DE £GHÏ VAN HET 1ÜI1EN Tweede Blad. Firma G. VERKADE, Firma G. VERKADE, Firma G. VERKADE, BUITENLAND. BINNENLAND.' Voor St. Nicolaas, Voor St Bicolaas. Frovmciaal Nieuws. Voor St. Nicolaas* Wollen en Zijden Shawl». Heerendassen, Zelfstrikkers. Waseheehte Tafelkleeden Wollen Feluohe f, No. 85 Woensdag 23 Nov. '21.44e Jaarg. De verkiezingen voor de Kamer in België blijken een groot succes voor de katholieken, speciaal de democraten en ook voor de Vlamingen. De nieuwe Kamer ral vermoedelijk bestaan uit 78 katholieken, 65 socialisten en 36 liberalen. De katholieken winnen 5 zetels, de liberalen 2, de socialisten verliezen vier zetels. De nationalisten, die agcerders tegen Holland, die Lim burg en Zeeland wilden annexceeren, verliezen zelf hun eenigste zetel in de Kamer. Te Antwerpen heeft de groep van Cauwelaert schitterend gewonnen op de conservatieven. Op verschillende plaatsen in Duitschland weren de communisten zich heftig, er komen oproeren voor. Siimes, de Dultsche grootfabrikant is naar Engeland vertrokken, om te trachten een leening te sluiten. Steger- wald, een Pruisisch minister, Is naar Amsterdam afgereisd, om daar en. elders lezingen te houden, omdat de Fstansche invloed in Holland steeds meer merk baar wardt 1 Brland heeft op de conferentie te Washington in een lange rede gezegd, waarom Frankrijk te land niet kan ont wapenen, omdat zijne grenzen nog steeds niet veilig zijn tegenover Duitschland. Wel wil het zijn diensttijd met de helft verminderen. Het Engeisch-Japansch verdrag zal tengevolge van de conferentie te Washington worden opgezegd. Italië zoekt hoe langer hoe meer aansluiting bij Frankrijk tegen Engeland. Op naar den politieken Landdag. R. K. kiezers in den Rijkskieskriug '«•Hertogeabosch 1 Nog enkele dagen en we zulks te zamen komen In de hoofdstad va a Bra bant, om onzen eersten Roomscher; po litieken Landdag te houden. Van heinde en verre worden afge vaardigden verwacht, ten einde deze de monstratie te doen slagen op eens wijze het Roomsch kiezerscorps in het Zuiden waardig-. Geen enkel actief strijder hetzij man of vsouw, ontbreke a.«. Zondag op het appèl, allen die iets gevoelen voor een opgewekt politiek leven komen onzen politieken Landdag bijwonen en geven door hun tegenwoordigheid bewijs van hun belangstelling Sn de Roomsche politieke actie. 's-Hertogcnbosch, dat in hef verleden meermalen getuige was van onsa zoo heerlijk geslaagde Katholiekendagen, van .de schitterende meetings van onze Roomsche arbeiders en boeren, sal thans de eerste getuige zijn van onze eensgezindheid en kracht op politiek terrein. Daar, in de schaduw der eeuwenoude kathedraal, dat heerlijk monument van geloof eo offervaardigheid onzer vaderen zullen we voor het eerst demoastreeren de kracht en de eenheid oazet Room sche kiezersorgactlsatle, es getuigenis afleggen van onzen osverzetieigken wil, dat in het staatsbestuur rekening wor de gehouden met de christelijke be ginselen. Het begeesterend woord van mannen als baron Van Wijnbergen, pater Otten O. P.. Henri Hermans, dr. Deckers, Vesters en pasfoor Mutsaers zai geest drift brengen In. onze gelederen en ons vast doen besluiten, naar vermogen mede te wecken aan hef welslagen der komende Kamerverkiezingen», opdat de R. K. Staatspartij zoo sterk mogelijk nit dezen stembusstrijd moge te voorschijn treden. Handhaving der christelijke beginselen in het Staatsbestuur, behoud van ons christelijk ministerie, aan rechts de over winning bij de komende Kamerverkie zingen, zijn de leuzen door ons aange heven en waaronder wij