Firma 6. VERKADE, Oaies-, en Kindermantels. Firma G. VERKADE, Garneeringen, fluweel, Kanten. Voor onzeAbonnó's. Pracbtip Premieplaten. PELTERIJEN. BINNENLAND. Gemeenteraad, Schitterende Premieplaten, Advertentiën. Te Vroomshoop is Maandag de landbouwer T. bij het op hol[s!aan van zijn paarden tusschen de wagen en een boom doodgedrukt. Naar het Haarl. Dgbl. meldt, is de heer P. Kuiper, vroeger architect te Heemstede, die Maandagavond met zijn auto van Haarlem naar Blauwcapelle ging, nabij Utrecht met zijn auto tegen een boom gereden. De heer Kuyper viel uit de auto, geraakte in een sloot en is in de modder gestikt. Nadei' meldt men over den dub belen moord te Houtdorp (Ermelo): De beide slachtoffers zijn de ruim 80-jarige Lyscke Pater en haar ruim 40-jarige pleegdochter Rikje Bouwers. De daders (vermoedelijk zijn het er 2) hebben zich toegang verschaft tot de woning door de deur van den leegen paardestal in het achterhuis, welke geforceerd is. Door een gat naast de ruif zijn de daders gekomen in den koestal en van daar konden zij door een deur komen in de beide voorka mers, waar de vrouwen sliepen. Toen de daglooner, met. wiens hulp de vrouwen het klein boerenbedrijf uit oefenden, om kwart voor vijf aan de woning kwam, zag hij, dat de deur ge forceerd was. In de kamers zag hij de oude vrouw voor de bedstede liggen, Zij was waarschijnlijk geworgd; spo ren van de misdaad waren op het lijk niet te bespeuren. De jonge vrouw lag ook voor de bedstede op den grond zij had blijkbaar geducht weerstand geboden. Haar lijk lag onder bedde- goed en kussens, de beenen waren bij de enkels, en de armen bij de polsen gebonden met. doeken en een touw. Bui ten al dat beddegoed stak ook een hals- pit, dat wellicht tot het plegen van den moord heeft gediend. De misdaad is vermoedelijk om 1 uur in den nacht geschied; bij de wor steling is blijkbaar de wekker omge- stooten, deze lag op den grond en was op één uur blijven stilstaan. Zooals reeds gemeld, waren, alle kasten opengebroken en doorzocht. Er kan nog niet worden vastgesteld, wat de misdadigers hebben meegenomen. Een aantal Russiche en Oostenrijk- sche effecten en ook wat Hollandsche papieren lagen over den vloer ver spreid. De oude Lijsje Pater stond be kend er nogal warpjes in te zitten. Het parket van Zwolle was reeds in den loop van den voormiddag ter plaat se om een - onderzoek te leiden. Een voorloopig onderzoek was reeds inge steld door de militaire politie te Mil- lingen en de politie te Garderen, onder leiding van den burgemeester van Er- n elo, C. W. L. baron Maekay. Gevon den zijn een zakdoek, die als masker kan hebben gediend, en een paar hand schoenen. Markt en Qrootestraat. - WAALWIJK. In een gisteravond gehouden, druk bezochte vergadering van de R. K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's- Gravenhage, is de volgende motie van het bestuur aan de orde gekomen: De vergadering, enz., gehoord de me- dedeelingen van het bestuur, deelt de overtuiging van het bestuur, dat de hr. C. D. Wesseling niet langer kan wor den beschouwd als vertegenwoordiger van de Katholieken van 's-Gravenhage in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land en den gemeenteraad van 's-Gra venhage, en stelt mitsdien den eisch, dat de heer Wesseling zijn mandaat als lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland en van den gemeenteraad van 's-Gravenhage zal neerleggen. De vergadering heeft, na uitvoerig debat, besloten een commissie te be