S Of ECHO VllT 111 Firma G. VERKADE, Derde Blad. ct Provinciaal Hienws. IO|4 breed Qraslinnen voor Lakens 85 cent Adverteert in dit Blad. <s\ No. 83 Zaterdag 5 Nov. 1921.44e jaarg. R. K. Universiteit, L.l. Zondag Is in cwzc parochie kerk afgekondigd, dat de collecte voor de R. K. Universiteit door het combé zal gehouden worden in de week »an 6 November. Evenals vorige malen, werd thans op zoo welsprekende wijze In helder licht gesteld de noodzakelijkheid van eene eigen universiteit, dat wij ons koudea ontslagen achten van den plicht om ook onzerzijds een woord van aanmoediging te schrijven. Maar al behoeven we wederom niet alle motieven die er voor pleiten, aan te halen, toch wille» we met een enkel woord wijzen op den plicht der katholieken om op de roep stem van Paus en Bisschoppen het hunne bij te dragen voor deze a.s. grootsche stichting, waarvoor natuurlijk vee! geld ncodtg is. Wij allen toch moeten er toe mee werken zoo spoedig mogelijk te komen tot stlchtiag van die onderwijs-iarich'.ing, die ons dc mannes moet verschaffer?, dis leiding geven aan de katholieken op 't gebied van wetenschap, van kuo3t, van sociaal en poiitiek le vee. en die ook voor de katholieken die plaatsen opeischec, waarop zij recht hebben. Wij moeten er aan medewerkea dat zooals de Bisschoppen zegden, de tijd zoo spoedig mogelijk komt >om nog een onmisbare» schakel in onze oaderwijs-organisatie to® te voegen en eindelijk te stichten de instelling van het allergrootste gewicht, die de kroon moet zetten op al oas werk voor het vrije onderwijs*. Ea met gezamenlijke inspanning zal dit monument tot stand kussen komen, waarbij de katholieken van allen rang en stand belang hebben, voor hen per soonlijk misschien niet, maar wel voor de geheele gemeenschap, voor den bloei van 't katholiek geloof, het katholiek onderwijs en- voor de toekomst der katholieke partij in Nederland. Daarom dan ook moeten allen, va» groot tot klein, arm en rijk, het hunne bijdragen en sluiten wij met de woorden van onzen herder: >De Katholieke Universiteit is een zaak van zeer groot algemeen katholiek belang, daarom is het den plicht van elk katholiek daar aan naar de mate zijner kt achten bij te dragen* en met den wensch dat Waalwijk, dat om zijn mildheid voor de goede zaak zulk een goede saam heeft, ook in deze, zooals ia zooveel andere zaken, een uitstekend figuur zal maken. Waalwijk, 4 Nov. 1921. Donderdagavond hield de afdee- ling Waalwijk—Besoijen van de Hanze in de achterzaal van Hotel Verwiel eene algemeene vergadering, die slecht was bezocht. Nadat eenige ingekomen stukken wa ren voorgelezen, die voor kennisgeving werden aangenomen, stelde de Voorzitter de bespreking van de agenda der in Tilburg op Donderdag 10 November te houden Centrale Najaarsvergadering aan de orde. Naar aanleiding van een voorstel Eindhoven luidende Het Hoofdbestuur stelle via de federatie pogingen in het werk de R. K. Kamerfractie te bewegen middelen te beramen, ter bestrijding van de vliegende winkels, bijv. door wijziging van de daarvoor aangewezen wet. eene hooge plaatselijke belasting heffing mogelijk te maken, waarop het hoofdbestuur toelicht Het groote nadeel, dat de vliegende winkels zijn voor de middenstandszaken, is van algemeene bekendheid. Het is evenwel een schrijnend onrecht tegen over den belastingbetalenden midden stand, dat de gemeente niet het recht heeft de vliegende winkels in de ge meentelijke inkomstenbelasting aan te slaan. Hierover ontspon zioh eene discus sie waarbij ook het Marktwezen van onze gemeente ter sprake werd gebracht. Voorop werd gesteld dat de marht voor de gemeente goed en noodzakelijk is, maar gewezen werd op de hooge belastingen die voor den middenstander telken jare al hooger en hooger zijn geworden, terwijl de marktgelden nooit eenige verhooging hebben ondergaan, ondanks dat juist die categorie van handelaren, de beste zaken maken. Men meende dat de marktgelden, uitgenomen voor vee, visch en groenten, meer dan verdubbeld moeten en kunnen worden, aangezien daardoor aan den bloei van de Markt geen afbreuk zal