„NOORD-BRABAND"! 1 Eerste Blad. De Portierster van Alfortville. Binnenland. Bit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON BOITÉSLAND. Maatschappij van Verzekering op het Leven 2 Opgericht WAALWIJK. SPORT. Steun voor W oningbouw. NUMMER 45 WOENSDAG S JUNI 1921 hi rcxssam Telet. 38 WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveW aal wljkschc Stoomdruk^ «rij An toon Tteïen 5. De bijdragenkrachtens de Woning wet te verleenen, zullen in de toekomst in een zekere verhouding worden ge bracht tot de premies. Binnenkort zal ik hierover nadere mededeelingen aan de gemeentebesturen doen toekomen. Tenslotte vestigt de minister de aan dacht er op, dat een verzoek om hypo theek. dat niet tegelijk met het verzoek om premie is ingediend bij den hoofd inspecteur buiten behandeling blijft. Bouw van woningen met -voorschot mag alleen krachtens openbare aanbe steding geschieden. Een aanbesteding mag in geen .geval meer dan 100 wo ningen omvatten. Het resultaat van de debatten in den Duitscherf Rijksdag over de regeeringsverklaring van het kabinet Wirth is, na veel geschipper tusschen de partijen geweest dat de navolgende motie van vertrouwen in de regeering werd aangenomen „De Rijksdag neemt kennis van de verklaring der regeering en verklaart er mede in te stemmen, dat de rijks- regeering alles in het werk stelt, om de jegens de geallieerden aanvaarde verplichtingen na te komen. De Rijksdag keurt de verklaring der regeering inzake Opper-Silezië goed. Het eerste gedeelte werd met 213 stemmen aangenomen. Voor de regeering stemden de meerderheids-socialisten, het centrum, de democraten en de onaf hankelijker tegen 77 Duitsch-nationalen en communisten. Van de leden der Duitsche volkspartij onthielden zich 48 van stemmen. Het tweede gedeelte (betreffende Opper-Silezië) werd aangenomen, tegen de stemmen van de Duitsch-nationalen en communisten. Daarna werd de Rijksdag verdaagd tot 14 Juni. Voldoening bij de Fransche pers. De Parijsche Temps m^ent, dat dit resultaat gelukkig is voor Duitschland en voor heel Europa. Voor Duitschland, omdat de partij en der rechterzijde het anders opnieuw in een ramp zouden hebben gedompeld en voor Europa, omd.: millioenen menschen weer zouden Eden door de rampzalige politiek der Duiische reaction- nairen. In het bijzonder wijst het blad op de verklaring van den woo dvoerder der meerderheidssoeialisten, Wells, die zeide, de hoop niet ©p te zullen geven, dat er nog eens een duurzame entente tot stand komt tusschen Frankrijk en Duitschland. Want van de betrekkingen tusschen deze beide landen hing in de eerste plaats het wel en wee van Europa at. Dat is een feit, dat men niet mag misverstaan, zegt de Temps. In afwach ting of er op die woorden ook daden volgen en of de partij van Wells zich de staatsmacht niet laat ontgaan, zou het dwaas zijn om op die woorden van toenadering te antwoorden met een verdubbeling der vijandelijkheden. Het stelselmatige wantrouwen is in zijn aard even schadelijk alk het blinde vertrouwen. De laatste dager, dër vorige week hebben de Sinn Feiners in Ierland weer van zich doen spreken. Te Dublin werd een vrouwelijke student doodgeschoten, terwijl ze naar een ciscket-wedstrijd stond te kijken. Als gevolg van twee hinderlagen, een in het graafschap Tippirary, zijn 10 leden van de Iersche hulppolitie gedood en 9 gewond. De aanvallers waren on geveer 70 a 100 man sterk en hadden zich verdekt opgesteld achter een muur, welken ze van schietgaten voorzien hadden. Te Kyle Beg Cross werden 12 mili taire wielrijders aangevallen door een 200-tal Sinn