Eerste Blad, De Portierster van Alfortville l„N00RD-BB,ABAND"! WAALWIJK. I Dit nnmmer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteraad BPITESLAND Stoomwasscherjj „Het Groenewond", GEREGELD MAASDAG WAALWIJK '"BiNSËHLAy'D." F E (J I L LET O H JAPONNEN COSTUMES MANTELS Gebr. JANZING Maatschappij van Verzekering op het Leven. I ZATERDAG 21 MEI 1921 Telei. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwïjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Xelegr.-AdreaECHO. GROOTE SORTEERING met mooie plooieogarneerleg en moderne stikkerijen. 19720 Van f6.5o tot f i io.— ia prima cheyiot, kamgare», ga bardine, fantsisie ie de moderne kleuren. Van f 19.50 tot f175.— in hkeo, gabardine, Eolienvte, fautaisie, zoowel in korte als lange modellen met moderne stikkerijen en plooiengarneering. 19649 Van f9.75 tot f125.— TILBURG. BREDA. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 19 Mei des avonds ter 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Meijer. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer de Roon. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit voor eene tijdelijke geidleening van f 6000. b. Idem tot wijziging van het Regle ment van het Burgerlijk Armbestuur. c. Mededeeling -van de kosten der wachtgeldregeling. Aan Waalwijk is aan de wachtgeld regeling over Januari uitbetaald f 207.02 en over Februari f 84.87. Aan Kaats heuvel over januari f514.3072 en Over Februari fll2.8272- Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, houdende mededeeling om ook aan de leden van den Neder!. Neutralen LederBewerkersbond eene bij drage in het ondersteuningsfonds te ver- leenen. Voorzitter. Door B. en W. is daarop geantwoord dat de gemeente onmogelijk meer dan 10 pCt. in de kosten kan bijdragen. De raad kan zich hiermee vereenigen. 2 Opheffing distributiebedrijf. Vaststelling siot der rekening distri butiebedrijf. Voorzitter. Gelukkig is tot opheffing van dit bedrijf kunnen worden overge gaan. De balans van het bedrijf sluit met een batig saldo van f808.24. Dit is echter gekomen doordat we voor het distributiebedrijf een leening hebben moeten aangegaan groot f 9000 en daar is dat batig saldo van overgeschoten. Alles is door een accountant onder zocht en in orde bevonden. B. en W. steilen voor die f 808.24 in de gemeentekas te storten, wat dan kan worden gebruikt voor de werkeloosheid. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten 4. Wijziging begrooting dienstjaar 1920. - Conform een voorstel van B. en W. wordt besloten tot af- en overschrijving van een totaal bedrag van f 891 51l/2- 5. Wijzigiging begrooting dienstjaar 1921. Conform een voorstel van B. en W. wordt besloten tot af- en overschrijving van een totaal bedrafl van f 1000. 6. Vaststelling salaris tijdelijk ambte- i naar ter secretarie. Voorzitter. Door ziekte van den Se cretaris, die echter gelukkig Zaterdag weer thuis uit het Ziekenhuis zal komen, heeft men uit moeten zien naar een tijdelijk ambtenaar die hem kan vervan gen. Daarvoor hebben Burg. en Weth. aangewezen den heer Kuijsten die ge negen is bevonden dit te doen. Burg. en Weth. stellen voor hem daarvoor een salaris van f 100 per maand te geven en hem te houden tot zoolang de secretaris weer in functie kan treden. De raad kan zich daarihede vereeni gen alsook om aan den ambtenaar ter secretarie later een gratificatie toe te staan. 7. Beëediging J. C. Maijers als waar nemend ontvanger. Voorzitter, De heer Maijers is zoo bereidwillig geweest om tijdens de ziek ten van den Secretaris het ambt van gemeente-ontvanger waar te nemen, waarvoor ik hem gaarne dank zeg. Hierna legde de heer Maijers in han den van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Maijers met zijne benoeming. De heer Maijers zegt dat het hem aangenaam is zijne zwakke krachten in dienst der gemeente te stelien. Niet temin hoopt hij dat het van korten duur zal zijn opdat de Seeretaris spoedig weer aan zijn gezin zal worden terug gegeven. Niemand meer het woord verlangende gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 8. Reclames Hoofd. Omslag. - Da