worden ge daan, wijl niet een kramer door ver hooging van staangeld achterwege zal blijven. De Voorzitter achtte den tijd om met een adres zich hierover tot den raad te wenden, niet geschikt. Immers bij an nexatie van gemeenten, moeten toch alle verorderingen worden herzien, en nu zal de raad weinig lust meer ge voelen om voor die paar maanden nog eene wijziging in de verordening aan j'te brengen. Besloten werd dat het bestuur een J nader onderzoek zal instellen en te zij ner tijd bij den raad met een voorstel zal komen. Het voor-ontwerp van wet op de Re geling der Winkelsluiting waarin wordt bepaald dat Zondags de winkels moeten worden gesloten, ontlokte eveneens eene levendige discussie. Aangezien in het wetsontwerp aan den gemeenteraad bevoegdheden zijn toegekend, werd be sloten in deze eene afwachtende hou ding aan te nemen Tot afgevaardigde voor de Centrale Jaarvergadering weid benoemd, de heer W. van- Heesch. As. Dinsdag zal het echtpaar v. Bokhoven-v. Breugel zijn 50-jarige Echtvereeniging herdenden. Dank zij de bemoeiingen van het ijverige buurt- comité van dames en heeren, zal deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan niet alleen, maar tot een onvergetelijke ge maakt worden. Voor aan de straat zal een eereboog aangebracht worden en de dam die naar hun huis, leidt zal geheel worden versierd Na eene H. Mis zal het comité het echtpaar gaan complimenteeren en een passend geschenk aanbieden, wat we natuurlijk thans nog niet mogen ver raden. Ook de muziekgezelschappen zullen zich wel niet onbetuigd laten, zooals dat gewoonlijk het geva! is en wij twijfelen er niet aan of ook van vele zijden zal het gouden echtpaar blijken van belangstelling ontvangen. Door de Petroleum-Maatschappij „de Automaat", vertegenwoordiger voor de Langstraat en omgeving de heer P. Botennans alhier, zal op het terrein voor de Ned Herv. Pastorie alhier, eene auto matische installatie worden daargesteld ter verstrekking van benzine aan pas seerde auto's en motoren. Het is een zuigpomp, die automatisch in werking wordt gesteld en dan de benzine door een buis inlaadt in de op straat staande auto's of motoren en na vulling weer automatisch in den ouden stand wordt teruggebracht, een systeem dat in Amerika aigemeen in toepassing wordt gebracht en ook hier op tal van drukke verkeerswegen zal worden daar gesteld. Hier is het een de eerste. Da collecte voor de R. K. Uai- versiteit heeft ia de St. Actouius- parochle opgebracht, de som van ruim f 300.-. Repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak* va» Waalwijk en Besoijen a.s. Zondag 12 uur 1. Zondag op het meer. Heinze. 2. Mijn moeder. Wicrtz. 3. Bede, met bariton solo. Heinze. 4. F öilches Rheioland. Heuser. Uit onderstaande opgaven kan men nagaan hoe de stand der werke loosheid in onze gemeeftte in de ver schillende takken van industrie is ge weest. Daaruit blijkt dat de werkloos heid in onze gemeente voor wat betreft de Schoenindustrie in Januari het grootst was. Ned. R. K. Lederbewerkers-arbeiders bond. In Januari waren er 626 leden. Ge middeld waren er 60 werkeloozen waar aan f 3640.30 is uitgekeerd. In Februari waren 586 leden. Gemid deld werd aan 26 personen uitkeering verleend tot een bedrag van f 1212.22. In Maart waren er 529 leden en wa ren er gemiddeld 30 werkeloozen waar aan f 1117 09 is uitgekeerd. In April waren er 514 leden met gemiddeld 11 werkloozen waaraan f 559.76 werd uitgekeerd. In Mei waren er 505 leden met ge middeld 6 werkeloozen waaraan f202.74 is uitgekeerd. In Juni waren er 505 leden met ge middeld 4 werkejoozenwaaraan f 150 06 is uitgekeerd. In Juli waren er 506 leden met ge middeld 4 werkeloozen waaraan f 168.89 is uitgekeerd. In Augustus waren er 505 leden en geen werkeloozen. Zoo ook was dit met September het geval. Het grootst aantal werkeloozen is ge weest in de week van 27 Dec. tot 2 Jan. toen er 456 werkeloozen waren. Ned. R. K. Bouwvak-arbeidersbond St. Jozef. v In Januari waren 32 leden waarvan gemiddeld 5 werkeloozen waaraan f 358 is uitgekeerd. In Februari waren er 31 leden met gemiddeld 4 