Firma G VERKADE, Dames-Mantels. BflHCBT M m i ÈkÊkMmi&é WAALWIJKSCHE KEGELCLUB „HANNIBAL Groote Nationale Kegelwedstrijdei Gemengd Mfeuws Laatste Berichten, Advertentiëa iCampioenswedstrijd voor Waalwjjfc, Baardw{jl cd Besojjen. Vrjje baan-wedstrijd voor Waalwijk, Baardwjjl en Beaojjen. Vrije baan-wecbtrjjd voor Dames en ïïeeren, 9 75, f16 50 f19 50 Ingezonden Stukken. van ZATERDAG 29 O O TO BBB tot en m« ZONDAG 13 NOV E M H E R 1P21 op d» dri I geheel nieuw ingerichte Kegelbanen achter de Concertzaal ..Musis 'acrum" te Waalwijk. BAARDWIJK. Voor een drietal in deze gemeente te bouwen particuliere woon huizen is rijkssteun toegezegd, n 1. aan M van Drongelen een premie van f1314. aan W C Pullens voor een dubbel woonhuis een premie van f 3020. en aan M. Klerks (wonende te Drunen) en premie van f 1500 -, Het Universiteitscomité houdt deze week in onze parochie zijn collecte. De storm van Zondagmiddag heeft ook in deze gemeente nogal schade aan gericht. Van de fabriek der firma v Haren zijn groote glazen van de kappen stuk geslagen Bij v d. Sanden viel een gevel in De woningen tegenover den Blanken Wiel werden deerlijk gehavend. Vele ruiten zijn daar ingewaaid. Na den storm zagen er die woningen, met hun met planken dichtgespijkerde ramen uit, alsof er een binnenbrand gewoed had Op vele andere plaatsen werden schoor- steenen en pannen afgeslagen en woeien ruiten is. Verschillende "rieten daken begonnen, toen de storm het hevigst was, angstwekkend te werken en men heeft ze slechts met veel moeite kunnen be houden, Verschillende straatlantaarn zijn vernield of hangen met den kop naar beneden Ook het dak der RK Kerk werd een weinig beschadigd. Van den ouden gemeentetoren werden vele leien geslagen, zoodat het dak, dat toch al lang slecht was, thans nog meerdere onbedekte vakken vertoont. Verleden Maandagavond werd door den WelEerw heer Nuijens in het bonds- gebouw de ontwikkelingscursus weder geopend, welke Z.Eerw. dezen winter zai leiden. Zondag a.s. zal de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" een concert geven in de zaal van P. van Cromvoirt, met zeer vereerende medewerking van de zangvereeniging „Wiihelmina" uit Dongen, directeur de heer M. Knoop. Onze liedertafel is thans weer goed bezet. Veie nieuwe leden zijn er den laatsten tijd bijgekomen, zoodat onze verwachtingen hoog gespannen zijn. Ook „Wiihelmina" uit Dongen staat gunstig bekend, zoodat men een genot vollen avond kan verwachten. DRUNEN. Op Zondag 6 Novembc hield de St. L&mbeitusvereeniging (bc grafenisfonds) hare jaarlijksche algemei - gen aangericht Op vele plaatsen wer den daken, schoorsteenen, gooten enz. afgerukt of deerlijk gehavend. De straat was hier en daar letterlijk bezaaid met gebroken pannen en riet. Aan het „eind" waaide een straat lantaarn om. Twee woonwagens, staande aan den Winterdijk, werden door een rukwind omvergeworpen, waarbij één in een sloot terecht kwam, Hierbij werd een kind hevig verwond door een om vallende brandende kachel. Aan den Capelschen dijk vielen vele boomen onder den hevigen druk van den orkaan. O a. kwam een zware boom terecht op het café van den heer Versluis, waardoor de weg tevens geheel werd versperd Des avonds begon het in den Buiten Markt en Grootestraat. PRACHTIGE SORTEERING De daling van de Mark. De sterke daling van de mark heeft den laatsten tijd ook in Frankrijk tot ernstige ongerustheid aanleiding gegeven .