Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Tweede Blad. Het leesseizoen breekt aan Je Echo van het Zuiden." Firma G. VERKADE, Firma G. VERKADE, Zware woliendekensf7,9B-f9.B8. Provinciaal Meaws. Prima Duitsehe en Engelsche Corsetten. Gemengd Nieuws. Abonnement bij vooruit betaling fl.25. Franco per post fl.40. f2.90-f3.90 en f4.90. NUMMER 80. WOENSDAG 19 OCTOBER 1921. 44e JAARGANG. 2« Op welk blad zal men zich beter abonneeren dan op Waalwijkscbe en LangstraatschcCourant. Een blad dat U geeft, wat ge gaarne leest, n.l. alle nieuwsberichten, raadsver slagen, ingezonden stukken uit uwe eigen gemeente en omgeving, daarenboven de verkoopingen en verpachtingen van H.H. Kotarissen uit de geheele streek en verder nieuws op elk gebied uit binnen- en bui tenland. Het blad geeft eigen raadsverslagen uit Waalwijk, Besoijen, Sprang, Loon-op- Zand, Vrijhoeve-Capelle, Capelle, Was pik, Raamsdonk, Geertruidenberg, Dus- sen, Meeuwen, Drongelen, Baardwijk, Drunen, Heusden, Elshout, Haarsteeg en Vlijmen, bo nneert U dus direct. DE ADMINISTRATIE. Waalwijk, 18 Oct. 1921. Hoewel het niet de gewoonte is op pamfletten in te gaan (vooral niet als ze zoo lang en onbenullig zijn) en dus de schrijver niet den gewonen weg volgt, n.l. door een ingezonden stuk in 't blad, waarin hij wordt aan- gevallen, en waarvan hij toch in den loop der tijden ook niet afkeerig was, toch zullen we den heer dejonghmaar antwoorden, omdat het een zaak betreft, opgezet in 't algemeen belang en omdat wij eene liefdadige instelling gaarne aan een buitenkansje van f25 helpen. Wij vertrouwen dat de heer C. de jongh mettertijd wel zal mededeelen, aan welke corporatie ze zijn uitgedeeld (misschien aan 't comité der Weensche kinderen, de spaarbank of i d.) Want we moeten den schrijver van het pamflet, datZaterdagmiddag in onze gemeente werd rondgestrooid al dade lijk zeggen, dat er niets valt terug te nemen van wat wij gemeend hebben te moeten schrijven in 't algemeen be lang over den boekhouder der gasfa briek, den heer C. de Jongh, omdat de ingezetenen moeten weten aan wien en op welke wijze hunne dure belasting penningen worden besteed Wij begrijpen niet hoe iemand, die in zulk een glazen huisje woont zoo brutaal durft te zijn, op die manier te trachten' zich schoon te wasschen het zal hem alleen verder in den sloot helpen en lag het in onze bedoeling het bij de eerste publicatie te laten, dit zullen we na het geestesproduct van den heer de Jongh niet doen en vermoeden bin nenkort over deze aangelegenheid nog meer positieve bewijzen te kunnen bij brengen. Het zal ons natuurlijk zeer spijten dat de brave schrijver ons niet meer als fatsoenlijk mensch beschouwt, maar wanneer wij het tenslotte noodzakelijk achten openlijk te wijzen op gedragin gen waardoor de belangen der gasfa briek, der gemeente en der plaatselijke industrie grootelijks worden geschaad, dan doen wij dat, afgezien van het feit, of de desbetreffende persoon dat goed- of afkeurt en wij daardoor het odium op ons laden, dat die persoon ons eigenlijk vrij onfatsoenlijk vindt! Het algemeen belang toch onzer plaats moet door een blad als het onze behartigd worden en daarom doet het ons genoegen te vernemen, dat we in zooverre resultaat hebben, dat deze aan gelegenheid door B. en W. ernstig is bekeken en ook de directie haar maat regelen wel zal nemen en dan toch is ons doel bereikt en ook dat van den heer de Jongh e.a die zoo voor bezuiniging zijn Nu over eenige punten le. De directeur heeft een onzer persoonlijk verklaard, dat hij er niet aan gedacht zou hebben, Sikkers uit te noodigen, zoo dit niet was voorgesteld door de Jongh. 