Dienstbode lil Zwikkers. 2 bekwame Zwikkers Snijplanken, Boekhouden. BROEDEIEREN Heerenbujs met tuin ERFHUIS üf flMMM. Advertentiën, vraagt Gevraagd, A MVB. Bezeilt*. privaatles. Notaris A. Schaap A P. C. Roothaert liet jongmensch Schoenmakers flinke jongens Notaris JAM SEN Prachtige Prijs f0,25 per stuk. J. TÜFiEMNGS, ver koop en publiek verkoopen meer beantwoorden zouden aan de werkelijke -geógfftphische ligging van gemeenten of deelen van gemeenten, juist het voorstel van Vlijmen en Nieuw- kuijk voor vetdere behandeling werd aangenomen, dat geheel in strijd i9 met on«e belangen en tot stand zou moeten komen tegen den wil van 99 pCt. onzer Ingezetenen. Wanneer daarentegen bij onze ge* meeate werd gevoegd wijk E van de gemeente Vlijmen mat wijk A van de gemeente Nieuwkuijk en wijk D van de gemeente Herpt, dan werd daardoor een gemeente gevormd mei pint, 2000 inwo ners, met een flick grondbezit en flinke draagkrachtderhalve een gemeente, die wei alle reden van bestaan zou hebben en uitstekend zou kunnen voorzien in de sociale nooden der bevolking. De consequentie zou het bestaau van deze gemeente volkomen wettigen. Dan ook zou men, en met recht, kunnen zeggen taard en opvattingenvan de bewoners dier deelen van gemeenten zijn zoo goed ais gelijk met die onzer ingezetenen, terwijl tevens een goed geographlsch geheel verkregen zou worden, hetgeen niet verkregen wordt wanneer het voor ons liggend ontwerp wet zou worden. Inderdaad wanneer Gedeputeerde Sta ten in vollen ernst kennis zouden nemen van de natuurlijke grenzen en alsdan zoudes zien, dat wijken A en B van Hedikhuizec, met wijk E Van Vlijmen en wijk A van Nieuwkuijk en wijk D van Herpt een straat en een bebouwde kom vermr, hetgeen ook het geval Is met Luttelherpt gemeente Hedlkhuizen én Herpt, dan twijfelen wij er niet aan of dat College zal blMijl*wr,tdshalve en mede lettende op dfe len van de bevyoners dier wijken, d&'Vöorkeur geven aan een dergelijke annexatie, die bo vendien naar onze meening met volle Instemming der bewoners zou tot stand komen. Met een dergelijke annexatie zouden tevens ook alle kwesties tusschen Vlij men en onze gemeente opgelost worden, want oorzaak der aanhoudende meening s- velschillen tusschen ons en het Vltjmensche Bestuur is altijd en steeds alleen ge weest wijk E. Het is immers wel op vallend, dat wij met alle omliggende gemeentebesturen in zeer goede verstand houding leven en geleefd hebben, be halve met dat van Vlijmen. Het is ons bekend, dat het Gemeente bestuur van Viijmén zich met kracht verzet tegen een inlijvlog van wijk E bij onze gemeente en wij betreuren het nog, dat Gedepu'eerde Staten, die bij brief van 3 Aug. 1920 G Nr. 644, een ernstig voorstel in dien geest deden, niet hebben doorgetast en getracht het mee- ningsverschil te overbruggen. O.i. was dit wel mogelijk geweest, want het hoofdbezwaar vao het Vlijmensche Be stuur om wijk E aan deze gemeente af te staan Is, dat de bewoners dier wijk voor Vlijmen te goede belastingbetalers worden en dit ook werkelijk alleen kun nen zijn ergo ünancieele schade daarvan voor haar het gevolg zou zijn. Dit be- zwaar was intusschen toch wei te onder- vangen, met het geven eener schadever goeding onzerzijds in geld of in natura aan de gemeente Vlijmen. Dit bemiddelings-voorstel geven _wij Uw College ia overweging om aan Ge deputeerde Staten te doen, vooraleer oss te berooven van ons historisch on afhankelijk bestaan. Gaarne geven wij toe. dat dit voor stel wel eenfgszins gelijkt op koopman schap, doch waar het Hoofd van het Vlijmensch Bestuur tevens handelsman is, daar veronderstellen wij, dat wanneer er iets te verdienen Is, er ook wel te handelen valt. Wij doen het voorstel om een schadevergoeding te geven voor het afstaan van wijk E niet, om daar- alt grootere winsten te behalen, integen