Duitiche regeering treft ver schillende schikkingen om de eischen v»n het entente-uitimstnm te vervullen. De houding der Bsiereche regiering inzske de ontwapening zon die der rijkaregeering steeds meer beginnen te naderen. O- De Poolsche uitvoerende commissie, *an welker hoofd Korftnty beeft aan de intergealiieerde commissie te Oppeln een telegram gezonden, wi mn de inbond luidt Opper-Silezië verkeert reeds twaalf dagen in opstand. Het PooKe ie volk heeft nimmer door geweld willen triomfeere», doch het heeft ifja leven veil voor aija heilige rechten. De commissie geeft toe, dat in den harts tocht van den opstand de grenzen van het redelijke zijn oversein den, doch onze geest driftige strijdkrachten zija thans bereid, zóó ver terug te trekken, dai daardoor zal worden verzekerd, dit de vijandelijkhsdea met de Duitschers 00middellijk zullsn op houden, echter onde/ voorwaarde, dat hei door hen alsdan ontruimde gebied zal worden bezet door intergeailieerde troepen, niet door Duitschers. Wij zullen geen duimbreed vaa den grond aan de Duitschers afstaan, doch deze aan de iatergeaii eerde commissie over dragen. Wij verzoeken dienovereenkomstig, dat de ontruimde zó es zuilen worden bezet door geallieerde troepen opdat de Poolsche bevolking niet zal hebben te lijden order vergeldiog«daden, zoos s reeds zyn voor gekomen. Uit Rome wordt gemeld, d>i minister Sforzs, zaodra hij ingelicht was nopens het cijfer van de Italiaaiasahe verliezen in Oppe^- Silezië, gsneraal De Marinis gelast heeft, te trachten schadeloosstelling Ie verktjjgen. De geallieerde commissie ie Oppein kende zeven miilioei lire toe, welke Polen zal moeten betalen Lloyd George heeft de volgende verklaring aan de pers doen toekomen als aanvulling van de verklaring, die hij in het lagerhuis heeft afgelegd*. «Natuurlijk kan ik slechts de veraat- woordel^kheld aanvaarden voor hetgeen ik werkelijk gezegd heb, 'en niet voor de verdraaiingen, die Fransche bladen ervan hebben g?ma$kt. De bijna alge meene instemming vfeade Ameiikaansche Itallaausche en Esgelsche pers met de gevoelens, waarvanuitdrukking heb gegeven, bewijst, dat de groote naties, die Frankrijk in het Westen terzijde heb ben gestaan, van meening zijn, dat het verdrag van Versailles eerlijk moet wor den ten uitvoer gelegd. Nooit heb ik een zoo groote eenstemmigheid bijge woond ten opzichte van eenige kwestie. Alle schakeeringen in openbare meening van deze landen staan op hetzelfde stand punt. Met alle respect zou ik de Ftsoscke pers wille» zeggen, dat haar gewoonte om elke uiting van de openbare meenlng bij de boadgenooten, die niet met haar eigen meeaing harmonieert, als een on beschaamdheid te behandelen, heel ongelukkig is. Een dergelijke gemoeds gesteldheid moet op den duur noodlottig worden voor iedere Entente. Het stand punt, dat de Amerikaansche, Itallaausche en Eagelsche pers In de Opper-Siiezische kwestie beeft ingenomen, mag niet als vijandig tegenover Frankrijk worden op gevat. Zij hcudea vast aan het verdrag van Versailles. Zij willen de bepalingen van hst verdrag van Versailles eerlijk toepassen, onverschillig of deze toevallig ten gunste of ten aadeele van Dultsch- laud zijn. Over het lot vas Opper-Siiezië moet beslist worden door des» Oppersten Raad, en niet dóof Korfaaiy. De kinderen van het verdrag vaa Versailles kae men niet veroorloven ongestraft het vaatwerk in EutGpa stuk te slaan. De een of ander moei her» bij de kraag neme», audtrs hebben wij onophoudelijk onrust. Men kau dsn loop van de wereld in de eerst volgende jiren alet voorspellen. De mist voor ons is dikker dan gewoonlijk Veel zhi afhangea van het eensgezind blijven van de geallieerden. Behalve de uit de verdragen voortspruitende ver plichtingen zullen gebeurtennissen, die men nog niet voorzien kan, bsslissend zijn voor de groepeering van de volken. De toekomst van de wereld, en in het bijzonder nog die van Europa, zal worden bepaald door oude of nieuwe vriendschap Oader die omstandigheden is het ver drag van Versailles een document van oneindig belang, vooral voor de volken van de Entente. Het houdt obs bijeen, terwijl er zooveel is, dat ons verdeel;. Wie de bepallegen er vaa behandelt, als Heten zij hartstocht en varoordeel vrij spel, zal rdet laag hoeven te wachten, om berouw te krijgen over zija heethoof digheid. Het Eagelsche volk zal niet trachten, eeaige verantwoordelijkheid, die hst verdrag het oplegt, te ontduiken. Er zija tijdelijke beletsels, die het moeilijk maken, dat wij troepen zenden, maar wij yerwachten met vertrouwen dat die spoedig voorbij zullen zijn. Ik wil er de aandacht op vestigen, dat bj Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586,757. 