Markode Bandiet I „N00 RD-B R AB AND" I WAALWIJK. I I Gemeenteraad FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven ÜUMMSR^ WOENSDAG 18 MEi 1921 Ut JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. l. bonnementsprljs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveW aal wij kuch e Stoomdrukkerij An toon Tielen Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1.60. Reclames 40 cent per regel. Telegr.-AdresECHO. GEERTUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 14 Mei des middags ten 2 uur. Voorzitter Mr. H. Allard. Ongeveer 2.S0 nar opent de Voorzit ter de vergadering, afwezig de heeren Timme'rmans en Smolders. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld, AAN DE ORDE 1.' Ingekomen stukken. schrijven van Ged. Staten houdende aanmerking op de verordening betreffen de de vaststelling van den H. Omslag. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten aanmerking maken op art. 4 dat zegt dat van f 700 geen belasting zal worden geheven. Dit was er bij gevoegd op verzoek van den inspecteur der Rijks Directe Belastingen omdat van iemand met een Inkomende van f 700 waarvan f600 afgaat voor noodzakelijk levens onderhoud, minder inkomt als er moeiten voor moet worden gedaan. Ged. Staten wenschen het echter en stellen het zelfs ais elsch, het te laten vervallen om de verordening goedge keurd te laten krijgen. Wordt conform het voorstel van Ged. Staten besloten. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat wijziging van de begrooting moet plaats hebben, wijl tengevolge van de -nieuwe onderwijswet, de gemeente ver plicht is, eene verhooging van salaris aan de onderwijzers te geven, wat de gemeente zal komen te staan op f 2000. In een volgende vergadering zai dit worden besproken. Schrjjven van C. Heessels, houdende het verzoek hem een stukje grond te willen verkoopen gelegen naast zijn eigendom om daarop een huis te doen bouwen. Deze grond is gelegen in het verlengde van de Branderstraat. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor aan het verzoek te voldoen, omdat naar hun meening nog voldoende breed'e genoeg overblijft Voor verkoop nl. 6.65 M. Betreffende dit terrein stellen Burg. et> Weth. voor nog eene afwachtende hou ding aan te nemen, zulks opdat men V09r het achter gelegen terrein altijd, als dit noodig ls, een uitweg kan makeo, en de grond te verkoopen voor f 5.-— per M'. Scherp. Hoe diep is dit terrein. Voorzitter. 20 M. Meijer. Moet er nu ook geen tfld worden bepaald wanneer men moet bouwen. Voorzitter. Hij had het al lang moeten doen, maar heeft uitstel gekregen omdat het voor bouwen zoo'n moeilijke tijd was. Nu de materialen echter zijn ge daald. zal hij spoedig gaan beginnen. Scherp. Ik hoor dat het koper anders weer duur wordt. Dat is gestegen var 93 cent op f 1.10. Tak. Tegen welke prijs ls die andere grond verkocht. van ,J)e Echo van het Zuidenf'. door Louis Boussenard. Voorzitter. Ook voor f 5 de Mz. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. Schrijven van de N.V. Machinefabriek Schippers en Van Dongen, waarin ze wijzen dat de toegang tot hun terreinen zeer wordt bemoeilijkt door de zand- hoopen. Adressanten vragen het werpen van zand daar te verbieden. Voorzitter. Die klacht is zeer gegrond en dat daar steeds hoopen zand liggen, wat het verkeer belemmert, Is te wijten aan het onhebbelijk optreden van den aannemer Ploeg. Deze verootlooft zich deze ongepastheden en hem is daar al meermalen op gewezen, doch hij schijnt er zich niet veel om te bekommeren. Burg. en