deel, maar het algemeen belang was met een dergelijke oplossing het meest gediend en alle kwesties waten voor goed van de baan. Het Gemeentebestuur van Vlijmen bij monde van zijn voorzitter heeft des tijds ook nog als bezwaar aangevoerd, dat zij wijk E noodlg hebben voor ver dere uitbreiding, doch dit bezwaar is zoo zwak en vergezocht, dat wij daarop nauwelijks een antwoord behoeven te geven. Wij merken daartegen evenwel op, dat la Vlijmen langs den Provin cialen weg en tramlijn, alook nabij het spoorwegstation, nog zoovele geschikte en veel goedkoopere bouwgronden lig gen, dat voor uitbreiding en wonlng- bouw, die zeer vermoedelijk wel niet meer noodlg zal zijn, heusch niet de kostbare bouwgronden langs de Mommer- steeg genomen behoeven en ook niet zullen worden. Dat een wonlogbouw- vereeniging va® Vlijmen nog kort ge leden een Hectare bouwgrond langs de Mommersteeg voor de kapitale som van f 10.000.aankocht, is uit politiek oogpunt te verklaren, maar particulieren kunnen zoowel ic Vlijmen als hier voor he-d wat minder, geschikte en veel gun stiger gelegen bouwgrond koopen. Geheel onwillekeurig zijn wfl hier afgedwaald tot bespreking eener zaak, waarover niet bepaald thans onze mee ning wordt gevraagd, doch het nauwe verband dat bestaat tusschen beide zaken, heeft ons daartoe geleld. Ter zake dao willen wij nog even memoreeren, de bezwaren die vooral voor onze gemeente bestaan tegen een vereeniging daarvan alleen met Vlijmen en Nieuwkuijk. Tot heden hebben wij met Uw Col lege steeds onafhankelijk de belangen onzer ingezeten kunnen behartigen. Wat er van dia belangen-behartiglng terecht komt, wanneer daartoe het initiatief moet uitgaan van een persoon of Col lege gezeteld In de kom van de In zieleatal grootere gemeente Vlijmen, be hoeven wij niet te vragen, en daarvan verwachten wij ook niets, temeer waar de verhouding zoowel tusschen bestuur ders der betrokken gemeenten als van de Ingezetenen daarvan onderling, van oudsher nooit niet schitterend is geweest. Met een klein voorbeeld zullen wij dat straks even toelichten. Bekend Is toch voldoende het feit dat de volksaard van Vlijmen niet overeenkomt met dio van Hedikhuizen—Haarsteeg, wijk E ge meente Vlijmen daaronder begrepen. Te veel voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen om dat te bewijzen en ver schillende vooraanstaande personen, waarvan wij de namen hier liever niet noemen, die in beide gemeenten gewoond hebben, zouden dat met ons kunnen getuigen. Laat er bijv. in een van belde ge meenten een openbaar feest gevierd worden, waaraan de bewoners van beide gemeenten deelnemen, vast staat, dat meestal met versterkte politiemacht de orde niet gehandhaalfd kan worden. .Ook op vereenigingsgebied kan een vergelijking den toets der critiek niet doorstaan. In dit verband wijzen wij er op, dat het grootste deel der Haarsteegsche land- en tuinbouwers waaronder ech ter ook die van wijk E zijn aange sloten op de Druaensche veiling en op de Hedikhuizensche Boterfabrlek, twee belangrijke sociale instellingen, hoewel dergelijke instellingen ook In Vlijmen bestaan. Bekend is ook het feit, dat de men- schen van wijk E in het overige ver- eeoigingsleven geheel samenleven met die van Haarsteeg—-Hedlkhuizen zoo bestaat er plaatselijk hier één Burger wacht, één Harmonie, één Boerenbond met leenbank, één WitGele Krus, enz. (Zie ons schrijven aan Ged. Staten van 22 Oc'ober 1920 nr. 41/T5). Voorts bestaat er hier een hulppost9 kantoor en hulptelegraaf- en telefoon kantoor. Van andere zijde Is wel eens opge» metkt, dat de menschen van Vlijmen en Hedikhuizen veel onder elkaar trouwen, om daaruit tenslotte de conclusie te trekken, dat aard en opvattingen dezelf de zijn. Dit ontkennen wij ten zeerste. Een feit Is wel, dat de menschen van wijk E en hier leggen wij den nadruk op, met de menschen