in 1922 ter stembus willen opgaan. Tot dien strijd ons voorbereid door medewerking aan het welslagen van onzen eersten R. K. politieken Landdag. Gp Roomsche mannen en vrouwen naar deze eerste openbare demonstratie van ons katholiek kiezerscorps op Zondag 27 November a.s. te 's-Hertogeabosch, R.K. R kskleskrlngorgaalsafle »'s-Heri:ogecbosch«. Mr. dr. A. van Rijckevorsel, Voorz. Mr. Frans Teuliogs, Secretads. R.K. Kiesvereea. >VHertogenbosch* C. Foppele, Voorzitter. Mevr. Verlinden-De Rijk, secret. N.B. De vergaderingen worden ge houden in Casino, Papenhulst (bij het Plantsoen), Vincentinsgebouw, Nieuw- straat (bij de Veemarkt) eo Bondsgebouw Pensmarkt ll 8 (nabij de markt). Zij be- Markt en Grootestraat. - WAALWIJK Ongekend iage prijzen. ginnen alle om half drie en eindigen uiterlijk 5 uur en zjjn kosteloos toegan- keltjk voor alle R. K. Kiezers. Men schdjft ons Naar aanleiding van mededeeltngen In dp pers, dat Dr. van Beurden in den Rtjkskieskting Tilburg is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, gewerd ons van meer dere zijden de vraag, of bedoelde can- dldaatstellisgis geschied, mot voorkennis van den betrokkene en door dezen is aanvaard. Om in dezen volkomen zekerheid te verkrijgen, hebben wij ons gewend tot Dr. van Beurden zelf, die verklaarde, dat hij elk aanzoek voor een candlda- tuur welke hem uit onderscheidene Rijks- kieskringen heeft bereikt absoluut en onvoorwaardelijk heeft afgewezen. Zelfs gaf hij te verstaan, dat vorengc- melde verklaring veelal door hem nog was aangesterkt door met nadruk te verze keren, dat ook, al zouden belangheb benden zich wenden tot de betrokken Kerkelijke autoriteiten en van ook die zijde niet het minste bezwaar worden gemaakt, hij toch bij zijne beslissing zou blijven. Het bevreemdde bem das ook dat, ondanks dit ailes, hem alleen 1» den Rijkskieskring Tilburg gemeend heeft, zijn candidatuur te moeten in dienen. Mes meldt uit Maastricht Op verzoek van de «Soclété Hol- lando-Franco» zal de koninklijke zang- vereenlglng «Mastrecchter Staar» alhier, In April naar Parijs gaan tot het geven van een paar concerten voor een lief dadig doel. De Rijksmiddelen hebben in Oct. f 672.925.39 minder opgebracht dan in October 1920. Heilig* Land-Stichting Aantal bezoekers in 1915 5382, in 1916 43666. in 1917 47882, In 1918 43885, In 1919 76616, in 1920 120486 eo in 1921 341150. Deze statistiek is zoo nauwkeurig mogel^k opgemaakt naar dezelfde ge gevens als de statistiek van de vorige jaren. Alleen zijn er dit jaar talrijke Duit- sehsrs en Duitsche vereenigingen ge weest die, vanwege de valuta-stand, zoo goed als gratis Museum en Monumenten onder geleiden bezochten. Ook van andere landen was het aan tal bezoekers respectievelijk booger dan de vorige jaren. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Waalwijk, 23 Nov. 1921. Zooals wy hebben aangekondigd, heeft Zaterdagavond in Musis de offi- eleele prijsuitreiking en sluiting van 't Kegelconcours van Hannibal» plaats gehad, welke door zeer talrijke genoo- dlgden werden bijgewoond. De zaal was voor deze gelegenheid schitterend versierdsi) leverde met hare groene guiiianders, electrische lamp jes, haar prachtige versiering met planten en bloemen een feëerlek gezicht, zoo mooi als we 't hier nog niet zagen en ook elders niet gemakkelijk zal worden overtroffen. De heeren W Hens (die alles voor dit concours zeo smaakvol beeft weten te verzorgen) en F. van Biadel hebben alle eer van hun werk gehad. De voorzitter van »Hannibal», de heer Ant. van Schijndcl van Thiel, verrichtte