Tweede Blad. FirmaGrVERKADE, Firma G. VERKADE, Firma G. VERKA0E, Gemeenteraad, Heeren Borstrokken en Broeken Satinet- Zattella en laken-onderrokken, 101 breed Qraslinnen voor Lakens 85 cent. Zware g^moitoneerde f 1.85 eu f 1.95. groote sorteering. NUMMER 83 ZATERDAG 29 OCT. 1921. 441 Jaargan 2/, WASPIK. (Vervolg.) Bij de post subsidie WitGele Kruis wifst de heer Rijken er op. dat, als het Wit—Gele Kruis van de gemeente sub sidie krijgt voor tuberculosebestr^ding ook het Rijk daarvoor subsidie geeft. Daarom geelt hij in overweging de uit getrokken post te splitsen. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter merkt voorts op dat het Groene Kruis een vorig jaar f 100 subsidie heeft gehad Omdat het hem bekend was dat deze vereeniging van wijlen mej. de Roon eea legaat; heeft ontvangen groot f 8000, waarvan ze jaarlijks de rente geniet, heeft hij aan Ds. Jonkers laten vragen of subsidie nog noodig was. Deze heeft gezegd dat eene bijdrage van de gemeente nog zeer wenschelijk is» aang zien wijlen mej. de Roon de voorwaarde heeft gesteld dat een wijkverpleegster moet worden aangesteld. De Voorzitter zegt vervolgens nog te kunnen mededeclen, d - de vereeni ging aan contributie 1123 ö7'/a ontvangt. Geeft de gemeente dan 1100 subsidie dan Is dat in verhouding heel ruim. Wordt met algemeene stemmen be sloten f 100 subsidie te verleenen. Bij de post onderwijs merkt de voor- zttter op dat de kosten van het onder wijs naar schatting f 4000 hooger zijn dan voorgaande jaren. Van het Hoofdbestuur der Hanze is een adres ingekomen om de subsidie, die wordt gegeven voor den Hrndels- cursus te willen verhoogen en te bren gen op f750 per jaar. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor niet op het verzoek in te gaan. Rijken. U zal misschien er wel een beetje vreemd van staan opkijken als >k als Voorzitter van de plaatselijke afd«o- ling der H ozs bom zeggen dat ik t 300 ook ruim voldoende actit en ou: gaarne op het voosstel van net hoofd bestuur zou ingaan. Ze krijgen er sub sidie voor van het Rijk en de P oviacte en als men de cijfers bijeen ziet en met. gaat dan nog eeus na w U kiem bee j werk er voor wordt verricht, nou d.n zeg ik dat f 300 ruim voldoende is. Het Rijk geeft ook een veel te groo; bsdrag voor hetgeen er voor wordt ge daan. Mat algemeens stemme» wordt be sloten niet op het verzoek der Haaze in te gaan. Bij de post subsidie harmonie merkt de Voorzitter op dat ter elfder ure van het bestuur der harmonie antwoord is ingekomen op een verzoek om een be grooting te willen Indienen. Was het antwoord niet Ingekomen, aldus spreker, dan had ik voorgesteld om geen subsidie te verleenen. Als men beleefd eenig schrijven vraagt, moet men ook zoo beleefd zijn, daarop eenig antwoord te zenden. Wordt besloten f 250 subsidie aan de harmonie te verleenen. Rijken. Ik hoor ook dat er een post op de begrooting is gebracht voor onderhoud van de markt. Kan die zich zelf niet bedruipen? Publieke vermake lijkheden moeten belasting betalen en die komen toch ook om een boterham te verdienen. Ik zou daarom gaarne zien dat de kramen die op de markt komen en de middenstanders nog groote concurrentie aandoen, ook staangeld moeten betalen. De middenstanders hebben zooveel belasting te betalen, dus kunnen die kramers net zoo goed wat betalen. Voorzitter. Dan zou de verordening moeten worden gewijzigd. Rijken. Wordt het niet gedaan, dan zal den raad binnenkort wel een adres van De Hanze bereiken. Die menscheu halen op 't oogenblik heel wat geld uit de gemeente en waarom zouden die dan niet even goed eenlge belasting moeten betalen. Het gaat toch niet aan de middenstanders te laten betalen in de marktkoslen. Voorzitter. Burg. en Weth. zullen de zaak eens bespreken en later met een voorstel dienaangaande komen. Nollen. Io Made betalen ze geloof Ik 20 cent per M2. Rijken. Dat behoort ook zoo. Voorzitter. Ik zal er notitie van nemen. Ik voel er toch ook wel iets voor. Rijken. De boeren blijven vrij. Die behoeven geen staangeld voor hun beesten te geven. Voorzitter. Zoo zijn er premies ge geven om maar te