if ecu Win "bBi Tweede Blad. FIRMA G. VERKADE f 1,98. FIRMA G. VERKADE sa, BUITENLAND. Provinciaal, Nienw». Ei Solide keper met feston, Nieuwe Modellen, Voile Stof en Zepbir f 5,90 f 6,90 f9,75 enz. So i j No. 47. WOENSDAG 15 Juni 1921. Waalwijk, 15 Juni 1921. Met ingang van 16 Juni a.s. zal er ten postkantore alhier een groote verandering intreden. Met dien datum zullen de bestelkringen der postkantoren Waalwijk, Baardwijk en Besoijen worden vereenigd tot eenen bestelkring „Waal wijk". Alle poststukken voor de voormalige bestelkringen Baardwijk en Besoijen worden vanaf 16 Juni besteld vanuit Waalwijk. Het afhalen van aangeteekende stukken, het ontvangen van gelden, het deponeeren van kwitanties, enz., blijft gehandhaafd op den ouden voet. Ver zending geschiedt geheel vanuit Waal wijk. Het is natuurlijk duidelijk dat zulks in den dienst ten kantore ingrijpende veranderingen beteekent, maar wij twijfelen er niet aan dat de directeur de noodige maatregelen zal nemen om de belangen van het publiek tot het uiterste te bevorderen. In verband met bovenstaande reorga nisatie zijn de bestellers Swinkels van Baardwijk en van Oosterhout van Be soijen overgeplaatst naar Waalwijk. Maandagmiddag had te Tilburg eene bespreking plaats tusschen de besturen der patroonsorganisaties in het schoenbedrijf, om te overwegen op welke grondslagen men zou kunnen komen tot eene federatieve samenwerking inzake het afsluiten van een collectief contract in de schoenindustrie. De besprekingen hadden een goed verloop en in vervolg hierop zal in elke vereeniging deze aangelegenheid ter sprake worden gebracht en er bestaat alle kans dat het nieuwe collectief con tract zal gesloten worden doör alle patroonsorganisaties eenerzijds en _alle georganiseerde werkliedenanderzijds. WAALWIJK 19941 As. Vrijdag zullen voor de eerste maal in onze gemeente de Provinciale paardenkeuringen de M.C. keuring plaats hebben. Zooals wij in ons vorig num mer hebben medegedeeld, is de inschrij ving zeer groot, niet minder dan een 150-tal paarden zal er aan deel nemen De keuring vangt aan des morgens ten 11 uur op den Dijk, die voor dit doel dien dag zal worden afgesloten voor het publiek tusschen de Marktstr. en de Goudmijn. Als blijk van belangstelling in deze eerste keuring die misschien door groo- Jere gevolgd zal worden, zal het bestuur van Waalwijks Belang dat in deze zijne pogingen metgunstigen uitslag bekroond zag, op verzoek en met medewerking van het Dag. Bestuur, de keurings-com- missie en de autoriteiten eenigszins officieel ontvangen. Wij vertrouwen dat de heeren van onze plaats en van de wijze waarop hier een en ander is voorbereid een goede indruk zullen meenemen. De heer A. Jansen, notaris alhier nam 1.1. Zondag deel aan de hippische feesten te Tilburg en heeft de eer van Waalwijk waardig opgehouden. Hij be haalde in de afdeelingconcours luxe eenspannen met Little Boy den eersten •prijs. Een der Tilburgsche bladen schrijft: „in het concours voor luxe eenspan- „nen lieten de deelnemers zich goed „zien. Little Boy, eigenaar A. Jansen te „Waalwijk, was verre superieur. We „gelooven dat de vos bij minder inhou „den zich nog veel beter had laten zien. Over de Sport- en athlethiekwed- strijden 1.1. Zondag doorde Drunensche Gymnastiek Vereeniging gegeven en waaraan ook onze vereen., de Waalw Gymn. Ver., heeft deelgenomen, valt niet te klagen. Integendeel, niet minder dan 7 prijzen werden door laatstge noemde in de wacht gesleept. Wijl ze met verschillende sterke vereenigingen, zooals „Kunst en Kracht" en „Voor waarts" beide Tilburg