de prijsuitreiking nadat hij la welgekozen woorden gewezen had op het succes van 'f concours, op de medewerking van zoovelen, van clubs en personen uit Waalwijk eo uit het geheele land. Het deed hem genoegen van zoovele zijden te vernemen, dat allen zeer tevreden zijn over de inrichting en afloop van 't con cours en over de wijze waarop Waalwijk zfln gasten went te ontvangen. Hij bracht voorts dank aan 't eere-comlté, aan de jury, aan allen die tot het welslagen van 't concours hadden bijgedragen. Speciaal huldigde hij den secretaris, den heer Math, van Loon, voor het vele en moele- lijke werk door hem verricht, waardoor hem eigenlijk de eer van dit sncces der wedstrijden toekomt. Daarna werd tot uitreiking der schit terende prijzen overgegaan en nog het woord gevoerd door dea voorzitter van >Hard gaat Ie» Dordrecht, welke vereeoi- ging den eersten korpsprijs woa, voor'4 door den heer de Leijer namens de ju»y, den heer Lackamp namens 't eere comité, die allen op hun beurt »Hannibal> huldigden voor haar succesvol werk. Ten slotte dankte de heer Math, van Loon voor de hem door den voorzitter gebrachte woorden van lof, welke hij gaarne terugbracht op den voorzitter en alle mede-leden. Tot slnlting der feestelijkheden werd daarna een bal gegeven, dat in deze werkelijk smaakvolle omgeving, uitmunt te door vroolijkbeld en gezelligheid van toon en een aangenaam slot vormde van de feestel$kbed«», waartoe ook het prima strijkje der huzaren uit. Tilburg niet weinig bijdroeg. Aan het einde van onze verschillend® mededeelinge» over dit welgeslaagd concoui», meenen we dat er toch nog Iets op dien avond is vergeten, nl. een woord van hulde aan de club namens hef publiek, de ingezetenen van Waalwijk. Laat ons dan dit mogelijk verzuim her stellen, door haar een woord van hulde en danjr namens vele Waalwijkschc Ingezetenen te brengen voor het organl- seeren en succesvol doorzetten van dit concours, waardoor de aandacht wser op onze plaats werd gevestigd eo 't vreemdelinges-verkeer werd bevorderd de club organiseerde menige prettige sport* en feestavond waardoor opnieuw bewezen werd dat men zich in eene plaats ais de onze best kan amuseeren. Voeg daar- bij het besluit van >Hanaibal> om f750 voor goede doeleinden af te staan, een daad die de club groofelijks eert, dan meenea wij dat ook namens Waalwijk» burgers haar gerust hulde gebracht mag worde®, waarvan wij ons bij deze gaarne kwijton. Tenslotte een woord van lof aao mevrouw Gerris voor de uitbreiding der kegelgelegeoheid en zooveel andere zaken, waardoor het welslagen van 't concours e» hst prettige daaraan ver bonden, ten zeerste werden bevorderd. Het eerste groot winterconcert der Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen heeft Maandag avond die belangstelling getrokken waar op het recht had. De ijver en studie der leden, de goede zorgen van directeur en bestuur, de uitnoodiging van een solist als de heer Nelissen. verdienen ook blijken van waardeering. Vrijwel op tijd werd begonnen met een paar mooie forsche koren „Mijn land" en „De dag des oordeels" van Verhey en bleek al spoedig dat de lieder tafel goed op dreef was. De soli van den heer- Wilmont, op hèt programma vermeld, kwamen te vervalleh, omdat eerst na afdruk der programma's de solist was geSngageerd, die dan ook voor deze nummers in de plaats kwam. De heer Nelissen, bariton te Amsterdam, die reeds meermalen in deze zaal optrad, beschikt over een prachtig, ruim bariton-geluid, en ook zijn zingen viel in menig opzicht hooge- lijk te prijzen. Hij gaf