3.113.7o7.- De vracht-auto der komt 19641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A, KNEGTEL, Tilbubg. Vraagt Prijscourant. Vraagt Prijscourant. In de hedenmiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is het wetsontwerp Toekenning van een voor schot ten behoeve vaa eïn stoomvaart verbinding tusschen Nederland en Zuid- Afrlka aangenomen met. 51 tegen 25 stemmen. - De hoofdbesturen van de vier arbeidersbonden in het typografenbedrijt hebben naar aanleiding van de malaise in dat vak aan de regeering verzocht, maatregelen te treffen tot bescherming van het bedrijf. Verder is de minister van binnenlandsche zaken een audiëntie verzocht ter mondelinge toelichting van dit verzoek. In den loop van deze week zal vergaderd worden met het algemeen hoofdbestuur van den patroonsbond om den toestand in het bedrijf te bespreken, met name wat betreft het ontslaan van gezellen en het tijdelijk stopzetten van den leerling-aankweek.. f NUMMER 40 Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, geiden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 44e JAARGANG. I)Ë F,OHO VAN HET 71MFV van „Be Echo van het Zuiden". I. DE BRANDSTTIOHTING. EERSTE HOOFDSTUK. Hef dorp Alfortville, langs den weg van liaisonsAlfort, in de nabijheid van 't. fort Cliarenton, wordt grootendeels door werk lieden bewoond, die in de vlakte thuisbehoo- ren, welke zich ten westen tusselien de Seine en den spoorweg DarijsLyon-eMiddel- landscbe Zee uitstrekt, en ten -oosten, waai de dorpen Créteil en Maisons-Alfort zeer schilderachtig gelegen zijn. Na de werkzaamheden van clen dag ver laten cle arbeiders de werkhuizen en keeren naar hunne haardsteden terug. Hunne dage- lijksche beüpodigdheden halen zij te Al fortville of te Maisons-Alfort. Ten tijde dat ons verhaal begint, dat is den derden September 1861, volgde tegen 3 uur des namiddags eene vrouw, die ongeveer.?» 26 jaar oud kon zijn, den weg die van Mai sons-Alfort naar Alfortville leidt. Deze vrouw; eenvoudig doch zeer zindelijk gekleed van middelbare groote en goed ge- bouwd, was eene bewonderenswaardige en j aantrekkelijke schoonheid, die op iedereen i indruk maakte. i Lichtblonde haren van ongewone lengte lagen achteloos, in rijken overvloed, zonder I eenige koketterie, doch niet zonder behaag- lijklieid op het bloete lióofd der schoone saamgerold. Onder dezen rijken haartoei vertoonde zich een gelaat, waarop matte bleekheid lag uitgespreidgroote blauwe oogeu, (lie eenigszins somber uit hunne hol ten staarden, lagen half verborgen onder lange wenkbrauwen. De mond was klein, de lippen, goed geteekend, zagen er als rijpe kersen uit en lieten nu en dan twee rijen tanden zien van een schitterende witheid. Menige elegante en rijke dame zou in staat geweest zijn dat lief gezichtje te be nijden, zoowel als -de edele en fiere houding dezer vrouw uit liet volk. waarvan wij hier een kórte schets gegeven hebben. In de rechterhand liield zij een blikken kan en in de linker drukte zij de rozige hand van een knaapje, dat ongeveer drie jaar oud. kon zijn en met korte stappen aan de zijde zijner moeder liep, terwijl het achter zich een houten paardje voorttrok. Dit speeltuig droeg een lichtgrijze kleur met groote zwar te plekken en was op een plankje bevestigd, waaronder vier kleine wieltjes waren aan gebracht. Deze wieltjes ontmoetten - een keisteen. Vóóruit, ros", riep de kleine, tevens met een ruk aan bet touwtje trekkend. Zoo werd liet evenwicht verbroken en bet paard je tuimelde op den weg