van Hedikhuizen- Haar steeg veel onder elkaar trouwen, ergo wanneer, hoewel de omstandighe den geheel anders zijn, men wijk E bur gerlijk tot de gemeente Vlijmen rekent, wat helaas tot heden een waarheid is, dan gaat die bewering in zooverre op, maar wanneer men zooals dat ook wér kelijk het geval is. wijk E logisch rekent te behooren tot HaarsteegHed khulzen wat parochiaal ook het geval is, dan kunnen we hier constateeren, dat niet 4 pCt. van de gesloten huwelijken, een van beide partijen afkomstig zijn uit de kom der gemeente Vimmen of omge keerd. Van de 52 gesloten huwelijken in de laatste 4 jaren hier, behoorde slechts 2 personen tot de kom gemeente Vlijmen. Ten slotte merken wij U nog op, dat een vereeniging van Vlijmen met Nieuw kuijk, benevens wanneer de ingeze tenen dier gemeente dit In het belang hunner gemeente oordeelen met Drunen, meer rationeel Is, gezien de bijna aaneengesloten bebouwde deelen dier gemeenten gelegen lang9 den Pro vincialen weg »De Langstraat», den stoomtram en trein 's Hertogenbosch Lage-Zwaluwe, In welk verband de be langen dier gemeenten ook meer met elkaar gemeen hebben. Alsdan is er ook van een overheerschende macht in den Gemeenteraad geen sprake. Wij geven Uw College derhalve in overweging het wetontwerp, zooals bet hier voor ons ligt, niet aan te nemen, om daarvoor In de plaats bij Gedepu teerde Staten alsnog aan te dringen op handhaving onzer gemeente met lalijving daarbij van wijk E gemeente Vlijmen, wijk A gemeente Nieuwkuijk en wijk D gemeente Herpt. Burgemeester en Wethouders van Hedikhuizen. De Burgemeester, (w.g.) j. M. A. BOKHOVEN. De Secretaris, (w.g.) COUWENBERG. Winkel. Wij kunnen door vereeniging met Vlijmen nooit beter, wel slechter worden. Hedikhuijzen zal de grootste achterhoek van Vlijmen worden. Voorzitter. De heele gemeente wel. Vrede. Ik hoor daar ook voorlezen dat wij hierna Herpt willen bijvoegen maar daar ben ik erg tegen. Voorzitter. Dat staat er niet. Er staat alleen als Ged. Staten tot-opheffing van Herpt zou willen overgaan om eerst dan daartoe over te gaan. Dat is dus iets om later pas te bespreken. Van den Brand. Ik zo» Herpt nooit nemen, dan geloof ik dat ik nog eerder bij Vlijmen zou willen zijn. Vrede. Ik ben er ook niet voor, in 't geheel niet. Voorzitter. Dat komt omdat u de zaken niet goed overwogen hebt. Vrede. Ik heb het goed overwogen. Ze zitten daar tot d'r nek in de schuld en gaat dat dan maar bij je nemen. Voorzitter. Nu, dan zidlen wij die passage maar schrappen. Winkel. Bij vereemgiog van gemeenien zal ja krijgen waterleiding en meer van die groote dingen. Dan znlien wij daar wel aan mede mogen betalen, maar er iets aan heb ben niet, daar zyn we te ver voor afgelegen. Vrede. Et i» geen plaats als Herpt, wasr zooveel sobnld is. Voorzitter. Dtarover behoeven we nn nïei te spreken. We vragen nu maar om deze drie wyken bij onze gemeente te vorgen omdat het een strait is. Winkel. Als we by Vlijmen komen, zullen we veel te betalen kryge», dat is mijne meening. Want men ziet het gewoonlijk zoo, hoe grooter een gemeente is, hoe meer schold ze hebben ook. Van den Brand. Ons personeel kan ook wel een beetje worden ingekrompen. Er loo- pen hier .nu 2 veldwachters, een bode en nog meer en dat voor een 1200 zielen. Dat it ook belachelijk. Ik geloof dzt wij on* eigen als we een beetje zuinige» aanleefden, best kunnen starten, dan kannen wij ons liedeke zelf heel goed zlleen uitzingen. Voorzitter. Dat is ook iets voor later. Van den Brand, Om te beslissen ja, maar nu mag het al wel eens onder het oog worden gebracht. Winkel. Door de distributie hebben wij wst schuld gekregen, anders hadden wij die zoo goed als niet gehad. Voorzitter. Orer een jaar of zes is alles afgelost. Van den B'and. En leven wij d*n een beelje zninigar, dan kannen wy er wel komen. Maar