Hossanna van Granier en Benvenuto van Diaz. Zijn goede gaven kwamen echter vooral uit in Herodiade van Massenet en Terug komst van Verhulst, welke hij na de pauze zong en die zoodanig werden toegejuicht, dat hij wel tot een toegift moest besluiten. Vervolgens kregen we een paar mooie nummers van het Gemengd Koor, waar van vooral Droome vrouw, kom, van Olman terecht groot succes had, om het stuk èn om de uitvoering. Na de pauze werd, behalve de twee soli van den heer Nelissen, het program ma geheel in beslag genomen door de eerste opvoering, (tenminste in het nieuwe Musis), van „Eine Nacht auf dem Meere" van Wilhelm Tschirch, dat „Waalwijks Belang" der Liedertafel aanbood bij haar 60-jarig bestaan. Gezien de groote technische moeilijkheden die dit werk den solisten, het koor, den directeur en niet minder het accompagnement, stelt, mogen we gerust zeggen dat de uitvoe ring succes heeft gehad. Er zullen natuur lijk wel hier en daar fouten zijn aan te wijzen, maar over 't geheel genomen mag de verklanking van dit groote toon werk grootelijks geroemd worden. Vooral het koor scheen er al duchtig in te zitten en ook de solisten, de heeren P. Botermans en J. de Bont, hebben verdienstelijk werk gepresteerd. Wij mogen ten slotte een woord van lof brengen aan den heer Nelissen, mej. Knepflé-van Iersel en de heer Vergeest, voor hun accompagnement, maar spe ciaal aan den directeur, den heer Jac. Sars, de ziel van alles, die met onver moeide pogingen, met ongekenden ijver voortgaat te trachten de liedertafel steeds hooger te brengen. Ia de gisteravond gehouden raads vergadering werden de twee nieuw ge kozen leden van den raad, de heeren Fr. Smolders en H. Maas, beëedigd. Op voorstel van Burg. en Weth. en de gascommissle werd besloten een gas houder met een bergruimte van 2000 M3. voor de som van f 30.000 te koopen. Na eenige discussie werd besloten de teekenschool te verbouwen en de boter bal en vlschhal voor leslokalen in te richten. De baer Pasmans Ce Bosch werd benoemd tof leeraar aan de teek«nschool. Een voorstel va» Burg. eu Weth. om bet gedeelte der Stationstraat vanaf da gasfabriek tot aan den spoorweg t: rloleeren, waarvan ds kosten zijn ge raamd op f8747, werd zonder hoofd, stemming aangenomen. Tevens werd besloten cm le. vanaf de Emmikhoveosche heul in de Grootestraat tot aan de grens der gemeente Besotjee 2e. van de Putstraat door het Hoek- einde tot de grens van Baardwijk 3e. in de Putstraat het open vak van de Grootesuaat tot het gerloleerde ge deelte bij de woningen van de Erven L. Mombers en 4e. verlenging vais de rioleering la de P&stoorsheul langs het R. K. Gasthuis in aansluiting met het het riool achter de gasfabriek, te rioleeren. Besloten werd voor de gemeente bedrijven bij de Gelderscbe Crediet- vereetigiog een rekening-courant te openen. In ons volgend nummer uitvoerig verslag. Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. HEEREN OVERHEMDEN, ZIJDEN POCHETS, PELTERIJEN. ZÉÉR VOORDEELIGE PRIJZEN. De atdseling Waalwijk van de «Nederkndsche Padvinders-Organisatie» stelt zich voor Zaterdagmiddag a.s. een collecte te houden in Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, ten behoeve der Rus sische k. deren, op uitnoodigingder af- deellng van 't Roode Kruis. Deze collecte werd 1.1. Zondag iu de ver schillende kerken aanbevolen, en ook wij doen een beroep op aller steun. Op den feestavond van Zaterdag in Musisbad mejuffrouw Coba Wlesmaa, de goede gedachte even te collecteeren voor de Russische kinderen. Zij had het genoegen In eenige oogen- bilkkec een bedrag van f 66,— te ver zamelen, wat aan do afdeeling van 't Roode Kruis alhier is afgedragen. Bij de gehouden aanbesteding van 't verbouwen der teekevschool en de woning van den Iaspecteur van politie, werd Ingeschreven* als volgt A. van Hulten-K«ol, Waalwijk f 11.150 W. van Heesch, Waalwijk f 9894 J. den Teuling, Waalwijk f 9640 Aarts Zn., Waalwijk f 9220 Van Dongen, Raamsdonk f 9043 C. Michael, Vrijb.