föerste Blad. De Portierster van Alfortville, 1„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Gemeenteraad, FEU ILL E T O ft Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 86. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1921. 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38, W AALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelem Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlto. 20 cent per regel; minimum f 1.60. Reclames 40 cent per regel. DRUNEN. Openbare^ ve/gadering va» den aad dezer gemeente op Vrijdag 4 November des avonds „tets 6 uur. VoorzitterEdelachtbJheer Van Hultea. Ongeveer kwast over 6 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren van Son en Bergmans. De notulen ders,vor*ge vergadering worden na een kleine opmerking goed gekeurd en vastgesteld, AAN DE ORDE: 1. Ingekomen adressen. a. Schrijven van de Nederi. Vereen, van Overheidspersoneel. Wordt, aangezien het stuk niet geze geld is, ter zijde gelegd. Schrijven van den HoogEerw. heer Deken Selteo, directeur van het Jongens- pat oiiaat. Adressant wijst er op dat in het pa tronaat van October tot April cursussen en vervolgonderwijs worden gegeven, aan welke laatste door minstens 20 leerlingen wordt deelgenomen. Door het patronaat wordt reeds vuur eu licht gratis verstrekt eu aangezien de ver dei e onkosten zeer hoog zijn, wordt ©en subsidie van f 200 gevraagd, Als adviseur van het Wit-Gele K«uis vraagt adressant een subsidie van f 250. Hij wijst op het zegenrijke werk door de vereeniging reeds verricht en op het plan .om nog een pleegzuster er bij aan te stellen opdat ook des nachts over een zuster kan worden beschikt. Voorts zal ook nog een Moedercursus ea bij genoegzame deelname ook een baker cursus woiden;gegeven. Van der Wiel. Het Wit-Gele Kruis is een vcrcecifclng van het allergrootste belang voor de gemeente, want alle eategorlën van personen profiteeren van deze instelling, geen enkele stand uitgezonderd. En nu nog dat men des nachts ook over een zuster kan be schikken. Dat ls vooral voor den werk man heel wat waard. Als ^e 's nachts moet waken en overdag werken, dan valt dat niet mee. Van Halderen. Het gaat moeilijk om meer te„ geven als gevraagd wordt. Ik zou, vooral nu nachts ook nog een zuster beschikbaar is, zeker op het ge vraagde Ingaan. Voorzitter. Ik ben er ook voor om op het verzoek in te gaaa. Ze zullen nu clet zooveel kosten hebben als een vorig jaar, want bij oprichting zijn er altijd meer kosten. Van de Wiel. Ik geloof, als ze geen Zuster er bij zouden aanstellen, ze in 't geheel om geen subsidie zoudea heb ban gevraagd. Met algemeene stemmen wordt hierna op het verzoek Ingegaan. tan „De Echo van het ZulierP. c. Verzoek van de bewoners in de omgeving van de tramremise om daar een brandput te willen doen aanbreng©». Adressanten wijzen er op dat op 400 M. pas een brandput ,is, terwijl in de waterloop nooit water staat. Bi) brand ls er nu geen mogelijkheid om te blusschen. Voorzitter. Burg. en Wcth. stellen voor een proef te nemen met cementen ringen, wijl dit veel voordeeliger zal uitkomen. Van der Wiel. Kan die dan nogal water bevatten f Van Spijk. Als er brand ls, is er bijna nooit geen - water lts de putten. Voorzitter. Et zit wel water in, maar als ze vijf minuten aan het spulten zijn ls de put leeg. Daar kan men niets aan doen. Op het Sempke is ook een put van cementringen. Van der Wiel. Er moet een put bij komen; want nu is de afstand te groot. Voorzitter. Zeker, we zijn niet ver antwoord