Eerste Blad. PINKSTEREN. Marko de Bandiet |„N00RD-BE,ABAND"| Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Stoomwasscherjj „Het Grcenewond", GEREGELD MAANDAG WAALWIJK De Plaatselijke Keuze. JAPONNEN COSTUMES MANTELS Gebr. JANZING FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. iNDUSTRIEELEN! NUMMER 38 ZATERDAG 14 MEI 1921 <M« JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwijkscbe Stoomdrukkerij Antoon Tlelen GROOTE SORTEERING met mooie ploolengarneerlng en moderne stikkerijen. 19720 Van f 6.5o tot f i io.— in prima cheviot, kamgaren, ga bardine, fantaisie in de moderne kleuren. Van fi9.5o tot f175.— in laken, gabardine, Eolienne, fantaisie, zoowel in korte als lange modellen met moderne stikkerijen en plooiengarneering. 19649 Van f9.75 tot f125 TILBURG. BREDA. De reeks van kerkelijke feesten is weer uitgegroeid tot de volle zomersche weelde van Pinksteren. In het hooglied van den Schepper en Geest juicht de Kerk baar jubelende vreugde uit op het heilige feest, dat ze vieren gaat en dat alle andere feesten omvat sn besluit. De mysterievolle feiten immers, die zij herdenkt en in altijd wisselenden en steeds weer aanslultenden kringloop herleeft, nu in uitschallende vreugde, dan weer in aangrijpende droefheid, hebben hun hoogtepunt weer bereikt en hun heerlijkste verheffing. Na het wlntcr-doaksr van Kerstmis, waarin het licht kwam, brak het zachte gloren aan van den Paaschmorgen en na Paaschmorgen vlamt nu weer op de volle zomerdag van het Plokster- ifeest Wat tot dan tóe knop was geweest, 'brak open en de lentezegen stroomde uit. Wat nog donker was gebleven, werd licht, wat nog omhuld was, werd ont sluierd, wat afwachiiog was gebleven, werd heerlijke werkelijke werkelijkheid... In de opperzaal van Jeruzalem werd door den gloed van den Geest Gods het Leven, dat Christus op aarde was komen brengen, tot volle rijpheid ge bracht en daardoor bereid om te wor den rondgedragen over heel de aarde. van „De Echo van het Zuiden". Alie twijfel en alle onzekerheid, die als grauwe wolken nog hadden neer gehangen, werden weggevaagd en de Waarheid brak door la vollen goudglans. Christus had het immers gezegd «Wanneer de Geest der Waarheid gekomen zal zijn, zal Hij u alle Waar heid leeren*. Wat tot dusver ten deele slechts was gekend en ten halve slechts was begrepen, wat verkeerd was gevat en valsch was gezien, werd nu ver beterd en aangevuld en la volle be- teekenis doorschouwd. De Geest vaa Waarheid was gekomen en had alle onvolkomenheid wegge nomen, alle donkerte doorlicht en alle zwakheid aangevuld. De Zon van Waarheid lichtte in volie heerlijkheid nu aan over de wereld. De innerlijke vernieuwing, die er plaats greep in de Apostelen, toen het ge- druisch weerklonk als van een voorbij- gaanden hcvigen wind en verspreide tongen als van vuur hun verschenen, was de dageraad en de eerste predi king van Petrus voor de verzamelde broeders, in de zaal, die ieder sprak, de eerste uitstraling. De Pinksterdag, het was de eerste triomfdag van de alles omvattende, alles aanvullende Waarheid. Alle eeuwen door sedert dien heuge- lijkea Pinksterdag heeft de Waarheid zoo haar verheffienden en bevrijdenden invloed uitgeoefend bij mlltioenen menschep, bij individuen en volken, bij grooten en kleinen, rijken en armen, hoogen en lagen, in het huisgezin en in de maatschappij, in de Kerk en op het openbaar leven. Heel bet terrein van leven zouden wij na kannen gaan om overal aan te stippen den geestelijken groei en den bjoei, door de Waarheid gewekt, de bevrijding en verheffing door haar gegeven. Wel ontzaggelijk-Ingrijpend is dus de beteekenis geweest van den Pinksterdag, wel zegenrijk de groote Waarheids- boodschap, door de Apostelen aan de wereld gebracht, toen zij zelf in het licht