Blad. Firma G, VERKADE, Gemeenteraad, Voor St. Mcolaas. 5 j NUMMER 88 i ZATERDAG 19 NOV. 1921. 44e Jaargang. 201 plwl II N. IS DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 15 Novem ber des avonds ten 5.30 uur. Voorzitter Edelachtbare heer C. van Huiten. Ongeveer kwart voor zes uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld AAN DE ORDE 1. Vaststelling verordening heffing (♦pcenten op de Rijksinkomsten- en Ver mogensbelasting. Voorzitter. Zooals de heeren weten hebben Burg. en Weth in een vorige vergadering voorgesteld 50 opcenten te heffen op de Vermogens- en 5 opcen ten op de Rijksinkomstenbelasting. Door den heer van der Wiel is toen bepleit om geen opcenten te heffen en een voorstel van den heer Elshout om het nog eens aan te houden is toen aan genomen. Bergmans. Aanvankelijk hebben wij ook eens besloten opcenten te heffen. Dat is toen door Ged. Staten niet goed gekeurd Was dat ook geen 50 pCt. Van Son. Ja. Bergmans. Ik zou zoo zeggen dat het 't wenschelijkst is met het voorstel van Burg en Weth. mede te gaan. Vooral om van de Vermogensbelasting 50 op centen te heffen ben ik sterk voor. Als het waar is wat ik gehoord heb, zou in een vorige vergadering de Vermo gensbelasting gewoon vergeleken zijn (net wat men weet te verdienen. Dat vergelijk gaat m.i. niet op, is niet goed gezien. Als een arbeider of kleine mid denstander door arbeid wat weet te verdienen en misschien nog wat weet over te leggen voor den ouden dag, dan mag deze verdiensten niet verge leken worden met de verdienste die men verkrijgt uit een vermogen. Er is ook gezegd dat de vermogensbelasting al reeds in de Hoofd. Omslag betaald is, maar ik zou zoo zeggen dat daar niets tegen is. Het vermogen mag wel wat getroffen worden. Van de Wiel. Ik wil nog wel eens zeggen wat ik gezegd heb. Het vermo gen is reeds zoo hard getroffen, de op centen zijn zoo hoog opgedreven, dat daar niets meer bij hoeft. Als maatstaf zal ik nemen iemand met een kapitaal van f 50 000. Van dat kapitaal zal hij 4 pCt. rente genieten, maakt dus f 2000 per jaar of f 40 per week. Van die f 50.000 betaalt hij 5o opcenten en dan komen daar nog 30 opcenten op, 25 opcenten voor de leening en nog eens 11 opcenten voor de provincie, alles tesamen wordt het 83 Nu krijgt men nog 73 op de ongebouwde en 133 op de gebouwde eigendommen. Als men dat ahes bijeen neemt, dan zeg ik dat het vermogen al aardig genoeg wordt getroffen vooral voorDrunen waar men niet veel kapitalisten van boven de f50 000 heeft, daar zijn er meer van de f 25.000. Er zijn er nu die 60 of 80 gulden verdienen die dan heelemaal niets zou den behoeven te betalen. Volgens mij is dit niet billijk en daarom zou ik den Hoofd. Omslag houden, zooals die pas is geregeld, dan kan men die veel billijker heffen. Bergmans. Nu hebt U maar zeer wille keurige cijfers genomen. U hebt het nu maar van een stil kapitaal genomen, maar dat behoeft niet, men kan met dat kapitaal heel wat meer verdienen Doet men dat niet, dan is het zijn eigen schuld, want er kan heel wat meer van terecht komen. Die f50 000 heeft, kan meer verdienen. Voor die enkele die dat niet doet kan men geen uitzondering maken. Zooals Burg. en Weth. hebben voor gesteld is niet te hoog en ik zou er dan ook niet aan willen tornen. De heer van de Wiel wijst er op dat die opcenten op de Vermogensbelasting slechts f 1100 opbrengen en enkele men- schen het slechts hebben op te brengen. In de toekomst zal het vermogen ook nog meer worden versnipperd en dan zal er spoedig