2e. Het gaat niet erover welke kan tooruren in de instructie staan, maar hoe lang er gewerkt wordt en dat is doorelkaar geen zeven uur. Hij wil het, gelooven wij laten voorkomen dat 7'/2 uur wordt gewerkt, n.l. van 9 12'/2 en 2—6, maar eigenaardig, dat de Vogel nog een dezer dagen vóór half zes was gevlogen en vergissen wij ons niet dan is dit vrijwel gewoonte. 3e. Natuurlijk omdathet zoo voor de hand ligt dat de heer de Jongh vermoedelijk in den vorm van korting of een douceurtje wel een bewijs van dankbaarheid zal ontvangen. Dat is heelemaal niet hatelijk, maar 't is voor de bezuiniging 4e. Wij hebben onze courantenboe- ken er eens op nageslagen en 't spijt ons wel nergens iets te hebben kunnen vinden dat lijkt op lof over den heer de Jongh, wel het tegendeel, of meent de heer de Jongh dat het loffelijk was, dat een der raadsleden zeide, dat hij een heele stapel groote registers op het kantoor had zien liggen de Jongh hield deze boeken bij en zsu hij daarom dan zoo'n knappe vent zijn Daarenboven, is er iets goeds ten berde gebracht dan is dat ook opge nomen ongeveer zooals is gezegd, daar voor geven we raadsverslagen, die als zeer betrouwbaar door eenieder worden beschouwd. 5e. "tJe heer Mimpen is werkzaam bij Sikkers geweestof hij er op 't oogenblik nog is, doet niets, de relaties zijn er nog, dat ondervinden wij meer malen ten onzen kantore. 6e |uist omdat de heer de Jongh, zooals wij schreven eene positie be kleedt, die den geheelen man vergt; al zijn werkkracht, kennis en helderheid van hoofd voor die vier bedrijven noo- dig heeft, daarom moet hij zich ook geheel geven, vooral waar zijn salaris naar verhouding is en moest het ver boden zijn, dat hij elders tot laat nog werkt, watook b.v. de gemeente Tilburg haar ambtenaren verbiedt. 7e. Gelukkig dat het jaargetijde voor ons allen 't zelfde is en dus de gevolgen vrijwel op eenieder neerkomen. Helder heid, betrouwbaarheid, bescheidenheid zijn, afgescheiden van jaargetijde of weersgesteldheid, altijd het fort geweest van den heer de Jongh, daar weten verschillende vereenigingen, comité's enz. van mee te spreken. 8e. Wij hebben geschreven, dat er een briefkaart aan die controle-commis sie is gezonden, waardoor directeur en gas commissie zijn misbruikt. Wij schreven dat die briefkaart waarschijnlijk was van de Jongh. De briefkaart is er, en op die briefkaart staan leugens, daar staat dat aan Sikkers is opgedra gen te leveren 150 verslagen aan billijken prijs, en dat daarmede de door hem gedane offerte is vervallen. Het feit is dat 125 verslagen door de commissie zijn besteld volgens offerte van 50 voor f 80 en 75 voor f 90. En wij houden ook thans nog vol, dat deze kaart waarschijnlijk van de Jongh is, hoogstwaarschijnlijk voorzien van de handteekening van de Jongh en dat ba- seeren wij op het feit, dat aan iemand was opgevraagd, ter vergelijking, een handteekening van de Jongh. Dus we konden gerust van waarschijnlijk spreken. En dit is DE kwestie, waarover het in deze eigenlijk gaat, al het andere zijn maar futiliteiten vergeleken bij deze zaak en hier over zullen wij spoedig zekerheid hebben en dat zullen we onze lezers dan ook mede deelen. Mogelijk al in zeer korten termijn. En zoo dit een feit blijkt, dan is niet alleen toen, maar ook in 't