Tweede Blad. mmrn te waalwijk. Firma 6. VERKADE, Firma G. VERKADE, Voor St. Mcolaas, Voor St, Nioolaaz. NUMMER 91 ZATERDAG 26 NOV. 1921. 44e Jaargang. Openbare vergadering van den raad dezer, gemeente op Dinsdag 21 Nov. des avonds ten 6*/« aar. Voorzitter Edelachtb. heer Th. Sur- mont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter do vergadering afwezig de heeren Bre- keimans en Schambergen. AAN DE ORDE 1. Beëediging van de nieuw gekozen raadsleden de heeren F. Smolders en H. Maas. Nadat genoemde heeren de bij art. 39 der Gemeentewet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter hebben afgelegd wenscht deze de heeren geluk met hunne benoeming. Hij is er van overtuigd dat ze als raadsleden steeds de belangen van de gemeente naar best vermogen zullen voorstaan en durft ln deze dan ook steeds op hun steun rekenen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Van den beer W. Brekelmans is een schrijven ingekomen houdende kennis geving dat hij door omstandigheden ver hinderd is deze vergadering bij te wonen. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer W. D. Smits, houdende mededceiing dat hij herhaal delijk op de secretarie is geweest om te vragen naar een middenstandswoning. Eerst nadat hij dit vele malen bad gedaan, wees men hem er op dat hij daarvoor een formulier had in te vullen, iets waarop men hem te voren nooit had attent gemaakt. Later, toen hij bet bewuste formulier al lang had ingevuld en weer telkens ging vragen, antwoordde men hem steeds dat er nog wel 25 voor hem waren. In «en gesprek dat bij met den heer Brekel mans voerde naar aanleiding van het toewijzen van een woning in de Mr. van Coothstraat zei deze dat de secretaris niets toe te wijzen had. Adressant ver zoekt hem nu spoedig een huis te willen toewijzen. Voorzitter. Adressant is absoluut niet achter gesteld. Roggeveen. Smits is Intusschen ver trokken, zoodat deze kwestis is komen te vervallen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Jaarverslag van de Gezondheids commissie. Wordt ter visie nedergelegd. c. Procesverbaal van kasopneming. Door Burg. eu Weth. is 19 November procesverbaal van Kasopname gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat regis ters en boeken ordelijk waren bijgehou den en het dienovereenkomend bedrag in kas aanwezig was. 3. Voorstel tot ruiling van een stukje grond aan de Poststraat. Ia het preadvies zeggen Barg. en Wesh. dat, toen de heer van Gent aan het bouwen was men in overleg met genoemden persoon, het uiteinde van de Poststraat meer naar het Westen heeft verlegd, teneinde de rooilijn daar zoodoende recht te kunnen doortrekken. De nieuw getrokken rooilijn doorsnijdt thans over zijn geheele leegte het perceel van den heer Van Gent. Om aan dezen toestand een eind te maken verzocht van Gent hem door railing tegen het gedeelte van perceel Secile B. 2092 dat thans door de Poststraat wordt ingeno men, hem in eigendom af te staan het daardoor vervallen gedeelte dier straat. Aangezien het af te stane gedeelte ongeveer van gelijke grootte Is en een belangrijke verbetering voor de Post straat wordt verkregen, stellen j Burg. en Weth. voor daartoe over te gaan. Voorzitter, 't Is een heel eenvoudig geval. De weg heeft nu een zwenking gekregen daar waar vroeger het Wieltje was en dat is particuliere eigendom. Door ruiling of verwisseling van een stakje grond van den ouden weg kan de rooilijn behouden blijven. Bij het nazien In de oude stukken heb ik gezien dat deze straat oorspronkelijk geen Post straat heette maar de Hekkendam. Het Is jammer dat wij het toen niet wisten dan zouden wij den naam van Hekken- dam niet hebben veranderd in Poststraat. Zonder hoofdelijke stemming kan de raad zich met het voorstel van Burg. ea Weth. vareenigen. 