Eerste Blad. l„NOORD-BRABAND"f WAALWUK. I Dit nummer bestaat nit TWEE bladen Stoomwasscherjj „Het Groenewoud", GEREGELD MAANDAG WAALWIJK Gemeenteraad, BUITENLAND. I laatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER^- SATERDAG 30 JUli 1921 m JAARGANJJ. 1900 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementspi'ijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk 11.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De vracht-auto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der was8chen. A. KNEGTEL, Tilbuhg. Vraagt Prijscourint. Vracht gratis VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 26 Juli, des avonds ten 7'/» uur- Voorzitter Edelachtb. heer G. van der Ven. Ongeveer 8 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet allen welkom afwezig zQn de heeren M. Boom en C. van Wagenberg. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer van Heesbeen zegt te hebben hooren voorlezen dat aan Haarsteeg voor den tijd van 5 jaar concessie is verleend. Voorzitter. Dat komt straks ter bespre king. Er staat in da notulen wel vac 5 jaar, maar het is geen bezwaar of he> S of 10 jaar is. De heer van Heesbeea wijst er nog op dat, als vijf jaar zou zijn genoemd, bij er dan zeker tegen zou zijn geweest. Hierna worden de notulen ongewijzigo goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van het Gemeentebestuu van Hsdikhuijzen waarin het mededeelinp doet dat het niet in kan gaan op de gestelde concessie-voorwaarden. Het is te bindend zich aan een maximumprijs te houden. Het komt haar voor dai het al zeer mooi is als dezelfde prijs wordt gerekend oor stroom als aan de ingezetenen. Ook is het genegen later zelfs een evenredig aandeel in de winst af te staan. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven aan het slot der vergadering te be handelen, Prinsen. Neemt het nu voor kennis geving aan. Daartoe wordt besloten. 2. Aanbieding rekening der gemeente over het dienstjaar 1920. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f 4799.097a- De Voorzitter merkt op dat nog i 2300 van het Rijk moet binnenkomen als bijdrage in het onderwijs als ook eene bijdrage van krankzinnigen, zoodat het nadeelig' saldo f2500 minder zou zijn Indien op tijd deze bijdragen waren ingekomen. Hierna wordt het verder onderzoek in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Boom, van Halderen en van Heesbeen. 3. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur. Deze sluit met een nadeelig saldo van f 1242 17. De Voorzitter merkt op dat het na deelig saldo in hoofdzaak wordt ver oorzaakt door de hooge kosten der ge stichten en niet tengevolge van bedee- lingskosten. 4. Vaststelling rekening Gemeente lijk Electriclteilsbedrijf. 1920. Deze is door den accountant Bonsel uit den Bosch onderzochten deze zegt dat de administratie zeer net en punctieei is bijgehouden. 5. Vaststelling rekening Levensmid- delenbedrijf 1920. Deze wordt eveneens vastgesteld als Is aangeboden. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der verordening betreffende jaarwedden gemeente-ambtenaren. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen de verordening te wijzigen wijl van enkele ambtenaren de salarissen door den raad zijn gewijzigd en het zaak is dat de verordening daarmede in overeenstemming wordt gebracht. Tevens wordt voorgeiteld art» 8 van Telef. 38i WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tieten Telegr.