iEerste Blad. GEMEEHlEBAftD WAALWIJK. Markode Bandiet I „NOQ RD-B R A BAND" WAALWIJK. I Adverteert In dit Blad, Dit nummer bestaat nit TWEE bladen, Stoomwasschery „Het Groenewoud", GEREGELD MAANDAG WAALWIJK Binnenland. FEÜILLETOfl INDUSTRIEELEN I Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 36 ZATERDAG 7 MEI 1921 Telel. 38. WAALWIJKSCHE EN LANG3TRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-Adres ECHO. «4e JAARGANG. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum t 1.50. Reclames 40 cent per regel. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 3 Mei des namiddags ten 63/4 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer Th. Sar- mont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering en beet allen welkom; afwezig zijn de heeren Verwie!, Adr. van den Broek, Verbunt en Brekelmans, terwijl er een vacature ls ontstaan door het bedanken van den heer J. van Rlel. Het voorlezen van de notulen der vorige vergadering wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den beer Verwiel houdende kennisgeving dat hij verhin derd is deze vergadering bij te wonen. b. Aaobleding verslag betreffende de volkshuisvesting. c. Verslag van de Commissie belast met het toezicht op bet middelbaar onderwijs. Wordt voor de leden op de secretarie ter visie nedergelegd. d. Schrijven van het R.K. Kerkbe stuur der St. Antonlus-parocbie hou dende het verzoek In de St. Antonius- parochie 2 scholen te doen boawen, een voor jongens en een voor meisjes. Het bestuur geeft de verzekering dat beide scholen door meer dan 40 leer lingen zullen worden bezocht. Voorzitter, Burg. en Weth. hebben de eer U hierbij aan te bieden een aanvrage van het kerkbestuar der R. K. Parochie St. Antonlus alhier om stichting van een schoolgebouw. Wij stellen U voor, deze aanvrage naar ons college te renvoyeeten om daaromtrent nader te dienen van advies. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot vefhooglcg der onderhandsche geld- leenlng, aangegaan bij raadsbesluit van 29 April 1920, voor den bouw van middenstandswoningen en verhooging van het daarvoor beschikbaar gestelde bedrag. Voorzitter. In uwe vergadering van 29 April 1920 werd besloten tot het aan gaan van een onderhandsche geldleening groot f45.068.75. af te lossen in 60aii- nuïteiten van 6.66 pCt. voor den bouw van 8 middenstandswoningen in de Mr. van Coothstraat. Dit besluit werd door de Qed. Staten goedgekeurd bij hun besluit van 2 Juni 1920 G nr 82. Ons op dit besluit betrekking hebbend voorstel dd. 20 April 1920, was geba seerd op de geraamde bouwkosten ad f 66.200, na aftrek van een rijksbijdrage in die kosten ad f21.131.25. Thans blijkt dat de totale bouwkosten van „De Echo van het Zuiden", 64) dier woningen, welke in eigen beheer worden uitgevoerd, niet f 66 200 maar f76.000 zullen bedragen. Als gevolg hiervan bedragen de kosten, die na af trek der aan te vragen rijksbijdragen voor rekening dezer gemeente blijven, niet f 45.068.75 tot dekking waarvan boven genoemde leening is aangegaan, doch f47.518.75, zoodat nog f2.450 ter dek king overblijven. Immers de bouwkosten zouden volgens de raming in 1914 f25.350 bedragen hebben. Het verschil tusschen l'/2 maal deze raming en de totale bouwkosten (f 76.000 f 38 025) is f 37.975. Van dit laatste bedrag wordt 3/4 gedeelte of f28 481.25 door het Rijk gedragen, zoodat voor rekening dezer gemeente blijven, de totale bouwkosten minus deze bijdrage, of f47.518.75. Wij hebben gegrond vermoeden dat de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam, bij wie ook voormelde leening ad f 45.068 75 is gesloten, wel bereid zal worden gevonden het bedrag i ad f2.450 te leenen, af te lossen in 60 j annuïteiten naar den rentevoet van 61/2 pCt. Onder aanbieding van de ontwerp besluiten hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten a tot het aangaan van een onder handsche geldleening groot f2.450. af te lossen in 60 annuïten van ten hoog ste 6.66 pCten b. voor den bouw van 8-middenstands- woningen in de Mr. van Coothstraat al hier nog beschikbaar te stellen f2.450. c. nog aan te vragen en te aanvaar den uit 's Rijks kas een bedrag van f 7.350 als bijdrage in de kosten van den onder b bedoelden bouw. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Voorzitter. Ik kan de heeren ter verduidelijking nog zeggen, dat de bouwkosten met f 10.000 zijn over schreden en deze meerdere kosten moeten nu komen door eene verhoogde Rijksbijdrage en door leening voor het stichtiogskapitaai. De raming van deze werken zijn ge maakt, toen de bouwkosten nog stijgende waren. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het beschikbaar stellen van een bedrag ad 115.130 in het belang der Volks huisvesting. Voorzitter Zooals werd medegedeeld in de Memorie van Toelichting op het in voorliggend besluit genoemde raads besluit van 29 April 1920, bestaat het voornemen om voor verderen aanbouw van arbeiderswoningen daarvoor de aan gekochte perceelen bouwland, welke gelegen zijn ten Oosten der St. Crispijn- straat, te bestemmen. Waar deze perceelen zijn gekocht voor de som van f 15.000 en de tran sportkosten dier gronden f130 hebben bedragen, vinden wij het wenschelijk dat, nu de plannen voor het bouwen van arbeiderswoningen aldaar vaster vorm hebben aangenomen, die perceelen in het belang der Volkshuisvesting voor dien bouw beschikbaar te stellen en tegelijkertijd uit 's Rijks kas een grond- voorschot van f 15.130.— aan te vragen en te aanvaarden. De kosten van aankoop zijn grooten- deels reeds betaald uit de gewone kas middelen. Het is echter noodzakelijk dat de kasgelden zoo spoedig mogelijk weer worden aangevuld. Met algemeeae stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 4. Benoeming van een lid in de schat tingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting (vacature v. Riel). De heer A. de Gta jff wordt benoemd. Bij de rondvraag wijst de heer Rogge veen er op, dat in de vergadering waarin de begrooting is behandeld, is gezegd dat men aan de directie der telephooa het verzoek zou richten of spoedig met De vracht-auto der komt 19641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wa,«schen A. KNEGTEL, Tilburg. Vraagt Prijscourant. Vraagt Prijscourant. het ombouwen der telepboon zou worden begonnen. Is daar reeds een antwoord op in gekomen Voorzitter. Men heeft ons geschreven dat er een kabel in de Stationstraat zal worden geiegd. Wanneer, heeft men er niet bij vermeld. Roggeveen. Dat zal toch niet midden in de straat gebeuren. Voorzitter. Daaromtrett zal nog nader overleg worden gepleegd. Dat is zoo gebruikelijk. Roggeveen. Als u eens een vriendelijk verzoek richt ot na liet aanleggen der kabel voor Rijksrekening den weg bestraat. Zoo Is het een beetje erg zoo slecht de weg is. Men zou kunnen vragen of ze het na het leggen der kabel voor Rijksrekening willen doen of anders voor gemeenschappelijke rekening. Voorzitter. Ja. Roggeveen. Dan wil ik u verder even vragen of er al geïnformeerd is voor het aanschaffen van een vuilniswagen. Voorzitter. Daar is geen geld voor disponibel. Roggeveen. Daar kan toch wel ge vraagd worden hoe duur zoo'n wagen is. Zoo het vuil nu wordt opgehaald vind ik het een onhoudbare toestand. Voorzitter. Prijsopgave hebben wij wel gevraagd, doch zoo'n wagen h nogal duur. Juist weet ik op het oogenbllk niet meer hoeveel dat is. Gragtmans. Het was uit de gewone middelen niet te betalen. Roggeveen. Men zou het nu kunnen voorbereiden en bij een volgende be- grooticg dan verder zien. Voorzitter. Dat kan, en dan zou men nog eens kunnen informeeren want waar schijnlijk zal het dan nog goedkooper zijn, althans dat wil ik hopen. Klijberg. Jk zou nu zooveel kosten niet meer maken. Roggeveen. Hier moet stellig verbe tering in worden gebracht, anders ben ik er ook niet voor om de beg'ootlog op te drijven. Voorzitter. Tegen het opmaken der begrootleg zullen wij nog eens prijsop gaaf aanvragen. Wij hadden tegelijk met de motorbrandspuit en de veegmachlae zoo'n wagen willen aankoopen doch zonder schokken ging dat niet, 't was niet uit de gewone middelen te betalen. Niets meer aan de orde zijede en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare verga dering en gaat de raad over ia geheim comité ter behandeling van 8. Vaststelling kohier van den Hoofd. Omslag voor bet dienstjaar 1920. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. Bijdragen die" na 14 Mei inkomen, kunnen niet meer worden opgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.113.7o7.— In eigendom verkrijgen ven huur woningen I Naar de Zeeuwsche Koerier meldt, heeft de Gemeenteraad van Sas van Gent met algemeene stemmen besloten den Minister van Arbeid te verzoeken het daarheen te leiden dat ook huurders yan door bouwvereeniglegen met Rijks voorschot gebouwde woningen in staat worden gesteld om premie en hypotheek te krijgen op de door hen bewoonde woningen en zulks in den geest der thans geldende bepalingen Inzake nieu wen bouw door particulieren. De bedoe ling van dit verzoek is voor dergelijke huurders de mogelijkheid te openen eigenaar te worden der door hen be woonde hulzen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek, dat thans de indexcijfers voor da maand Maart 1921 heeft vastgesteld, deelt mede dat zoowel het algemeene indexcijfer als dat betrekking hebbande op voedingsmiddelen e.a, wederom is gedaald, n.l. van retp. 229 en 229 in Februari op 219 en 223 in Maart j.l. Beschouwt men de artikelen afzonderlijk, dan valt op te merkeD, dat in Maart 1921 alleen de artikelen gerst, haver, cacao, rucdrlerscb, schapenvleescb, varkensvleesch en hout belangrijk in prijs stegen. Een meer of minder balingrjjke prijsdaling ondergin gen in Maart, in vergelijking met de vorige maand, de navolgende artikelen rijst (816— 259), alcohol (868881), honig (186 174), zalm (19#—176), eieren (887—216), melk (852—828), kaas (298—275), boter (277 191), katoen (159141), zwavelzure ammoniak (288271), vlas (125—112), paardehuiden (112—94), luaderhuideo (164- 140), ieder (206183), steenkolen (291— 257), petroleum (802—288), hars (217— 158) en pspier (826288). De overige artikelen bleven ongeveer in prijs geljjk. Ook in Maart ontving het Bureau over haring en tin geen noteering. Voor deze artikelen is de laafstbekende prijs genomen. Het definitief program voor de Dio cesane Meeting der Roomscha Arbeidersbe weging in het Bisdom 's-Bosch op 2en Pinksterdag te '«-Bosch te houden, is thans vastgesteld Te 1 u ur zal naby het Slation de op tocht worden opgesteld, welke begeleid zal worden door niet minder dan 15 muziek corpsen. Op de meeling in het Sportpark zullen spreken de heeren B Tb, de Wolff, Am sterdam. W. Mooymin, 's-Hage en J. Hel- lemons, Boxtel, In de Kathedraal zal onder het Lof Pa ter Borromeus de Greeve de feestrede en Mgr. Matsaers de slotrede houden. By het Bisschoppelijk Paleis zal het Mannenkoor der Wetkliedenvereeniging een zangnummer uitvoeren, terwijl ook aan den Commissaris der Koningin een anbade zal worden gebracht. Aan de Bossche Propsgandaclub is de regeling van den optocht toevettrouwd. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementspiijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VA\ HET ZODEN, door Louis Bousseuard. DHRDB DEEL. DE GEZELDEN VAN HET DYNAMIET. VI. GROOTE MIDDELEN. Daar schijnt Marko niet veel om te ma len. Dit driftig achtervolgen verschaft hem genoegen; te meer daar hij er zeker van is dat de anderen lu;m niet ontsnappen kun nen. Zijn luipaard springt naast hem voort, insgelijks aangehitst, want het bloeddorstig dier ruikt reeds een heerlijke prooi. Ten overvloede Marko rijdt daar aan het hoofd van tweehonderd ruiters, de beste van zijn legerkorps, hoewel hij ze op den oever der rivier uitmaakte voor al wat slecht en laag was. 