werkeloozen waaraan f 280 is uitgegeven. In Maart waren er 30 leden en ge middeld 2 werkeloozen waaraan f 105 is uitgegeven. In April waren er 28 leden en ge middeld 1 werkelooze waaraan f 117 is uitgekeerd. In Mei waren er 27 leden en geen werkeloozen. In Juni waren 27 leden en gemid deld 1 werkeloozen waaraan f 36 is uitbetaald. In Juli waren er 27 leden en werd aan 1 lid, die werkeloos was geworden, f 28 uitgekeerd. In Augustus waren er 25 leden en gemiddeld 1 werkeloozen waaraan f 33 is uitgekeerd. In September waren er 26 leden en geen werkeloozen. R. K. Naaisters en Kleermakers-ver- eeniging Gerardus Majella. In Januari waren er 25 leden en geen werkeloozen. In Februari waren er 27 leden en was er gemiddeld 1 werkeloozen waar aan f 17.76 is uitgekeerd. In Maart waren er 27 leden en 1 werkeloozen waaraan f 17.28 is uitbe taald. In April waren er 26 leden en ge middeld 2 werkeloozen waaraan f 32.40 is uitgekeerd. In Mei waren, er 26 leden en gemid deld 2 werkeloozen waaraan f 25.92 is uitbetaald. In Juni waren er 26 leden en had geen werkeloosheid plaats. In Juli, Augustus en September waren er 25 leden en had geen werkeloos heid plaats. R. K. Werkmeestersb.ond St. Johannes de Dooper. In Januari waren er 20 leden, 1 lid was werkeloos en genoot eene uitkee ring van f 20. In Februari waren er 20 leden en was er geen enkele werkeloozen. In Maart waren er 20 leden en werd voor drie dagen aan een lid eene uit keering verleend van f 8 10. In April, Mei, Juni, Juli, Augustus en September waren er 18 leden en be hoefden er geen enkele uitkeering plaats te hebben. Ned. Sigaren- en Tabaksbewerkers- bond. Er was 1 lid die gedurende Januari, Februari, Maart en de eerste drie weken van April werkeloos was en heeft ge durende dien tijd eene uitkeering ge noten van f 254.10. Ned. R. K. Grafischen Bond. Er waren gedurende al de maanden 11 leden. Uitkeering heeft nooit plaats gehad. R.K. Metaalbewerkers. Gedurende al de maanden waren er gemiddeld 9 leden waaraan geen enkele uitkeering is behoeven te worden gedaan. Ned. Ver. van Transport-en Fabrieks arbeiders. Gedurende deze maanden waren er 3 leden waarvan er nooit een werkeloos is geweest. Ned. R.K. Ver. van Handels- en Kan toorbedienden. In Januari waren er 39 leden. In Februari 36 In Maart „33 In April 30 In Mei 30 In juni 20 in Juli 19 In Augustus 20 In September 20 Geen enkele uitkeering heeft plaats gehad. Deze cijfers betreffen alleen inwoners van onze gemeente. Veelal zijn de hier boven genoemde vereenigingen sterker in ledental, doch dan wonen deze meer dere leden in eene andere gemeenten. Door de Wachtgeldcommissie is ge durende het hierboven vermelde tijdvak nog uitbetaald aan werkeloozen het niet onaanzienlijke bedrag van f 21.308.45. In dit bedrag is echter ook begrepen wat aan dewerkeloozen van de gemeenten Baardwijk en Besoijen is uitgekeerd. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Speciale aanbieding Voor s.s. Zondag zij», behalve de» wedstrijd W. S. C. 1—R. W. B. 1, nog vastgesteld de volgende competitie wedstrijden voor den Brab. V. B. R. W. B 2W. S. C. 2, op het terrein te Besoijen, aanvang half één. W. S. C. 3R. W. B. 3, op het terrein alhier, aanvang 12 unr. Zondag a.s. moet Quick I een comp.-wedstrijd spelen tegen het sterke L S. V. 1 uit Leerdam op het terrein van Quick. Er ss echter door Quick aangevraagd om dezen wedstrijd om te zetten in L.S.V.Quick, zoodat Quick in Leer dam zai spelen. Doch dat de N. V. B. hierin toestemt is niet zeker, zoodafc als Quick thuis kan spelen, dit door aan plakbiljetten en door het uitsteken der clubvlag bekend gemaakt zal worden. Quick 2 speelt om 12 uur tegen Excelsior uit Capelle en Quick 3 te Capeite tegen Excelsior 2. De N. C. B. vergadert op Don derdag 24 November om 10 uur v.m. in de N. Kon. Harmonie te Tilburg. Agenda Opening der vergadering door den Voorzitter. Goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering. Organisatie van den jongen boeren stand in den N.C.B. Invoering der aansprakelijkheid van de leden tegenover hunne afdeeling en van de afdeelingen tegenover den N C.B. Opneming van den Tuinbouwbond in den N. C. B. Rede van mr. A. baron van Wijnbergen. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zater dag 5 November 1921 des n.m. om 2 uur. Aan de orde 1 Een voorstel vari drie raadsleden tot intrekking van het raadsbesluit van 28 October jl. waarbij is besioten den gemeenteontvanger voor vast te benoe men. 2. Bepalen het bedrag, waarvoor de ontvanger zekerheid moet steLen. De heer A. J. van Balkom alhier is geplaatst bij het wapen der Kon. Marechaussée ter standplaats 's Bosch. Door B en W. dezer gemeente is aan C. Pullens vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis en aan A. v. d Sande tot het bijbouwen van een stal met bergplaats. DRUNEN. Openbare vergadering va» den Raad der gemeente Drunen den 4 November a.s. den ssamiddags tec 6 ure. Onderwerpen ter behandeling: a. Ingekomen adressen Waaronder a. Verzoek om een brandput is de buurt van de .tramremise. b. Verzoek onderhoudsbijdrage Zwit- serschen bok. c. Verzoek oudleeriingen tuinbouw vergoeding kunstmest proefveld. d. Verzoek subsidie haadelscursus. e. Verzoek overschrijving land Am. Klerks. f. Benoeming onderwijzer vervolgon derwijs Wolfshoek. g. Aanbieding begrooting gemeente en armbestuur 1922. h. Wijziging verordening Hoofd. Om slag. 1 Jao.-Mei 1922. i. Verordening opcenten Rijksinkom- srenbelasfing en Vermogensbelasting. j. Verordening schooigeldhefifmg. k. Nieuwe verordening gemeente In komstenbelasting. J.l. Zondag speelde D. F. C. I voor de competitie klasse B tegen R. V. E. I Rosmalen en wist het «ot een gelijk spel te brengen 1 1. Dit is wel de sterkste tegenstander die D. F. C. dit seizoen kan ontmoete» en zal ontmoeten. Deze weck zijn wederom een paar aanvragen ingekomen om te bouwen met 's Rijks steun, dit is reeds de 15e dit jaar. Het plaatselijk Comité alhier voor een op te richten R.K. UuLerseit zal de volgende week rondgaan voor het inzamelen der gelden. A.s. Dinsdag 8 November a.s. zal ten herberge van A. Pulles alhier een bijencursus geopend worden. DRUNEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Wit-Gele Kruis alhier is met algemeene stemmen eervol Ontslag verleend aan den voorzitter den heer M. A. C. Canters, notaris alhier. Een nieuwe voorzitter zal in do eerst volgende vergod srlng gekozen worden. Het tarwebrood is alhier verlaagd met 1 cent de K.G. en een broodje van 1 K.G. gebracht van 25 op 24 cent. Schrijf mij Uw adres en ik deel U mede, hoe U gemakkelijk Kommies, Politieagent, Bewaarder, Hulpkeur- meester, Besteller wordt. 20753 P. BOER, Nieuw-Amsterdam. ELSHOUT. Naar wij vernemen heeft de heer Gijseis ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Da heer C. v. d. Sanden zal de plaats vae den heer Gijsels innemen. Donderdag is het G. E. B. in werking gesteld. De straatverlichting is prachtig en voldoet buitengewoon. HAARSTEEG. Terwijl bijna alle inwoners in de kerk waren, brak Woens dagavond om ruim 6 uur een hevige brand uit bij de kinderen Versteijn. Aan redden of blusschen viel niet te denken. Alleea een paar laden uit een kast en eenige kleeren werden nog door toeschietende meoschen naar balten gehaald. Een koe werkte zich door den muur naar buiten en wist zich, hoewel met brandwonden overdekt, te redden. Een andere koe, een varken en een trekhond zijn in de vlammen omge komen. Huis en inboedel zijn voor 1900 gulden verzekerd. Oorzaak onbe kend. HEDIKHU1ZEN. De afdeeling van den Raad van State voor de Geschillen van Bestuur behandelde o.m. het beroep van H. van de Water te Hedikhuizen tegen het besluit van B. en W. dier gemeente waarbij aan het bestuur van de Hedik- huizensche Burgerwacht voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting van een schietbaan voor scherp in de Nieuwe Steeg aan den Hoogen Maasdijk onder de gemeente. De provineiale hoofdingenieur adviseert tot vernietiging- van het besiuit van B. en W. op grond van vrees voor gevaar van de inrichting. Ook Ged. Staten adviseeren „daartoe, mede op grond dat de wettelijke bepa lingen niet zijn in acht genomen door het Gemeentebestuur,, van