Weth. zullen streng op gaan treden en maakt hij op geen gepaste wijze gebruik, dan zullen we maatregelen treffen en voorwaarden stellen, die het verkeer daar ter plaatse verzekeren. De heer Tak vraagt of het niet beter zou zijn ineens een radicale verbetering te brengen want zoo zal er stremming ln het verkeer blijven. Die zandhoopen moeten met zorg worden opgezet en dan nog zal het daar te smal blijven. Het ls een toestand die nit t bestendigd kan blijven. Kan er geen andere ge legenheid worden aangewezen, vraagt spr. Aan de Donge is het een etbarme- lijke toestand. Is het wel de eenige ge legenheid waar zand gelost kan worden. In de binnenhaven kan het niet. De Voorzitter zegt, dat ze daar ter plaatse steeds het liefst zullen blijven lossen, al wordt het ook op andere plaatsen in orde daarvoor gebracht. De kwestie zit 'm daar maar ln, dat ze daar niet zoo ver behoeven te kruien. Men kan, als het behoorlijk wordt opgeschept, het heel goed in orde houden daar. De heer Tak wijst er op dat het een zeer primitieve boel ls. Vroeger is er al eens op aangedrongen om een school ing te zetten en hij is van meeolng, dat dit alleszins gegrond ls als daartoe wordt overgegaan. Voorzitter. Dat besluit is al genomen. Tak. Ja, maar wanneer zal dat wor den uitgevoerd. Voorzitter.Als de toestand wat ge regelder ls, zal er toe worden over gegaan, is afgesproken. Tak. Dan is de schuld ook aan het gemeentebestuur en niet aan de parti culieren. Voorzitter. Als men hier die onhebbe lijkheden van den aannemer van der Ploeg gaat steunen, weet Ik het wel. Mij ls het al lang genoeg geweest om die onhebbelijkheden en brutaliteiten te moeten slikken. Die mijnheer doet alles maar wat hij wil. Anderhalf jaar lang heeft hij een stelling om een huls laten staan 't en zand smijt hij hier en daar maar neer. Tak. Als Ik zeg dat het de schuld van de gemeente is, dan bedoel Ik me daar zelf ook mee. Er ls al meermalen over een stokje schoeiïng gesproken. De N V. Machinefabriek Schipper en van Dongen heeft al meermalen over de belemmering van het verkeer daar ter plaatse eeklaagd en toen gold bet niet den aannemer van der Ploeg en daarom zou Ik aan zoo'n toestand een eind willen maken. De Voorzitter gelooft dat, al zou men alles doen op andere plaatsen, men daar steeds het zand blijft lossen. Dat op zichzelf geeft niets, als men dan maar behoorlijk de boel ln orde maakt en niét steeds zeer onhebbelijk Is. De heer Segeren geeft in overweging voor te schrijven hoeveel tijd men mag hebben. Men moet de gelegenheid geven het zand te kannen opmeten en ls het schuitje leeg. dan moet ook een tijd bepaald worden dat het moet worden opgeruimd het verzoek ln te willigen. Er kan voor zoover dit noodig is, een riooleerlng worden aangelegd. Meijers. Het is een mooie aanbieding. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het verzoek in te willigen. De Voorzitter zegt meermalen aan vraag naar bouwterrein te krijgen en dan gaat 't als met haast bij eiken handel om de keus en den prij9. Daarom zou het voor Burg. en Weth. gemakkelijk zijn Indien ze het gevoelen van den raad in deze kennen. Wanneer Burg. en Weth. kunnen zeggen dit terrein kost zooveel en dat zooveel, dan zal dit den veikoop in de hand werken en zeer zeker de Voorzitter. Het best zal zijn eene ver- onderhandelingen bespoedigen. Burg. en ordening te maken waarin alles wordt bepaald, ook over welk tijdperk men moet betalen, per week of per dag, dan zal wel zorg gedragen worden dat alles op tijd is opgeruimd. Scherp. Dan zal het 't