I I i Adverteert In dit Blad. r 1 I Nienws uit Hensden. SPORT. Telegrammen. UITVOERINGEN. Mengelwerk. BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Marktberichten. tfreeselijkeverdenking. i I III! eenigingen, te samen een 1000 turners tellende, hebben aanvraag gedaan om aan het groote gymnastiek- en athletiek- feest deel te nemen. Met 2e Pinksterdag zal D. V. O. 2 uit Wijk, een vriendschappelijke wed strijd komen spelen tegen D. F. C. 2. De reserves zullen, wanneer zij spelen als j.l. Zondag, zeker een doelpunt maken, waarschijnlijk nog wel een over winning boeken. Zondag j.l. speelde D. F. C. 2 een vriendschappelijken wedstrijd tegen H. V. V. 2 uit Haarsteeg en won met 2—0. De D. F. C.ers gaven mooi samenspel, waaraan zij dan ook hun overwinning te danken hebben. ELSHODT, Maandag, kermisdag, opende ons Lsndstormcorps 't seizoen met 'a schiet wedstrijd. Met muziek voorop marcheerde men naar de kampplaats. Heftig werd er gestreden om het koningschap, dat ten slotte aan L, van Slnisreld ten deel viel. Op de vrije baan werd ook gedacht gekampt, waarvoor ondanks da bescheiden geldmid delen aardige prijken waren uitgeloofd. De harmonie zorgde gedurende den wul- strjjd voor 'n vroolijke stemming op net feestterrein. NIEUWKUIJK. In de op 9 Mei j.l. alhier gehouden Raadsvergadering werd be- tlotena. tot het oprichten van een elec- tiiciteitsbedrijfb. tot het aangaan eener geldleening groot 1 17,000 ten dienste van dat bedrijfc. werd vastgesteld een veror dening regelende de mtx^mum snelheid voor motorrijwielen en rijwielen d. werd vast gesteld de verordening art. 178 der ge- gemeentewet. Naar wij vernemen is het rapport der commissie ex-art, 131 der gemeentewet en het rsppoit van den raad, betrekkelijk de vereeniging met de gemeenten Vljjmen en Hedikhnizeu reeds aan Ged. Staten verzon» den, HEDIKHUIZEN-HAARSTEEG. Da «it- slag van den plaatselijken wedstiyd mei scherp der Burgerwacht, gehouden op 6 »n 7 Mei is als volgtKorpswedstrijd le p. A. van Wagenberg, 2e p. Jos. Beekmans, 3e p. M, Siegers, 4e p. H. Conwenberg, 5e p. A. de Hart, 6a p, Th. de Rujjter, 7e p. A. van Beurden. Pereoneeie wedstrijd le p. A. van Wa genberg, 48, 44, 44, 43, 41, 40, 38, 35 p., 2e pr. A. de Hart 47, 46, 44, 41, 38 p., 3e pr. J. Winkel 46, 45, 40, 42, 40, 84 p., 4e pr. H. Conwenberg 45, 45, 42, 88, 87, 86 p., 5e pr. M. Siegers 45, 42, 88, 84 p„ 6e pr. Jos. Beekmans 45, 42 p. Maandag 9 Mei had alhier het jaarlyk- schs koningschieten plaats van het gezelschap trCiaadius Civilis' waarbij de heer L. van Liempde als koning uit het strijdperk trad, die in 30 pijlen 115 punten wist te behalen. Hulde aan den kranigen schutter, dis nn reeds drie jaar achtereen koning is van dit gezelschap. 's-BOSCH. Naar ons wordt medege deeld hopen de Heer en Mevrouw Wijnands, op 17 Mei a,s. den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Wij twijfelen er niet aan of de recep tie die tusschen 2—4 uur in Brugstraat 17 wordt gehouden, zal zeer druk worden bezocht. SPRANG. De werkman M. alhier, te Tilburg werkzaam had het ongeluk een zsk cement op zijn lichaam te krijgen, waardoor hij zoodanig kwam te vallen dat bij zjjn been brak. Na heelkundige behandeling te hebben ondergaan is hy per aula naar zyn ouderlijke woning alhier overgebracht. A.s. Maandag (2den Pinksterdag) des VGorm. 