Markode Bandiet !„N00RD-BRABAND"! WAALWIJK. Gemeenteraad BUITENLAND, BINNENLAND. S P OR T KERKNIEUWS FEÜILLETOM Maatschappij van Verzekering op het Leven nummer 37 WOENSDAG 11 MEI 19£1 JAARGANG Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwtjksche Stoomdrukkerij An loon Tielen Telegr.-AdresECHO Prijs der Advertentiên. 20 cent per regel; minimum f L60. Reclames 40 cent per regel. DUSSEN. (Vervolg.) Thans wordt aan de orde gesteld 1- Ingekomen stukken en med-tdeelln* gen. Schrijven van Ged. Staten met toe* zending van het Kon. besluit tot goed keuring der hondenbelasting. Een schrij ven van den minister van arbeid met toezending van een afschrift van de weikeioosheldsregeling. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoekschrift van het gemeente bestuur van Heusden om aan den secre taris der huurcommissle een salaris van f20 per maand toe te kennen. B. en W. stellen voor hiermede ac- coord te gaan. Voorts is er nog een schrijven inge komen wat met het voorgaande verband houdt nl. een verzoek van de heeren Hermans en J. v. d. Piuijm resp. voor zitter en secretaris eener (bouw ver- eeniging om ook in Dassen een huur commissle te installeeren, aangezien het aantal huurverhoogingen en huuropzeg- gingen dit noodzakelijk zouden maken. Van leder dezer gevallen werden er 5 vermeld. Voorzitter. Ik acht het aantal te gering om daarvoor de kosten van een huur commissle in onze gemeente te maken. v. Drunen. Bij welke gemeente hoort Dussen thans voor deze zaken i Voorzitter. Bij de huurcommissle van Heusden. v. Drunen. En heeft deze commissie hier dezelfde rechten als een eigen commissie. Voorzittt.. Zeker. Er zijn nog ver schillende omliggende plaatsen bij Heus den aangesloten, daar Is ook het Kanton gerecht gevestigd en dus wel de ge- schlkste plaats en veel voordeeliger dan dat men een eigen commissie zou instel len. daar nu de kosten door alle ge meenten gezamelijk worden gedragen. v. Drunen. Dan schijnen die heeren niet goed met de zaak op de hoogte te zijn geweest en voor de behandeling van die gevallen bij een verkeerde ge meente hebben aangeklopt. Met algemeene stemmen wordt biet- na besloten op het verzoek om een huurcommissle ln te stellen afwijzend te beschikken en op het verzoek om ver hooging van het salaris van den secre taris der huurcommissle te Heusden in te gaan. 2. Wijziging belastingverordeningen. De heer Middelkoop komt thans ter vergadering. De door de regeering voorgestelde wijzigingen ia de gemeentelijke inkom stenbelasting komen in hoofdzaak hierop neer dat zQ den aftrek voor noodzakelHk levensonderhoud wil verhoogen met! 100. Hiermede kan de raad zich vereenigen. Eerst bij een inkomen van f100 boven den aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud (dus bij een Inkomen van f 600) wordt men thans aangeslagen. De regeering stelt nu voor dit bedrag te verhoogen en eerst bil een inkomen van 1800 iemand belastingplichtig te ver klaren. Met dit voorstel kon de raad zich echter niet vereenigen, daar hier het grootste gedeelte moet komen van een inkomen beneden (800. 