Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Tweede Blad. Voor onzeAbonnés Prachtige Premiepta. Schitterende Premieplaten, Firma G. VERKADE, Firma G. VERKADE, Provinciaal Nieuws. 'ol breed Graslinnen voor Lakens 85 cent Winterjassen, Demi*saisons, Ulsters, f45-, f 55 - f65.- NUMMER 86. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1921. 44e JAAARGANO. Uitsluitend voor onze A b o n n s stellen wij beschikbaar voor den ongelooflijk lagen prijs van 50 cent per 9tuk (franco p. p. bij vooruitbetaling f0,75) n.l. De Staalmeesters van Rembrandt. Anatomische les Molen bij Wijk bij Duurstede van Ruysdael. Gezicht op Delft van Vermeer, Verder een z.g. Muziekserie Winters Charm. A Frind of Mine Juanita Home, Sweet Home. The Debutante. s S Alles in schitterende kleurendruk. Men kan vanaf heden bestellen aan 't bureau, waar modellen ter inzage liggen. Wij vertrouwen dat vele abonné's van deze zeldzame premie zullen pro fiteered DE ADMINISTRATIE. Waalwijk, 8 Nov. 1921. Bij deTweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. In de memorie van toelichting zegt de regeering, dat de gemeenten Waal wijk, Baardwijk en Besoijen, ten Zuiden van de Bergsche Maas gelegen, in de z.g. Langstraat samen een natuurlijk geheel vormen met een aaneengebouwde hoofdstraat. Te zamen kunnen zij worden beschouwd als een nijverheidscentrum. Zij bestaan een oppervlakte van 2328 H A. (Waalwijk 684, Baardwijk 949, Besoijen 695) en tellen een bevolking, naar den toestand op 31 December 1920, van 8897 inwoners (Waalwijk 5486, Baardwijk 1601, Besoijen 1810). Aard en opvattingen der ingezetenen zijn zoo goed als gelijk. Sedert jaren werken de ingezetenen der 3 gemeenten samen in vereenigingen en andere in stellingen. De gemeenten Besoijen en Baardwijk worden door de gemeente Waalwijk voorzien van gas, electriciteit en drinkwater tegen dezelfde voor waarden als de eigen ingezetenen. Van het openbaar en bijzonder onderwijs te Waalwijk wordt mede gebruik ge maakt door de leerlingen uit Besoijen en Baardwijk, terwijl deswege en ook op ander gebied regelingen tusschen de drie gemeenten zijn getroffen. Feitelijk hebben de ingezetenen der 3 gemeenten dan ook in vele opzichten reeds lang hetzelfde gemeenschapsleven. De vereeniging wordt voorgesteld ter wille van het algemeen belang, dat verbonden is aan vereenvoudiging van de drie administraties en besturen, als mede omdat de economische en sociale verzorging van de betrokken gemeenten na opheffing van de belemmerende administratieve scheiding op eenvou diger en doeltreffender wijze zal kunnen worden voorzien. Ter besparing van moeite en onkosten wordt bij art. 3. laatste lid, voorgesteld den wettelijken levensduur van den nieuwen gemeenteraad te verlengen met ruim een jaar. Aan de verkiezing van dezen raad, behoudens wettelijke beletselen, kunnen medewerken allen, die op het onder de nieuwe gemeente Waalwijk ressorteerend grondgebied wonen en thans reeds kiesgerechtigd zijn voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, terwijl met gelijk voorbehoud ook deze allen als verkiesbaar zijn aan te merken. Bij art. 5 van het wetsontwerp wordt verzekerd, dat aan de nieuwe gemeente Waalwijk reeds dadelijk een getal leden van den raad toekomt als naar den maatstaf van art. 4 der gemeentewet. Art 10 wil de geldelijke belangen van de burgermeesters en de ambtenaren welke bij de samenvoeging betrokken zijn, eerbiedigen. Dergelijke regeling is getroffen bij de wetten van 29 April 1921 to) vereeniging, respect, van de gemeenten Geidrop en Zesgehuchten en van de