Feiners, die eveneens zich verdekt op gesteld hadden. Vier politie mannen werden gedood, vijf anderen gewond. Zaterdag had er te Dublin een bom- aan slag plaats op een militaire vracht auto. Een jongen werd gedood, acht burgers en twee politieagenten gewond. De in de auto zittende soldaten kregen geen letsel. De Britsche en Fransche troepen zijn begonnen de neutrale zone tusschen de Poolsche en Duitsche troepen in Opper-Silezië te zuiveren. Duitsche vrijwilligers moeten blijven op de lines, waar zij thans zijn. De Poolsche op standelingen moeten stap voor stap worden teruggedrongen, totdat het volks- stemmingsgebied is gezuiverd. Grosstein is bezet door de Engelsche troepen. Men meent, dat de reden om de Duitsche vrijwilligers troepen te laten, waar zij zijn, hierin gelegen is, dat de Engelschen hen niet op gelijken voet willen stellen met de Poolsche opstande lingen. Er zijn Duitschers gestationneerd bij de kolenmijn Hindenburg en bij Kattowitz, die voor den oorlog 7 millioen ton jaarlijks produceerde en waar thans 30.000 mannen werken onder direct toezicht van den contoleur der kolenmijnen te Warschau. Langs de Korfanty-linie doen de Polen hevige aanvallen om de strate gische stellingen te herwinnen, die hun enkele dagen geleden door de Duitschers werden ontrukt. Inmiddels versterkt Korfanty zijn gezag door aan de mijnen en de fabrieken Poolsche deskundigen toe te voegen. Naar wij vernemen wordt door de Staatsmijnen in Limburg aan den Staat der Nederlanden na ruime afschrijving over 1920 als netto winst uitgekeerd ruim f 3.900.000 zijnde circa 6 °/o van het door den Staat verstrekte kapitaal van f 65.000.000. Te Eindhoven heerscht een groote opleving in de sigarenindustrie. Veel fa brieken werken weer op vollekracht en het aantal werkloozen vermindert dagelijks Een bekende eerste klas fabriek vroeg dezer dagen 100 arbeiders aan. De „Vakbeweging", orgaan van het N V. V. deelt mede, dat het ledental der monerne vakbonden nog steeds dalende is. In het tijdvak Jan.—April 1921 liep het met 6724 achteruit. Het ledental bedraagt than§ 210.945. B. en W. van Rotterdam stellen voor den vermenigvuldigingsfactor van den hoofdelijken omslag te brengen van 2.4 op 1.357 met een aftrek voor ge huwden van f 800. Wat dit beteekent moge'blijken uit de volgende cijfers f 900, was f 6, wordt f 2J0.n f 950, was f 9. wordt f 4.39. f 1.000, wast 12, wordt f]@6.07'/2« f 1.100, f 18, t 9.45. f 1.200, f 24, f 12 82'/,. f 1.300, f 30, t 16.87'/,. f 1 400, f 36, f 20.92'/a. f 1.500, f 42, f 24.27'/2. f 1.600, f 48, f 29 02'/,. f 1.700, t 54, f 33,07'/2. f 1.800, f 60, f 37 80. f 1.900, f 67.50. f 42.52'/,. f 2.000, f 75, f 47.25 f 2.500, f 112.50, f 70.87'/,. t 3.000, f 153, f 94.50. f 3.500, f198, f 118.12'/,. f 4.000, f 243, f 143 10. f 5.000, f 336, f 197.10. f 6.000, f441, f255.15. f 7.000, f 549, f 317.25. f 8.000, f 669, f 384 75. !f 10 000, f 909, f541.35. Naar de „Rsb." verneemt, «wacht ons voor het najaar een nieuwe staats- leening. Naar de „Grondwet" verneemt, zijn de besprekingen tusschen Neder land en België omtrent opheffing der pavisa, dermate gevorderd, dat bin nen zeer korten tijd, waarschijnlijk bin- nen 14 dagen, de-visa voor Nederlan ders zullen worden opgeheven. Binnen enkele dagen zal te Am sterdam van gemeentewege een begin worden gemaakt met het zwemonder wijs aan schoolkinderen. Drie gymnas- tiekonderwijzers hebben opdracht, ha den schooltijd aan 144 schooljongens zwemonderricht te geven. Dit is de eerste stap op den weg naar uitbreiding van de lichamelijke opvoe ding het ligt in de bedoeling daaraan later ook onderricht in het roeien te verbinden. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7.— 6). Prijs der Advertentlfa; 20 cent per regel; minimum 1 1.69. Reclames 40 cent per regel. HE ECHO VAN HET ZtlDEX, Telegr.-AdresECHO. iogekomec, oiet in aanmeiking komen I voor behandeling. De op 1 Juni reeds bij den hoofdinspecteur Ingekomen ve<- zoeken om premie zu'Jen alsnog op den voet van de geldende regelen worden afgehandeld. Bij het departement reeds ingekomen verzoeken om voorschot en bijdrage krachtens de Woningwet, waarop nog niet is beslist, zulleu geleidelijk worden afgehandeld, met inachtneming van het bepaalde onder 2. 2. Moet worden aangenomen, dat er ia eenige gemeente nog woningnood zal bestaan, ook wanneer de planner waarvoor premie of steun krachtens dr Woningwet reeds is toegezegd, zullen zijn uitgevoerd, dan zal steun voor nieuwe plannen voor den bouw van arbeiderswoningen in overweging worden genomen, indien kan worden aan getoond, dat er voldoende arbeids krachten zijn om die nieuwe plannen vlot uit te voeren. Voordat er steu< krachtens de Woningwet werdt toege zegd, moet aannemelijk zijn gemaakt, dat het particulier bouwbedrijf niet U de behoefte kan voorzien. Bij indiening van verzoeken om premie of steun krachtens de Woningwet zullen de gemeentebesturen gegevens moetei overleggen, zoowel betreffende de woning behoefte als omtrent de beschtkbarr arbeidskrachten voor het bouwbed«ijf. 3. De termijn van 3 maanden blnner welke tot dusver de plannen, waatvoo premie werd toegekend, tot een begl< van uitvoering moesten zijn gebrachi, wordt verlengd tot 6 maanden. 4. Tot welk bedrag per M2 bebouw^ oppervlak voor latere plannen premo zal worden toegekend, zal nader bekend worden gemaakt. De g'oote VQrtbUwedstrjjd 1,1, Zondig er opening ran het schitterende sportpark idaar te Tiibnrg gespee d, bracht niet het .pel dat men verwacht had. De nationalen gaven in geen stokken wat zij kannen, of ',oo wel, dan zal de wedstrijd in Kopenhagen geweldig uit de hand rallen. Het Zn'deljjk elftal speelde met veel meer ruur en was vrijwel geheel in de meerder heid. De beide doelrerdedigers van Tilburg .O de Mnnnicq waren uitstekend. De uitslag «as 0—0. Naar wij vernemen, heeft de Deensche Voetbalbond aan het bestuur van den N.V.B. verzocht er in toe te stemmen, dat de a.s. wadstrjjd Denemarken—Nederland geleid wedt door den HolltDdschen scheidsrechter J. Matters. Zooals men weet, was aanvan kelijk de bekende Engelsche scheidsrechter Bowcroft nitgencodigd, die echter verhinderd Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. I' lionnernentsprijs per 3 maanden i 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en/.., franco te zenden aan den Uitgever. De mjclster van arbeid heeft een circulaire betreffende steua voor wo ningbouw gericht tot de gemeentebe sturen. Het groote aantal aanvragen om voor schotten en bijdragen krachtens de Woningwet en de ontwikkeling van den particulieren bouw van woningen, die de gunstige verwachtingen verre over treft, lelden er toe, dat de regeering haar standpunt met opzicht tot de voor- ening ia den woningnood nader bepaalt. Bij onderzoek is haar gebleken, dat m productie van 90.000 woningen in gang Is, of weldra wordt bereikt. De productie van bouwplannen houdt nog steeds aan, getuige de nog dagelijks Inkomende verzoeken om premie of steun krachtens de Woningwet. Ging de regee ring door op den tot dusver gevolgden weg en werden al die verzoeken voor zoover er geen termen tot afwijzing zijn toegestaan, dan zou er een schromelijke