rwiflÊT ïm Derde Blad. Provinciaal nieuws. No. 38. Zaterdag 14 Mei 44e Jaarg Iets omtrent de oudste ge schiedenis van 's-GrevelduinCapelle. 1200—1620) Waalwijk, 14 Mei 1921 De Moedercursus. Nu de actie voor »den Moedercursus* die door ons »Wlt Gele Kruis* georga nlseerd wordt, in vollen gacg Is, wilfen wij ook nogmaals onze lezeressen tot deelname aansporen, omdat deze curcus voor deze streken van zoo uitnemend belang geacht mag worden. Wij doen dit met genoegen, waar wij meenen ook In deze de goede zaak zooveel mogelijk bevorderd te hebben en omdat wij vinden dat een herhaald daarop terug komen la ons blad, dat schier in elk hulsgezin, door elke hulsmoeder wordt gelezen, de beste reclame is. Zelfs een ingezonden stuk, dat de kwestie van Wit-Gele Kruis e.d. bespreekt, al is het het ook al eens wat critiscb, kan o.i. de goede zaak slechts bevorderen. Wij vonden tot het schrijven van deze laatste opwekking tot deelname aan den Moedercursus, een hernieuwde aanleiding in een Brabantsche Kroniek, in de Bos sche courant, waarin de schrijver het heeft over de mooie bloesems in de verjongde natuur. Hij zegt o.m.: Bloesems zijn als kinderen. Ook kinderen wekken bij hun komst vreugde. Zij wekken hoop en verwachtin gen. Zij beloven vrucht van goed en sterk leven ln de maatschappij. En zoovele kinderen gaan heen, ver schrompelen en sterven vóór den zomer des levens Vooral in Noord-Brabant. Lees toch goed, onthoud hetv o o r a 1 in Brabantl Brabant is de streek der kindersterfte van Nederland. Zeker, het geboortecijfer is hier ook 'oog, soms zelfs het hoogste van Neder land. Maar wat beteekent die bloei, wat 'eteekeneu die levende lentebloesems, wanneer zooveel beloften vergaan vóór dat de zomerzon begint te schijnen Wat een eer kon wezen voor onze bevolking, wordt door al de vroegtijdige verliezen van jonge levens een schande. Elke maand, wanneer de ambtelijke j cijfers van geboorte en sterfte in de dagbladen worden afgedrukt, staat Bra bant geteekend met een verschrikkelijk merk. Moet Brabant dan de streek der kinderkerkhoven blijven Moet ons volk berucht worden, ais een boomgaard die telken jare volstaat van geurige, kleurige bloesems doch bij eiken oogst teleurstelt, omdat van die schitterende lentebeloften zoo weinig verwezenlijkt wordt De groote kindersterfte is de schande van Brabant. Is Brabant verantwoordelijk voor de groote kindersterfte f Artsen, die oorzaken en gevolgen heb- ben onderzocht, antwoorden eenstem ming ja i De lichtzinnigheid bij de verzorging der pas-geborenen is een der hoofdoor zaken, Lichtzinnigheid die zich op vele wijzen uit Door onmatigheid en drankmisbruik der mannen door luiheid en vuilheid der vrouwen door verwaarloosing van het onderhoud der woningen door traagheid bij de voeding der kinderen door zorgeloosheid bij de bewaking der jeugd; door nalatigheid en ten late Inroeping van geneeskundige hulp wanneer de kinderen ziek zijn. Dit alles staat vast, onomstootelijk. Zou het nu ocmageh k wezen de oorza ken, welke wij zoo goed kennen, weg te nemen Zouden wij het niet zoover kunnen brengen, dat het cijfer der kindersterfte in Brabant niet meer uitging boven het cijfer der kindersterfte in Nederland Ja zeggen wij, zoover kunnen wij het brengen in Brabant, in de Langstraat, in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, doordat alle moeders den moedercursus gaan volgen, die door eene deskundige als zuster van Gelder in den Gildenbond wordt gegeven en die voor de vrouwen baast geen kosten, geen tijdverlies, maar wei voorlichting en leenisg in zulk een gewichtige zaak, voor het huisgezin zooveel