niets meer zijn te halen. De eene plaats of de andere is een groot verschil. Als men groote kapitalisten heeft, dan zal ik niet zeggen, dan is dat heel wat anders, maar zooals de toestand hier is, wordt het vermogen maar al te zeer getroffen. Bergmans Die het niet heeft, kan het niet betalen. Van de Wiel. Die hier wat kapitaal hebben, betalen hier voldoende, dat heb ik toch met cijfers aangetoond. Spr. wijst er verder nog op dat landbouwers die hun kapitaal in land hebben gesto ken, bijna dubbel worden getroffen, want op ongebouwde eigendommen betaalt (die 73 opcenten en iemand die een fabriek heeft betaalt niets en beiden toch, de boer net zoo goed, moeten daar hun kost mede verdienen Wat de fabriek is voor den fabrikant, is de grond voor den boer De heer Bergmans merkt op, dat de heer van de Wiel thans juist de tegen overgestelde meening is toegedaan als bij de behandeling van den Hoofd Om slag Toen zei hij dat er rekening mee moest worden gehouden dat het Vermo gen al zooveel had te betalen, dat daar en daar al zoovee! opcenten aan had te geven. Muskens Ik ben het met den heer van de Wiel eens. Het gevolg zal zijn dat alle vermogens zullen worden ver snipperd Bergmans. Dat kunnen beletten, steeds. Van Son. Dat weten of hij zijn zal men toch niet Ontduiken zal men moet iedereen zelf vermogen wil gaan verdeelen, dan heeft hij zelf niets meer. Ik zelf moet ook in ^de Vermogens belasting betalen, maar daar kijk ik niet naar. Mij dunkt 50 opcenten is niet te hoog. Ik zeg ook dat men het van het vermogen moet zien te krijgen. Van den werkman kan men iets verhalen als hij het verdient, anders niet en het geld is toch noodig. Van het Vermogen geeft men van zijn overvloed. Mij dunkt dat 50 opcenten weinig is. Van Spijk. Er zijn er veel die een klein vermogen hebben, die heel wat harder moeten tobben dan menig ar beider. Worden er nou nog meer op centen geheven, dan wordt het nogal erg hoor. Die menschen hebben al zooveel te betalen, polderlasten en nog zooveel meer. Ik zou al die opcenten maar laten vervallen en alles van den Hoofd. Omslag heffen. De heer Bergmans acht dit niet aan bevelenswaardig, wijl mep. dan niet hooger kan gaan dan de verdiensten, dan kan het vermogen niet worden ge troffen en treft men den werkman en kleinen middenstander het hardst. Met geld kan men geld verdienen. Van Son. Als geld geen geld kon verdienen, zou de wereld niet lang meer bestaan. Van de Wiel. Ik heb met cijfers aangetoond wat het vermogen reeds moet- betalen. Voorzitter. Bij de besprekingen die wij in het college van Burg. en Weth. hierover hebben gehouden, heeft bij mij steeds voorgezeten om van iedere hef fing geen al te groot bedrag te krijgen en daarom zijn we gekomen om 50 opcenten te heffen. Van Halder. Er is, zooals dat dikwijls is, iets voor en er is ook iets tegen. De vraag is maar, is het gewenscht dat de gemeente ook wat inkomsten ziet te krijgen uit het kapitaal. Ik zou zeggen, daar is niet veel tegen. De heer Bergmans meent ook dat, als er geld moet komen, andere bronnen moeten worden gezocht Op de vraag die de heer Van Halder heeft gesteld, zou ik gerust ja durven antwoorden. Van het kapitaal moet de gemeente een kleine inkomsten zien te krijgen. Wat de heer Van de Wiel zegt, dat reeds zooveel opcenten op de vermogens belasting worden geheven, is waar, maar daar heeft de gemeente niets aan. De heer Van de Wiel wijst er nog op. dat de kleine renteniers door den oorlog reeds veel geleden hebben. Door velerlei omstandigheden heeft men