Tweede Blad. Gemeenteraad. NUMMER 45 WOENSDAG 8 JUNI 1921. 44e Jaargang RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 4 Juni des namiddags ten 6 aar. Voorzitter Wethouder de Wit. Ongeveer 6,10 aar opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter doet mededeellng: van een van den Burgemeester ingekomen schrijven waarin hij mededeellng doet dat hij plotseling voor dringende ge meentezaken de gemeente heeft moeten verlaten en alzoo tot zijn spijt niet op deze vergadering aanwezig kan zijn. 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. Daaruit bleek dat de boeken en re gisters ordelijk en regelmatig zijn bijge houden en hef dienoverkomstig be drag zijnde f 132576 81'/a in kas aanwezig was. b. Schrijven van den heer H. Zijl mans houdende mededeellng dat hij van de huur van een perceel land af ziet. In verband hiermede is door den heer M. J. Kommers gevraagd dit perceeltje grond te mogen huren. Lankhuijzen. Ik geef in overweging in deze de voorzichtigheid wat in acht te nemen. Hij heeft een verkoop ge daan die niet in orde is. Van Dongen-Torman. Dat is een ander geval geweest. c. Adres van P. J. van Dongen hou dende mededeellng dat hij bij het be straten zijn heining meer naar achteren heeft geplaatst. Adressant geeft daarin te kennen dat hij daartoe niet verplicht' is maar het heeft gedaan, omdat hij de belangen der gemeente niet wit tegenwerken. Echter wenscht hij voor den grond dien hij daardoor de ge meente heeft gegeven, eenige vergoeding te krijgen. Wordt ter fine van advies gesteld in handen van Burg. en Weth. d. Schrijven van den heer A. van Zwol, houdende het verzoek dat de raad voor hem aan H. M. de Koningin zal vragen vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterken drank. Voorzitter. Er zijn geen termen aan wezig om op het verzoek in te gaan. Lankhuijzen. Ik zou het nog eens aanhouden. Daartoe wordt besloten. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente. Voorzitter. Dit zal voor de leden ter inzage worden nèdérgelegd. Van Alphen. Al wat in dat verslag staat, moet dat de raad zoo maar goed keuren, moeten wij het daar zoo maar mede eens zijn. Voorzitter. Het is eene mededeellng van Burg. en Weih. aan des raad. 3. Ontwerp-besluit om bij het Rijk eene geldleening aan te gaan van f 342,700, zulks in verband met de toe treding dezer gemeente als aandeel houdster van de Waterleiding Maat schappij »Noord-West-Brabant. Voorzitter. Dit is een noodzakelijk gevolg van het besluit tot toetreding. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. 4. Ontwerp-besluit tot deelneming in de door genoemde Maatschappij uit te geven obligatie-leening voor een bedrag van f 198.000. Voorzitter. Dit is eveneens het nood zakelijk gevolg van het besluit tot toe treding. 5. Aanwijzing van een vertegenwoor diger der gemeente in de vergaderingen van aandeelhouders van genoemde Maatschappij. Wordt benoemd de heer J. M. Kie- boom. 6. Opmaken van een voordracht van twee personen, uit welke door de ver gadering vkn aandeelhouders van ge noemde Maatschappij een lid van den raad van beheer kan worden gekozen. Worden benoemd de heeren A. Moons en A J. Lankhuijzen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot daarstelling van een loswal aan de haven te Raamsdonksveer en gedeeltelijke ver- nleuwlog van de beschoeiing aan de haven aldaar. De Voorzitter laat de teekeningen onder de leden clrculeeren. Van Dongen Torman. Wordt de haven geheel of slechts gedeeltelijk uitge baggerd. Voorzitter. Geheel. Klein. Dat moest anders toch ge beuren. Lankhuijzen. Ik zou dat ook eens aanhouden tot een volgende vergade ring. Van Alphen. Daar kan ik wel accoord mee gaan, maar dan zou ik gaarne hebben dat Burg. en Weth. gedurende dien tijd nog eens in overweging nemen of niet getracht kan worden om een beurtverkeer in te stellen en alles zoo te herstellen dat ook stoombooten kunnen aanleggen, Wordt dat niet gedaan, dan is die geheele verbetering alleen maar voor het vervoer van peeën en anders niet. Schoenmakers. Dat werk moet niet alleen worden gedaan voor het vervoer van peeën, want ik ben ter plaatse eens wezen kijken en heb gezien dat het zeer noodzakelijk is dat de