en „Kunst en Kracht" 's Bosch had te kampen, is het wel een bewijs dat er in onze club nog uitstekende krachten schuilen. We laten hieronder de prijswinners volgen. H. Grothe, le prijs Brugturnen, le pr. Loshoogspringen, 2e pr. Polsstokhoog springen. A. Snijders, !e prijs Kogelstooten. C. Didden, 4e prijs Hindernisbaan, 100 M P. Nieuwkoop 3e prijs Losverspringen. J Princen 3e prijs Loshoogspringen. Ook de overige deelnemers onzer vereeniging, ofschoon niet gelauwerd, hebben in de verschillende nummers een goed figuur geslagen, zoodat de Waalw. Gymn. Vereen met voldoening op dezen wedstrijd terug mag zien. Heden viert het echtpaar J.,B. van Kuijk-Vesters zijn gouden huwelijksfeest Was het aanvankelijk de bedoeling dezen dag in allen eenvoud te her denken, tenslotte heeft men geen weer stand kunnen bieden aan den aandrang van vele vrienden en der buurt en heeft men er in toegestemd dat dit zeldzame jubilé naar waarde wordt gevierd. De buurt heeft zich dan ook niet onbetuigd gelaten. Behalve een prachtig cadeau dat wordt aangeboden, heeft men zorg gedragen voor eene passende en waardige versiering aan het huis, dat vanavond in een zee van electrisch licht zal baden. De geheele omgeving ontplooide de nationale driekleur en de opgewekte feestviering getuigt van 't medeleven en de hoogachting der ge heele buurtschap. Hedenmorgen ten 9 uur had eene plechtige H. Mis plaats, waarheen in vijf auto's werd gereden, welwillend afgestaan doorde buurt en door vrienden. Om elf uur had de aanbieding plaats van een prachtig bloemstuk door het dames-comité, terwijl om half twaalf de heeren hun cadeau offreerden, be staande uit een paar prachtige fauteuils Daarna werd een receptie gehouden, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Vanavond ten 8 uur zal de liedertafe „Oefening en Vermaak" eene serenade brengen, terwijl ten 8'/2 uur de harmonie der R. K. Werkliedenvereeniging van hare belangstelling zal doen blijken. De buurt zal daarna in de café's der heeren Simons, H. van Drunen en Jac Mahieu in de gelegenheid gesteld wor den den avond gezellig door te brengen Van zeer talrijke zijden ontvingen de gouden jubilarissen blijken van belang stelling in den vorm van geschenken, bloemstukken, telegrammen en kaartjes en ook wij voegen daarbij gaarne onze hartelijke felicitaties aan deze brave oudjes, die ook als pleegouders van zoovele jonge weeskinderen voor dezen en voor onze plaats veel nuttigs hebben gedaan. Mogen zij ook hun diamanten fees eenmaal herdenken In een zeer mooien en spannenden strijd speelde W. V. Zondag gelijk spel 2—2 met het Tilburgsche N. O. A. D. De laatste verscheen met de heele voor linie van het le elftal, terwijl ook in de verdediging een paar prima krachten schuilden. Het begin is dan ook voor Tilburg en vrij spoedig bracht zij de stand op 1 —0. Het Waalwijksche team komt echter allengskes beter op dreef. De voorhoede treedt meer samenspelend en doortastender op, wat tot gevolg heeft dat haar rechts-buiten met een mooi schot de partijen op gelijken voet brengt, met weiken stand de rust ingaat. Na de hervatting geeft W. V. mooi sluitend spel te zien. Elk speler houdt zijn plaats, wat vooral op zoo'n breed veld van zooveel belang is. Van eenig overwicht der Tilburgers is dan ook geen sprake meer. De midden-voor van beide partijen weten ieder nog eenmaal het net te vinden, zoodat de eindstand 2—2 is, wat de verhouding goed weer geeft Waalwijk Vooruit speelde veel beter dan in den vorigen wedstrijd. Met nog een kleine wijziging in het elftal en voortdurende oefening zal zij in