van Geest die boodschap in haar volle beteekenis hadden begrepen en doorschouwd. Moge dit feest van Waarheid ook ons hart doortrillen, ons hernieuwen, opdat wij de Waarheid doorleven en er ons door laten lelden In de ver schillende omstandigheden des levens. De vracht-auto der komt 19641 eiken te tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. KNEGTEL, Tilbubg. Vraajt Prijstourant. Vraagt Prijscourant. De Tweede Kamer heeft de vorige week een inltiatief-tvetsontwerp van het Kamerlid Rutgers aangenomen, dat als practisch drankbestrijdingsmiddel be doeld wel eens het tegenovergestelde effect kon opleveren. Wij bedoelden het wetsontwerp der Plaatselijke Keuze. Onder «Plaatselijke Keuzei wordt In de drankbestrijderswereld verstaan de bevoegdheid, welke Inwoners van eene gemeente bezitten, om bij stemming (plaatselijke keuze) uit te maken, of er al dan niet in die gemeente sterken drank in 't klein (o.l. In de herbergen) zai worden verkocht. Dit denkbeeld is, om 't na maar eens zacht uit te drukken, een misvatting van sommige volbloed drankbestrijders, die over 't algemeen meer Idealistisch dan practisch zijn aangelegd. Het verleden week la de Tweede Kamer aangehomeo ontwerp-wetje komt, zooals reeds eeaige dagen geleden in ons blad is medegedeeld, hierop neer Wanneer een vijftiende van de kiezers van den gemeenteraad zulks wenscht, zal in een gemeente een stemming ge houden worden (plr.atsel^ke keuze) over de vraag of d<. —rikoop van sterken drank in die gemeente moet worden verboden. Indien het resultaat van deze stemming zóó is dat ten minste drie kwart van hen die aan de stemming deelnamen vóór een verbod zich uit spreken, kan een desbetreffend voorstel san de Kroon worden gedaan maar dan alleen nog wanneer die drie kwart ten minste de helft van alle kiezers uitmaken. De beslissing blijft aan de Kroon. Prac tisch staat de zaak dus zóó dat wanneer in een gemeente ten minste de helft en l van alle kiezers zich vóór een drank verbod uitspreken, de regeering een dergelijk verbod kan uitvaardigen. Het ontwerp heeft alleen betrekking op den kleinhandel in sterken draak, niet b-v. op bier en ook niet op wijn, wanneer deze ten hoogste een gehalte van 22 pCt. alcohol bezit. De verwoede, en daardoor omprac- tlsch geworden, drankbestrijders hebben in zooverre reeds hun zin in deze, dat de 2e Kamer dit wetsontwerp heeft aas- vaard. Echter niet met groote meerder heid van stemmen en b.v. slechts met 5 van de 18 uitgebrachte Katholieke stemmen voor. Maar de Eerste Kamer moet ook nog beslissen. En zoo, wat zeer twijfelachtig Is, ook deze het wetsontwerp aanneemt, wat is er dan bereikt Dat de regeering een verbod van kleinhandelverkoop van sterken drank kan uitvaardigen voor eene gemeente, waar de kleinst mogelijke meerderheid van kiezers zich voor zulk een verbod heelt uitgesproken. Kan uitvaardigen Of zij 't ook werkelijk doen zal Ook dat staat nog te betwijfelen, want daar zitten aan de werkelijke toepassing van dit wetje zeer vele en gevaarlijke haken en oogen vast. Dit terrein ligt vol angels en voetklemmen. De maat regel, practisch doorgevoerd, zou voor de plaatselijke rust en eensgezindheid zeer gevaarlijk kunnen worden en zeer funest voor de drankbestrijding zelf. Ets zoo begrijpen wij, dat er its de Kamer onder de Katholieken zeer over tuigde drankbestrijders waren, die alieen uit sympathie voor en terwilie van het welslagen van de draokbestrij- diogsaciie tegen bet ontwerp hebben gestemd. Ea inderdaad, een plaatselijk verbod van verkoop van sterken drank als gevolg der «Plaatselijke Keuze» zou de drankbesbijdersactle bij een groot deel van ons volk zeer onsympathiek maken. Er heerscht dan ook weiaig enthou siasme over deze aangelegenheid in de Katholieke Pers. We hebben nog geen enkel blad gelezen, dat zich ten gunste Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal25.586.757.