De Portierster van Alfortyille i„NOORD-BRABAND"l Firma G. VERKADE, Katholieke Universiteit. Gemeenteraad. F E I L L E T On Maatschappij yan Verzekering op het Leven. Grijze en Witte Heeren borstrokkenf Pantalons. Zeer soliede, fl.P5 37). Opgericht WAALWUK. Verzekerd Kapitaal 25.586.757 a Reserve 3.113.7o7.— tftJMMER 74. WOENSDAG 28 SEPTEM«ER i921 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 8 maanden f 1.2B. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Hrieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UI. Wij behoeven echter gelukkig niet te vreezen, B. G., dat gij uw plicht in de«eu niet voldoende zoudt beseffen. Uit talrijke uitingen Is gebleken, dat het verlangen naar de eigen universiteit met ons wordt gedeeld in alle kringen. Dit Is ons een bewijs, dat de overtuiging van wat wij a hebben voorgehouden, al in u leefde en dat het gewicht en de noodzakelijkheid der eigen hoogeschool feeds door u wordt beseft. Dit besef is ons eene reden tot heiligen vreugde, te meer omdat het een waarborg ls, dat gij met ons zult medewerkenen dan twijfelen wij niet of onze ec uwe ver langens kunnen en zuilen verwezenlijkt worden. Willen wij dit echter In de naaste toekomst bereiken dan zult gij u geen oogenblik ontveinzen, dat ernstige krachtsinspanning en groote offers van noode zijn. Op de eerste plaats doen wij daarom een beroep op uw gebed en zedelijken' steun. Wg zullen gezamenlijke openbare gebeden voorschrijven, want Indien de Heer het huis niet bouwt, werken de bouwlieden tevergeefs. Gij zult niet na laten owe vurigste gebeden met de onze te vereenigen, opdat de Heer ons werk zegenen. In dat gebed volhardend, mo gen wij vertrouwen, dat de goede God, die zijne Keck in ons vaderland zoo zichtbaar beschermd en bijgestaan heef', ook in deze zaak eene gunstige uit komst zal geven. Wij dringen er vervolgens met den H. Faulus op aan, dat gtj onze vreugde volkomen wilt maken door eensgezind te zijn, eenzelfde liefde hebbend, éét van ziel en één van gevoelen, niets willend uit partijzacht of ijdele eer, niet lettend op uw eigen belang. Wilt door vrede en eensgezindheid de beslisslogen uwer Bisschoppen en daardoor uw eigen werk steunen. Naast geestelijken steun zult gij ook stofteltjke hulp willen bieden. Mochten wij verleden jaar God» dank brengen voor de getijks'elling van staatswege van het lager onderwijs, mogso het middel baar en het voorbereidend hooger onder wijs rekenen op aanzienlijker rijks teun, voor het hpoger onderwijs zijn wij na genoeg geheel aangewezen op eigen krachten. De hulp van rijkswege is thans eene uiterst geringe tegemoetkoming en de lasten zullen dus bijna geheel op onze schouders dsukken Zelfs ais wü ons in de naaste toekomst b'poken tot drie faculteiten, die van de Godgeleerd heid, die van de Rechten en die van de Letteren en Wijsbegeerte, zal uwe geldelijke hulp aanzienlijk, zeer aanzien lijk moeten zijn. Maar het verleden is ons een waar borg voor de toekomst. Uit eigen mid delen hebben onze vaderen in tallooze nooden van godsdienstigen en maat- schappelijken aard voorzien. Gij hebt u kinderen getoond van den ouden stam, want het nog levend geslacht heeft In voorbeeldige milddadigheid het lager onde-wijs gesteuod En wat wii gedu- van „De Echo van het Zuiden". DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. De valsche Paul Harmant veinsde de grootste verbazing als een volslagen kome diant. „Uw vader!" riep hij dan uit. „O mejuf frouw, welke verwondering! Welke verba