Tweede Blad. Firma G. VERKADE, Garneeringen, Fleweel, Kanten, Firma G. VERKADE, Gemeenteraad. Ned. Taal en Stijl. Prima Dnitsohe en Engelsche Corsetten. Ingezonden Mededeelingen. f 2.90—13.90 en f4.90. NUMMER 79 ZATERDAG 15 OCT. 1921. 44e Jaargang VLIJMEN. (Vervolg.) 4. Voorziening in de afwatering van de perceelen B 170,171,172,175 en 176. De Voorzitter licht toe dat het hier geen landerijen betreft, doch woningen die in eigendom toebehooren aan P. van. Stokkum. Het komt herhaaldelijk voor dat door de bewoners het wasch en ander water zoo maar over de straat wordt weggespoeld. Nu zijn hierover klachten ingekomen en uit een daarop ingesteld onderzoek is gebleken, dat die menschen ook werkelijk met hun vuil- water geen blijf weten, daar de afwate ring aan die woningen niet in orde is. Dit kan slechts verholpen worden door het leggen van een sterfput, waar de andere zinkputjes in uitloopen. Mitsdien wordt voorgesteld om de Bouwwet toe te passen en aan Van Stokkum voor te schrijven om genoemde verbeteringen te laten aanbrengen. De huiseigenaars hebben toch ook den huurprijs verhoogd, dus moet Van Stokkum hiervoor maar zorgen, dan kan hij bij de Huurcommissie wel verhooging van huur, bijv. met 15 cent, aanvragen. Dit voorstel wordt met aigemeene stemmen aangenomen. 5. Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. Het komt veel voor dat minvermogende ouders niet in staat zijn hun kinderen behoorlijk op te voeden. Zoo is er een gezin met 5 kinderen, in welks onderhoud niet kan worden voor zien zoodoende zij altijd ten laste van de openbare kas komen, dat is op den duur niet te doen. Nu is het mogelijk daarvoor Rijkssubsidie te krijgen, mits de kinderen door de ouders worden afgestaan en onder voogdij van het Burgerlijk Armbestuur komen. Nu stellen B. en W. voor om in het reglement een bepaling als in het boven staande bedoeld op te nemen. De kin deren kunnen dan toch weer bij hun eigen ouders worden uitbesteed, têrwijl ons door het rijk f 250 per kind subsidie gegeven kan worden. De heer Prinsen kan dit zeer toe juichen en vraagt een exemplaar van dit reglement te mogen ontvangen, wat hem door den Voorzitter wordt toe gezegd. v. d. Griendt. Ik kan er mij ook goed mee vereenigen, echter zou ik, wanneer het goede menschen zijn, ze de kinderen steeds bij zich laten houden. Voorzitter. Ja zeker, maar het geval kan zich voordoen dat het beter is de kinderen aan de ouders te onttrekken. Wordt hierna met aigemeene stemmen besloten bedoeld reglement te wijzigen als is voorgesteld. 6. Vaststelling verordening school geld. Voorzitter. Hier is weer van toepas sing „Nieuwe wetten, nieuwe vorde ringen". Er is een nieuwe onderwijswet verschenen, waardoor het onderhoud der scholen ten laste der gemeenten komt. Deze kosten worden voor Vlijmen op f8000 per jaar geraamd. Daarom moet getracht worden eenige vergoeding te krijgen door het heffen van schoolgeld hetwelk voortaan ook voor de bijzondere school door de ge meente wordt geregeld. Voorgesteld wordt een progressieve heffing gebaseerd op het klassenstelsel. De inwoners worden dan verdeeld in klassen volgens hun aanslag in de rijks inkomstenbelasting en betalen dan per kind van f 800—f 1000 25 cent per maand, „f 1000—f 1200 30 1200f1500 40 1500f2000 50 2000—f 3000 60 3000—f 5000 80 boven f 5000 f1 Heeft men meerdere schoolgaande kinderen, dan wordt het schoolgeld voor het 2e kind met 20 pCt. 3e 40 n 4e 60 5e 80 verminderd. Die minder dan f 800 inkomen genie ten zijn vrij van schoolgeld. Om een voorbeeld te noemen Iemand met een inkomen van f 1200 tot f1500 met 4 schoolgaande kinderen betaalt f 1.12 per maand, iemand met een in komen van f800 tot f 1000 betaalt in ditzelfde geval f0 70 per maand. B. en W. hebben gemeend het zoo het beste te regelen. We kunnen het nog wel hooger opschroeven maar het wordt zoo toch reeds een groote op brengst. Bij deze heffing wordt de op brengst voor de gemeente op f 1500 per jaar geraamd, Wij worden met deze nieuwe wet zeer zwaar belast, daar on ze gemeente met 2000 inwoners 2'/2 school te