Het ^go-Systeem aan de Rijksvakschool. vraagd, (le Raad van Arbeid, daar worden soms wel 15 keer per dag inlichtingen over gevraagd en dat alles geeft werk. De ambte naren werken hier 8 uur en dan gaat het niet op, se er niet voor te betalen. Ze moes ten in den Haag ophouden met wetten te maken. Prinsen. Dat zou zeer verstandig zijn. Boom. Gezien ai deze inlichtingen kan ik me wel met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen. Vooritter. U moet de jaarwedde van an dere gemeenten eens nagaan. Daar hebt u b.v. Wolfs. Die heeft hier een jaar of 3 of 4 gewerkt voor 250. Van hier ging hij naar Brnnsum en daar kreeg hij er ineens 2400. In Schijndel, Kaatsheuvel, overal heeft een eerste ambtenaar minstens 3000 en hier van 900—1200. Wij zijn zoo zuinig moge lijk. De eerste ambtenaar, de hee*e van Heijst, heeft ook al om verhooging gevraagd en ik heb hem moeten zeggen het niet te dnr- veu voorstellen omdat ik anders bang beu dat alles zou kelderen. Van Heesbeen. Ik wil hier niets afdingen op de werkzaamheden van de ambtenaren, maar ik wil de zuinigheid betrachten want de menschen mopperen al zoo over de belas tingen Ik voel me niet verantwoord. Voorzitter. Willen we de administratie hoog houden dan moeten wij een derde hebben. Boom. Zouden wij het niet tot bij de be handeling van de begrooting aanhouden. Voorzitter. Het heeft met de begrooting niets te maken. De heer vau Halder acht deze zaak vol doende toegelicht. Hij voor zich zal voor een derde ambtenaar stemmen doch dan moet op de begrooting bezuinigd kunnen worden zooveel als maar kan. Na nog eenige discussie brengt de Voor zitter het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag dat met op een na algemeene stem men wordt aangenomen. Tegen stemde de heer Van Heesbeen. 8. Begrooting Armbestuur 1922. De Voorzitter deelt mede dat de begroo ting sluit met ecu uadeelig slot vau 1222.12 wat in hoofdzaak komt doordat de gestichten zoo dbur zijn. Het aantal bedee lingen is niet zoo groot. Een gezin is er wat wekelijks een uitkeering geniet van 10.—. 9. Begrooting Electriclteltsbedrijf. De Voorzitter deelt mede dat de leden bin nenkort een resumed krijgen van wat door het bedrijf is verricht. 10. Vaststelling der Gemeentebegrootiug. t)e Voorzitter deelt mede dat de kosten van het onderwijs zijn geraamd op 7000. De Zusterschool is overgenomen voor 146S1, de Fraterschool voor 24466 en de school van de Zusters in Haarsteeg voor 10981. Bij de post drukwerken vraagt de heer van Heesbeen of deze thans niet heel wat lager kan worden. De Voorzitter merkt op dat steeds meerde re drukwerken noodig zijn. De post kan wel flink worden verlaagd, maar dan moet men naar Duitschland gaan en dat vindt hij zoo absurd, dat hij daar niet toe kan besluiten. Vau den eene kant verdient men wat, maar van den anderen kant moet men het weer aan de werkeloozen, die daardoor ontstaan, gaan geven. De heer Wagenberg merkt op. dat den Haag toch een voorbeeld geeft Spreker wil ook niet naar Duitschland gaan doch hij betreurde het dat den Hang een dergelijk voorbeeld geeft geus periodieke aftreding van 3. tan Beek, Met algemeene stemmen wordt de heer .T. van Beek herbenoemd. 5. Benoeming van 3 leden der Oommissie tot wering van schoolverzuim. Worden herkozen de heeren C. A. Leem- poel, J. L. van Santen en gekozen de heer J. W. B. van Schappen, zulks ter vervan ging in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer Maat. 5. Vaststelling pensioensgrondslag Gem. Veldwachter. Voorzitteb. Voor 1921 moet de pensioens grondslag worden vastgesteld op 1550 en voor 1922 op 1600. Zulks moet omdat de veldwachter periodieke verhooging van sa laris geniet Aldus wordt besloten. 6. Vaststelling belooning plaatselijke deurwaarder. Daarvoor is aangewezen de heer van der Weijden. Het salaris is 30.en vergoe ding van bureau- en schrijfbehoeften 60. Wordt goedgevonden. T. Wijziging begrooting 1921. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand i meer hetwoord verlangende, sluit de voor- zitter dejBvjadering. i HAARSTEEG. I Openbare vergadering van den raad dezer l gemeente op Zaterdag 19 November des ijj'en 10 uur. elachtb. Heer van Bokhoven, art over 10 uur opent de vergadering: aanwezig alle voormiddags Voorzitter Ongeveer Voorzitter d i leden. De notule n na voorlezin SPRANG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 18 November des •avonds half acht uur. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig de hee ren Zwart en de Roon. De heer Zwart is wegens ziekte verhinderd. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van het gemeentebestuur van Kaatsheuvel. Genoemd gemeentebestuur schrijft, naar aanleiding van het schrijven om heter gas, dat de gasbergingsruimte niet voldoende is waarom men het gas niet tot de gevrenschte kwaliteit kan maken. Een nienwe ketel is echter reeds in bestelling en over 5 maanden hoopt men deze reeds in werking te kunnen stellen, lntusschen hoopt men daar al het mogelijke in het werk te stellen, om zoo goed mogelijk gas af te leveren. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Verhuring kamer onder het Raad huis. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de kamer aan P. de Jong te verhuren voor den prijs van 52.per jaar. De prijs is altijd 40.geweest, doch wij meenen dat die kleine verhooging wel mag geheven worden. De Jong, waarmede over deze verhooging is gesproken, is er mede bewilligd. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. 3. Verhuring voormalig schoolhuis. Voorzitter. Burg. en Wethouders stellen voor deze huur ook met een kleinigheid te verhoogen en de htinr te brengen van 275 op 300. Met de Gouw is er al over gesproken en deze gaat er mede accoord. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van Burg. en Weth. besloten. 4. Benoeming van een Arm mee ster, we r vorige vergadering worden nveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE (XliDE t j 1. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopneming gedaan 't 30 September bij den gemeente ontvanger, j Uit het onderzoek is gebleken dat de boe- j. ken en registers ordelijk waren bijgehouden j en 't dienovereenkomstig bedrag, 5397.50 in kas aanwezig was. 6 Schrijven van den heer vau Heesbeen, houdende dankbetuiging voor zijne' benoe- ming tot ieeraar bij het vervolgonderwijs. I Aangezien hij echter slechts 4 dagen les kan I geven en 150 uren moet worden gegeven, vraagt hij een leerkracht er bij te tvillen benoemen. Hij wijst er vervolgens nog op dat de cursus niet te ver in het voorjaar moet doorloopeD wijl dau de leerlingen zou- l den wegblijven. Zal bij punt .3 van de agenda worden be- sproken. j c. Schrijven van Ged. Staten houdende i, nota van aanmerking op de Tekening. Ged. Staten schrijven dat met het oog op de bezuiniging het niet toelaatbaar is dat j maaltijden door het dienstpersoneel worden 1 gehouden. Verder berichten Ged. Staten dat ze bet reeds lange jaren bestaande tekort, groot 163.84, administratief willen weg- werken. j Minder dan 400 mag voor noodzakelijk i levensonderhoud niet worden afgetrokken. Dat geldt ook voor ongehnwden. Ook moet het percentage voor den Hoofd. Omslag worden vastgesteld. Burg. en Weth. j stellen voor dit te bepalen op ten hoogste 3 procent. Achten. Hoe hoog is dit nu? Voorzitter. 2$ pCt. Vrede. Als het altijd 2J is geweest, dan zou ili er nou geen 3 pCt. van maken. Achten. Dat doet aan de zaak niets af. We gaan toch niet hooger als noodig is. i Voorzitter. Juist, anders moeten wij tel- f ken jare gaau aanvragen, j Wordt goedgevonden. 2. Voorstel tot vaststelling van de ver- ordening tot heffing der schoolgeldheffing. Voorzitter. Er is al genoeg gesproken over deze zaak in ide vorige vergadering. Heeft - iemand nu nog eens nagedacht en een beter voorstel. v Achten. De Commissie heeft daar ook - over gesproken en stelt voor om bij een aan- slag vau 250—1300 2.60 schoolgeld te f heffen. 