overproductie van bouwplannen ontstaan, die bi] de schaarschte aan arbeidskrach ten, welke nu reeds plaatselijk bestaat, niet dan desorganiseerend en vertragend op de woningproductie zou kunnen werken. Worden de circa 90.000 woningen werkelijk gebouwd, binnen niet al te lange periode, dan mag, over het alge meen en afgezien van bijzondere plaa - selijke toestanden, worden aangenomen, dat de nijpende woningnood zal zijn ge lenigd. Het woningtekort bedraagt 57.516. Voegt men hierbij het accres van de behoefte tijdens den duur van der bouw van bovenbedoelde 90.000 wonin gen, dan blijkt dat de te verwachten productie van woningen sterk opweegt tegen de nijpende behoefte. Zou het gelukken, aldus den ergste® woningnood te boven te komec, da> kon het vraagstuk van de volkshuisve - ting weder bezien worden als een var woningproductie en van woningverbete ring. Het zal zaak zijn toe te zien, dat de woningproductie op gang blijft. Het is waarschijnlijk, dat de regeering in begin sel haar steun voor de toekomst wederom zal kunnen bepalen tot den bouw van arbeiderswoningen. In den laatsten tijd is mij op zeer stellige wijze gebleken van de beoaalde bedoeling van het par ticulier bouwbedrijf, zich ook op de pro ductie van arbeiderswoningen te gaan toe leggen, wanneer de plannen voor den middenstaadsbouw zullen zijn voltooid. Het voorafgaande leidt de regeering tot de volgende conclusies 1. Voorhands zullen verzoeken om premie of om voorschot en bijdrage krachtens de Woningwet, die nog niet bij het departement van arbeid ziln van „De Echo van het Zuiden". I. DE BRANDSTICHTING. VIJFDE HOOFDSTUK! Haastig trok zij het slot open en trad dan met Jacques vooruit om hem te ont moeten. Groot was hun ontsteltenis, toen zij den binnentredende zagen en de kleine Geor ges ging zich in een hoekje verbergen. Het was niet Vincent, maar de eigenaar der fa briek, de heer Labroue zelf, die er hoogst ontevreden uitzag. „Hebt gij aan Vincent verlof gegeven het atelier te verlaten, vroeg hij den meester knecht op kort afgebroken toon. Jeanne beefde bij het hooren dezer woor den en Jacques, hoogst ontsteld, was in den beginne niet in staat eenig antwoord te ge ven. „Hoort gij niet wat ik u vraag?" ging de heer Labroue voort, wiens toorn reeds toe nam. „Hebt gij aan Vineent verlof gegeven het atelier te verlaten?" „Neen, mijnheer", antwoordde nu Jacques. „Ik weet maar al te goed, dat het mijn plicht is het reglement te eerbiedigen". „Dan is Vincent uitgegaan, zonder u te waarschuwen?" „Ja, mijnheer. Zoodra ik bemerkte dat hij niet aan het werk was, ben ik aan madame Fortier gaan vragen, wat zij er van weet". ZESDE HOOFDSTUK. De heer Labroue wendde zich tot Jeanne en ondervroeg haar met een blik. „Ja, ik heb hem de fabriek zien verlaten", murmelde de jonge vrouw, wier verlegen heid wij gemakkelijker achten te begrijpen dan te beschrijven. „Gij hebt dan de deur voor hem geopend?" Jeanne gaf een bevestigend teeken. „Maar gij kendet toch het reglement, ma dame Fortier", hernam de patroon, „en ik heb het recht verwonderd te zijn dat gij de eerste zijt om dit te overtreden. Wij zullen dadelijk nader daarover sprekenEn welke reden heeft Vincent aangehaald om het atelier te verlaten?" Thans nam Jacques het woord. „Hij beeldde zich in dat de toestand zijner zieke vrouw zeer verergerd was en hij was ongeduldig haar te zien". „Is zijne vrouw werkelijk ziek?" „O, dat staat vast". „Dat verandert de zaak eenigszinsmaar toch had hij mijne thuiskomst moeten af wachten om mij verlof te vragen voor eeni- gen tijd de fabriek te mogen verlaten en