zuiniger moet worden omge sprongen, want we moeten in aanmerking nemen dat de landerijen alle dagso al wat minder worden. In Amenk* is dit het geval en dan volgt dit hier ock. Winkel. Ik geloof dat van den Brand toch ook tegen vereeniging met Vlijmen is. Van den Brand. Natuurljjk. Winkel. Wjj worden dan een hs&le groote achterhoek rn alle mogelyk nieuwigheden zullen ze daarstellen waar we mee aan moeten betalen, zonder dat we or zelf iets aan Ij ben. Achten. Zin het aan onze zelfstandigheid geen schade kannen doen als wij om die wyken van Viytosn, Nieuwkayk en Herpt vragen. Voorzitter. Neen. Achten. Ik geloof dat Ged. Statpn daar niet zoo spoedig op zullen ingzzD. Voorzitter. Indertyd, toen sprake was van de wjjk E van Vljjmen hierby in te ljjven, hebben Ged. Staten daar zelf op gewezen. Natou>lyk zon er over gesproken moeten worden. In Angustue van het vorige jaar hadden w$ al moeten zeggen dat we gene gen zjjn daarvoor schadevergoeding te willen geven, Vrede. Van die andere wijken zal men ook komeD, dat gelooft maar gerust. Winkel. Herpt zal toch wel niet zelf standig blijven maar bij Heusden worden gevoegd. Voorzitter, Daar zou later allemaal over gesproken kunnen worden. Achten, AU Ged. Staten alle3 even prac tisch regelden zou het er wel een beetje gemakkelijker gaan om alles goed roor elkaar te krygen. Voorzitter. Ik ben in ieder geval sterk tegen vereeniging met Vlijmen. Winkel, Ik denk van de heele raad wel. Achten. In het preadvies staat ook nog dat de verhouding tnsichen de bewoners van Vlijmen en Haarsteeg zeer slecht is en men hier dikwjjls met versterkte politie moet komen, is dat wel zoo. Voorzitter. Ja zeker, ik zelf heb politie laten komen uitsluitend voor de Vlymensche lui. Onlangs' by de gonden bruiloft van Be vers en bij het festival is het nog herrie geweest, dat zyn nn nog maar feiten van jonge datum, maar 't is altyd zoo. Winkel. Ik weet nog wel dat er een moord door begaan is. Voorzitter, Vooral Zondigs ondervinden we het maar al te -veel. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten Ged. Staten te berichten dat men tegen vereeniging met Vlymen is. Voorzitter, De toren die in Hedikhuyzen is aangebonwd aan de Pfotestaotsche Kerk, behoort nog aan de gemeente. Nu ï\|u er binnenkort weer onkosten am te maken en nu stellen Burg. en Weth. voor den toren aan de Diaconie over te geven. Van den Brand. Als ze ze mzsr wille» Winkel. Daar hangen nog mooie klokken iu uok. 't Is een mooi rjrmbool van Hedik huijzen. Voorzitter. Z 0 veel moois is hst niet. Van den Brznd. Ik denk dat ze ons niet coodig zullen hebben en ze ons den toren cetjes zullen lzten houden. Winkel, En willen ze ze niet hebben, dtn zou ik het ding laten afbreken. Vrede. Zon dat mogen. Voorzitter. Dat weet ik 100 niet, ik zou denken van wel, maar dat knnr.eu we nog toren mat al wat I zien. Wordt besloten daztin ie, af te staau. Tevens wordt besloten aan de Kting van de Burgerwachten f 80 subsidie te verleene». De heer Winkel dringt aan om by de verpich'ing v«n landerijen* die stukken die 8 bont g'oot zijn en zoo mooi afgedeeld door grippsn in verschillende percaelen te brengen, dan k mnen e; eens meer menschen aan. Voorzitter. Dat zal in de volgende ver- gadering op de agenda wotden gezei, dat is bets', dan kunnen wij van te voren een en ander eeus nazien. Van den Brand. Die landerijen van de Beersche Hoeve die zou ik alleen aan de gemeentenaren verpachten. Die zitten hier del roor de lasten maar van losten is geen sprake. Voorzi'ter. Dat zyo maar enkele menschen dan die daarvan kunnen proStesren. Winkel. Dan zoa men voor alle bouw landen de gemeentenaren de voorkeur moeten geven. Vngls. Er zyn in de gemeente zooveel peisonen die nooit pachten en die dos noot; eenige losten hebben. Voorzitter. Dat kan dan ook in een vol gende vergadering wel