9.80 hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. van de Graaf van Raamsdonksveer. YRIJ HOEVE-C AP PEL. Over de maand April is bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 4410.63 en terugbetaald (2529.68. Met Hemelvaaridag trok het fanfare corps /Sirens* Vmorgeas om 4 uur reeds uit naar Capelle om zoogenaamd te danw- trappen. Om 9 uur werden de instrumen ten weer opgeborgen. Tot assistent aan de Stoomzuivelfa- briek nde Toekomst' is benoemd de heeren J. Thtuns te Hoeren. Daar er nn reeds een drietal zijn, is dit wel een bewys dat de fabriek sterk vooruitgaat. Dezer dagen werd het bestnnr der Boerenleenbank nitgenoodigd om eene ver gadering bij te wonen te Lage-Zwaluwe teneinde tot oprichting over te gaan van een ring van Boerenleenbanken, CAPELLE. In de j.l. Dinsdag gehonlpn vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de waterschappen de Groote Oude Straat, binnen de Oude Straat, ten westen van de Yrijhoevensche Vaart en ten Westen van den Nieuwendijk werden respectievelijk tot voorzitter der drie eerstgenoemde water schappen gekozen de heeren L. A, By ken, 6. M. Verhoeven en A. J. de Roon en tot lid van het dtgeüjksch bestaar in het laatst genoemd waterschap C. de Roon Mzn. Evenals in 1910 zsl ook dit jaar tnsschen 20 Mei en 10 Juni e.k. in deze gemeente een telling plaats hebben betref fende het grondgebruik en den veestapel, ten behoeve van de landhonwstatistiek. Onze dorpsgenoote Mtj. A. Kommers slaagde j.l. Woensdag te Breda voor het onderwijzersexamen. Geslaagde en familie proficiat. WASPIK. Dinsdag had alhier de aan besteding plaats van het boawen van een pension voor het R K. Liefdegesticht. Ingeschreven werd door Gebr, Boom, voor f 29785, S. van Daal, voor f 29700, C. Roovers, voor f29588» A. Roovers, voor f 29998, A. de Graanw, voor f 27760, C. Savefkouls, voor f 27800. P. de Graauw voor f26710, J. van den Broek, voor f 26410. Gunning volgens bestek. Bij de N. V. Rijsdijks Scheepsloo- perij alhier, zijn de loonen van verschil lenden met 4 cent per uur verlaagd. De prijs van de natuurboter Is wederom met 55 cent per K. G. verlaagd en gebracht op f 2,20 per K. G. De kinderen van den Heer N. alhier, werden Zondag plotseling ziek, zoodat de hulp van Dr. Wijffels moest worden ingeroepen. Deze constateerde vergiftiging door het eten van gekleurd snoepgoed. Gelukkig was de ongesteld heid niet van ernstigen aard, zoodat de kinderen weer {spoedig beter waren Zoo als men ziet kan men met het koopen van snoepgoed niet te voorzichtig zijn. RAAMSDONKSVEER. Gednrende de maand April viel er hier 81,5 m.M. regen, terwijl er ongeveer 65 m.M. water ver dampte. In de maand April werd op het post kantoor Raamadonksveer en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd f 14921,64 en terugbetaald t 24768,76. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6802, Eersten Pinksterdag treeds Ds. v. d. Graaft tweemaal voor zyn gemeente opdes mo gens op 't Dorp, des namiddsge op 't Veer, terwyl er tweeden Pinksterdag we gens vscatnrebenrt geen dienst zal zijn. - De verlagiug van den boterprya gaat hier nog maar steeds door. Betaalde men Zaterdag nog 1,30, by enkelen zelfs f 1,37s per pond, nu volop te verkrygen voor f 1,10, alzoo ia een kleine 14 dagen 55 cent per pond omlaag. Naar ons medegedeeld werd zon het getal leerlingen op de 3 Yeersohe scholen in het geheel 844 bedragen, al. op die der Eerw. Fraters 206, nienwe cursus 58, op die der Eerw. Zusters 292 (n. c. 84) en op die der Ned. Herv. Gem, 266 (n. c, 28). Door den overvloedigen regen der laatste dagen is alles recht bekomen, wan neer nn de zonnewarmte wat m er mag zijn dan tot nog toe, zullen de gewassen wel Hink opgroeien en het gras overvloedig wordeD. GEERTRUIDENBERG. Vrijdag 13 Mei openbare Raadsvergadering des a.m. 2 uur. Aan de orde Schrijven Ged. Staten betreffende be lastingverordening en verder Ingekomen Stukken. - 2. Vaslstelling prijzen bouwgrond. 