weik college i op het daartoe bepaalde tijdstip geen j lid aanwezig was om bezwaren aan te i hooren. Bij de Afdeeling van den Raad j van State voornoemd was nog ingeko men een schrijven van het Dag. Bestuur ■van het Waterschap De Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden ter be strijding van de door B. en W. verleen de vergunning. De heer C. Princen, commies ter gemeentesecretarie van 's-Bosch, lichtte namens appelant Van de Water het beroep toe. SPRANG. Thans is het bouwen van twee lokalen aan de Chr. School alhier gegund aan C. Timmermans alhier voor de som van f 18.493. Vergadering van de A. R. Kies vereniging „Sprang" op a.s. Maandag des n.m. 8 uur in de Chr. Volksbond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4 Verslag afgevaardigde Kies kring-vergadering. 5. Bespreking winter campagne. 6. Verkiezing bestuurslid in de vacature F. H. Hoek 7. Verkiezing bestuurslid Chr. Volksbond. 8. Benoe ming afgevaardigde Jaarvergadering Chr. Volksbond. 9. Sluiting. CAPELLE. De Amsterdammer, dader van den vreeselijken moord op- twee vrouwen te Garderen na gepleegden diefstal, heeft hier tijdens de mobilisatie lang in kwartier'gelegen, juist in den tijd dat onopgehelderde verschillende dief stallen plaats hadden, vooral van haver enz. WASPIK. In het voorjaar van 1922 zal alhier een H. Missie worden ge predikt door Eerw. Paters Capucijnen. De lezing met lichtbeelden voor tuberculose-bestrijding wordt gehouden» Woensdag 30 Nov. a.s. des n m. 3 uur voor de dames en om 6 uur voor de heeren. Woensdag werd de moedercursus gesloten. De president, de heer G. Vermeulen en de geestelijke adviseur spraken achtereenvolgens woorden van dank voor de belangstelling en dankte inzonderheid Zuster Geldens voor de nuttige en aangename lessen. De heer Vermeulen bood een ge schenk aan in zilver. Door het Burgerlijk Armbestuur is aan het „Wit-Gele-Kruis" voor 1922 eene subsidie toegekend van f 700. RAAMSDONKSVEER. Postcheque en Giro over October. Gestort op postrekeningen f 119 314.345 Uitbet. wegens cheques f 31.442.605 Bijgeschr. weg. stortingen f 63.402.38 overschr. f 24.896.096 Afgeschr. f 40.381.24 cheques f 38.790.39 Gedurende de maand October pas seerden 2523 op- en afvarende stoom- booten en zeilschepen met een tonnen inhoud van 194.831 scheepston de Rol- brug alhier. Toen de landbouwer C. K. naar een kalf wilde gaan zien, zag hij, dat dit dier in een sloot gevallen en alzoo verdronken was. Zondag hoopt de ZeerEerw. heer Ds. D. J. v. d. Graaff des morgens op 't Veer en des namiddags op 't Dorp voor zijn gemeente op te treden. In beide beurten collecte voor het Zieken huisfonds. Naar ons medegedeeld werd, houdt een der onderwijzers van de R.K. Jon gensschool een cursus voor lui van 18 tot 35 jaar. Bij het volgen van het gewone onderwijs in de schooljaren zou dat natuurlijk niet noodig zijn. De melkprijs onderging een ver laging van 2 cent per Liter en werd gebracht op 16 cent. Zeker ten genoege van de gebruikers. Binnen enkele weken hoopt de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid", onder-afdeeling van de R.K. Werklieden- bond haar eerste winteruitvoering te geven. Opgevoerd zal worden het histo rische drama; De heilige Tarcisius; in studie werd genomen 't blijspel 't Sprekend portret van Oom Toon. Als gevolg van de slapte in den scheepsbouw zullen verschillende arbei ders tegen hedenavond hun ontslag ontvangen, naar wij vernamen. De wer keloosheid begint reeds. Wat moet dat ook hier van den winter worden Dezer dagen ontving de familie H. het treurig bericht van het verongelukken van den vader in een der Limburgsche mijneri. Naar wij vernamen laat de ver ongelukte drie kinderen na. Wel treurig. Aan het postkantoor Raamsdonks- veer en de daaronder ressorteerende hulpposlkantoren werd gedurende Oct. ingelegd f 12.346.91, en terugbetaald f 10.170.23. Door dhr. M. v. Esch werd in de Hoofdstraat een zaak in schoenen be gonnen. Zoo zachtkens aan zullen er wel schoenwinkels genoeg in deze ge meente zijn. t J

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9