veikrijgen dat de beesten niet al te vlug van de markt zonden worden gevoerd. Toen verliet echter alles, zoo gauw de premies wa ren uitgegeven, de Markt en nu geen premies meer wotden gegeven, blijven ze IS veel langer. Pruijssers. De markt zou er nooit zij* gekomen als geen premie was gegeven en de plaatsen niet vrij wareo. Rijken. Voor de beesten blijven die nog vrij. Dat is een handel die niet in een winkel kan worden uitgevoerd. Vloemans. Er is niets tegen dat staan geld wordt geheven voor de kramers, Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. want die msnschen gaan met eea hoop geld telkens uit de gemeente verdwijnen. Voorzitter. Dan zullen we in eet volgende vergadering met voorstellen komen. Hierna wo«dt de begrooting vastge steld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 181.30153'/* Voorzitter. Dan kan ik de heeren nog mededeelen, dat van den caroussel- houder A. Fale, die met kermis hier heeft gestaan en voor staangeld f 100 heeft moeten betalen een schrijven is ontvangen, waarin hij bericht dat hij gedurende de kermis slechts f 179.37 heeft ontvangen en zijne uitgaven f 443.25 zijn geweest, zoodat hij een verlies heeft geleden van f 263.88. Aangezien zijn finantieeien toestand zulk een verlies niet toelaat, vraagt hij om geheele of gedeeltelijke kwijtschel ding van het staangeld. Burg en Weth. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 7. Vaststelling verordening heffing schoolgeld. De Voorzitter zegt dat, met het oog op de nieuwe onderwijswet, de ver ordening moet worden gewijzigd. Burg. en Weth. stellen voor de verordening zooals ze is aangeboden, vast te stellen. Progessief moet ze zijn. Iemand die is aangestaan op een in komen vart 'f 1800, moer voor het eerst schoolgaande kind f 9.60 per jaar be talen, voor het 2e f7.68. het 3e f5.76, het 4e f3.84, het 5e f 1.92. Meerdere kinderen zijn geheel vrijgesteld. Nollen. Dan wordt het toch minder dan nu, want nu betaal ik ongeveer f 70 per jaar. Voorzitter. Dat zal nu dan zoowat f30 worden. Zonder op- of aanmerking wordt de verordening hierna vastgesteld 8. Vaststelling percentage Hoofd. Omslag voor het belastingjaar 1922/23 De Voorzitter wijst er op dat volgens eene berekening de Hoofd. Omslag nog maar een jaar of twee of drie zal be hoeven te worden geheven en dat dan kan worden volstaan met de heffing van de 100 opcenten. Hij stelt voor het percentage nu te bepalen op 3'/* pCt Schrijven van het R. K. Kerkbestuur van den H. Bartholomeus, houdende het verzoek haar het schoolgebouw te willen overdragen. Naar aanleiding van dit schrijven merkt de Voorzitter op dat van beide zijden de schatters zijn benoemd. Voorzitter. Aangezien Burg. en Weth. nog niet weten wat in het belang van de gemeente is, stellen ze voor in deze nog geen beslissing te nemen. Het be sluit is al genomen om de school in bruikleen af te staan. Wordt aldus besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat van Ged. Staten bericht is gekomen dat ze de beslissing van het raadsbesluit tot verkoop van het huis van wijlen mej. De Roon hebben ver daagd. Ook kan hij de raad nog mededeeling doen dat ingevolge den werisch van den raad, de lampen zijn verzet, ook, die bij Nouwens in Waspik-Boven. Verder deelt hij nog mede dat de haven-beschoeiïng niet over een lengte van 150 M., maar van 120 M is ver beterd. Rijken. Nu staart er twee palen naast elkaar. Een er van had men bij Brouwers moeten plaatsen. Voorzitter. Dan zal ik dit nog met den monteur bespreken. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om de Paralelweg, die in werkelijk heid in zeer slechte conditie verkeer in beteren toestand te brengen. Herstellen haalt niet meer uit en daarom moet geheele verbetering plaats hebben. De weg geheel verbeteren gaat niet om in eens te doen, wel zou het gaan nu de helft te vernieuwen met kleine keien zooais men die in de omliggende ge meenten ook ziet. Dan zou alles uit de gewone middelen kunnen gebeuren, want voor den post onderhoud wegen is f 3500 uitgetrokken en f 2000 is er nog van de vorige begrooting over gebleven. De kleine keien kosten f60.80 per M2 Klinkers kosten heel wat meer. Volgens Burg. en Weth. is het 't beste, den weg zoo gedeeltelijk te vernieuwen. Maar nu moet, volgens deskundigen, de helft van de boomen er uit, dus om de andere moet er een weg. Voor den weg schijnt zulks noodig te zijn. Ook schijnen de boomen, als ze zoo dicht op elkaar staan, niet meer te groeien. Rijken. Andere deskundigen zeggen dat ze wel driemaal zoo dik kunnen worden zooals ze nu staan. Voorzitter In Tilburg, een stad waar ze voor het natuurschoon ook wel wat zullen doen, zijn ze op de Spoorlaan ook om de andere gerooid. Vroeger was ik ook het idee toegedaan dat het niet mooi zou zijn als er boomen tus- schen uit zouden genomen worden, maar nu ik het in Tilburg heb gezien, is mijn meening veranderd. Binnen eenige maanden ziet men het niet meer. Nollen. Brengen ze nu veel geld op? Voorzitter. Dat niet, ik geloof ten minste dat de prijzen heel wat zijn omlaag gegaan. Rubbens. Tilburg zal ook wel alles doen om alles zoo sierlijk mogelijk te maken. Een feit is het toch ook dat hier de toppen elkaar raken. Pruijssers. Dat is juist mooi als ge de lucht niet meer kunt zien. Ik denk dat ze in Waalwijk nog wel dichter staan. Vloemans. Hadden we ze toen ver kocht, dan hadden we nog een cent cunnen verdienen. Voorzitter. De firma, met wie over het maken van den weg is gesproken, zegt dat de grond hier goed is. Teunen. Lapwerk is niets waard, neens afwerken zal het beste zijn. Er zullen niet veel goede steenen meer uitkomen. Ruijtenberg. Ik ben er tegen. Eerst moet de haven verbeterd worden. Dat hangt iu al zoo lang. Voorzitter. U moet nu zoo kwaad niet worden. Straks, als we daar over spreken, zal ik U bewijzen dat aan de Haven onmogelijk eerder iets kon wor den gedaan. Heeft men iets te zeggen, of is men het niet met elkaar eens, dan kan men dat nog wel in beleefden vorm doen. Ruijtenberg. Er wordt ook maar geen begin gemaakt. Voorzitter, ik zal U straks zeggen waarom men noggegn begin kon maken. Wordt besloten den Paralelweg te gaan verbeteren. Voorzitter. Nu zal ik zeggen waarom nog geen uitvoering is gegeven aan het raadsbesluit om de Haven uit te bagge ren. Eerst moest de havenbeschoeiïng worden klaar gemaakt. Vooraleer kon men toch niet laten baggeren en nu dit gereed is gekomen, zitten we in de bietentijd. Nu is het druk met bieten en pulp en zou het onmogelijk gaan om te laten baggeren. Beter is het te wachten tot het winter is, wellicht dat de werkloozen er dan mede zijn gebaat. Als de waterstand het toelaat, kan dan net zoo goed als nu worden gebaggerd. De Haven wordt juist in October en November het meest gebruikt, dan laten de boeren pulp aankomen en de bieten worden dan vervoerd. Dan komt er ook nog eens een enkel schip steenkolen aan. Zesduizend gulden is er voor ge leend en die zullen er ook aan verbruikt worden, maar men moet er aan laten Markt en Grootestraat - WAALWIJK. werken als het kan en als het wat helpt. Op het oogenblik zouden de boeren er veel te veel last van hebben. Vloemans. En voor de schippers zou het ook veel te lastig zijn. Pruijssers. Men is er twee maanden te laat mee begonnen. Nu is er geen kans voor om er iets aan te doen. Voorzitter. In een van de Singels in Breda had ik een baggermachine zien liggen en heb toen eens geïnformeerd of wij daar ook geen gebruik van zou den kunnen maken. Dat ging echter niet, want het behoort aan de gemeente Breda en kunnen het niet ter onzer beschik king krijgen. In Sliedrecht hebben wij ook een firma aangeschreven, doch daar krijgen we niet eens antwoord op. Rijken. Het best is om achteraan te laten beginnen, niet vooraan, dat is niet goed naar ik van een deskundige heb hooren beweren. De heer Pruijssers wijst er op dat het Vaartje ook wel eens mag schoon gemaakt worden. Doordat niet ge schouwd is, blijft het slik allemaal hangen. Rubbens. Daarover moet eens eene bespreking worden gehouden. Pruijssers. Als daar ieder jaar het vuil wordt weggehaald, dan spoelt het slijk wel weg en heeft men er nooit last van. Rijken. Vroeger werd het ieder jaar gezuiverd. Voorzitter. Na