Firma 8. VERKADE, WINfËRJAS Firma G. VERKADE, Heeren Borstrokken en Broeken Nieuws uit Heusden. f 65,— f75 Zware gemoltoneerde fl.85 en fl.95. Kunst en Letteren. Ingezonden Stukken. Markt en Grootestfaat. - WAALWIJK. □aar maat. PRIMA STOF EN AFWERKINQ. uit haar eerste huwelijk. Zaterdagmiddag hadden ze de dienstbode weggezonden om den Zondag in eigen kring door te brengen. Maandagmiddag keerde de meid terug en bemerkte, dat de politie in huis was. Een broer van den ingenieur had Maandagmorgen een brief van den thans overledene ontvangen en waar schuwde naar aanléiding daarvan on middellijk de plaatselijke politie. De politie bracht een bezoek aan het huis. Geen teeken van leven werd er waar genomen. De ochtendbladen lagen nog op de vloermat in de gang. De politie deed daarna 'n onderzoek in de slaap kamers. In de eerste de beste kamer, waar ze binnentrad, vond ze de lijken van den ingenieur en diens vrouw in bed liggen. De houding, waarin ze lagen deed geen vermoedens rijzen, dat er geweld was gebruikt. Het lijk van de dochter lag in een andere kamer, even eens in nachtgewaad gekleed, in bed. Ook hier geen teekenen van geweldple ging. In een derde kamer lag-de zoon van de ingenieursvrouw, geheel gekleed dood op een bed uitgestrekt. De inge nieur en zijn vrouw lagen in bed met een zakdoek om hun hoofden gebonden en wel van onder de kin tot boven den schedel. Het onderzoek werd voortgezet in de keuken, waar men een aantal leege Champagneflesschen vond. De flesschen maakten den indruk van eerst kort geleden geledigd te zijn. Onder een voorwendsel wist een 22-jarige Rijkstelegrafist in 't hulppost kantoor in de Plantage Middenlaan te Amsterdam te komen. Terwijl de chef even ging telefoneeren, maakte de tele grafist zich meester van het geldtrom- meltje. Er bleek f5507.12 „in te zitten. Na eenige uitgaven te hebben gedaan, begaf hij zich naar twee vrouwen in de Oude Kennissteeg. Daar strooide hij met het geld. Terwijl hij zich in het perceel bevond, kwam er ook een 21-jarig jongmensch, wien de telegrafist vertelde, dat hij in de Plantage een trommeltje met geld had weggenomen en wien hij verzocht bankbiljetten van f 1000, één van f300 en één van f 100 te wisselen en met wien hij afsprak, dat hij de helft van de opbrengst als belooning zou krijgen. Het jongmensch ging met het geld op stap* Inmiddels was de politie gewaar schuwd die dadelijk vermoeden had op den telegrafist en er in slaagde hem nog denzelfden avond in de Oude Kennissteeg te arresteeren, nog in he bezit van f 1674.97. Tegen den telegrafist eischte het O.M bij de Amsterdamsche Rechtbank thans 2 jaar gevangenisstraf. Vervolgens had zich te verantwoorden de 21-jarige loodgieter, die de f4400 aan gestolen bankbiljetten zou wisselen Hij zou de helft van de opbrengst nam alvast f 600 ten ge- krijgen, maar schenke aan. Eisch1 vangenisstraf. Als derde jaar en 6 maanden ge beklaagde stond nog terecht een koopman, die van de vier bankbiljetten van f 1000 hem ter wisse ling gegeven, zich f 2100 had toege ëigend. Deze beklaagde zeide, dat hi iederen avond van acht tot één uur aan de Warmoesstraat tegenover de Wijde Kerksteeg stond om geld, af komstig van beroovingen of dergelijke misdrijven, te wisselen voor bankpapier van andere nummers of in kleinere nummers. Ditmaal had beklaagde he echter niet gedaan. Het O.M. eischte tegen hem 2 jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger were deze beklaagde onmiddellijk in vrijheid gesteld. Hierna' had zich te verantwoorden een bankwerker beklaagd van uit winstbejag vervoeren van f 1900 aan gestolen bank biljetten en van 't ten geschenke aan nemen van f 400 als belooning, om he geld gewisseld te