ik zou zeker zijn billijk verzoek ingewilligd hebben, doch ik wil dat mijne bevelen en mijn reglement gerespecteerd worden. Vin cents wijze van handelen stelt een betreu renswaardig voorbeeld aan lieden, die steeds bereid zijn de rechten van den patroon te beknibbelen en te miskennen. Zoo men geen gehoorzaamheid eischte, zonder eenige tegen spraak, zou er geen atelier meer mogelijk zijn". En zich tot Jeanne wendend voegde de heer Labroue er bij „Wanneer Vincent terugkomt zult gij hem niet binnenlaten. Zeg hem dat hij mor gen bij mij komt om af te rekenen't Spijt mij dat deze sti;enge maatregel hem treft; hij was een uitstekend werkman, doch er moet een voorbeeld gegeven worden. Kom Gérard". De meesterknecht volgde den heer La broue, die zich naar zijn kabinet begaf. De ingenieur Jules Labroue was een man van vijfenveertig jaren met eene fiere mi litaire houding, niettegenstaande hij nooit in dienst geweest was. Op zijn voorhoofd stond vastberadenheid en schranderheid te lezen. In den grond des harten was hij goed en vol deelneming in het ongelukkig lot van an deren, doch verzet tegen orde en regel kon hij niet duldendie zich daaraan schuldig maakten, konden op hem niet meer rekenen. Hij was een leerling der polytechnische school; daar had hij grooten eerbied opge daan voor het wachtwoord en geleerd zijne inrichting op militaire wijze te besturen. Hij was zelf niet rijk, doch had op 32- jarigen leeftijd een vrouw gehuwd, die een fortuin bezat groot genoeg om hem in de ge legenheid te stellen gevolg te geven aan de plannen, die sinds zijn prille jeugd reeds in zijn hoofd woelden. Duizende uitvindingen droeg hij in zijn brein met zich rond, doch met de huwelijksgift van zijn vrouw verliet hij het uitsluitend terrein der theorie om zich met kracht op de praktijk toe te leggen. Eerst kostten zijne proefnemingen hem zeer veel geld, en al stonden hem ook een volslagen ondergang voor oogen, al dreigde deze alseen grijnzend spook in de naaste nabijheid, toch ontmoedigde dit hem niet en weldra keerden dan ook de kansen; geluk kige verbeteringen in de mechaniek der in dustrie brachten hem er boven op. Dan liet hij zijne fabriek te Alforville, welke min stens genomen driehonderdduizend franken waard was, bouwen. Geld had hij niet ter zijde gelegd, doch de firma kreeg van dag tot dag meer uitbrei ding, en het kapitaal, dat in de zaak stak, honderd duizend francs, zou spoedig verdub beld, zelfs verdrievoudigd worden, want de industrieel werkte dag en nacht en het ge luk volgde hem thans. Vijf jaren te voren had Jules Labroue zijn jonge vrouw verloren terwijl zij een flinken jongen ter wereld bracht. Deze ontijdige dood deed den ingenieur zeer droevig aan en geheel zijne omgeving leed er op hare beurt onder. Zijn hart werd zwaar gekwetst jen zoo kreeg hij een bitte ren toon in zijne bevelen, die dikwijls langs het brutale af was. Slechts bij den kleinen Luciën wist hij nog de vroegere zachtheid ten toon te sprei den. Luciën werd bij de zusters zijus vaders opgevoed, eene weduwe, die op een afgele gen dorp woonde en van de inkomsten leef de eener kleine lijfrente, die haar door ha rren overleden man, vroeger handelaar in wijnen te Blois, was nagelaten. Maandelijks verliet Labroue gedurende 2 dagen zijn werkplaatsen om zijn zoon te gaan ulnhelzeu, dien hij innig lief had. Hij leefde uitsluitend voor zijn jongen. Voor Lu ciën alleen hoopte hij een groot fortuin te maken. Jacques volgde den ingenieur, die zich naar zijn kabinet begaf en mompelde tus schen de tanden „Hij schijnt niet goed gemutst te zijn, de