noemen, welke de vraag zal onderzoe ken of de heer Wesseling inderdaad nog langer kan worden beschouwd als vertegenwoordiger der Katholieken v. Den Haag in den gemeenteraad en de Provinciale Staten. Als leden van deze commissie heeft de vergadering aange wezen de heeren W. Mooijman en H. Ch. Jansen. Voorts zullen twee leden worden aangewezen door den heer Wes- sêling zelf en twee door 't bestuur van de kiesvereeniging. Dit zestal zal een onpartijdigen voorzitter kiezen. De heer Wesseling verklaarde, zich onvoorwaardelijk te zullen neerleggen bij de uitspraak van de commissie, van wier rapport alleen de uitspraak zal worden bekend gemaakt. ^"AATSHEUVELi Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 October des namiddags ten 3 onr. Voorzitter de heer C. Roestenberg. Klokslag 3 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onve anderd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de burgemeester te elfder ure eene oproe ping heeft ontvangen om eene vergade ring van de West-Noord-Brabantscbe Waterleiding Maatschappij bij te wonen en hij nu de eer heeft deze vergadering voor te zitten. Hij roept de bekende welwillendheid van de leden in. AAN DE ORDE: 1. Voorlooplge vaststelling gemeente- rekening over het dienstjaar 1920. Voorzitter. Deze heeft voor de leden ter visie gelegen. Wordt besloten deze vootloopig vast te stellen. 2. Aanbieding begrooting voor het dienstjaar 1922. Voorzitter. Ik stel voor de begrooting In handen te stellen van een Commissie en daarvoor te benoemen de heeren Van Lier, Rijken en Brox. Rijken. Ik zou daar toch liever over laten stemmen. De uitslag van de stemming is dat verkregen Rijken 10, van Lier 9 en Brox 7 stemmen, zoodat deze heeren zijn benoemd. 3. Voorstel tot het aangaan van een geldleenlng. Brox. Kan eerst punt 6 van de agenda niet in behandeling worden genomen. Het is zeer urgent en als het voorstel wordt aangenomen moet er nog getele foneerd of getelegrafeerd worden. Voorzitter. Als geen der leden daar tegen eenig bezwaar heeft, is daar niets tegen. 6. Bespreking aanschaffing van een tweeden gashouder. De Voorzitter zegt dat deze zaak dooi de gascommlssie en Burg. en Wetb. al meermalen is besproken en dat hij uit de bespreking, die daarover In een vorige week gehouden bijeenkomst is gehouden, heeft kunnen merken dat de raad homo geen van oordeel is dat tot plaatsing van een tweeden gashouder moet worden overgegaan. Alleen is er wat stagnatie gekomen omdat men op een voorstel van den beer van Willlgenburg, die naar een voordeeliger adres zou zoeken, heeft gewacht. Intusschen is van de firma die ons een aanbieding heeft gedaan, een schrijven Ingekomen waarin er op wordt gewezen dat de door baar gedane offerte slechts tot 15 October van kracht blijft. Voorts wijst de firma er op, dat het niet is uitgesloten dat binnenkort de prezen aanmerkelijk zullen worden ver hoogd, alsAs' dat zeer spoedig de uit- voerrechteiT 'belangrijk zullen stijgen. De ketel zal in geheel thans kosten f 24.000, althans Indien de bestelling beden nog In Berlijn is. Met het oog op dit schrijven vraagt de Voorzitter of de beer van den Willl genburg nog resultaten heeft weten op te diepen. De heer van den Willlgenburg zegt Zaterdag bij thuiskomst nog direct te hebben geschreven en zooals begrijpelijk Is kan hij daar heden nog geen defioitlef antwoord op hebben. Bij zijn aanvraag heeft hij niets geschreven aan welke eischen de ketel moet voldoen, alleen dat ze 1000 M3 moet