als er geen water is. We zullen er een put laten aanleggen en voldoet deze goed, dan zal er nog een bij ge legd worden. Eishout. Waar zal u de putten dan laten maken. Voorzitter. We moeten nog eens uitkijken waar de beste punten zijn. We zullen er niet te lang mede wachten en direct met het werk laten beginnen. Aldus wordt besloten. d. Verzoek onderhoudsbijdrage Zwlt- serschen bok. Voorzitter. Burg. en Wcth. stellen voor eene subsidie van f 40 te verlecnen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. e. Verzoek oud-leerlingen tuinbouw- cursus om vergoeding van kunstmest voor het proefveld Adressanten wijzen er op dat het aan- leggen van een proefveld een algemeen belang mag worden genoemd. Waar voorheen de kunstmest voor proefvelden gratis door een firma werd afgestaan en deze daar thans niet meer toe overgaat, verzoeken ze eene subsidie gioot f 50, teneisde in de kosten te kunnen voor zie». Voorzitter. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Overeenkomstig dit voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. f. Verzoek van het hoofdbestuur van de Hanze om een subsidie groot f 350. Voorzitter. B. en W. stellen voorf 75 tc verleeeen evenals een vorig jaar. Daartoe wordt besloten. g. Verzoek overschrijving lazd Am. Klerks. Adressant wil een perceel land, bij hem in huur, overdragen aan zijn schoon zoon, aangezien hij te oud ls geworden om verder te bewerken. Voorzitter. B. en W. stellen voor af wijzend op het adres te beschikken, wijl mei» anders niet weet waar men blijft. Wordt afwijzend beschikt. b. Benoeming onderwijzer vervolgon derwijs Wolfshoek, Worden benoemd als hoofd de heer J. van Rooij en als onderwijzer de heer 51). Kerkhof. 1. Aanbieding begrooting gemeente en armbestuur over het dienstiaar 1922, De begroo'dng voor het armbestuur sluit op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f3615.50. Voorzitter. De subsidis die wordt verleend bedraagt f 2500. Een vorig jaar was dit f 3000. De ontvangsten en uitgaven voor de gemeente zijn geschat op f118.383 855. De Secretaris leest op verzoek van den Voorzitter de begrooting voor en merkt op dat ondanks het heffen van 50 opcenten rog een Hoofd. Omslag moet worden geheven van f16000. De begrooting wc dt gedurende 14 dagen ter visie neerg iegd. 3. Wijziging verordeslog H. Omslag 1 Jan. tot 30 April 1P22. De Voorzitter merk: op dat ingevol ge de aangebrachte wijziging in het heffen van belasting, ie Hoo'd. Omslag ditmaal moet worden vastgesteld van 1 Januari tot i Mol. Wordt aldus beslot n. 4. Verordening opcenten Rijksinkom stenbelasting en Vermogensbelasting, Voorzitter. B. en W. stellen voor 50 pCt. te heffen op de R^kslnkomstecbe- lasflng en 50 opcenten op de. Vermo gensbelasting. Geraamd is dat de op centen voor Iedere belasting zeker f 4000 zullen opbrengen. De heer van dc Wiel zegt niet met bet voorstel van Burg. en Weth. te kunnen meegaan. Dé opcenten op de Vermogensbelasting ai ht hij veel te hoog. Hij heeft een lijstje opgemaakt om te laten zien dat iemand die in hot bezit van eenig kapitaal is, ontzettend veel meer moet betalen dan iemand met een inkomen. Hij wijst er op dat deze veelal heeft te betalen aan grondbelasting en voor bebouwde eigendommen. Hij voor zich zou bij liet heffen van een Hoofd. Omslag willen blijven omdat dan het billijkste kan worden gehandeld. Als de Hoofd. Omslag goed wordt opgemaakr, heeft niemand iets te zeggen. Het pro gressieve vervalt hiei en spr. zou ook gaarne de kinderaftrek behouden zooals dat hier