- w De heer De Lasteyrie, een van de polder te vloeien, zoodat Maandag- rapporteurs voor de commissie van morgen deze polder geheel blank stond, financiën uit de Fransche Kamer, die Toen bemerkte men ook dat gedurende zoo juist uit Berlijn is teruggekeerd, den nacht een gat was geslagen naast heeft naar draadloos uit Parijs wordt de sluis waardoor het water van den j gemeld, over dit onderwerp zijn rapport Buitenpolder in verbinding staat met i uitgebracht aan de Kamer. Hij geeft dat van den Binnenpolder. j daarin als zijn meening te kennen, dat Door het gat zijpelde veel water onder üuitschland, naar te vreezen staat op den dijk door in den Binnenpolder. Den geheelen Maandag trachtte men tever- ren wel de schulden, die iri marken zijn uitgedrukt, maar dat is een ongewild waai wi iif §evol8 en Seen officieele insoiventver- WAALWijtv klaring van den staat Voor Duitschland j zullen bovendien de gevolgen daarvan wel hoofdzakelijk het binnenland treffen j daar de oorlogsleeningen in het binnen- j land geplaatst zijn en de groote credie- j ten, die het buitenland Holland in de eerste plaats verleend heeft, wel 1 voor het grootste deel in het buiten- landsch geld of in goud zuilen zijn uit- gedrukt. Natuurlijk moet men daarvan uitzon deren de markenspeculanten in het buitenland. Zij hebben in marken uit gedrukte vorderingen op üuitschland en worden dus allereerst de dupe Nu moet men ook nog onderscheiden of een Staat zich bankroet verklaart, terwijl het volk feitelijk de schulden nog wel in belastingen zou kunnen op brengen, of dat een volk inderdaad fei telijk bankroet is En dan is het zeer de vraag, of het Duitsche volk niet feitelijk reeds bankroet is. Het is volgens mijn meening en die van bijna alle den toestand daar geefs met zakken zand hierin te voor zien. Thans is men eenigszins meester. Gedurende de afgeloopen maand werd alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 4876.22 en terugbetaald f 2357 58. Het aantal inlagen bedroeg 116; dat der terugbetalingen 44. De heer C. M. Klerkx alhier is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Bijz. School te Den Dringen. Binnenkort zal een uitgaaf in druk verschijnen van het archief dezer ge meente door den heer. van der Hammen Nicz. Door de Posterijen is alhier een losse brievenbus geplaatst. Voortaan zal de buslichting rechtstreeks plaats hebben vanwege het postkantoor te Waalwijk Door de gasfabriek van Waalwijk wordt een nieuwe gasleiding aangelegd langs den Noordelijken spoorwegparal lelweg alhier teneinde een betere gas- lichtvoorzie.ning tot stand te brengen aan de perceelen in de Besoijensche Steeg, gelegen bij de spoorlijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) weg is naar het bankroet. Dit bankroet, j economisten ook Keynes heeft zich zegt hij, wordt door de magnaten der j heel duidelijk hieromtrent uitgesproken Duitsche nijverheid beschouwd als hetabsoluut onmogelijk voor het Duit- beste middel om aan de betaling voor sche volk om de schadeloosstelling, dus de schadevergoedingsgelden te ont- zijn schulden te betalen. Om zijn scha- komen. De regeering van Wirth doet I deloosstelling te betalen, wordt Duitsch- eenvoudig niets om het staatsbankroetland met goederen leeggehaald en hier- te voorkomen. Zij laat de kapitalisten door wordt het ongelooflijk arm. Er is de vrijheid om al hun geld naar het wel veel werk in Duitschland, maar het ae vergadering. BESOIJEN. De storm van j.l Zon-;WRgend verWi-if ik- Hoogachtend dag