pamflet grovelijk gelogen. Waarom hij dat gedaan zou hebben, wel dat is duidelijk: om zijn bescher meling te redden en wanneer ons ver moeden juist is, dan kon dit ernstig feit tegenover commissie, directie enz. ook wel gevolgen hebben in ver houding tot het gepleegde feit, al zegt hij dan nog in zijn pamflet, hoe zou ik een briefkaart durven schrijven buiten mijn directeur om Wie ons de inlichtingen verschaftte, doet niets ter zake, als ze maar juist zijn. Welke noten er gekraakt zijn Man, had toch je mond hierover gehouden en ons niet verplicht deze zaken weer te herhalen. Een enkele greep dan Zoo zeide Wethouder Klijberg in eene vergadering „De boekhouder van de gasfabriek gaf spr. gaarne toe. dat hij accuraat is, maar hij mist in elk geval het minste diploma en nu zegt de heer Roggeveen wel, dat hij een heele stapel boeken heeft zien liggen, doch deze zijn alle aangelegd door een accountant en bij houden, dat erkent hij gaarne, kan natuurlijk best een niet-gediploneerde." Verder wil hij er nog op wijzen dat hij er 't baantje van boekhouder der bouwbedrijven nog bij heeft, wat nog f250 geeft, (dus f3000 f250 f3250. Red.) 's Mans bekwaamheid wordt zeer goed betaald En Wethouder Gragtmans, Voorzitter der gascommissie „Spreker wil gaarne erkennen dat de boekhouder accuraat is, maar de rest van 'smans ontwikkeling is niet groot, want als er een begrooting opge maakt moet worden, moet er hulp voor komen". Enz., enz. Een feit is ook dat openlijk is ge zegd, dat uit jou begrooting niet is wijs te worden, daaraan kunnen wij niets aan- of afdoen. .Beslist een feit is het, dat gij den president der commissie achter den rug vdn den directeur om hebt gewezen op vermeende tekortkomingen van uw directeur. Ge spreekt dit ook niet tegen. Dat de heeren uwe bedoeling verkeerd begrepen hadden, is al erg naiëf! Evenzeer is het een feit dat ge U met technische zaken, met het personeel bij afwezigheid van uw directeur hebt ingelaten. Dat zal de technische op zichter toch niet tegenover U als onwaar bestempeld hebben, evenmin als wij Uw mededeeling accepteeren, dat deze actieve en deskundige ambtenaar thans tegenover U zou verklaard hebben, dat zoo iets nooit door U is gezegd. Hij weet zelf wel beter en gij ook! Het in verdenking brengen van den directeur, het vrijgeven van technisch personeel is ons door hoogst betrouw bare personen medegedeeld en blijkt duidelijk uit 't feit, dat door U voor deze twee zaken aan Uw directeur excuus is gevraagd. Ook wat het „directeur" noemen betreft, dat houden wij eveneens staande, als komende uit de beste bron. Misschien hoort ge hier nog wel meer van 1 Wij zijn benieuwd als er misschien in den raad eens naar de juistheid onzermededeelingen wordt geinformeerd, welk antwoord er dan van de zijde der gascommissie zal komen„bevestiging of logenstaffing." Het eenige juiste in Uw geheel niets zeggend betoog is, dat onze boekhouder eens bij vergissing tweemaal over f 70 heeft gedisponeerd. Dat is zoo 1 Wat er dus van ons betoog overblijft Alles. Met het resultaatdat de aandacht der desbetreffende autoriteiten is gevestigd op deze aangelegenheden en dat is dan ook voorloopig voldoende. Van smaad kan hier geen sprake zijn, omdat wij zaken hebben moeten signa- leeren die tegen het algemeen belang indruischen, dat daarbij een persoon in 't gedrang kwam, waarvan practijken niet door den beugel konden, is niet onze schuld. Herroepen kunnen wij dus vanzelf totaal