neder. Dat was de vijfde, maal in vier minuten tijds. De jonge vrouw stond weer stil. „Kom Georges", sprak zij op zoeten en liefkozend en toon tot liet kind, „neem uw speelgoed op, lieveling, en draag het onder den armi Anders zullen wij al te lang op weg zijn". „.Ja, maatje". De knaap greep het paardje bij den kop .en stak het onder den arm, dan legde liij de hand weer in die zijner moeder en daarop zetten beiden gezamenlijk hun weg voort. Zij hadden het. fort Cliarenton reeds ach ter den rug en bereikten weldra de eerste huizen van Alfortville, waar zij een kruide nierswinkel binnen traden. Eene reeds bejaarde en dikke vrouw- stond achter de toonbank. „Kijk, zijt gij daar madame Portier!" zeide zij. „Dag, madame; waarmede kan ik u gerieven?" „Met petroleum als 't u belieft". De koopvrouw gaf een teelten van verwon dering. „Petroleum?" riep zij uit. „Alweer petro leum! Maar wat doet gij daarmede? Giste ren haaldet gij „Do kleine heeft de kan omvergeworpen", Inzake bet myncoufiic» ia Engeland wjrdi gemeld, dat de informeele bespre kingen voortduren. Ns>g voor het einde der week wordt een conferentie tusschen de mytseigeriMirs eu de mijnwerkers verwsebt. Desbetreffende voorstellen zouden reeds uit gewerkt zijn. antwoordde madame Portier. „O! Dat komt nndeelig voor u uit!' Hoe veel verlangt gij „Vier liter, anders moet ik te dikwijls te rugkomen". De kleine Georges speelde op straat met zijn houten paardje terwijl de kruideniers vrouw het vocht mat. „Ze kunnen soms zeer gevaarlijk worden, die lieve kleinen", zegde zij. „Weet gij wel dat uw jongen op deze wijze al heel licht de gansche fabriek in brand zon kunnen zetten? Een lucifertje ware daarvoor voldoende geweest. O, mijn God Een ongeluk ligt dikwijls op een klein plaatsje" „Ja, ik weet het maar al te goed. Ook ik heb het arme kind druk beknord, al is liet dan ook slechts een ongeluk geweest. Doch hij heeft mij beloofd in 't vervolg voorzich tiger te zijn". ,.Tk hoop dat hij woord zal houden En hoe bevalt het. u, madame Portier, in uwe nieuwe betrekking?" „Wat zal ik u zeggen, madame? 't. Moet mij wel bevallen. In het midden van al mijn leed is deze betrekking nog een waar geluk voor mij". „Ja, gij zult toch evenveel kunnen verdie nen als met uw naaiwerk, en bedenk dan eens, nu hebt gij veel minder te doen". „Zonder twijfel en toch zou ik er niet kun nen komen, zoo ik niet op alle uitgaven mijn besparingen wist te doen. Denk een, twee kinderen ,,'t Jongste, de kleine Lucia, hebt gij bij eene min besteed?" ..Ja, in Bourgogne, te Joigny". „Kost u dat veel geld?" „Dertig franken per maand, op mijne in komsten te bezuinigen," sprak zij en voegde er dan in een zucht bij„O, wat gevoel ik het zwaar, 't verlies van mijn man!" „Dat geloof ik wel, madame Portier Hij kon zeven ii acht franken per dag ver dienen". „E11 hij was zoo goed, zoo braaf, zoo moe dig eu hij beminde-mij zoo feeder! Ik mag wel zeggen dat de machine die hem gedood heeft ook mijn geluk vernietigde!" De weduwe veegde met de rugzijde der hand warme tranen uit de oogen. „Ween niet, beste vrouwTracht u te troosten", zegde de kruidenierster. ..Dat is gemakkelijker gezegd," antwoord de de jonge weduwe, maar „O, er zijn er, die heel wat ongelukkiger zijn dan gij. De patroon heeft zich zeer edelmoedig gedragen. Men heeft mij verteld, dat de machine gesprongen is door eene na latigheid van uw man zaliger". „Helaas, ja, dat is waar". „Men heeft den ongelukkigen Fortier def tig begraven. De werklieden der fabriek heb ben eene collecte gehouden en de patroon heeft aan het hoofd van de lijst voor 100 franken geteekend. Hij heeft u als bewaar ster' der fabriek aangesteld, eene betrekking die gewoonlijk niet aan vrouwen gegeven wordt". „Zeker, de heer Labroue is goed, zeer goed voor mij geweest; daarvoor zal ik steeds erkentelijk uitkomenMen beweert dat liij hardvochtig is, maar tegenover mij heeft hij zich steeds liefdevol gedragen. Doch 't is 111 zijn huis dat mijn man gedood werd Dit huis. heeft mij in het ongeluk gedompeld en zoo ik liet niet voor mijne kinderen ge daan had, zou ik nooit eene