toen verliezen geleden, terwijl ook de dure levenswijze hen genoegzaam heeft ge troffen. De heer Bergmans acht het absoluut noodig opcenten van het vermogen te heffen, wijl anders de arbeider en de kleine middenstander er de dupe van worden. -Van de Wiel. De belasting zegt haast niets Op de H O zou het f600 schelen en wat zegt dat voor de geheele ge meente, terwijl nu die f 600 op enkele menschen drukt. De Voorzitter zegt dat er een nadeel is tegen hef heffen van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting en dat is. dat de H. O. niet meer progressief kan worden geheven. De heer Van de Wiel merkt daarbij op, dat de aftrek bij de Rijksbelasting tot 20 jaar blijft en f800 voor nood zakelijk levensonderhoud wordt afge trokken. f 600 aftrekken voor nood zakelijk levensonderhoud en kinder aftrek, zooals dat hier pas is geregeld, acht hij veel beter en billijker. De heer Bergmans hecht niet die waarde meer aan progressie als hij heeft gedaan. Van Halder. Ik ook niet. De onder vinding heeft anders geleerd. Die ge troffen moest worden, is niet getroffen. Elshout. Ik heb een vorige keer gevraagd het nog eens aan te houden en nu ik er over nagedacht heb, komt het mij voor dat het voorstel van Burg. en Wetti. 't biUijkste is. fgVan Son. Zeker, als het niet bevalt kan het een volgend jaar nog gewijzigd worden. Het voorstel van Burg en Weth. in omvraag gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Elshout, Van Son, Van Spijk, Van Halderen en Bergmans. Tegen de heeren Muskens en Van de Wiel. 2. Vaststelling verordening heffing gemeentelijke inkomstenbelasting Het percentage dat zal worden gehe ven mag niet dat van 6 pCt. te boven gaan, terwijl het heffingspercentage voor 1922 wordt vastgesteld op ten hoogste 3 pCt. De heer Bergmans zou in het vervolg over dergelijke zaken liever van te voren een afschrift of wat ook thuis ontvangen. Zoo spoedig kan hij niet oordeelen. De Voorzitter zegt dat deze verorde ning bijna gelijk is aan de thans gel dende. In het vervolg wil hij echter wel met de uitgesproken wensch van den heer Bergmans rekening houden. 3. Bespreking verkoop boomen Sta tionsweg. Voorzitter. Zooals de heeren reeds weten is de ziekte onder die boomen gekomen Nu is het de vraag maar zullen wij die er uit laten halen en de andere nog wat laten staan, of alles er uit doen en er andere voor in de plaats zetten. Van de Wiel. Er zijn er ai veel dood en ik ben bang dat er nog veel meer zullen gaan. De boomen zijn, als ze dood zijn, heelemaal niets meer waard en daarom zou ik ze nu maar' gaan verkoopen en er dan direct andere voor in de plaats zetten. Roode en groene beuken, dan krijgen we wel weer een mooie laan. Van Son. Het is jammer dat het moet gebeuren. Als ze 10 jaar langer kunnen blijven staan, zijn ze heel wat meer waard. Van der Wiel. Dat is zoo, maar als ze dood zijn, zijn ze zoo wat niets meer waard. Voorzitter. Aan de kolenloods bij Elshout staan er ook een paar, die zou ik ook rooien. Van Son. En aan den Dijk bij de molen ook. Voorzitter. Die zou ik apart verkoopen, want er zijn er nog meer Muskens. Bij ons liggen er ook nog een paar omgewaaide boomen. Bergmans, ik geloof dat we nu derge lijke kleinigheden we! in handen van Burg. en Weth. kunnen overlaten. Aldus wordt besloten. Voorzitter. We krijgen zoo zoetjes aan weer werkeloozen. Op het oogenblik zijn er zes en nu kunnen we die wel weer zoo wat aan het werk zetten, maar nu is de vraag maar hoeveel loon zullen wij die geven. Ik ben bang dat er spoédig