-— Reserve 3.113.7o7.— De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. Bijdragen die na 14 Mei inkomen, kunnen niet meer worden opgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementspvljs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VAK HET 71IIIEY Teiegr.-AdresECHO Prijs der Advertentiën '.o een: per regel; minimum f 1,50. Reclames 40 cent per regel. door Louis Boussenara. DERDE DEEL. DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. yi, GROOTE MIDDELEN. 65) Dan fluistert hij zijne gezellen eenige be velen toe. en voegt er bij, oenen bolk grij pende Blijft roerlooshoudt de koorden •gereed en wacht mijn sein af. Een kwartier gaat voorbij zonder dnt er 'iets t.e doen valt. Eindelijk hooren de patriotten iets knar pen. Het rotsblok dat de opening der onder anrdsche pijp toestopt, wordt verplaatst, 'angzaain, doch door de kra'elit eener 011- u Verstaanbare drukking. Een gehaarde kop, ,r(,( 'lekt met de tartmch. verschijnt, gelijk mei deu grond, 111 de omlijsting van door- (,(,llu kassend kruid. l l(, patriotten verroeren geen vin. Het hoofd komt verder uil de holte, en twee In Mnlen klampen zich vast aan den rand. De 1Ha" kijkt rechts en Jinks en zegt halfluid Vl goed!,,, niets verdachts... wij zijn alleen.hebben er geen erg in. 'gij' wringt naar hoven en reeds ko men zijne sol, VüKlers «ion. dan zijn kloek bovenlijf. Maar .loanuef <Ui-J plat op zijnen huik ligt juist hoven de heft zijne vuist om hoog welke' een jkorjen, breeden dolk om klemt. Zonder gei Wbt komt het wapen neer in deu nek van <li 'fttan. Zonder eenen kreet zonder eene stuip- trekkig, haast zonder dat een druppel bloed vergoten wordt, is de Albanees uit het leven gerukt. Rechts en links vatten de patriotten een zijner armen en trekken alsof de ramp zalige zich voort ophijsclit en als hij heel en goed uit de opening is, slingeren zij hem zonder verderen omslag in den afgrond. Een tweede steekt zijn hoofd buiten de pijpde gesteldheid van het terrein belet hem iets te zien, en daar hij geen gerucht verneemt, vermoedt hij niets kwaads. Even als de vorige, kijkt hij rechts en links zon der iets verdachts te bemerken. Hij zegt, op zijne beurt, met geruste stem Alles in orde!... Achmed moet reeds beneden zijn... Hij rekt zicli, liijseht zieli uit de opening op tot aan de schouders...!.. De doik van Joannes gaat door zijnen nek. met ijzingwekkende kracht. Evenals de eerste, is ook deze bandiet op slag dood, zonder een stuiptrekking of een zucht De patriotten herhalen hun manier van doen, en de afgrond ontvangt een tweede lijk. Een ander volgt. Een ruwe, metaalachtige stem roept in de pijp: Vooruit!... spoedt 11 wat!... Glijdt zonder gerucht naar beneden en verbergt 11 achter liet struikgewas... Wan neer ge met twintig man zijt voegen ik en mijn luipaard ons bij u. Vooral geen gerucht maken... Niemand mag vermoeden dat gij hier zijt, of we zijn verloren 't Is Marko, die bij de opening neerge hurkt zit en de uitgaande mannen telt. Als een onmeedoogenden strafuitvoerder volbrengt Joannes koelbloedig die gruwzame taak. terwijl zijne helpers de lijken in den afgrond doen verdwijnen. Ook zij teilen de hoofden, worden onge duldig dewijl de hoofden zoo langzaam te voorschijn komenwant zij vreezen dat een gil, een gekerm liet werk der wraak en der veiligheid in gevaar zullen brengen. Zeventien!... een halve minuut ver looptachttien!... een korte poosde dolk bliksemtnegentien!... nog een ge kneveld gelaat onder den rooden tarbuch... een stuiptrekking en dan de akelige val in deu afgrond. Twintig' 't Is mijne beurtzegt ile metalen stem. Zachtjes aan!... Ilndj... zachtjes, zeg ik... zachtjes