zing! Wie kon dat verwachten?Hadde ik dat geweten! „Zoudt gij dan op andere wijze van mijn vader gesproken hebben dan gij nu gedaan hebt?" vroeg Noëmi lachend. „Neen, zeker niet! Mijne woorden toch drukten met de grootste juistheid mijne ge dachten uit." „Ik ga u dan aan mijn vader voorstellen met de zekerheid dat gij de levendigste ge voelens van sympathie voor hem koestert." „Gij maakt mij waarlijk gelukkig mejuf frouw, en ik zegen het toeval, dat ons zoo onverwacht heeft saamgebraebt." „Hoe heet gij, mijnheer?" „Paul Harmant." „Kom met mij mede." Noëmi stond van haar pianostoeltje op en door den gewezen meesterknecht gevolgd, wendde zij zich tot Jacob Mortimer, die nog steeds in een diep gesprek was gewikkeld mei zijn Amerikaanschen vriend. „Pardon, mijne heeren," sprak het meisje. „Vader mag ik u iemand voorstellen?" „Iemand voorstellen?" herhaalde Morti mer verwonderd, „Ja, iemand die eene reis onderneemt van Frankrijk naar New-York, opzettelijk om u een bezoek te brengen. Het toeral heeft DE ECHO VA\ HET UIDEY, Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT Uitra*eWaalwiikache Stoomdrukkerij Antooo Tielen Telcjf.-Adrea ECHO. rende zoo'o langen lijd ve»rouch en voor het lager ouderwijs, zouden wii dat uiet vermogen voor het hooger Ontheven van de geldelijke zorgen voor de talrijke lagere scholen grootendeels ook van die voo' de middelbare en de voorbe reidend hoogere, dienen wij nu onze krachten vooral samen te bekken op de ééoe universiteit. Wij vragen u groote offers, omdat wij weten, dat gij ze zult brengen. Offer moed is ten alien tijde het kenmerk geweest der Katholieke Kerk. Lijdenen offer hebben ons gereinigd en groot gemaakt en het tijdeüjk, stofteltjk offer zal ons geestelijk rijker maken, volgens de goddelijke wet, dat hij, die zijn leven verliest, het zal vinden. Welaan, Broeders eo Zusters io Chris tus, die leeft in het rustige bezit vao den schat des geloofs, waar duizen den en duizenden awer vaderen dien met bun leven moesten verdedigen, daar zult gij niet achterblijven om voor eene groote zaak van de aardsche goederen, waarover gij slechts als rentmeester zij aangesteld, mede te deeleu, teneinde de geheele gemeenschap te sterken. Be- deukt boa de jonge Christenkerk blijde alles te zamen bracht om allen te steu nen, die gered werden tot hetzelfde leven. Zijt gij met aardsche goederen geze gend, geeft dan mild a3n het uaiversi- teitscoml dat la uwe pa ochle is op gericht en zich binnenkort met de in zameling der giften zal belastenhebt gij nauwelijks meer dan het noodige, zondert daarvan iets afgij kent immers het Evangelieverhaal van het pecnigske der arme weduwe en nooit heeft eene bete broods u beter gesmaakt, dan die, welke gij gedeeld hebt met uwen mede broeder. Hebt gij zelf goud noch zilver, vergeet dan niet te geven, wat gij geven kunt, uw gebed, opdat onze katholieke universiteit gebouwd worde doo» u allen, niemand, ook niet de armste, uitgezon derd. Katholieken van Nederland, uwe Bis schoppen, door den H. Geest gesteld om Christus' Kerk in uw vaderland te bes'uren, toepen u op tot een grootsche daad van geloofsbelijdenis. Naast de komst can onze eerste geloofsverkon» digers, naast het herstel van onze gods dienstvrijheid en van het regelmatig kerkbestuur achten wij, en acht gij allen oorzaker met uwe Bisschoppen de stichting der katholieke universiteit eene der voornaamste gebeurtenissen in onze vaderlandsche kerkgeschiedenis. We kt dan alien zonder uitzondering, eensgezind en vol