best zijn per dag te bepalen. Daartoe wordt besloten. Vervolgens doet de Voorzitter mede- deeling dat van de Rijksverzekerlngbank jerlcht ls Ingekomen dat geld verkregen can worden tegen 6 pCt. doch dat deze rente moet worden betaald zoolang de aflossing zal zijn geschied, ln dit geval 60 jaar. B. en W. achten dit nogal bezwaarlijk want ook ln de rente zal wel een daling komen. Deze kan wel op 4 misschien wel op 3 komen, daar kan niemand iets van zeggen en als dan de leening op de voorwaarden als wordt gevraagd, wordt aangegaan, dan zou men later het gemeentebestuur bet verwijt maken, dat men zorgeloos met de finantiën der gemeente heeft omgesprongen. Beter achten B. en W. het, nog eens te zien, of men niet beter terecht kan. Daartoe wordt besloten. Schrijven van C. Dirven, houdende iet verzoek om ontslag van erfpacht van een perceel grond, gelegen nabij de voormalige molen. Voorzitter. Op dat terrein heeft een schuur gestaan toen het nog Staatseigen dom wa9. De schuur Is al gerulmen tijd afgebroken en toen Is het terrein door Dirven gebruikt vct»r bergplaats. Dit nu heeft h3 naar het schijnt ook niet meer noodig, en met het oog op de bestaande bonwplannen ls het van belang dat het gemeentebestunr dé beschikking heeft over dat terrein en daarom stel Ik voor 66) Joannes t... de oproerlingenik ben verloren I Ja, Marko» gij zijt verloren, ea niets kan Q redden. Gil ziit de nterksten,.. vermoordt me! Wij zijn rechters en geen beulen Och! allemaal woorden!... Vermoordt Weth. stellen voor den prijs van den grond, gelegen op het voormalig exer. citieterreio, te bepalen op f 5.-— per M2., behalve voor het station en van den weg naar de brug. Dit te bepalen op f 7.— per Ma. Dit zijn ook de prijzen van den vorigen raad en is algemeen als billijk aangenomen en meestal is daar ook voor verkocht. Segeren. Om den hoek van de Station straat zou Ik den prijs ook op f7. bepalen. Voorzitter. Dat is daar overal mooi voor winkels, want het ls er een drukke passage. Bij Santbergen, daar zal men het wat minder moeten geven. Dat terrein is wat vrfl gehouden om het later eens aan een groote inrichting te kunnen verkoopea. Meijer. Ik zou aan het station een flinke ruimte houden. Dat ziet men overal en nu het hier ln de toekomst een voornaam station wordt, zou Ik daar ook rekening mee houden. Voorzitter. Daar ls een breedte van 60 Meter voor genomen. Segeren. Dat is volop genoeg. Voorzitter. Het blijft een groot plein. De heer Scherp geeft in overweging om een bord te plaatsen waarop ls aan gegeven welk bouwgrond te koop is De Voorzitter zegt dat dit reeds is besloten. Htj beeft den opzichter al eens opdracht daartoe gegeven en zal het nog eens doen. De heer Meijers w|jst er op, dat voor onderhoud der straten een bedrag ls uitgetrokken. Hij wijst op den slechten toestand van de Elisabethstraat en geef< In overweging daar trottoirs te doen aanleggen. De Voorzitter zegt alles zooveel moge Opgericht Verzekerd Kapitaal Reserve 1843; 25.586.757.— 3.1l3.7o7.— lijk in orde te znllen laten brengen. Tot lid van de raad van beheer wordt jenoemd de heer Mr. AUard. De Voorzitter w|jst er op dat er nog terrein open blijf liggen achter Heessels. Blijft dat daar zoo liggen, dan zal het een vuilnishoop worden. Daarom hebben >urg. en Weth. gedacht deze terreinen in gebruik te geven aan particulieren voor het aanleggen van tuintjes. Dat moet gebeuren onder beding dat het ten allen tijden kan worden opgezegd als het noodig isechter zal dat altijd wel een maand of drie van te voren kunnen