l„N00RD-BRABAND"| Gemeenteraad, I Maatschappij van Verzekering op het Leven. I Opgericht WAALWIJK. 1843; UMMER 82. WOENSDAG 26 OCTOBER 1921. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden I 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Mo JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHE KN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum f l.M. Reclames 40 cent per regel. 1 DUSSEN. (Vervolg.) 4. Verordening op liet vervolg-on derwijs. Nadat de verordening is voorgelezen merkt de lieer Leemans op dat de jon gens in het begin van October nog niet naar het herhalings-onderwijs komen. Van de Kappel. Die er iets voor voe len komen wel. Voorzitter. Men kan eens probeeren of ze komc-n. Van Krimpen. Ze komen niet in be gin October, dat bestaat niet. Van de Koppel. Het zijn toch meest jongens van 13 en 14 jaar die de cur sus bezoeken. Voorzitter. Er inoet een bepaald aantal uren worden gegeven. Van Drunen. En als ge de cursus wat laat tot in het voorjaar laat door- loopen komen ze zeker ook niet. Van Krimpen. Dan veel eerder om dat ze dan nog in hoofdzaak met bin nenwerk zijn belast. Wordt besloten eens te probeeren om te zien hoe of het zal gaan. Benoeming personeel voor liet ver- volg-onderwijs. Worden benoemd: aan school A als hoofd de heer P. Michaels en als leera ren de heer P. Michaels -en Mej. de Graaf. Aan school B: als hoofd de heer van Gooiden als leeraren de heeren van Gooi en Simonis. Aan school C: als hoofd de heer Broeders en als leeraren de heeren Broeders en Vroom. 6. ^Verordening op de heffing van schoolgeld. De Voorzitter merkt op dat, ingevol ge de nieuwe onderwijswet ook school geld geheven zal moeten worden op de openbare scholen. Door Burg. en Weth. is een reke ning opgemaakt waarin het school geld wordt geregeld en dat is berekend naar het zuiver inkomen volgens de Rijksinkomstenbelasting van het loo pend jaar en als dat niet mogelijk hl ijkt-- schatting van Burg. "èn"Wcflï. worden "aange slagen. Voorgesteld wordt voor de le klas per leerling bij een inkomen van 800 1500 50 cent per maand en 25 cent voor het vervolg-onderwijs; bij 1500 2500 75 cent per maand en 1. voor het vervolg-onderwijs; bij 2500 3000 1.en 1.25 voor het ver volgonderwijs. Wat daarboven gaat betaald 1.25 en 1.50 voor vervolg onderwijs. Als er meer leerlingen uit een gezin naar school gaan wordt voor de twee de 20 pCt. korting gegeven, voor de derde leerling wordt 40 korting ge geven enz. Van de Koppel. Is dat zonder aftrek genomen. Voorzitter. Dat is dan naar het zui vere inkomen. Van de Koppel. Als ge dan iemand hebt met, 7 a 8 kinderen en ge moet 't daar alleen voor verdienen, dan wordt het nog al erg. Wat moet iemand be talen met 4 kinderen en die een inko men heeft van 1000. Voorzitter. U dient in aanmerking te nemen dat er telkens wat afgaat. Iemand met 1000 inkomen en die 4 kinderen naar school laat gaan zal daarvoor ongeveer 1.40 per maand betalen. Van de Koppel. Dan is het geen be zwaar, laat het dan maar zoo. Ik geloof dat met deze nieuwe regeling heel wat schoolgeld minder zal binnen komen, want er zullen er nogal wat buiten vallen. Leemans. Laten ze het brood maar wat afzetten. Dat ls hier 15 cent dnmder dan ln andere plaatsen. Hier blijf alles duur. Kan het brood, zooals vroeger bet geval was, niet meer gezet worden. Voorzitter. Dat ging in oorlogstijd wel maar nu doet men daar niets aan. Nu regelt de vrije concurrentie de prijzen. Van de Koppel. De tarwe kost de bakkers 15 cent gemalen want ze kost ongeveer f 12.80 de 80 K.G. en daar bakken ze zeker 50 brooden uit, zoodat hun een brood zeker niet meer kost met alles en alles meegerekend op 24 cent. Ze hebben zeker 17 i 18 cent netto winst op een brood. Leemans. Ze verdienen net zooveel als wij maar voor de tarwe krijgen. Voorzitter. Daar is alles niets tegen te doen. Alleen kan de Boerenbond .en de