het a s. seizoen een geduchte tegenpartij vormen. Het bestuur is in onderhandeling met E. V. V. Eindhoven en N. A. C. Breda om a.s Zondag alhier te komen spelen. We hopen in ons volgend nummer te kunnen melden, dat de pogingen succes hebben gehad. Het bestuur van W. V. verzoekt ons mede te deelen, dat liefhebbers van voetbalsport, die des avonds de oefenin gen willen bijwonen, daarvoor gratis kaarten kunnen verkrijgen bij de heeren A. van Eijck en Jos. de Folter. Zonder deze kaarten wordt niemand meer toegelaten. BAARDWI|K. Verleden Zaterdag is alhier opgericht de duivenclub „Lucht- verkenners" met aanvankelijk 10 leden. Tot voorzitter en secretaris werden resp. gekozen de heeren Th. Pullens en Kleijberg. Het aantal sterfgevallen bedroeg in deze gemeente in de jaren 1916 1917 1918 1919 1920 34 29 37 14 18 Het aantal overledenen beneden het jaar bedroeg in diezelfde jaren resp. 5 7 5 2 2. Hieruit blijkt dat het aantal sterfge vallen de laatste jaren hier afnemende is. Ook de sterfte onder de kinderen beneden het jaar is de laatste 2 jaren verminderd. Het sterftecijfer over voornoemde 5 jaren bedroeg alhier per 1000 inwoners per jaar gemiddeld 16.02, hetwelk niet ongunstig is in vergelijking met dat van de andere gemeenten, behoorende tot het gebied der Gezondheidscommissie te Heusden. Aan de aangekondigde seriewed- strijden uitgeschreven door de R. K. V.V. „Juliana" zullen de volgende vereenigin gen deelnemenV.V.O.-combinatie Vlij men Quick-combinatie Waalwijk S.D. O. 's-BoschR.W.B. II Besoijen ;Excel- sior Capeile S.V.V. Sprang H. E. C. Waalwijk. De inschrijving is nog voor ééne vereeniging opengesteld. Indien echter voor Vrijdag niet is ingeschreven zal Juliana zelf deelnemen. De wedstrij den nemen a.s. Zondag om 1 uur een aanvang. De prijzen zijn vanaf Vrijdag te bezichtigen in het sigarenmagazijn de Rooij alhier. Daar alle vereenigingen nagenoeg van gelijke sterkte zijn, kan men spannende wedstrijden verwachten en zullen onge twijfeld zeer vele sportliefhebbers een wandelingetje maken naar het Juliana- terrein De uitslag der loting zal nader worden bekend worden gemaakt. Zondag j.l. nam de R. K. Gymn. ver. „Kunst en Kracht" deel aan de gymnastiek enathletiekfeesten te Drunen Hoewel de opkomst niet al te schitterend was en men met een betrekkelijk klein groepje er op uit moest trekken, hebben onze jongens zich toch danig ingespan nen en wisten nog 4 prijzen te beha len, nl. A. van de Wiel 3e pr. hinder nisloopenJ. v. Mierlo 2e pr. 100 M hardloopenLeijtens en C. v. Hilst resp. 3e en 4e prijs 2000 M. hardloopen DRUNEN. De groote nationale gym nastiek- en athletiekfeesten, Zondag 12 Juni gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der R.K. Gymnastiek vereeniging „St. Herman Josef" en meer malen in ons blad aangekondigd, zijn in alle opzichten goed geslaage al werkte het weder daar niet bijster hard toe mede. Reeds vroeg in den morgen brachten auto's, spoor en tram de deelnemers en heerschte er in ons mooi, anders zoo rustig dorp, eene ongekende drukte Overal zag men de stoere, flink gespierde turners in hun helderwitte pakjes loopen. Ongeveer kwart over twaalf uur stelden zich 11 vereenigingen op het voetbal terrein van de V. V. D.F.G. op, dat voor deze aangelegenheid in een up to date terrein was herschapen. Toen om half een de harmonie van het patronaat hare lustige toonen deec klinken, zette de stoet zich in beweging en werd" door de gemeente gemarcheerd Bij de woning van den burgemeester werd halt gehouden en door de feest vierende club een saluut gebracht De mooie stoet