jongen, gij kruipt er uit na mij. Ha! gij riekt versch vleesch... geduld! ik Vel) de schoone Nikea voor uwen maaltijd bestemd. Het hoofd van Marko vertoont zich 111 de opening. Hij kan er moeilijk zijn breede schouders doorwringen. Hij zucht en kucht en grinniktBen ik nu zoo vet geworden? Dit laatste woord versterft in zijnen mond. Joannes heeft zijnen dolk door een strop vervangen. Met kloppend hart, doch met ongeëvenaarde behendigheid heeft hij den strop om den hals van den bandiet ge slagen. Hij trekt hem uit al zijne kracht aan. terwijl zijne twee helpers ieder een arm van den ellendeling grijpen en hem zonder verder omslag uit. de onderaardsche pijp trekken Razend, half verstikt, verrast tevens, weert hij woedend zich tegen, wil het nood sein geven, 0111 hulp gillen Ternauwernood ontsnapt zijne keel een verdoofd gereutel. Joannes heeft aan de koord een harden ruk gegeven eu Marko. met uitpuilende oogen en de tong uit den mond is als opgehangen. Het luipaard heeft deu schorren zucht zijns meesters gehoord, dien liij op den voet volgt. Gekomen aan den rand der opening loert hij rond vooraleer den sprong te doen. Maar zijne katoogen verblind door den helderen dag. bemerken niets. Hij houdt ziel) een oogenblik in, met zijn klauwen' over liet graniet krauwende en dof grollen de. Zachtjes, zonder gerucht, zonder valsche beweging, werpt Diniitrius hem den anderen strop om den hals en trekt hem uil alle kracht aan. Op hetzelfde oogenblik waagt 't luipaard zijnen sprong, maar blijft verhangen gelijk zijn meester. Doch tiet leven is bij dit wil de dier veel taaier dan hij den mensch, eu 't verwurgen gaat niet zoo gemakkelijk van de hand. Hadj brult vervaarlijk, doet zijn tanden knarsen, kronkelt en slingert zoo ge weldig dat Dimitrius gevaar loopt te Wor den mee gesleurd. Houd stand, Dimitrius!... houd stand! schreeuwt Joannes. En gij broeders, de bommen!... vlug de bommen Het luipaard niet kunnende meester wor den, laat Dimitrius hem over den afgrond hangen en maakt gerust het andere einde der koord aan een puntig stuk rots vast. Uit de onderaardsche pijp stijgen kreten op, verwensehingen, wapengekletter. Die bandieten zijn waarlijk ontembaar en vol doodsverachting. Zij gaan aanvallen, wat het hun ook moge kosten... Zij hebben er niet den tijd toe Op Joannes' bevel halen de patriotten de bommen te voorschijn. Op eenen oogwenk slaan zij om hunnen pols het riempje dat de inwendige lont doet werken, en slingeren in de holte, zooveel ze maar slingeren kun- en. hun springtuigen. Een eerste ontploffing weergalmt. Dan 11a. eenige seconden tusschenruimte, drie an dere ontploffingen die den berg doen schud den en heven. Dikke, blanke rook stijgt in wolken uit de pijp, als uit den krater van een vulkaan. Onder den grond heeft alle gerucht opge- houdenè. Het vernielingswerk is voltrokken. Docli Joannes wil zekerheid hébben. Hij wil zelfs het mogelijke van een terugkeer der overlevenden vermijden. Hij geeft een kort bevel Rap! twee dynamietpatronen om er gedaan mede te maken Verbrijzelt de rots eu stopt voör altijd de zen toegang. Makkers, wie helpt me dezen kameraad hinden? Boem!hoera!de twee kardoezen springen en voltooien hel werk der hommen. Alles stort naar beneden in de pijp. Nu zijn we ten onzént, besluit Joan nes: nu kunnen we ongestoord onze reke ning vereffenen, niet waar, Marko? Maar de bandiet, die bezwijmd schijnt, antwoordt niet. Joannes vindt, niettemin, dat men hem stevig moet binden. Hij wordt aan armen en beenen geboeid en nu kan Joannes zijnen hals van den st,rop ontdoen. Dezelfde bewerking wordt aangewend Dij het luipaard, wiens tong uit den muil hangt Het verrpert zich zelfs niet meei'. Zijne vier pooteh worden gebonden, en de patriotten, daarmede klaar, drukken