krijgen. Tegen dezen reeds meermalen veroordeelden beklaag de werd 2 jaar gevangenisstraf ge vorderd. Nws. De bevolking van Parijs heef( Allerheiligen op plechtige wilze gevierd Schier niemand Is thuisgebleven ee op de kerkhoven was het buitengewoon druk. De meeste graven waren bedolven onder bloemstukken. Alle Partjzenaars hadden trouwens ditmaal naar twee graven minstens bloemen te brengen en wsl In de eerste plaats naar het graf, waar dierbare afgestorvenen een laatste rustplaats vonden en in de tweede plaats naar het graf van den onbekenden sol daat, die rust onder den boog van de Are de Trlomphe. Den heelen dag defileerde een groote menigte langs deze tombe om er een krans of een bos losse bloemen neer te leggen. Men zag groote kransen naast zeer eenvoudige loemstukken liggenwel een bewijs, at heel Parijs, armen zoowel als r^ken, deelgenomen hebben aan de huldiging van Frankrijk's onbekenden poilu. Dat het op de kerkhoven van Parijs druk geweest is. blijkt uit de volgende cijfers, vermeldende het aantal bezoekers, dat de verschillende kerkhoven bezocht leeft Père-Lachaise 86.750Montmartre 6.806Montparnasse 52.405 Salnt- Ouen (het nieuwe kerkhof) 50.483Saint- Ouen (het oude) 5720; Ivry-Parlslen 46.480Ivry-ancien 40.400Pantin- Parisien 108.517; Ciichy-Batignolles 2.526; Bercy 3153; Greneile 1730; Vaugirard 2042 Passy 4630Auteuil 820Chapelle (extra muros), 9020 Salnt-Pierre-de-Montmartre 1560; Vil- lette 1670Charonne 678Montmartre- Saint-Vincent 1450; Bagneux-Parislen 58.000; Belleville 1710. Ia totaal bezochten dus 506.560 per sonen de verschillende kerkhoven. De moord'te Houtdorp. De eveneens gearresteerde Maurits Dekker, een 27-jarig jongmensch, noemt zich zoo verteld de „Tel." nog „letterkundige", of hij dit is, zouden we niet durven zeggen. Wel is bekend, dat deze Dekker onlangs in „Het Leven' eenige opstelletjes heeft geschreven over filmscholen. Het schijnt, dat deze Dekker de man is geweest, die achter de schermen werkte. De moord is met zijn medeweten en met zijn bemiddeling gepleegd. Hij heeft de inlichtingen over het „vele" geld, dat Lijsje Pater en Rikje Bouwers zouden bezitten, gekregen van Teunissen, die het gewoon verteld had en die er geen flauwe notie van had, dat hij het pad effende voor een groep lage misdadigers. Meegeweest is de letterkundige" niet. Betrekkelijk de arrestatie van De Graaf vinden we in 'de „Tel." de volgende bijzonderheden Wachtmeester Woerts wist door Em mer, dat Jacob de Graaf verblijf hield in een woonschuit, liggende aan den Grasweg, aan den overkant van het IJ. De politiemannen hadden goede hoop, want Maandagavond reeds was de om trek verkend en er werd gerapporteerd, dat er licht brandde. Met een huurrijtuig gingen de wacht meester der marechaussee en zijn man netjes in het holst van den nacht naar de overzijde. Op grooten afstand werd stil gehouden en voorzichtig sloop het groepje naar de woonschuit. Van verschillende kanten sprongen de mannen met de revolver in de vuist op het scheepje. De vrouw, met wie Jacob de Graaf leeft, rukte de deur open, maar blikte in den revolver van wachtmeester Woerts. De mannen drongen naar binnen en troffen De Graaf te bed aan. Voor hij tegenstand kon bieden viel men hem op het lijf en spoedig had hij de pater nosters om de polsen. Hij wendde voor niet te begrijpen, wat de bedoeling van dezen nachtelijken overval was. De vrouw jammerde en ging te keer. Er werd huiszoeking ge daan, maar per ongeluk viel de petro leumlamp in het water en de mannen van het gerecht moesten het verder onderzoek met electrische lantaarns in stellen. De kleeren van De Graaf werden in beslag genomen, benevens een bedrag van f 300. De vrouw verklaarde