ijver in den Heer, naar beste krachten mede aan dezm verderen opbouw van de Stad Gods in ons dierbaar Vaderland. Het geldt hier een gemeenschappelijk belang, eene ge meenschappelijke taak, waartoe leder geloovige het zijne kan bijdragen. En moge de zegen van den almach- tigen God, van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest, nederdalen over deze onderneming en over u allen en steeds met u blijden. f HENRICUS VAN DE WETERING, A <r'«hls«chon va" U *ch'. mijnheer de gelegenheid geschonken mij, zon der mij te kennen, het doel zijner reis mede te deelen en ik heb geoordeeld verplicht te zijn mijnheer zijne reis niet te laten voort zetten, zonder hem in kennis gebracht te hebben met een man, dien hij te recht zoo hoog in achting houdt. Vader, sta mij toe u een Franschman voor te stellen, den heer Paul Harmant, een werktuigkundige, even als gij." Jacob Mortimer deed een stap tot Ovidius' gewaanden neef en zeide „Wees welkom mijnheer, en als burger van een groot land, dat ik liefheb en als vreem deling mij door mijn geliefde dochter voor gesteld. Gij zijt een werktuigkundige, zoo als ik, een werker, gelijk ikkom geef mij de hand!" „Ziedaar eene eer waarover ik fier ben, en ik gevoel mij tevens diep getroffen door uwe vriendelijke ontvangstriep Jacques Gérard uit, de hand drukkend, welke de ingenieur hem gulhartig bood. „Van nu af zijn wij oude keunissen," her nam de heer Mortimer„laten wij dan alle ceremonieel varen. Ik heb het genoegen u hier aan een der prinsen van de Amerikaan- sclie finantiën voorste stellen. Richard Da vidson, mijn vriend en mijn bankier." „Gij kunt over mij beschikken, mijnheer," zeide de financier„zoo ik u van dienst kan zijn, zal ik dit met groot genoegen doen." De gewezen meesterknecht betuigde zijne erkentelijkheid. De drie mannen namen plaats en Noëmi keerde naar de piano terug. „Zoo ik mijn dochter goed begrepen heb," sprak Mortimer tot Jacques, „dan begeeft gij u naar New-York om mij te bezoeken." „Zeer juist, mijnheerik ben van plan om in Frankrijk eene fabriek naar de laatste eischen der wetenschap op te richten. Ik on derneem deze reis om verbeteringen, die in het mecanisme zijn aangebracht, te bestu- deeren, en daar uwe ateliers geroemd wor den als de volmaaktste, welke men vinden kan, had ik mij voorgenomen u de toelating te vragen om deze te bezichtigen." „Dit verlof wordt u thans reeds bij voor baat gegeven. Gij zult mijne fabrieken be zoeken en uwe studiën daar, zoolang gij wilt voortzetten. Mijne ateliers, ik ben er fier op, zijn werkelijk de eerste der wereld, f AUGUSTINUS JGSEPHUS CALLIER BDscbop van Haarlem. t LAURENTIUS SCHRIJNEN. Bisschop van Roermond, t PETRUS HOPMANS, Bisschop van Breda, t ARNOLD FRANS DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenboscb. #HAAR£TEEG. Openbare vergad ring vao den raad dezer gemeente op /rijdag 23 Septem ber des middags tei 5 uur. VoorzitterEdel? chtbare heer Van Bokhoven. Ongeveer 5.15 u ir opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle ledeD. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen Winkel. Ik heb den Secretaris hooren voorlezen als zou df burgemeester heb ben gezegd dat de leden, die huiverig zijn om inzake den Hoofd. Omslag een besluit te nemen, beter doen met ontslag te nemen als lid vaa deo raad. Dat is niet door deta Voorzitter gezegd, maar door den Secretaris. Dat is een groot verschil. Voorzitter. Ik heb ook zoo iets gezegd. Winkel. Dat is door den Secretaris gezegd en niet door U. Ik wil dat nu wei eens In de notulen hebben vermeld. Secretaris. Maak er dan maar een voorstel van om het uit de notulen te schrappen. Winkel. Doe dat dan maar. Vrede. Neen, er moet bij komeu te staan, dat zoo iets een Secretaris du'ft zeggen. Voorzitter. We hebben het belden gezegd. Achten. Ik herinner me zeer goed, dat het door den Secretaris is gezegd en niet door den Voorzitter. Winkel Het is niet door den Voor zitter gezegd, maar door den Secretaris. Dat weet ik nog zeer goed. Secretaris. Het kan mij niet schelen, hoor, hoe het er in staat. Ge kunt doen zooals ge wilt. Voorzitter, 't Kan rij ook niet schelen. Vugbts. Ik kan er niets van zeggen, want ik was er niet bij Voorzitter. Nou, wat wat wil je nou. Schrappen dan maar Winkel. Zeker. Vrede. Neen, ik ben er voor om te zeggen dat dit door den Secretaris is gezegd. Met 4 stemmen wordt besloten deze passage uit de notulen te schrappen. Twee stemmen, die van de heeren Vrede eo Brands, waren voor het behoud van de passage met de bijvoeging, dat zoo iets niet door den Voorzitter, maar door den Secretaris is gezegd. De heer Vughts blijft buiten stemming. Hierna worden de notulen vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. S aten houdende de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldieening. 2. Vaststelling rekening van de ge meente over bet dienstjaar 1920 met vaststelling van de rekening en de balans van de winst en verliesrekening van het GEB. Winkel. De commissie heeft alles nagez en en in orde bevonden. 3 Aanbieding gemeentebegrooting 1922. De begrooting sluit met een bedrag van ootvangs en en uitgaven van f 64663 50. Wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Win kel en Achten. 4. Vaststelling verordening tot hef fing van een verordening op de Hoofd. Omslag volgens progressieve methode. Voorzitter. Daar is een vorige keer al genoeg over gesproken. Iedereen zal er nu al wel eens over hebben nage dacht. Door den Secretaris wordt de veror dening voorgelezen. Daaruit blijkt dat mee f 400 voor noodzakelijk levenson derhoud wil aftrekken voor de gehuw den en f 200 voor de ongehuwdeo. Bo vendien zal voor ieder kind beneden den leeftijd van 15 jaar f50 worden afgetrokken alsook voor kind ren die ziels- of lichaamsgebreken hebben. Vervolgens leest de secretaris een schaal voor van het te heffen percentage en zegt dat deze is overgenomen van de gemeente Oud-Heusden alwaar deze sinds eenlge jaren goed heeft gewerkt. Deze scheelt dan ook zoowat de helft met die welke in een vorige vergadering was voorgesteld. Secretaris. Het vermenigvuldlgings- cijfer zal zeker 2'|j moeten zijn en dan nog is er geen enkele subsidie gegeven welke toch ook nog zullen komen. Maar docli zij zijn uitsluitend gebouwd voor in- dustrieele doeleinden." „Dat levert de grootste verdiensten en daaraan dank ik ook het weinige dat ik bezit," zeide Jacques „Ja, daarin hebt gij gelijkMijne ge perfectioneerde naaimachines hebben mij heel wat geld opgebracht." „Ik ken ze," antwoordde Jacques„Ik heb er zelfs eene groote studie van gemaakt," „En hebt gij er iets gebrekkigs in gevon den?" „Mag ik u openhartig mijn gevoelen zeg gen?" „Zeker! Zeker! Ik houd vooral van open hartigheidEn overigens maak ik in het geheel geen aanspraak op onfeilbaarheid't volmaakte, zou ik haast zeggen, kan nog Verbeterd worden." „Ik sprak niet van het mecanisme, dat is onverbeterlijkdoch wat ik in uwe machine afkeur, is het hevig en gedruischmakend schokken, dat de personen vermoeit, die er gebruik