Tweede Blad. Firma BARKAM, Heereo Orerjassan, Motorjelckers, Oemi-Saisons, ito Firma G. VERKADE, Royal Worcester Corsetten, Firma 8. VERKADE, Gemeenteraad. ns ie ;n r 22. G. rtij, Grijze en Witte Heeren borstrokken, Pantalons, Zeer soliede, f 1>P5. NUMMER 81 ZATERDAG 22 OCT. 1921. 44e Jaargang er ook goed op KAATSHEUVEL. (Vervolg.) Van Lier. Ook als men Loon-op-Zand vaa gas zoa willen voorzien. Of ligt de fabriek te ver af om daartoe over te gaan. ,In Looc-op-Zand zonden ze dan vooral des zomers kannen koken. Voorzitter. Daar is destijds al zeer veel over gesproken en het Is een ge heel nienw punt wat nu wordt bespro ken. Men dient het geheel van de kwestie van aanschaffing van een tweede ketel af te scheiden. Als het geschikt kan worden gevonden om Loon-op-Zand ook van gas te voorzien dan kan men zeker op mij rekenen. Ik weet niet of het kan, en daarom sou ik het in geen geval aan het andere vast koppelen. Van Lier. Ik geloof dat men thans er heel goed over kan spreken want zoa het geval zijn dat dan de ketel te klein sou zijn, dan zou men nn een grootere moeten bestellen. Ik geloof ook dat er maar weinig heeren hier zitten die aan de besprekingen over het leve ren van gas aan Loon-op-Zand destijds hebben deelgenomen. Snaphaan. Ik ben het met den Voor zitter eens. Dit Is weer een geheel nieuwe zaak, waarover men toch ook eerst eens met den directeur diende te spreken. Voor ons is dit nu al heel moeilijk om daar zoo maar een beslissing in te nemen. Wy weten niet of de draagkracht van de fabriek daar voor voldoende is. Voorzitter. Als het mogelijk was was zouden wij gaarne iedere ingezetene willen laten profiteeren. Maar nog eens, ik zou deze kwestie niet afhankelijk stellen van bet al of niet aankoopen van een tweede ketel. Snaphaan. Is de gashouder groot ge noeg als daartoe zou worden besloten. Van Lier. Juist daarom heb ik ge- fij^ meend deze vraag nu te moeten stel- ien. De electriciteit zal het gas niet beelemaai verdringen werd daar straks gezegd en daarom zou men er bij ons ook van kunnen profiteeren. Voorzitter. Concurrentie zal het wel worden. y Snaphaan. Voor kookga9 zal het on- misbaar bleven. Van Lier. Stel dat de electriciteit het gas voor een deel verdringt, dan zal de gasfabriek zich beter kunnen bedruipen als tvÜ zij» aangesloten dan wanneer dit het geval niet zou zijn. Voorzitter. Ik wil de door U gestelde vraag wel eens ter sprake brengen bij Burg. en Weth. Deze kwestie vastkop pelen aan de ketel gaat niet, Van den Wllllgenbarg. De kwestie Is maar of de ketel dan niet te klein zal leed) zijn. Van Lier. Daar zou eerst met den Directeur over gesproken kunnen wor- den. Snaphaan. Dan zou men bij het be sluit kunnen zetten dat Burg. en Weih. 'lUil gemachtigd zijn den ketel grooter te shifct doen maken als dit noodlg is als Loon- opzand zal worden aangesloten. Van den Willigenburg. Dat is de beste oplossing. t Van Amersfoort. Maar dan zal je voor EET dat geld niet klaar komen. Voorzitter. Het door den heer van ^£1 Lier naar voren gebracht punt vraagt Tafe een serieus onderzoek. Ik zou dit dan ook geheel afzonderlek bespreken en van geen andere zaak afhankelijk stellen. De heer Snaphaan wyst er op dat nu een gashouder Vrijh.-Capelle en Sprang en Kaatsheuvel voorziet met 1400 aanslaitingen. Met een nieuwe ketel er bij kan Loonopzand heel ge- makkelijk worden aangesloten. Van Lier. En aangenomen mag wor den dat de Electriciteit het gas iets zal verdringen. Van den Willigenburg. Jongen, jongen wat Is het altijd een verkeerd ding ge- weest om die fabriek daar te zetten. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten tot'aanschaffing van een tweeden ketel over te gaan. 3. Bespreking Gemeentelijke Electrl- clteffsbedrijf. De Voorzitter merkt op dat de balans met 1 Maart aanwees een bedrag van f 95562,83, terwijl het stamkapitaal slechts f84000 Is. Mitsdien stelt hij voor dit te verhoogen met f 15900 ea dit bedrag te leenen bij de Boerenleen» bank. Van den Willigenburg. Hoeveel rente heeft men daar te betalen. Van Lier. Er kan nog niets definitiefs worden gezegd, want een vergadering is er nog niet gehouden. De W9s. Ik geloof dat het Electricl- teitsbedrijf, althans de werkzaamheden voor een deel In handen van de gascom- missie zit. En nu geloof Ik ulet dat er een 114 van die commissie is die van deze zaak iets af weet. Een bespreking had er toch wel eens over gehouden moeten worden en op grond dat dit niet is gedaan kan ik ook niet met het voorstel van Burg. en Weth. meegaan. Voorzitter. Het bedrijf is nog jong en mij is niet bekend of de commissie er al of niet over was gesproken. Zeker weet lk dat ze niet opzettelijk is ge passeerd. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Van Amelsfoort. Het was toch bekend dat de gascommissie ook hierover het beheer had. Voorzitter. Mi) niet. Van Amelsfoort, Dat Is nog wei In een raadsvergadering gezegd. Het kwam mij ook al veemd voor dat er met geen enkel woord in de gascommissie over gesproken is. Voorzitter. Acht de raad het dan wee- schelijk dat deze aangelegenheid alsnog eerst eens naar de commissie wordt gebracht. Van den Willigenburg. Betreft dit alles het bedrijf voor de gehceie gemeente Voorzitter. Ja. Van den Willigenburg. Ik wil er mijn stem wel aan geven doch dan wil ik ze even motiveereo. Ik zou dan het verzoek willen doen om ook bij ons een behoor lijke straatverlichting te b eogen. De aanleg is er nel, maar de verlichting is er zeer treurig en een goede verlichting is daar, vooral op den provincialen weg een algemeen belang. De Bresser. Hier laat het ook heel wat te wenschan over. Van den WllLgenburg. Vorige week brandden ze daartoch allemaal, want toen zet ik nog ik wed dat er bij ons geen enkele latnp zal branden. Later be merkten wij dat er toch vier aan ware». Neen, by ons is de verlichting In-treurig. Ik hoop dan ook dat er iemand zal worden aangesteld die voor dat alles eens goed zal zorgen. Voorzitter. We hebben ook wel eens een klacht van uit Loon-op-zand gehad dat er te veel lichten branden. Maar er Is geen reden om aan te nemen dat er nu genoeg lantaarns branden. Verschure. Er is al over gesproken, er komen er bij. Voorzitter. Vroeger had men een ra- mlng gemaakt maar gebleken Is in de practijk dat het niet voldoende is en nu moet het met dit bedrag worden aan gevuld. Ik geef toe, dat men de gas commissie had moeten vragen, maar er is in 't geheel niet aan gedacht. In volgende gevallen zal daar wel rekening mede worden gehouden. De Wijs. Dan wil lk toeschietelijk zijn en in dit geval met het voorstel van Burg. en Weth. meegaan. Voorzitter. Het is een misverstand geweest. Maar de Commissie kan het desverkiezend in hare vergadering nog eens bespreken. 4. Vaststelling eener verordening tot regeling van het vervolg-onderwijs. Voorzitter. Dat is meer een kwestie formaliteit. van Van den Willigenburg. Onderricht in geschiedenis komt er niet op voor. Het is mij bekend dat de schoolopziener daar op staat. Voorzitter. Dat wordt wel onderwezen maar komt onder een ander vak voor. Hierna wordt de vero denlng vast gesteld. 5. Voorstel tot wijzigingen in bestaande belastingverordeningen en heffing van nieuwe belastingen. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld om in de verordening tot heffing van marktgeld eenige verandering aan te brengen en wel om de bestaande heffing van 10 ct. per M1 en per dag voor de marktdagen en 20 ct. per M2 en per dag voor de kermisdagen te verdubbelen. Deze heffingen hebben uitsluitend betrekking op die inrichtingen, welke niet aan verpachting onderhevig vloeroppervlakte per etmaal tot een maximum van f15; 2e. in de open lucht f 5 per etmaal. De raad kaa zich ook met deze voor gestelde wijzigingen geheel veieenigen. Ia de verordening tot heffing van secretarieleges en -rechten voor huwelqks- voltrekking wordt voorgesteld om de bestaande heffingen van 10,15 en 20 ct. voor de afgifte van secretariestukken en legalisatie van handteekeniagen te ver dubbelen. Verder wordt voorgesteld om voor huwelijksvoltrekkingen de navolgende rechten te bepalen Art. 4. Voor het voltrekkan van een huwelijk op een anderen tijd als inge volge art. 4 der wet van 22 April 1879 voor kostelooza huwelijksvoltrekking is bepaald, zal worden geheven a. Wanneer het huwelijk ia de trouw zaal wordt voltrokken op Maandag f 7.50. op Dinsdag f 12.50. op Woensdag f 20. Oo Donderdag f20.