5 Voorzitter. Dat wordt dus heel wat lager. Deze sprong is wat rijkelijk hoog want men moet rekening houden dat men hier 2 seho- f j len heeft waar Vlijmen ook komt en als het s nu zoo schrikkelijk veel gaat schelen met Vlijmen, dan krijgen wij een te gekke ver houding. Van den Brand. Is die verhouding dan zoo gek? ï- Voorzitter. Wij hadden voorgesteld om j van een inkomen van 8001000 3.—» te heffen. Nu zal men gaan zien dat men voor den een zooveel en voor den ander zooveel moet betalen. Vrede. We hebben met regelingen van bui ten de straat toch niets te maken. I Voorzitter. Wij moeten hier het school geld vaststellen en daar profiteert Vlijmen van en Vlijmen die stelt het vast voor de j Zustersschool en daarnaar moeten wij be- talen. Daarom moeten wij geen rare hou ding in het leven gaan roepen, j Winkel. Omdat het hier zoo is gelegen zal men in Hedikhulzen meeer schoolgeld moe- ten betalen. Voorzitter: ja, maar zoo heb je het daar j ook weer hetzelfde met Lnttelherpt Het zal overal wel wat hooger zijn dan hier. Het is gewoon een gekkemanswerk om zoo school- geld te gaan heffen. Men moet rekening houden dat ze hier over en weer school gaan. Maar er zijn er die altijd alles moeten af keuren, dat is gewoon iedere keer als er een verordening moei besproken worden. Ik sluit de debatten. Vrede. Als er geen debat mag zijn, dan be hoeven er geen raadsleden ook meer te ziju. We zitten hier toch niet voor niets. Voorzitter. Gij keurt nou altijd alles af._ Vrede. Als het billijk Is niet. Van den Brand. Het is het beste maar dat we ons aan het oude voorstel houden. Voorzitter. Dat breng ik in omvraag Dit wordt aangenomen met op een nn al gemeene stemmen. Tegen stemde de heer van Vrede. 3. Vaststelling verordening regelende het vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt dat bij dit punt het schrijven van den heer van Heesbeen het best kan worden behandeld. Volgens zijne meening is het billijk dat een 2e leerkracht wordt aangesteld. Wordt voor benoemd de heer Prinsen. Verder wordt besloten de leeraars voor een jaar te benoemen. Met het oog op het pensioen is dit Wel niet aan te bevelen, doch aangezien de heer van Ileesbeen destijd.4* vergeten heeft zich In het fonds in te koo- pen en de heer Prinsen geen dienstjaren maakt, is daar thans geen bezwaar tegen. 4. Vaststelling gemeente-begrootiug voor het dienstjaar 1922 met voorstel van Burg. en Wethouders en de begrootings-commissie. De Voorzitter heeft tot zijn spijt de ver gadering van de coiiimissie wegens ziekte niet kunnen bijwonen. De Commissie liefeft een rapport vastge steld, dat door den Secretaris wordt voorge lezen. De Commissie wijst er op dat de finan- tieele toestand van de gemeente verre van rooskleurig is te noemen. Er moet dan ook bezuinigd worden dat is plicht. Echter voor het komende jaar is er met de meest moge lijke wil op de begroeting niets te bezuini gen. De Commissie wijst er op dat door de ver spreide en uitgebreide ligging het beheer meer kostbaar is dan van eene gemeente waar alles bijeen ligt. Hier beeft men twee schoolhuizen en twee scholen te onderhou den, hier heeft men daardoor ook 2 politie agenten noodig. Voorts worden vele en goede subsidies gegeven omdat men dit zoo gewoon was toen de finantien nog schitterend waren. Gedurende den oorlog zijn de salarissen verhoogd soms zijn de uitgaven driemaal zooveel, hooger en de opbrengst van de lan derijen ziju tenhoogste maar verdubbeld, zoodat naar andere bronnen van inkomsten is uitgezien moeten worden. De Commissie wijst er vervolgens op, dat de begrooting begint met een nadeelig slot van 3109.50, terwijl dit loopend dienstjaar kon worden begonnen met een voordeelig saldo van 3000. wat een verschil maakt van 6000. De commissie zal jdeu raad afvragen of men tot verkoop van het bandhout op de Stoepen zal overgaan. Voorgesteld wordt alleen de Rijksveld wachter Winters nog een gratificatie van 25.te verleenen omdat deze nogal eens hulp verleend. Echter stelt ze voor om aan de marechaussee's te Ileusden geen subsidie meer te verleenen. Door den opzichter Van Vlijmen