niets, maar vertrouwen dat in de toekomst de heer de jongh ons geen aanleiding meer zal geven, om open lijk zaken aan de kaak te stellen, die rechtstreeks ingaan tegen 't algemeen belang of de belangen der plaatselijke industrie, vooral als zulks geschiedt met persoonlijke bij-oogmerken, zooals thans het geval was. Het bovenstaande wos reeds gezet, toen wij eindelijk, na heel veel moeite, positieve bevestiging bekwamen, dat de bewuste briefkaart, waarop zoo intens is gelogen, feitelijk namens de gascom missie en directie die van heel deze valsche opdracht natuurlijk niets wisten, de onderteekening draagt: C. de fongh. fs 't nu voldoende, vragen we nogmaals. In 't licht van bovenstaand feit, zal het publiek de betrouwbaarheid der be weringen van den heer de Jongh in zijn geschrift wel niet hoog meer aanslaan, al zouden we ons hierboven niet de moeite gegeven hebben ze te weerleggen. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. De heeren R. v. Es, alhier, K. Fraaij te Dussen en A. Smits te Tilburg, leer lingen van de Rijksnormaallessen, alhier, slaagden Zaterdag te 's Bosch voor onderwijzer. Maandagavond had in het café van den heer A. C. Trommels eene drukbezochte vergadering plaats in ver band met de a.s. gouden bruiloft van het echtpaar van Bokhoven. Eene buurt- commissie werd gekozen, samengesteld uit de heeren Chr. Klerx, H. Aarts, W. Hens, I. Zeckendorf C Verhulst, H. Maas en N. van Dongen. De com missie zal zich heiitf";jin een aardig feest te organiseeren erRan de jubila rissen eene passende hulde te brengen, waarvoor wij gaarne ieders steun en medewerking inroepen. Wij vernemen voorts dat deze week door de buurtcommissie een rondgang zal worden gehouden tot het inzamelen van gelden voor dit doel. Ook zal een dames-comité gevormd worden, dat zal zorgdragen voor eene passende feestversiering. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de kunststad, die Woensdag en Donderdag hier in den Gildenbond te zien zal zijn. De heer Jansen heeft iets zoo kunst zinnigs vervaardigd, dat iedereen moet gaan kijken. Men zal verbaasd zijn over het geniale van dit werk, dat in de kleinste bijzonderheden is verzorgd. Biaden uit elke plaats hebben de meest waardeerende beschouwingen ge geven over deze kunststad, die drie jaren vroeg voor hare "daarstelling. Dat geen volwassene verzuime deze stad te bezichtigen. Laat haar ook de kinderen zien zij kunnen er uit leeren, wat in verloren uren tot stand te brengen is, doch dat niet alleen, naast leerzaam is het voor kinderen een groot vermaak om de bedrijvigheid in de kunststad te aanschouwen. Zjn ze er eenmaal bij, U zult zien hoe ongaarne zij zich ver wijderen. De oudste ingezetene onzer ge meente, de heer J. Kogels, is gisteren in den ouderdom van 92 jaar overleden. Op den Zondag 9 Oct. te Woen- sel gehouden humoristen-wedstrijd be haalde de heer C. Didden den eersten prijs en den publieksprijs. Vergezeld door talrijke supporters trok de R. K. V. V. „H. E. C." Zondag naar Riel omjjhaar eersten competitie wedstrijd te spelen tegen de sterke ver- eeniging van dien naam. Ofschoon H. E. C. met een invaller speelde, wa ren toch alle vast besloten de compe titie met 'n overwinning te openen. Aanstonds na den aftrap stormen de geelzwarten op 't Riel-doel af, en het spel is geen twee minuten oud, als de linksbuiten met 'n onhoudbaar schot aan IT. E. C. de leiding bezorgt. Kort daarop is 't weer de linksbuiten, welke de voorsprong vergroot met een keihard schot. Dit vinden de Rielmenschen wat al te kras, en gaan nu geducht aan pakken. 