van maken, evenals hen, die daarbij tegenwoordig zijn." „Gij ziet dan naar eene machine uit, die geen leven maakt?" „Ja." „Reeds vijf jaar zoek ik er vruchteloos naar," „Gij hebt langs een verkeerden weg on derzoek ingesteld." „En hebt gij het dan gevonden?" „Misschien wel." „In theorie?" „Ja, maar ik ben verzekerd, volkomen verzekerd hoort gij het? dat het niet moeilijk is hier de theorie in de praktijk over te brengen." „Ligt er eenige onbescheidenheid in, u te vragen hoe dat geschieden kan?" „In 't geheel niet; ik gevoel mij te geluk kig in staat te zijn gesteld met u over een uwer schoonste uitvindingen te praten en uw aandacht te kunnen vestigen op een punt dat u moeilijk, doch mij zoo gemakkelijk mogelijk toeschijnt." „Zoo gemakkelijk mogelijkherhaalde Mortimer. „Ja, waarachtig." „Verklaar u nader, zoo ik u verzoeken mag." „Ziehie.r! Een kleine teekentzg zal veel duidelijker zijn dan lange uitleggingen." En de valsche Paul Harmant haalde een boekje uit den zak en bracht er met vluch tige trekken Jacob Mortimers geperfection- neerde naaimachine met al hare onderdeelen op het papier. De Amerikaan staarde hem met verwon dering aan. De vreemdeling deed dit met be wonderenswaardige bekwaamheid. Richard Davidson, de bankier, en Noëmi waren tot de beide werktuigkundigen gena derd en bewonderden evenals Mortimer, de bekwaamheid van den Franschman. „Is dit niet een nauwkeurige teekening van het mecanisme uwer machine?" vroeg Jacques aan den heer Mortimer. „Ja, mijnheer, zeer juist." „Volg dan met aandacht mijne woorden, als ill u verzoeken mag." En Jacques, met eene gemakkelijkheid en eene helderheid van uitdrukking, die hij aan zijn talent van practisch werktuigkundige verschuldigd was, leverde een duidelijk be wijs dat het mecanisme slechts enkele lichte verbeteringen behoefde om het gebrek te verhelpen, waarvan hij gesproken had. Het grootste belang stellend in hetgeen hij vernam, volgde Mortimer met eene weetgie rige aandacht alle zeer logische gevolgtrek kingen van den bekwamen Franschman. „Waarde confrater," riep hij uit, zoodra Jacques geëindigd had, „gij zijt een man van de grootste verdienste. Uwe theorie is bewonderenswaardig. Gij hebt eene naaima chine uitgevonden, die thans voor goed en definitief geperfectioneerd is. Gij zoudt ze de Siiencieuse kunnen noemen." „De machine zal uwen naam dragen, mijn heer, ik veroorloof u deze in den handel te brengen en nooit zal ik u „O neen, neen,Dat wil ik niet." „En waarom dan niet?" „Omdat ik mij zoo ten onrechte de ont zaglijke som zou toeëigenen die de nieuwe machine zal afwerpen, VIERENDERTIGSTE HOOFDSTUK. „Eene ontzaglijke somherhaalde Jac ques Gérard lachend. „Ik geloof mijnheer, dat gij thans zeer overdrijft Doch laat ons eens aannemen, dat bet werkelijk zoo is, dan hond ik toch vol wat ik aooeves gezegd heb." Prijs der Advertentién. 20 cent per regel; minimum t Lfi®. Reclames M cent per regeL dat kan nog wel io een volgende ver gadering worden besproken. Verder is er al genoeg over gesproken. Achten. Ix ben bang dat we In het zelfde schui je zullen zitten als een vorige keer, dat we weer onverrichter zake naar buis zullen gaan. Voorzitter. Dat kan nu niet. Secretaris. Neen, nu moet afgewerkt worden. Achten. Ik had liever gezien dat we eerst eens een afschrift hadden gekrogen dan hadden wij er van te voren eens wat beter over kunnen nadenkeo. 