-AdreaECHO. deze verordening te wijzigen en te lezen dat de veldwachters vrije woning hebben. Nu staat er dat ze een vergoeding voor huishuur krijgen van f 100. De heer Prinsen vraagt of de gemeente thans het verschil daarvan betaald, waarop de Voorzitter bevestigend ant woord. De' heer Prinsen merkt op dat dan bij hun jaarwedde f150 bijkomt. De Voorzitter zegt dat dit niet cirect juist is, want zoo hield Roosen eerst van die f 150 nog f50 per jaar over aangezien hij slechts f 2 per week ver woonde. De heer van Heesbeen geeft in over weging het te laten als thans is. Eene tegemoetkoming van f 150 acht hij vol doende. Het zou, wordt op het voorstel ingegaan, kunnen voorkomen dat, wor den er nog betere hulzen gebouwd, ze daarin zouden gaan wonen. De Voorzitter zegt dat van betere woningen bouwen geen sprake is. Bo vendien zou dit kunnen worden onder vangen door er bij te voegen tot een maximum van f 5 per week. Voorts merkt hij nog op dat Roosen lang heeft gewoond in een miikeu waar hij niet thuis behoorde. De heer van Buul geeft in overweging dat de raad de woningen voor de veld wachters aanwijst, dan is men klaar. De Voorzitter zegt dat de huurwaarde door de bouwvereeniging is vastgesteld op f 5 per week. De heer Prinsen zegt geen bezwaar te hebben tegen het voorstel, alleen heeft h<j het willen aanroeren omdat er praatjes over loopen en men niet den indruk zal krijgen dat alles in een onder onsje wordt afgespeeld. Spr. juicht toe dat de veldwachters niet meer daar wonen waar ze niet thuis oehooren maar in een nette buurt. De heer van Helvoirt meent ook dat het niet aangaat om de veldwachters, dip, volgens hij den heer Hcesbeen zelf heeft hooren zeggen, zeer actief zijn, in een krot te la'en wonen. De Voorzitter zegt dat, om de zaken e bezuloigen er expres geen chef-veld wachter meer is aangesteld. Van Engelen. Ikgeioof dat ze tegen woordig wel een goed sajatis hebben, ioodat ze zelf bij de huishuur wat kun nen bijleggen. Voorzitter. Mm moet anders in aan merking nemen, dat het levensonderhoud og niet veel goedkooper is geworden. Zoo ontvangen ze voor kleeding f 100 maar voor hun uniform moeten ze f150 betalen. Voor een uniformpet betalen ze zelfs f 15 en die moeten ze beslist ieder jaar koopen. Van Buul. Ik acht die woningen niet 'e goed voor de politie, maar men moer voorkomen dat, als er soms eens een kom<% die het in zijn hoofd zou krijgen io een heerenhuis te gaan wonen, zulks niet kan. Voorzitter. Daarom moet een maxi mum huurprijs worden genoemd. Ver der betwijfel ik het ten zeerste of de raad wel de bevoegdheid heeft om de veldwachters voor te schrijven waar ze wonen moeten in die of die woning. Van Buul. Mijn bedoeling is dit over te laten aan den Voorzhter. Voorzitter. Ik geloof niet dat we voor zoo iets bang behoeven te zijn. Van Buul. Ja, nu, maar men weet niet wie men ooit eens krijgen kan. Voorzitter. Ik wil de bouwvereeniging nog wel eens vragen of ze die woningen aan ons voor f 4 50 per week wilien verhuren. Wanneer de loonen over het geheel genomen veel lager worden zal de Minister er wel toe overgaan om de huren te verlagen, maar nu is hsj er nog niet toe te bewegen, want een maand geleden hebben wij 't nog eens gevraagd. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth., nadat het was aangevuld met de bepaling tot een maximum-huur van f 5, aangenomen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het plaatsen van een pomp aan den Heijdilk. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. naar aanleiding van eene bespreking, door den heer van Sprang in een vorige vergadering gehouden, den gemeente opzichter opdracht hebben gegeven om eene begrooting te mak*n van de kosten van hel plaatsen van een pomp. Die kosten zullen f 200 zijn. Burg. en Weth. stellen voor om daartoe nu over te gaan want zooals de toestand nu is kan het niet langer. De put wordt nu veel te veel verontreinigd wat vooral in de hondsdagen die aanstaande zijo, zeer gevaarlijk is. Er zal nu een pomp boven de put worden gemetseld, aangezien deze pompen beter zijn dan de ijzeren welke aanhoudend stuk zijn. De heer van Heesbeen is ook over tuigd van de noodzakelijkheid om een pomp