3. Aanbieding gemeenteverslag wordt door B. en W. aan den raad aangebo den. 4. Verordeningen tot ve<klaring van kracht blijven van strafverordenin gen. Wordt besloten opgave ln te zenden van de verschil'ende strafverordeningen die in de gemeente nog van kracht zijn. 5. Overgave school wijk C. De Voorzitter deelt mede, dat in deze kwestie andere gezichtspunten zijn ge komen, daar het rijksschooltoezicht er bezwaar tegen heeft vandaag tot op heffing te adviseeren en morgen er weder een school voor de niet-katholie- ken zou moeten komen. In overweging werd gegeven dat ook die andere ge zindte een vereeniglng zou vormen, die evenals de katholieken zulks gedaan heb ben, ook het verzoek zouden richten om eene school Zulks is reeds geschied en zal het dus zaak zijn voor hen spoe dig een school te doen bouwen. De Voorzitter zegt reeds een aanbod te hebben van een stuk grond naast Dlederik de G aaf voor f 1750. Er is echter een door verschillende ouders of toekomstige ouders van schoolgaande kindeten onderteekend adres ingekomen om de nieuw op te richten school te plaatsen tegenover het huis van Hendrik v. d. Stelt. Met het plan dat door de Voorzitter was ontworpen zouden zij niet veel gebaat zijn aangezien zeker 8t pO. der kinderen daar ver vandaan wonen en de weg daarheen ook om verschillende redenen voor de kinderen niet geschikt Is. Ofschoon de voorzitter wil toegeven dat zooveel mogelijk met de bezwaren van die zijde moet worden rekening gehouden, acht hij toch de door hen uitgekozen plaats ook niet geschikt daar zij juist op de grens der gemeente is gelegen. De heer v. d. Koppel wijsteer op dat' de grens der gemeente nog een heel eind verder ligt. Hij acht echter geen der beide besproken plaatsen geschikt, daar hij vreest alsdan een 20 of 25 kinderen de school zullen bezoeken. De Voorzitter acht het raadzamer dat eerst deze zaak eens goed onder het oog wordt gezien alvorens een beslis sing te nemen, opdat men niet te veel te dure en te slecht bevolkte scholen zou krijgen. Hij stelt voor het nemen van eene beslissing tot de volgende ver gadering uit te stellen, die over hoog stens 14 dagen zal gehouden worden, daar met de zaak de grootst mogelijke spoed moet worden gemaak-, teneinde nog te kunnen genieten van de Rijks subsidie die alleen dit jaar nog gege ven wordt. Hij benoemt eene commissie bestaan de uit de heeren v. d. Koppel en van Drunen, die met de grondeigenaars zullen onderhandelen en ln de volgende vergadering hun bevindingen zullen kenbaar maken. van ,JDe Echo van het Zuiden". door Louis Bouasenard. DB GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. 64) De raad kan zich met dit voorstel vereenlgen. Niets meer aan de orde z^ade sluit de voorzitter de vergadering. De stopzetting van de kolenvoor- ziening begint steeds meer nadeeligen invloed op de britsche industrie uit te oefenen. De aardewerkfabrieken zijn thans zoo goed als alle gesloten. Meer dan 46.000 arbeiders zijn hierdoor geheel werkloos. In Noord-Staffordshire werken nog geen 4000 arbeiders twee of drie dagen per week. De groote staal fabrieken te Sheffield zijn thans eveneens alle gesloten, waar door ongeveer 5000 man werkloos zijn geworden Andere groote fabrieken suk kelen nog voort en sluiten de eene af- deeling na de andere, Te Sheffield zijn nu reeds meer dan 60.000 arbeiders werkloos, Uit de officieele cijfers blijkt, dat op 30 April in Engeland 1.834.000 personen werkloos waren en 1.077.000 een ver korten arbeidstijd hadden tegenover res pectievelijk 1.506.000 en 888.000 op 1 April toen de mijnwerkersstaking begon. Thans stelt de regeering voor alle invoerrechten te brengen van 5 op 7 Het ligt nog steeds in het voornemen der Regeering om zoo spoedig doenlijk, de indiening van een ontwerp tot alge- heeleherziening van het tarief van invoerrechten te bevorderen. Een verlies van eenige tonnen 1 Ia verband met de opheffing der ge meentewinkels te Amsterdam verneemt de Tel. dat deze winkels over 1920 een tekort hebben opgeleverd van meer dan f 70.000, terwijl aan voorraad het tekort eenige tosnen zal zijn. Bij een voorstelling van Die Walbüre op Wagner's geboortedag (22 Mei) te Graz zal onze landgenoot Richard Helvoirt Pel de Wotan-partij zingen. Het bestuur van het R. K. Ver bond van Vereenigingen van Stgarec- fabrikanten is thans ais volgt samenge steld voorzitter de heer A. Swane, Waalre, vicc-voorzltter de heer R. Mlgnoi Eindhoven, 2e onder-voorzitter de heef Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586757.