laatst is geregeld. De belasting kaa dan nog door de ambtenaren wor den voorgesteld. De heer Muskcns wijst er ook nog op dat, gaat men opcenten heffen, velen het vermogen gaan versnipperen door het aan de kinderen onderling te ver deden De heer Van der Wiel merkt nog op dat dan jongens van 18 jaar en ouder, die zeker een f20 verdienen, vrij blij ven waarvoor de anderen dan maar kun nen betalen. |De heer Eishout zou dit voorstel eens willen aanhouden om er nog eens over te kusten nadenken. De Voorzitter heeft daartegen geen be zwaai, waarna wordt besloten het in een volgende vergadering af ie handelen. 6. Verordening Schoolgeldhefifing. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Niemand meer het woord verlangende sluit do Voorzitter de openbare verga dering en gaat de raad over in geheim comité. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 5 Novem ber des middags 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer De Goel. Ongeveer jewart over 2 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der voorlaatste vergade- ring worden na voorlezing onveranderd I goedgekeurd en vastgesteld. De notulen der laatste vergadering worden aangehouden. AAN DE ORDE: Een voorstel van drie raadsleden tot intrekking van het raadsbesluit van 28 October j.l. waarbij ls besloten den ge meente-ontvanger voorvast te benoemen. Voorzitter. Zooals de heeren weten zegt de gemceetewet dat, wanneer in een gemeente beneden de 20000 zielen 3 leden van den raad verzoeken om een vergadering te beleggen, de Voor zitter verplicht Is zulks te doen. Ik heb dan ook niet nagelaten eene vergadering bijeen te roepen en het punt op de agenda te plaatsen. Ik wil hier nog aan toevoegen, omdat het in het allernauw ste verband staat met het onderhavige geval dat denzclfden dag van oproeping dezer vergadering met de post van 5 uur een schrijven is aangekomen, ge richt aan Burg. en Weth. als antwoord op een schrijven van 28 October. Toen wij hoorden van het overlijden van den ontvanger hebben wij aanstonds Ged, Staten daarvan kennis gegeven. Wij hebben ook direct proces-verbaal van kasopneming gedaan. Nadat dit in z'n geheel door den Voorzitter ls voorgelezen, merkt de Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve j 25.586.757.- 3.113.7o7.— Voorzitter op dat 50'/a cc»1 tc v°cl i» kas was. Uit het schrijven van Ged. Staten, dat vervolgens door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt, dat Ged. Staten er op aandringen om thans, nu de annexatie voor de deur staat, een tijdelijk ontvanger te benoemen waardoor eene groote be sparing wordt verkregen. Voorzitter. Zooals de heeren begrijpen heb ik van dit schrijven aanstonds aan de Wethouders kennis gegeven en als ik me niet vergis zijn ze direct op hun zienswijze teruggekomen. Als uit den Bosch een dergelijk schrijven komt, ai heeft men dan ook met 5 stemmen voor besloten eens definitieven ontvanger te benoemen, dan is het m.i. niets onge hoords om daarop terug te komen. Als het toen zoo gestaan had, had men ook anders gehandeld. Van Bijnen. Als ik U goed versta, nemen Burg. en Weth. ons voorstel tbans over. Voorzitter. Dat is direct de bedoeling niet. Krol. Neen. Voorzitter. Ik stel het punt, zooals dat de heeren hebben ingediend, aan de orde. Burg. en Weth. hebben het niet tot den raad gericht. U weet zelf dat vereeniging van gemeenten van grooten invloed ls. Van Bijnen. Als eerste onderteekenaar van het verzoek breng ik Burg. en Weth. dank dat ze direct gehoor hebben gege ven aan ons