meer werkeloozen zullen zijn onder de mandenmakers komt het al. Van de Wiel. Ik zdu ze het liefst ook wat laten werken, dat is veel beter dan dat ze niets hebben te doen. Bergmans. Gaat dat nu hier zoo maar ineens zitten bepalen. Het beste is dat Burg. en Weth zich eens verstaan met de arbeidersorganisatie en dan het loon vaststellen. Voorzitter. Ik geef gaarne toe dat het thans moeielijk is om te beoordeelen hoeveel men zal geven. Kunnen de andere heeren er zich mee vereenigen dat Burg. en Weth. het bepalen Daartoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 16 No vember des avonds ten 7 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer G. van der Ven. Ongeveer half acht uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing en na eene kleine opmerking van den heer Van Sprang onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Voorzitter. Ik dank den secretaris voor zijn keurige en uitgebreide notulen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van het bestuur der Geitenfokvereeniging, houdende dank betuiging voor de verleende subsidie b. Procesverbaal van kas-opneming van den ontvanger gedaan den 28 Oct. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en bescheiden goed zijn onder houden en het bedrag dat in kas moest zijn, zijnde f 15085 daarin aanwezig was. c. Procesverbaal van kasopname ge daan bij den administrateur van hei: Oemeente Elecrriciteitsbedrijf op 11 November. Uit het onderzoek is gebleken d#f alles even keurig en punctueel is bij gehouden en het bedrag dat in kas moest zijn. f 45495, daarin aanwezig was, c. Schrijven van Oed. Staten, hou dende goedkeuring aan het Raadsbe sluit tot het aangaan van een geldlee- ning groot f 60QU, Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. d. Schrijven van de heeren van Buul, houdende mededeeling dat ze voor aankoop van grond in de Baarpolder niet in aanmerking wenschen te komen. e. Schrijven van den heer J. van Halder, dat hij accoord gaat met de gestelde condities. f. Schrijven van de firma Wagen berg—Festen, waarin zij te kennen geven dat ze het niet billijk vinden dat zij f 10 per M2 voor den grond moeten betalen terwijl van andere in- dustriëelen f 1 per M2 wordt gevraagd. Adressanten hopen dat de S^aad de industrie niet zal tegenwerken, Voorzitter. Ik stel voor dit alles na afloop van de agenda te behandelen. Van Buul. De firma Wagenberg-Fes ten had die vraag wel achterwege kun nen laten want me dunkt dat ze al overtuigd kan zijn dat de Raad de in dustrie wel genegen is. Dat blijkt toch voldoende dat ze het publiek het recht van een weg ontneemt ter wille van die firma. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tót het plaatsen van twee schutskooien. Voorzitter. In de vorige vergadering heeft de heer van Heesbeen het voorstel gedaan tot het plaatsen van een schuts- kooi Burg. en Weth. zien de noodza kelijkheid daarvan ook wel in en meer malen is het danook in de pen geweest om er weer een te plaatsen. Qesproken is er al eens om in het dorp een schutskooi te plaatsen op het oude kerkhof doch Burg. en Weth. zien daar de wenschelijkheid nu niet zoo van in want het veroorzaakt altijd bu rengerucht. Beter is het een kooi in den buitenpolder te plaatsen. Burg. en Weth stellen voor er dan ook een te plaatsen in het Ven want ook daar is de wei- derij zeer toegenomen Dus daarom stel len we voor een schutskooi te plaatsen voor aan den ingang van de buiten- •polder en een bij den ingang van het Ven. Zou er alleen een geplaatst