't Zijn ondervindingrijke mannen, die wonderlijk goed met paarden weten om te gaan en ze tot uiterste snelheid kunnen aanzetten, en hun 't minst mogelijk te ver moeien. Eensklaps merkt de pacha op dat zij rechts een sehuinsehe richting inslaan, als wilden zij terug de vlakte op. Barsch roept hij .Ta maar, neeu, dat niet!... Hun den pas afsnijden Vijftig man rechts... vijftig linksdo rest in 't midden. Ik wil ze naar 't gebergte opjagen... niet waar Hadjwaar wij hen gastvrij ont halen zullen. Zijnen naam hoorende uitspreken," grolt het luipaard, als begreep hij de wreede woorden van zijn geduchten meester. Ellendeling! brult Joannes, het plan van Marko ziendehij haalt ons meer en meer in en langs do vlakte hadden wij kans hem te ontkomen Naar 't gebergte dan maar. er gebeure wat wil En de vervolging duurt voort, op dezelf de wegen en dezelfde voorwaarden als 't vorige jaar, toén Joannes, Michel en Panit- za vluchtten, gezeten op de paarden der Turksche gendarmen. Evenals toen, werden zij onweerstaan baar gedreven naar het arendsnest waar de stam van Marko den bandiet schuil houdt. Laat ons.de paarden onder ons dood rijden huilt Joannes, als we maar veld win nen. Voor hen strekt zich de uitgedroogde bed ding van den bergstroom uit. De kleine bende holt er in voort met lielsche vaart. Kort daarop valt er een uit den zadel, 't Is Darnia, de gekwetste. Hi j kan niet meer verder. Een zijner makkers brengt zijn paard tot staan stijgt af en wil don gevallene ophel pen. Laat mijkermt de gewondelaat mij, ik wil liet... vlucht gij... ik ben verloren!... Nooit! zegt zijn makker... ik red u of verspeel er zelf mijne huid bij Ziet ge dan niet... dat ik niet te red den ben... Red u zeiven... gij moet leven... ja... allen!... voor liet Vaderland. De makker ziet in dat hij verplicht is Darnia aan zijn lot over te laten. Weenende van razernij springt hij terug te paard en lieeft alle moeite ter wereld om de anderen nóg in te halen. De vlucht wordt lioe langer hoe moeilij ker. Joannes en zijn bende geraken te mid den der rotsen, waar het rijden schier on mogelijk is. Gelukkig hebben zij weer een grooten voorsprong op Marko en zijn eska dron. Zij rennen nog eenigen tijd voort, dan mete zij draven en weldra stapvoets rijden. Nu, de bergbewoners van Macedonië kun nen sneller stappen dan de paarden. Allen afstijgenbeveelt Joannes. De ruiters ze zijn nu nog met achttien springen op den weg en laten de paarden vrij te midden van den rotswarboel. De manschappen van Marko zullen spoedig ge dwongen zijn hetzelfde te doen. Maar dat hindert hen niet. Ook zij zijn verharde bergbeklimmers, van hun kindsdagen ge woon de steilste en moeilijkste wegen te be treden. Evenals het vorige jaar worden de Ma cedonische vluchtelingen het bergpad opge jaagd dat naar Marko's nest voert. —En als wij daarboven zijn?... vraagt Jo annes aan Nikea, op de vesting wijzende. De jonge vrouw, die niet meer moede wordt bij 't beklimmen, glimlacht zacht jes, wel wat raadselachtig en antwoordt Laat bns hopen tot het uiterste. Hopen!... lieve ziel?... Op wat?... Op ons zei ven... op onze goede geweren?... Een wanhopigen weerstand beproeven ons op loer leggen achter de rotsblokken... die bandieten een voor een neerblazen Ze zijn te talrijk en onze schietvoor raad zou spoedig uitgeput zijn. Wat hoopt ge dan?... Ha! konden wij ons beschutten achter liooge muren... Kon den we maar binnen die vermaledijde sterk te komen, ja, vermaledijd en oninneembaar Waarom niet? Al redekavelende bestijgen zij een hals brekend pad, gevolgd door hunne gezellen. De afstand tusschen hen en hunne vijan den is eer vergroot. Maar dat hindert Mar ko niet, die inwendig jubelt. Ze kunnen niet verder dan de ijzefen poort, mompelt hij... en daar zal hartelijk gelachen worden. Joannes, na een korte poos, herneemt Gij moet weten, Nikea, dat de schurk zijn rooversnest nog versterkt heeft... kijk! ge kunt liet van hier zien Hij heeft groote blokken getast op ande re blokken... en dat maakt een muur van honderd voet uit... een loodrecht staanden muur, die niet te beklimmen is en waar zelfs het kanon niets tegen uitrichten kan -Ik zie ook die ijzeren poort... gemaakt met platen als keien zoo dik; ook daartegen vermogen kanonskogels niets. Voor die poort moeten wij strijden ei) sneven, gepakt tusschen twee vuren. Doch we zullen ons leven duur verkoopen. En voor de tweede maal antwoordt de jonge vrouw met een raadselachtigen zucht Wie weet? Oik smeek u... zeg