gemeenten Veldhoven en Meerveldhoven.Zeelst en Oerle. Billijker wijs dient voor de regeling van het wachtgeld, kinderbijslag, zoo die is ge noten, onder de wedde te worden be grepen. Dit is alsnog uitdrukkelijk ver meld ingevolge de adviezen der drie gemeenten. Art. 11 strekt om de bestaande vrij stelling van pensioenbedragen in de te vereenigingen gemeenten voor de daar in functie zijnde burgemeesters en amb tenaren in de nieuwe gemeenten te doen blijven gelden. De gouden bruiloft van het echt paar van Bokhoven-van Breugel is gisteren waardig gevierd. De buurt-commissie had voor eene smaakvolle versiering gezorgd, een eere- boog aan de straat en een mooie allee van dennenboomen vol bloemen door den dam, waren 't bewijs dat hier vak- menschen aan 't werk waren geweest. Ook de verschillende verzen waren niet alleen zeer toepasselijk, maar tevens smaakvol uitgevoerd. Het comité had veel eer van zijn werk. Des morgens ten 9 uur werd het jubelpaar en familie in auto's uit de buurt naar de Kerk gereden, waar eene plechtige H. Mis van dankzegging plaats had. In den loop van den morgen kwam de buurtcommissie het gouden paar complimenteeren en bood het een paar fauteuils en een geschenk onder enve loppe aan. Ook van andere zijden ont vingen de jubilarissen blijken van belang stelling, zoodat het voor hen een zeer prettige dag was, niet het minst toen de harmonie der R. K. Werkliedenvereeni- ging, ondanks het koude weder, hen een serenade kwam aanbieden. Ook wij feliciteeren de jubilarissen van ganscher harte. Vrijdagavond ten 8 uur zal het comité eene vergadering houden in het café van den heer A. C. Trommels, waar de secretaris-penningm. rekening en verantwoording zal doen. Terzelfder tijd vierde het echtpaar A. Verbeek—Van Lier in de le Zeine zijn gouden bruiloft. Zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid was aan deze gebeurtenis gegeven en op verzoek der jubilarissen werd hier geen enkele versiering aan gebracht of feestelijkheid georganiseerd. De dag werd begonnen met eene H. Mis en voorts geheel' huiselijk onder de familie doorgebracht. De harmonie bracht niettemin gister avond nog eene serenade. Wij feliciteeren eveneens dit gouden paar met deze heugelijke gebeurtenis, die de zeldzame rij der gouden bruiloften in onze gemeente voor 1921 sluit. De vrachtrijders- en expediteurs- vereeniging >St. Jan» heeft zich to da o 21 Maart 1921 gewend tot de dlreciSf der S.S. met bet verzoek om den losweg aan het station Waalwijk—BesoHea doo fs trekken tot den overweg (wachtpost 26) opdat de voerlieden uit Besoijen, Sprat g, enz. niet den grootes omweg ea lastige» draai bij de goederenloods zouden heb beu te maken. Thans heeft het bestuu der vereesiging van de directie berkh ontvangen, dat aan het verzoek za'! worden gevolg gegeven, door het maken van een 5 Meter brceden uitweg, direc; bij 't einde van den losweg, over deo spoorsloot naar den Parallelweg. Tevens is in dit plan opgenomen het maken van een gelegenheid voor het keeren van voertuigen. Het verder doortrekken van de bestrating van den losweg tot den overweg is hierdoor overbodig. Een teekening, hoe men zich deze verbete ring voorstelt, werd er bij gevoegd. De voerlieden-vereeniging met haar $verlg bestuur heeft dus voor hare ledec tn deze omgeving een groot succes behaald. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Speciale aanbieding De storm van 1.1. Zondag heeft ook in onze gemeente geweldig huis gehouden, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken, 't Was een vreeselijke orkaan vooral tusschen een en twee uur was het ontzettend, zoodat men op straat gewoon niet vooruit kon komen, een storm, zooals weinigen die ooit zullen hebben meegemaakt. Het postkantoor moest het geweldig ontgelden. Niet minder dan vierschoor- steenen en de noodige pannen vlogen op straat. Ook vele particuliere huizen verloren hunne zinken daken en goten, pannen werden afgerukt, elder een groote spiegelruit ingedruktzeer oude boomen werden ontworteldop onze drukkerij een zinken platdak gewoon losgerukt en in tweëen gevouwenin de Zeiae werd een in aanbouw zijnde schuur door binden en schoren nog voor alge- heele vernietiging gespaard en zoo meer. De groote houten toren der Chemische fabrieken firma V. Hoffmans en Zonen is met donderend geraas naar beneden geslagen en ook tal van ruiten zijn hier vernield De schade hier is groot, maar ook elders is die niet gering en zoo zal de totale schade voor onze gemeente van veel beteekenis zijn. Het water in de haven klom snel en ook de polder achter Besoijen was weldra geïnundeerd, achter Waalwijk stond het Maandag ook vrijwel onder, maar dit is spoedig weer weggetrokken Thans is de weg naar Drongelen weer vrij. Het verslag van „Noord-Braband" Maatschappij van Verzekering op het Leven, alhier, is wederom verschenen. 'Het is dit jaar veel uitgebreider dan het vorig jaar. De Maatschappij zegt zelf dat de eisch van openbaarheid terecht steeds dringender wordt gesteld Het Binnen- en Buitenlandsche Bedrijf zijn geheel en ai gescheiden. Bij de omrekening van den koers, zijn thans de cijfers geheel in overeenstemming gebracht met den werkelijken toestand aan het einde van het jaar. Deze reëele grondslag is eveneens aangenomen bij alle verrekeningen in de staten, welke een overzicht geven van den gang der productie en den stand der portefeuille. Het verslag maakt in ai zijn onder deden een uitnemende indruk en stelt de Maatschappij op de eerste rij der Volks- en Levensverzekeringen, zooals de vak- en andere pers haar ook unaniem prijst Aan het verslag over 1920—1921 ontleenen wij Verzekerd kapitaal April 1921 f29.728.361, idem 1920 f 25.586.757, vermeerdering f 4,141.603. Premiën-reserve April 1921 f3.310.740, idem April 1920 f3.028.706, vermeerde ring f 282.033. Ontvangen premiën April 1921 f 1.006.107, idem April 1920 f876.662, vermeerdering f 129.445. Omtrent herverzekeringen worde hier medegedeeld, dat deze zijn gesloten bij Alg. Mij. van Levensverzekering en Lijf rente te AmsterdamEerste Ned. Ver- zekerings-Mij. op het Leven en tegen Invaliditeit te 'sOravenhage; „De Hoop" Levensverzekering Mij. te 's Gravenhage; Nationale Levensverzekering-Bank te RotterdamNed. Verzekering Mij. St. Willibrordus te Utrecht. De Exploitatie was zeer bevredigend de toename van het aantal contracten bleef weliswaar beneden die van het vorig jaar, doch het gemiddeld verzekerd kapitaal over de vermeerdering was aanmerkelijk hoogerde vermeerdering >van verzekerd kapitaal bedroeg voor Nederland f2.239.927 en voor België frs. 3.803.358. Onder de vermeerdering is begrepen de door ons overgenomen portefeuille van het fonds „Zorg en Hulp" te Rot terdam met een verzekerd kapitaal van f 29.932. De saldo's bij agentschappen vermin derden in Nederland met f21.414 en in België met frs. 14.780 hetgeen bij den aangenomen omrekeningskoers een totale vermindering met f 41.476 tengevolge had. De beleening op polissen bedraagt thans f 49.474 waarbij als maximum de afkoopwaarde bleef gehandhaafd. Een nadeelig saldo van f31.229 werd geheel geboekt ten laste van de verlies- en winstrekening, terwijl de reserve