Eerste Herfsten Winterseizoen Oames- en Kinderconfectie, Stoffen, Pelterijen. De Portierster van Alfortville. |„N00RD-BRABAND"l WAALWIJK. I Firma G. VERKADE, Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". - Rath Neemt proef bij Co», Veghel. Dit nummer bestaat nit DRIE Maden Qebrs, Janzins:, Gemeenteraad, Stoomwasscherg „Het Groeuewoud", GEREGELD MAANDAG WAALWIJK Te beginnen a.s, VRIJDAG 7 October zullen door ons voortaan iedere week de wassehen worden af gehaald en FRANCO aan huis worden teruggebracht, FEUILLETON aiaatscafeppij van Verzekering op het Leven. Grijze en Witte Heeren- borstrokken, Pantalons. Zeer soliede, fl.P5 NUMMER 75. ZATERDAG I OCTOBER 1921 4ft JAARGANG. r 2020 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. t bonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telet. 28. WAALWIJKSCRK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijkische Stoomdrukkerij Aatoon Ttelen Telegr.-AdreaECHO. Prijs der Advertentlta; 26 cent per regel; minimam I IJ*. Reclames 40 oent per regel Hiermede berichten wij de ont vangst der Nonveauté's in Wij noodigen U beleefd uit, j deze niet alleen in onze Etalages, waar U slechts enkele modellen ziet, maar vooral ook In onze MAGAZIJNEN te komen bezlcb- I tlgen. 20560 TILBURG, - BREDA. I Heuvelstraat 74. - Karrestraat 6. HAARSTEEG, (Vervolg). Winkel. Ik zeg toch maar dat een Hoofd. Omslag niet in het belang is van den minderen man. Dan is het beter dat het zoo blijft als het is. Achten. Iemand met een inkomende van f1500 en die drie kinderen heeft zou voor leder kind 1.per maand schoolgeld moeten betalen. Juist voor zulk soort menschen wordt het erg. Die moeten aan alles, alles dubbel betalen an dan wordt het noaral erg. Secretaris. De fabrieksarbeiders dan n grootere plaatsen met een inkomen t'an f20 a f22, Die moeten nog heel wat meer betaen dan jullie. Jullie weten niet wat betalen is. Het onderwijs kost hier in de gemeente f 21.per kind. En wi} komen hier door elkaar maar aan f 10.— per kind, dus blijven we nogal een heel eind er onder wat het de ge meente kost. Hier is het 't laagste van den geheelen omtrek. Achten. Ik bon bang dat we veel menschen hard zullen treffen. Van den Brand. Die niet stjn aange staan, behoeven zeker niet te betalen. Winkel. Wacht maar, er zullen er niet veel meer ziia die niet zijn aangeslaan. van „De Echo van het Zuiden". 38). Secretaris. Dat is niet erg. Laat die levenmakers ook maar eens betalen. Achten. Dat is 't 'm juist. Anders zou ik er niet voor hebben gestemd. Secretaris. Stuurt ze maar eens naar mij die menschen. Maar enfio, als jullie niet willen, mij kan het ook niets meer schelen. Laat het data maar loopeta, zoo als je wil, dan zal het net gaan als in Westeilagwsïf. Maar das zal je dieper nat worden, dat beloof ik je. Neemt als je wil 5 cent als het minste, al neem je een cent. Doe maar wat ge wilt, maat ik bemoei me er dan niet meer mee. Het kan ons (dat Is Voor zitter en Secretaris) niets meer schelen boor. Achten. Als we nu eerst maar eens eenige cijfers kregen te zien. Secretaris. Dat gaat niet want je zit bier met wijk C. Daar kennen wij toch den aanslag niet van. Als ik lid van den raad was, zou ik ze laten betalen en dan eerst waardeeren ze ook het onderwijs. Achten. Ik denk toch dat ge van veel menschen geen cent zult zien. Secretaris. Ha, ha, ha. Achten. Ja, lach er maar eens mee. Secretaris. Ach man, daar lach Ik toch zeker eens mee. Ze leggen toch ijskoud beslag op het weekloon. Vrede. En moet ge dan geen rekening ermee houden dat er zooveel zijn die geen werk hebben ic een zekeren tijd van het jaar. Voorzitter. Jullie praat allemaal of ge zoo'n medeleden met de menschen hebt, maar ge moet voor de gemeente zorgen, daar