't Is Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. zoo lastig om over zulke zaksa maar direct een besluit te nemen. Voorzitter. Me dunkt dat er genoeg over is gesproken en dat we het nu toch wel weten. Secretaris. Wat wil U dan nog hebben, wat wil je nu nog meer weten. Het is toch zoo klaar als een klontje dat het niet anders kan. De begrooting is niet eens sluitend te krijgen. Winkel. Ik had het voor dit jaar nog eens afgezien met het heffen van op centen. Secretaris. Dan is de begrooting niet sluitend te maken. Winkel. Ge hebt toch dat geld nog van die boomen die zijn verkocht en nu hebt ge het geld van de verpachting weer te innen. Voorzitter. Die zijn ai laog op. Secretaris. Daar is het afdak van de school voor gemaakt. Winkel. En het geld van de landerijen dan. Sec'etarls. Maar m'n God, dat heb Ik je gisteren toch zoo duidelgk gemaakt. Ge behoeft niets meer te doen, ge ban geen enkele subsidie meer geven. Voorzitter. De opbrengst van het land is al in de begrooting gebracht. Secretaris. Dat geld van de landertyen heefi trouwens toch geen effect. Waarom beeft dat gaen effect Omdat er een vorig jaar f 10 000 voor op de begrooting heeft gestaan en zoo moet het met het bouw land ook. Dat heeft ook heet wat minder opgebracht, dan was geraamd. Winkel. Maar nu Is het hooiallem uit de hoeken. Dat zal een hoop gf scheien. Volgens de Voorzitter heeft gezegd zouden we er met 90 opcenten nog wei enkele jaren kunnen komen. Als er eenmaal een Hoofd. Omslag it, krijg je die niet zoo gemakkelijk meer weg. Secretaris. Dat Is met die opcenten zeker toch net zoo goed. Winkel. Dan weten we nog waar we mee af zijn. En een Hoofd. Omslag, zooals dat door Burgv en Weth. wordt voorgesteld, zal steeds op den minderen man drukken Ter sluiks hield de valsche Paul Harmant de Amerikaan in het oog. Op zijn gelaat kon hij gemakkelijk deg edachten lezen, die er in zijn geest omgingen, Jacob Mortimer hernam „Vruchteloos dringt gij aan, geachte con frater. Ik zou uw aanbod slechts in één ge val kunnen aannemen." „En dat is?" „Wat wij gezamenlijk de door mij geper fectioneerde en "door u voltooide machine ex- ploiteeren." De gewezen meesterknecht schudde het hoofd. „Ik ben u dankbaar voor dit voorstel," zoo sprak hij, ,doch ik heb andere plannen." „Wat! Weigert gij?" „Ja". „Waartoe zouden wij ons voor rnike ge ringe zaak associeeren? En ik weet overi gens ook niet of ik wel zal kunnen besluiten iu Amerika te blijven." „Zijt gij dan nu reeds van plan veranderd, mijnheer?" vroeg Noëmi. „Hebt gij mij zoo juist niet gezegd, dat gij integendeel van plan waart geruimen tijd in Amerika te ver blijven?" „Dit is ook werkelijk mijn voornemen maar de verwezenlijking van dit voornemen hangt van sommige omstandigheden af, on afhankelijk van mijnen wilIk houd mij met een groot werk bezig, dat, gelukkig uitgevoerd, eindelooze baten zal afwerpen. Zoodra mijne studiën over de vorderingen der Amerikaansche mecaniek gemaakt zijn, zal ik besluiten of ik nog langer te New- York zal blijven of naar Frankrijk terug- keeren." „Kunt gij in principe het idéé aannemen uwe ateliers in Amerika te vestigen?" zoo vroeg Jacob Mortimer met nadruk, vreezen- de in dien Franschman een geduchten con current te zullen ontmoeten, met wiens be kwaamheden hij needs had kènnfö gétnaakfe „Waarom niet, zoo een gunstig geval zfeh voordoet?" „Dan zou uw doel zijn een© nieuwe uit vinding te exploiteeren?" „Ja, eene uitvinding, die in geenerlei be trekking staat tot de naaimachines. Ik spreek thans van eene guili och eermachine." (Wordt wnmdaSI.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1