worden besproken, Vrede. Hoe staat het met de spui'. Moet Herpt bjj brand in Ln'telherpt nu spuiten Voo zitter. De gemeente Herpt heeft toe gestemd dit te zullen doen en de kosiao zyn ook voor haar. Winkel. Van den brand bij van de Wiel, daar hebben ze nog niets van gehad voor het spaiten. Is zulks te wyten aan den brandmeester. Voorzitter. Neen. Winkel. Ze wachten er allemaal op. Voorzitter. Daar zal wel sp-.edig sorg ?oot worden gedragen. Niets meer aan de orde zynde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering. GEBOREN JOSEPHUS zoon van A. A. DE KORT en H, J. M. DE KORT-Klijberg. Waalwijk22 Juni 1921. 20017 B. VAN DER HOEVEN en I. VAN DER HOEVEN- Verhoeven geven kennis van de geboorte van hun zoon BARTHOLOMEW. Capelle, 23 Juni 1921. 20018 Mevr. SPAPENS, Grootestraat, WAALWIJK 15 JULI eene nette 19998 zelfstandig kunnende wérken en van goede getuigen voorzlem Loon f300. Gevraagd terstond tegen hoog loon. M. SMITS, Schilder KAATSHEUVEL. 20001 leeftijd 17—18 jaar, als hulp v. d. MAGAZIJNCHEF. Eenige bekwame 20022 en voor de AGOAFDEELING. TIMMERMANS VAN TURENHOUT. GEVRAAGD tegen hoog loon. 20016 Adres: J. M. HUPPERTZ, HILVERSUM, Hortensiastraat 35. aan uiterst lagen prijs. Aanbevelend, Leeraar boekhouden beeft nog eenige uren beschikbaar voor bet geven van Opleiding voor de praktijk- examens »MERCURIUS* enVerg. v. Leeraren.* Brieven onder No. der Adver tentie Bureau van dit Blad. 20006 TE KOOP van 19712 WITTE LEGHORN. Be9te Legstam (Wellbman.) Meermalen bekroond. Meer dan 90°/0 bevrucht. Hoofdstr. 209. Kaatsheuvel. te WAALWIJK, zal namens zijne principalen Het zich in goeden staat bevin dende te WAALWIJK tn de Groote straat, plaatselijk gemerkt 39. Sectie C. No. 2269, groot 3.58 aren. Het huls is geriefelijk ingericht en bevat beneden 2 kamers en suite, hulskamers, warande,keuken en bijkeukenboven3 slaap kamers en ruimte boven de wa rande, geschikt om in te richten voor slaapvertrekken. 20013 Terstond te aanvaarden. Beta- ng koopsom 23 Aug. 1921. INZET en TOESLAG hebben plaats te WAALWIJK op Dins dagen en 12 Juli 1921, resp. ia hotel GERRIS en VER WIEL. TE WASPIK. te Waalwijk zal op Dinsdag 28 Juni 1921, des voormiddags 9 uur aan de villa »Sucny Home» te Waspik DEN GEHEELEN INBOEDEL van wijlen den heer A. D. DE ROON aldaar, waaronder Zware Ond-Hollandsche kast, canapé, rond kastje, beelden, haarden, fraai schoorsteengarni tuur, spiegels, tapijten, karpetten, eetkamer-ameubiement, bestaande uit zwaar eikenhout buffet, tafels, 6 stoelen metleeren zitting, 2 fauteuils, clubfauteuils, klein buffet, diverse vachten, fantasie tafeltjes, jachtgeweer, raketten, bank, vitra ge, madras- en pluche-gordijnen, antieke kopjes, diverse vazen en pulletjes, zeer mooi kristal en aardewerk, bloemvazen, ontbijt servies, eetservies, bouilloirs, schil derijen, gebakschalen, kapstok, bad en geijzer, prachtig mahonie slaapkamer-ameublement, bestaan de uil ledikant, spiegelkast, wascb- tafel, kaptafel, twee nachtkastjes, tafel, bidet en 2 stoelen, wasch- stellen, diverse toilet-artikelen, bedden, matrassen, dekens, ma honie ledikant, waschtafel, speel tafeltje, pendules, witlak slaap kamer-ameublement, kachels, for nuis, emmers, keukengerlef, family scale, broodsnijmachine, strijk plank, tuinstoelen en tafels, vlie genkast, voorraad wijn, enz. Voorts zilverwerk, waaronder lepeltjes, vlschcouveits, zoutvaat jes, taartenschep, mes en vork, enz. Automobielen Mercedes 1920 open Torpedo met iogeb. kap 45 P.K. In besten staat en Wol- seley, slijpsteen, bascule, enz. als mede ong. 2.000.000 sigaretten merk Kirlma. Te bezichtigen Maandag27 Juni a.s. van 10—12 en van 2 tot 5 uur tegen betaling van f 0,25 voor den Algemeenen Arme. 19985 Stoom-biljartfabriek TILBURG Neem onze geruischlooae biljarts.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2