worden aan den ingang van den buitenpolder, dan zou de afstand te ver uiteen loopen. De kosten van geheel ijzeren kooien zijn geschat op f 150 per stuk. Ze zijn dan groot 4 x 4 M. Ik stel voor er 2 stuks zoo te bestellen. Het vordert een uitgaaf dus van f 300. M. Boom. In zekeren zin kan ik me er wel mee vereenigen, want in een vorige vergadering was ik met den heer van Heesbeen al overtuigd van de wensche lijkheid om een schutskooi te plaatsen. Echter ben ik het direct niet eens met het voorstel om er in eens twee te gaan plaatsen, ik vermeen dat het 30 of 40 jaar is geleden dat de oude kooi is op geruimd en nu zijn er gedurende dezen tijd wel eens eenige moeilijkheden ge weest, maar aangezien 't over het al gemeen genomen nogal geloopen heeft, ben ik er voor voorloopig er maar één te plaatsen. Ik ben een beetje huiverig, dat als er twee schutskooien staan, er te makkelijk zal worden geschut. Ik zie op de agenda staan dat het schutloon zal worden vastgesteld, zie je, het kan gebeuren dat dan een beetje te vlug werk van het schutten wordt gemaakt. 'tZou dan kunnen gebeuren, dat. als het vee maar even op den openbaren weg loopt, direct wordt geschut Ook met het oog op de kosten zou ik voor loopig met een proef van 1 kooi willen volstaan. Voorzitter. Uwe vergelijking van 40 jaar gaat niet direct geheel op want juist in de laatste jaren heeft zich de weiderij meer en meer ontwikkeld. Vroeger was bijna alles hooiland. H. Boom Ik acht voorloopig 1 kooi toch ook voldoende. Voorzitter. En deze dan plaatsen In den polder aan den Dijk. H. Boom Vroeger heeft ze achter de kerk gestaan. Van Helvoirt. Als er maar éen zal geplaatst worden, mag wel eens afge sproken worden waar ze moet komen. Voorzitter Ja, want er zijn twee pol ders waar zoowat evenveel zal worden gewerd. Van Halder. Dat land, wat Klaas de Laat in huur heeft en vroeger Dries v Helvoirt, dat is zoowat het middelpunt zou dat geen goede plaats zijn. Ik voel ook dat een kooi voorloopig genoeg is. Op de Gemeente zou ook al een goede plaats zijn. Voorzitter. Bij het magazijn is een heel goede plaats Het zal den Wethou ders ook wel goed zijn om, ais de raad dit wil. één koot voorloopig te plaatsen. Blijkt later dat dit te weinig is of moei lijkheden oplevert, dan kan nog een tweede worden bijgezet. Van Helvoirt. Op het Ven is er nogal wat bouwland en daarom ben ik de meening toegedaan dat 2 kooien het best zou zijn. De beesten kunnen daar gauw een hoop schade aanrichten. Dat land wat Boom bedoelt, dat heeft Klaas de Laat in huur. De Voorzitter wijst er op, dat men ook rekening met het water heeft te houden. Van Sprang. Ik heb geen bezwaar om een kooi aan den Dijk te doen plaatsen, maar ik geloof dat in het Ven Markt «n Grootestraat. - WAALWIJK Zakdoekjes met letter geborduurd. fantasie. in doosjes en per stuk. het toch zeker wel zoo hard noodig zal zijn. want daar heb j e nogal bouwland en hoe gauw is 'er niet groote schade aangebracht. Waar is het nu het nood zakelijkst? Ik zou zeggen in het Ven. Daar komen de beesten aanstonds in bouwland, in de buitenpolder niet. Wagenberg. Zou zoo'n kooi niet voordeeliger zijn te maken dan voor f 150. Ik denk dat. als je biels koopt bij de spoorwegmaatschappij, je heel wat voordeeli'ger klaar zou zijn. Zijn die biels niet geschikt? Ze gaan dikwijls nog jaren mee. Voorzitter. Dat zou nog onderzocht moeten worden. Zoo'n kooi moet solied worden gemaakt. Die biels heb ik toe vallig ook gezien, maar dat is brand hout, dat zijn heel oude biels Boven