geschieden, zoodat de oogst er eerst kan worden afgehaald. Wordt het terrein zoo herschapen ln ulnijes, dan zal het er heel wat ooglijker uitzien dan nu wanneer het ongebruikt blijft liggen, want dan zal door ledereen wat vuil op worden neergeworpen, 'n Groote opbrengst zal het wel niet geven, maar Iets, zegt de Voorzitter, zou laten betalen, aangezien het dan altijd wat meer op prijs wordt ges'eld daa wanneer men het voor niets heeft. Zou men het voor niets gaan geven, dao zou het kunnen gebeuren dat men het er ook zoo weer bij laat liggen en dat moet^nlst worden voorkomen. Bnrg. en Weth. betreuren dat daar niet eerder aan gedacht is. Ze zijn pas op het idee gekomen toen daar dat stuk and tusschen Jansen en Heessels onge bruikt bleef liggen. Nog kan er echter goed wat op worden geteeld als boonen, kool enz. Misschien zijn er ook wel die er bloemen willen neerzetten, dat zou nog wel mooier ztjn. Tak. Ik vrees dat de menschen er niet hard om znllen loopen. Voorzitter. Omdat het nu wat laat geworden is. Maar ze kunnen er toch nog velerlei dingen teelen. Tak. Er moet daar dan een behoor lijke afrastering worden gemaakt. Tus schen die tuinen zelf moeten de huurders maar voor zorgen, maar voor aan de straat zal de gemeente zelf moeten doen. Segeren. Daar zou een heining gezet moeten worden. Voorzitter. Als blijkt dat dit noodig is, kan daar later nog over worden gesproken. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het terrein als door Burg. en en Weth. voorgesteld, te verhuren. Voorzitter. Voor het bouwen van een kiosk is than9 geld beschikbaar en nu wil men spoedig tot het bouwen daarvan overgaan, waarom het noodig is te be spreken waar de kiosk zal worden ge plaatst. Drie ponten komen daarvoor in aanmerking. Het eerste punt is voor de Koestraat, maar dat heeft dat bezwaar, dat het daar altijd trekt en daarom hebben de executanten tegen plaatsing daar be zwaar. Een ander genoemd punt ls op de Erfhuizen. Plaatsing van de kiosk daar zou het gezicht benemen op het mooie monumentale kerkgebouw en dat zou jammer zijn. Dan ls er nog een punt en dat is daar waar de feestcommissies van alle gelegenheden die zich hebben voor gedaan, de kiosk hebben geplaatst en dat 19 voor het Raadhuis. De kiosk kan daar zoo worden ge plaatst dat er voldoende ruimte over blijft voor de passage voor het raadhnl9, want slechts voor een klein gedeelte zal de kiosk op de groote keien komen. Het doorzicht ln het laantje, wat zoo mooi is, wordt ook niet belemmerd en voor bet kermisterrein (9 het ook niet hinderlijk. Segeren. Is het nu officieel dat de kiosk root het Raadhuis komt. DË ECHO VAK HET 'MM, DERDE DEEL. DE GEZELLEN VAN HET DYNAMIET. VI. GROOTE MIDDELEN. Hij ligt op den grond uitgestrekt en met een enkelen oogslag, sneller dan de gedach te, bemerkt hij het reine blauw des hemels, op welke de bergen zich uitlossen. Een mil de zon overstroomt met haar glanzend licht de blanke toppen... De zwaluwen scheren rond, aardige schreeuwtjes slakende, vroo- lijk en blijHet jeugdige loover der hoo rnen trilt... Nooit kwam hem de natuur zoo schoon voor! Nooit ademde hij met meer wellust de lucht ln van den geboortegrondEen glim van gevoeligheid verzacht den wilden schijn zijner roofdierenoogen, wanneer zijn blik zich onweerstaanbaar aangetrokken ge voelt door het flikkeren der bajonetten. Hij ziet de patriottenze zijn somber, vastberaden, onmeedoogend, en hij beseft alles, 't Is het einde van zijn gulden droom. Hij ploft onvermijdelijk neder van het voet stuk waar zijn stoutmoedigheid