verzoek. Spoedig na het gevallen besluit ben ik tot eene andere zienswijze gekomen en nu ben ik het met de heeren van den Hoven en Schil ders sens dat het benoemen van een definitieven ontvanger niet In het belang van dc gemeente is. Ik verzoek U nu ons voorstel in omvraag te willen brengen en Ik twijfel er niet aan of alle leden zullen wei van zienswijze zijn veranderd. Voorzitter. Ik heb den indruk gekregen dat de wethouders van gevoelen zijn veranderd. Ik meen zelfs dat ze te kennen hebben gegeven om op het besluit terug te komen. Lombarts. Toen verleden week ter tafel kwam of men een tijdel^k ofwel definitief ontvanger moesten benoemen, heb ik en met mij de meeste leden, op grond dat men algemeen van gevoelen was dat annexatie nog niet in 't zicht was, voor een definitief ontvanger ge stemd. Van een hooggeplaatst persoon vernam ik later dat het niet anders kon zijn. Een agitatie omstond in onze ge meente en toen ik ter bevoegder plaatse cog vernam dat met 1 Januüi annexatie wel kan komen, toen is mijn meening ook aan het wankelen geraakt en nu ik kennis heb gekregen van het schrijven van Ged. Staten, nu ia mijn meening geheei anders geworden. Van den Hoven. In een vorige ver gadering heb ik nog als mijn vaate overtuiging te kennen gegeven van iemand, die het weten kan, gehoord te hebben dat annexatie in uitzicht was. De naam van dien persoon mag ik niet noemen. Deze vertelde mil ook nog dat een 'cfiaitief ambtenaar, ook al had hti maar eenige maan- K MO VAN HET /.I IliKV ZEVEN EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. „Kom, kom, oude jongen, handel nu zoo onverstandig nietIk ben op de hoogte van alles! Hoort gij het? Van alles... Toch kunt gij vrij naar Frankrijk gaan, wanneer ik maar het stilzwijgen bewaar, dan zal nie mand op de hoogte komen van de aaneen schakeling van misdaden, die gij bedreven hebt, van de onrechtvaardige veroordeeling der onschuldige Jeanne Fortier." „O, ik kan toch vrij naar Frankrijk gaan antwoordde op cynischen toon de gewezen meesterknecht, die.' nu hij het gevaar in de oogen zag, eensklaps- al zijne koelbloedigheid herkreeg. „Wat heb ik van de gerechtigheid te vreezen? Zooals ik zooeven reeds opmerk te. reeds lang is er prescriptie." „Tatahernam Ovidius lachend. „Tracht mij nu geen dwaasheden wijs te makeup Er is prescriptie, ja doch niet voor het weder rechtelijk aannemen van een valschen naam. I)at weet gij wel, Paul Harmant! Wanneer eene aanklacht, met bewijzen gestaafd, het parket bereikt, zal de gerechtigheid zich deze zaak onmiddellijk aantrekken en een nauwkeurig onderzoek instellen naar uw ver leden." „En zoudt gij in staat zijn deze aanklacht tegen mij in te stellen?" vroeg Jacques met een merkbare huivering. „Dat hangt van de omstandigheden af. Zeker zal ik dit doen zoo gij u niet netjes tegenóver mij gedraagtdoch ik zal zwijgen, indien gij doet wat ik van u verlang... Ge loof mij, oude vriend, mijne toewijding eri mijne bescheidenheid zijn heel wat waard. Er is reeds een lange tijd verloopen sinds ik weet wie gij zjtgij waart toen nog pas ge trouwd. En heb ik u daarom aangeklaagd? Heb ik eenige bedreiging tegen u geuit? Waarachtig niet! Ik heb gezwegen, steeds voor u gewerkt zonder de kaarten door el kaar te werpen. Gij hadt alle troeven in han den ik liet ze u gebruiken en schonk u zoo de gelegenheid een groot fortuin te verzame len. Thans zijt gij geborgen, en het wordt meer dan tijd, dat ik aan de toekomst ga denken. De ouderdom staat voor de deur, mijne krachten