dat zij dit „op straat had verdiend". De rollen waren dus zóó verdeeld Dekker met Gerber hebben het terrein verkend; zij waren het, die de nijptang leenden. De moord zelf werd gepleegd door De Graaf en Emmer, terwijl, vol gens E., de vrouw er bij was. Het blad verneemt nog, dat de ge arresteerde Emmer ook geïnteresseerd was bij de „filmschool" van Dekker. Wwlwijk, kent ge den heer X Op mijn bevestigend antwoord klonk het„Een ferme kerel, jk heb er altijd best meê kun nen handelen.' Ik uitte den wensch, dat onze zaken even goed van stapel zonden loopen. „Ja, 't is te hopen, waar komt U voor?' Ik legde uit, de kunstenaar kwam in actie en op een stukje papier vertoonde zich dia, vlug en vaardig geschetst, de beeltenis der Onbevlekte Ontvangenis, om geven door rank en blad. Het was jnist wat verlangd werd, ik vroeg den naasten prjjs, Het ging boven onze raming, ik kwam daar rend voor nit, „Wat l dunt De heer Jonkergonw sprong met een hand in dra sak, de andere breed gebarend, liep hij op en neer. Ik kreeg een reeks van technische benamingen te hooren en knnst-vaktermen, waarvan ik Diet veel begrepen zon hebben, maar als de heer J. iets vertelde, wilde bjj ook verstaan worden, dus hoe zeer ook leek in het vak, deze voor mij vreemde klanken werden mij duideljjk gemaakt en ik wist meteen, dat de ontworpen medailles, volgens den tegen- woordigen standaard van het zilver en de hooge loonen, niet dom waren. Toen kwam het gesprek op de tijdsom standigheden, die de heer J. zeer somber in zag, vooral voor de kunst. „Ik verwacht voor ons een moeilijke „tjjd en onder mjjne confraters zjjn er nu „reeds, die het hard te verantwoorden „hebben', zoo ongeveer luidde zjjn oordeel. Intnsschen had ik in de kamer eens rond gekeken en mjjne aandacht gevestigd op eene schilderij, die ik meende indertjjd op de tentoonstelling voor oude kerkeljjke kamt, gezien te hebben. „Neen schilderden heb ik niet geexposeerd, maar wel dit zilverwerk.' En zie eens wzt ik nu te bewerken krijg In eene groote. plztte doos lagen op donker flaweel, een aantal edelsteenen van verschillende grootte. De waarde, die zeer hoog was, werd mij genoemd, maar ik had sleehts oog voor het mooiehet was als zag ik heldere danwdroppela op zacht mos- tapeet of kleine fonkelende sterren tegen donkeren zehtergrond. De meester nam een klein werktuig ter hand met behnlp waar van hier wat werd verschoven, daar wat verlegd, en spoedig vormden zioh figuren een ster, een krnis, bloemfestoenen. „Zie' legde hjj nit, dit is voor de kroon van een Moedet-Godebeeld, dit voor een Monstrans. Ik kon mjj, geholpen door zijne klzre beschrijving, van het kunstwerk eene^ voor stelling maken. Ik voeldehier is een kunstenaar aan het woord. Het is moeiljjk zich dezen forschen man, zoo levendig in al zjjn bewegingen voor te stellen in den verstij renden greep van den dood. Moge de Moedermaagd, wier beeld door zjjne kunst gesierd werd, zjjne voor spraak geweest zijn, moge hjj, die de schoonheid hier gezocht en bemind heeft, zich reeds verheugen in haar eenwig bezit, Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. zeer bezwaarlijk buiten zouden kunnen hetgeen dan ook de groote subsidie verklaart, die do gemeente Heusdcn beschikbaar stelde om bet voortbestaan te helpen bevorderen. Een vijftal ambtenaren, die op 8 Nov. 1896 bij de maatschappij in dienst traden, zijn alsnog daarbij werkzaam, n.l. de heeren A. D. Scholten, Stationchef Weihuis, machinistG. Kuipers, ploegbaas H. Mollenbrugge, magazijn- meesteren A. Mommersteeg, conducteur. Dien dag zal voor de betrokken per sonen wel tot een feestdag gemaakt worden. N. v. H. Emmer is ook degene, die den aspirant bezoekers van de filmschool