onderhouden krijgt. De Voorzitter doet hierna verder voor lezing van de ontworpen verordening. Prinsen, 't Komt weer terecht op de kap der ouders. Een echtpaar zonder kinderen behoeft dus niet bij te dragen en is het niet te vinden, dat dok die Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. HET ADRES voor Waalwijk en Omstreken voor Naaisters en Kleermakers. ongetrouwde oomes mee betalen. (Ge lach.) Voorzitter. Neen, dat is volgens de wet niet mogelijk. Prinsen. Is het dan niet mogelijk ze op een andere manier te treffen Voorzitter, Dat zal bezwaarlijk gaan. De verordening wordt hierna ongewij zigd met aigemeene stemmen vastgesteld. 7. Vaststelling verordening vervolg onderwijs. De Voorzitter doet voorlezing van de verordening waarin o.m. wordt bepaald dat het aantal leerlingen voor het her- halingsonderwijs minstens 6 moet be dragen, het vervolgonderwijs 210 uur per jaar zal omvatten. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat zich reeds het minimum aantal leerlingen heeft aange meld, zoodat het vervolgonderwijs ook dezen winter weer gegeven zal worden. Met aigemeene stemmen wordt deze verordening vastgesteld. De heer Prinsen wil nog even een vraag stellen betreffende de heffing van schoolgeld wat bij punt 6 besproken is Hij vraagt hoe de heffing wordt toe gepast bij menschen die bijv. 3 meisjes op de bijzondere school in Hedikhuizen en drie jongens hier op school hebben. De Voorzitter zegt dat het in de be doeling ligt om om bij de vasstelling hiermede rekening te houden en dus te rekenen of hij 6 schoolgaande kinderen heeft. Aangenomen. 8. Vaststelling verordening Leges. Nu de salarissen der ambtenaren zoo zijn gestegen, wordt van hoogerhand -geadviseerd om voor de verschillende diensten die van deze gemeente-ambte worden gevraagd (z.g. leges) eenige vergoeding te rekenen. Voor afschriften van besluiten, voor bewijzen van goed gedrag, voor afschriften van kiezerslijsten, voor het opsporen in oude registers van een of andere akte, enz enz. zal voor taan een vergoeding moeten worden betaald, welke nader in deze verordening zijn omschreven. Deze verordening wordt na voorlezing onveranderd vastgesteld 9. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot hoog stens f 4000 tegen 7 pCt. voor den ver bouw van het postkantoor. Voorzitter. In een vorige vergadering heeft de raad B. en W. gemachtigd om met het rijk in onderhandeling tevreden of aan het postkantoor de groote voor gestelde verbouwing zou plaats hebben of slechts een kleine inwendige ver andering. Ik kan thans mededeelen dat het rijk niet aan een groote verbouwing wil in verband met de zuinigheidsmaat regelen. Dus zullen de kleinere verande ringen moeten worden aangebracht, wat betreft een portaal, twee loketten met gaas en een apparte telefoonkamer. Dit laatste kan slechts worden verkregen door om de bestaande telefoon een glazen afsluiting te doen aanbrengen. Daardoor kan tenminste niet iedereen hooren wat gesproken wordt en blijft dus het geheim van de telefoon beter bewaard. Nu weten we nog niet zoo juist wat de kosten zullen zijn. Ik spreek hierover ook liever niet in openbare vergadering, met het oog op de aan besteding van dit werk. Door het rijk zal 10 pCt. in de kosten worden bij gedragen. Gevraagd zal worden of, indien later een grootere verbouwing noodig mocht blijken, het rijk dan toch genegen blijft 10 pCt. daarin te dragen. v. Heesbeen. Zou het niet beter zijn nu ook de huur te verhoogen? Voorzitter. Dat kunnen we nu nog niet, daar we een contract hebben aan gegaan tot 1923. Tegen dien tijd zal het in den raad wel in behandeling worden gebracht. Besloten wordt om een geldleening aan te gaan van hoogstens f 4000 tegen 7 pCt. voor deze verbouwing, waarin dan ook een bedrag van f500 voor de electrische installatie begrepen zijn. 10. Voorstel van B. en W. tot het uittrekken van een post van f30 voor aanschaffing van een jas voor den nachtwacht. Voorzitter. We kennen hem allemaal als iemand die uitstekend zijn dienst Schrijven zonder taalfouten, begrijpen wat men leest, dit leert U het WEEK BLAD voor Ned. Taal en Stijl. Prijs f0.60 per maand. INHOUD van No. 1 Schrijven van d, t of dt., Oefening ter toepassing. Staking uit (>De gelukkige familie.') Vragen hierover. Vreemde woorden, die elk dient te kennen. Toelichting daarop. Dit interessante, voor eik leerzaam nummer wordt gratis en franco toege zonden, na inzending van onderstaande strook. NAAM ADRES P. S. In open enveloppe, met 2 cents postzegel gefrankeerd aan A. F. G. LEIDER1TZ Hoofdonderwijzers, Amsteldijk 147, AMSTERDAM. D. H. SCHENK Telef. Z. 4072. 