blijdschap en voor godsdienst en maatschappij zulk ten toekomst b en- gen zal. Dus allen op naar den moedercursus op 18 Mei a.s. Vrouwen van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, kent uw moe derplicht I Mannen van Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, kent uw mannenplicht en zet uw vrouwen aan tot het volgen van dezen cursus In de Maandag 1.1. te Tilburg ge houden Hoofdbes.uursvergadering van Wij vernemen dat de cursus voor kostprijsberekening aan de Rijksvak school alhier niet zal doorgaan wegens te geringe deelname. Door de Waalwijksche Burger wacht zal worden deelgenomen aan de Nationale schietwedstrijden uitgeschre ven door den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten. Op Zondag 22 Mei zal een plaatse- j lijke schietwedstrijd gehouden worden ter bepaling van het vijftal, dat de Burgerwacht zal vertegenwoordigen. Voor de leden der Burgerwacht bestaat gelegenheid om zich te oefenen op Woensdag 18 en Vrijdag 20 Mei te half acht en Zaterdag 21 Mei te 3 uur j nam. op de binnenplaats der St. Petrus- school. Nieuwe leden kunnen zich alsdan aanmelden. Naar men ons mededeelt, zal op den 2en Pinksterdag, met 't oog op de Encycliekmeeting te 's-Bosch, de tram welke 9.25 uit Tilburg9 vertrekt en op Gebr. den Ouden, De afdeeliug Schoenmakerij der Rijksvakschool bracht 1.1. Dinsdag een bezoek aan fa. Kulche te Rotterdam, om de verschillende machines voor het Ago- lijm-systeem in oogenschouw te nemen, waarvan genoemde firma importeur Is. Naar wij vernemen is het bestuur van de Koninklijke harmonie Euphonla uit Kaatsheuvel met een mooi voorstel bij het bestuur der Ltedertafel Oefening en Vermaak» alhier gekomen. Euphonla wil hier een concert komen geven indien de Ltedertafel dit als tegen-prestatie wil doen ln Kaatsheuvel. Wij twijfelen er niet aan, of dit voorstel zal door de Liedertafel gaarne worden aangenomen. De aanbesteding van de Haagsche Vakschool heeft ten overstaan van het bestuur der H. S. P. V. den 4 Mei in het Z.-Holl. Koffiehuis plaats gevonden. Er waren 11 inschrijvingen onder de volgende namen en bedragen F. L. Pennings, den Haag f 165,900.- Zon- en Feestdagen slechts loopt tot Kaatsheuvel, evenals gewoon op werk dagen doorloopen tot 's-Bosch, om de deelnemers van Waalwijk, Baardwijk, Drunen en Vlijmen te kunnen vervoeren. N.V. Chroomlederfabriek de Hinde, te Tilburg. OprichtersB. V. Pes- sers en W. A. M. Pessers, beiden in dustrieel te TilburgA. D. van Delft en H. H. van Delft, beiden lederfabri kant, vroeger te Waalwijk, thans te TilburgH. F. A. M. van der Eerden, vroeger reiziger te 's Bosch, thans leder fabrikant te Tilburg. Doelhet exploi- teeren eener lederfabriek, voorts het fabri- ceeren en in den handel brengen van leder, enz. Duur20 jaar. Kapi taal f 30.000 in 300 aandeelen op naam van f 1000 elk, waarvan er 110 zijn geplaatst en volgestort, deels in contan ten, deels door inbreng van onroerende goederen. Inbrengeen looierij met pakhuis, erf en tuin aan de Hoogtestraat te Tilburg, benevens de daarin aan wezige machinerieën en gereedschappen, alles in eigendom toebehoorende aan den eerstgenoemden oprichter, een en ander ter waarde van f28.000. Be stuur: 2 of meer directeuren, onder toe zicht van een raad van commissarissen, bestaande uit 3 of meer leden. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de heeren A. D. van Delft en H. F. A. M. van der Eerden en tot commissarissen de heeren B. V. Pessers en W. A. M. Pessers, allen voornoemd en C. B A. M. Pessers, industrieel te Tilburg. In de 29 April te Delft gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Deut sche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek 199.500.