verminderen, ik heb voor mijn rust te zorgen...... En dat doe ik!" ACHT EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Jacques had zonder een woord te spreken met somber gelaat naar deze woorden van zijn neef geluisterd. Ovidius ging voort „Ik ben nu lang genoeg uw knecht geweest en wil nu ook wel eens patroon worden Dat staat mij zoo vast als een paal boven waterSchenk mij dan de fabriek met veertig duizend dollars tot bedrijfskapitaal. Doet gij dat niet, dan herhaal ik aan een ieder, die het hooreu wil, dat Paul Harmant, met de algemeene achting vereerd, een groot booswicht isen dat ik deze woorden be wijzen kan, weet gijDat zal uwe lieve dochter genoegen doen Ho hovriendje Wat paste het u, mij met uwe zedelessen te overladen, toen wij van Southampton naar New-York stoomdenDe grootste schurk van ons beiden was ik toch zeker niet!... Doch wij zullen dat alles maar laten rusten. Blij ven wij vrienden en neven, zooals te voren. Wees nu eens royaal tegenover mij, en ik zal u in uw geluk niet hinderenVertrek naar Frankrijk, geniet niet volle teugen on der den valschen naam van Paul Harmant. Dat zal ik met genoegen vernemen, zoo gij mij hier alleen heer en meester laat van het aloude huis Mortimer Co." Jacques was opgestaan. Met verwilderde oogen en gebalde vuisten sprong hij dreigend op Ovidius toe. „En zoo ik u doodde?" klonk het sissend tusschen zijne tanden. Ovidius schoot in een schaterlach, terwijl hij met de grootste koelbloedigheid eene si- ga rette rolde. „Dat zou u weinig baten," antwoordde hij dan. „Mijn testament berust bij een notaris te New-YorkDit behelst uwen levens loop in ai zijne bijzonderheden en de bewijs stukken zijn er bij gevoegd... Zoo ik kwam te vallen, zou men spoedig weten wie gij zijt." ..Helaas!" riep Jacques met eene bewe ging van wanhoop uitgij hebt mijn lot in handen ..Ieder zijn beurt neef!... Kom. wat zegt gij nu?" „Ga met mij," antwoordde Jacques. „Waarheen?" „Naar Nicolaas Davidson, mijn bankier. In een uur tijds zal de gansehe fabriek n toebehooren en zult gij de gevraagde veertig duizend dollar in handen hebben." „Bravo, neef! Nu begint gij verstandig te wordenZoo hebben wij thans voor goed eene overeenkomst getroffen, en nu geloof ik ook dat scheiden voor ons beiden het bes te is doch ik hoop dat wij toch steeds met elkander in betrekking zullen blijven." „Kom," herhaalde Jacques, zonder op deze ironische woorden acht tc slaan. Door Ovidius gevolgd, wiens gelaat van vreugde straalde, verlieten zij het kabinet. Des avonds reeds kon Ovidius de fabriek zijn eigendom noemen. Acht dagen later scheepten Paul Harmant en Mary zich naar Havre in en voor de maand ten einde wqs woonden zij reeds te Parijs, in een prachtig hotel nabij bet Mon- eeaupark. De gewezen vennoot van Jacob Mortimer kende talrijke personen te Parijs, met wie hij in handelsbetrekkingen stond, bankiers, groote industrieelen en meer dan een van hen had hij te New-York reeds bij zich ont vangen. Zijne bekende fortuin, zijn onbesproken honorabiliteit openden hem alle deuren en deden de bezoekers in zijne woning toestroo- men. In een zeker midden was het eene groote gebeurtenis toen men vernam dat Paul Har mant van plan was in de omstreken van Pa rijs eene groote fabriek te bouwen om daal de uitvindingen te exploiteeren, die hem in Amerika zulke aanzienlijke sommen en een groote beroemdheid hadden afgeworpen. Jacques Gérard zag uit naar eene ge- schikte bouwplaats. Te Courbevoie, op den oever der Seine, vond liij een terrein, tienduizend