koersverschil ad f 35.000 onaangetast bleef. Evenals vorig jaar werd ook thans een bedrag van f 2000 uit de winst ge voegd bij het ondersteuningsfonds voor beambten, hetwelk met inbegrip der gekweekte rente thans bedraagt f 15.676. De per April opgemaakte balans en winst- en verliesrekening, sluit met een winstsaldo van f43.079. Markt en Qrootestraat. - WAALWIJK. naar maat De Echo van hef Zuiden, Waalwijksche en Laisstraatsrhe Courant o Ch in o Ui o X OJ to o Ten behoeve van het Ctnuatl Genootschap voor Kisdeihe?steliingr en vacautiekolonlëa wordt door de zeepfabriek »de Nijverheid* te Zwam- merdam bij eik stuk zeep een boa ver pakt, waaroor, als ze wordt opgezondc 1 ceat In de kas van het genootschap wordt gestort. Als allen dit doen, dar kas men begrijpen welk een bate zulk voor die kas zai kunnen worden. Voor deze streek kunnen de bonnet ja worden gezonden aan den heer N. ve der Hammen, brievengaarder te Besoijsn 't Is dus al heel gemakkelijk en m weinig moeite kan men dus hier ee goed werk doen. De Kon. Stoomschoeuenfabriek A. H. van Schljndel, wordt op 't oogenbllk uitge breid en verbouwd, door toevoeging van een afdeeling voor linnenschoeisel. Voor deze fabricage zijn buitenlandsche bedrijfsleiders en bedrijfsleidsters aangesteld. In verschillende plaatsen onzer provin cie zooals Oosterhout, Eindhoven e.a. is het de laatste dagen weer misère met de stroom- levering van de P. N. E. M.wij komen er met onze ondergrondsche kabel nog vrij goed af; alleen Zondag morgen in de vroeg te en ook in den loop van den dag was de stroomlevering zeer gering of hield geheel op. Des avonds zaten we een- paar uurtjes in het donker, of bij gas- of petroleum, maar tegen een uur of zes kregen we weer stroom. Het schijnt dat men in den Berg geen vol doende stoom kon houden. Ook Dinsdagavond omstreeks half zes was er weer te weinig spanning. Het triduum door den Eerw. Pater Eusebius, Capucijn, voor de leden van de R. K. Werkliedenvereeniging gegeven, mag als uitstekend geslaagd genoemd worden, èn Eerw. Adviseur èn Bestuur der vereeniging kunnen met welgevallen en trotsch op deze dagen terugblikken. Diep hebben voorzeker de bezielende pre dikaties, telkens met schoone voorbeelden uit het dagelijksch leven verrijkt, in de avondoefeningen gegeven, ingegrepen in de harten der vele toehoorders. En krachtig zullen onze R. K. georganiseerde arbeiders in hunne geloofsovertuiging zijn gesterkt, door deze geestelijke filmen (om met den eerw. pater te spreken) welke voor hen in deze dagen zijn afgedraaid. Doch vooral veel vrucht kan deze oefening afwerpen, als de wenken daarin gegeven, Worden opgevolgd. De vrijgekomen tijd door den 8-urendag, moet dan vooral benut wor den,om des morgens de H. Mis bij te wonen, en voor Godsdienstige ontwikkeling. Zondagmorgen zette de kroon op het werk, door een zeer drukke opkomst in de expresse H. Mis voor de vereeniging. waaronder ge nerale PI. Communie. De eerw. adviseur sprak zijn groote vol doening uit over het slagen van dit eerste triduum en ging er trotsch op. aan 't hoofd te staan van deze vereeniging, wier leden hier openlijk hun roomsch-zijn toonden. Zondagavond ten zes uur, werd in het vereenigingsgebouw de groote feestvergade- ring gehouden die ook buitengewoon druk bezocht was, mede door de Z.Eerw. heeren pastoors van St. Jan' en St. Antonius en van Besoijen, de eerw. kapelaans en broeders, en waar duidelijk nieuwe geestdrift was waar te nemen, als gevolg van de voorafgaande dagen. Om alles van deze vergadering volledig weer te geven, zou ons te vervoeren, en