beschoeiing moet worden vernieuwd. Van Dongen-Torman. Het is hoog tijd dat de beschoeiïag wordt nagezien, anders loopen de huizen daar groot gevaar. Bovendien komen er door het jaar toch ook genoeg schepen met bouwmaterialen enz. aan. Laokhuijzen. Voor peeën zou het nu groot genoeg zijn. De heer Rijnen merkt op dat de haven niet staat aangegeven in de schippersvaart en de schippers er dan niet gemakkelijk zullen inkomen. Van Alphen. Het Is ook een ver betering die noodig is en dat de beschoei ïag in orde wordt gemaakt daar ben ik hard voor, maar nu we onkosten maken zou ik voor stukgoederen een beurt- verkeer zien te krijgen. Nu moet alles naar den Berg en in het andere geval zou het voor de middenstanders van groot belang zijn. Geloof maar gerust dat die er naar snakken om zoo'n aan legplaats. Ik doe dan ook het beleefd verzoek aan de commissie van fabricage en aan het college van Burg. en Weth. om dit eens te overwegen, want ten slotte zal het voor de neringdoenden een groot voordeel zijn. Nu is alles op een Maatschappij aangewezen. Broeders. Het is mooi gezegd om het aan te houden, maar ik geef toch in ernstige overweging zulks niet te doen en nu te besluiten en wel hierom Op de eerste plaats is het dringend noodig dat het werk wordt gedaan en op de tweede plaats zijn er op het moment in onze gemeente veel werk- loozes. Ook de zandschlppers hebben niets te doen op 't oogenblik, zoodat het zeker is dat het werk nu goed- kooper wordt uitgevoerd. Gaat men dit weer aanhouden tot eene volgende vergadering, welke misschiet***)ver een week of 6 of 7 zal worden gehouden, dan wordt, eer alles in orde 'ts. het zeker Augustus op z'n vroegst eer men aan de werkzaamheden kan gaan be ginnen en dan hebben de zandschlppers wel weer het gewone jaarlijks terug- kserende werk en zal men, wil men hen dan hebben, en missen kan men ze bij dit werk niet, meer moeten gaan betalen. Nog komt daarbij dat de vaart, door het aanvoeren van peeën te druk wordt, zoodat het werk voor langen tijd moet worden uitgesteld. Laat men het nu direct dus doen, dan helpt men de werkeloosheid be strijden in groote mate in eigen ge meente en men krijgt het werk goed koops? gemaakt. Voorzitter. Met wat door den heer van Alphen is opge*ne>kt' heeft het werk van heden niets te maken, want dat kan later altijd nog worden ge daan. Van Alphen. Nu kan men er niet komen. Lankhuijzen. Ik stel nog eens voor het aan te houden. Voorzitter. Ja, maar het is als de heer Broeders zegt, met het oog op de werke- loosheidsbestrijding beter het spoedig uit te voeren. Broeders. Wacht men tot een volgen de vergadering, men weet het vooruit, dan komt er dit jaar niets meer van. Lankhuijzen. Maar is het dan wet dat wij maar om de 6, 7 of 8 weken mogen vergaderen. Kan niet evengoed over 8 dagen een vergadering worden gehouden. Broeders. Waaneer over een dag of acht een vergadering wordt gehouden dan kan ik me daar wel goed mee ver eenigen. Het werk kan dan nog op tijd worden uitgevoerd en de leden kunnen dan nog eens nadenken. Langer zou ik echter niet wachten. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 8. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening groot f 20000. Voorzitter. Dat is noodig ter voorzie ning van kasgeld. Meer als strikt noodig Is, zal niet worden opgenomen. Conform het voorstel van B. en W. ^jordt met algemeene stemmen besloten. 9. Voorstel van B. en W. om toetre ding tot de afd. Noord-Brabant van de vereeniglng van Nederlandsche Gemeen ten. Zonder eenige dlscusle wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. 10. Ontwerp-verordenlng als bedoeld in artikel 178 der gemeentewet. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslotCn. 11. Ontwerp-besluit tot intrekking raadsbesluit van 22 October 1910 no. 57 Inzake verzekering van het politieperso neel tegen ongevallen. Broeders. B. en W. willen ze dus uit de ongevallenverzekering doen. Maar als ze nu eens een ongeval krijgen, 't zij bij brand of vechtpartij. Voorzitter. Krijgen ze een ongeval waardoor ze voor hun werk ongeschikt zijn, dan krijgen ze pensioen en in andere gevallen gaat hun salaris gewoon door. Van Dongen-Torman. Bij een gewone werkman Is zulks niet het geval. Die zijn salaris staat dan stil en bij een agent niet. Ik kan me daarom met het voorstel van B. en W. vereenigen. Broeders. Toch is dit een heel zwak punt of het moet bij een verordening worden geregeld. Voorzitter. Dat is, geloof Ik nietnoodig. De notulen wijzen op dit besluit. Met algemeene stemmen wordt hleroa het voorstel van B. en W. aangenomen. 