—. op Vrijdag f 7,50. op Zaterdag kosteloos. b. Wanneer het huwelijk in de raads zaal wordt voltrokken f 30.onverschil lig op welken dag de huwelijksvoltrek king plaats heeft. Tot heden waren de tarieven voor huwelijksvoltrekking op Maandag f S.-— op Dinsdag f 6.—, op Woensdag f 9.—, op Donderdag {9.op Vrijdag f3.— en op Zaterdag kosteloos. De Bresser. Is het Dinsdag en Woens dag f 30.— als het huwelijk in de raads zaal wordt voltrokken Voorzitter. Dat is altijd f 30. De Bresser. In Raamsdonk is dit op Dinsdag f 50 en op Woensdag f 100. Wie deftig wil trouwen, moet maar be talen. Voorzitter. Men dient een beetje rekening te houden met de plaatselijke toestanden. Hierna worden deze wijzigingen aan genomen. Heffing van een straatbelasting. Voorgesteld wordt een straatbelasting in te voeren naar de volgende grond slagen Berekend naar de belastbare opbrengst overeenkomstig de grondbelasting, zal van de gebouwde eigendommen worden geheven Met een buur minder dan f 150 3 pCt. Van f150 tot f300 4pCt. Van f300 tot f400 5 pCt. Van f 400 tot f 500 6 pCt. Van f 500 en meer 7 pCt-. Met afwijking van het vorenstaande zal de belasting voor de gebouwde eigendommen vallende buiten het gebied van rioleeringen zijn gelegen, de helft van het boven omschreven percentage bedragen. Het ligt In de bedoeling de opbrengst dezer belasting te bestemmen voor wegenverbetering. Naast deze heffing blijft de riool- belasting en de trottoirbelasting tot 1 Januari 1923 bestaan, terwijl de heffing van 10 ct. per M*. voor langs de Gast huisstraat gelegen eigendommen komt te vervallen wegens beëindiging van den belastlngtijd. Van Lier. Wat wordt onder straat belasting bedoeld, wegen of kunstwegen Voorzitter- Daaronder worden alle wegen verstaan. Bijzondere aandacht is geschonken aan de nieuwe wegen en straten die zijn gekomen door den woningbouw. Deze zullen eenmaal moe ten worden bestraat en dat kost veel geld. Na hebben wij gedacht om daar zoo aan te komen. Van Lier. Ik vraag zulks omdat in de gemeentewet gesproken wordt van wegenbelasting en straatbelasting. Voorzitter. Hier zit de bedoeling voor om daar alles onder te verstaan. Van den Willigenburg. Is het dus voor hen die in Loonopzand aan den Provincialen weg wonen ook van kracht. Voorzitter. Zeker. Van den Willigenburg. Dan mag er bij ons toch wel eens een mannetje worden aangesteld, die jjde^ straat wat zuiver houdt. Als er straatbelasting wordt geheven is het niet te veel ge vergd als er Zaterdags iemand de straat wat schoon maakt, want nu ziet ze er Zondags dikwijls om geen ander woord te gebruiken erg onfatsoenlijk vuil uit. Als er een man mee wordt belast met desnoods een kar er bij, dan kan de straat wat In orde gemaakt worden Van Lier. Ik geloof dat de politie verordening daar in voorziet. Ik meen dat daar instaat dat leder voor zijn pand de straat schoon moet houden Voorzitter. Er is wel een door de Provincie aangestelde die de weg in orde moet houden, doch diens traject De raad kan zich met deze wijzigingen vereenigen. Wijziging verordening belasting op tooneelvertooningen en openbare ver makelijkheden. Voorgesteld wordt Voor danspartijena. waarvoor alleen toegang door een entreeprijs is te vei- ktijgen 20 pCt. van den entreeprijs. b. waarvoor geen entreepiijs verschul digd is le in localltelten f 0,10 per M2 j Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. DE WERELDBEROEMDE ongeveer 35 goedkooper dan in 1920. fs zoo groot, dat hij overal maar eens een keer kan komen. Van den Willigenburg- Ik zou gaarne zien dat Burg. en Wetb. er toe kunnen >eslulten om iemand aan te stelleo, die de straat wat in orde houdt. Voorzitter. Ik zal het zeer zeker in het college van Burg. en Weth. ter sprake brengen. Van den Willigenburg. De toestand )ij het huis van de gemeente is treurig. Om het wat in orde