er van uitsprak. Onze Bossche collega »Het Huis gezin» ducht er vooral voor plaatselijke politieke verkiezingen kwade gevolgen van. Ziehier, hoe onze confrater redeneert Dit houde men vast, dat bij een referendum over plaatselijke keuze men van het in ééa slagorde optrekken der katholieken kiezers niet verzekerd zou zijn. Dat katholieken tegenover katholie ken zouden staan. Dat een deel katholieken zou samen gaan met de sociaal-democraten, een anderdeei met de andere priclpieel te genstanders. Hieraan kan men eenvoudig niet ontkomen. Wie meesen dat dit voor één keer, voor dit speciale geval, niet erg is, mo gen zich intusschen afvragen, of zuik een scheiding eener-, zulk een groepee ring anderzijds niet va« invloed zou kunnen zijn op en nawerking zou kun nen hebben bij opzulk een stemming volgende politieke verkiezingen. Het behoorde niet en het moest niet, wij geven dit dadelijk toe maar meent men na een feilen strijd tusschen katholieken over plaatselijke keuze hen na een half jaar allen weer ge makkelijk onder dezelfde katholiek- politieke vaan vereealgt f Men kan het vraagstuk der plaatse keuze niet losmaken van de politieke actie, en daar onder de katholieken omtrent die kwestie ernstige verdeeld heid bestaat, kunnen wij, indien de Eerste Kamer aan het omwerp baar goedkearing zou hechten, de ontwik keling daarvan en de pogingen tot toepassing niet zonder eenige bekom mering tegemoet zien. Wij deelen In deze bekommering van onzen Bossche» confrater. Intusschen, het zal weillcht zoo'n vaa;t niet nemen met die sPlaatselijke Keuze*. Wij hebben zoo'n stille hoop dat de volbloed drankbestrijders voorloopig tevreden zullen zijn met het behaalde succes, veronderstelt natuurlijk, dat de meer practisch aangelegde dra kbestnj- ders, dat sija dus dc drark-fcisfrijdcrj met het koele verstand, hun medestrij ders voorloopig zullen weten af te hou den van het aanwenden van een middel dat het succes der drankbestrijding voor goed coupeeren zou Dat zullen d# drankbestrijders zelf wel willen inzien, en dit inzicht zal hen wel voor dwaasheden behoeden M. C. elkander geestdriftig de hand. Marko gevangen!... aan handen een voe ten geboeid!... De'woeste paeha in de macht zijner slachtoffers!... Marko de ban diet, de schrik van Macedonië, gaat zijne misdaden uitboeten! Op. een teeken van den aanvoerder, komen do makkers die van ver re den strijd hebben bijgewoond, toegeloo- pen. Zij laden Marko op hunne schouders en dragen hem verder op liet plein. En wat gaan we mot het luipaard doen? Moeten wij bet. in den afgrond werpen?... Neen zegt Joannes, bet lioofd schud dende. Dan, na een wijle stilte, als ware een zon derling gepeins door zijn hoofd gevaren, voegt hij er bij Laat ons den viervoetigen niet van den anderen bandiet scheidendraagt ze samen weg. Vijf minuten later bereikt, de groep de vlakte, omsloten door den reuzenmuur, den berg en den afgrond. De patriotten leggen den bezwijmden man en liet bewustelooze dier op den grond, terwijl door de smalle raampjes der huizen de grijsaards de vrouwen en de kinderen versteld bet tooneel aankijken. Joannes fluit een overeengekomen sein, dat voor de patriotten beteekentVerzame len Zij komen van alle kanten toegesneld om den Bandiet, voortaan machteloos, te aan schouwen. Nare stilte hangt over de vergadering. Broeders, 't geweer in rustbeveelt de jonge aanvoerder. En terwijl zij zich in rust stellen solda ten die een strafuitvoering gaan verrichten, komt er meer leven in Marko. Zijn breede borst zet uit. zijn krachtige ledematen trok ken zich samen, hij ademt diépten loost een schorren zucht. Hij wit opstaan, zich bewo gen... itij schijnt der werkelijkheid nog niet bewust. Hij opent zijne oogen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1