ben je voor. Achten. Ik wil voor die menschen opkomen, waar ik het daar straks al over gehad heb. Dat zijn diegenen, die een f1500 inkomen hebben met een huishouden van meer dan drie kinderen. Secretaris. Ik wil jullie wel eens zeggen dat ik er lekker voor bedank om In het vervolg met afgeronde voor stellen te komen, want ze worden toch niet aangenomen. Dan ga ik er geen dagen meer op zitten studeeren. Guilie, die de volle verantwoordelijkheid hebt, gaat toch tegen stemmen. Dat is de zaak tegenwerken. Achten. Werk ik de zaak tegen Secretaris. Ik spreek in het algemeen. Winkel. Dat moet u zoo niet zeggen, dat wij de zaak tegenwerken, want ik spreek, daar ben ik van overtuigd, in het belang van de gemeentenaren en de gemeente. Secretaris. Dat kan niet. Voorzitter. Niemand kan twee heeren dienen. Winkel. Ik geloof dat het heffen van 90 opcenten in het algemeen beter zou zijn geweest. S"creta»is. Dan ziin er die geen krats of ik mij te New-York heb te vestigen om deze machine in werking te brengen en an dere plannen uit te voeren, die ik reeds be raamd heb." betalen. Maar weet je wat, houdt bef maar aan tot een volgende vergadering? doe jullie maar wat je wil, maar als het niet goed loopt, komt de schuld op jullie, daar denk maar aan. Voorzitter. Ben de gek, we zullen bet eerst In stemming brengen. Het voorstel in omvraag gebracht, wordt verworpen met 4 tegen eu 3 stemmen voor. Voor het voo ttel stemden de heeren Luijben, Vughts en v. d. Heijden. Tegen de heeren Ach.cn, Winkel, Vrede en Van den Brand. Secretaris. Ik kom met geen voor stellen meer, hoor. Vrede. Dat i beter ook, dan zullen we zelf wel voo de zaken zorgen. Achten. Det;? dagen reed een auto zoo hard door het dorp, dat het bar was. Ieder oc^nblik zou je gedacht hebben dat er e. ongeluk moest komen. De auto's van cc P. N. E. M. rijden ook zoo werschrikkeisjk woest. Er staan tocb palen waarop ;?raat aangegeven welke snelheid ze mof-en rijden. Van de week dacht ik nog d er eva zoo maar tegen het huis van P. Vughts zou rijden. In een van die w gens zat mijnheer Klut nog wel. Voorzitter. Wi zullen er nog eens op laten letten. Achten. Het la mijn bedoeling niet hier de politie een verwijt te maken, volstrekt niet, alleen zou hef goed zijn als ze haar aandacht nog eens aan dat woeste rijden wil schenken. Van den Bracd. Hoe Is het met het contract van het electrisch licht. Het contract was 5 jaar en nu zeggen ze dat het voor 6 jaar is. Voorzitter. Er staat 6 jaar, maar beter was het dat het voor 10 jaar was ge weest. Secretaris. Ik heb de kans niet voor gehad om er voor 10 jaar in te zetten. Voorzitter. H«t Is ook In het belang van de gemeente en drar zit je tocb zeker voor. Secretaris. Da bewoners van wijk E. zeggeu niets. Het meeste gemor komt van hier en dat komt omdat ze te stom zijn' om iets te begrijpen. Van den Brand. Ik kan daar gerust eens over praten, ben je nou heelemaai bedonderd. Wat denkt ge nu onderhand wel. Mogen we niets meer vragen of zeggen. Van der Heiden. Ik heb er met de bewoners van den Dijk eens over ge sproken en ik geloof dat er 10 of 11 wel voor genegen zijn om aan te sluiten. Voorzitter. Bij mij is nog niemand geweest. Van der Heijden. Het behoeft daar niet zoo duur te worden gemaakt. Door den Secretaris is gezegd dat het daar met die oude palen wel te doen was, dus dat de kosten niet zoo hoog zullen worden. Secretaris. Dat zal zoowat f2500.