het „toe latingsexamen" afnam. Dekker is indertijd met Emmer naar Garderen gegaan om aan Teunissen, bij wien eerstgenoemde vroeger eenige maanden in pension is geweest, geld ter leen te vragen om in zijn onder neming te steken. Het is waarschijnlijk, dat toen reeds het plan is gemaakt, om in Garderen een slag te slaan. IN KEUOBIAtf. J. JONKERGOUW, overleden te '«-Bosch, Laai ons de kunstenaars eeren, zij zijn de dra gers der schoonheid. Een onzer lezers schrijft ons Mijne ontmoeting met den heer Jonker gonw dzgteekent vzn een pzzr jaar geleden, toen ik door het Bestuur eener Corporatie werd uitgezonden om eenige jubileum- medailles te bestellen in zilver en zilver- verguld. Nadat ik vele winkels had afge- loopen, kwam ik bjj dezen edelsmid Jonker- gonw. Hoewel mjj onbekend, vermoedde ik in den man, gekleed in werkmanskiel, die toe vallig jnist een bezoeker uitgeleide deed, den meester. Ik stelde mij voor, «Zoo, nit Heusden, 4 Nov. 1921. In de vacature Lagendijk is tot commissaris der Harmonie gekozen de heer Hoogetooren. 17 Nov. e.k. is de Heusdensche Tooneelvereeniglng van zins in de zaal van het Wapen van Amsterdam op de planken te brengen»Een nieuwe manier van poffen*. Tevens zal de Fanfare uit het naburige Wijk een zes tal nummers doen hooren, waaronder a. haar concoursnummers van dezen zomer, waarmede ze den lsten prijs behaalde. Een 3-jarig zoontje van K. viel in een met water gevulden waschketel zoodat hij er niet uit kon. Gelukkig werd hij spoedig uit zijn hachelijken toestand gered. Ten kantore van den Ontvanger der Rijksbelasting alhier is benoemd tot geagreëerd klerk onze stadgenoot de heer J. Vos. Het bestuur der afdeeling >'t Groene Kruis* hoopt op de e.k. ver gadering een spreker zich te doen hooren, wat de belangstelling in de bijeenkomst zeer zeker zal vergrooten Op 8 November a.s. is het 25 jaar geleden dat de dienst der Hollandsche Buurtspoorwegen van 's Hertogenbosch- Heusden geopend werd. Onder groot feestbetoon had de eerste rit van 's Bosch naar Heusden plaats. Algemeen vlagvertoon op den weg en eene begroeting met muziek aan elk station en ten slotte eene wandeling van alle autoriteiten door Heusden, ontvangst ten stadhuize, eindigende met een schit terend feest in de toenmalige Schuts kamer. We zijn inmiddels zoo aan onze stoomtram gewoon geraakt, dat we er (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Raamsdonksveer, November 1921. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u even een plaatsje in uw gastvrij blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Met verwondering heb ik in uw courant van 29 Oct. j.l. gelezen, dat de Aannemer Jos. Leijtens te Raams- donk, een verzoekschrift aan den ge meenteraad heeft gericht, voor vrij stelling van zijn boete groot f2500.—, wegens het te laat opleveren van een, door hem aangenome betonschoeiïog, langs de haven te Raamsdonksveer. Om welke redenen zou hem dat kwijt gescholden moeten worden Zeker niet wegens het slechte weder en tegenwerking van de directie, tijdens zijn uitvoering ondervonden, De oorzaak zit dus alleen hierin, dat hij te weinig arbeidskrachten in zijn dienst heeft gehad, doen dit is zijn eigen schuld. Waarom vraagt genoemde persoon alléén om vrijstelling, terwijl zij het werk, zooals gezegd wordt, met hun drieën hebben aangenomen, n.l. dhr. Jos. Leijtens, P. van Noort en de Edel- achtb. heer H. Oomen. Dat zulks niet geheel en al op praatjes gebasseerd is, blijkt hieruit, dat de overblijvende hulpmaterialen door hen verdeeld zijn, 't geen bij elk hunner is te zien. Dankend voor uwe welwillendheid. EEN BELASTINGBETALER. BESOIJEN, Den 10 November a.s. viert de Eerw. zuster Victoriana, overste