het echt paar zich bevindt, ia de lucht te la ten vliegen. Te dien einde liet hij een groote spoorbrug springeu met het vreeselijk gevolg, dat er een ver schrikkelijk spoorwegongeluk plaats^ had. Nan en Gwyn worden als door een| wonder gered. Zoodra het gouvernement Gwyn'sl telegram ontving, zond het onmiddel-[ lijk een cavalerie-patrouille met ka nonnen en tanks naar Mojave. Intusschen rukte von Bleek met duizenden mannen naar het mijn- plaatsje op en na een verwoeden strijd waarbij vele dooden te betreu ren waren, slaagde hij er in de mijn werken te verwoesten en de nog in le ven zijnde inwoners gevangen te ne men. Lang zou zijn vreugde evenwel niet duren, want weldra was de ca valerie-patrouille ter hulp gesneld en nadat deze er in geslaagd was de hor de van von Bleek op de vlucht te drij ven en zijn voornaamste aanvoerders gevangen te nemen, nam zij de mijn- stad weder in en duurde het niet lang, of de orde was gedeeltelijk hersteld. Dit vernemende benam von Bleek zich het leven, na het volgende briefje aan Gwyn te hebben geschreven: Gwyn, Ik heb verloren. Dat is de risico van den oorlog. Von Bleek. Drant werd gedurende den strijd gedood, terwijl Bawls gevangen ge nomen werd en den kogel kreeg. En toen Gwyn te New-Xork terug kwam met het resultaat, deelde de Minister hem mede, dat hij zijn be lofte zou houden. Hij overhandigde hem een cheque voor twee millioen dollars en teekende tevens een con tract, hetwelk behelsde, dat hij koo- per zou zijn van alle springstof, die Gwyn hem kon leveren. Wederom zegevierde het recht en werd de misdaad gestraft

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6