20645 doet. Hij ontvangt van de gemeente f 17.50 per week. Hij heeft een groot huishouden te verzorgen en vooral in den winter verdient hij het zuur. Nu heeft hij wel een cape, doch deze geeft bij strenge kou weinig beschutting en nu heeft hij gevraagd of de gemeente hem niet tegemoet zou kunnen komen met een warme jas. B. en W. stellen voor hiervoor f30 uit te trekken. Prinsen. Ik geloof dat ik hem overdag in Haarsteeg heb gezien waar hij aan het straten was. Zouden we hem niet wat meer kunnen laten verdienen en hem dan in onze gemeente hier en daar aan de straat te laten werken. Dat zou voor de gemeente veel voordeeliger zijn Voorzitter. Dit is bij B. en W. ook ter sprake geweest. Hij gaat er overdag nog wat bijverdienen, maar ik ben bang als we hem hier voor vast aanstelden, dat hij dan den nachtdienst wel te zwaar zal vinden om overdag nog veel te ar beiden. 't is een beste man, maar daar waren B. en W. toch wel een beetje bang voor. Prinsen. Al zou door hem maar een beetje gedaan worden, dan geloof ik nog dat het voor de gemeente voordee liger zal zijn. Voorzittter. We moeten er ook reke ning mee houden, dat er een heelen tijd van het jaar is dat zoo iemand toch niet werken kan. Het voorstel van B. en W. wordt met aigemeene stemmen aangenomen. 11 Bespreking subsidie springstieren. De Voorzitter zegt dat hij indertijd den voorzitter van den Boerenbond bij zich heeft gehad en dat hij dezen er toen op gewezen heeft dat een derge lijke vereeniging eigenlijk zichzelf moest kunnen bedruipen. Waarop toen besloten is om de gemeentelijke subsidie met f 50 te verminderen. Later heeft de Voorzitter echter ver nomen, dat het dekgeld tot f 1.25 was verhoogd, ofschoon bij de verleening van subsidie was voorgeschreven dat het dekgeld niet hooger mocht zijn dan 11.—. B. en W. zijn dus niet meer gemachtigd de vastgestelde subsidie uit te betalen, daar van de overeenkomst is afgeweken en daarom vragen zij bij deze de be slissing van den gemeenteraad, of zij alsnog deze verminderde subsidie kun nen uitbetalen. De heer v. Engelen merkt op, dat de Voorzitter zoo laat hiermede aankomt. De Voorzitter zegt het van de straat te hebben gehoord, daar hij zelf geen koeien heeft. De heer Boom zegt als voorzitter van den Boerenbond niet gaarne in deze kwestie mede te spreken. Hij geeft toe dat de Boerenbond gefouteerd heeft, zonder dit eigenlijk te weten. Tuen hij laatst eene bespreking met den Voor zitter had waarin ter sprake kwamen de finantieele lasten der gemeente, toen zijn we overeengekomen om de subsidie met f 50 te verminderen, om ook van de zijde der boeren mede te helpen den belastingdruk te verlichten. De Boerenbond heeft nog een extra grati ficatie van f25 aan den stierhouder verleend en laatst, toen hij het met een paar stieren zoo slecht getroffen had, is hem een vergoeding van f 200 ge geven. Wel een bewijs dat ook de Boerenbond uit zijn kas geneigd is te steunen en niet den baas spelen wil. Besloten wordt om de subsidie alsnog uit te betalen. 