van de Concordiascholen te Rotterdam, in de wereld mej. Johanna Brans uit Besoijen, haar 40-jarig kloosterfeest in de orde van J. M. en J. - De Edelachtb. heer J. Verwiel, burgemeester dezer gemeente, is be noemd tot lid van de examencommissie voor het deze maand te houden monde- ing examen voor gemeenteadministratie Gedurende de afgeloopen maand werden aan het hulppostkantoor alhier onivangen 31 en verzonden 71 telegram men. Het aantal telefoongesprekken be droeg 80. Door B. en W. werd ingevolge de Hinderwet aan de fa. Wed. A. M.J. van Delft alhier de vergunning verleend tot uitbreiding van haar schoenfabriek met het perceel A 2 alhier. BESOIJEN. Het is 6 November voor R.W.B. een zware dag. R.W.B. speelt met 3 elftallen tegea W. S. C. Waalwijk. R. W. B. I—W. S. C. I op het terrein te Waalwijk. We rekenen op een groot aantal supporters om R. W. B. aan te moedigen, doch men onthoude zich van ongewenschte uitdrukkingen. R. W. B. zal zich In leder geheel geven, in ver trouwen op een redelijk verloop. R. W. B.2 W. S. C.2 voor den Brab. Voetbalbond om 12 uur op het R. W, B.-terrein. R. W. B.3—W. S. C.3 om 12 uur op het terrein te Waalwijk. SPRANG. Onze dorpsgenoot de heer J. Nieuwenhuijzen Jzn., ontving een be noeming tot onderwijzer aan de Chr. School te Dussen. Met ingang van 15 November a.s. is (behoudens goedkeuring van den In specteur) benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier, mejuffr. P. J. G. de Borst, thans onderwijzeres aan de Chr. School te Raamsdonksveer. Heden vieren de echtelieden H. Ockers en B. Craaijo hun gouden hu welijksfeest. Voor hunne woning is een prachtig versierde eerepoort opgericht. De belangstelling is zeer groot. De fa milie Ockers stelde de jongelui uit de buurt in de gelegenheid om hedenavond feestelijk saam te komen in het gebouw van den Chr. Volksbond. Dat deze oudjes dezen dag ook aan genaam mogen doorbrengen en nog vele jaren in gezondheid hun welverdiende rust mogen genieten, is onze welge meende wensch. Op a.s. Vrijdag 11 November ho pen de echtelieden Adriaan Spuijbroek en Cornelia Verschure den dag te her denken waarop zij voor 50 jaar in den echt verbonden werden. Voorzeker zal dien dag voor hun niet onopgemerkt voorbij gaan. A.s. Zondag des nam 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds.-van de Vlugt van Drunen. DRONGELEN. Vrijdag 21 October werd voor ons dorp voor 't eerst door het G.E.B. electrische slroom geleverd De plechtige opening had ten ge meentehuize plaats door den Edelachtb. j heer Brune. burgemeester dezer gettieen- te. Naast de gemeenteraadsleden waren ook tegenwoordig Ingenieur Overwijn met nog een tweetal ambtenaren van de P.N.E.M. en vanwege de A.N.E.M. de aanneemster van het net, de heeren Cruel en Nolle, die in deze omgeving de uitvoering der werken dier maatschap pij hebben geleid. De burgemeester hield een openings rede, waarbij in de eerste plaats de geschiedenis der electrlficatie dezer streek werd herdacht. Vervolgens wordt hulde gebracht aan de P.N.E.M., voor de wijze waarop zij deze zaak heeft ten uitvoer gebracht. Spr. zegt met vreeze met de P.N.E.M. in zee te zijn gegaan. Van verschillende zijden werd hem veel minder moois van deze Maatschapp^ verteld. Hij kan niet meezingen in den klaagzang. Alle ambtenaren der P.N.E.M. hebben steeds getracht het gemeente bestuur zooveel mogelijk ter wille te zijn vooral ook nog, toen het eenige dagen geleden leek, dat de opening niet op dezen avond zou kunnen plaats hebben. Spr. is toen naar den Bosch gegaan en mocht daar de verzekering ontvangen, dat al het mogelijke zou worden gedaan om de belofte van op heden stroom te leveren gestand te doen en de feiten hebben