te plaatsen, Echter geeft hij in I overweging ze niet daar te plaatsen wijl daar een kuil is en het vuile water daar er inzinkt. Liever zou hij de pomp willen verplaatsen wat met een beeije kosten kan gebeuren. Vanzelf kan dan ook het water wegloopen. Voorzitter. Dat kan heel gemakkelijk door een eindje buis meer aan te brengen. Van Engelen In Haarsteeg heb je dat ook maar of zoo iets kostbaar is, weet ik niet. Voorzitter. Als het een gulden of dertig duurder is moet men een dergelijke verbetering toch niet achterwege laten. Van den Griend. Het zou tevens ook een groot gemak voor die menschen zijn, want heel dikwijls komen er ouden van dagen om water. Spreker juicht de verandering, welke eene groote verbetering zal zijn, toe. Het zal dan niet meer kunnen gebeuren wat hij al eens heeft gezien, n.l. een doode kat in de put en uitwerpselen van een koe. Na deze verbetering zullen de jongens, want die zijn het die zoo iets doen, het niet meer kunnen doen. De heer Prinsen wijst er op dat de pompen In de Mommersteeg en bij van Dongen defect zijn en dringt aan op herstelling. De Voorzitter zegt dat reeds voor 14 dagen geleden opdracht is gegeven om deze te herstellen. Het zou echter ook kunnen zijn dat ze droog staan en dan kan er niets aan worden gedaan. De heer Prinsen merkt op dat daar 40 a 50 gezinnen op zijn aangewezen. Voorzitter. Die menschen kunnen dan het water halen bij de pomp geplaatst bij den heer v. d. Hout. Die afstand is niet zoo heel ver en die put geeft nog voldoende water. De heer Piinsen zegt bij zich eene artetische put te hebben laten slaan welke goed water geeft. Hij geeft in overweging daartoe ook over te gaan als de putten nu droog zijn. Voorzitter. Eenmaal per dag wordt het water gehaaid bij v. d. Hout. Het water noodig voor de schuren, halen ze uit de Wiel. Bij heel droge zomers staan die pompen gewoonlijk droog en dan zijn deze herhaaldelijk stuk. is gesproken, bij de Prov. Staten aan haogig heeft gemaakt. De heer Prinsen zegt dat boven dien bekenden belastingbaas in den Bosch tegenwoordig een chef staat Hij geeft in overweging dat men zicb tot dien chet zal wenden wijl anders nooit een einde aan die zaak zal komen. Voorzitter. Zou het niet beter zijn nu eerst eens af te wachten. Later kan men nog zien wat in deze zal worden gedaan- Van Engelen. In een vorige vergade ring is door M. Boom gezegd dat het drinkwater in gemeentewei slecht is en er ieder jaar een beest of 7 of 8 sterven aan dat water. Voorzitter. Zoo heeft hij dat niet uit gedrukt. Van Engelen. Men moest zoo niet spreken, dat ls de menschen maar op ruien. De schaarcommissie doet haar best genoeg om goed drinkwater voo>. het vee te hebben. Deze dagen wilde men met een emmer water naar u kornet- om te laten zien hoe het was. Voorzitter. Ze zijn niet geweest. De toestand is eu toch in orde. Van Heesbeen. Op het oogenbtik weer niet. Er mag geen water inkomen. Van Engelen. Als een sloot werd ge maakt vanaf de Biezen dan zou het beter worden. Voorzitter. Men is daar al mee bezig en ik geloof niet dat de eigenaar, v. d, Schoor uit Helvoirt, daar Iets tegen zal hebben. De heer Prinsen zegt dat straks bij de ingekomen stukken een schrijven ter tafel ls gekomen van de gemeente Hedikhuijzen dar, wijl het zoo onheuscb is geschreven eenvoudig voor kennisge ving is aangenomen. Echter zijn er voo de bewoners van wijk E reuzen belangen bij betrokken. Dat Hedkhuijzen niet accoord is gegaan met een concessie van 5 jaar kan spr. begrijpen. Hedik huijzen had dit echter zoo niet ter ken nis moeten brengen, maar in een be hoorlijke vorm moeten gieten. Hij voo> zich zou concessie willen verleenen voor den tijd van 10 jaar aangezien daartegen geen enkel bezwaar kan bestaan. Voo> de bewoners, waarvan er al heel veel Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7._ Ik zal er echter mijn aandacht nog eens aan schenken. Prinsen. Al kost het eenige honderden guldens, dan moeten dergelijke werk zaamheden nog niet achterwege blijven want als de menschen nu met een em mer water loopen en er komt zoo'n vuilniskar vooibij, ls het al besmet voor het thuis is. De Voorzitter wijst er vervolgens op, dat voor 12 jaar geleden reeds naar goed water1 is geboord, maar het toen niets uithaalde. Boom. Moeten die eigenaars van huur woningen niet zelf zorgen voor goed drinkwater. Voorzitter. Neen, wij zijn hier altijd van het standpunt uitgegaan, dat, als er in de buurt een pomp staat, men dan aan die verplichting niet ls gehouden. De heer Pdnsen meent dat alles moet worden gedaan om eene epidemie te voorkomen. De heer van Sprang wijst ook op den slechten toestand van den put in de Peper straat. Noodig is, dat daar eens naar wordt omgezien. Wellicht dat deze zal moeten worden gedempt en op een andere plaats er een zal gemaakt moeten worden. De Voorzitter zegt dat de opzichter daar reeds een onderzoek naar heeft ingesteld. De put zal nu eerst zuiver worden gemaakt, dan een ring onder en een ring boven den grond worden aangebracht. Die ringen zijn al besteld. Is dat klaar dan ls alles weer goed In orde en beter dan wanneer er een put wordt gemetseld, want dan is het weer spoedig afgebroken daar. 8. Vaststelling der verordening ex. art. 178 der gemeentewet. Conform het voorstel van Burg. en en Weth. wordt besloten. 9 Wijziging der begrooting 1291. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter medé, dat bij de' kwestie van het weg geld, waarover in een vorige vergadering hun installatie gereed hebben, zou hei een strop zijn als ze nu nog geea strocm zouden krijgen, daarom stelt hij de vol gende motie voor De Raad der gemeente Vlijmen, af keurende de ongemotiveerd scherpe correspondentie van het Dag. Bestuur van Hedikhuijzen besluit in het belang harer bewoners van wijk E om aan die gemeente voor een tijdvak van 10 jaar conccessle te verleenen voor aansluiting van wijk E aan het Gemeentelijk Electriclteitsbedrijf van Hedikhuijzen, met dien verstande dat van latere eventueele winst een evenredig deel aan de gemeente Vlijmen wordt afgestaan, en deze motie te» kennis ie brengen aan den gemeenteraad van Hedikhuijzen. De Voorzitter wil, alvorens deze mo tie in stemming te brengen wijzen op een schrijven van de gemeente Hedik huijzen waarin ze om. zegt Uwe anderzijds verleende concessie tot levering van stroom aan de bewo ners van wijk E uwer gemeente eindig' zoodra uwe gemeente stroom gaat be trekken van de P.N.E.M. en deze phase is aangebroken. Wanneer Uw College wijk E tevens in Uwe electrische plannen zou opne men ep stroom vanuit Uwe gemeente gaan leveren aan de bewoners van wijk E, dan beteekent dit inderdaad voor deze gemeente een nog grooter echee. Daardoor toch wordt de rentabiliteit van ons reeds zoo zwaar belast bedrijf veel kleiner zoo niet te klein om een definitief nieuw bedrijf daarvoor in de plaats te stelles. De heer Prinsen merkt op dat men toen daarin volkomen gelijk had wijl toen een garantie van f8000 moest worden gesteld bij de P.N.E.M en thans maar van f 2500. De Voorzitter zegt te mogen geloo- ven dat deze gemeente steeds alles netjes en correct heeft behandeld en nooit scherp )n eenlg schrijven is ge weest. Prijs der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Van Buul. Is dat schrijven nu van de gemeente Haarsteeg of van den Secre taris. Ik heb gehoord dat in de raad daar een dergelijk besluit niet is geno men. Voorzitter. Dat geloof ik ook nieten alleen de raad bezit deze bevoegdheid maar dat zijn zaken die ons niet raken, dat is een kwestie die de raad van de gemeente Haarsteeg zelf aangaat. De heer Prinsen merkt op dat we met den secretaris van