heeft ook hier groote verwoestin-i ben belastingbetaler. buitenland te zenden en er reusachtige bedragen aan Engelsche en Amerikaan- sche (en Nederlandsche, Red betaa! middelen voor te koopen. Deze regee- geering heeft een begrooting opgesteld, die op papier een deficit aantoont van van ongeveer 100 milliard De spoor wegen kosten aan het rijk M. 14 milliard en als voedselvoorziening van het land M. 10 milliard Geen wonder, dat als een gevolg van deze financieele ont reddering de waarde van de mark voort durend achteruitgaat. De heer De Lasteyrie wijst «r in het verdere gedeelte van zijn rapport o. a. op, dat indien Duitschland bankroet mocht gaan, dit bankroet slechts van tijdelijken aard zal zijn en in geen geval van oeconomischen aard zal zijn A) moge de mark dan ten slotte niet meer waarde hebben dan de Oostenrijksche kroon, Duitschland zal in elk geval zijn geweldige industrieele kracht behouden en zijn mijnen en fabrieken zulien in vol bedrijf blijven. De waarborg voor de geallieerden zal dan ook bestaan blijven, doch zij dienen enkel te beseffen op wélke wijze zij er partij van kunnen trekken. Over de daling van den mark vinden wij in het Haarlemsch Dagblad een intervieuw met mej. mr E. C. van Dorp die zich over de kwestie van eeri mo gelijk staatsbankroet van Duitschland als volgt uitliet „Het is moeilijk een voorspelling te doen, of het in Duitschland tot een officieel Staatsbankroet zal komen. Men spreekt dikwijls van een Staatsbankroet wanneer het geid zooals in Duitsch land hard in waarde achteruitgaat, maar dat is onjuist. Met het verminde ren van de geldswaarde toch verminde- vele werken is geen voordeel, wanneer de uitvoer niet met invoer gepaard gaat. Het gaat niet om werk, maar om de opbrengst van het werk. Het is voor een volk immers niet alleen van belang om te werken, het moet eten. AMSTERDAM. De emissie op twee miilioen gulden a 6 pCt. van de provin- cie Nonrd-Brabant l00'/a pCt, waartoe de inschrijving gisteren openstond bij de Nederlandsche Landbouwbank te Amsterdam en bij de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, is ruim vijfmaal volteekend. De goederen geveild ten ver- zoeke van den heer W. BREKEL- MANS zijn ingezet als KOOP 1. DE KOEWEIDE te Waalwijk f2800.— KOOP 2. BOUWLAND te Baardwijk, in huur bij P. v. Hel- voirt f 1325. KOOP 3. BOUWLAND aldaar, in huur bij P. v. Daeien f1200- TOESLAG Dinsdag 22 Ner as. 7 uur, in het Café FRANSEN te Waalwijk. 20774 Notaris JANSEN. Programma na 9 November 1931 Donderdag 10 en Vrijdag 11 November Donderdag 10 en Vrijdag 11 November Donderdag 10 t.m. Zondag 13 November: Pe ter beschikking gestelde prijren zijn als volgt: Voor den Kampioenswedstrijd voor Waalwijk, Baardwijk en Besoijen i massief gouden draagme<iaiile. Voor de vrije baan-wedstrijd voo Waalwijk, Baardwijk en Besoijen4 Kunst- en Gebruiksvoorwerpen. Voor de aigemeeae vrije baan Dames-wedstrijd10 kostbire luxe- voorwerpen en voor de algemeene Hearen Vrije baan-wedstrijd2( prachtige Kunst-, Luxe- en Gebruiksvoorwerpen. De PRIJSUITREIKING, gevolgd door BAL, sal plaats hebben op ZATERDAG 19 N0YEMBE des' avonds te 8 uur, in de Concertzaal »Musls Sacrum* te Waalwijk. 