-Crpell* f 8465 Het werkos aan den iasgsten inschrijver gegund. Hedenmorgen werden door ambte naren van den Keuringsdienst te 'sBosch in onze en omliggende gemeenten, ver schillende monsters melk van ventende melkslijters genomen. Een spookgeschiedenisHet heeft er verschillende avonden gespannen achter Baardwijk, nabij onze gemeente in de omgeving der Putsteeg. Een held had het duidelijk gezien des avonds, iets geheimzinnigs in het wit tusschen het hout verscholen, waarvan de groene oogen je kippenvel deden krijgen en de haren te bergen deden rijzen. Hij had z'n geheim aan enkelen verteld, men ging er op uit, de belangstelling groeide steeds aan, daar het geheim var. mond tot mond ging't was immers niets anders dan een spook Ook de politie ging er op uit, en de halve jeugd uit Waalwijk en Baardwijk trok er op uit, en ook ouderen gingen mee om 'l spook te zien En warempel het was er weer en deed heel geheimzinnig, huilde akelig. Tot men maar besloot aan des geestes leven een eind te maken en velen van deze nachtmerrie te bevrijden Een goed gemikt schot, daar ligt het spook, dat dus geen spook bleek te zijn maar een groote witte hond, die blijk baar bij zijn baas niet goed aard kon krijgen en zijn toevlucht in 't veld had gezocht. Tableau! Dat de Kegotspoit nog steeds toe neemt bewijst het feit dat telkens tfteuwe voreeuigisgen worden opgericht. Dezer dage» is opgericht de vereeniging genaamd »De VrleBdenk»l«g»Tok be stuursleden zijn gekozen de heeren J.v. Well, Voorzitter, J. Bouwen», Sscretaris- Pennlngmeestsr en Am. v. d. Broek, Commissaris. Aanstaanden Zondag 27 Nov. zal het kampioenschap van de fietsclub „De Zwaluwen" verreden worden, dat wegens het sterfgeval van het lid Schal ken j.l. Zondag niet kon doorgaan. De renners zullen om de 2 minuten gestart worden en moeten 8 maal de rondte door den polder rijden, zijnde 60 K.M., welke geheel op eigen krachten moeten gereden worden. Wordt een rijder door een ander ingehaald, zoo mag hij niet het wieltje van den ander nemen, maar er moet minstens 20 meter tus- schenruimte zijn wel is geoorloofd naast eikander te rijden. Tevens nog zal er een uitdagingswedstrijd gereden worden tusschen Simons en Amersdorffer in denzelfden wedstrijd. De start vindt plaats bij café Wingels om 12 uur. Het wis Zoadag j.i. een groote succesdag voor de W.V.V. Quick, door het behalen vso twee overwinningen,op W.S.C. Om 12 uur speelde W.S.C- 2 tegen Quick 2 welke wedstt^d in een 2—1 overwinning voor Quick eindigde. Op hetzelfde uur speelde Quick 3 tegen W. S. C. 3 waarin W.S.C. welverdiend won met 3 0. De groote strijd waarnaar zooveel sup porters uitzagen heeft voor Quick een schitterend verloop gehad, want met 3—1 was Quick overwinnaar, welke overwinning ten volle verdiend was. Om 2 uur stellen beide XI-tallen zich compleet op. W.S.C. trapt af cn be stormt direct het Qulck-doel. Hier geeft men niet thuis en het leder verhuist naar de andere helft. W.S.C. komt terug een hard schot wordt getost, doch Meeth redt schitterend. Dan ls het de beurt aan Quick; J. van Htlst krijgt den bal toegespeeld, deze rent er mee langs het lijntje, zet 'm keurig voor en Jos. Heasen is er bij om onhoudbaar te doelpunten. Door dit succes aangemoedigd blijft Quick fanatiek doorspelen en ontplooit een prachtig samenspel. Quick is thans verre de meerdere en bestookt geducht het W.S.C.