arbeiders-organisatie eene Coöpera tieve Bakkerij oprichten en dan heb je se geslagen. v. Honsewijk. Ze zullen het brood hier ook wel spoedig gaan afslaan, want naar Ik hoor zal hier Sneep uit Capelle ook met brood komen. Leemans. De menschen klagen nu geweldig over het dure brood. Van de Koppel. Nu zal ik niet ont kennen dat die menschen tegenwoordig heel wat grootere onkosten hebben. Vroeger hadden ze een knecht voor den kost etr een zak-cent en na moeten ze boven de kost f 20 en soms meer betalen. Maar ze kunnen het te erg maken. Voorzitter. De organisaties hier hebben het in hnn hand om daar verandering in te brengen. Van Honsewijk. Met de coöperaties haalt het gewoonlijk niet veel uit, ze gaan allemaal over de kop. Van de Koppel. Met het vleesch is het ook zoo het geval. Op de markt zijn de prijzen sterk dalende en de slagers houden het maar op prijs hier. Door al die coöperaties of wat men maar wil, bereikt men, tenminste in dit opzicht niet zoo heel veel. Kijk maar eens naar dat bevroren vleesch dat hier Ingevoerd wordt en beslist goed ls, kost f 0.80 en hier verkoopen ze het vleesch nog voor 1.30 a f 1.40 per pond. Van Steen. Dan moeten de boeren zelf maar gaan uithallen. Voorzitter. Heeren, we zijn afgedwaald, de vaststelling van de verordening op de hefftng van schoolgeld ls aan de orde. De verordening wordt hierna vastge steld. 7. Electrlclteitsvoorziening. De Voorzitter wil in verband met daze kwestie er even op wijzen dat de firma Van Boxtel te Tilburg bij deur- waarders-exploit gesommeerd ls het net direct op te leveren. Daarop is een der firmanten hier geweest en heeft toen nog aangedrongen om 14 dagen uitstel. Hij wees er op dat ze hier veel tegen slag hadden gehad en het dikwijls is voorgekomen dat ze palen die eenmaal stonden, weer er uit moesten halen om te verplaatsen. Om al deze redenen vroeg hij met de opgelegde boete wat te schipperen. Ik heb hem daarop, aldus gaat de Voorzitter verder, geantwoord, dat ik hem daaromtrent niets kan zeggen want dat Ik daarover eerst den raad moest hooren. Dus de heeren weten nu al vast dat ze vandaag of morgen over die vraag hebben te beslissen. Ik heb gemeend zoo te moeten han delen, want het gaat niet aan om direct maar te zeggenhier, Ik heb je. Van Krimpen. Hoe zit het met die ijzeren paal daar bij mij. Er was gezegd dat er een bliksemafleider op zou ko men waarvan een gedeelte in de grond en het water zou moeten komen, maar nu heb Ik er verder niets meer vaa geboord. Van Bergen. Bij mij hebben ze er wel een pijpje aangemaakt, maar het ding komt niet in het water. Van Honsewijk. Zooveel komen er niet in het water. Voorzitter. Het is goed dat er op wordt gewezen dan kan ik ook hen op al deze zaken nog eens wijzen. Wel hebben ze beloofd alles in orde te zullen maken en de Inspecteur van de P.N.E.M. zou daar wel op letten, maar toch is het goed dat het een en ander onder de aandacht van Burg. en Weth. wordt gebracht. Van Balkom. Komt er op de Kade in Hank geen lichtpunt. Voorzitter. Zeker, de palen daarvoor zijn al uitgezet. In Hank komen 20 lichtpunten en hier 45. Van Balkom. Die paal staaf daar bij ons veel te ver de wel ln en zal zoo doende geen licht op den weg brengen. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn van het standpunt uitgegaan dat uitsluitend de publieke wegen moeten worden ver licht en niet de erven. Van Balkom. Nu is die paal veel te ver van den weg afgezet. Voorzitter. Moet daar aan de Ka een lichtpunt zijn. Van Balkom. Dat is daar heel hard noodig. Van de Koppel. Er is daar juist een bocht en hoek. Bij Jan Beertjes moet ook een paal aangebracht worden. Veel kosten ls het niet daar want met een paal en wat draad ls men klaar. Van Drunen. Komt de lamp ln de oude straat aan den ijzeren paal. Voorzitter. Ja. Van Drunen. Dan hebt ge niets aan het licht, want dan komt juist alles achter dat huis. Op den