ERR ngei SN De Portierster van Alfortville. au „N00 RD-BR AB AND" I I naai Gemeenteraad. FEUILLETON ir es! o. 5 .oeieu aan de orde Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 6\ WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1921 HAARSTEEG. 6 pCt. 1' z. 22). Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal 25.586.757.— B Reserve 31I37o7.- Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 44e JAARGANG. iiü i:gio va\ uur mv, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Uitgave: Waalwffkxcbe Stoomdrukkerij Antoon Tleien Teleer.-Adres t ECHO. Prijs der Advertentlën; 20 een', per regel; minimum f 1.60. Reclames 40 cent per regel. af Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Aug. des nam. ten 5 uur. VoorzitterEdelachtbare heer Van Bokhoven. Ongeveer 5.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopnemlng. Uit het onderzoek is gebleken dat de registers ordelijk zijn bijgehouden en het dienovereenkomstig bedrag in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten hou- dende goedkeuring van het Raadsbesluit Si over(lrac'lt van een stQh grond aan de PN E.M. voor het bouwen van een transformatorstation. a c. Schrijven van het gemeentebestuur van Vlijmen waarin het mededeelt, dat i de volgende motie is aangenomen PUS De Raad der gemeente Vlijmen, af keurende de ongemotiveerd scherpe correspondentie van het Dag. Bestuur l van Hedikhuijzen, besluit in het belang barer bewoners van wijk E om aan die gemeente voor een tijdvak van 10 jaar concessie te verleenen voor aansluiting van wijk E aan het Gemeentelijk Electriciteltsbedrijf van Hedikhuijzen, met dien verstande dat van latere eventueele winst een evenredig deel aan de gemeente Vlijmen wordt afgestaan, en deze motie ter ken nis te brengen aan den gemeenteraad van Hedikhuijzen. De Voorzitter zegt dat op dit schrij- 85 ven direct een ander is gevolgd waarin ze zeggen dat de concessie is verleend ring. tot in de Mommersteeg no. 37 en de 1 Priemsteeg no. 40. Voorzitter. Da geldleeolDg groot 7 124 f 18000, noodig voor den aaaleg van cent e'ect'lcltelt 's geplaatst bij de Nationale Bank te 's Bosch tegen een rente van Burg, en We'ch. hebben eerst getracht de leening onderhands te plaatsen en hebben daartoe advertenties in de cou ranten geplaatst. Men is daar echte> niet in geslaagd. Bij de bank komen e kosten op. De leening is geplaatst a pa i en voor kosten moet een en drie achtste worden betaald. De heer Achten is van meeolng dar dit bedrag voor onkosten nogal hoog is. De Voorzitter zegt dat de Bank eerst nog meer had gerekend. Toen is daar door Burg. en Weth. over geschreven en toen is het lager gesteld. Het be drag waarop het nu gebracht is, is bank- n voorwaarde. U<i Vrede. Kon men bij de Boerenleen- I U0I bank niet voordeeliger terecht. Voorzitter. Daar konden wij het niet 19tf k"jgen. Vrede. Dan heb je niets aan zoo'n bink. Andere banken zijn altijd duu'der. ring. van „De Echo van het Zuldetf'. rken I. DE BRANDSTICHTING. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Jacques hield het oog op alles. Toen hij er aan dacht Frankrijk te verlaten met Jeanne Fortier, die hij vroeger dacht te bewegen hem te volgen, had hij zich van het zakboek je voorzien, hetgeen wel in staat kon geacht worden hem voor tal van onaangenaamhe den te vrijwaren. Het signalement van Paul Harmant op de eerste bladzijde van het boekje kwam met dat van Jacques Gérard zeer goed over een slechts de kleur van haar en baard was verschillend. Thans echter was dit onder scheid geheel verdwenen. Hij was thans in staat den weg op te gaan der fortuin, zeker dat zijne misdaden onge- straft zouden blijven, zoo zeker althans, als Zaterè van eeniëe zaak in deze wereld zijn 6.