'n Strafschop ontstaat voor 't H. E. C.-doel, welke in een doelpunt Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. ZEER ZWARE DEKENS, ZUIVER WOL f 13.50. Speciale extra aanbieding. wordt omgezet. Na de rust weet Riel zelfs gelijk te maken. H. E. C. geeft echter niet op, en zet geweldig vlug op, met 't gevolg, dat de centervoor kans ziet 't derde doelpunt te bezorgen. In dezen stand komt geen verandering meer, en H. E. C. wint zeer verdiend met 3—2. De eerste comp.-wedstrijd gespeeld door Quick II tegen Wilhelmina II te Kaatsheuvel verloor Quick met 2—1. Quick III speelde tegen S.V.V. II op het Quick-terrein en speelde 1—1 gelijk. Zondag as. Quick I—B.V.V. 11 uit 's Bosch. DRUNEN. Op Vrjjdag 21 October kopen de EdelAehtbsre Heer C, ven Holten en Mevrouw van Holten-van Bokhoven, kun zilveren huwelijksfeest te vieren. Ofschoon op uitdrukkelijk verlangen der jubilarissen de feestviering in familiekring beeloten bljjft, zullen Dronens ingezetenen zich bij die gelegenheid niet onbetuigd laten en vooral door het bjjwonen der H. Mia van dankbaarheid blijken geven van innige belangstelling en hoogachting en door een gezamentlyk gebed, 's kemels verderen zegen over het alom beminde jnbelpaar at- smeeken, DUSSEN. In de gisterenmiddag ge houden raadsvergadering deed de Voor- »tter mededéfeling dat door den Minister van Waterstaat alle plannen voor de watervoorziening in deze gemeente zijn goedgekeurd en de aanbesteding binnen kort kan worden tegemoet gezien. Betreffende deelectriciteifsvoorziening werd mededeeling gedaan dat Zaterdag zeer waarschijnlijk de gemeente van stroom zal worden voorzien. Volgend nummer uitvoerig verslag. Hedenmorgen zjjn te Gardeten (op de Veluwe) de ruim 70-jarige vronw L. Pater en de 47-jarige joffrouw H. Pater, tante en nicht, door worgiDg vermoord. De denr van de woning was opengebroken. Hoe het drama zich heeft afgespeeld, is nog niet bekend. De politie nit Ermelo is met politiehonden ter plaatse. Van de daders is tot nog toe geen spoor ontdekt. Ook kon niet worden vastgesteld wat er vermist wordt, Be beide vrouwen woonden alleen en leefden van de opbrengst van een boerderij en een klein kapitaaltje. Eer» 74-jarige metselaar, die bezig was met het repsreeren van een schoorsteen in de v. Heemskerckstraat te Amsterdam, is van het dak gevallen. Hij overleed na enkele oogenblikken. Zaterdagavond om halfacht ging de 40-jarige jachtopziener, tevens on bezoldigd Rijksveldwachter R. Eisen te Borger, zijn huis uit tot een surveillance in de omstreken, Hij beloofde zijn vrouw tegen middernacht terug te zijn. Na uren van spanning te hebben door gebracht, omdat Maandagmorgen Eisen nog niet was teruggekeerd, stelde vrouw Eisen den burgemeester in kennis van het uitblijven van haar man. Deze liet de omgeving direct afzoe ken. Denzelfden morgen vond men Eisen tusschen Schoonloo en Borger, ongeveer 10 minuten van Schoon onder de ge meente Rolde, dood in het veld liggen. Te Assen is gisteravond binnenge bracht Jan M. schaapherder, verdacht den moord op Eisen te hebben. Hij heeft reeds een volledige bekente nis afgelegd. Te Bussum is een 17-jarige jongen met een bedrag van f 10.000,$hetwelk zijn vader van anderen onder zijn be rusting had, gevlucht. De Echo van hef Zuiden, WuUyksrht en Langstraatsche Courant

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5