12. Verzoek van de fa. Van Wagen berg Festen (corns.) tot verkooping van het Baarpad, met voorstel van B. en W. Van de fa. Wagenberg Feslen en de heeren v. Halder en v. Buul zijn aan vragen ingekomen om opgave van den prijs, waarvoor de gemeente geneigd is het Baarpad en het z.g. Heksenpad aan hen te verkoopen. Door B. en W. is direct na ontvangst hiervan bekend gemaakt dat bezwaren tegen dezen verkoop door de inwoners kunnen worden ingediend. Hierop is slechts één bezwaar ingekomen tegen den verkoop van het Heksenpad en wel van Mej. Hendr. v. d. Leur, winkelierster, die door het onttrekken van dat pad aan het publiek verschillende klanten verliezen zal en zij toch van haar winkel bestaan moet. Zij vraagt dezen verkoop niet te doen doorgaan. B. en W. zijn van meening, dat dit bezwaar niet van zoo groot belang is, dat zij daarom den verkoop niet zouden laten doorgaan. Zij zijn vóór opheffing van het Baarpad en het Heksenpad en stellen dus den raad op de eerste plaats voor beide aan den openbaren dienst te onttrekken, mede ook uit een zedig heidsoogpunt Op de tweede plaats heeft bij B. en W. de overweging voorgezeten dat de waarde van deze gronden nauw verband houdt met het belang dat de koopers bij het bezit er van hebben. Wanneer men b.v. bij een particulier iets te koop vraagt en deze weet dat men er groot belang bij heeft, dan zal hij ook vanzelf veel vragen. Dit heeft dus bij de voorstellen van B. en W. als maatstaf gegolden. Het stuk van 150 M. lang en 4 M. breed, dus groot 6 Aren, vanaf Franken tot de woning van v. Buul wordt voor gesteld aan v. Halderen af te staan tegen een prijs van f 5000 per Hectare. Het gedeelte dat door P. en J. v. Buul ge vraagd wordt, wordt eveneens voor gesteld voor f5000 per Hectare af te staan. Aan Johan v. Halderen wordt voor gesteld het gedeelte ten Noorden van zijn woning tusschen Jan v. Buul en Wagenberg Festen af te staan tegen f 10 000 per Hectare. Voor den verkoop van het Baarpad aan de fa. Wagenberg Festen stellen B. en W. een andere regeling voor. Deze firma heeft groot belang bij het bezit hiervan. Eveneens heeft echter de gemeente groot belang bij het bezit van den tuin van v. Wagenberg, welke langs het Marktveld loopt, met het oog vooral op het stichten van een sportterrein. HONDERDEN zij a door mi] op geleid voor politieagent en kommies. Wilt ge ook iets worden Schrijf dan aan P. BOER, Nieuw-Amsterdam. 16350 Voorgesteld wordt daarom bedoeld pad alleen voor dezen tuin af te staan. Prinsen. Hebben B. en W. er aan gedacht om die weduwe, die een klacht heeft ingediend, schadeloos te stellen Die arme vrouw zou het meest getroffen worden. Voorzitter. Arm kan ze niet genoemd worden. Ze stelt het goed en heeft een goeden winkel. Voor sommige harer klanten wordt nu de afstand iets grooter Prinsen. Dat wist ik niet zoo goed Dan heb ik er geen bezwaar tegen. M. H. Boom. De heeren v. Buul en v. Halderen hebben die grond toch even goed voor industriedoeleinden noodig als de fa. Wagenberg Festen. Mij dunkt dat we ten opzichte van deze laatste firma onbillijk zijn. Wat moet die nu eigenlijk betalen Ik zou liever een bedrag, b.v. f20.000 genoemd hebben. Voorzitter. We moeten niet vergeten dat we anders nooit een sportterrein krijgen. v. Heesbeen. ik kan me overigens wel met het voorstel vereenigen, doch vind ook dat we tegenover de firma Wagenberg wel een beetje onbillijk zijn. ik zou het haar ook verkoopen. Voorzitter Laten we het dan voor zeker bedrag verkoopen, doch op conditie, dat wij altijd den tuin tegen een vast te schatten waarde zullen kunnen koopen, indien we hem noodig zouden hebben. v. Sprang. Ik vind dat de firma Wagenberg-Festen er het meeste belang bij heeft. Er is daarom niets tegen dat die het ook iets duurder moeten betalen of anders zou ik vasthouden aan Uw voorstel inzake het in ruil afstaan voor die tuin. Wagenberg. Is het dan niet van be lang dat hier industrie gevestigd wordt, moet deze niet zooveel mogelijk ge holpen worden. Ik zou deze firma niet meer laten betalen dan die andere. v. Sprang. Mij dunkt als de firma Wagenberg er zoo groot belang bij heeft, "kan ze er ook wel wat meer voor betalen. M H. Boom Is het de bedoeling van het voorstel om het kooprecht over dien tuin te hebben en hem eerst te koopen als hij noodig is. Voorzitter. Dat besluit zouden we zoo kunnen nemen, maar dan vooraf de koopsom door schalters doen vast stellen. v. Halderen. Het is mij opgevallen, dat voor het Baarpad f5000 en voor het Heksenpad f 10000 per H.A. wordt gevraagd. Waarom dat verschil? Voorzitter. Zooals ik reeds zei