te Vlij men is eeu begrooting gemaakt van de kos ten die er zullen komen ter verbetering van de school in Haarsteeg en verbetering van het schoolhuis te Hedikhulzen. De Commissie stelt voor daarvoor eene geldleeniug aan te gaan groot 4000 en deze af te lossen in den tijd van 10 jaar. Dan kan tevens een vierde schoollokaal in Haar steeg in orde worden gemaakt. Vervolgens stelt de Commissie voor, voor taan alleen die gezelschappen of vereenigin- gen voor subsidie in aanmerking te doen ko men die een finantieel verslag inzenden. Aan de bewaarschool te Hedikhuizeu wil men 400 subsidie geven en aan die van Haarsteeg, hoewel die grootcr is, 250 sub sidie verleenen. Voorgesteld wordt om aan de vereeniging het Wit Gele Kruis 100 subsidie te ver leenen. dus 100 minder dan door Burg. en Weth. is voorgesteld. De Commissie gaat van de overweging uit, dat de vereeniging contributiekan heffen en zoo ze te kort komt deze hooger kan stel len. Ook voor de Burgerwacht wordt voorge steld de subsidie met 100 te verminderen en van de Harmonie met 30 en aldus te brengen van 80 op 50. Voorzitter. De Commissie laat het aan den Raad over of aan de Mariavereeniging al of geen subsidie za! worden verleend. Ook wil de Commissie hét aan den Raad overlaten of de banden aan den Snoeken- kamp zullen worden gesneden. De heer van den Brand geeft in overwe ging om de banden voorloopig te laten staan wijl deze momenteel niets waard zijn. De Voorzitter is bang dat bij snijden de knuisten te veel zullen lijden. De heer Achten zegt dat de algemeene ge dachte is dat, wanneer de banden geknipt worden, deze een volgend jaar veel liet er zijn. Ook de heer Winkels heeft van iemand met veel kennis van hout, iemand die al jaren lang opzichter over veel hout is, hoo- ren zeggen dat knippen het beste is. Men teelt dan beter hout. Voorzitter. Ik heb het nooit gezien. Luijben. Als ge het hakt zal het toch altijd wel een jaar achterblijven. Winkel. Hakken, ge moet het netjes knip pen. Maar Ik stel voor de hél ft eens te knip pen én de helft niet, dan zien we het resul taat. Nu de meeuingen hierover zoo ver uit een loopen is het beter zoo te doen. Van den Brand. Laat het hout zich ge rust maar wat sterker ontwikkelen. Men kan het toch niet kwijt. Achten. Ik heb er ook met iemand over gesproken en die zei dat, als we het laten staan we een groote rouwigheid krijgen. Voorzitter. Er kan geen jong hout in groeien. Vrede. Als gedund wordt is het beter. Van den Brand. Het beste is als Winkel voorstelt. Ik kan er dan ook goed mee mede- gaan. Vrede. Men behoeft er geen onkosten voor te maken, de arbeiders kunnen het doen. Het voorstel van den heer Winkel wordt hierna met algem. stemmen aangenomen. De heer Achten wil nog even toelichen waarom de Commissie voorstelt geen subsi die meer te geven aan de marechaussee. Voornamelijk wordt dit voorgesteld om dat personen die dienst verricht hebben, het in ,den regel niet krijgen wijl telkens ver plaatsingen voorkomen. Wat betreft liet verleenen vau subsidie, aan den Hanzecursus daar bleef de heer Winkel in de Comm. zich tegen verzetten. Winkel. Ik zeg /maar die wat wil leeren kan het in den regel en vooral tegenwoordig zelf wel betalen. Een vorige keer heeft men zelfs vergeten de subsidie aan te vragen en als men zoo iets kan vergeten, dan zit men met zijn centen nog niet zoo erg kwaad. Achten. Toen heeft de secretaris de lieer Wouters uit Os, vergeten het 2e termijn, 50.op te vragen. Het is wel eeu nuttige instelling. Winkel. Dat ontken is niet maar ik zeg maar als ik een arme kas heb, ik zoo'n aan vraag niet gemakkelijk kan vergeten. Heb ik geld genoeg, ja, dan kan zoo iets wel eens door rn'n kop gaan. Vo'orzitter. Het kan nooit meer dan 50 zijn want het voorstel is om 10 per leer ling bij te dragen tot een maximum-bedrag van 50. Het voorstel om subsidie te verleeneu wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen het verleenen van subsidie stemden de heeren Winkel, van der Heijden, Vrede en van den Brand. Voor