oprit heb je er dan niets aan. Voorzitter. Ik zou het voorloopig zoo laten. Later, als men alles eens heeft gezien, kan men dan altijd nog eens veranderen. Van de Koppel. Het beste is dit een volgend jaar te doen. Het net moet daa toch worden uitgebreid. Voorzitter. Dat kt het beste. Voorts hebben ze mij gezegd dat men in Hank Zaterdag licht zal krijgen. Van de Koppel. Ü;had het daar straks over toepassing van» boete. Ik ken de menschen niet, maar het komt me voor, dat ze erg langdradig zijn aangelegd. Lui, echt lui ls er gewerkt en dan erg onoordeelkundig. Dn; de palen meer malen zijn verzet moeten worden, had den ze zelf kannen, voorkomen als ze zich maar met den opzichter van de P.N.E.M. hadk'en vw taan. Dat dit alles zoo is gegaan, daaraan hebben wij geen schuld. Voorzitter. Daarover zallen we het debat sluiten. Over alles kan u eens nadenken en dan komt ge later voor de beslissing te staar-. Op het oogenblik kunnen we geen bestuit nemen. Van de Koppel, ïjlr ls geen toezicht geweest. Ik kan wel siten noemen die heelemaal niet correc zijn. Voorzitter. Zooals de heeren weten is er voor het elec'riciteitsbedrijf een kapitaal gefourneerd vaa f81.000. Om nu het bedrijf rentegevend te laten werken, moeten er ongeveer 300 aan sluitingen zijn. Burg. en Weth. hebben besloten, teneinde het publiek in de aanlsgkosten te gemoet te komen, de raad voor te stellen twee lichtpunten gratis te geven. De "kosten daarvan be dragen f29.50. Diegenen die reeds zijn aangesloten, krijgen dat bedrag terug betaald. Om dat echter te kunnen doen is geld noodig en daarom stellen we u voor het kapitaal van f81.000 op f 100.000 te brengen. Burg. en Weth, zijn, en ook de P. N. E. M„, de meening toegedaan dat op die manier veel aansluitingen zullen komen. Vanzelf spreekt het dat men die lichtpunten niet kan laten aan brengen waar men wil, b.v. een voor aan het huis en een achter in de schuur, dat gaat niet, de P.IJhE.M. bepaalt waar de iichtpunten worden aangebracht. Als er 400 aansluitingen ztjn, dan kan het bedrijf rendeerend werken. Van de Koppel. Ie Sleeuwijk hebben ze ook besloten zoo te doen, maar van de week was Ik op' den Hil en toen zei er Iemand dat hij b wel liet aanleggen omdat het niets kost, maar dat hij het nooit zou gebruiken, want de petroleum kost maar 12 cent de kan. Voorzitter. Ik geloof niet dat er zulke personen veel zullen gevonden worden. Het is naast een groot gemak ook zeer proper. Van de Koppel. Als dat f 12.000 moet kosten, ik weet het niet. Zeg dat er 300 aansluiten en 200 gebruiken het maar, wat dan. Van Drunen. Er zijn er nog veel die het niet in huis willen hebben. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn over tuigd dat de democratie eischt dat ook de werkman het licht moet kunnen ge bruiken en het grootste bezwaar voor hem is het laten aanleggen. Bovendien een groote afname beteekent een finan- tleel voordeel voor de gemeente. Men moet niet uit het oog verliezen dat de gemeente voor afname van een zeker aantal K.-W. garant is gebleven en als dat niet wordt afgenomen beeft de ge meente er schade bij. Wordt meer afge nomen, dan kan de prijs lager worden gesteld en het bedrijf bovendien nog rendeerend zijn. Dat er ecsige jaren overheen gaan alvorens winst wordt gemaakt, wist men van te voren. Van Krimpen. Als ze hef plan niet hebben om te gebruiken, dan moeten ze het ook niet laten aanleggen, dan moeten die kosten niet gemaakt behoe ven te worden. Middelkoop. Ik kan me heel goed met het voorstel van Burg. en Weth. ver eenigen, want het ls een goed middel om het bedrijf rendeerend te maken. Voorzitter. Als er 400 aansluitingen worden aangegeven, wanneer men van deze gelegenheid kan proftteeren. Voorzitter. Ja, dat kunnen de heeren zeker wel aan Burg. en Weth. overlaten. Die zullen dan alles met de P.N.E.M. wel regelen. Van de Koppel. Iemand die 4 a 5 huizen heeft, kan