— T y DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. uur r, uur r. khuiien (wijk. >tr. A 5 No. 18 oofdple; Laat ons thans Jeanne Fortier weer op zoeken, die wij, aan de zijde van haar zoon in liet bosch ingeslapen, verlaten hebben, nadat zij in het naburige dorp eenig brood en een stukje chocolade voor den kleinen sre- kocht had. De ongelukkige moeder, uitgeput van krachten, sliep bijna twee uur. Toen zij wakker werd stond de zon reeds hoog aan den hemelGeorges sliep nog steeds door met beide handen het kartonnen paardje aan de borst drukkende. Voorzitter. De Boeieoleecbunk is voor de boeren en oiet voor de gemeentens. Als ze geld genoeg ia vooriaad hebbes, geven ze het wel. Wif zeif hebben er ook al eens van geleend. 2. Aanbieding van de gemeente- rekening over het dienstjaar 1920. De ontvangsten hebben bedragen 64678 48'/2i de uitgaven f 67624,35 zoodat er een uadeeiig slot ss van f 2945,867a- Aanbieding rekening van bet Levens- middelenbedrijf. Deze wijst over het jaar 1920 een verlies aan van f 5827.35. Deze rekeningen worden in banden gesteld van eene Commissie bestaande uit de heeren Winkel en Achten. 3. Voorstel van Burg. en Weih. rot het aangaan van eene geidleenirg voor uitbreiding van het Electrisch net. De administrateur van het G. E. B. wijst er op dat deze leecing nootizakt- lijk is om wijk E aan te sluiten. De telephoon moet worden omgebouwd e» dat alles zal op z'n hoogst f 8000 kosten. De heer van den Brand zegt van meening te zijn geweest dat deze kosten door de P.N.E.M. zouden worden ge dragen. De administrateur zegt dat de P.N E.M, dit nergens doei. Ware de concessie eerder verleend dan zou de leening in eens zijn geplaatst. Overigens wijst spr. er op, dat de rentabiliteit van het bedrijf door aan sluiting van wijk E ten zeerste wordt bevorderd. De kosten van deze leening wegen niet op tegen de voordeeien die" men er later van krijgt. De hesr Vrede zou voor een andere gemeente niet te spoedig groote kosten gaan maken. Vooral omdat er gezegd is dat men van alles af zou zijn. Voorzitter. Van Haarsteeg is afzonder lijk geweest en dat ge nu, als ge wiik E wil aansluiten, weer wat kosten moet maker, Is zeer begrijpelijk. Vrede. Er is toch gezegd dat men o era! van af was. Das had men dat i-iet moeten zeggen. De administrateur wijst er nogmaals op dat het voor de rentabiliteit van het bediijf veel beer is. Hoe meer aanslui- lüvgen hoe beter. Voor het i)schijf zou het zeer goed zijn indien er nog meer van die wijken zijn. Voorts moet ook in aanmerking worden genomen dat het bedrag ten hoogste f 8000 zal bedragen. Misschien dat het zelts maar f 5000 zal bedrager. Vrede. Misschien kan het wei f 10.000 kosten ook. Voorzitter. Dat kan niet, wjmt de eenheidsprijs blijft bestaan. De heer van den Brand vraagt of de leiding nog goed is, waarop de Voor zitter bevestigend antwoord. De administrateur zeet dat de ombouw van de telephoon nogal hoog is geschs' op t 2000. Hij voor zich kan niet geloovet dat men ooit aan dat bedrag zal komen. Voorts is er ook nog f 1000 bijgedaan voor schakelbordjes. Deze bordjes moe ten feitelijk worden betaald door de eigenaars der bulzen. Iogevolge het Jeanne staarde haren jongen geruimen tijd aan; dikke tranen biggelden over hare wangen. Dan sprak zij tot zich zelve, ter wijl zij alle moeite aanwendde om de som bere gedachten te weren, die zich in haren* geest geworteld hadden „Ik mag niet weenenIk moet meer moed weten te tooneuaan mijne arme kin deren, aan de toekomst denken „De toekomstherhaalde zij op ontstel den