18. J. Kools, Waalwijk 19. Nijenhuis, Breda 20. W. Swageniakers, Kaatsheuvel ELSH0TJT. Eindelijk is de eleetrisehe verlichting ook tot onze gemeente doorge drongenniet alleen alle openbare gebou wen. maar ook zeer vele particuliere huizen zijn aangesloten. Tot directeur van het gemeentelijk eleetri- eiteitsbedrijf is benoemd de heer ,1. .1. Gij zeis. Ofschoon wij den titularis van harte deze betrekking gunnen en hem het daarin geschonken vertrouwen ten volle waardig oordeelen, toch vernamen wij met zeker leedwezen deze benoeming. Waarom? Omdat gemelde heer Gijzeis gedurende 18 achter eenvolgende jaren als raadslid en de twee laatste jaren als wethouder met een diep verantwoordelijkheidsgevoel de belangen der gemeente heeft behartigd. Zijn oordeel, dat hij immer zonder aanzien van personen uit te. was steeds zakelijk, en door dat strikte rechtvaardigheidsgevoel verwierf hij zich vele vrienden onder arm en rijk. zoodat zeer velen hem nog jaren lang eeu plaats hadden toegewenscht in het college van raadsleden en in het dagelijkscli bestuur der gemeente. Wij hopen dan niet alleen, maar vertrou wen ook vast, dat de heer Gijzeis piet het zelfde verantwoordelijkheidsgevoel en met dezelfde strikte rechtvaardigheid, welke hem steeds kenmerkten, zijne nieuwe functie van directeur jaren lang zal mogen bekleeden De storm, die Zondag overal zoo'u groote schade heeft aangericht, heeft in ons dorpje slechts betrekkelijk weinig vernield. Bij het afwaaien van pannen en 't omwaai en van boomen is het gelukkig gebleven. DRTJNEN. Zondag jl. zou D. F. C. heli- ben moeten spelen tegen Quick II den Bosch voor de Competitie klasse B. Door 't slechte iveer alsmede doordat D. F. niet volledig was opgekomen werd de wedstrijd voor de competitie uitgesteld doch speelden zij vriendschappelijk. D. F. C. verloor met 5--0. De N.W. storm welke alhier evenals op andere plaatsen zoo lievig woedde heeft ook in deze gemeente veel schade aangericht. Bijna geen enkel liuis werd gespaard. Van den landbouwer A. de G. stortte een nieuwe schuur in, terwijl bij sommige men- schen bijna geen pan meer op het dak lag. Ook het tramverkeer met Heusden was enkele uren gestremd doordat er een zware boom over de lijn lag. Verders lag er nog een zware eik op het electrisch net waar door kortsluiting ontstond. Persoonlijke on gelukken zijn gelukkig niet te betreuren. De eieren worden alhier door verschil lende opkoopers opgekocht voor niet minder dan 19 en 20 cent per stuk. De landmeter van het kadaster zal in dc loop van deze week een aanvang maken met het opmeten vand e gewone jaarlijksche Veranderingen in deze gemeente ten behoeve van 's-Rijks kadnstralen dienst. Alhier is door den heer H. v. d. Vijver uit Botterdam een nieuwe winkel geopend in kruideniers- en grutterswaren, waar vroe ger het filiaal van Meeuwese van Gerve was. Het is wei de moeite waard eeu kijkje in den nieuwen winkel te gaan nemen. BESOIJEN. Zondag heeft de storm ook hier danig huisgehouden. Bijna geen huis of van het dak zijn pannen afgewaaid. Bij de Eerw. Zusters kwamen de steenen van het platte dak van de stoomschoenfabriek van de firma Jos. Groenen met kracht tegen de ruiten, zoodat het grootste deel daarvan werd vernield. Achter de openbare school werden eenige lijoomen terneer gesmakt. Droeviger gevolgen had het omverwaaien van een woonwagen. De brandende kachel kwam terecht op een kind 't welk daarbij ernstige brandwonden opliep. De Buitenpolder was tegen den avond ge heel ondergeloopen, terwijl door het gedeel telijk wegslaan van een sluismuur het wa ter vrijelijk in den Binnenpolder kon stroomen. Door het gat met zakken zand te stoppen slaagde men met heel veel moeiten er in den Binnenpolder van het water