hem op- heesch, waar zijn wreedheid hem op hand haafde En met heesche Btem roept hij uit me en dat er een einde aan kome Was ik in uw plaats, Joannes, ik deed het ook; ik zou er waarlijk niet zooveel omslag over maken Gij ducht dus zeer een langzame dood, voorafgegaan van al die verfijnde wreed heden welke u vindingrijke woestheid uw slachtoffers verduren deed? Ja, dat is het wel: Marko de Bandiet, Marko de bloedman, onmeedoogende beul, vreest het lijden. Zich zoo wel doorgrond zieade, huivert hij geweldig, wringt zich ineen ónder de banden die hem knellen, als hoopte hij ze te breken, en, zijn stoutmoedigheid terug vindende, antwoordt hij met hoogmoedige brutaliteit Gij liegt, boer De bey van ICossovo ducht niets! en nie mand zal er zich ooit op beroemen dat hij hem zag beven... gij zoomin als wie ook! Joannes schokschoudert en antwoordt kalm Ge zeidet daarevenallemaal woorden, enkel woorden!... Gij gaat geoordeeld wor den Mij oordeelenWat klucht!... Maar zeidet gij niet, een oogenblik geleden, dat mij niets redden kan? Vermits ik op voor hand veroordeeld ben, doodt mij dan en komt niet op tegen mijne woorden, als ik u moordenaars noem Gij ook noemt mij moordenaar omdat ik doodde terwijl we met tien, zelfs met twin tig tegen een enkele stonden... Het is zoo!... ik geef het toe en ben er trotsch over Ik ben een moordenaarMarko de Bandiet Maar heden zijn de rollen omgekeerd!... Gij zult met twintig man een enkelen weer- loozen soldaat ombrengen en gij geeft u uit voor rechters! Schijnheiligenvalsche dapperen!... spotbeelden van eerlijke lieden!... Ge zijt enkel moordenaars!... Neen, gij liegt, Marko! antwoordt Jo annes ijskoud. En ik zal het u bewijzen! Dlmltrtus, vriend, snijd, als Ik het u ver- zoeken raag, de boelen door van dien man. Zonder aarzelen, ontlast de patriot den gevangene van zijne boelen. Sta op, Marko! spreekt Joannes. De bandiet kan zijn ooren haast niet ge looven. Hij staat op, rekt zich uit, doet zijn gewrichten kraken en slaat werktuigelijk zijne hand aan de sabel welke hij nog al tijd aan zijne zijde draagt. Ja, gij raadt het, vervolgt de jonge aanvoerder, ik verleen u het recht u te ver dedigen... man tegen man!... Ik ben uw tegenpartij. O! ik wil gaarne mijn leven tegen 't uwe in de weegschaal leggen... een tweegevecht tot den dood welke onzen rassenstrijd als verpersoonlijktChristen tegen Muzel man... Macedonië tegen Turkije!... Zijt ge gereed, Marko!... Gij makkers, schaart u in den kring rond ons! De patriotten volbrengen dit bevel, om een afstand van drie stappen tusschen hen te laten, maken zij eenen kring van onge veer twaalf meter doorsnede. Te midden van dien cirkel staan de twee tegenstanders. Met breed gebaar trekt de pacha zijn krommen sabel uit de seheede. Joannes trekt insgelijks zijn degen. Geen woord wordt gesproken. Doch geweldige ontroering bevangt aller harte. Nikea ziet wat bleek. Doch haar blik rust als in verrukking op Joannes, die haar zachtjes toelacht, als wilde hij zeggen: Wees gerust en vrees niets... ik kom stellig als overwinnaar uit den strijd Dan neemt hij stand om den geweldigen aanval af te weren welken hij verwacht. De twee sabels hebben met hel gekletter elkander getroffen. Marko die alle voorzich tigheid schijnt te verliezen en al zijnen troef in eenmaal in 't spel wil gooien valt als razend op Joannes aan. Die aanval is zoo woest geweldig dat de sabels over elkaar glijden tot aan het ge vest. En eenen stond staan de twee mannen wier oogen gloeien van haat, tegenover el kaar als gaan