dien moet men rekening houden dat ze een Meter den grond in moeten en zouden deze 2 Meter lang zijn? Ik geloof het maar amper. Van de Griendt. Die bielzen zijn niet geschikt voor het bouwen van een kooi. Maar er liggen ook eiken palen en die zijn niet zoo duur. Voorzitter. Al liggen daar ook eiken palen, daarom hebben wij ze nog niet. Die worden bij opbod verkocht. Van Sprang. Zou U het niet eens aanhouden, dan kunnen Burg. en Weth. eerst eer.s onderzoeken. Ik voor mij geloof dat we beter met een ijzeren schutskooi zijn, want dan zijn we er voor altijd af en met houten kooien is het altijd wat. Dan moet weer eens een paal en dan weer dit worden gerepareerd en al die reparatiekosten komen dan dikwijls veel hooger te staan. Voorzitter. Ik wil, als de heeren zulks verlangen, het voorstel wel tot een volgende vergadering aanhouden. Het vee is nu toch overal uit de wei. Wagenberg. Dan zou U ook een begrooting kunnen laten maken van een kooi, gemaakt van nieuwe eiken palen, die zijn op 't oogenblik, nu ze er niet weten af te komen, heel goedkoop. Voorzitter. Er is nog een bezwaar als we zoo'n kooi van houten palen maken en dat is het stelen van hout in den winter. Dat is een heel groot bezwaar, ik geloof dat in alle opzichten een ijzeren kooi het best zal zijn. Als vee geschut wordt, kost dat f 1.50 per dag. Het vee wordt dan goed onder houden. Op een vraag van den heer Boom, of particulieren het vee kunnen schutten, antwoordt de Voorzitter ontkennend. Alleen de veldwachters hebben een sleutel. Van Halder. Als vee op je land loopt, mag je het toch wel wegbrengen, want zou je eerst een veldwachter moeten halen, die het beest uit je land haalt, dan is er al heel wat bedorven, Van Engelen. Ik geloof niet dat je het recht hebt een beest dan uit je land te jagen. Voorzitter. Ik geloof toch van wel. Van Engelen. Dan zal je het dus in een ander z'n land moetan jagen. Van Heesbeen. Hoe denken Burg. en Weth zich het geschutte vee te laten onderhouden. Voorzitter. We zullen met een in de nabijheid wonend persoon een contract aangaan die voor het vee zorgt. We zullen daarbij in het oog houden dat er voor de gemeente iets overschiet, al is het maar voor het onderhoud der kooi. We zullen dus dit punt en dan vanzelf punt 3 Bepaling van schutloon, met voorstel van Burg. en Weth. aanhouden tot een volgende vergadering. 4. Bespreking verpachting Jacht en Visscherij Voorzitter. Op oudejaarsavond wordt de Visscherij altijd bij opbod verpacht. De Jacht bij inschrijving. De Jacht heeft een vorig jaar f536 opgebracht. Ik stel voor daar straks in gesloten vergadering over te spreken. Als de heeren dan verkiezen kunnen ze nog in openbare vergadering besluiten nemen. Aldus wordt besloten. 5. Ondcrhandsche verpachting van nos. 19 en 20 van het Qemeentje. De Voorzitter merkt op dat deze door Meesters zijn gepacht geweest, een voor f 10 en het ander voor f 11 per perceel. In het contract staat dat men de per ceeltjes niet in groes mag laten liggen. Wordt dat toch gedaan, dan vervalt de pacht. Meesters laat deze perceeltjes in groesland liggen dus vervalt z'n pacht. Zoo slim, zegt de Voorzitter, zijn ze tegenwoordig. Nu hij het te duur heeft gepacht laat hij het in groes liggen en is hij van de pacht af. in de acte staat dat men het land moet scheuren, dat men het niet in groes mag laten liggen. Burg. en Weth. stellen voor de veld wachters, Rosa en Hurks, ieder een perceeltje te verhuren voor f 4 om daar cho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5