it em hi in mm Tweede Blad. "¥m^NLAND.— Buitenland. II3ÏZÖHDIB STVKK3H. No. 68 Zaterdag 3 Sept. 1921.44ejaarg. Van Rijkswege georganiseerde Provinciale demonstraties van Lichaamsoefeningen. 'Aan de leidsters en leiders van Rijks cursussen voor de lichamelijke opvoe ding in de eerste inspectie is het vol gende schrijven gezonden; De voorbereidingen voor de groot- sche betoogingen in deze maand te houden zijn dank zij de activiteit en I de controle-commissie geen rekening de groote zorg van de Rijkscommissie I houden zal met het aantal uwer leer- en dank zij de allerwege ondervonden» 1;„p gewaardeerde medewerking, met suc ces reeds voor een voornaam gedeelte getroffen. Ik ben er van overtuigd, dat de nog te vervullen werkzaamheden met niet minder gunstig resultaat vol gens de aanwijzingen van de Rijks commissie worden verricht. Behalve van gunstig weder zal het slagen der demonstraties in hoofdzaak afhangen van de onontbeerlijke ern- reikt. er zich van te vergewissen of uw leerlingen hun godsdienstplichten naar behooren hebben waargenomen. Yoor degenen, die deze nog hebben te vervullen bestaat gelegenheid. Deze worden onder geleide vanaf de kleed gelegenheid naar de kerken en weder om terug gebracht. Om redenen van onderscheiden aard mogen de leerlin gen zich niet anders dan onder geleide in de stad begeven; j. uw leerlingen er op te willen wijzen minstens 10 minuten vóór het vertrek van den trein aan het station van de afreis aanwezig te zijn, opdat tijdig de reisbiljetten voor hen kunnen worden genomen. Ik vestig er uw aandacht op, dat liDgen, dat aan de demonstraties ac tief deelneemt. liet zou derhalve on voorzichtig van n zijn ook reisbewij- zen te nemen voor de nog nies aanwe zige leerlingen, in de hoop dat deze nog wel kunnen bomen. Onmiddellijk bij aankomst heeft de controle plaats. Wanneer niet van den aangevraagrlen extra-trein wordt gebruik gemaakt, worde minstens 8 dagen vooraf mede- deeling gedaan van het uur, waarop stigTmedehulp van u, dames en heeren de leerlingen arriveeren. Deze mede leidsters en leiders van Rijkscursus- I deeling geschiedt voor sen. Met bijzondere belangstelling mocht ik van genoemde Commissie leden vernemen en bij de gehouden kringuitvoeringen is het dan ook ge bleken, dat die begeerde ernst en zeer gewaardeerde medewerking uwerzijds reeds bij de deugdelijke instudeering j der oefeningen, voor het massaal op treden bestemd, zijn getoond. Voor het nog te vervullen gedeelte uwer taak doe ik een beroep op uwe bereid vaardigheid, doe ik een beroep op uwe nauwgezette plichtsbetrachting en -vervulling en wenseh u dan beleefd te verzoeken: er zorg voor te willen dragen, j a. dat de heen- en terugreis der leerlin gen, die aan de betooging deelnemen, geschiede onder leiding van u of van personen, aan wie deze leiding volko men kan worden toevertrouwd, opdat onregelmatigheden zooveel mogelijk worden voorkomen; b. uwe leerlingen te willen inlich ten betreffende hetgeen door hen (haar) te doen is, doch ook niet min der hetgeen zij hebben na te laten, op dat heel hun doen en laten op het tal rijke publiek, dat verwacht wordt, den indruk vestige van passende dis cipline en (wat het in werkelijkheid is) van een ernstige betooging voor de zaak van de lichamelijke opvoe ding; c. er op te willen letten, dat in de gelederen geen uwer leerlingen zullen aantreden, van welke u niet ten volle overtuigd is, dat zij de oefeningen vol komen in hun macht hebben, dus cor rect en zonder storende vergissingen zullen uitvoeren; men vergete toch niet, dat een of enkele leerlingen de oorzaak van mislukking kunnen zijn, dat het overigens mooie