12. Ontwerp-besluit om de havens en wateren dezer gemeente voor de open bare vlsscherij open te stellen. B. en W. stellen voor dat zij die in de openbare wateren willen visschen, daarvoor een schriftelijke vergunning moeten hebben. Die met alle tuigen wil len visschen betalen f2.50, voor de zegen f 1 en voor de hengel i 0.50. Lankhuijzen. Vroegere jaren heeft de gemeente het water ook verpacht, maar men is er expres mede opgehouden om dat het zooveel last veroorzaakte en toch niets van beteekenis opbrengt. Schoenmakers. Ik ben ook bang dat i men de in- en uitvaart van schepen belemmert. De havens zijn veel te smal. Daarom voel ik er weinig voor, vooral ook wijl het toch niets zal opleveren van eenige beteekenis. Van Dongen-Torman. Ik geloof ook dat de schippers er veel last van zullen ondervinden. Is men met een bootje aan het visschen en heeft men de netten uitgeworpen, dan kan een schip dat wil binnen komen of uitvaren maar wachten. Maar heeft de gemeente nog andere openbare wateren. Lankhuijzen. Een sloot of acht in de polder. Daar zitten echter in de 8 slooten nog geen 10 visschen. Van Alphen. Het zat moeilijk worden ook, want je ziet dikwijls kleine jongens met een hengel staan visschen en dan zouden die een acte daarvoor moeten hebben. Daar komt nooit iets van en bet gevolg zou dus zijn dat men daar telkens last mee zou ondervinden. Van Dongen. Bovendien zou al het riet en ander gewas dat daar staat, wor den stuk geloopen. Met algemeene stemmee wordt het voorstel van Burg. en Weth. verworpen. 13. Adre9 van het bestuur der Woning bouwvereniging «Volksbelang», te Raamsdonksveer, daarbij In verband met den voorgenomen bouw van 20 arbeiders woningen, verzoekende een voorschot uit de gemeentekas van f 108.300. Van Dongen-Torman. Dat is al eens in den raad geweest. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor op het verzoek in te gaan. Van Dongen-Torman. In dat bedrag is ook begrepen een bedrag voor weg- verbetering. Nu heb ik ook gelezen dat zaken die na 1 Juni zijn ingekomen, niet meer door het Rijk worden behandeld. Maar misschien wordt hier een uitzondc- ring gemaakt omdat de plannen al lang bij den inspecteur zijn geweest. Schoenmakers. Dus, begrijp ik het goed, dan zal het R*,k na 1 Juni geen steun meer geven en moet alles voor rekening van de gemeente gebeuren. Van Dongen-Torman, Ja. Lankhujjzen. Bestaat er nog kans om ze voor een mindere prijs te bouwen. Van Dongen-Torman. Neen, daar is wel naar geïnformeerd.' Schoenmakers. Is de aanvraag van dien aard, dat er 20 noodig zijn. Van Dongen-Torman. Er is aan den Voorzitter een lijst overhandigd van 26 aanvragen en nog komen er dagelijks aanvragen bij. Schoenmakers. Ik vraag zulks maar in verband met het feit dat hier op bet Dorp in het begin ook zooveel aan vragen waren, maar later lieten ze de gemeente er toch mee zitten en zal het blijken dat ze niet eens allemaal bezet komen. Voorzitter. Jawel, ze zijn nu alle beset. Van Alphen. Ze kunnen voordeeliger gezet worden, maar ik wil daar nu niet verder op ingaan omdat we moeten zien dat we nog wat krijgen. Van Doagea-Torman. Hoe meer volk er in een plaats komt, en dit komt ge makkelijker als we huizen disponibel hebben, hoe meer de middenstand ook in bloei zal toenemen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot Inwilliging van het verzoek van den Ned. R.K. Politiebond >St. Michael», om her ziening der jaarwedden van het politie personeel. Voorzitter. Dit schrijven 19 in een vorige vergadering in handen van Burg. en Weth. gesteld. Deze stellen nu voor het salaris van den chef te brengen van f 1200 op f 1400 en dat van de agenten van f 1100 op f1300. Voorts om aan den chef-veldwachter voor kleeding eene vergoeding te geven van f250 en aan de veldwachters van f200. Lankhuijzen, Om welke reden wordt