van kranige turners marcheerde als keurtroepen door de lange straat, bewonderd door duizenden belangstellenden. Dat er goed gemarcheerd werd kan begrijpen als men weet dat daar prijzen aan waren verbonden. De vereenigingen, die de beste houding hadden en de beste dicipline. kwamen voor prijs in aanmerking. Tevens werd aan de ver eeniging met het grootst aantal deelnemers, mits in uniform gekleed, een extra prijs toegekend. Ongeveer haif twee arriveerde de stoet op het terrein waar zich inmiddels ook nog de vereeniging V.I.O.D. uit Princenhage, die wegens een defect aan de groote auto zich hadden verlaat, had opgesteld. Door de jury, bestaande uit de heeren, L. van Drunen, Waalwijk, H. van Huiten, Waalwijk, A Jansen, Drunen, J de Kort, Drunen, en L. Brok, Drunen, werd de eerste prijs toegekend aan de gymna stiekvereniging „Kunst en Kracht" uit 's Bosch, en de prijs voor de vereeni ging die met het grootste aantal turners aan den marschwedstrijd had deel genomen aan „Kunst en Kracht" te Tilburg. Direct na deze mededeeling nam de Voorzitter van de jubileerende vereeni ging, de heer L. van Drunen, het woord Hij heette de talrijk opgekomen turners een hartelijk welkom en hoopte dat allen zich dezen dag, geheel aan de gymnastiek en athletiek gewijd, zouden weten te vermaken en eenieder met voldoening op dezen wedstrijd zou terug zien. Dat deze dag er toe moge mede werken om deze nuttige, gezonde sport in Drunen en de geheele Langstraat te bevorderen is de wensch van St Her man Jozef en voorzeker ook van alle rechtgeaarde turners. Inmiddels was het groote terrein met honderden en honderden belangstellen den bezet Aanstonds werd met de afwerking van het programma begonnen. Aan de Algemeene Vrije oefeningen werd door 10 vereenigingen deelgenomen. De le prijs werd toegekend aan de gymnastiekvereniging „Voorwaarts" van Tilburg, 2e „Kunst en Kracht" te 'sBosch, 3e „Lichaamsontwikkeling" te Helmond. De personeele prijs werd behaald door den Heer Haans van „Voorwaarts" uit Tilburg. Alle oefeningen werden vervolgens vlug en correct afgewerkt De uitslag hiervan is als volgt No. V. Keurturnen Rek en Brug. le prijs van Gulik (Rek) van „Voorwaarts" Tilburg; 2e prijs Grothe (Brug) van W. G. V., Waalwijk No. VI Pyramides of groepen zonder werktuigen, le prijs „Kunst en Kracht", Tilburg2e prijs „Voorwaarts" Tilburg. No. VII. Hinder nisbaan 100 M. le prijs Bom van „Li chaamontwikkeling" Helmond2e prijs Huigevoort van „Voorwaarts" uit Til burg; 3e prijs A. v d. Wiel van „Kunst en Kracht", Baardwijk4e prijs Didden van W. G. V. Waalwijk. No. VIII Hard loopen 100 M. Ie prijs Bom van „Li chaamsontwikkeling" Helmond 2e prijs Jac. v. Mierlo „Kunst en Kracht" Baard wijk3e prijs Sparidans „Voorwaarts"; Tilburg; 4e prijs van Unen van V.I.O.D. Princenhage. No. IX. Los hoogspringen, le prijs Grothe W.G. V. Waalwijk 2e prijs Bom „Lichaamsontwikkeling" Hel mond 3e prijs Princen W. G. V. Waal wijk. No. X. Polstokhoogspringen, le prijs van Loon van „Turnlust" Dongen 2e prijs Grothe van W. G. V. Waalwijk. No. XI. Los-verspringen le prijs Ant. Beex van „Turnlust" Dongen; 2e prijs J. van Loon van „Turnlust" Dongen; 3e prijs G. Couwenberg W. G. V. Waal wijk. No. XII. Touwtrekken met aanloop en groepen van 5. le prijs „Turnlust" Dongen2e prijs Norbertus Vlijmen 3e prijs „Kunst en Kracht" le afd. Til burg. No. XIII Kogelstooten. le prijs A. Snijders (9 M.) W. G. V. Waalwijk; 2e prijs v. Overbeek (9 M.) van „Her- cules" Hoogerheide 3e prijs van Loon (8.90 M.) van „Turnlust" Dongen. No. XIV. 2000 M. hardloopen. le prijs Bor- burgh van V. 1. O. D. Princenhage 2e prijs C. v. Unen van V. I. O. D Princen hage 3e prijs J. Leijtens van „Kunst en Kracht" Baardwijk; 4e prijs C. Ver hulst van „Kunst en Kracht" Baardwijk. Ook werd er nog een aanmoedigings prijs uitgereikt aan de gymnastiekver. „Utile Dulci" van Helmond. Gedurende de wedstrijden heerschte er op het terrein, al lokte de N.