kunnen inhouden. Van dikte van bodem of wand heeft hij niets geschreven en dit juist kan een groote rol spelen en de prijs al makkelijk een paar mille hooger of lager doen maken. Het schrijven, zoojuist door den Voor zitter voorgelezen, gaat spr. verder, moet men van een zakelijk standpunt gaan bekaken. Men mag zich gerust afvragen Zou daar niet wat achter schuilen. Het zijn zakenmenschen en die trachten door in hun schrijven op enkele zaken die in de lucht hangen, naar votcn te schuiven, de order binnen te krijgen. Het is voor nog een 2e vraag of al wat ze daar wel in beweren, waar zal zijn. Bovendien moeten wij ons ook de vraag opleggen of we de verantwoording volkomen op on9 kunnen nemen van een dergelijke uitgaaf. Ook kan het voorkomen dat in het voorjaar de prijs heel wat lager zal zijn en aangezien, naar ik hoor, de ketel toch eerst over 5 maanden zal worden afgeleverd men er dezen winter dus toch nog niets aan heeft. Als het niet strikt noodzakelijk is dan zou Ik is den tegenwoordlgen toestand In het voorjaar eens kijken om zoo'n ketel aan te schaffen. Is het verbruik, ondanks dat de elec- trlcitelt er is gekomen, toegenomen f Weet u wat het verbruik thans zoo wat is Voorzitter. Het spreekt van zelf dat de gascommissie en Burg. en Weth. de zaken van te voren aan alle kanten grondig hebben bekeken vooral eer ze met het voorstel zijn gekomen om een tweede ketel aan te schaffen. De klachten over het 9lechte toevoer van het gas, ik behoef het hier niet te zeggen, zijn groot en omdat er 'geen voldoende reserve is, kan aan al die klachten, wat er ook wordt wordt gedaan, niet tege moet worden gekomen. Wil men in het verbruik voorzien, wil men de verbruikers behoorlijk bedienen, dan moet er een ketel bijkomen. Wat de verantwoording betreft zou Ik dus zeggen, dat het vol komen gewettigd is. Gaarne geef ik toe dat een handelsman om de zaak te forceeren misschien wel eens iets in zijn schrijven zegt wat direct niet volkomen correct Is maar algemeen wordt toch aangenomen dat de uitvoer in Duitschlasd enorm zal worden ver hoogd en dan is het toch in ons belang om spoedig te koopen. Hoe groot het verbruik ls op 't oogenblik, kan ik U niet zeggen, wellicht dat ook de leden der gascommissie U daarop nog geen antwoord kunnen geven. Wel weet ik dat het zeer noodzakelijk Is en er on mogelijk langer kan worden gewacht. Ik meende, zooals ik reeds heb gezegd, dat men In een vorige bijeenkomst vrij homogeen was om tot aanschaffing over te gaan. Rijken. U zegt dat er moet worden ingegrepen en nu zal het 5 maanden duren vooraleer zoo'n ketel hier wordt afgeleverd. Het is dan half Maart en dan zal het grootste verbruik al wel weer hebben plaats gehad. Van Amelsfoort. Dat was ook ons eerste zwaarste punt. Van den Willlgenburg. Ik heb dat alles niet gezegd om een nuttige en noodzakelijke zaak tegen te houden, absoluut niet, maar wij werden plotse ling voor een feit gesteld en nu moet men mij niet kwalijk nemen, maar als ik niet overtuigd ben van de noodzakelijk heid, dan kan ik niet zoo maar mijn 9tem geven- Voorzitter. De meeste heeren hier weten dat teeds voor twee jaar geleden is gewezen op de noodzakelijkheid van een tweeden ketel, omdat er toen reeds te weinig reserve was. Men is er toen nog niet toe overgegaan omdat men nog eens wilde afzien of het verbruik door invoering van electriciteit minder zou worden, doch dat ls niet zoo, in tegendeel, het gebruik ls aanmerkelijk toegenomen. Door het bouwen van zooveel