die ook van deze gelegenheid profiteered Voorzitter. Zeker, want diegenen die die hulzen bewonen kunnen er gebruik van maken en aanvragen. Van de Koppel. Dat is een mooi werk. Middelkoop. Men moet zooveel moge lijk ledereen ln de gelegenheid stellen. Hierna wordt bet voorstel met atge- mêene stemmen aangenomen. Voorzitter, Nu het bedrijf weldra in werking zal worden gesteld wa9 het misschien wel wenscbelijk om eene Com missie van Toezicht te benoemen met een wethouder als voorzitter. Deze Com missie kan zich dan speciaal toeleggen op alles wat het bedrijf betreft en wat tot heden nog door de P.N.E.M. is gedaan. Men zou daar 3 of 5 leden voor kannen benoemen. Van zoo'n Commissie kan heel wat activiteit uitgaan. Er zijn ook monteurs door de P.N.E.M. aan gewezen, dat zijn voor de polder Hei mans en voor het Dorp van Breemen. Van dc Koppel. Zijn dat menschen met ondervinding. Voorzitter. De P.N.E.M. heeft ze aan gesteld. Eerst zou ze een opzichter hebben aangesteld voor de verschillende gemeenten, maar daar schijnen ze op te zijn teruggekomen. Wordt besloten met het benoemen van een commissie nog eens te wachten. 8. Verordening art. 33 Borgtochten- wet. De Voorzitter merkt op dat nu het distributiebedrijf ls opgeheven, ook deze borgtocht dient te vervallen. Met algemeene stemmen wordt be sloten art. 33, de verordening betref fende de Borgtochtenwet te wijzigen. Bij de rondvraag vestigt de heer Mid delkoop er de aandacht op, dat in de waterloop een hoop eenden zitten die het kroos omwerken wat dc modder allemaal doet boven komen. Zelfs ziet men er varkens ia loopen. Aangezien dat voor drinkwater door de bewoners moet worden gebruikt, acht spr. het wenscbelijk dat de eigenaars van die eenden en varkens eens worden gewezen op dit euvel. Van Honsewijk, Dat ls een groot euvel. Ze werken de sloot heelemaal dicht. Middelkoop. Het beste zou ciju om die menschen eens aan te schrijven. Voorzitter. Ik kan den veldwachter er ook eens even heen zenden om het aan f® zeggeo- Bij mij in de buurt hebben ze alles afgemaakt. Vaa der Plu^m. Er mag ook wel eens toezicht worden gehouden op 't schoon maken van de sloten- In de scheisloot heb ik het nog gezion. Ze loopen er maar eens langs en kiaar is het. Voorzitter. Een der aannemers ls ziek geworden en heeft toen om 14 dagen uitstel gevraagd. Dat zijn dingen waar aan niets is te doen. Overigens zal er toch nog toezicht, al is het voor de laatste maal, op worden gehouden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. VRIJHOEVE-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 19 October dei avonds tem half acht uur. Voorzitter EdelAchtb. heer Valter. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig met kennisgeving de heer Stam, De notnlen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde Verzekerd Kapitaal 25.586.757.— m Reserve 3.I13.7o7.— zijn, dan zijn we klaar en als het dan rendeerend is kan men vanzelf andere gedeelten van de gemeente ook bij het net trekken, zooals b.v. de Peereboom. Als het bedrijf rendabel is, wordt het uitgebreid, anders niet. Als er verlies is gaat dat niet zoo gemakkelijk. Middelkoop. Er zal zeker een tijd 1. Ingekomen stukken, a. Schiyven van de Burgemeester van 's-Bosch, waarin hy mededeeling dat dat de kenringswaren-wet in werking ia getre den en dat het district, waaronder ook de gemeente Vrijhoeve—Capelle behoort, 381221 zielen telt. Voorzitter. Op de begrooting, die ons tegelijk is toegezonden, hebben wy eenige aanmerkingen gemaakt. Er staat n.l. een post op voor vacantie-toeslsg. Het komt ons voor om, daar wij hier aan zoo iets niet doen, ook asn personeel dat elders werkt, aan dergelyke zaken geen geld geven. Voorts hebben we aanmerking gemaakt op de post van t 225 voor een rywielaanden directeur. Dat kwam ons nog al hoog voor evenals een post van f 700 voor aanschaf fing van boeken. Daarover