te houden kost )etrekkeiyk geen geld. Nu groeit het gras er zoo overal maar heen. Voorzitter. Er bestaat niet het minste bezwaar om maatregelen te nemen, teneinde daarin verbetering te brengen. Van Lier. Dus de bedoeling is dat voor alle wegen belasting zal worden geheven, ook ia het Hoekske. Voorzitter, ja, voor alle gebouwde eigendommen. De Bresser. Die bulten de kom der gemeente wonen betalen toch slechts de ïelft maar. Van Lier. Er staat geen toelichting bij. Voorzitter. De rioolbelasting blijft tot 1923- De Bresser. Hier is het dan een dubbele belasting. Van Lier. Die buitenmenschen hebben er nooit iets aan, voor alles wat ze aan deze belasting betalen. Van Amersfoort. Iets onbillijks zit er in. Verschure. De buitenmenschen bren gen bijna niets op. Van Lier. Dat doet er niet toe. De vraag is maar of het niet onbillijk is, dat de buitenmenschen mede moeten betalen in het aanleggen van een weg in de kom van de gemeente. Van Amelsfoort. Er is toch een wegencommissie. Mogen wij eens hooren wat die er van zeggen. Van Lier. Het wachtwoord luidt overal bezuiniging en nu maakt men er hier weer een belasting by. Voorzitter. Er zal voor de wegen veel noodig zijn, meer dan ooit tevoren, en het geld moet toch ergens vandaan comsn, al zal dan ook alles zoo zuinig mogelijk in het werk worden gesteld, belasting betalen is voor de meesten pijnlijk, maar gebeuren moet het toch en alles op een schaal je te wegen hoe veel die en hoeveel die moet betalen, gaat niet. Dat Is onmogelijk voor ieder instituut. Maar hoe gaat het in den regel P Die het minst betalen, schreeuwen het hardst. Ik zeg dit nu niet om iemand te treffen, maar alleen maar om daar eens op te wijzen. Ik zou ln overweging durven geven om het voorstel zooals het daar ligt, aan te nemen. Later, als wij het in werking hebben gezien, kunnen er nog altijd wyzigingen in worden aan gebracht- Van Lier. De opbrengst van de be lastingen is voor Wigenverbetering. Maar laat men het dan op die manier doen dat het minder geld kost en heel wat beter is. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn een vorig jaar met een voorstel gekomen om «en vasten straatwerker aan te stellen op een salaris van f 1500.— waarvoor wy hem dan 52 weken hadden. Nu hebben we hem maar tijdelijk en als men de cyfers bekijkt zien we dat hy nu veel meer heef\ Msar daar is niets aan te doet). De .-&ad heef. er anders tegen aangekeken dan Burg. en Weth. Rijken. In den zomer en hetvodrjaar hebt ge den straatmaker het meeste noodig. In den winter kan hij weinig of niets uitvoeren, dat is toen in het midden gebracht. Ik ben ook niet zoo direct voor straatbelasting. Brengt er een post voor op de begrooiing. Voorzitter. Als dit wordt gedaan, dan betalen allen er evenveel aan bij, want dan moet het door verhooging van den Hoofd. Omslag komen en dat zou toch juist niet billijk zijn. Van Lier. De wijze waarop veelal aan de wegen wordt gewerkt, deugt niet. Als het geld, wat er voor uitgetrokken Is, naar verwerkt wordt denkt men dat het in orde is. Als men met me mee gaat, zal lk U aantoonen dat de wijze waarop nu wordt gewerkt niet goed is. Laat mijnheer De Bruijn maar komen, ik zal het hem ook wel eens toonen. Men moet den grondslag kennen, dat is het voornaamste. Op de eene plaats is de gesteldheid van den grond heel wat anders dan op de andere. Voorzitter. Ik zal niet ontkennen dat u geen gelijk hebt. Mijnbeer de Bruijn zal ook overtuigd zijn dat hy het goede voor heeft. Van Lier. Het is bier niets dan zand en dan beginnen ze er nog eens zand over heen te gooien. Vroeger brachten ze er zwarte grond op. Nu zijn de wegen driemaal zoo gauw versleten. Ik geef daar niemand de schuld van. maar ik wil er alleen maar op wyzeu dat de manier van werken niet de aangewezene is. De ondervin ding leert hier het meest, Voorzitter. Laat daar de wegencom missie eens eene bespreking over houden. Van Lier. Die is hierin nooit gehoord. Van Amelsfoort. Die; is niet eens erkend. Voorzitter. Hoe gaat het ook met de Commissies i In de regel komt er niet veel van terecht van