— kosten. Dat komt omdat de halzen daar allemaal te laag staan en dan moet de leiding door gasbuizen naar binnen worden gebracht. Straatverlichting is er nu al wat, die is al waf doorgetrokken, al een eind verder als eerst het plan van Burg. en Weth. was. Wij willen wel maar de P.N.E.M. wil niet. Die verbiedt hef omdat het te gevaat lijk is. Van der Heijden. Tocb is het wel een beetje treurig. Eerst heeft men er licht gehad en nu komt men er in het donker te zitten. Het lijkt wel dat we van de Verlichte eeuw in de donkere eeuw gaan. Voorzitter. De menschen zullen er nog niet veel omgeven, want er Is nog niemand hier geweest. Van der Heijden. De menschen zeggen dat de gemeente eerst maar eens moet voorgaan. Ze kijken de kat eerst eens uit den boom Secretaris. Laten ze dat maar eens doen. De menschen die daar bij Piet Prinsen wonen hebben het aangevraagd, die hebben denofficieelen weg bewandeld. Toen ze echter moesten teekenen Is er weer een teruggetrokken en komt er geen licht. Maar enfin, over esn jaar of 20, Opgericht VerzeKerd Kapitaal Reserve 1843. 25.586.757- 3.H3.7o 7.— De vracht-auto der komt 9641 eiken tot het thuisbezorgen en ophalen der wasschen A. KNEGTEL, Tilbubg. Vraagt Prijscourant. Vracht gratis als ze wat beter onderwijs gehad heb ben, zullen ze wel wijzer worden. Van der Heijden. Op den Dijk bobben ze eerst straatverlichting gehad en nu wordt dat afgenomen. Dat is geen werk. Secretaris. We loopen de menschen niet achterna. Ze moeten maar komen als ze wat willen hebben. De gemeente can geen kosten gaan maken als ze niets weet. Aan de Hoeven zullen ze misschien het wel krijgen en daar zal het dan zoowat 50 cent per week kosten. Dat is toch niets. Achten. Het zou misschien wel eens goed zijn als voor de menschen van den Dijk nog eens een deskundigen het een en ander kwam uiteenzetten. Secretaris. Och, ben je gek. Je hebt iler veel onwillige honden en daar is iet slecht hazen mee vangen. Vreeselijk omp zijn ze hier, dat is 't 'ca. Voorzitter. Dat is met boeren altijd zoo. Op de meeste plaatsen Is er niets mee uit te halen als bet op centen of belasting op aankomt. Ik loop niemand meer na. Secretaris. Ik ook niet meer hoor. Ik zal geen volksvergadering meer houden. Toen werd er ook gezegdO jé, 't zou er spannen en wat was hetToen ik kwam was het allemaalDag mijnheer de Secretaris 1 Hierna staan enkele leden op en gaat de vergadering uiteen. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. 20416 DG ECHO VAK HGT 'IIWX VIERENDERTIGSTE HOOFDSTUK. Jacques, tloor Soliveau op de hoogte ge bracht, waagde thans een beslissende slag. Bij het hooren dezer woorden ontstelde Mortimer zichtbaar. De vaïsehe Paul Harmant dacht dat de Amerikaan zich thans wel met vlag en wim pel zou overleveren, doch hij vergiste zich zeer. De man was op zijne hoede. „Ik ook," sprak hij op onverschilligen toon, heb mij daarmede bezig gehouden. Doch ik zie geen kans iets aan het systeem van Genève te verbeteren. Die machines dulden geen grootere perfectie meer." „Om vlakten te gulllocheeren, ja, daarin hebt gij gelijk, mijnheer," antwoordde Paul Harmant. „Doch daar ligt de ezelsbrug; men moet verder gaan." De Amerikaan voelde dat het klamme zweet hem uitbrak. „Zou hij dezelfde idéés hebben als ik?" vroeg zich Mortimer af, en voegde er dan luid bij„Gelooft gij, dat het mogelijk zou kunnen zijn een machine uit te vinden om op ronde of kromme oppervlakten te wer ken?" ,Ik ben er zeker van." Mortimer verbleekte. ,En hebt gij iets van dien aard gevonden?" vroeg hij met ontstelde stem. „Ja, dat heb ik gevonden," zelde Jacques op koelen toon, terwijl hij op elk woord nadruk legde. Mijne plannen zijn gemaakt, mijne teekeningen gereed, en zooals ik reeds de eer had u mede te deelen, zal ik nagaan Mortimer had een kleur als een doode. „Ziedaar een concurrent," dacht hij, „dien ik wel te duchten heb, iemand die mij het grootste nadeel kan toebrengen. Zonder een minuut tijd te verliezen moet ik het gevaar weten af te wenden en de ramp in een over winning veranderen." Dan vroeg hij op innemenden