mij welke dwaze hoop u op dit oogenbitk de kracht schenkt om het onmogelijke te trotseeren... om mij nog redding voor te spiegelen... redding voor die dapperen, die de dood beloert! Ge zult het weldra zien De weg draait wentelend naar omhoog, naast een vervaarlijken afgrond. Hij loopt uit op een tamelijk ruim plein, ten deele ingesloten door sombere rotsmuren. Te mid den eener logge ijzeren poort, in rood ge schilderd, welke als een overgroote bloed vlek op (le grijze rotsen uitkomt. Mot een snel gebaar rukt Nikea den Alba- neeschen mantel van hare schouders. Zij wikkelt er zich in als in een langen rok, die zij stevig vastspeldt. Dan neemt zij haren tarbuch af, maakt beur weelderig blond haar los, zoodat de zware lokken over hare schouders golven. Joannes en zijn gezellen beschouwen haar met stomme verbazing. Zij begrijpen niet waar zij heenwil. Zij is beeldschoon en maakt diepen indruk. Zij raapt hare cara- biju op en stapt langzaam naar de poort. Met den kolf klopt zij ruw tegen het me talen paneel, en dat maakt een gerucht als een donderslag. Maar binnen de omheining verroert zich geen rnenscli en de poort blijft gesloten. Ook Marko en zijn ruiters zijn thans af gestegen. Zij beklimmen het bergpad gelijk lieden die niet haastig en zeker zijn immer intijds te komen. Nikea klopt een tweede, en derde maal. De poort gaat niet open, maar een klein schietgat, groot genoeg om er een geweer loop door te steken, verschijnt te midden van het paneel. In die nare stilte klinkt eensklaps de stem van Nikea. Die prachtige stem zingt het vreeselijk klaaglied van Kos- sovo, dat. de Slovenen niet kunnen aanhoo- ren zonder te rillen tot in 't merg van hun gebeente. Kossovobloedig Kossovo Gij zijt de vlakte waar het bloed stroom de... Gij werdt gedrenkt, met liet edelmoedig bloed der helden!... der helden die bezwe ken terwijl zij den heiligen grond van bet vaderland verdedigdenden roodgeverf- den grond van liet stervende Vaderland. Jan IvorvinIskanderwaar zijt gij Er heerscht een oogenblik plechtige stilte. De patriotten voelen hun hart in hunnen boezem bonzen. Eindelijk vraagt een gebroken grijsnards- stem aeliter de poort Vrouw!... wie zijt gij... gij die aldus de ongelukken van het verdrukte vaderland bezingt en tranen in onze oogen doet opwel len?... Bezie me! lierken me! Ik beu zij die lijfsgenade eisehte voor de drie mannen die Marko wilde voor den kop doen schieten... Ik ben zij die overal beveelt... omdat de en gel der duisternissen me mijne ziel ontroofd heeft... Bezie me!... herken Nikea!... Hagij zijt het... de gezondene van den Profeetja, gij zijt het wel... Nikea de Krankzinnige! Vrouw!... wat wilt gij? Om goed in den geest harer rol te blijven, antwoordde Nikea niet. Hare trillende stem heft de tweede stroof van het klaaglied aan KossovoVervloekt Kossovo Het bloed bemest den grond... De grond brengt korén vort!... O! edelmoedig hloed van Iskander en Ivorvin... doe lansen op schieten onder de arenDat bet koren, door u gerijpt, onze jonge mannen uwe krijgsdeugden sclienke Bloedig Kossovo! Vervloekt Kossovo!... Wreken wij Kossovo De gebroken stem, zoo ontroerd dat ze baast onverstaanbaar is, herneemt Nogeenswat wilt ge?... Beneden tieren en schreeuwen de ban dieten van Marko. De patriotten vernemen zelfs het gerucht hunner stappen. Zij he stijgen het moeilijke pad dat naar de sterk te leidt... binnen eenige minuten zijn ze ho ven. Het heil der patriotten hangt af van Nikea's antwoord, van een gril des gehelm- zinnigen bewakers Met bewonderenswaardige kalmte hor- neemt de jonge vrouw Op straf van de grootste onheilen, ik wil dat gij deze poort opent Ik eisch een dak voor mij en voor lien die mij vergezel len... Verstaat ge mij?... ik wil het. of ik vermaledijd u allen!,.. -Het geschiede wat gij beveelt, en dat Allah me vergeve zoo ik kwaad pleeg Terzelfder tijd worden langs binnen d.e zware ijzeren staven knarsende weggetrok ken. Een ingewikkeld slot springt af. Lang zaam, als met tegenzin, gaat de poort open. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1