toon. „Wat kan mij de toekomst nog brengen? Ik bezit niets meer dan de doorweekte kleede ren, die ik aan het lijf draag. En geen cen time heb ik in mijn zak geen enkele centime. Waarmede zal ik Georges hedenavond voe den?Maar ik wil werken; ik zal eene betrekking vinden. Doch eerst zal ik nog verder gaan, zoo ver mogelijk van Parijs. Ik zal den ganschen nacht doorloopen om mijn weg te vervolgen. Morgen zal ik aan de deur kloppen van een der huizen in het eerste dorp dat ik ontmoet en naar werk vragen om mijn kind te kunnen voeden. Kou den er zielen gevonden kunnen worden hard vochtig genoeg om mij dat te kunnen weige ren?" Eensklaps brak Jeanne deze alleenspraak af. Een nieuwe angst had zich van haren geest meester gemaakt. „En zoo men mij eens ondervraagt," sta melde zij, „alvorens mij werk te verschaf fenWat zal ik dan antwoorden? En indien men mijne papieren wenscht te zien? Wat zal ik dan aanvangen? Ik heb geen papieren. Laat ons hopen op den goeden GodMoge hij mij raad en hulp brengen!Indien ik nu maar wist waar ik mij bevindWaai de weg mij heen voeren zal, dien ik ga in slaanIk had heden morgen in het dorp inlichtingen moeten vragen;maar ik durfde niet, ik was zoo vol angst Op dit oogenbltk maakte Georges een lich te beweging. Jeanne boog zich over haar kind neder. „Ik heb honger, maatje," zeido het kind, de oogen openend. „Ziehier, lieveling; hier heb ik wat voor u En de jonge weduwe reikte den kleine een gedeelte van het voedsel over, dat Zij des morgens gekocht had. Georges nam gretig het brood en clioco- ioopende contsac, dat andets bepaalt, zullen ei wellicht eeoige menscheo ge vonden worden die zuiks uiet wenscben tc doen. Htj voor zich is de meeniog toegedaan dat de meesten het zallen betalen. In ieder geval zou hij op de redelijkheid v&n do menschen willen speculeeren. De heer van den Brand zou ofwel geen een, ofwel allemaal vrijstellen. Do administrateur wijst er nogmaals op dat zulks ingevolge een bestaand contract niet gaat. Echter eenieder zal, ris hij zijn verstand gebruikt, het gaarne betalen. De heer Achten meent dat het een strop is voor diegenen, die zijn aange sloten. Hij voor zich zou liever het bedrijf geheel zooder schuld willen laten be ginnen en het tekort van het proviso- Bum zou hi) dan maar door middel van een belasting willen verhelpen. De administrateur zegt dat zulks een toppunt van onbillijkheid zou zijn. Aan een belasting toch zou Luttelherpt en Hedikbulzen, menschen die nooit van die instelling geprcfireerd hebben, moe ten bijdragen ea wijk E,, die er wei van geprofileerd heef', niet. Htj voor zich heeft in deze richting ook wel gezocht, doch teikens stuitte hij op deze grove onbillijkheid af. Een straaibelastlng zou, indien wijk E. tot defce gemeente be- hoo de, nog de beste oplossing ztja geweest, dan althans had men Luttel herpt en Hedikhuijzen niet te treffen. Doch ook dit gaat niet en daarom is er geen enkele andere weg te vinden als cu Burg. en Weth. voorstallen te be wandelen. De heer Achten zegt er geen voorstel van te willen maken, alleen heeft hij de opmerking willen maken omdat, als de prijs niet zoo hoog is, men gemakkelijk meer aansluitingen zou krijgen en hoe meer aansluitingen, hoe meer toch de rentabiliteit van het bedrijf Ss verzekerd. De administrateur wijst nogmaals op de on mogelijkheid van een dergelijk plan. De heer Achten vraagt of van de bewoners van wijk E. geen 5 cent per K.W. uur meer kan worden gevraagd. De administrateur zegt dat zulks niet gaat. Ingevolge de concessie-voorwaar den mag de bewoners wan wijk E. niet meer worden berekend dan de bewoners van deze gemeente. Voorzitter. Ik