-W. wind nu direct niet uit tot een aan genaam zitje, een gezellige drukte, welke bleef voortduren tot aan het einde van den wedstrijd. Toen alle prijzen waren uitgereikt, nam de geestelijke adviseur, de WelEerw. heer J. van Welie het woord Hij feli citeerde St. Herman Jozef met haar jubileum maar niet het minst met haar op dezen dag behaald succes. Immers van verre zijn er vereenigingen gekomen om mede het 10-jarig bestaan te her denken. Daardoor is eene grootsche demonstratie gegeven voor de lichame lijke ontwikkeling wat er zeker toe zal leiden dat velen enthousiaster tegenover deze sport zullen komen te staan. Vele leiders van de deelnemende ver eenigingen dankten bestuur en comité voor de onpartijdige uitspraak van de jury. St. Herman Jozef kan met genoegen terugzien op de door haar gegeven groote nationale gymnastiek- en athletiek feesten. DRUNEN. In de j.l. gehouden ver gadering der boerenleenbank is met bijoa algemeene stemmen benoemd rot kassier van genoemde leenbank de beer M. v. Halder, alhier. Aan den heer A. Spee alhier is eervol ontslag verleend als lid der Huur- commissie, met dankzegging voor de bewezen diensten. In diens plaats is benoemd de heer H. Spee, alhier. Aan den heer F. Brok alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met schuur. Als bestuurslid van het polder bestuur Binnen het Oude Maasje* is met 11 tegen 4 stemmen benoemd de heer Chr. Muskens, alhier. Op het Bondsconcours te Baardwijk behaalde de handboogschutterij >Con- stantia* alhier den 5en prijs. SPRANG. De gewone jaarlljksche Collecte ten bate van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst zal in onze ge meente worden gehouden op Donderdag 16 Juni, in den voormiddag. J.l Zondag speelde onze voetbal vereniging S. V. V. op de Seriewed- strijden bij V. V. T. te Tilburg tegen St Anna aldaar. De wedstrijd eindigde met 2—0 in het voordeel van St. Anna. Markt. WAALWIJK. 19941 CAPELLE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 16 Juni 1921 des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Behandeling verzoek van het water schap »Ten westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen* om subeidte voor verhooging der kade. 3. Voorste! van B. en W. tot verkoop van den uit de havea gebaggerden grond en van de straatlantaarnpalen. 4. Alsvoor tot vaststelling van een verordening als bedoeld in art. 178 der gemeentewet 5. Alsvoor tot het verleenen van een vergoeding van f 50 aan den gemeente bode voor het onderhoud van zijn rijwiel. 6. Alsvoor tot het vragen vao 4 b£ j o o N J *o I u o •d Het bloedbad in Ierland. Bij de vecht partijen tusschen unionisten en Sinn Fei- ners welke Zaterdag en Zondag te Belfast zijn geleverd, zijn in totaal zeven personen gedood, waaronder een politie-ageut en 40 ii 50 burgers gewond. De ziekenwagens wa ren niet bij machte alle gewonden naar de ziekenhuizen te brengen. Daarom werden particuliere en andere auto's opgecomman deerd. De slachtoffers waren voor het mee- rendeel onschuldige voorbijgangers, die op straat tusschen het vuur van beide partijen geraakten, welke elkaar vanuit de huizen beschoten» De Sinn Feiners wierpen even eens van uit hun schuilplaatsen bommen op straat. De politie had