- 202.222.- 204.535.- 205.800.- 205.800.- 206.900.- 216.000.- 219.500.- 227.000.- 248.269.- Alphen a. d. R. en Leiden C. v. d. Vliet, den Haag A. J. v. Kleef, den Haag L. Kooien Zn. den Haag C. J. v. Vreeswijk M. Vrijenhoek Fa. Boon, Amsterdam Th. Jansen, den Haag K. Brand en J. Juffer, Rotterdam Fa. Kasteleijn, den Haag De gunning zal binnen 14 dagen worden bekend gemaakt. Zondag I Mei hield de postdui venvereniging „de Postduif" een wed vlucht van Mechelen. De uitslag was als volgt Aankomst C. Dekkers 1 prijs 10 uur 45 sec. idem 2 prijs 10 uur 1 mnt. 53 sec, Ant. v. Eijck, 3 prijs 10 uur 5 mnt. 27 sec. C. Dekkers, 4 prijs 10 uur 7 mnt. 27 sec. Gebrs. v. Bladel, 5 prijs 10 idem 6 10 j. v. Delft, 7 prijs 10 Ant. v. Eijck, 8 prijs 10 uur 25 mnt. J. de Graaff, 9 prijs 10 uur 31 mnt. 32 sec, Gebrs. v. Bladel, 10 prijs 10 uur 31 mnt, 49 sec. j. Lensholz, 11 prijs 10 uur 35 mnt. 29 sec. Adr. Hensen, 12 prijs 10 uur 36 mnt. 55 sec. Zondag 8 Mei hield de postdui venvereniging „de Postduif" een wed- uur 8 mnt. 14 35 sec. uur 19 mnt, 17 sec. 22 sec. den Ned. R. K. Bond van Schoenfabri- voorheen Alex Adam te Delft, werd de vlucht uit Quievrain. De uitslag was als kanten werden tal van ingekomen stuk ken en huishoudelijke zaken behandeld. Breedvoerig werd de crisis-actie be sproken. Als mogelijke hulp werden onder 'toog gezien, prohibitieve maat. regelen, toeslag op de loonen, het be schikbaar stellen van 't wachtgeld door 'trijk aan patroons, die ondanks slapte toch doorwerkendeze denkbeelden werden öf niet wenschelijk, öf niet be reikbaar geacht. Ten slotte kwam men tot de conclusie dat de industrie alleen te helpen was door het eene doeltref fende middel, de buitenlandsche con currentie terug te dringen door ten min ste gelijke prijzen, door een toeslag van rijkswege, die het verschil wegneemt van den zelfkostprijs van het binnen door de directie aangeboden balans- en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend bedraagt nihii (v.j 12 pCt.). De aftredende commissaris, de heer J. C. J. Knegt, werd herkozen. Tot mede directeur der vennootschap werd be noemd de heer B. Elzas te Waalwijk volgt J. Schalken, 1 prijs Idem, 2 A. Stokwielder, 3 prijs 11 Aankomst 11 uur 52 mnt. 5 11 54 32 sec. De W.V.V. Quick is er in geslaagd I Jos. Hensen, voor 2den Pinksterdag een sterke ver- eeniging te gast te hebben. Alsdan zal Quick 1 spelen tegen Ex celsior 1 uit Nijmegen op het terrein van Quick. Deze vereeniging speelt in de Zuide lijke 2de klas R.K.N.V.B. waarvan zij dit seizoen kampioen is. Hoewel der gelijke vereenigingen niet anders dan tegen zeer hooge geldelijke vergoeding uur 54 mnt. 39 sec. 11 11 uur 58 mnt 57 sec. uur 59 mnt. 51 sec. landsch fabrikaat en den verkoopprijs, komen, was het van Quick toch een goed idee om zoo'n vereeniging uit te noodigen, waardoor de sportliefhebbers van goed voetbalspel kunnen genieten. De photo van het Nijmeegensch Xltal dat bij den heer L. v. Adelberg staat, geeft reeds de overtuiging dat Quick een stoere tegenstander krijgt, waaraan het handen vol werk krijgt. Aanvang half drie. Onze R.K. Voetbalver. „H.E.C." is het 11 Zondag mogen gelukken op de Seriewedstrijden van B.F.C. Tilburg den eersten prijs, 'n prachtig zilveren lauwerkrans, te behalen. De eerste wed strijd werd gespeeld tegen Wilhelmina door dumping en valuta-oorzaken" ver laagd, van het geïmporteerde artikel. Men achtte dit 't eenige redmiddel in dezen onzekeren tijd, al schatte men den toeslag gemiddeld op 16 pCt., maar het geldt hier een industrie met ruim 7000 arbeiders. Nogmaals zal eene com missie deze aangelegenheid bij den minister uiteenzetten. Omtrent de huisindustrie zal een uit voerig rapport aan den Directeur-Gene raal van den Arbeid worden gezonden en gevraagd om den inspecteurs de be voegdheid toe te kennen om langer dan zes dagen overwerk-vergunning te geven 12 uur mnt. 39 sec. 15 sec. W.