woningen ls het ook te begrijpen dat meer gas wordt verbruikt. Ook heeft men toen nog eens willen afzien omdat de prijzen zeer hoog waren, maar thans is de toestand zoo, dat onmogelijk langer kan worden gewacht. Uitstel ls niet doenbaar en niet te rechtvaardigen. Dat de ketel pas over 5 maanden gereed ls, is zoo, al hebben Burg. en Weth. er op aangedrongen dat de af levering in 4 maanden zal geschieden. Maar voor dit feit komt men altijd te staan, ook indien men later tot bestelling zou overgaan. Het ls bier, geloof me, Iets zeer noodzakelijks, dat we niet kunnen blijven uitstellen. Rijken. Bij de bespreking van de electriciteit is gezegd dat het gasverbruik minder zou worden en nu beweert men dat het verbruik nog ls toegenomen. Snaphaan. Bij een bespreking met den Directeur, heeft deze er op gewezen dat thans naast te weinig gas de kwali teit er ook onder gaat leiden en als dit het geval is, en als de Directeur het zegt mogen wij het aannemen, kan men moeilijk blijven uitstellen. In een vorige vergadering Is gezegd dat Van Willlgen burg binnen enkele dagen een prijsopgaaf zou doen en nu dit nog niet is binnen gekomen, zou ik maar afwerken. Rijken. Het is maar dat je toch pas over 5 maanden die ketel krijgt. Snaphaan. De gasverbruikers moeten nu meer betalen omdat er niet gemak kelijker kan geproduceerd worden. Daar om is het in het belang van de ver bruikers dat spoedig verbetering wordt aangebracht. De Wijs. Als lid van de gascommissie kan ik zeggen dat er al heel wat boomen door ons over zijn opgezet en ik thans dan ook geheel van de noodzakelijkheid van een tweeden ketel doordrongen ben. Het publiek toch heeft het recht op goed gas, dus moet goed gas worden geleverd en dat kan zoo, met dit mate riaal, niet Dat is onmogelijk. Iedereen weet wat en hoe het gas tegenwoordig is. 't Lijkt soms welg of| het geheel uit wil gaan. Dat kan toch zoo niet blijven. Wat nu betreft als zou het vijf maanden duren vooraleer de ketel klaar is, is dat wel officieel zoo. In de Commissie is gezegd dat hij binnen twee maanden gereed zou zijn. Maar al zou het vijf maanden moeten duren vooraleer de ketel gereed is, langer talmen hem te bestellen mag niet meer, want het publiek betaalt thans te veel voor de gas en dat kan pas minder worden wan neer er een ketel meer is. Ze gebruiken meer gas dan noodig is. Dat is nog door den Directeur gezegd en dat mogen we wel als waar beschouwen Best mogelijk dat er eenige taktiek in het schrijven zit, maar zal een andere firma niet even zakelijk de kwestie be handelen. Ook mag men heelemaal niet uit het oog verliezen dat er zomers nog meer gas geproduceerd moet worden dan 's winters. Dat komt omdat dan veel menschen al hun eten koken op gas- confoors, wat ze 's winters niet doen omdat ze dan toch de kachel laten branden. Van den Willigenburg. Door den heer Snaphaan is zoo juist gezegd alszou ik het op mij genomen onderzoek niet hebben gedaan. Zaterdagavond heb ik direct nog geschreven en nu heeft men mij wel bericht dat men mijne aanvrage heeft ontvangen en daarop spoedig hoopt terug te komen. Een ander schrij ven had men in zoo'n kort tijdsbestek niet kunnen verwachten. Het doet me nu werkelijk een genoegen dat een lid van de gascommissie'de verantwoordelijkheid gerust op zich durft nemen en daarbij zoo duidelijk uiteenzet dat het werk zeer hard noodig is. Daar door heeft men een andere kijk op de zaak gekregen. Verschure. Als het nu bewezen is dat zomers meer gas gemaakt