zou den prijs voor dit jaar op 75 ct. per K.W. ''uur steller. Een volgend jaar kan men dan weer eens Bet?. Men kan dan, als het bedrijf een jaar in werking is geweest meer zeggen dan nu bet geval is. De administrateur zou daartoe ook willen adviseeren. Het licht is dan nog goedkoop. Bij een 50-kaats sterke lamp, wat een normale lamp mag worden genoemd, bedragen de kosten nog geen 3 cent per uur. De heer Achten zou er liever op werken dat men zooveel mogelijk aan sluitingen krijgt en dat verkiijgt men alleen door den prijs zoo billijk mogelijk vast te stellen. Voorzitter. Er zijn er maar enkele meer die nog in aanmerking komen om aan te sluiten. De heer van der Heijden meent dat bet alet opgaat om den Dijk oog langer in het donker te zetten. Er wonen daar heel veel menschen. Mocht ht t ztju dat men er geen stroom kan brengen, le-s wat hij zoo maar niet kan denker-, dan moet naar iets anders worden omgezien. Licht moet daar 's winters zija, wijl de passage er nogal druk is, zeker zoo druk als hier. De administrateur zou denken dat de aanslultingskosten daar nogal kostbaar zullen zijn, zoodat het naar zijne meeniog, daar niet rendabel zai zijn tc maken. Het beste is eerst te weten hoeveel aansluitingen er zullen komen. Voorzitter. Als er 10 of 15 aanslui tingen zijn, zou ik het gerust aansluiten. Van der Heijden. Die zullen er ge makkelijk zijn, denk ik, want er zijn daar zeker 5 a 6 mandenmakertien. Van den B«and. Die menschen vat» den Dijk hebben ook recht op wat verlichting. Achten. Straatverlichting brengt aan het bedrijf ook rentabiliteit. En het is daar een drukke straat. Voorzitter. Er wonen veel menschen maar een verkeersweg kan men het niet noemen. Misschien wil Van der Heijden wel eens probeeren. ;Zijn er 10 menscher die zich willen aansluiten, dan zal h< t worden gedaan. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten de geldleening aan te gaan. Wat betreft de schakelborden zal op de ridderlijkheid van de menschen wor den gespeculeerd. De onwiliigen zu!le< een contract moeten teekenen dat ze h* van de gemeente in bruikleen hebben. 4. Vaststelling verordening bepalende 'den stroomprijs. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen ■*s§§É lade aan en at met bijzonderen eetlust. „Maar neemt gij niets, maatje? vroeg de kleine eensklaps. „Neen, Georges". „Waarom niet?" „Ik lieb geen zin". En toch gevoelde de ongelukkige vrouw de eischen van den wreeden honger, die zich meer en meer deden gevoelen. Doch zij kon niet besluiten aan het geringe voedsel te ge raken, dat zij bezat. Waar zou zij brood krijgen, wanneer de geringe voorraad verteerd was? De arme moeder durfde er niet aan denken. Lang, eindeloos lang viel haar, de dag. Zij wilde zich niet op den openbaren weg ver- toonen zoolang het licht was en aan Georges moest ook de gelegenheid geschonken wor den eens goed uit té rusten. Eindelijk begon de duisternis te vallen. Jeanne Fortier gaf aan haar kind weder eenig brood en chocolade en begaf zich dan op weg; doch zij had al te zeer op hare krachten gerekend. Hare gewonde voeten strompelden nog slechts met moeite voort en het was dan ook geen wonder dat zij zoo weinig vorderde. Dikwijls moest zij stil staan, gekweld door honger en uitgeput door vermoeienis. Dan nam zij Georges weder op en vervolg de hare vreeselijke reis. Zoo ging de nacht voorbij en brak de dag weder aan. Jeanne bevond zich thans in het midden eener zeer uitgestrekte vlakte. Nergens was een bosclije te zien, waar zij eenige schuil plaats kon vinden om wat uit te rusten. Boeren gingen haar voorbij om zich naar hun land te begeven, doch ziende hoe be