^dde Vraa,g 111 Tilburg en gewonnen met 1-0. Ver bevestigend beantwoord, dat een col lectief contract nog wenschelijk werd geacht, en besloten een schrijven te richten aan de arbeiders-organisaties omtrent de punten in hun vorig schrij nen naar voren gebracht. Als prijs wordt gesteld op verdere gedachtenwisseling ten deze, wordt spoedig antwoord verwacht om 4 prijs 11 uur 56 mnt. 2 sec. W. de Graaff, 5 prijs 11 uur 56 mnt. 24 sec. Gebrs. v. Bladel, 6 prijs 11 uur 58 mnt. 19 sec. J. de Graaff, 7 prijs W. de Graaff, 8 prijs Ant. v. Eijck, 9 prijs Frans Schoemans, 10 prijs 12 uur 2 J. Schalken, 11 prijs 12 uur 2 mnt 36 sec. J. de Graaff, 12 prijs 12 uur 2 mnt. 41 sec. De Postduivenvereeniging hield Zondag jl. een wedvlucht van uit Zwolle, de prijzen werden behaald als volgt le prijs J. v. d. Pennen. 2e M. d. Volter. 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e H. Hensen. M, d. Volter. J. d. Graaf. M. d. Volter. J. v. d. Heijden. M. Vugts. J. d. Graaf, j. Verhagen. J. d. Graaf. DRUNEN. D.F C. 1 zal deelnemen aan grootste volgens kwam de mooiste wedstrijd van den dag, nl. Volt IH.E.C., welke door laatstgenoemde eveneens met 1—0 ge wonnen werd. Voor de derde keer moest onze vereeniging nu 't veld be treden en kampen tegen 't sterke Riel, dat was vrij geloot voor de demi-finale 'ordtDoor vermoeidheid konder. onze jongens I de" se"rïe«dsTr'iMm'te' Ois'ler'S™ zaak zooveel mogelijk te bespoedigen! j gever,"»'wteteT"ookfm ÜeS 22 Door de vergadering werd uitging, niet verder te brengen, dan 'n I De Keuringsraad zal voor de haar midden eene Commissie benoemd, gelijk spel 0—0. 't Lot deed deresten die tot taak heeft de verdere voorbe- de le prijs ging mee naar Waalwijk 't Tweede elftal weerde zich in Sprang geducht tegen het sterke Excelsior I Capelle en leed een eervolle nederlaag van 1-2. reiding van een collectief arbeidscontract met de arbeidersorganisaties en het voeren der onderhandelingen daarover, bestaande uit de heeren B. Timmermans, Voorzitter. M. J. H. Denleneer, Secretaris. H. J. W. van Boxtel, A. A. van der Heijden, A. Hoogenbosch, Jos. J. Klijberg, Chr. Vesters. Het kindertoeslagfonds zal blijven ge heel zooals het thans functioneert. Verzoeke berichten en advertenties voor ons blad, bestellingen enz. voor j de drukkerij, zooveel als eenigszins mo gelijk is ten Kantore te bezorgen. Waalw. Stoomdr. Antoon Tielen. militieplichtigen uit deze gemeente te Heusden op het Gemeentehuis zitting houden en wel op 22 Juni a.s. des n.m. 12V« uur, Met de afgeloopen kermisdagen was het alhier tamelijk druk. Met de a.s. Pinksterdagen belooft het drukker te worden daar het dan te Heusden geen kermis meer is. De kermis had een kalm verloop. - A.s. Zaterdag des n.m. ten 6 uur zal D.F.C, I een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen H.E.C. III uit Waalwijk. Reeds een 20-tal gymnastiekver- i. Het blijft steeds een uiterst moeilijke kwestie, iets bepaalds en zekers, dus iets, wat op waarheid gegrond is, mede te dee- len omtrent het juiste tijdstip van het ont staan eener gemeente, met daarbij behooren- de bijzonderheden. En geen wonder: de ori- gineele bescheiden, die daarover moeten be slissen en die wel eenmaal in wezen zullen zijn geweest, zijn in den loop der