aan de chef f 50 meer voor kleeding gegeven. Is die zooveel kostelijker oi waar zit dit in. Van Dongen-Torman. Kan door mijnheer den Voorzitter, niet opgegeven worden wat ze alles bijelkaar hebben. Uit de voorlezing blijkt dat de chef veldwachter in totaal heeft nu f ljrSO en volgens het voorstel van Burg. en Weth. thans f2000. Voor een veldwachter is dit f1710 en wordt nu f 1940. Dit komt door den kindertoeslag. Was de kindertoeslag er af dan zou dit bedrag met f 210 moeten verminderd worden. De veldwachter van het Dorp, die pas In dienst is, komt nu op f 1600. Van Alphen. Het verschil tusschen den chef en de anderen is nogal groot. Voorzitter. Dat komt ook door het diploma. Lankhuijzen. Ze moeten allemaal eene even hooge verhooging krijgen niet den een meer en de ander minder. Broeders. Een hoofd, een chef moet toch meer hebben als de andere veld wachters, daarvoor heeft de chef de volle verantwoordelijkheid te dragen. Hij moet boven den andere staan en die f 50 verhooging voor kleeding zal dan ook gedaan zijn om geen gelijke tred met de anderen te houden. Lankhuijzen. Eene verhouding van salaris heeft reeds bij de eerste regeling plaats gehad. Polltie-agent no. 2 zal hier heel wat meer werk hebben te verrichten dan co. 1. Het zou hier zijn, paarden die de haver verdienen krijgen ze niet. Men kan heel wat makkelijker op het bureau zitten en zeggen ga jij daar eens en ji] daar eens naar toe dan zelf het te doen. Broeders. Het is te vergelijken met een Directeur van een zaak of fabriek. Die zit ook op bet bureau en zou die dan ook maar ongeveer betzelfde als een werkman moeten hebben. Dat gaat toch niet aan, Lankhuijzen. U schijnt weinig onder vinding te hebben. Als u van Statendam thuis komt, dan is u klaar en behoeft nergens meer aan te denken. Een Directeur daarentegen heeft na dien ook te werken, die heeft een geheelen dag, van den vroegen morgen tot den laten avond het hoofd vol over de zaken. Broeders. U kan er absoluut niet over oordeelen wat mijn werkzaam heden zijn. U weet niet of ik s'avonds nog wat te doen heb. Lankhuijzen. Een werkman toch niet en daarom behoeft die ook niet gelijk met een directeur te staan. Broeders. Juist, een werkman mag niet gelijk staan met een Directeur en daarom moet er verschil van salaris zijn. Evenzoo moet dat bij de politie ook zijn. U is het met mij eens. De heer van Rijnen wijst er op dat een loon van f 1400 zeker onvoldoende is om van te bestaan. Seters. Dat wordt nu ook f 1600. Rijnen. Dan kan ik er mij wel mede vereenigen. Broeders. Het is nu geen tijd meer om de loonen te verhoogen. Bij de politie heeft men er te lang mee ge wacht om het te doen. In Waalwijk en Dongen staan ze al lang ver boven dat van hier, zelfs in de kleinste plaatsen genieten ze een beter salaris. Verhoogen wij hier nu nies, dan gaan onze goede politieagenten, de een na den ander, allemaal vertrekken en dan zit je telkens met vreemde menschen, die je niet kent, te kijken. Bovendien, men moet er een bestaan in hebben, daar heeft het gemeentebestuur voor te zorgen. Van Alphen. Maar den een zooveel verhooging geven en den ander maar weer zoovee) gaat toch niet. Ais er nu verschil was doordat ze diploma's of wat ook hadden. Broeders. Als men die had willen hebben, dan had men dit bi) de op- roeplag moeten vragen of eischen. Ik wil niet verder meer op deze zaak in gaan, anders zou ik persoonlijk moeten gaan worden. Van Dongen. Ik ben het er ook mede eens dat een hoofd iets meer moet hebben. Van Alphen. Men moet de dlenst- prestaties beoordeelen. Broeders. Daar heeft de raad niet over te oordeelen, doch alleen de Burgemeester, die hoofd der politie is. Lankhuijzen. Ik stel voor de ver hooging gelijk op te doen gaan en daarom de vergoeding voor kleeding voor den chef met f 50 te verminderen. De heeren Van Dongen-Torman en Van Alphen steunen dit voorstel dat, in omvraag gebracht, met 8 tegen 5 stemmen wordt verworpen. 15. Ontwerp besluiten tot verhooging der jaarwedden van den gemeentebode en van den gaarder van het Havengeld op het Veer. De gemeentebode geniet thans een salaris van f 1329. Burg. en Weth. stellen voor dit nu te brengen op f 1419. De gaarder van het Havengeld op het Veer heeft thans f 1310, voorgesteld wordt dit op f'1430 te brengen. Zonder eenige discussie wordt daartoe besloten. 