de heere Vugts, Achten en Luijben. Voorzitter. Nn moet nog worden afgespro ken wat met de Mariavereeniging zal wor den gedaan. Het is een nuttige instelling. Van den Brand. Dat weet ik niet of het nu wel zoo' nuttige instelling is. De men schen maken er toch niet zooveel gebruik van. Voorzitter. Er zijn altijd menschen die overal tegen zijn. Maar ze verricht nog ge noeg goed werk. Ze verspreidt soms van die blaadjes. Vrede. Ik heb nog nooit gehoord dat het een nuttige vereeniging is. Winkel. Ik hoor ook nooit wat bijzonders er van. Voorzitter. De instelling op zich zelf is zeer nuttig. En wat is nu een subsidie van 15.per jaar. Winkel. TT zegt maar dat het zoo'n nuttige vereeniging is, maar ik heb zelf van een lid hooren zeggen dat de heeie vereeniging nog geen rotte peer waard is. Voorzitter. Wie zeggen dat, tegenstanders. Vugts. Ik zie er nou ook zoo veel goeds niet in. Achten. Ik heb me hier buiten willen hon den, ook in de Commissie-vergadering. Van den Brand. We moeten bezuinigen en dan behoeven we aan zulke instellingen toch zeker geeu geld to geven. Voorzitter. Ik zal liet maar eens in om vraag brengen. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten geen subsidie te verleenen. Voor subsidieverleening stemde de heer Luijben. De heer Achten bleef buiten stem ming. Voorzitter. Verder voorlezen is niet noo dig. Vrede. Dat zou ik wel doen. Voorzitter. U hebt het toch kunnen iuzien. Vrede. Waar knu men dat te weten komen of iets ter inzage wordt neergelegd. Voorzitter. Dat wordt afgelezen. Trou wens van iedere vergadering liggen de stuk ken altijd ter inzage voor de leden. Dat staat in het reglement van orde en iedereen weet zulks. De rekening en begrooting liggen boven dien altijd veertien dagen ter visie. Vrede. Bij ons is het toch niet afgelezen. Voorzitter. Het staat in het reglement. Die niet komt kijken stelt geen belang in de zaken. Maar afgelezen is het. Vrede. Bij ons in het plakbord is er toch niets van te zien geweest. Voorzitter. Dat behoeft ook niet. Als het maar op een bord Is aangeplakt Vrede. Er is toch besloten dat voortaan in alle borden alles zou worden aangeplakt. Voorzitter. Dat kan wel maar daarom doen we het nog altijd niet. Vrede. Juist, daar heb ik je. Besluiten kan de raad, maar uitvoeren, dat zie je nu eens. Winkel. Bij ons in den dijk zijn nog al gaten, zouden deze niet met wat grint dicht gemaakt kunnen worden. Voorzitter. Als er maar grint was. Er wordt bezuinigd wept je wel. Winkel. Als dan een arbeider maar eens met de schop de gaten wat dicht gaat gooien Als de weg een beetje gelijk wordt gehou den, gaat het ook nog wel. Achten. De bermen daar bij ons zijn weer ijeei ongelijk. Vugts. Daar zitten molle». Van der Heijden. Hóe zit. het mot de vér lichting die ons is toegezegd. Voorzitter. Gisteren is eeu veldwachter er op uit geweest. Of hij er heeft gekocht weet ik nog niet Ik heb hem nog niet gezien. Winkel. Daar liggen nog oude palen. Ik zou die spoedig gaan verkoopen want anders gaan ze rotten en heeft er niemand iets aan. Voorzitter. Er komen er nog bij en dan worden ze direct verkocht. Van der Heijden. Zijn die palen niet goed om op den Dijk het licht te brengen. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat wijl de P. N. E. M. deze palen heeft afgekeurd. Van der Heijden. Mooie bezuiniging, de gemeente durft niet te ondernemeu. Ik zou het" als het miju bedrijf was, wel doen. Voorzitter. De gemeente kan dat niet, dat is al erg genoeg. We behoeven toch zeker voor geen stroppen komen te staan. Gij weet toch wel dat daar heel lastig een net is aan te brengeis Voor ieder huis zou een paal moeten gebracht worden. Gij begint daar nu altijd over maar er is nog niemand van den lieelen Dijk die ooit boven is gekomen om te vragen. Van der Heijden. Ze hebben licht gehad en nu is 't hun ontnomen. In den Hoofdei. Omslag zullen ze toch wél moeten betalen. Vugts. Dat zullen er maar een beetje zijn hoor. Van der Heijden. Dat zou je tegenvallen. Er zijn er genoeg