meter groot, dat hem zeer geschikt voorkwam en dat hij dan ook onmiddellijk kocht. Reeds was hij in overleg met een bekend architect bezig de plannen te maken der op te richten gebouwen, toen hem eensklaps wegens een recht van doorgang, een proces werd aangedaan. Aan dit bezwaar wilde hij zoo spoedig mogelijk een einde brengendaarom zocht hij naar een geschikt advoc-aat ten einde de moeilijkeid uit den weg te ruimen. Jacques wendde zich tot zijn bankier en informeerde naar een goed rechtsgeleerde. Om deze zaak uit de voeten te helpen hebt gij geen lioog befaamd rechtsgeleerde noo- dig, en die zou er zich ook niet gaarne mede belasten. Ik kan u een jong advocaat aanbe velen vol ijver en talent, die mij reeds veel diensten bewezen heeft, ik zal 11 zijn adres geven?" „Als ik u verzoeken mag. Ik zal onmiddel lijk tot hem gaan." Op een naamkaartje schreef de bankier liet volgend adres Georges Darier, advocaat, Bonapartstraat 19. „Ik dank n zeer," zeide Gérard en begaf zich op weg. Een half uur later kwam hij in de opge geven straat. Georges, bet pleegkind van mevrouw Ola- risse Darier, door pastoor Daugier aan den schilder Stephaan Caste! toevertrouwd, had spoedig zijn doel bereikt en zoo aan de verwachtingen beantwoord, welke men van hem koesterde. Na eenige maanden zou Dij zijn vijf en twintigste jaar bereiken. Georges was een knap jongmensch mét blonde haren en sombere starende blauwe oogen. Zijn openhartig gelaat toonde zeer regel matige trekken en een bijzonderen ernst, die hem nooit verliet. Reeds twee jaar stond hij op de lijst der advokaten aan de Parijsche balie en tal van bewijzen van bekwaamheid liad hij reeds geleverd. Zijn collega's en de magistraten toonden veel achting en sympathie voor hem. Alles voorspelde den jongeman een schit terende toekomst. Hij bewoonde kamers op dc tweede ver dieping. In zijne studeerkamer met gebeeldhouwde eiken meubelen trof men een kleine maho niehouten kast aan, goed van boeken voor zien. een souvenir van pastoor Daugier en in een hoek op een elpenbeenen kolommetje een houten paardje met rouwkrep bedekt. Georges bewaarde dit eenvoudig speelgoed als een heiligdom, overtuigd dat het een geschenk was zijner pleegmoeder mevrouw Olarisse Darier. De jonge advocaat had een dienstbode van gevorderden leeftijd, eene goede ziel met veel bekwaamheid in de keuken. Gewoonlijk dineerde hij te huis, nu en dan eens bij zijn gewezen voogd. Stephaan Gastel. Deze bracht menig bezoek hij zijn jongen vriend. De rechtsgeleerde hield zich bezig met de studie van uitgebreide processtukken op hel oogenblik dat de meid hem Paul Harmant'* kaartje bracht. „Laat hem binnenkomen," zeide liij. Jacques Gérard trad over den drempel. Georges ging den vreemdeling een paai treden tegemoet. Na ruim twintig jaren stond de ellende ling, die de oorzaak was van het diepe on geluk, in tegenwoordigheid van den zoo van zijn slachtoffer. De brandstichter van Alfortville, de moor denaar van den heer Labroue was than vijftig jaar oud. Zijne haren verfde hij nii meer; deze waren geheel wit geworden. Georges, die drie jaar oud was op In oogenblik dat de dramatische gebeurtenissi voorvielen, die in zekeren zin een prolo- vormen tot dit verhaal, kende natmirli k den gewezen meesterknecht niet meer. De valsche Paul Harmant nam 't wooi „Mijn bankier, de heer Eduard Halberg een uwer cliënten, heeft mij uw adres - geven, mijnheer „Zeer vereerend." onderbrak hem Geor c ÜTPofdt vervolg, 11

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1