3. Reclames Hoofd. Omslag. DRONGELEN, Ia de laatst gehouden raadsvergadering is besloten het electrisch net te gunnen aan den lsagaten inschrijver, da. Alg. Ned. Eiectr. Maatschappij te Am sterdam voor f 14225, Tevens werd be sloten een geldieening aan te gaan groot f 21000 tegen ten hoogste 7 pCt. en af te lossen in 35 jaar. Overeengekomen werd de prys van het licht te bepslen op 60 ct. per K. W. U. en voor krachtbedryf op 25 ca»t per K. W. U. DUS3EN. In ons vorig no. hebben we mede gedeeld dat door de firma W. van Boxel Zonen te Tilburg in eene druk bezochte byeenkomst alle inlichtingen waren ver schaft omtrent kosten, voordeelen enz. van electrische aansluiting. Wij vernemen neg dat aan de firma de gemeentelijke netten van Meeuwen, Sleeuwyk en Wondrichem zijn opgedragen. reclame tal van kermisballonnetjes op gelaten. Een dezer heeft een verre reis gemaakt en is neergekomen nabij Gent (België). De heer D. Ritico, werkzaam bij den Rijkswaterstaat, is aangesteld tot cantonnier 2e klas te Dordrecht. Ter aanvulling dient, dat bij den wedslrijd van St. Blasins op den schiet hoorn, door den heer L. Koot de 3e trijs behaald werd. Den 2den Pinksterdag houdt de congregatie van O. L. Vrouw, en 22 Mei e.k. de H. Familie een bedevaart naar iet naburige Elshout Dit is van hieruit voor de le maal. Het Nederlandsch elftal voor België. De spelers die met Pinksteren naar Antwerpen gaan zijn aangewezen. Doelvan Tilburg (N.O.A.D., Tilburg) en Waayer (Z.A.C., Zwolle); achterF. Pelser (Ajax, Amsterdam), Stevens (Willen II, Tilburg), en Mertens 'N.A.C., Breda); midden Hordijk (Ajax, Amsterdam), loogstede (N.A.C., Breda), Steeman Sparta, Rotterdam) en Campioni (H.V.V., Jen Haag) voorde Natris (Ajax, Amsterdam), 3. Kessler (H.V.V., Den Haag), van Gendt (Spartaan, Amsterdam), van Dier- men (Blauw-Wit, Amsterdam), D. Kessler (H.V.V., Den Haag), aanvoeder Walder "I.A.C., Breda). De bedoeling is het elftal eerst voor den aanvang van den wedstrijd definitief op te stellen. De Nederlandsche elftalcommissie s door het bestuur van den N. V. B. officieel in kennis gesteld van het feit, dat de heer H. Denis over de door hem aangenomen houding, naar aanleiding van de bekende Noordelijke kwestie, zijn spijt heeft betuigd en daarvoor ver ontschuldiging heeft aangeboden. De -1. B. S.'er is dus voortaan weer beschik baar voor de nationale ploeg. In de plaats van den heer J. Campi oni (H.V.V.) zal de heer A. van Roessel N.A C.) het Nederlandsch elftal als in valler vergezellen. Kaatsheuvel, 13 Mei 1921. Stand op 12 Mei 'a avonds 12 unr. Korpswedstrjjd ,/t Ia mssr voor de lol* II Waalwijk 886. „'t Is maar voor de lol* I Waalwyk 821. #Houdt z'er op.