die nu al 80.in de Rijksinkomstenbelasting moeten betalen. Voorzitter. In de Hoeven worden ze aan gesloten daar zijn nu 15 aansluitingen en aan den Dijk sluit niemand aan en daar kost de aanleg driemaal zooveel. De heer van der Heijden wijst op de slechte verlichting bij de Vaan. Daar staat de lantaarn te ver weg om voor de weg uaar Hedikbuizen er iets aan te hebben. Voorzitter. De menschen zijn daar onwil lig om aan te sluiten. Die lamp kunnen we wel verzetten. Van der Heijden, 't Gaat net als in den distributietijd, neem je geen kaarsen, dan krijg je ook geen rijst. Zoo gaat het hier nu ook er ilaar toe. Dat is dwingelandij. Vrede. liet is toch zoo'n groot bezwaar 'nietom daar. als er palen staan, licht te brengen. Voorz. ',f. Jaarlijksche verbruik van een lamp wordt geraamd op 20 per jaar en dan krijgt men daarbij nog dén aanleg. Van der Heijden. Ik zou die paal daar niet verplaatsen maar bij den draal er nog een bij plaatsen. Achten. Dan zullen ze van den anderen Dijk ook komen. Vooriztter. Als ge aan alles wat ze bij je komen vragen maar toegeeft, dan kan je wel 3000 gulden meer uitgeven. Vau der Heijden. Distributie-achtig gaat het er naar toe. Maar die tijd is voorbij, denkt daar wel aan. Voorzitter. We zullen den paal verplaat sen, dan kunnen ze van beidé kanten zien. Op de vraag van den heer Winkel of de menschen in de Hoeven moeten teekenen. antwoordt de voorzitter bevestigend. Nog wordt besloten in de woningen van de veldwachters huisinstallaties aan te bren gen waarvor ze dan gewoon huur betalen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Reeds lang bestond het plan, om het Ago- systeem ook aan de school te onderwijzen, maar ruimtegebrek belette de uitvoering hiervan. Om in dit tekort te voorzien heb ben wij gemeend de Atlas-Werke, resp. haar vertegenwoordiger Aug. W. Kulche, te moe ten verzoeken gedurende een tweetal dagen een demonstratie aan onze school te willen doen geven. De eerste dag zou bestemd zijn voor leer lingen e.n de oud-leerlingen en de tweede dag voor fabrikanten. In overleg met de fabriek, die de toestel len en een monteur tot onze dispositie stelde, werden op 15 en 16 November de demonstra ties gehouden in de machinezaal van de schooi. De monteur, de heer» Albin Voigt, die dit systeem reeds in nagenoeg alle landen in voerde, hield eerst een voordracht en voer de daarna het systeem uit voor damesschoe nen, waarbij een zeer lichte en fraaie schoen verkregen werd. Het lijkt ons het beste zijne inleiding hieronder in haar geheel te laten volgen, omdat die het systeem, vooral voor hen die de demonstratie volgde, volledig beschrijft. De belangstelling was vooral de eerste dag bijzonder groot. Een dertigtal oud-leer lingen uit alle oorden des lands was opge komen. De tweede dag hadden wij meer be langstelling verwacht, maar zij die gekomen zijn zullen zich hun gang naar Wanlwijk niet beklagen. Het aantal deelnemers was op dezen dag 26. De Timtur-schoenfabriek, die zoo welwil lend was het noodige materiaal ter beschik king te stellen, willen wij op deze plaats daarvoor danken. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers to Waalwijk.. HET AGO-SYSTEEM. Het systeem zonder spijkeren of naaien. Een wereldrevolutie, een omwenteling op hét gebied van het bevestigen van het onder werk eener schoen, brengt zonder twijfel de nieuwe methodeHet Ago Systeem. Het systeem zonder spijkeren of naaien. 'Niets beters of doelmatiger kan dit sy steem bij de vervaardiging van een schoen of reparatie ter zijde stellen. Slechts zelden heeft een technische uit vinding een zoo doorslaand resultaat ge boekt, als dit met het Ago Systeem het geval was. In toonaangevende kringen van voor naamste schoenfabrikanten vond het nieuwe systeem voor het bevestigen van het onder werk een geestdriftige aanhang en een gre tige opname. Al dadelijk werd erkend dat dit systeem een toekomst had en dat het Intensieve voordeel en biedt tegenover alle

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2