vrij te houden. DRONGELEN. De storm, die Zondag middag hier als een orkaan woedde, heeft heel wat schade aan de huizen veroorzaakt. Bij P. v. B. is een schuur geheel ingewaaid terwijl tal van hoornen zijn ontworteld. In een boomgaard zijn zeker 20 boomen legen den grond geworpen. MEEUWEN. Schier alie huizen hebben door den hevigen wind van Zondag schade; honderden pannen werden afgeworpen ter wijl van de rieten daken het riet dikwijls de lucht invloog alsof het verschrikte vogels waren. Ook aan de talrijke boomgaarden is, door dat vele boomen zijn omgewaaid, groote schade toegebracht. DESSEN. Evenals elders heeft de storm ook hier groote schade aangebracht. Op de Peerebaan zijn een 10 tal groote oude boo men omgewaaid. Van 't Kasteel honderden pannen. Van de It. K. Kerk werden de twee sier torens omvergeworpen waarvan er een door de zijbeuk in de Kerk terecht kwam, geluk kig zonder ongelukken te veroorzaken. TILBURG. De onthulling Van het H. Hart-monument, waarna door Tilburg reeds 5 jaar verlangend is uitgezien, heeft Zon dag plaats geliad. Van schier alle huizen wapperde de vlaggen en het Heuvelplein was schitterend versierd. Voor duizenden guldens levende bloemen waren rondom het monument bijeengebracht. Toen liet om elf uur droog was geworden, toog Mgr. Diepen, bisschop van 's-Bosch naar buiten om het standbeeld te onthullen. Het groote Heuvelplein stond toen volge pakt met een reusachtige menschenmassa Terwijl alle klokken van Tilburg begon nen te luiden en een groep bazuinblazers een fanfare aanhieven, zakte onder hoera geroep liet omhulsel rond het beeld weg. Nadat eenige kerkelijke plechtigheden waren verricht memoreerde de burgemeester de totstandkoming van het nionument en bracht aan allen die daaraan hebben mee- gewerkt dank, en droeg vervolgens 't stand- 39 beeld over aan Mgr. v. d. Heuvel, deken van 39 Tilburg, als vertegenwoordiger van de ge- 38 zamentlijke parochies der stad. Nadat Mgr. van den Heuvel zijn dank had uitgesproken, begon de introuisatie waarbij Mgr. A. Mutsaers de feestrede hield. Na deze met gloed uitgesproken rede hield Mgr. Diepen een korte toespraak waarin hij zei dat het een groote voldoening voor hem was dat de grootste stad van zijn diocees op zulk een welsprekende wijze in het open baar getuigenis aflegt van haar geloof. Nadat de Kerkkoren en de Kon. Harmonie eenige nummers hadden doen hooren ging de bevolking huiswaarts om zich gereed te maken voor eene bloemenhulde. Edoch, ook hier kwam de storm opzetten, vernielde alles en kon de zeer grootse opgezette bloe menhulde niet doorgaan. Nu zullen a.s. Zondag de groepen voor het H. Hart-monument defilleeren. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing van onder staande regelen in Uw veel gelezen blad. Ontvang bij voorbaat mijn hartelijken dank. Als voorstander van Christelijk onderwijs en de financieele gelijkstelling daarvan, was ik ten zeerste verwonderd toen Minister de Visser zijn noodwetje indiende, waardoor 't aan onze schoolbesturen onmogelijk werd gemaakt in een jaar tijds zonder goedkeu ring van den Minister te bouwen. Ik was zelfs verontwaardigd daar dat een blaam wierp op onze schoolbesturen, die toch altijd de zaken zoo zuinig mogelijk hadden be leerd. Thans mijnbeer de Redacteur beu ik van meening veranderd door betgeen in Sprang gebeurt. Door het schoolbestuur te Sprang De geestelijke adviseur, de weieerv Heer J. v. Welle bracht verslag uit o»c hef boekjaar 1 