patroonIk ga bepaald een goeden uit brander krijgen en Jeanne komt dadelijk aan de beurt". Zoo kwamen zij aan het paviljoen waai de kas en de bureaux gehouden werden. De heer Labroue stond een oogenblik stil voor het loket van zijn kassier, nam eene portefeuille uit den zak, zocht daarin ver scheidene papieren bijeen en legde die op het koperen plaatje van het loket neder, terwijl hij sprak „Mijnheer Ricoux, ziehier twee wissels van het buis Bauman, neem daar goede no ta van en voeg ze bij het borderel, dat gij dadelijk bij mij moet brengen om het mor gen naar de bank te zenden". De bankier nam de wissels aan en ant woordde „In een enkel oogenblik, mijnheer, zult gij het borderel hebben". De ingenieur opende de deur van het ka binet, trad binnen en wenkte Jacques hem te volgen. 't Was een zeer ruim kantoor, waarvan eene tafel, met een groen kleed bedekt het middenpunt vormde. Op deze tafel lagen een menigte teekeningen en schetsen, plannen van gebouwen en machinerieën, geometri sche instrumenten, een groote verfdoos met een menigte penseeleu en nog tal van voor werpen, te talrijk om hier te woi-den opge somd. Rechts stond een bureau van accaciahout, dat met allerlei papieren bedekt was en links stond een vrij groote brandkast. Stoelen ook van accaciahout met groen trijp bekleed, liassebladen, een bibliotheek, uitsluitend uit industrieele werken bestaan de, voltooiden met op het groene behangsel gehechte teekeningen van allerlei machine rieën, het ameublement des vertreks. De heer Labroue legde zijn hoed op een stoel neder en nam aan zijn bureau plaats. Hebt gij bij den heer Montreux de verti- kale machine nagezien, die wij daar veer- tien dagen geleden geplaatst hebben?" vroeg hij. „Ja, mijnheer". „Werkt zij goed?" „Er is nog een weinig aan te verbeteren doch een werkman zal dit wel in een dag klaar kunnen maken. Ik heb beloofd, dat ik morgen iemand zenden zal. Er is een be kwaam monteur noodigik had reeds aan Vincent gedacht, maar „Maar," onderbrak hem de heer Labroue op drogen toon. „Vincent hoort hier niet meer thuis. Gij weet dat ik nooit terug kom op hetgeen ik eens gezegd hebGij zult ziju ploegbaas eens flink de waarheid zeg gen. Hij heeft beter op zijn onderhoorigen het oog te houden. Mocht zoo iets nog eens voorkomen, dan zou hij er het slachtoffer van worden. Gij kunt niet overal te gelijk zijn, doch gij moet zooveel vrees weten in te boezemen, dat men niet alles geoorloofd achte, zoodra gij den rug gekeerd hebt Ik heb vertrouwen in u... ik bekleed u met gezag vergeet dat niet!" „Wees verzekerd, mijnheer, dat ik dit nooit uit het oog verlies. Ik zorg zoo goed mogelijk „Gij zijt niet streng genoegIk zie dikwijls zaken, die mij ergeren. Weet gij dat eene werkster het polijsters atelier ver laten heeft om madame Fortier in hare wo ning te vervangen, terwijl deze uit was?" „Dat weet ik mijnheer, doch 't was eene vrouw die per stuk werkte".' „Dat doet er niets toe. Zoo worden slechte voorbeelden gegeven. En madame Fortier moet ook weten, dat zij de fabriek niet mag verlaten gedurende de werkuren. Ik heb on gelijk gehad haar de betrekking te verlee nen, welke zij bekleedt. Ik heb haar te hulp willen komen na den dood van Pierre For tier, die in mijnen dienst, doch door zijn eigen schuld den dood gevonden heeft. Ik heb er niet voldoende over nagedacht, dat eene jonge vrouw dergelijke betrekking moeilijk kan vervullen. Een man is slechts in staat om dag en nacht het oog op alles te hebben. Jeanne Fortier zal ik doen vertrek ken". (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1