-doel. Bij een der vele Quick- aanvalien zet J. v. Hilst over naar v.d. Heuvel, deze geeft een hard schot dat via Pulles bulten bereik van v.Draanen In het doel belant. Zoo'n succes had niemand kunnen verwachten en een ieder leeft met het spel mee. De W.S C.- ers roeren zlcb thans geducht en het Qulck-doel beleeft gevaarlijke oogen- blikken waarin Meeth bijgestaan door v. Riet en v. d. Griendt telkens zegen- viert. Gedoelpunt wordt er niet meer en met een 20 voorsprong voor Quick breekt de rust aan. Als er weder begonnen wordt, pakken belde partijen flink aan en het ls te zien dat W.S C. zal trachten den achteritand in te halen. Doch de Quick-verdediging weet van geen wijken en thans laat de Quick aanvoerder, v. Biadel, zien wat btj als rechts-half waard Is. Waar gevaar is, duikt hij op en redt meermalen schit terend, Toch krijgt W.S.C. de overhand en Quick wordt aanhoudend terugge drongen. Lang blijft Quick ingesloten, doch als zij zich uit deze omklemming weet los te werken gaat het direct op het W.S.C.-doel af. Dde corner» worden hier achtereen genomen, doch zonder succes. Een kwartier voor einde vangt van Biadel den bul op en zonder aar zelen maakt hij het derde doelpunt. Thans is W. S. C. een geslagen team, doch onstuimig vallen zg aan om zoo veel mogelijk de eer te redden. Dit ge lukt haar vier minuten voor het einde, al» de rechtsbuiten een ver schot in zendt, dat bulten bereik van Meeth ie hef doei belandt. Even later blaast de scheidsrechter inrukken en heeft Quick een welverdiende overwinning behaald. Wie bij Quick ds beste speler was kan niet gezegd worden, want elke spe ler werkte om het hardst om In deze eerste plaatselijke ontmoeting te zegen- vieren. De leiding was, evenals 't verloop van den wedstrijd, goed. VLIJMEN. Door Burg. en Weth. is aangesteld tot ambtenaar ter Secretarie Mejuffrouw R. van Hooff te Haarsteeg. DRUNEN. Doo> de R. K. Kiesver- eenlging zijn als candidate» voor de groslijst gesteldMr. Dr. Jan van Best, Mevr. Brouas-v. Besouw, Dr. Decker», (aftr.), Fkskens (aftr,), Foppele, Fcber, Sasso vaa IJsselt (aftr.), Winterman» en Krijgsman. Zondag speelde D.F.C. I voor de competitie tegen Jutlaoa Hintham en verloor met 40- Dit is de sterkste tegenstander die D.F.C. ontmoet heeft en hoogstwaarschijnlijk nog ontmoeten zal. Hst 2e won tnef 5—2 van Juliana Nleuwkuik. De melkprijzen zijn alhier verlaagd en gebracht van 20 op 18 cent de liter. Gisterenavond gaf de harmonie »De Volharding» met medewerking van het bekende Duo van der Dammen, een welgeslaagde uiivoering in het café van den heer M. Vissers. De zaal was goed bezet. De muzieknummer» welke ten gehoore werden gebracht werden alle goed opgevoerd, ook het duo van der Dammen werkte prachtig. Zij, die er zijn geweest hebben genoten. Daar de prezen van het rund- en varkeesvleesch alhier nog zoo hoog blijven zijn vele veehouders zelf aan het uithallen gegaan wat vele wei goed schijnt te bevailen een zelfs wil een varkensslagetij gaan beginnen. BAARDWIJK. De collecte voor de R. K. Universiteit heeft in deze parochie opgebracht f 1510.22. In een gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau alhier is tot lid van den gemeenteraad benoemd ^verklaart jos. A. Loeff Zondag jl. speelde de R.K. V. V

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5