Nov. 1920—1 Nov. '21 Hieruit bleek dat de ontvangster» b< dioegec 1093.895, de u'tgaven f 535 475 altoo een batig saldo van f558,42, wc gevoegd bij het reserve kapüaal ee bedrag aanwees van.f 7122 52 werkelijk waas de. Het aantal leden bedraagt 656. Een voorstel van het bts:uur om d jaar bij overlijden van volwassenen wer <60 en bij overlijden van kinderen f6 inplaats van f 5 uit te betalen wore goedgekeurd. Eveneens werd het voorstel om voc het bedrag der boeter, H.H Missen u laten lezen voor de overleden ledet goedgekeurd. Een voorstel van het bestuu>-, om ui de kas der vereenigiog een bijdrage te schenken vo r de R. K. Universltei', wendt door den geest, adviseur nade oegellcbt. Z Eerw* toonde aan de noodzakelijk held en het groote nut der R K. Ui versiteL. Hij herinnerde aan de woorden Wijnstra weet wel dat zijn patroon de heer G;ett en U zal gegevea worden, zoodt jv. Veen zulks ook doet, wanneer men te ver door een milde gifr, wij ons Gods zeges iboven de begrooting gaat. Of heeft men o er ons zeiven ca over de vereenigin; imaur een grond gezocht, om het een lid van zullen waardig maken. .het schoolbestuur te kunnen gunnenV Zoo Werd besloten eene som van f 100;ja dan raad ik het schoolbestuur aan den te geven, wat naar wij hopen eene aan-jarchitect maar niet in dienst te houden, sporirg zal zijn voor andere vereenigfn-jwat zoomin men rekening houdt met zijn gen om ook het hunne bij te dragerbegrooting, zoo min zal men ook later reke- voot de goede zaak en om daardoor t> Ining houden met zijn opmerkingen zoo er bevorderen dat Drunen de verwacht. Iverschil komt met den aannemer; want die gelden zal bij elkaar brengen. jstaat het schoolbestuur schijnbaar nader De storm die Zondagnamiddag idau de architect, heeft gewoed, heeft veel schade aangr-j Of zijn die bezwaren ook al opgeruimd en richt. Bijna geen huls waarvan of he ;is de architect ook al in den vriendenkring dak, ramen of schoorsteenen onbescha--opgenomenv digd bleef. Mijnheer de Redacteur ik hoop dat onze Vooral de daken hebben veel geleder jgemeenteraad deze zaak onder net oog zal Een nieuwe schuur van den landbouwe jzien, opdat indien mogelijk er alsnog v irhin- L. de G. is geheel omgewaaid en eldetsjderd wordt, dat er aizoo met het geld wordt verscheidene kleine schuurtjes, berg-igespot. plaatsen en schut'ingen. U mijnheer de Redacteur nogmaals dank- werd laatst aanbesteed 't bouwen van twee lokalen aan de bestaande Christelijke schoolde laagste inschrijver was de lieer G. van Dongen te Raamsdonk voor 16.790. I)e gunning zou later plaats hebben. Al dadelijk gingen er geruchten dat er ge tracht werd de lokalen te gunnen aan den heer C. Timmermans, bestuurslid dier school, welke had ingeschreven voor 18.493 Thans mijnheer de Redacteur is het bou wen gegund aan C. Timmermans voor 18.393; dus 1700.— meer dan waarvoor de laagste had ingeschreven, Tk vroeg me af heeft het schoolbestuur recht om 1700 meer uit te geven dan noodig is? daar dat geld de gemeente moet betalen en het dus op de belastingen moet worden verhaald. Naar mijn inziens mijnheer de Redacteur mocht het bestuur dit niet doen, daar de be grooting gemaakt door den architect Wijn stra nog lager was dan waarvoor door den laagsten inschrijver was ingeschreven. Indien men het werkelijk niet kon gun nen aan den laagsten inschrijver, had men het in eigen beheer kunnen bouwende heer \l/\|x \l/i

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 12