eeuwen meex-endeels verdwenen en gewoonlijk niet meer terug te vinden. Nog lastiger wordt dit, waar het een gemeente als Capelle geldt, die eertijds in onderscheidene onderdeelen (ambachten) schijnt verdeeld te zijn ge weest, wier namen nu bijna vergeten zijn en vroeger vaak dooreen gehaspeld werden. Vroeger en later is er gesproken geworden van NederveenCapelle, 's-GrevelduinCapelle, Z uidewijnCapelle, VrijhoevenCapelle. Oogensehijnlijk en op de namen afgaan, de hebben die plaatsen in één opzicht iets gemeenschappelijkshet begrip Capelle. AVat is nu de ware beteekenis en het ver band dier ambachten? Alvorens deze vraag te beantwoorden, gaan wij eerst eens zien, wat een vroegere predikant van Capelle, Alphonse Pierre Antoine Du Cloux, die in 1860 het 250-jarig bestaan der Hervormde gemeente aldaar herdacht en bij die gele genheid een theologisch-geschiedkundige feestuitgave het licht deed zien, daarom trent mededeelt. .Du Cloux, die ik moet het volmondig bekennen over het algemeen goed schijnt ingelicht te zijn geweest, schrijft o.m. het volgende „Kapelle, anderen schrijvenCapelle, is „van ouds in 3 ambachtsheerlijkheden ver beeld geweest, die door de heeren des lands „in leen werden uitgegevente wetenin „de heerlijkheden Neerveen of Nederveen, „Sydewimde, later Zuidewijn, en Schrevel- „duin of Schrevelsduin, later 's-Grevelduin. „Neerveen of Nederveen werd, misschien „reeds in overoude tijden, door het geslacht „Nerven, of door sommigen ook genoemd „Nederven, bezeten. Waarschijnlijk is door „Nerven aldaar eene kapel gesticht, die me nde door de bewoners der omstreken werd „bezocht, en waardoor welligt de naam Ca- „pel ontstaan is. Zeker is het, dat het bege- „vingsregt der kerk van Capel aan de Ner- „ven's of Nederveen's behoord heeft, daar „bij testament van Gerrit van Clootwijk, „van 15051542 pastoor te Capel, aan Arie „van Nerven eene som van 50.wordt ge- „maakt om daarmede te deffenderen zijn regt van zijne collatie of presentatie der- „zelver kerken, onder bepaling dat gemelde „som door de executeuren hem moest gege- „ven worden ter tijde als hij die van doende „tot 't regt zal hebben. De heerlijkheid van „Nederveen-Capelle behoort tegenwoordig „(1860) aan den heer Mar. J. A. Lentfrvnk „te Rotterdam. „De heerlijkheid van Seijdewinde of Zui- „dewijn werd bij gifte van hertog Albrecht „van Beijeren aan Jan van Zijdewinden op „gedragen. De ridder Dirk van Merwede, „kamerling van Philips van Bourgondië, „verkreeg haar in 1432. In dit geslacht „verbleef zij tot- het jaar 1544, wanneer „eene dochter uit dat geslacht ze bij haar „huwelijk in dat. van Nuyssenburg bragt, „welke de gemelde heerlijkheid tot het jaar „1758 heeft bezeten, wanneer ze bij erfenis „aan Bernardus van Niel, drossaard van „liegen, is gekomenwijders door huwe- „lijksvereeniging in het geslacht Montens „gebragt, is zij in 1821 door overlijden van „vrouwe Catharma Montens douaricre de „Rog op den tegenwoordigen eigenaar den „heer A. J. J. de Rog vervallen, die alhier „op het oude kasteel woont. „De heerlijkheid van Schrevelduin of Schrevelsduin werd met de gansclie streek, „gelegen boven Geertruidenberg tussehen „den Overveen en de palen of grenzen van „Bxabant en strekkende tot de ambachts heerlijkheid van Besoijen, tot zoo verre „bekend is, het eerst voer de helft bezeten „door Willem Schrevel, daarna door zijn „zoon Adriaan voor drie kwart gedeelten, „die een achtste verkreeg bij opdragt van „jonkvrouw O. van de Merwede en het an- „dere één achtste bij overgifte van Tielman „Oem van Wijngaerde, het één-vierde in de „thijnden werd hem opgedragen door