Haarsteeg niets heb ben te maken maar alleen met het belang van de bewoners van wijk E. Hij wil wel gelooven dat het geschrijf over die burgerwacht kwaad bloed heeft gezet en ook dat de scbr^ver daarvan de secre taris is, doch het feit Is dat anders de bewoners de dupe van de historie zouden worden. Ken paal zou er nog wel kunnen worden doorgetrokken tot Honcoop en dan zou spr. licht hebben, doch dat wenscht hij in geen enkel opzicht, omdat men dan met recht zou kunnen zeggen dat raadslid werkt voor eigen zaken. De heer van Helvoirt w.l voor de motie stemmen als daarin nog wordt opgenomen dat de maximumprijs 70 ct.ls. De heer van Buul ls bang dat ze de zaak zullen omdraaien en zeggen we stellen de prijzen heel laag, dan kan later Vlijmen, als tot vereeniging wordt overgegaan er ook mee voor opdraaien. Na nog eenige discussie wordt de motie In stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren vaa Eogeler, Sprangers, van de Grlendt, van Hees- been, Boom, van Halder en Prinsen. Tegen de wethouder van Buul en van Helvoirt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Volgens te Athene ontvangen be richten is de vijandelijke tegenstand totaal verbroken. De vijandelijke ver liezen aan dooden, gewonden en krijgs gevangenen, worden op 60.000 man geschat. Volgens berichten in de bladen besloot het Turksche kabinet aan de geallieerde regeeringen te verzoeken haar bemidde ling te Willen verleenen in het Grieksch- Turksche conflict. De berichten, die gisteren den schijn hebben gewekt, dat er nu volle dige overeenstemming bestond tusschen Londen en Parijs, ten opzichte van de aanstaande bijeenkomst van den Opper sten Raad, zijn voorbarig geweest. De kwestie van het zenden van 10 000 man nieuwe Fransche troepen naar Opper- Silezië is nog geenszins tusschen de kabinetten van Parijs en Londen gere geld. De Engelschen zijn bereid, deze kwestie op de bijeenkomst te bespreken, maar de Franschen zijn er op gesteld, dat bedoelde troepen reeds in Opper- Silezië aanwezig zijn op het oogenblik, dat de Raad zijn beslissingen neemt, omdat zij gevaar vreezen voor de daar reeds verblijf houdende troepen, juist als gevolg van de beslissingen der con ferentie, die zeker een, maar waarschijn lijk beide partijen in het gewest, zullen moeten teleurstellen. De Engelschen be schouwen. zooals men weet, deze vrees der Franschen als ongegrond en willen daarom niet, dat de bewoners van het veelgeplaagde* gewest noodeloos nog nieuwe zware lasten worden opgelegd, daar zij het onderhoud dezer troepen hebben te bekostigen. Onder die omstandigheden is het, on danks het optimisme van de Matin, weer onzeker geworden of de Opperste Raad reeds op 4 Augustus kan bijeenkomen. Want het geschil is heel belangrijk. Volgens de Fransche opvatting zou immers een, door de Opperste Raad zelf toegestane zending van troepen, vrijwel mosterd na den maaltijd zijn. En' iets anders willen de Engelschen blijkbaar nog niet Het schijnt nu vast te staan, daL de japanners aan de Zuidzee-conferentie zullen deelnemen. Het programma, door de Amerikanen voor deze conferentie opgesteld, houdt eenigermate rekening met de wenschen van de heeren te Tokio, ten opzichte van de dingen, die zij te Washington niet behandeld willen zien. De Japansche regeering neemt, naar het heet, met de voorgestelde be perkingen genoegen. Duitschlaad heeft ter zake van des doortocht van de Fransche divisie naar Opper-Silezië, Frankrijk een tegemoet komende nota doen toekomen. In de Belgische kamer is een wets voorstel betreffende het Vlaamsch in de openbare besturen aangenomen. Te Leuven U gisteren met groot- sche en lndrdkwekkende plechtigheid de eerste steen voor de nieuwe bibliotheek der Leuvensche universiteit gelegd. DE HO VAIM HEI' 'MM,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1