16. Verzoek van het Waterschap »De Lage Weg met de Velden*, om eene jaarlijksche bijdrage van f100 In het onderhoud van de keersluizen In den Lagen Weg, met ontwerp-besluit tot het verleenen van eene bijdrage van hoogstens f25. Voorzitter. In een vorige vergadering is dit schrijven reeds ter sprake gebracht en is toen in handen gesteld van Burg. en Weth. Deze hebben alles overwogen en stellen nu voor hoogstens f 25 bij te dragen. Schoenmakers. Ik geloof dat zulks ook voldoende 19. Ieder jaar zuilen ze deze kosten niet hebben, want niet leder jaar zullen de sluizen evenveel hebben te lijden. Met algemeene steromen wordt het voorstel van Burg. en Weth- hierna aangenomen. 17. Ontwerp-besiuit om het raads besluit van 4 December 1920 no. 77, in dier voege te wijzigen, dat de koop prijs van den aan H. Kanters over te dragen grond wordt gebracht op f 150. Voorzitter. Dat Is dus van inplaats van f 800 op f 150. Kanters bleek zich in het begin, te hebben vergist. Met f150 Is dit stukje grond echter nog hoog genoeg betaald. Schoenmakers. Hij heeft toen toch zelf gezegd dat hij er f 300 voor over had. Van Dongen. Het kwam mij toen heel hoog voor en dat is wel gezegd toen ook. f 150 is nog een heel hooge prijs. Schoenmakers. Hij is toch zelf met dit voorstel gekomen. Later heeft hij zeker ingezien dat het een beetje al te gek is geweest. Voorzitter. Die uitweg moer er blij ven en dat moet ook in aanmerking worden genomen. Lankhuijzen. Hoe groot is de opper vlakte van dit perceel. Voorzitter 92 centlaren. Lankhuijzen. Dan is het niet zoo wei nig en is het met f 150 ook heel goed betaald. Schoenmakers. Een feit is dat hij zeit met het voorstel gekomen is maar laat het thans maar doorgaan, ik wijs er alleen maar op. Voorzitter. Kart de raad Burg. en Weth. machtigen om met de Jong, die er eerst om gevraagd heeft, maar toen verder niet meer beeft geboden, te onder handelen en zoo die het niet wil hebben, althans geen f 150 er voor wii geven, het aan Kanters af te staan. Schoenmakers. De Jong heeft toen er niet verder op willen ingaan toen dot>rV Kanters f 300 is geboden. Voorzitter. Daarom willen wij hem nu ook nog gelegenheid geven. Met aigemeene stemmen wordt daar toe besloten. 16. Vaststelling suppletoir kohier van de onderhoudsbelasting. Voorzitter. Het is gebleken dat eenige gebouwen bij de vaststelling van dit kohier zijn overgeslaan en wél de wo ningen van de predikanten en pastoors. Voor de onderhoudsbelasting zijn deze niet vrijgesteld. Van Dongen. Dan zijn deze er weer eens opgebracht en dan weer eens niet. Maar ik heb geen bezwaar dat het als nog wordt gedaan. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 19. Ontwerp-besiuiten tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1920 en 1921. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer van Alphen op het onhoudbare van den toestand waarin de toren verkeert van de Ned. Herv. Gemeente aan het Dorp en vraagt of de onderhandelingen nog niet van dien aard zijn, dat spoedig Verbetering kan worden aangebracht. Bij begrafenis en kerkelijke plechtig heden levert het nu steeds -gevaar op Voorzitter. Wij zijn nu zoo ver, dat spoedig alles in orde kan worden ge bracht. De heer Rijnen wijst in verband met het verzoek van het Waterschap De Lage Weg met -de Velden, er op, dat het hoogste punt hier 3.20 A. P. be draagt en het laagste 2.72. Bij den aan leg van de buizen voor de waterleiding mag daar wel rekening mede worden gehouden anders zouden ze op som mige plaatsen wel eens wat te diep kunnen gaan liggen wat bij reparatie eenige last kan veroorzaken. De Voorzitter zegt toe dit in de eerst volgende vergadering van Burg. en Weth. te zullen bespreken. Schoenmakers. Een vorig jaar zijn de tarieven van haven- en kaaigelden veel te hoog geweest. Zou het geen aanbeveling verdienen deze té gaan wijzigen. Voorzitter. Ik zal ook dit in de ver gadering van Burg. en Weth.4er sprake brengen. Van Alphen. Alle tarieven zijn te hoog geweest. Van Dongen. Die voor het huren voor De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5