* 1 Tilburg 818. ^Riche* Tilburg 804. ,f't Ia maar voor de lol* III Waalwijk 267, hHoudt de plank* Kaatsheuvel 266. Vrije baan I' Tops Tilburg 8 m. 45 43, L. v. Riel i 2 m. 45 2 m. 44. J. Kemmeren Kaatsheuvel 45 42. W. Swagem&kers 8 m, 44. W. v. d. Barg Tilburg 44 42. v. Kemenade KaaiBhenvel 44. Vrije baan II. J, Schellekens 2 m. 38 36, Ch. Steenbergen 2 m, 87. M. van Best 36. H. van Bommel 86 33. A. Soeterboek 86. Dagprijzen werden behaald door J. L»nger- mans Waalwyk met 42 en W. Swagemakers Kaatsheuvel met 44. Waalwijk, 13 cent per stuk. Mei. Eieren 12 a 13 OPPELN, 12 Mei. De vertegenwoor diger der Duitsche gevolmachtigden in Oppeln heeft bekend gemaakt, dat ge neraal Lerond hem op zijn vraag in tegenwoordigheid van andere leden der intergeallieerde commissie ten stelligste verklaard heeft, dat het draadloos be richt van Warschau, volgens hetwelk er tusschen de intergeallieerde commissie en de opstandelingen overeenkomsten getroffen zijn, van a tot z gelogen is. Er zijn noch over een wapenstilstand, noch over een overgang der regeerings- macht aan de opstandelingen, noch over een demarcatielijn of amnestie eeniger- lei onderhandelingen gevoerd, laat staan overeenkomsten getroffen. Ook de intergealleerde commisste maakt officieel bekend, dat de berichten de bladen over het sluiten van een wapenstilstand met de opstandelingen en het vaststellen eener demarcatielijn van allen grond ontbloot zijn. Liedertafel »Oefenieg en Vermaak». Matlnée op 2en Pinksterdag ten 12 uur in Mnsls Sacrum. 1. Naar 't Woud (met tenorsolo) Schellekens. 2. a. O bleib bel mlr ullrlch. b. Schltesz auf 3. In de Lente (tenorsolo) C. v. d. Linden. 4. Tempelzang (met baritonsolo) Bndelman. 5. De kabels los. R. Hol. Hensden, 12 Mei 1921. De heer Den Hartogh, marechaus- sée dezer brigade, is voor eenigen tijd gedetacheerd naar de grenswacht te Nispen (Roosendaal). 30 April werden bij wijze van Zie zoo, we kunnen van tafel op staan. Ik wil hopen, dat je goed gegeten hebt Ernst, sprak de jonge vrouw. Nu dan: wel moge 't je bekomen, vrouwlief. Hij stond op en kuste zijn vrouw ga lant de hand. xWaarlijk; niets meer? - Neen. Niet onze gewone wandeling? Zelfs die niet. Tenminste ik kan je vanmiddag niet vergezellen. Maar ik ben voornemens om jou, model van een echtgenoot eens een - bijzondere onder scheiding te verleenen. Zoolang wij ge trouwd zijn heb je 's avonds nog geen voet alleen over den drempel gezet; dat moet schitterend beloond worden, 't Geef je den geheelen avond permissie. Permissie? Sinds wanneer vraagt de heer des huizes verlof? klonk het hooghartig. Nu, zet maar zoo'n hooge borst niet op, man. Ik, de vroutv des huizes, doe je hierbij weten, dat je tegenwoor digheid heden avond min of meer over bodig is. Zoo. Ik wist niet Overtollig. Je zult je vrouw niet storen, wanneer zij dringende huiselij ke bezigheden heeft zoo luidt het voornaamste huwelijksgebod en daarom kan ik je van avond missen. Zoo; dat is wat anders. Dus wees gehoorzaam; geef je vrouw geen aanstoot. Opdat het je wel ga op aardezei Ernst plechtstatig. Maar is liet werkelijk noodig, dat ik je vanavond het rijk alleen laat? Bepaald noodig. Ik blijf echter niet alleen; mama komt me een handje helpen. O, onder die omstandigheden. Verzachtende omstandigheden, niet waar? Dat kan er naar wezen. Dus vanavond heb ik vrijaf. Maal ais 't klokje van gehoorzaamheid slaat... Dan kom ik me netjes aanmelden. En toen hij gereed was om te vertrek ken, liet hij er op volgen Nu, dan moet ik wel; hoe zwaar het mij valt, van den nood een deugd maken en Huichelaar die je bent. Zet maar niet zoo'n bedrukt gezicht. Ik ken dat, al zijn we pas zes weken getrouwd! Op grond van welke ervaringen zeg je dat? Een hartelijke