- 3.113.7o7.— Jos. van Susante, Boxtel, mr. J. van der Putt, secretaris. M. van do Sruijk leider van het technisch bureau. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" schrijft o.m.: De Minister van Financiën heeft sinds de laatste begrootingsdebatten niet alleen met ernst getracht, het evenwicht te herstellen tusschen inkomsten en uit gaven, maar hij is ook begonnen, zich steeds meer te doen gelden tegenover zijn ambtgenooten en bij dezen op be perking van uitgaven aan te dringen. Dat hij zich in dit opzicht de laatste maanden geducht doet gelden is hier in Den Haag een publiek geheim. Uit den Ministerraad wordt natuurlijk niet geklapt, maar de ambtenaren kunnen niet altijd hun mond houden. Gedwongen uitgaven, die een of ander departement graag zou doen of welke het in het vooruitzicht had gesteld terug te nemen, laten zich herhaaldelijk ontvallen tegen over hen, die komen klagen, dat het departement niets er aan kan doen, om dat financiën geen geld heelt en het dus niet wil, noch kan geven. Men vertelt zelfs van een of ander hoogen ambtenaar, die in een booze bui heeft gezegd wij staan tegenwoordig onder curateele van financiën. HDe instelling van een bezuinigings commissie, de nieuwe bezuinigings inspectie en het toezicht op de aankoop van gebouwen en aanstellen van amb tenaren door semi-officieele instellingen, die een beetje hun eigen baas hebben gespeeld en maar raak ambtenaren heb ben aangesteld en gebouwen gekocht, zijn, al halen zij dadelijk niet veel uit, bewijzen van den ontwakenden nieuwen geest, dien de Minister in de Tweede Kamer heeft wakker geschud. 't Is te hopen Zondag had in het Stadion te Amiter. dam de internationale voetbalweditfijd plaats tusschen het nationale Italiaansche en Nederlandtche elftal. De wedstrijd werd bijgewoond door plm. 20.000 meotchen en eindigde ia gelijk «pel 2—2. Eeu minoat voor 't einde werd het laatste pant door Nederland gemaakt. Het Ned. elftal heeft niet bijzonder voldaan en de Italianen hadden verdiend te winnen. Zondag had te Helmond de wieler wedstrijd plaats op den weg van plm, 110 K. M. 95 van de 106 inschrijvers waren opgekomea. De eerste rondte van meer dan 86 K.M. werd gereden binnen het uur. De eerste pry's werd gewonnen dooi J. d. Wiel nit Rotterdam in 3, aar 29 min. en 14 sec, 2e wis G. Vlemminx nit E adhoveo, Zt)n Doorl. Hoogw. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot pastoor te Zevenbergsche Hoek den weleerw. heer A. J. van den Brekeltot kapelaan te 's-Bosch (H. Petras-Banden) den wel* eerw. heer F. N. J. Hendrikx en tot kipelaan te Helmond (O.L. Vrouw) den weleerw. heer H C. Schoenmakers, die (Wordt vervolgd.) Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. boanementspi ijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheelo rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. IIC K IIO VAN HET ZI IDIiV DERDE DEEL. VI. GROOTE MIDDELEN. Nikea duwt ze verder open, en als bekleed met hoog gezag, geeft zij de patriotten een teeken binnen te treden. Dezen wringen zich naar binnen. Nikea overschrijdt de laatste de drempel, juist op het oogenblik dat de bandieten van Marko vloekende, huilende met de armen zwaaiende, op het pleintje verschijnen. Met heftig gebaar slaat zij de poort weer toe, die weer sluit met donderend geraas. Dan, koelbloedig schuift zij er de ijzeren staven en grendels voor. Zij staat tegenover eenen grijsaard als een reus zoo groot. Hij buigt ternauwernood onder den last der jaren. Zijn baard en haren zijn wit als sneeuw, zijn oogen dof, zijn mond schier tandeloos. Hij beschouwt haar met bijgeloovige vrees en strekt zijn knoestige handen naar haar uit. En die ouderling, in zijnen tijd een onverschrokken bandiet, een bloedver gieter, geen schrik of medelijden kennende die oude reus beeft voor haar. En terwijl Zij hem bscbouwt gelijk de temmers de wil de beesten in de oogen zien welke zij tam willen maken, stellen de patriotten zich in staat van verweer. Geen woord wordt ge sproken. Rap als de bliksem Hitsen de bajonetten op de geweerloopen. Aardig, de sterkte schijnt zoo goed als verlaten, op 't eerste gezicht althans. Slechts eenige ouderlingen, vrouwen en kinderen zijn te bespeurenzij komen ver baasd toegeloopen. En de patriotten denken Al de weerbare mannen zijn Marko- Pacha naar 't leger gevolgd. Maar eensklaps wordt de stilte, die zoo zwaar woog onder de poort, verbroken. Ge weldige bonzen weerklinken op haar gepant serde paneelen, en een stem, schetterende gelijk een klaroen, tiert en dreigt. 't Is de stem van Marko. De poort!duizend donders open de poort! Egub!... zijt gij daar?... hoort ge mij?... Ik verbied u te openenzegt Nikea stil en sissende, den poortbewaker met haar bliksemenden oogslag als doorborende. Het bonzen weergalmt heviger en hevi ger en Marko geeft zijn- woede door scheld woorden lucht. Egub!... zijt ge daar!... Zoo ge niet dadelijk gehoorzaamt, doe ik uw oude kar kas over klein vuur koken... open vlug!... duizend donders!... Of weet ge dan niet dat ik nooit een bevel herhaal? Zij wil niet beer bey!... Bij de ziel van den Profeet, zij is ingege ven... ik zweer u dat zij niet wil! stottert de oude bevende. Gij zijt gek, oude rakker!... Doe open zeg ik u! of, bij den baard mijns vaders... ik roei gansch uwe familie uit Ga!... Keer terug naar uwe woning! beveelt Nikea hem voortduwende. Ga!... de engel wil het... ga!... ik wil het en ik alleen beveel hier voortaan... de bey is onmachtig tegenover u... tegenover allen, zijn wil moet onderdoen voor den mijnen... Ga!... Hij schrijdt ruggelings voort, met han gen blik, terwijl twee patriotten postvatten achter de ijzeren poort, tegen welke Marko zijn spierkracht botviert, zonder eenigen uitslag. De andore bewoners van het kamp be merken Nikea en herkennen haar aanstonds. Zij is het!... de gezondene van God!... Zij lacht hun toe, spreekt zachtjes met hen en tracht hen gerust te stellen, terwijl de patriotten, de bajonet op het geweer, over Da toestand in Oppei-Silezië blyft i og steeds zeer ernstig. Ten kost van zware verliezPB hebben de Italianen Z»terdagnacht de et d Bjbnik op de opstandelii gen heroverd. Op tal van andere plaatsen moesten de Italianen echter toegeven aan den e;sch der opstandeli gen om de Daitsche volkestemmingspoliiie te ontwapenen. Het district Oppeln is nagenoeg geheel (door de geallieerde (roepen verlaten. De imergeailieerde garnizoenen in de door de opstandelingen belegerde steden beginnen ernstig gebrek te krygen aan levensmiddelen. Volgens een bericht ait Gleiwirz hebben de opstandelingen aldaar 60 wagons met levens middelen, toebehoorende aan de Fransche t-oepen, afgehaakt en wegge»oerd, 0«er*l