werk, het re sultaat van bijna een jaar ernstig oefenen en ambitieus leiden van een duizendtal leerlingen en van tientallen leidsters of leiders te niet werd gedaan en dat, omdat u te toegeeflijk of te zwak is, dat u zwicht voor den drang van een paar leerlingen bij het mas saal optreden te kunnen meedoen, on danks uw vrees, dat daardoor het ge heel zal worden geschaad. Hiervan heeft men bij de gehouden kringuit voeringen wel eens treurige voorbeel den gezien. De hier bedoelde minder geoefende leerlingen behoeven daarom niet thuis te blijven, zij kunnen aan den optocht of aan uit te voeren extra nummers deelnemen en alzoo het hun ne er toe bijdragen, om de betooging grootsch te maken; d. er voor te willen zorgen, dat uw leerlingen steeds op tijd zijn, zich ge durende heel de betooging ordelijk gdragen en niet vergeten, dat duizen den oogen bij optocht en bij verblijf op of om het terrein op hen gericht zijn e. den leerlingen op het hart te wil len drukken, dat zij de voor hen gere serveerde plaatsen om het oefenterrein niet verlaten, daar kalm blijven toe kijken als zij zelf niet aan de beurt zijn en vooral niet door luid praten of schreeuwen bij het demonstreeren van anderen hinderlijk zij. Het ter rein vopr de demonstraties bestemd wordt niet dan onder geleide en dan nog slechts om te demonstreeren be treden, het blijve derhalve „vrij"; f. er voor te willen waken, dat de op het terrein geplaatste kiosk niet worde bestormd g. er zich bij aankomst op het ter rein van te vergewissen, waar zich W. C's en urinoirs bevinden. h. te willen zorgen, dat onmiddel lijk na aankomst aan het station de leerlingen op het perron aantreden in een gepaarde flankrij in een vooraf aangegeven volgorde, om het verkeer niet te stremmen. De bons voor chocolade en limonade worden hier aan de leerlingen uitge- Arnhem aan het lid der Commissie, den heer J. A. L. Ladhouder, Emma- straat 21. Tilburg aan het lid der Commissie, den heer J. A. Vorstenbosch, Piusstr. 26h. Heerlen aan het lid der Commissie, den heer A. J. Brouwers, Ambacht straat 12. Op de adreszijde van de briefkaart of op de achterzijde van den brief dui delijk te vermelden „Aankomst leer lingen". Met vol vertrouwen op uwe en op de onmisbare hulpe van Boven ga ik de beteekenisvolle dagen tegemoet, die harten en zielen moeten winnen voor u en mijn ernstig streven en voor het pogen van onze hooge Regeering door middel eener deugdelijke lichamelijke en ethische opvoeding van de rijpende jeugd te maken naar ziel en lichaam gezonde, werklustige en werkkrachtige degelijke staatsburgers. De Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding, W. H. NIJSTEN. 's-Hertogenbosch, 1 Sept. 1921. De Katholieke journalistiek mag zich dezen keer verheugen op twee welverdiende onderscheidingen toege kend aan twee harer waardigste leden, de heeren J. Vesters, voorzitter van den Katholieken Journalistenkring, en Alph. Landy, hoofdredacteur van //De Tijd*, die gisteren ter gelegenheid van Konin- glns verjaardag benoemd werden tot officier in de Oranje-Nassau-orde. In het kamp der Katholieke journa listen toont men zich oprecht verheugd over deze eervolle onderscheiding der belde zeer werkzame en talentvolle col lega's, wien zulk een hartelijke sympathie wordt toegedragen. Naar De Tijd verneemt, ligt het tn het voorremen van den minister van arbeid maatregelen te treffen welke er roe zouden kunnen lelden, dat een be langrijk stuk werk der Ongevallenwet 1901 met ingang van 1 April 1922 komt onder de Raden van Arbeid. Aanvankelijk zou dit sijn le. de uitvoering van de bepaling der wet van de ter uitvoering van die be palingen genomen