kus besloot den woor denstrijd en even daarna was Ernst op straat; werkelijk was het de eerste maal gedurende zijn huwelijk, dat hij vrij over den avond kon beschikken. Zoo alleen vandaag? Wittebroods weken eindelijk achter den rug? klonk een welbekende stem. Ernst keek om en haalde de schou ders op. Of is het Pilsnerbier in de soos de magneet? Is het bier nog altijd Uitstekend, ja. Maar als men pas getrouwd is, heeft men geen dorst meer, geen behoefte meer aan gezelligheid. Nu sla je weer door, dokter Ik sla nooit door Al pratende waren ze bij de sociëteit gekomen. Zeg, als we eens onderzochten hoe het bier is? vroeg de jonge ongehuwde arts en hij maakte een uitnoodigende handbeweging. Na u, dok-ter Pardon; een gehuwd man gaat voor Een luid gejubel klonk den binnen tredende tegen en hartelijk begroetten de stamgasten aan de ronde tafel den jeugdigen voor de eerste maal vrij zijn- den echtgenoot. De pantoffel blijkt toch wel iets heel wonderlijks te zijn, merkte de jon ge dokter op. Heerschzuchtig zijn ze allen, die cornediespeelsterszuchtte er één. Nu zijn het nog de dagen van ro zengeur en maneschijnsprak de arts. Profiteer er van, vriend. Acht weken ben je nu al getrouwd en reeds acht we ken lang is de vroegere gezelligheid hier zoek. Je overdrijft! zei Ernst. Dat doe ik nooit. Maar we hebben je nu weer in ons midden, zullen we maar een potteke? Ernst liet zich niet lang nooden. Hoe had hij anders ook den langen avond moeten doorbrengen Het was reeds vrij laat, toen de bier drinkers eindelijk opstonden om naar huis te gaan. Op de Markt nam Ernst afscheid van de oude vrienden. Neen, een pantoffelheld ben ik niet geworden! dacht hij met genoeg doening, toen hij de straat, waar hij woonde, insloeg. Doch een merkwaardige onzekerheid scheen zich plotseling van hem meester te maken, een drukkend zwoel gevoel had hem bevangen, dat toenam naarma te hij verder ging. Gelukkig dat er voor goed een einde aan dat ongeregelde leven is, mompelde hij en opende werktuiglijk de huisdeur. Met moeite sloot hij die weer, maar liet den huissleutel in 't slot steken. Daarop ging hij naar de huiskamer en ontdeed zich van hoed en overjas. De maan scheen op den spiegel. Bij het schijnsel van het maanlicht zag Ernst hoe bleek en verwaaid hij er uit zag. Hij greep naar zijn horloge. Het was twee uur. Verduiveld, al zoo laat? Mijn vrouw slaapt zeker al lang, -ik geloof, dat ik haar maar niet wakker zal maken. Hij ging naar zijn studeerkamer en viel op de sofa neer. Doch het was hem alsof alles in de kamer rond hem draai de. Toen hij de oogen even sloot, scheen het hem, dat hij zich op de deinende golven van den Oceaan bevond. Verschrikt sprong hij op. Zijn keel was verbazend droog; een brandende dorst kwelde hem. Hij stak licht aan, om een glas water te halen. Toen hij de huiskamer binnentrad, lag er een hoed nog op de tafel. Hij nam dien in de hand en beschouwde dit hoofddeksel aandachtig. Een vreemde hoed! zei hij ver wonderd. Zoo, zoo, en een bruine over jas. Dus niet de mijne! Zijn hart bonsde en verwarde gedach ten rezen in zijn brein. Hij liep een paar schreden achteruit en stiet daarbij tegen het schrijftafel tje van zijn vrouw. Een Chineesch por seleinen beeldje, dat daar op stond, be gon het hoofd te schudden en stak de tong tegen hem uit. Vol ergernis wendde hij zich om en zonder te weten, wat hij deed, ging hij de eetkamer binnen. Op de gedekte