toon „Wilt gij mij toelaten geachte confrater, u met de grootste openhartigheid te behan delen?" „Ik laat dit niet slechts toe, maar ik ver zoek u dringend dit te doen." „Zoo gij u geen illusies maakt, en dat ge loof ik niet, want gij hebt mij zooeven het bewijs geleverd van uwe bekwaamheid, dan hebt gij eene uitvinding gedaan, die in kor ten tijd kolossale verdiensten zal afwerpen. Doch thans gaat gij te New-York aankomen, waar gij niemand kent; gij zult u op de hoogte moeten stellen van de zeden en ge bruiken, van onze levenswijze en van die onzer werklieden. Gij zult een fabriek moe ten bouwen, ateliers inrichten; dat alles zal u ontzaglijke sommen kosten." „ZekerMaar ik zal toch wel dien weg moeten opgaan." „Er is nog wel een ander middel". „Welk?" „Luister. Ik wil u een voorstel doen. Gij wordt mijn associéik neem u op in de di rectie mijner ateliers. Bij mij zult gij on-, middellijk aan het werk kunnen gaan en be ginnen met het bouwen der Silencieuse en der guilloeheermachie. Onmiddellijk bij de aankomst te New-York zullen wij een con tract teekenen, dat u de helft zal verzekeren in de opbrengsten van mijne ateliers, en nu reeds ga ik als een premie op onze overeen komst een wissel teekenen van vijftigdui zend dollars, dien mijn vriend Richard Da vidson op zicht betalen zal. „Maar, waarde confrater," begon Jacques Gérard, die niettegenstaande hij opgetogen van vreugde was, den schijn niet op zich wilde laden dat hij al te spoedig toegaf. „O, ik bid u neem aan mijnheer," sprak Noëmi bijna met smeekende stem, terwijl zij deze woorden met een onweerstaanbaren blik liet vergezeld gaan. „Gij kunt de as sociatie niet weigeren, welke mijn vader u voorstelt. Gij kunt niet weigeren onze vriend te worden." „Gij lioort het, mijne dochter voegt hare woorden bij de mijne!" riep Mortimer nu lachend uit. Zij verbergt 11 hare sympathie nietZoo voeden wij in Amerika de jon ge meisjes op en wij bevinden er ons goed bij. Zoo gij niet alvorens Noëmi's hart had gewonnen, zou zij u niet aan mij hebben voorgesteldIs 't niet waar, wat ik zeg, kind?" „Volkomen, vader." „Neem dan aan, confrater." „De sympathie der juffrouw oefent op mij meer invloed uit dan eenige geldzaak, hoe groot zij ook wezen moge," antwoordde Jacques, ik neem aan Thans werden de handen gedrukt en de Amerikaan had een gevoel alsof hem een zwaar pak van het hart was genomen. „Wel, dan zijn wij gereed!A propos zijl. gij getrouwd?" Toen Noëmi haar vader deze vraag hoor de stellen, bloosde zij tot in bet wit van hare oogen. „Ik ben nog jongeman," antwoordde de gewezen meesterknecht met een glimlach. „Dan bied ik u uwe vertrekken in mijne woning aan. Dat zult gij niet weigeren." „Neen, zeker niet; doch hoe zal ik 11 mijn erkentelijkheid betuigen?" En zacht, zonder dat hij gehoord kon wor den, voegde Jacques er bij „Eer het 3 maanden verder is zal ik zijn schoonzoon zijn. 't Is waarachtig alsof de duivel mij onder zijne bescherming neemt." Het overige van den dag verliep zeer snel het diner was opgewekt en aangenaam. Men dronk een goed glas champagne en ging laat naar bed. De gewezen meesterknecht sliep niet dien nacht; allerlei zaken woelden door zijn geest. Met eene bewonderenswaardige be hendigheid had de ellendeling gebruik weten te maken van de gelegenheid die zich had aangeboden. De fortuin lachte hem toe. Bij zijne aan komst te New-York kon hij reeds eene ronde som in ontvangst nemen om tevens voor de helft te deelen in de verdienste van het huis Mortimer. Bovendien achtte hij zieli zeker in korten tijd de schoonzoon van den inge nieur te worden. Dat alles was prachtig; doch zeker zou den er papieren geëischt worden, zij het niet bij het te maken contract, dan toch bepaald bij een