daarom willen we in l|et kort.het voornaam ste aanstippen. De voorziter hield een mooie inleiding, de harmonie zette haar beste beentje vooruit, 0111 met haar opwekkende toonen de stem ming er in te brengenPater Eusebius had zijn beste kruid voor dezen avond bewaard; de Zeereerw. heer pastoor van Riel uitte zich met tyots over de openlijke geloofsbe lijdenis van deze stoere arbeindersde eer waarde adviseur sprak slechts een kort woordP. vander Aa, voorzitter van de propaganda-commissie sprak een opwekkend woord, om krachtig mede te werken, tot het slagen van de November-actie. Een kwartet onder leiding van P. de Kort, het duo van j Engelen-Didden en de komieken Slaats en 1 Berkëlmans. met de harmonie aan 't hoofd, j hebben het aangename gedeelte van den avond ruimschoots verzorgd. Na het slotwoord van den "voorzitter, waarin hij allen die tot slagen van dezen avond hadden medegewerkt, zijn hartelijken dank bracht, keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. De Groote Nationale Kegelwedstrijd, uitgeschreven door Hannibal, blijft groote belangstelling trekken. Donderdag en Vrijdag hebben speciale wedstrijden voor Waalwijk, Baardwijk er; Besoijen plaats waarvoor prachtige prijzen zijn uitgeloofd. Voor nadere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende ad vertentie. Deze wedstrijden zullen zeer zeker worden bijgewoond niet alleen door kegelaars maar ook door belangstellenden. De stand van het concours is als volgt: Korpswedstrijd. 1. Hard gaat ie I, Dordrecht 315 2. Val om I, Rotterdam 299 3. Toujours gaie. Oosterhout 289 4. Elk kegeltje telt I, Den Bosch, 288 5. B. Z. G. I, Utrecht 288 6. Alle Negen II, Waalwijk 280 7. Riche I, Tilburg 278 8. Genoegen zij ons Doel II, Gilze 273 9. De Natte Spons I, 's-Boseh 272 10. De Knoeiers I, Amsterdam 271 11 Floris V, I, Breda 267 12. Hard gaat ie II, Dordrecht 267 13. Libertas, Rotterdam 266 14. Herinnering I, Tilburg 262 15. Onder Ons I, Tilburg 2g2 16. Genoegen zij ons Doel, Gilze 259 17. Mobilia 1, VBosch 258 18. Waalwijksche Kegelclub I 258 19. Herinnering II, Tilburg 256 20. Houdt Plank I. Dorecht 256 Dames-korps wedstrijd. 1. T. O. I'., Breda 227 Kampioenswedstrijd. 1. Gordijn, Dordrecht 71 2. .1. Paymans, Tilburg 71 3. H. Aarts, Waalwijk 69 Personeele wedstrijd. 1. U. van der Einden, Kaatsheuvel 41 2. Andeweg, Dordrecht 39 3. Paymans, Tilburg 39 4. Hauck, Waalwijk 38 5. H. Walder, Bergen op Zoom 37 6. Wierts, 's Bosch 37 7. Hornemnn, Breda 37 8. \C. Eibers, Waalwijk 36 9. Ij. Ketellapper, Amsterdam 36 10. van Rijn, den Haag 36 Serie-Personeele-wedstrijd. 1. O. Eibers, Waalwijk 101 2. Andeweg, Dordrecht 95 Vrije baan wedstrijd Dames. 1. Mevr. van Corsnm, Utrecht 45 2. Mevr. Meeldijk, Dordrecht 44 3. Mevr. Drinkenburg, Utrecht 39 4. Mevr. van Zwol, Waalwijk 38 5. Mej. A. Gerris, Waalwijk 38 6. Mevr. Nelsum. Utrecht 38 7. Mevr. van Dinther, Breda 37 S. Mej. M. van Leeuwen, Waalwijk 36 9. Mevr. van der Donck, 's Bosch 35 10. Mej. Ph. Verhofstad, Waalwijk 35 Vrije baan wedstrijd Heeren. 1. G. Verkade, Waalwijk 44 2. J. Paymans, Tilburg 4.3 3. H. Scheefhals, Rotterdam- 43 4. J. Lambermont, 's-Boscli 42 5. ,T. Jacobs, Gilze 41 6. J. Vermeulen, Gilze 41 7. A. van Bijsterveldt. Gilze 40 8. J. Langermans, Waalwijk 40 9. M. Ribbens, Tilburg 40 10. .J. Verkade, Waalwijk 40 11. C. Reisch, xVmsterdam 40 12. W. Hens, Waalwijk 40 13. ,1. Scheepers, Heerlen 40 14. J. van Dooren, Waalwijk 40 15. van Dinther, Breda 40 16. Jan Klijberg, Waalwijk 89 37. H. van Huiten, Waalwijk 39

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 11