ta fel lagen drie couverts, waarvan er twee gebruikt waren. Een huivering ging hem door de leden. - Is het mogelijk! dacht hij. Was ik daarom te veel! Iloonend lachend begaf hij zich nu naar de slaapkamer, waar zijn vrouw gerust lag te slapen. - Comediespelen doen ze allemaal! mompelde hij. terwijl de woorden van den dokter hem te binnen schoten. Verachtelijk keerde hij zich om en verliet het vertrek weer. Die vreemde vent is ontsnapt, of hij heeft zich ergens verscholen, zeide hij en begon in alle hoeken, in de kasten, onder de meubels te zoeken: weldra gaf hij echter die onvruchtbare nasporin gen op. Ik zal hem toch wel vindenknars- tandde Hij en sloot met zorg de voor deur afdaarna keerde hij naar de huiskamer terug, nam de gevonden jas en hoed, sloot ook dit vertrek en begaf zich weer naar de studeerkamer. Hij was woedend, maar eindelijk liet de na tuur haar rechten gelden en viel hij in slaap. Hij sliep een paar uur, toen hij door een luid gebons wakker werd. Het was de meid, die de voordeur niet kon open krijgen. Toen hij een handje geholpen had, stond hij eensklaps tegenover zijn vrouw. Alles was hem weer duidelijk... Somber keek hij haar aan. Wat scheelt je, Ernst? vroeg zij. Wat mij scheelt? Vraag dat maar aan die stomme getuigen! zei hij, terwijl hij op den hoed en de overjas wees. Ik begrijp je niet. Ben je onge steld Ongesteld? Ziek, doodziek, ja. Maar hij is gezond, hè? Het vrouwelijk instinct zeide haar de rest. Wantrouwen, tegen mij? En luid snikkend verliet zij het vertrek. Haar tranen brachten hem een weinig tot bezinning. Hij trachtte over zijn toestand na te denken tevergeefs. De dienstbode bracht hem een kop sterke koffie. Zoo stonden de zaken en een heftig toorieel was te verwachten, toen er ge scheld werd en de dokter verscheen, met de jas en den hoed van Ernst bij zich. Kijk eens, hoe je mij gisteren in gespannen hebt, riep Hij tegen Ernst. De jas zou nog wel gaan, maar je hoed, zoo iets liliputterigs heb ik nog nooit op mijn hoofd gehad! Je overdrijft wreer, maar Ditmaal overdrijf ik niet. Een op merkelijk klein hoofd heb je. En We moeten gisteren-avond zullen we maar zeggen, wel een heel klein weinigje aan... Geschoten zijn geweest, vulde de ander langzaam aan. Dus het waren jou jas en jou hoed, die ik vannacht gevonden heb en die Ja, die je gisteren je toegeëigend hebtzoodat mij niets anders overbleef, dan mij met de jouwe te vergenoegen zei de arts. Eindelijk was Ernst alles duidelijk. Hoe bespottelijk had hij zich aange steld En zonder verder op zijn vroeg- tijdigen bezoeker acht te slaan, ging hij naar zijn verongelijkt vrouwtje en knielde voor haar neer. Wil je mij vergeven, Mina? Zij moest luide lachen. Kom, arme tobber, ik zal nuuu' niet langer boos op je wezen! En zij omarmde hem stormachtig en gaf hem een hartelijken kus. Maar wie was er gisteravond bij je? Wel mama natuurlijk Dat is waar ook! zei hij. Dus je hebt de jas en den hoed in verzekerde bewaring genomen, die je zelf meegebracht had, zeide ze met een spottend lachje. Spot er maar mee, riep hij uit en weer drukte hij haar aan zijn hart. Ik geloof, dat ik hier te veel ben merkte de dokter schuchter op. Het tegendeel werd niet beweerd. De Hanze heeft deze week hare groote Jaarvergadering gehouden in Nijmegen, waar voor de verschillende vraagstukken groote belanstelling was. E Ml |;i: i

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 10