stijgen de levensmiddelen onrnstbaiend. Te B-uthen moet men reeds 16 mark voor een brood betalen. Benthen is zoo goed als geheel van de buitenwereld afgesloten, alleen bestaat er nog verbinding met Breslan. In Rad* weiden 18 Dnnschers op beest, aehtiga wyte door de Polen om het leven gebracht. Men stak hen eerst de oogen uit en sneed hun nenzen af. Ook te Lsband en te Sosni<zka werden Daitschers op gruwe lijke wyze vermoord. De Deutsche Allg. Ztg, verneemt uit Kattowitz, d*t de bezetting van Rozenberg en van gedeelten van het district Kreuzbnrg vrijwel uitsluitend door soldaten van geregelde Poolsche Dorpen geschi dde. De Fonische »che-pschn'ter."egimpnten 55, 58, 69, 68, 159 eu 167 z\jn, in burgetkleedmg ge stoken, de grenzen overgekomen, In de districten Piess en Bybnik traden soldaten op v»n de regimenten 12 en 16, De Ta<liche Rnndschau verneemt nit Oppeln, dat de inter^esllieerde commissie het aantal der b\j de volksstemmingspolitie nieuw in te deelen Dnitechers vastgesteld heeft op 15.000, De commissie moet een opmarach van de rijkaweer naar Opper- Silecië verworpen hebben. De bladen nelden, dat de zee lieden te Antwerpen bet bemiddelings voorstel inzake de salariskwestie hebben verworpen. De Belgische reeders hebben besloten alle schepen uit de vaart te t ontnemen. Volgens de jongste volkstelling heeft het tegenwoordige onbezette Hongarije 7.840.832 zielen. In Boedapest wonen 1.184 516 in Debreczen en Szeged iets meer dan 100.000 personen. Verder zijn er 92 steden met meer dan 10.000 zielen. het plein loopen dat omzoomd is door ledig- staande huizen. Ondanks zijn gewone koel bloedigheid, staat Joannes volkomen ver stomd over die opvolgende zonderlinge ge beurtenissen. Met een woord vat hij den toe stand samen, zich tot zijn gezellen wenden de Voor 't oogenblik schijnen we in vei ligheid. Ja, antwoordt een zijner mannen, en dat grenst aan het mirakuleuze. Wij zijn meesters in een oninneembare sterkte en zoo er ergens geen geheime in gang bestaat, in verbinding met buiten, kun nen wij hier een beleg onderstaan. Gij doet mij er aan denken, Dimitri. Verleden jaar zijn Panitza, onze arms Mi chel en ik hier binnengedrongen langs een onderaardschen weg, die niet verre begint van het pad dat herwaarts leidt. Die pijp komt uit nabij Sen afgrond welke het plein omzoomd. Kom, wij zullen samen die ope ning zoeken. Nikea staat te midden der vrouwen en kinderen, die haar met eerbiedige vrees aan schouwen en ternauwernood hare korte vragen durven te beantwoorden. Ja, 't is waar, de mannen zijn zich bij den pacha gaan voegen, die hen met eer en rijkdommen overlaadt... Enkel eenige oude van dagen zijn bij de vrouwen gebleven, en dan nog, vele dezer zijn naar de stad uitge weken Nu en dan keeren de mannen voor een paar uren terugom hun goud weg te stoppen, eens goed te eten en te drinken. Terwijl zij naar heur luistert, voert Nikea hen mede naar het groote vierkante gebouw waar zij zelve gevangen had gezeten. Een sterke, met ijzer beslagen deur, sluit den ingang. De zeldzame vensters zijn voorzien van zware staven. Wie er in opgesloten is, zit in eenen kerker. Zonder wantrouwen gaan zij er binnen en daar zij talrijk zijn, moedig en kloek, en wellicht wapens hebben, sluit Nikea hen op. Voorzichtig zijn is gewonnen! Iutusschen heeft het bonzen op de poort opgehouden. De patriotten die er de wacht bij houden zien geen mensch meer door de schietgaten. Op het buitenplein lieerseht volkomen stilte. Zou Marko de Bandiet de vervolging op gegeven en onverrichterzake teruggekeerd zijn? Neen