besluiten, welke ver band houden met de premiebetaling aan de bank door de werkgevers, ten aanzien van wier werklieden de bank het risico der verzekering draagt 2e. de vaststelling van de loonen, welke voor de premieberokening in aan merking zou komen, indien de verzeker den, waarop die loonen betrekking heb ben, voor risico der bank zijn verzekerd 3e. medewerking bij het nemen door het bestuur der Rijks Verz. Bank van beslissingen omtrent indeeling van de verzekerlngsplichtige ondernemingen, staking van bedrijf, enz. (dit adviseerend bedoeld) 4e. het onderzoek van de ongevallen 5e. de vrijwillige verzekering van de werkgevers. Betreffende het personeel, eerlang minder noodig aan de R. V. B., zijn wenken aan de Raden van Arbeid ge geven. -— Naar men ons meldt, belooft de groote Zeeuwsche Landbouwtentoonstel ling, welke van 13—17 Sept. a.s. op het Marinevliegkamp bij Vlissingen wordt gehouden, de belangr^kste te worden van alle landbouwtentoonstellin gen welke dit jaar in ons land worden ge organiseerd. De voorbereidende werkzaamheden op het prachtige, aaneengesloten terrein dat 13 H.A. groot is, doen te over blijken dat hier waarlijk iets groots te zien za zijn; Niet minder dan een 25-tal groote tenten zijn er verrezen, waarin de ver schuilende afdeellngen zullen worden ondergebracht, terwijl voor de paarden zijn opgeslagen de bekende stallen die op Houtrust stonden en bovendien ver schillende Inzenders in eigen tenten zul len exposeeren. Er ztyn 15 verschillende afdeeliogen, waarvan zeer belangrijk zul len zijnpaarden (300 stuks), rundvee, (275 stuks), geiten (300 9tuks) akkerbouw (2 zeer groote tenten), wetenschap (2 id.) vereeniglogswezen (1 ld.), tuinbouw, pluimvee, werktuigen en machinerlën en landbouwindustrie. Deze laatste afdeeling telt eenige zeer interessante bultenlandsche inzendingen, o.a. een stand van een der grootste Duitscbe bazaltfirma's en de miniatuur mijn van het Duitsche Kali syndicaat (1200 M2 groot), welke op de groote Wanderausstellung in Leipzig stond. Bijzonde> interessant wordt ook de af deeling vlasserij, Het geheele terrein ls electrisch ver licht, overal ls electriscbe drijfkracht en waterleiding, terwijl er 4 groote restau rants zijn, een post- en telegraafkantoor benevens ee bioscoop waar voortdurend films op landbouwgebied worden ver toond. Schoon er geen kermisvermakelijkhe den zijn toegelaten, zal er toch voldoende afwisseling zijn. Verschillende dagen zullen paarden en vee in een ruimen ring worden rondge leid, een concours hipplque wordt ge organiseerd, een ringrijderij in Zeeuwsch costuum wordt gehouden terwijl steeds goede concerten worden gegeven. Bij gelegenheid van het bezoek Van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana dat bepaald is op 15 Sept. a.s. zal een zangkoor van 600 personen, waarvan de dames in de verschillende Zeeuwsche kleederdrachten, eenige toepasselijke lie deren zingen. Ook de steden Middelburg en Vlissin gen zullen al het mogelijke doen om het den bezoekers 's avonds zoo aangenaam mogelijk te maken, Voor inlichtingen wende men zich tot iet algemeen secretariaat, Marinevlieg terrein Vlissingen, Tel. 370. Tweede Congres der Verteniging Voor Eer en Deugdte Tilburg op 25 September 1921. Zooals bereids werd gemeld, zal dit Congres een bijzonder doel nastreven lesproken zal worden, In hoeverre de Standsorganisatie is geroepen om in ver- eeniging of In samenwerking van »Voor er en Deugd* den strijd aan te binden tegen de onzedelijkheid onzer dagen. Wij achten de keuze van dit onderwerp een zeer gelukkige. Wel is de strijd over de vraag, tot welke Standorgani satie een bepaalde