eventueel te sluiten huwelijk met Nëmi. Maar hij had geen papieren en zoo hij deze in Bourgogne aanvroeg, zon men hem dan niet antwoorden „Paul Harmant is dood Bij eenig nadenken stelde hij zich echter gerust. Het zou voldoende zijn een copie te vragen van Paul Harmants geboorteaete en van het overlijden van diens vader en moe der. Het gebruik, waarvoor deze stukken be stemd waren ging niemand aan. Nu stond Ovidius Soliveau hem echter nog in den weg. „Hem ben ik het verschuldigd," sprak hij tot zich zelve, „dat ik heden avond zoo keu rig mijn rol gespeeld hebdoch hij is ge vaarlijk; zijn twijfel omtrent mijn indenti- teit kan grooter en grooter worden. En hij zal er zich op beroepen dat hij mijn neef is; doch dat zou lastig en belachelijk zijn. Ik moet dien kerel in mijne macht hebben doch hoe zal ik daartoe komen? Ik zal rnid delen beramen Kort voor het einde van den nacht sliep hij in Alle sombere gedachten had hij ver bannen en met een verschrikkelijk cinisme dacht hij „De plannen van mijn patroon hebben mij geluk aangebracht." Des morgens om elf uur waren Jacob Mor timer, zijne dochter en de vaische Paul Harmant voor het ontbijt in de conversatie zaal bijeen. Schier de gansche dag werd door de twee mannen besteed om de grondslagen vast te leggen voor het contract, dat te New-York zou geteekend worden en de Amerikaan overhandigde aan den Franschman een wis sel op zicht, ten bedrage van 50.000 dollars, betaalbaar hij den bankier Richard David son. Korte oogenblikken voor den ondergang der zon klommen zij op het dek. Talrijke personen waren daar vereenigd met het oog op een groote stoomboot, van Amerika naar Frankrijk varend, die op korten afstand den Lord-Maire moest voorbijstoomen. Jacques liet Mortimer en Noëmi belang stellend uitzien, doch wendde zelf den stap naar den voorsteven. Hij wilde zijn gewaan- den neef enkele gouden Louis in de hand stoppen en zich zoo van zijn welwillendheid verzekeren. Ook hier, even als achter, was met het zelfde doel de menigte tezaamgeloopen. Weldra ontwaarde de gewezen meester knecht Ovidius Soliveau. Jacques wilde naar zijn bloedverwant gaan, doch eensklaps stond hij stil. Ovidius had plaats genomen achter een reeds be jaard man, die tegen de verschansing leunde. Een stalen lemmet dat hij echter trachtte te verbergen, schitterde in zijn reehterhand- Eensklaps stak hij den linker uit naar den overjas van den bejaarden passagier, die voor hem stond, terwijl hij een oogenbiik later de panden nieuwsgierig ophief. Thans trof het Jacques' aandaoht dat de vreemdeling een leeren tasohje aan een riem om den schouder droeg. Ovidius overtuigd dat niemand het oog op hem had, daar aller blik gevestigd was op de naderende stoomboot, die in enkele oogenblikken zou voorbijvaren, strekte de rechterhand uit... Het stalen lemmet, schit terde... De grijsaard deed eene beweging... Ovidius liet de jaspanden nedervallen. Jacques Gérard begreep volkomen wat er omging. „ZooZoomurmelde hij. Neef Soliveau schijnt verschillende pezen op zijn boog te hebben. Bij zijn vak van werktuigkundige voegt hij het beroep van gauwdiefThans heeft hij het gemunt op het taschje van dien bejaarden man, die niet de minste ach terdocht koestert." Eensklaps zette de vaische Paul Harmant een bedenkelijk gezicht, terwijl hem tevens een rilling over de ledematen liep. „Bij mijn levendacht hij bij zich zei- ven, „zoo de kerel op heeterdaad betrapt werd, zou hij onmiddellijk in arrest geno men worden en geschiédt dit, zal hij zich dan niet op mij beroepen??Wat ik de neef van een dief!Dat zou mijn positie bij Jacob Mortimer niet verbeteren. Er moet gehandeld worden, opdat dit niet gebenre Ik ga..." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1