VII. DE LAATSTE STRIJD. Joannes en de man dien hij Dimitrius heet, zoeken naarstig naar de opening van den oderaardsche gang. In den beginne vin den zij niets. Dat is wel zonderling! mompelt Joan nes ontstemd. Ik meende mij de juiste plek ta herinneren waar ik haast mijn leven liet. Waarschijnlijk werd de opening ver stopt achter versch geplant struikgewas, merkt de andere op. Gij hebt misschien gelijk... Dit gedeel te welke het ravijn beheerscht, was inder tijd van alle gewas ontbloot... daar ben ik zeker van. Heden is het bedekt met doorn struiken, jonge kastanje- en eikenboomen... Laat ons de plek meer van dichtbij be schouwen Zij beklimmen een kleine hoogte van een meter of vijf. Middelerwijl heeft Nikea het bevelhebberschap binnen de vesting op zich genomen. De soldaten gehoorzamen haar blindelings. Vergezeld van eenige gewapen de manschappen, neemt zij vlug de forte- res in oogensehouw. Veiligheidshalve bestijgt zij de trappen die leiden naar het bovenste der muren, vanwaar men uitzicht heeft op het omlig gende, tien uren in het ronde. Onder hare voeten grazen de paarden die de patriotten aan hun lot hebben overgela ten, en welke verbroederen met de dieren door Marko achtergelaten, om zonder ge vaar den berg te kunnen beklimmen. Er staat daar een heel escadron paarden, maar geen enkele ruiter. Onrustwekkend verschijnselde pacha en zijn Albaneezen zijn verdwenen, als hadde de afgrond hen verslonden. Terecht ongerust, daalt Nikea van den muur en gaat Joannes mededeelen. Zij vindt hem bezig met een zonderlingen ar beid. Terwijl Dimitrius met zijn bajonet doornen en struiken onderzoekt, drukt Jo annes het oor tegen den bergwand. Nikea ziende komen, logt hij zijnen vinger op den mond Stilte! En met zijne liand doet hij een teeken dat zij aldus begrijpt: Zachtjes voortschrijden Terwijl hij naar onderaardsche geruch ten schijnt te luisteren, blijft zij staan en wacht naar den uitslag der proefneming. Na eenigen tijd richt de aanvoerder zich op en fluistert tot zijne vrouw Daar is de oude doorgang!... wij heb ben hem teruggevonden... Hij kan slechts een man tegelijkertijd doorlaten! Hadden wij hem niet tijdig ontdekt wij waren reddeloos verloren geweest Ja, de bandieten waren stil langs dien weg binnen de vesting geraakt, om ons tot den laatsten man te slachten. Zij zullen ons aanvallen... ik voel het, ik ben er zeker van... Wat gedaan?... Vijf man roepen... zich wat koorden aanschaffen, eenige sterke dolken met kort en breed lemmer... Vooral de diepste stilte inachtnemen Een woord, eenig gerucht van stappen en alles is verloren Ware het niet beter den uitgang der pijp met rotsblokken te stoppen? Daar heb ik over gedacht; doch ik wil Markol evend vangen, en daarom moet de aanval gebeuren. Ga, kind, gaen haast uIk heb een uit muntend plan opgevat en sta borg voor het welslagen. Eenige oogenblikken later komen de vijf mannen, aangevoerd door Nikea. Zij zijn blootsvoets, voorzien van koorden en dolken. Met hun oogen ondervragen zij hunnen ka pitein. Hij geeft hun een teeken dat zij bij hem zouden klauteren, op het vooruitsprin gend stuk rots dat over den afgrond hangt, doch aan eenen kant hellende naar het plein afdaalt. Eerst dan bemerken zij een opening in 't graniet gehouwen, iets als een mond van een oven en goed gesloten met een rotsblok. In liet inwendige der rots vernemen zij dui delijk doffe geluiden, welke de aanwezig heid van menschen te kennen geven. Marko en zijne bandietenmurmelt Joannes wiens oogen bliksem schieten.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1