catagorie van men- schen moet worden ondergebracht, nog niet geheel volstreden, doch eenleder voelt toch, dat hij verplicht is, om zich in ééne machtige organisatie zijner stand- genooten aaneen te sluiten en in die organisatie den grooten beginselstrijd onzer dagen mee te strijden. Met een dubbeltje meer loon is de sociale quaestie niet opgelost. Welnu, als nummer één op het pro gram der standsorganisatie werd door iet Doorluchtig Episcopaat geplaatst de godsdienstige en zedelijke verheffing harer leden, een clausule, die door alle reglementen en statuten wordt overge nomen. We z^n aan die overigens zoo verheffende gedachte zoo gewoon ge worden, dat we aan de uitwerking niet denken en de middelen ter bereiking van dat doel absoluut over het hoofd zien. En toch nu de onveranderlijke wetten der Roomsche zedelijkheid op allerlei wijzen en middelen worden verknoeid, de grenzen, van wat mag en niet den in België verlangen te verblijven, moeten de toelating daarvoor aanvragen. Het best in deze aanvraag in België zelf te doen. Van 15 September af zijn ook Belgi sche onderdanen in Nederland toegelaten zonder visum op hun paspoort. Nochtans hebben zij geen recht zonder bijzondere toelating langer dan 3 maanden in Ne derland te verblijven. Volgens de volkstelling van 31 December 1920 bedraagt de totale be volking van België 7Vn millloeD, waarbij niet zijn lobegrepen de bewoners van de geannexeerde streken Eupen en Mal- medy, die 64,520 Inwoners tellen. De provincie Brabant telt 1.565,250 inwo ners, de provincie Antwerpen 1.060,000 West-Vlaanderen 1,222,122 Henegouwen 1,231,720, Oost-Vlaanderen, Limburg, en Luxemburg tellen betrekkelijk minder inwoners. (Banen verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Ik zeg U hartelijk dank voor Uwe be reidwilligheid om de adhaesie-be'uigingeD inzake actie tegen annexatie in ontvangst te willen Demen. Het aantal bewyien vaa instemming is te gering om verder te gaan. Hoewel ik overtuigd ben dat lyslen dmk geteekend sullen worden, wensch ik toch niet meer moeite daarvoor te doen, waar toch gem*k- k el ij k eenige honderden van hun kjmpathie hadden kuanen en moeten doen blijken. Na dat met geschied is, is myn taak afgeloopen, misschien netmt een ander 't initiatief voor een protesl-lyst-heweging. Hoogachend, X. Mijnheer de Redacteur. Ia Uw blad van 31 Augustus komt een verslag voor van den Raad van V>jjhoevr. Cspelle aan bet slot daarvan leest men, dat het raadslid Kivita zegt, dat de sinis ieder oogenbhk verstopt is, door het hooi, waar door het water nibt kan inloopen. De WelEdele Heer Ros (raadslid) xrgt daarop, dat deze kwestie al lang zou zijn opgelost, indim de Opzichter van den Polder wat menschelijk was opgetreden. Manheer de Redacteur ik wou Mynheet Ros wel eens vrsgeo, waarin da Opztch er niet menschelijk is opgetreden, of komen dergelijke gesprekken msar bij hem op uit den booze of wel b\j de gratie Gods, die ook uit zjjne voorgaande gevoerde gesprek ken blijk geven, als hij dsarin zegt, d«i hy van 't-Maandagsmorgens tot Zaterdags avonds by een volk werkt, waar gevloekt wordt, dat toch zeker by de firma Oerle- mans Zrnen, by ban weten zeker wel niet zal worden toegelaten. Ook op he' feestterrein te V. C, heeft men geen enkele wanklank gehoord, en is alles in vroolijke en rustige stemming ter eere van onze ge- eerbiedigde K niogiu afgeloopen, alwaar ook zeker meer dan 7/t der bevoDi asn dee'pe-ir. men heeft. Hy zegt ook geen b iwn» {te heb ben van eeu draaimolen in een tber.ai> enfia d*ar kan dan ook bij de gratie Gons niet gevloekt worden. My dunkt Mynheer Ros, dat dergelijke redevoeringen meer op andere