Jacob van Gendt, die mogelijk het overige één derde in de heerlijkheid bezat. Bij den „dood van dezen werd zij bezeten door zijne „dochter lsabeel, welke haar als een onster felijk erfleen van Karei den Stoute ver- „kreeg. Den 7 November 1470 werd zij door „hertog Haximiliaan en zijne gemalin Ma- „ria overgedragen op Barbera Schrevels, „dochter van lsabeel en van haren geëchten „man en voicht Jan. Roelant. Na Barbera, „waarschijnlijk de laatste uit het geslacht „der Schrevels, is de heerlijkheid, volgens „de bépaling in laatstgenoemden verlijd- „brief gemankt, overgegaan op haren oud- „sten zoon, in onecht geboren, Jan van Ra- „venschote, die bij hertog Maximiliaan in „hooge gunst schijnt te hebben gestaan. „De familie Ravenschote heeft haar beze- „ten tot op den 28 Junij 1669, als wanneer „zij benevens Cnoppen Ambacht (gelegen „aan de Sprangschestraat) en de moeren „van Hedel door Hubert van Ravenschote „is verkocht aan Philip Hendrik baron de „Steenhuis, wiens erfgenaamen haar nog „heden bezitten (1860). „De naams-oorspróng van 's-Grevelduin „laat zich dus zeer gemakkelijk oplossen, „wanneer men weet, dat deze heerlijkheid „meerendeels uit zandgrond en moeras be- „staat, waartegen in vroegere eeuwen niet „zelden het vloed- of zeewater gespeeld en „alzoo nog onbebouwd zijnde, geheel naar „een duin geleken zal hebben. „Vrijhoeve of Vrijhoeven-Cappel, eigen- „lijk vier hoeven moers, gelegen onder 't ambacht van 's Grevelduin, werd in 1388 „door Aalbrecht van Beijeren, destijds Ru- „waart van Holland, vrij van tienden „(waaraan het zijnen naam Vrijhoeven ont- „leent) verkocht aan Zeger Floriszn., welke „verkoop in 1390 door Aalbrecht, als graaf „van Holland, met nog andere voorregten „nader is bekrachtigd. Het moer van Hcdel, „aldus genaamd daar het een bijzonder „eigendom van den Heer van Hedel was, „behoorde tot in 1815 aan de gemeente Ka- „pelle, maar is alstoen bij de Vrijhoeven „gevoegd en maakt het oostelijk gedeelte „dier gemeente uit. „Vroeger behoorde ook onder de parochie „van Capel de zoogenaamde Berkhaag, thans „het westelijk gedeelte van Sprang, alsmede „het oostelijk gedeelte van AVaspik, 's-Gre- „velduin-Waspik en Klein-Waspik genaamd „kerkelijk zijn de inwoners van de Berk- „liaag eerst in 1616 te Sprang ten doop en „ten avondmaal toegelaten en dat nog tot „wederzeggens van die tot Capel. „Kapelle, als in den grooten Zuidholland- „sehen of Dordschen waard gelegen, behoor- „de voorheen onder de provincie Zuid-IIol- „landbij de Pransche overheersching on- „der de Monden van den Rijndaarna is „het met Noord-Brabant vereenigd. Het „behoorde onder de gemeenten, die geheel „verwoest werden in den vloed op den 19 „November 1421, de Elizabeths-vloed ge- „naamd, waardoor 72 dorpen door de golven „verslonden zijn geworden; Kapelle kwam „echter weder boven. „Het dorp lag vóór den vloed meer noord- „waarts, waarschijnlijk midden in den pol- „der van Nederveen, waar deze het hoogste „is, althans vroeger werden in die hoogte „bij ontgronding nog steenen gevonden. De „buitengehuchten zijn vermoedelijk reeds „voor den vloed gedeeltelijk bebouwd ge- „weest. AVaarschijnlijk eerst na de bedij- „king is men, eenige minuten gaans zuid- „waarts, onder de ambachtsheerlijkheden „van 's-Grevelduin, beginnen te bouwen. He „gehuchten van Kapelle zijn de Nieuw- straat of Heistraat, Hooge Vaart, Nieuwe „1 aart, Willem van Gcndsvaart en een ge deelte van de Lage Zandschel". Besoijen. •T. VAN DER HAMMEN Nicz. t.nMlnu 1 1J i n A At" Hn rl! fn/lHn nnn <v/\L J I, I 1 i 36 4e f- os 53

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9