moet worden dan gedurende den winter, dan zou ik het werk ook liever in den winter dan in den zomer willen laten uitvoeren. De Bresser. In Juli en Augustus is het verbruik zoo wat het grootst. Van Lier. Ik zou nog wel eens aan de gascommissie de vraag willen stellen of de zaken op de fabriek allemaal in orde zijn. Ik heb wel eens klachten hooren uiten dat alles nu niet precies zoo in orde was. De Wijs. Zoo ver mij bekend, is wer kelijk alles in orde. Ik heb de vaste overtuiging dat al het mogelijke op de gasfabriek wordt gedaan om alles zoo goed mogelijk voor elkaar te brengen. Ik kan ook gerust zeggen, dat de gas fitter een tiptop man is en hem geen moeite te veel is om het de menschen naar den zin te maken. Hij behoeft, evenals andere, maar acht uur te werken en hoe dikwijls hij geen 13 of 14 uur per dag werkt valt niet te zeggen. Het komt zelfs meermalen voor dat hij 'snachts nog gaat werken, opdat alles maar zal marcheeren. De Bresser. Ook den directeur zie je altijd in de fabriek bezig. Van Lier. Het doet me genoegen dit te mogen hooren. IJpelaar. Zal het zeker zijn dat het gas dan goedkooper wordt. Van Amelsfoort. Ze beweren van wel. Voorzitter. De kern van de zaak is dat dit gemeentebedrijf voor de inge zetenen is en nu moeten wij voelen dat het noodzakelijk is, dat dit bedrijf zoo goed mogelijk werkt, opdat het product weer zoo goedkoop mogelijk aan de ingezetenen kan worden verstrekt en zeker dat de kwaliteit aan de eischen voldoet. De Directeur heeft ook gezegd dat, als een tweede gashouder er is, de zaken beter zullen kunnen gaan en er heel wat meer gas zal komen. Zou er geen verandering komen dan zou er geen voldoende gas meer gemaakt kun nen worden en dat zou voor de inge zetenen, behalve dat het lastig is, ook schadelijk uitkomen, iets waarvoor toch zeker moet worden gewaakt: ^floe later de ketel wordt gekocht, hoe meer schade de ingezetenen zullen hebben. Er is ook gezegd dat de electriciteit het gas in den weg zal komen te staan doch voorloopig is dit zeker nog niet en ai zou het over 5 jaar wel het ge val zijn, dan zou het nog onverantwoor delijk zijn de menschen zoolang slecht en duur gas te leveren. Maar de elec triciteit zal het gas niet geheel verdrin gen. Koken, vooral zomers, zullen de menschen op gas blijven doen. Door IJpelaar is gevraagd ot het zeker is dat de gasprijzen bij aanschaffing van een tweeden ketel, lager zullen worden. Volgens de deskundigen wel. De Wijs. Men moet altijd rekening houden dat we daarbij afhankelijk zijn van de kolenprijzen. Van den Willigenburg. Zijn alle ma chines van voldoende capaciteit als er een tweede ketel wordt aangeschaft. Kunnen die dan het meerdere gas dat in reserve kan worden genomen, maken. Van Amelsfoort. Die zijn allemaal nog in orde en voldoende. Voorzitter. Voor de ontwikkeling is alles nog goed en voldoende, het is nu alleen maar voor de reserve. De Bresser. Het licht is nu gewoon treurig slecht. Voorzitter. Kan ik aannemen daf alle heeren voor de aanschaffing van een tweeden ketel zijn. Van Lier. Ik zou liever eerst het rapport van den heer van den Willigen burg afwachten. Voorzitter. Wij moeten heden op het schrijven antwoorden. Van Lier. Zoo positief wordt het in het schrijven niet uitgedrukt. Voorzitter. Bij verhooging van prijs staat eventueel, dat is zoo, maar wij allen weten toch dat het vrij zeker is dat uit- en invoer premie spoedig hooger zullen worden. Trouwens in het schrijven wordt aangedrongen om nog heden