de bietentijd zullen we direct met het baggeren laten be ginnen als dat mogelijk is. Ruijtenberg In de winter kan het ook goed. Voorzitter. En dan is het nog goed ter bestrijding van de werkeloosheid De Hond. Er is nu geen volk voor te vinden ook. Rijken. Ik zou het Burg. en Weth. maar in handen geven. Rubbens. Dat alles in handen geven van Burg. en Weth. is anders ook zoo wat. Die hebben dan alles maar gedaan. Rijken. Daar is U nu wethouder voor. Als raadslid krijg je ook wel eens wat te hooren. U hebt het vertrouwen van den raad. Niemand het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 8. Reclames Hoofd. Omslag. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 22 Oct. 1921 des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. beer Mooas. Ongeveer 6.10 uar opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer de Bruiln. De notulen der vorige vergadering worden behoudens eene kleine opmer king onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van het coml ter behar tiging van de belangen van het over heidspersoneel. b- Schrijven van de bewoners van de IJzersteeg, houdende het verzoek om verharding van den weg en aanbrengen van licht' Wordt ter fine van advies in handen gesteld van Burg. en Weth. c. Schrijven van Ged Staten waarin ze adviseeren ons schrijven, waarin ge vraagd is om den Provincialen weg vanaf Waspik over te nemen, in te trekken. Ged. Staten wijzen er op dat het wegennet dat bij de Provincie In onder houd is, reeds zoo groot is, dat onmo gelijk nog meerdere wegen tot haar last kunnen worden genomen. Ged. Skaten wijzen er bovendien op dat de weg voo het grootste deel de bebouwde kom door kruist en het dus volkomen een plaatselijk belang is en daarom geen vrijheid kunnet vinden de Prov. Staten voor te steller om den weg over te nemen. Voorzitter. Zooals de heeren hebber geboord zijn Ged. Staten voornemen» om de Prov. Staten voor te stellen de weg niet over te nemen en zooals w' allemaal goed weten, worden deze advie zen bijna zonder uitsondering, opgevolgd. Ik zou daarom willen voorstellen he verzoek maar in te trekken teaelcd: noodelooze moeite te voorkomen. D. Lankhuiisen. Er is geen gedachte van dat de Prov. Staten anders beslissen in zulke zaken ah Ged. Staten voor stellen. Ik kan me daarom goed met het voorstel van den Voorzitter ver eenigen. Van Dongen-Torman. Kan de gemeen te ook deugdelijke gronden aanvoeren waarop ze dit verzoek doet. Voorzitter. Het had bij wijze van gunst gedaan moeten worden. A. j. Lankhuijzen. Vroeger is het, als ik me niet vergis, Provinciale weg ge weest. Wordt met algemeene stemmen be sloten het verzoek in te trekken. d. Schrijven van Mej. H. Schoenma kers, houdende het verzoek haar pen sioen te willen verhoogen. Wordt, ter fine van advies, in handen gesteld van Burg. en Weth. Schrijven van den heer Jos. Letjtens, houdende het verzoek hem vrijstelling te willen verleenen van de boete hem opgelegd wegens te late oplevering Voorzitter. De boete beloopt f 2500. Ik stel voor ook dit schrijven in handen van Burg. en Weth. te stellen dan kannen deze de Commissie eerst eens over deze aangelegenheid hooren. Van Dongen-Torman. Hoeveel is hij te laat geweest. Voorzitter. 15 Sept. had het werk opgeleverd moeten zijn. De boete be draagt f100 per dag. Met algemeene stemmen wordt daat- toe besloten. 2. Ontwerp-besluit inzake verruiming van bet gemeentelijk belastinggebied. De Voorzitter merkt op dat tengevolge van de nieuwe wet de gemeente voortaan niet meer op eigen houtje Hoofd. Omslag kan heffen. Daarvoor is in de plaats gekomen het heffen van opcenten op de Rijkslnkom ten- en personeele belasting en is er dan nog meer noodig, dan kan nog ee Hoofd.-Omslag worden geheven. De finantieele toestand van deze ge meente is zoo, dat 100 opcenten op dn Vermogensbelasting en 100 opcecten op de Inkomstenbelasting moeten worden geheven. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Speciale aanbieding Burg. en Werh. m -caen niet te mogen voorstellen om opcenten te gaan heffen op de personeele belasting, aangezien die druk al erg genoeg is en daa da onbillijkheid nog meer zou worden doot- gedreven. Met het heftm van 100 ea 100 opcenten zal men niet genoeg ont- angen en daarom gelooven Burg. ea Weth. dat het 't beste is nog een Hoofd. Omslag te heffen van f1400. Van Dongen-Torman. Do grondbelas- ieg, valt die er buiten. Voorzitter. Neen, die is 40 en 10 en kan men verdubbelen. Als het noodig is zouden wij het moeten doen, maar deze belasting drukt ook al en is niet bevordelijk voor landbouw en industrieeie ondernemingen. Maar moeten er centen zijn, ja, dan is er niets aan te doen. Bij de vaststelling op de verordening voor den Hoofd. Omslag, zegt de Voot- zltter, wordt voo gesteld de aftrek voor gehuwden op f 600 te bepalen en voor ongehuwden f 300. Voorts zal voor het eerste kind f 20, voor het tweede f 40, voor het derde f 60, voor het vierde f 80, zoo tot een max<mum van f 500. Voor hen die personen te hunner laste hebben die ziels- of lichaamsgebreken hebben, zal f 50 worden afgetrokken. Het te hcfien percentage zal niet hooger zijn dan 5. Van Alphen. Ik had gaarne gezien dat voor noodzakelijk levensonderhoud wat meer werd afgetrokken en met kinder aftrek zou ik pas bij het derde kind beginnen en daarbij wat ruimere aftrek nemen. Ik zou b.v. voor het derde kind een aftrek van f 100 nemen. De Voorzitter merkt op dat het voor stel van Burg. en Weth is gebasseerd op eene berekening van altes. Gaat men t noodzakelijk levensonderhoud hooger dan f 600 stellen en voor het derde kind f 100 aftrekken, dan zou uit deze ge meente slechts eea ttende deel alle belas;ing moeten betalen en hij g< looft niet dat dit de bedoeling kan zijn. Men moet wel weten dat bij dit voorstel iemand met een inkomen van f 1200 en die vier kinderen heeft, nog buhen de belasting valt. Het komt mij voor, zegt de Vooizltter, dat het voor een plattelandsgemeente zoo heel goed kan. Het is alles heel mooi en men kan alles wel opzetten, maar dan moet men er de gevolgen ook van durven dragen. Het gaat m.i. niet aan slechts enkele menschen alles te laten betalen. Men moet alles eens bekijken. Van Alphen. Ik veronderstel dat ze 1200 ook h*rd noodig zullen bebbru; daar zullen ze niet vet van worden. Ik zou hen ten goede willen komen die veel kinderen hebben. Aangezien geen der leden meer hier over het woord wenscht te voeren brengt de Voorzitter het voorstel in omvraag dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vaststelling verordening tot helfiag van schoolgeld. De Voorzitter merkt op dat door de nieuwe Onderwijswet, zoowel van de openbare als bijzondere school, school geld door de gemeente moet worden geheven. De scholen moeten allemaal ook door de gemeente worden betaald. Zoo is de bijzondere school voor meisjes geschat op f 16.175, de R. K B»z. Jongensschool op het Veer op 32.529, de R. K. Bijz. Meisjesschool op het Veer op f 32.765, de Bijzondere School van de Ned. Herv. Gemeente op het Dorp op f 8023 en die op het Vee* op (29 486, dus totaal f118.978 moet voor het overnemen dier scholen worden betaald. Daar komt dan nog bij dat nog een school voor M.U.L O. zal moeten worden gebouwd en dat de school op het Heerepletn nog moet worden ver anderd. Verder moet ook nog voor vuur en licht worden zorggedragen Nu mag het schoolgeld niet hooger worden geheven dan de gemiddelde kosten per leerling. Het spreekt van zelf dat dit nu nog heel moeihtk is te zeggen en alles nog maar zooveel mogelijk moet worden geschat. Men tast nu nog in het duister, zoodat hef zeker is dat een volgend jaar de verordening toch zal moeten worden herzien. Burg. en Weth. stellen voor de school gelden aldus te heffen Bij een Inkomen van f600f 1000 7 cent per week, bij een Inkomen van f 1000—1 1400 9 cent per week, bij een inkomen van i 1400f 1800 11 cent per week, bij een Inkomen van f1800— i 2200 13 cent per week, bij een Inkomen van 1 2200f 3000 15 cent en zoo ver volgens. Bij het M.U L.O. wordt het tarief verdubbeld. De verordening moet progressief worden geheven. A. Lankhuijzen. Is dat ales wat De Echo van het Zuiden. 1

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5