plaatsen tbois behooren en niet op een raadhuis ten berde worden gebracht. Vrijhoeve Cape lie, 2 Sept. 19 21. C. DE ROON Ju. Opzichter van den Polder. nu mag steeds meer worden verdoezeld, nu zelfs een rechtschapen katholiek het spoor op gebied van zedelijkheid byster is geworden, wordt het meer dan tijd in de Standsorganisatles, ook op het gebied der zedelijkheid, ontwikkeling by te brengen en eens juist en onomwonden le verklaren waar de grenzen moeien ge trokken worden. De Standsorganisaties te wijzen op dien plicht en op het ver hevene van haar greotsche taak, ziedaar het doel dat men met di: Congres tracht te bereiken. Besproken zal worden, welke middelen de standsorgaoisatle ten dienste staan om het zedelijk welzijn harer leden te bevorderen. Mogelijk zal eenige band gelegd worden tusschen Standsorganisatie en »Voor Eer en Deugd» om, samen optrekkende, het erfgoed onzer vaderen te behouden en de Roomsche kracht te versterken. Alle mannen onzer sociale bewegiog moeten aan die bespreking deelnemen I Allen op naar Tilburg op 25 September 1 Het Belgische gezantschap deelt mede, dat van 15 September as. af het Belgische visum niet meer verelscht ls voor Nederlanders die zich naar België begeven of door België reizen. Nochtans moeten zij voorzien zijn van een regel matig paspoort. Slechts voor Nederlanders is deze maat- regel toepasselijk. Personen In het bezit van een >Genotpaspoort«, moeten zooals vroeger een visum aanvragen, Nederlanders die langer dan 3 maan- Vrijhoeve-Capelle, 2 Sept. '21. Mijnheer de Redacteur, r Mag ik voor onderstaand een plaats je in Uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn beleefden dank. Uit het laatste Raadsverslag dezer gemeente blijkt, dat de beer Ros zich verstout te zeggen, dat 7/8 deel der bevolking op een andere wijze wenscht feest te vieren dan thans op 31 Aug. geschied is. Ik verwacht, dat ditzelfde raadslid, dat zich aan een zoo schro melijke overdrijving heeft schuldig ge maakt, thans ruiterlijk zijn valsche beschuldigigngen tegen zijn naasten zal intrekken en bekennen, dat er op een recht Oud-Hollandsche wijze is feest gevierd. Geen enkele wanklank is gehoord. Er heerschte den geheelen dag tot laat in den avond een opge wekte gezellige stemming. Vindt U ook niet, mijnheer Ros, dat dit 1/8 gedeelte der gemeentenaren toch de juiste f eestsnaar heeft weten aan te slaan en dat de voortgebrachte feesttoon uiterst welluidend was? Of vilest U ook nog, dat er uitspat tingen begaan zijn? Maar weet dan ook, dat er christelijke uitspattingen zijn als: principes als afgoden aan bidden en daarmee anderen lastig val len; met de eene hand een afwijzend gebaar maken naar het feestterrein en met de andere de geldelijke voordeelen, die dat terrein afwerpt, in den zak steken; met den mond het feest ver achten, en met smachtende oogen het van achter op zijde geschoven gordij nen meeleven. Maar kom, ook dezulken hebben recht op hun feest. Geachte heer Ros, als het weer 31 Augustus is, zullen wij toeschouwers zijn van het feest, dat U met het 7/8 gedeelte, dat tegen dit feest was, or- ganiseeren zult. M. A. J. DE BRUIJN, Voorzitter der Feest-commissie. BAARDWIJK. i)f heer M. van Ionel alhier, thans ondervycer te Elshout, is met ingang van 1 Deo. a.s. benoemd tot hoofd der school te Udenhout. Woensdag j.l. speelde onze R. K. V. V. Jaliana II eea viiendschsppelyke wedstrijd tegen 1). V. O te Aalburg. Voor de ruit wist Jaliana 3 maal te doelpunten. Eeoip« minute voor het einde maakte 1). V. U. een doelpunt. Als de scheids echter einde flait, heeft Jaliana dese kalme en goed ge speelde wedstrijd met 3—>1 gewonnen. Di