bewezen, dat aan deze verzeke ring ook is gevolg gegeven. Spr. zou voor de aanneemster van het net dezelfde woorden van hulde willen bezigen. Het spijt hem, dat de Directie dier Maatschappij hier niet tegenwoordig is. Gaarne zou bij haar op dit oogenblik gezegd hebben, dat haar personeel de opgelegde taak heeft volbracht op eene wijze die alle lof verdient. Steeds werden die heeren bereid gevonden, alle ge- wenschte voorlichting en hulp te ver schaffen. Namens het gemeentebestuur brengt hij hun daarvoor ook dank. Daarna opent zijne Edelachtb. het net. Tot laat in den avond was de jeugd van Drongelen op de been om te ge nieten van de mooie straatverlichting. De heer Nolte had op den toren een electrische sirene geplaatst, die de vreugde der Drongelensche burgerij vertolkte, door hare toonen ver in 't rond te doen hooren. Voor het gemeentehuis zette een lamp van 2000 kaarssterkte de anders zoo donkere omgeving in het licht. N. v. H: RAAMSDONKSVEER. Verslag van de Propaganda ran den R. K. Werklieden- bond, waarin als spreker optrad de heer Kolkman, op Zondag l.L De geachte spreker gaf als zijn meaning te kennen dat het hoogtepunt der organi satie thans bereikt isvandaar de nood zakelijkheid om actie te voeren teneinde te behouden wat men heeft; wil men geen terrein verliezen dan steeds door propagands maken. De reactie toch begon. In geval niet ieder propagandist is, zijn best dost, zal veel van wat met xwaren strijd en ge weldige moeite verkregen is, verloren gaan, Na actie komt reactie. Dat leert de ge schiedenis na een tijdperk van groatea bloei kwam verval. Toen het Romeinsche rjjk zjjn hoogtepunt had bereikt, zjjn ge luk zocht in het zuiver materieele, de mensch, de slaaf, minder geacht werd door de Rjjksgrooten dan een lastdier, stond Spartacns op en begon met duizenden slaven; revolutie. Verbetering, noeh heil werd hier door aangebracht. Verbetering kwam door 't Christendom dat zich allengkens meer en meer ontwikkeldehet eerste gevolg was de afschaffiog der slavernijwant allen zijn geschapen door een en denaelfden God, allen kinderen van ééa Vader. In de middeleeuwen bereikte het Chris tendom zjjn hoogtepunt, toen de vakver- eenigingen, de gilden bloeiden, liefde en solidariteit brengende tnsschen meester en onderdaan. Maar ook toen weer trad reactie in. Door de hooge vlucht, die de industrie nam door de veranderde meer prodnetieve voortbrengingswijze, door den opgang dei machines begon het economisch liberalisme, Men zag een opeenstapeling van rijkdom men bjj enkelen en diepe armoede bij de massa, 't Economisch liberalisme maakte zich schuldig aan grof machtsmisbruik, Andermaal trad de reactie in. Marx stond op en streed tegen de heerschende wantoe standen. Ook nu weer werd door 't Chris tendom verbetering aangebracht. De zend brief van den grooten Pans Leo XIII werd uitgevaardigd. Onze Christelijke beginselen zegevierden. In kracht, in macht nemen we toe, 't Ledental onzer organisaties moet nog stagen. Als één man hebben we te strijden, onze voorgangers hebben gewerkt voor ons, w| zullen en moeten werken voor 't nageslacht, VRIJH.-CAPELLE. Woensdag en Don> derdag 16 en 17 November e.k. zullen door 't fanfarecorps „Sirena" de eerste, winteruitvoeringen gegeven worden waarbij de tooneelvereeniging uit de werkende leden van 't fanfarecorps be staande hare medewerking verleenet zal. We twijfelen niet of deze uitvoering zal evenals de vorige druk bezochi worden. Deze week werd alhier een rond gang gemaakt voor eene vrijwillige bij dragen voor den nieuw beroepen predi kant te 'sCapelle, waarbij van meni gen ingezetene gunstige toezegging wert gedaan.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6