alles wat ze willen. Van Amelsfoort. Ik zeg maar dat her ongepermiteerd is als ge aan een vuil? modderweg woont dat ge dan straatbe lasting moet betalen. Dan hebt ge geen licht, niets en dan belasting betafen, is wel wat erg. Verschure. Zoo moet je niet rede- neeren, Wij wonen maar met een breedte van 5 Meter langs den weg en ik denk wel dat we zoowat het meeste moeten betalen. Van Amelsfoort. Maar die andere menschen hebben er hoelemaal geen belang bij. Aan de sloten Is nog niet eens iets gedaan en nu kon het al win ter zijn. Voorzitter. Over^dat alles zal men wel biyven klagen wie de leider van de publieke werken ook^moge zijn. 'De bultenbewo ners betalen al zoo goed als niets, maar wil de raad die ln het geheel niet laten betalen, dan kunnen we dat doen, maar redelijk is jhei niet, want op hun beurt komen ze er toch ook en profiteeren er dan zeker ook zoo 'goed van. Van Lier. Wat zou de straatbelasting opbrengen. Zou op een andere manier bezuinigd kunnen worden. Voorsilter. Ik zou u niet kunnen zeg gen wat bet op zal brengen. Na te gaan Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. is zulks, zooals van zelfs spreekt, wel, Men moet goed begrijpen dat de gel den er moeten komen. Moeten ze uit den Hoofd. Omslag komen, dan moet edereen of evenveel erin bijbetalen, dus ook de buitenbewoners, en wordt het gedaan volgens het voorstel van Burg. en Weth. dan komt er de buitenman met een beel klein beetje af. Van Lier. Laat dan ieder naar ver houding betalen, als ge het van den H. O. wil krygen. Voorzitter. Dat Is zeer moeilijk te doen. Mat een straatbelasting betaalt hij die er bet meest van profiteert, er het meeste aan ook. Snaphaan. Het wordt ook nog beoor deeld naar de huurwaarde van de halzen ook. Das ln het Hoekske vertegenwoor digen de huizen niet die huurwaarde die ze la de bebouwde kom hebben. Van zelfs betalen ze dus reeds minder en van dien aanslag betalen ze dan nog slechts de helft. Het te betalen bedrag in de straatbelasting zal voor die Inwoners dus zoo miniem zijn, dat men er haast niet over behoeft te spreken. De bnitenmen- schen profiteeren toch ook van goede wegen. Verschure. Het bedrag wordt maar centen. De Bresser. Men zou het ook nog op een derde kunnen brengen voor de buitenmenschen. Voorzitter. Men zal met den aanslag met alles nog wel rekening houden. Rijken. Ik zou die straatbelasting maar laten vervallen en alles maar laten op brengen zooals ze dat vroeger deden. Voorzitter. Burg. en Weth. zyn van het idee uitgegaan dat men, als men weet waarvoor men betaalt, dit liever zal doen. Men zal nu de noodzakelijk heid beter Inzien, waarvoor men moet betalen. De heer Snaphaan wyst er nogmaals op hoe weinig de buitenmenschen be hoeven te betalen. Hij noemt de regeling, zooals die door Burg. en Wetb. wordt voorgesteld, zeer gezond. Rijken. Moet er nu ook weer een ambtenaar voor die belasting aangesteld worden. Dan zal er nog niet veel over schieten. Voorzitter. Neen, het is allemaal make- lijk praten, maar 't moet ook worden uitgevoerd. Rijken. De commissie op het toezicht der wegen is nog nooit bijeen geweest. Dat is toch ook geen werk. Voorzitter. Dat is aan de leden om bijeen te komen. Van Lier. Dat Is niet zoo want een der wethouders ls voorzitter en die moet de vergadering byeenroepen, Voorzitter. Ze hebben toch bet recht om een vergadering byeen te roepen. Van Amelsfoort. De Voorzitter moet ze bijeenroepen. Voorzitter. Jaren geleden heb lk al hooren zeggen dat al die commissies niets uithaalden. Werd er een vergade ring bijeengeroepen, dan kon die en dan die weer niet komen. Men moet dan ook heel wat tyd opofferen als men al die commissies goed wil by wonen. Van Lier. Ze benoemen ons wel, maar ze hebben ons niet noodig. Voorzitter. Over het wegen vraagstuk is aUijd lang van gedachten gewisseld en dat zal wel zoo blijven. Maar een lelt is en blijft het dat, als we iets willen doen en dat moeten we er geld moet komen en hier is rekening ge houden met alles, ook met de buiten mensehen. De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5