betrekking aan vaard hebben op de plaats, waar mijn-arme man verongelukt is"? „Gij moet redeneeren, goede vrouw. Men leeft niet met dp dooden. Gij zult niet altijd bedrukt van liafte zijn, met de oogen vol tranen. Gij zijt jong, schoon, zeer schoon zélfs. Den een of den anderen dag zal een brave jongen op u verliefd geraken, u ten huwelijk vragen en dan zult gij de hand in de zijne leggen! „Nooit, nooit.riep Jeanne Portier op den toon der grootste vastberadenheid uit. „Madame „Nooitherhaalde de jonge vrouw. „Bedaard, bedaard! Dat denkt men altijd in uw geval. Doch de tijd gaat voorbij en de gedachten veranderen. )p uwe jaren slijf men zijn leven niet als weduwe". „Ik weet wel dat dit niet altijd geschiedt (>11 zij, die hertrouwen hebben miésehiën ge lijk, doch ik denk er anders over". „En hoe dan?" Jeanne's gelaat versomberde. „Ach murmelde zij, „zoo ik maar eenig geid had, twee of drie briefjes van duizend franken!" „IVat zoudt gij daarmede doen?" ,,VTat ik daarmede doen zou?Doch 't. Prijs der Advërtentign. 2(t cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 40 cent per regel. de laatste coafetentle wij ou?,e bereid willigheid te kesaen gave», oaze vloot ter bescbikklsg vaa de geallieerden te stellen voor eeadge operatie, waartoe be sloten zou wotden, als Duitschland wei gerde, de voorwaarden te aanvaarden. De Eagelsche regeeriog hsd de ver- deeiiag van Opper-Silezië gaarue gere geld op de laatste Londeusche coeferen- tie men kende toen reeds alle bijzon derheden van de stemming. Oaze bond- genootea waren toen echter niet bereid, om de discussie te beginnen. Wij willen eerlijk de beslissing afwachten, die de meerderheid zal nemen van de mogend heden, die volgens het verdrag stem bsbbsn bij da bepaling der grenzen van Opper-Silezië, hoe deze beslissing ook uitvalt. Wij aanvaarden ten volle den uitslag van het plebisciet als de uith;~ van dea wensch van het Opper-Sllezischc volk. Wij zijn in een grooten oorlog gegaan en hebben ontzagelijka verliezen geiedee bij de vefdedigiag vaa eer oud verd;ag waarbij oss land befrokke» was. Brhtar je za! het niet over zich verkrijgen, er werkeloos bij te staan, ais een verdrag met voeten getreden word', dat zijv, ver tegenwoordigers nog geeo iweejaar ge leden hebben onderteekend.* Is vruchteloos daaraan te denkeu. 't Zijn ijdele drooinen, die niet vervuld kunnen worden. Ik zal nooit eenig geld in handen hebben. .Waar zou 't vandaan komen? Ik zal in de fabriek blijven zoolang ik kan, voor mijne kinderen, en op de toekomst ho pen, zij 't niet voor mij, dan toch voor hen" „Goed zooHoop geeft moedHier is de petroleum". De kruidenierster reikte Jeanne haar bille ken kan aan en zegde: „Gij zoudt goed doen de petroleum in een gesloten kast te bewa ren. Gij weet hoe onvoorzichtig kinderen dikwijls zijn". „O. wees gerust Ik beu hoogst angstig voor brand en zal alle mogelijke voorzor gen nemen".* „Ja. dat is goed. Welaan dan, tot weer zien." De kleine Georges was nog altijd voor de deur aan het, spelen. De moeder riep hem en de jongen kwam met zijn paardje onder den arm haastig toeloopen. „Eene kloeke en waardige vrouw mom pelde de krnjdenierster, terwijl zij madame Fortier nastaarde, die met haar kind den weg van Alvortville reeds was ingeslagen. „Zij is zwaar beproefd, doch verdient het waarachtig niet. 't, Is wel te begrijpen dat zij zeer gebukt gaat onder het verlies van haar man, wan zij is zeer eerzuchtig Haar idéés heeft zij mij niet medegedeeld, maar toch lieeft zij er, dat staat vast. Zij zou twee a drie duizend francs noodig heb ben om iets te ondernemenHo! Ho! Zij is nog zoo min nietDrieduizend francs worden zoo maar niet opgeraapt, dat weet ik wel. Ik heb ze nooit gevonden, en toch ik heb mijn leven lang gewerkt". Jeanne Fortier zette haren weg voort; de kleine babbelde maar druk door en vroeg al- lei zaken aan zijne moeder, die echter niet antwoordde. 7,ij was verdiept in sombere gedachten over liet ongeluk, dat haar in rouw had ge dompeld. De jonge weduwe hoorde zelfs rlwi kleine niet. L'ts'Ot vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1