hebben wy eenige toelichting gevraagd. Van het gemeentebestuur vsn Loon-ap- Zand is een schrijven ontvangen waarin het toestemming geeft om enkele palen te plaatsen teneinde bewoners van deze ge meente in de gelegenheid te stellen stroom te betrekk&u van het G. E. B. te Capelle. Aangezien men een contract met de ge meente Loon-op-Zand heeft aangegaan om geen andere personen of wat ook concessie te verleenen voor levering van licht, moeit dit worden gevraagd. De gemeente Capelle mag na stroom leveren, m*ar moet zich houden aan eenige gestelde voorwaaiden. Veimoedelyk zal er een ondergrondsche leiding komen omdat deze veel beter is en momenteel zelfs nog goedkooper. Oerlemans. Das Capelle mag niet andeis leveren dan met toestemming van Borg. en Weth. van Vtyhoeve-Capelle. Voorzitter. Juist dat hebben wy gedaan om te zorgen om bniten alle moeilijkheden te bljjven. Schrijven van den Minister waarby me dedeeling wordt gedaan dat de invoering van de vleeschkeuring-wet niet met Novem ber doch eerst met Jannati zal plaats heb ben. Voor die tyd moet de verordening worden vastgesteld. Schryven van het gemeentebestuur van Cuyk a/d. Maas, houdende het verzoek om een door haar aan den Minister geionden adres adhaesie te willen betuigen. In het adres wordt er den Minister op- gewezen dat de vleeschkenringswet de be; volking op het platte land veel last en de gemeentebesturen groote lasten oplegt. Adressanten vragen met de invoering van deze wet nog zoolang te wachten totdat zoowel in de landbouw als indnstrie-bedry- ven, eene betere tijd is aangebroken. 2. Vaststelling rekening distributie- bedtyf over 1920. Voorzitter. Het nadeelig saldo is f 877.8? Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Opheffing gemeen telyk distributie- bedryf. Voorzitter. Door omstandighedeu is dit bedryf al opgeheven maar officieel moet het ook worden opgeheven. Aldus wordt besloten. 4. Voorloopige vaststelling gemeente- reken.ng 1920. De rekening sluit met een nadaelig saldo van f 752.32s. Ros. De commissie heeft de rekening met alle bescheiden nagezien en gecontro leerd en netjes in orde bevonden en stelt mitsdien voor de rekening voorloopig vast te stellen ak door Borg. en Weth. is aan geboden. Daaitoe wordt besloten. fi. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1922. Wordt in handen gesteld van een Com missie waarvoor worden benoemd de heeren Oerlemans, Knijpers en Kievit. 6. Vaststelling eener verordening tot regeling van het vervolg-onderwyi. Na voorlezing wordt deze verordening conform het voorstel van Bnrg. en Weth. vastgesteld. 7. Benoeming van personeel by het vervolg-onderwys cnrsns 19211922. Wordt benoemd tot hoofd de heer De Bruyn en tot leeraars de heer De BrHin en Mej. Timmermans. 8. Vaststelling verordeningen regelende de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwys en voor het vervolg-onderwijs. Voorzitter. Zooals de heeren nit het schema zullen hebben geiien wordt de heffing progressief geheven. Oerlemans. Dit is een zeer belangryke zaak en aangezien er niet zooveel haast mede is, zon ik het concept eerst nog eens liever inzien. Voorzitter. De verordening moet in Januari in werking treden en dan moet er de Kon. Gocdkenring nog op worden ver leend. Oerlemans. Dat kan toch wel. Hierna wordt besloten het concept bij de leden te doen circnleeren, 9. Behandeling c ronlaire met de concept verordeningen regelende de uitvoering van de Vleesch kenringiwet. De Voorzitter wijst op het schryven van den Minister waarby deze er op wyst dat deze veroideniog eerst met 1 Januari in werking behoeft te treden. Vervolgens, deelt hy nog mede dat in verband met deze aangelegenheid te Waal- wyk een vergadering heeft plaats gehad van burgemeesters, waarby ook tegenwoordig de hoofdinspecteur, de heer Quaadvlieg, Het IIE ECHO VAN HET 7.I I0EV.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5