smeurd hare kleederen waren en hoe- ont steld hare gelaatstrekken er uitzagen toon den zij tegenover de weduwe een onverholen wantrouwen, dat alle sympathie uitsloot. Nog steeds vervolgde zij haren weg, den slapenden Georges op hare armen dragende en eindelijk ontdekte zij de eerste huizen van een gehucht. „Daar zullen wij eenigen tijd vertoeven, sprak zij tot zich zelve, wat er ook gebeure moge". Een boerin naderde. „Zoudt gij mij ook willen zeggen welk dorp het is dat daar voor ons ligt?" woordde de boerin, zonder stil te staan. Jeanne Fortier kon zicb niet meer op hare voeten bewegen en was verplicht zich op den berm van den weg neer te zetten. De voorbijgangers staarden haar met een kwaadwillige nieuwsgierigheid aan. Een meisje van tien jaar ongeveer, dat met een koe naar de weide ging, bleef tegen over haar stilstaan. „Zeg mij, mijn kind", sprak de weduwe „waar ik te Chevry de pastorie kan vinden". Het meisje wendde den blik naar het dorp en antwoordde „De pastorie is het eerste huis, dat gij daar giuds ziet met het witte torentje en die ündeboomen op het voorplein." „Ik dank u, mijn kind." Jeanne stond op, nam Georges op den arm en een laatste poging aanwendende stapte zij weer vooruit. Intusschen murmelde de ongelukkige „Tot den dorpspastoor zal ik mij wenden. De vertegenwoordiger van den goeden God zal wellicht medelijden met mij hebben Misschien is hij wel genegen mij hulp te bie den of raad te verschaffen. De pastorie van Chevry was een oud en zeer eenvoudig woonhuis, doch iu het mid den vau vele hoornen zeer aangenaam gele gen. Het was een huis van twee verdiepin gen met een torentje op het dak, dat als een duiventil was ingericht. Voor de woning strekte zich een lief bloementuintje uit, dat er achter een ijzeren starketsel zeer lachend uitzag-en achter het huis werden met veel zorg en moestuin en een boomgaard onder houden, die rijke vruchten opleverden. Meer dan twintig jaar was dezelfde pas toor reeds te Chevry gevestigd. De Eerw. heer Langlier, wiens parochie slechts goed vier honderd zielen telde, was een man van ongeveer 50 jaar met een lachend uiterlijk en een zachten en open oogopslag. Al zijne parochianen, zij zelfs die er van hielden een zekere onverschilligheid aan den dag te leggen, beminden, achtten en eerbie digden den goeden herder. De pastoor woonde met zijne zuster, die ongevêer zestig jaar oud was en eene dienst bode. Deze zuster, mevrouw Clarisse Darier, was reeds zeven jaar weduw, en was na voo' den prils te bepalen voor he' licht op 75 cent en voor kracht op 30 cent. De heer Achten had gaarne gezien dat de prijs Iets goedkooper werd gesteld. Nu zal men gaan zeggen daar kost het maar 65 cent en hier 75. Een voorstel er van maken zai hij echter niet doeo. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 5. Aanbieding rekening van het alge meen Burgerlijk Armbestuur. Deze sluit met een batig slot van f653 34 6 Bespreking verpachting Bouwland. Voorzitter. Er zijn bij mij menschen geweest die vragen om het nagras te mogen beweiden. Ia de condities staat dat het 2 maal moet worden gehooid, maar nu er door de droogte een nood toestand is, zou men van deze bepaling willen afwijken. De vraag is echter maar •ot hoe lang zal men vergunning geven tot beweiden. Van den Brand. Het is heel b -Lk ze vergunning te verieeaen tot beweiden. Ik zou ze het tot haïf October laten doeo. Vootziiter U weet allen dat het land daardoor veel lijdt. Ik zou het daarom niet zoo lang laten doen. De heer Winkel geeft in overweging naar omstandigheden van het weer te handelen. Is het 1 October nog noodig dan geeft men vergunning om de beesten