te ant woorden. De Voorzitter zegt Vervolgens nog niet te kunnen begrijpen waarom men langer zal wachten. Feit is het dat de ketel broodnoodig is voor het bedrijf en wie zal ons met zekerheid zeggen, dat over eenige [maanden "het goed kooper of duurder zal worden. Dat kan niemand. Zooals het zich laat aan zien zal het eer duurder dan goed kooper worden. Dat is vrijwel ieders meening. Bovendien is, zegt de Voorzitter verder, Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. HET ADRES voor Waalwijk en Omstreken voor Naaisters en Kleermakers. uitstellen schade berokkenen aan de ingezetenen. Niet alleen schade maar ook nog last, een last die dagelijks terugkomt. Door te wachten zal men meer schade berokkenen dan voordeel betrachten. Dat is mijn vaste overtuiging. De Wijs. Als men weet dat het werk beslist noodzakelijk is om gas te leveren en men weet ook dat het gas daardoor goedkooper zal kunnen worden geleverd en als men ook nog weet dat door zoo langer te blijven doorwerken de fabriek niet rendeerend kan werken, mag men niet blijven uitstellen. Voorzitter. Het gas moet nu te vlug worden verbruikt. Ook vliegt er te veel de lucht in, zeggen de technische ambte naren en dat laat zich verklaren ook. Rijken, Zeg dan zoo Burg. en Weth. hebben de machtiging om een tweeden ketel aan te schaffen maar krijgt van den Willigenburg bericht en is het daar goedkooper, dat ze dan aan dit adres koopen Van den Willigenburg. Ik begrijp nu wel dat men noodgedwongen thans moet beslissen en niet langer kan wach ten. Het spijt mij zeer nog geen schrijven te hebben ontvangen, maar daar waar ze hier spreken van uiterlijk 15 October kan niet langer worden gewacht. Rijken. Mijn bezwaar is voor het grootste deel komen te vervallen nu ik hoor dat zomers meer gas verbruikt wordt dan 's winters .Ik heb altijd ge dacht dat het juist andersom zou zijn. Verschure. Ik ook. Van Lier. Ik durf Burg. en Weth. en de gascommissie toch in overweging geven om den gashouder thans zoo te laten maken dat hij groot genoeg is ook al zou het verbruik toenemen. Het zou ook voor een ander deel van de ge meente gebruikt kunnen worden. Ik be doel dat men een ander deel van de/ gemeente er ook mee zou kunnen ge rieven. Voorzitter. Ik geloof dat we voor al tijd klaar zijn met een tweeden ketel, al zou de afname ook betrekkelijk groot worden. (Wordt vervolgd). Uitsluitend voor onze A b o n n s stellen wij beschikbaar voor den ongelooflijk lagen prijs van 50 cent per stuk (franco p. p. bij vooruitbetaling f0,75) n.l. De Staalmeesters van Rembrandt. Anatomische les Molen bij Wijk bij Duurstede van Ruysdael. Gezicht op Delft van Vermeer. Verder een z.g. Muziekserie Winters Charm. A Frind of Mine fuanita HomeSweet Home. The Debutante. s S x s Alles in schitterende kleurendruk. Men kan vanaf heden bestellen aan 't bureau, waar modellen ter inzage liggen. Wij vertrouwen dat vele abonné's van deze zeldzame premie zullen pro- fiteeren. DE ADMINISTRATIE. f f Heden overleed tot f onze diepe droefheid in het R. K. Gasthuis te Tilburg, zacht en kalm na een geduldig lijden, voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden onze onver getelijke Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Maria Martina de Beer Weduwe van den WelEd. Heer Hubertus Johannes Thijs, in den ouderdom van 65 jaren. Anna Langermans-Thijs. Joh. Langermans 20670 en Kinderen. Waalwijk, 16 Oct. 1921. o C/1 O co ls) o

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6