een moeilijke taak bij haar pogingen om aan het schieten paal en perk te stellen, omdat de schutters onzicht baar waren. Bij deze pogingen werd een dei- politieagenten door een kogel gedood. Eerst toen militairen in pantserauto's op het tooneel van den strijd verschenen en met machinegeweren het vuur op de vechten den openden, werd er een einde gemaakt aan liet gevecht. Ook in andere deelen van Ierland heeft de burgeroorlog Zaterdag en Zondag slacht offers geëischt. In het graafschap Cavan werd de bejaarde deken van Heighlin ver inoord. Een bende gewapende mannen drong in den vroegen morgen zijn huis binnen, sleepte hem naar buiten en schoot hem dood. Eater staken zij het huis in brand. Sedert 1013 leefde de oude deken zeer teruggetrok ken te midden van zijn gezin. Hij was 80 jaar oud. Zondagavond zijn te Dublin twee mannen, van wie men meent, dat het oudgedienden waren, door de rebellen doodgeschoten. Op den constabel Meethall werd Zondag te Kilboggan, in het grafschap Westmast, geschoten, toen deze zich op weg naar de kerk bevond. Hij overleed aan de bekomen wonden. De 37-jarige schoenmaker David Fritz Gibbon werd te Liscaröll in het graafschap Cork, uit zijn huis gehaald, door een bende gewapende en gemaskerde mannen en op korten afstand buiten het dorp gebracht. Zijn lijk is later gevonden, met kogels door boord. Handen en voeten waren gebonden en een doek was voor zijn oogen gebonden. Op het lichaam vond men het gewone papier met het woord „spion" en er bij geschreven was de aanwijzing: „Dit lichaam mag niet worden vervoerd". Tot aan den volgenden morgen bleef het lijk aan den weg liggen. Fritz Gibbon was weduwnaar met vijf klei ne kinderen. Men vreest, dat deze, uitbarstin gen van de Sinn Feiners aanleiding zullen zijn tot het afbreken der onderhandelingen over een vergelijk, welke door de gematigde elementen van alle partijen gevoerd worden. Naar Wolff meldt, zullen de besprekin gen tusschen de beide ministers te Wiesba den een nieuwigheid, jvelke men bij de nog geenszins verdreven vijandige stemming tusschen Frankrijk en Engeland tot voor kort niet mogelijk zou hebben gehouden drie dagan duren. Zondag, den eersten dag werd de internationale economische toe stand besproken in verband met het herstel. Het onderhoud duurde vijf uur. Vraagstuk ken van arbeidspraestaties, leveringen in na- tura en van de financieering kwamen ter sprake. Er was overeenstemming in het streven, de taak van den wederopbouw dei- verwoeste streken in grooten omvang en met versneld tempo uit te voeren. Uit Parijs wordt over de besprekingen van den eersten dag nog gemeld, dat de Dnitsche minister uiting gaf aan hef ver langen om de bepalingen van het ultimatum uit te voeren. Hij stelde ter beschikking van de Fransclie regeering een belangrijk- aantal Duitselie werkkrachten. 5; Ondervraagd naar den uitslag van zijn onderhoud met Rathenau, verklaarde Lou- cheur dat Rathenau den nadruk had gelegd op het levendig verlangen van de Dnitsche legeering om alle bepalingen van het ulti matum uit te voeren. Wij hebben, zeide Eouchenr, alle vraagstukken onder de oogen gezien, zonder eenig besluit te hebben geno men. Gisteren had een nieuw onderhoud plaats, dat uitsluitend liep over de schadevergoe ding en de restituties in het algemeen. Ook na afloop van deze tweede bespreking was de Fransehe minister voor den wederop bouw zeer voldaan. Hij bevestigde, dat te Parijs de besprekingen tusschen Dransche deskundigen en afgevaardigden van Rathe nau zouden worden voortgezet.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5