zij elkander verscheuren. Ge zult wel wijkengrolt Marko. Ja, antwoordt Joannes spottende, om des te beter te kunnen treffen Hij springt achteruit, strekt zijnen arm en treft, rap als de bliksem, den pacha in het vlakke gelaat. Marko huilt gelijk een bezetene, wijkt, brengt zijn hand aan zijne oogenen die hand ziet rood van bloed. Hij is thans heelemaal onbeschut, en Joan nes kan hem zonder moeite dooden. De Jon ge aanvoerder verheft eenvoudig zijn sabel in de hoogte, brengt het gevest tot aan zijn voorhoofd en roept, voor de tweede maal: Zijt ge gereed, Marko? Haduivel huilt de bandiet, zijn hand voor zijn oog wegnemende. De sabel van Joannes heeft hem getroffen onder het rechterooglid Is het een toeval, is het gebeurd met op zet?Wat er van zij, de vreeselijke wonde, beschikt niet meer over al zijne mid delen. En dan, in die duistere ziel ontstaat een nieuw gevoel. De vrees I ja, de onberede neerde vrees, voortspruitende uit de herin nering aan de gepleegde misdaden en het bewustzijn dat de straf naderende is. Hij wil niettemin een wanhopende po ging beproeven, trachten te ontsnappen aan het welgerichte staal dat beurtelings zijne borst en zijn gelaat bedreigt. Joannes gunt hem den tijd niet Opeens gilt Marko nog ijselijker dan de eerste maal met de juistheid van eenen kogel doorboort de punt van des aanvoerders sabel het lin keroog van den bandiet! Het kromzwaard ontglipt des pachas hand, stuiptrekkende brengt hij zijne vuis ten aan zijn gelaat en huilende, loeiende, hijgende stort hij ten gronde. Ter prooi aan een dier aanvallen van ra zernij, welke aan waanzin grenzen, zoo schreeuwt hij met eene stem die niets tnen- schelijks meer heeft: Blind!... ik ben blind!... Joannes steekt zijn sabel terug in de seheede en antwoordt kalm, maar treurig Marko, scheid uif met verwenschen! Ik kan u dooden, ik vergenoeg mij met u voor altijd onschadelijk te maken. Ik laat u het leven, en tevens een open deur langs- waar het berouw tot uw hart kan doordrin gen Vaarwel! gij hebt stroomen bloeds ver goten... gij hebt ook ons tot bloedvergieten genoodzaaktgij hebt onze zielen gebro ken... gij waart de beul van ons vaderland en toch, wij schenken u vergiffenis! Vaarwel! Dat Marko de blinde, Marko den Bandiet doe vergeten Ook het half verwurgde luipaard is tot het bewustzijn weergekeerd. Voorzitter. J», althans dit stellen wjj nu Hij ziet zijne meester als vernietigd ten gronde liggen, zonder dat zijn blik op iets gevestigd is, met bebloed gelaat. En het wilde dier gevoelt gewis medelij den voor het eenige waarvan het ooit hield. Het nadert Marko, doch zijn boeien beletten het bijna alle beweging. Het laat een ge kerm hooren. Broeders!... de aftocht!... wij hebben hier niets meer te verrichten Keeren wij terug tot den strijd werpen wij ons met hart en ziel in den strijd voor 't heil des Vaderlands! Voorwaarts, broeders, voor het vrije Ma cedonië. En als uit ééne borst dreunt de kreet over het plein Leve 't vrije Macedonië Dan leggen zij 't geweer op den schouder, trekken door de ijzeren poort en verlaten het rooversuest van den verminkten ban diet. Vooraleer de sterkte te verlaten, zoo wendt Joanne6 nogeens het hoofd om. Hij ziet Marko neergehurkt zitten, onder de schitterende zon welke hij nooit meer aan schouwen zai. Naast hem zit het luipaard, dat zachtjes de oogen zonder licht likt, waar twee roode beekjes uitvloeienbloedige tranen in den vollen zin van het woord de eerste welke Marko de bandiet stortte EINDE.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1