Wfdst>yd weid opgelnisteid door de Harmonie fOefeui»g en OiuapanniDg* uit Wyk. Zondag a.s. gaat Jaliana I dralnemen aan de beketwedanyden by 8. V. V. te Sprang ea zal oii komen tegen het sterke T. V. V. nit Tilburg. Jaliana, Zondag eens fl ok aangepakt. DRUNEN. A.s. Zaterdag zal D. F. C. I. een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen W. V. 2 Waalwijk. Naar men verneemt zal de V. V. „Excelsior" alhier deelnemen aan de seriewedstrijden uitgeschreven door de V.V, „Hollandia" te Waalwijk, Door Burgemeester en Wethouders alhier is vergunning verleend aan G. van Lieshout en C. H. van lerlant bei den alhier tot het bouwen van een woonhuis. Voor den bijencursus welke deze winter zal gegeven worden hebben zich reeds 19 leer ingen opgegeven. De harmonie de „Volharding" gaf met koninginnedag een concert op de kiosk. Verschillende nnmmers liepen goed van stapel, doch er waren er ook bij welke minder goed vlotten, het schijnt dat deze nog niet al te best wa ren ingestudeerd. Dit jaar zullen er uit deze ge meente een 30-tal pelgrims ter bede- naart naar Kevelaar gaan. 7 daarvan zullen de reis per fiets maken. VLIJMEN. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Aug. 1921 ingelegd f 24381,40, terugbetaald 8412,62. WASPIK. Woensdagavond had alhier een droevig ongeluk plaats. De beer VI. d. R. bevond zich met zgn echtge- noote in de cake walke en zouden samen ook eens een toeitje wagen. Bij het naar beneden komen kwam de vrouw echter zoodanig te vallen» dat ei] haar rechterbeen brakde beensplinters stakeo naar buiten. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp Ingeroepen, welke echter zeer lang op zich liet wachten. Des nachts werd zij met een rijtuig naar Raamsdonksveer vervoerd. Een zoontje van C. v. d. H. viel Woensdag j 1. uit den ln gang zijnde zweefmolen, doch kwam gelukkig in een sloot te'echt, zoodat hij er met een nat pak afkwam. De kei mis is hier weer afgeloopen. Behoudens enkele ruzietjes, welke door het tactvol optreden van de politie direct den kop werden ingedrukt, ls dese ker mis zeer goed afgeloopeo. Het door de Harmonie gegeven matlnée, waarbij op traden het Duo Henriot uit Rotterdam, afgewisseld door muziek en zangnum mers, was zeer druk bezocht. Ook het maiinée en sohés bij mej. de Wed. Gijsman, waarbij de Gebr. Boesnach uit Rotterdam optraden, voldeed zeer goed, terwijl de bioscoop Riozzi zeer mooie films te zien gaf. De cake walke en zweefmolen werden 'dit jaar minder goed bezocht. De door Burg. en Weth. aan den Raad aan te bieden rekening van ie- komsten en uitgaven der gemeente, dienst 1920, sluit in ontvangst op f 234 754,10'/a en ln uitgaaf op f 226.232,57 Aldus met een voordeelig slot van i 8521,53'/a- Door den heer A. IJ., alhier, Is aan Burg. en Weth. het verzoek gericht tot bet ontvangen van een bouwpremie. Dit is de eerste aanvrage, die by Burg. en Weth. is ingekomen. De boterprijs ls hier weer met 10 ceut per pond verminderd. RAAMSDONKSVEER. Wegens va caturebeurt hoopt Zondag des v.m. op 't Dorp en des n.m. op 't Veer op te treden voor de Herv. Gemeente de Zeer Eerw. Heer Ds. Bouthoorn van Dordrecht. Van het electrisch net in de ge meente zullen de draden door dikkere vervangen worden (2'/s maal zoo breed) met het oog op minder stroomverlies. Door de bakkers werd de prils van het brulobrood met 2 cent per 8 K G. vetlaagd en gebracht op 21 cent per genoemd gewicht. De Konloginneverjaardag had een kalm verloopdes morgens trokken de kinderen der Ned. Herv. School, allen io feestdos, door de straten vaderland- sch liederen zingend des avonds cop- I

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5