zijn B en W. van het standpunt uitgegaan dat de waarde verband houdt met het belang dat de koopers er bij hebben en U zult toch moeten toegeven dat v. Halderen bij het stuk van het Hek senpad meer belang heeft dan bij het Baarpad. v. Halderen. Ik vind het toch niet billijk. Ik zou een uniforme regeling stellen. Ik ben het er niet mee eens, dat de een slechts f 5000 en de andere f 10000 zouden moeten betalen. Voorzitter. Het was slechts een voor stel van ons. Ais er meerdere Uwe meening zijn toegedaan, dan kan dat in stemming gebracht worden. M. H. Boom. ik ben er anders niet voor om iets tot een volgende vergade ring aan te houden, maar ditmaal zou ik toch een uitzondering willen maken. Mogelijk komen er dan andere gezichts punten. Voorzitter. Ik kan er mij wel mee vereenigen, maar het moet toch eens afgewerkt worden. v. Wagenberg. Mij dunkt dat de voorgestelde regeling niet billijk is. Prinsen, ik voor mij zou er zooveel mogelijk van zien te maken. M. H. Boom. Als er zooveel mogelijk uitgehaald moet worden, pluk ze dan allemaal, maar weest niet persoonlijk. Ook van Buul heeft den grond voor bouwterrein noodig, dus zou ik die ook meer laten betalen. Voorzitter. Laten we dan inplaats van f5000 f8000 vaststellen. M. H. Boom. Waarom ook geen f 10.000 als het hier toch gaat over geld maken. v. Sprang. Mij dunkt als we conse quent willen blijven, moeten we alle gelijk stellen lk kan het voorstel van Boom wel steunen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt met op een na aigemeene stem men aangenomen. Tegen stemde de heer v. Helvoirt. Het lid van Buul mocht voor zoover het door hem verlangde deel betrof aan geen bespreking of stemming deelnemen. Het lid van Wagenberg wel, daar hij niet onder den in de wet voorge schreven graad van bloedverwantschap viel. Zoo dit stuk door van Buul niet zou worden aanvaard, zal het aan v. Halderen worden aangeboden. De heer v. Buul zou dan nu ook voor allen dezelfde prijzen rekenen. Ook de heer v. Wagenberg zou het geheele Baarpad op f 10.000 per H.A. vaststellen. Toen zij er indertijd aan den eigenaar f 10.000 voor geboden hadden, omdat zij het voor bouwterrein noodig hadden, wilde deze het er niet voor kwijt zijn, dus waarom zou het hun thans ook geen f 10.000 waard zijn. De heer van Buul vraagt nog of, als er meer liefhebbers komen, zij toch al tijd de voorkeur hebben, en of, zoo zij het niet voor t lO OOO zouden nemen of het dan aan van Halderen direct voor f 5000 wordt gegeven ofwel dat van Buul altijd r.og de voorkeur heeft voor dat bedrag. De Voorzitter antwoordt hierop beves tigend. Nadat nog eenigen tijd hierover dis cussies worden gevoerd, brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W. in omvraag, oin aan de fa. Wagenberg Festen het gevraagde Baarpad af te staan in ruil voor diens tuin. Dit voorstel wordt met 6 stemmen vóór en 4 tegen aangenomen. De Voorzitter zal dus met bedoelde firma over de condities van dien ruil in onderhandeling treden. 13. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur om een jaarlijksche subsidie in de kos ten van de drie cursussen in lichamelijke oefening met voorstel van B. en W. Verzocht wordt f 75 per cursus subsi die toe te staan voor leidingskosten, enz. Het voorstel van B. en W. is om evenals in 1921 een subsidie van 3 maal f25 toe te staan met het oog op den minder gunstigen toestand der be grooting. Aangenomen. 14. Verzoek van Hedikhuizen om een bijdrage in de kosten van verlichting met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor om aan het verzoek te voldoen en voor den duur van het contract (10 jaar) f 125 in de kosten van verlichting van wijk E bij te dragen. Aangenomen. 15. Verzoek van de geitenfokvereeni- ging om een buitengewone subsidie met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt dat de geitenfok- vereeniging f 100 moet betalen aan het Hoofdbestuur voor een bok van de ver. eeniging, die, terwijl hij hier ter dekking Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. i L. De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5