een dag of veertien nog in de weide te laten loopen. De heer van den Brand is de meening toegedaan dat het land daar niet slechter op wordr. Bovendien moet in aanmer king worden genomen dat er een nood toestand heerscht. Wordt besloten tot 1 October ver gunning daartoe te verieeaen. Mocht de droogte blijven aanhouden, dan kan nog verlenging worden toegestaan. Voorzitter. De bouwlanden moeten ook weer worden verpacht. Het is altijd gebruik geweest voor 7 Jaar te verpach* ten. De pacht begint bij de ontblooting van de schoof. De heer vau den B>and geeft ia over weging de landerijen alleen te verpachten aan ingezetenen. Voorzitter. Andere gemeentenaren zullen zeggen dat het een tegemoetko ming in de belasting is voor de pachters. sVan den Brand. Het land zai dan z'n geld toch nog wel opbrengen. Voorzitter. Ik vrees dat Ged. Staten het niet zullen goedkeuren. Van den Brand. Ia Drunen ea ik meen vroeger in Nieuwkuijk, is dat toch zoo vok geweest. Achten. Ik zou zeggen er moet zoo veel mogelijk van dat land geprofiteerd worden, er moet zooveel mogelijk geld uitgehaald worden, want er zijn maar enkele menschen die als pachter van het land kunnen profiteeren. Ook zou het zoo kuanen gebeuren dat men eerst een Commissie benoemt die bet land axeert en zegt zooveel moet het op brengen, dan loopt de gemeente geen gevaar dat het bijna niets zal opbrengen. V-ede. Het- l« toch eenmaal besloten. haren man verloren te hebben bij haar broe der komen inwonen. De dame bezat een vrij aanzienlijk fortuin baar zonder kinderen door haren man nagelaten. Zij koesterde voor den pastoor een bijzondere teederheid en eene hooge vereering en deelde met hem in de groote genegenheid der dorpsbewoners. Dat was trouwens geen wonder, want het ruimste deel van hare inkomsten werd aan liefdewerken besteed. De lezer gelieve vierentwintig uren in ons verhaal terug te keeren en ons naar de pas torie van Chevry te volgen. Het is de mor gen van den dag, die op den vreeselijken en stormachtigen nacht volgde, toen de groote fabriek te Alfortville een prooi der vlam men werd. De zon schoot hare gouden stra len over de rookende puinhoopen en Jeanne Fortier sliep in het bosch aan de zijde van haar zoontje. Het was half negen. De jongeling was 23 jaar, kwam te Brie- Comte-Robert met den trein aan, die te Pa rijs om zeven uur vijf vertrekt en in ge noemde plaats om acht uur aankomt. Hij had alle benoodigdliedeu 'bij zich voor een landschapschilder, een toegeslagen ezel, een saamgevojiwen stoel, een parasol, een schil dersstokje, een verfdoos en sloeg met ver haasten tred en vroolijk uiterlijk den door groote hoornen beschaduwden weg in, die naar Chevry leidde. Zijn gelaat toonde fijne en regelmatige trekken, van geest en vroo- lijke opgewektheid getuigend. Hij had een lilonden knevel op de bovenlip en zijne don kere oogen deden onwillekeurig aan vastbe radenheid denken. Een lichten slappen vil ten hoed droeg hij eenigszins schuin op het rechteroor en rookte eene cigarette, die hij Lij het verlaten van den trein ontstoken had. Do jonge man heette Stefan Gastel. Zijne moeder had hij nooit gekend. Zijn vader, een handelaar op Montmartre, was vier jaar geleden gestorven, aan Stefan een klein for tuin nalatende, dat hem iu staat gesteld had zich aan zijn geliefkoosde studie over te ge ven en de loopbaan der kunst te volgen, waarop hij door noeste vlijt en onverpoosde studie een eersten rang hoopte te bereiken, om zoo een eervolle plaats in de maatschap pij in te nemen ên zich een naam te ver werven geroemd en geacht door kenners en liefhebbers. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1