4. Ontwerp besluiten tot wijziging der begroeting 1920. Voorzitter. Dit is meer een kwestie van formule. Roggeveen. Toch, mijnheer de Voor zitter, wensch ik hier wel even het woord over. Er komen posten op voor waarvan ik me afvraag waarom deze zijn overschreden. Als een uitgave nut tig en ueedsakelijk li, waarom wordt dan^vooraf de raad niet eens gehoord. Nu worden we gewoon voor ees lalt accompli gesteld. Zoo de post onderhoud van straten en pleinen, daar was f 7000 voor op de begroeting uitgetrokken en nu is deze mei f 6000 overschreden. Ik weet su wel dat de Mr. vaa Cooth straat in plaats van de helft, geheel vernieuwd is, maar dat kan toch geen f 6000 meer kosten. Als zulke meerdere, uitgaven moeten of worden gedaan is het m. i. wenschelijk dat de raad daar over eerst zooveel mogelijk wordt in gelicht. Ik trof ook nog een overschrij ding aan voor een verhooging van jaar wedde vaneen ambtenaar ter secretarie. Dit schijnt eerst te zijn vergeten of ver zuimd. Is dit eene periodieke verhoo ging of is het hem extra toegekend. Zoo trof ik ook nog aan eene uit gave voor een Hieuw opbergiogssysteem voor de secre'arle. Dat kan allemaal noodlg en nuttig zijn maar de raad mag daar toch wel eens van te voren Iets van hooren en oordeelen of de kosten opwegen tegen het voordeel dat bet met zich brengt. Zoo zijn er nog zooveel zaken. Mijne bedoeling is maar dat de raad in vele gevallen eerst wat meer moet worden gehoord. Voorzitter. U kan gelijk hebben, dat de raad eerst moet worden gehoord, maar dikwijls is dit zeer moeilijk. Heeren die zaken hebben zuilen het toegeven dat men dikwijls voor gevallen komt te staan dat aanstonds moet worden in gegrepen en beslist. Wat betreft het salaris van dien amb tenaar ter secretarie, dat is eene gewone periodieke verhooglng geweest. Het onderhouden van wagen en verdere eigendommen is zeer moeilijk om te begrooten. Dat deze post nu zooveel is overschreden, komt doordat we veel onkosten hebben gehad aan het onder houd van wallen en dijken. Door de overstrooming en het zeer hooge water dat we toen hebben gehad, hebben de dijken door den sterken waterslag veel geleden. De verbeteringen en verande ringen die toen zijn aangebracht moeten worden, waren duur en waren natuurlijk van te voren niet te voorzien. Dergelijke werkzaamheden moeten toch direct worden gedaan, anders wordt het in de meeste gevallen veel erger. Dikwijls wordt er dan niet aan gedacht om het in den raad te brengen. Toen met het hooge water, toen moest zoowel voor den Winterdijk als voor den dijk langs de Haven direct in die zaken worden voorzien en kon de raad niet eerst worden gehoord. Veelal ziet men dan, als men met het werk bezig is, dat het nogal ia- grijpend Is, maar als 't kas zullen we in het vervolg zooveel mogelijk met uw Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. HEEREN OVERHEMDEN, ZIJDEN POCHETS, PELTERIJEN. ZÉÉR VOORDEELIGE PRIJZEN. wenschen rekening houden. In zekeren zin is het Burg. en Weth. hun.handen binden. Roggeveen. Het is niet mijn be doeling dat voor werkzaamheden, waarin direct moet worden voorzien, eerst de raad moet worden bijeengeroepen, dat niet, maar er komen zooveel andere posten voor, waarvan men dit bezwaar niet kan zeggen. Een groot bezwaar is het verder ook daarmede zoo laat te komen. In Nov. 1921 komt men met die posten, die ln 1920 zijn overschreden. Dat was toch wei eerder bekend. Bovendien komt men nu ineens met zoovele overschrijdingen aan, dat men zich onmogelijk daarin kan inwerken. Voorzitter. Wij zullen in de toekomst daar zooveel mogelijk rekening mede houden. 5. Voorstel tot verkoop van eenige boomen. Burg. en Weth. wijzen in hun pre advies er op, dat door de langdurige droogte in den afgeloopen zomer eis door de parasitaire boomenziekte, een honderdtal boomen zijn gestorven. In de Burgemeester van der Klokkenlaan zijn 5 boomen uitgevallen. In het ge deelte van dien weg vanaf den hoek der Mr. van Coothstraat tot aan den oprit bij het café Keetels is de laan dermate gehavend, dat naar het oordeel van Burg. en Weth. het nog resteerende van de boomenrij aan de Noordzijde moet worden gerooid. Zij stellen zich voor deze te vervangen door plantaan- boomen, die een sierlijken bladvorm en groeiwijze hebben, vooral ook w^l men bevreesd Is voer verdere verwoesting onder de iepenboomen. De opbrengst bij verkoop van de aan de Burg. v, d. Klokkenlaan te rooien boomen is te ramen op f 200, de kosten van vernieuwing op f 500 zoödat een crediet is toe te staan van ongeveer f300. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 6. Voorstel tot aankoop van een gas houder. Voorr.ltter. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een advies van de Commissie voor de Gemeentelijke Gas-, Electrlcitelts- en Waterleidingbedrijven tot het aankoopen van een nieuwen gas houder met 2000 M* inhoud. Wij vereenigen ons met dat advies en stellen u voor dienovereenkomstig te besluiten- De benoodigde gelden zullen ztjn te vinden uit eeae geldleenlng waar toe wij binnenkort voorstellen zullen doen. Roggevee#. Bij de berekening zie ik niet dat de kleine gashouder van 300 M* zal worden verkocht. Tegenover deee uitgave komt dus weer een'ge ontvangst te staas ook. Voorzitter. Dat komt omdat deze gas touder niet direct wordt verkocht doch eerst later als alles gereed is. Smolders. Mijnheer de Voorzitter, ik dank U voor Uwe felicitaties bij mijne installatie als raadslid. En hoewel het j niet onverdeeld prettig aandoet hier de plaats te moeten innemen van een zooveel jaren zitting gehad hebbend lid, die voer ongeveer een half jaar door den dood uit Uw midden werd weggerukt, toch wü ik mij gaarne bereid verklaren, naar m'n best vermogen in Uw College mede te werken aan het behartigen van de algemeens belangen van onze ge meente. Ik doe dit omdat ik er destijds in heb toegestemd ais candidaat op de lijst van de R.K. Kiesvereeniglog te worden geplaatst, zoodat ik in deze dns een plicht heb te vervuilen. Het Katholiek gemeenteprogram zal voor mij ais richtsnoer gelden. En verder hoop ik nuttig te kunnen samenwerken. Voorzitter. Dank u. Smolders. Mijnheer de Voorzitter, ik weaschte ook #og over aankoop van een gashouder iets te zeggen. Ondanks de toelichting gegeven bij het voorstel tot aankoop van een nieuwen gashouder, ben ik, vooral met het oog op de ge boden zuinigheid wat ds fisaatêsa betreft, niet voldoende van de noodzakelijkheid doordrongen, vooral niet om zoo 'maar direct een besluit ln deze te nemen. Moge door de lage valatastand het opgegeven bedrag van f 30.000 mis schien zeer billijk zijn, niettemin blijft het een niet onbelangrijks uitgave. Ia de toelichting zien we, dat na 1920 als 't ware geea toename der productie wordt opgegeven, en dat toch zooais ik er oppervlakkig tegen aan ktjk. het bedrijf heel goed marchearende is daa vind ik deee aankoop, die een be duidende belasting op de explotatie van het bedrijf legt, nogal weelderig. De toelichting zegt, dat de bedrijfs zekerheid het noodzakelijk maakt, doch aan het slot Is ze wat minder positief en stelt alleen maar in het licht, dat als geen verhooging der productie zou plaats hebben, het nog gewettigd zou zijniets anders düs dan noodzakelijk. Ook wat betref! de besparing van arbeidsloonen, zie ik dat makkelijker op papier als ln practijk. Ik juich toe dat des Zondags geen stokersdiensten meer zullen behoeven te worden ver richt, doch of dit nu finantieele voor deden za» geven, betwijfel ik, Voor de Zondagsdienst werden toch hulpstokers genomen uit de plaatswerkers die dav de des Zondags gewerkte uren op een werkdag vrij krijgen. Behoeven ze Zondags geen dienst te verrichten, dan zullen ze in de week hun 45 uren vol maken en ook hun volle loon ontvangen. Dus het bedrijf blijft, wat loon betref! even zwaar belast. Ook de besparing van cokes wil er bij mij niet zoo gemakkelijk in. Als steeds 2000 M1 gas meer Is voorraad kan zijn, zal daarvoor toch meer cokes gestookt moeten worden. Reeds meerdere malen hebben we van economische verbeteringen aan ocze gasfabriek gelezen, doch de voordeelen daardoor bereikt, ztjn in den prijs van het gas nooit tot uitdrukking gekomen Ik ben er thans dan ook evenmin ge rust op. Liever had ik geziee, dat deze be langrijke uitbreiding aan den nieuwen raad van het spoedig veressigd Waalwijk was overgelaten of minstens dat wij het oog eens rijpelijk kunnen overwegen cn het voorstel tot een volgende vergade ring aan houden. Gragtmans, Verscheidene leden van dezen raad weten niet dat voor een 5 a 6 jaar geleden over de aanschaffing al ls gesproken De prijzen liepen toen echter aldoor maar sterk omhoog zoodat wij gedwongen waren tot uitstel. Nu kunnen we door den lagen valuta-stand goed onze slag slaan, maar dan gaat het niet om het nog eens aan te houden, want dan Is hst contract vervallen, of de prijs later lager of hooger zal zijn. wie zal het kunnen zeggen. De gas houder ls om zoo te zeggen gekocht, natuurlijk behoudens goedkeuring van den raad. De prijs ls cu zoo ongeveer gelük als voor den oorlog. Wat betreft de besparing van f 700 arbeidsloon, dat komt geheel voor reke ning van den Directeur, doch alle reden hebben wij dit aan te nemen, dat de cokes een voordeel bresgen is gemak kelijk na te gaan. Men krijgt nu een meer geregeld bedrijf. Mei dezen kleinen gashouder moet dikwijls gauw gas wor- Markt en Grootestraat. - WAALWIJK. Theekleedjes Antimacassers. Tafelioopere. Fantasiekleed jea - Thee warmers Nachtaakken. den gemaakt en daa kannen de steen kolen niet zoolang en zoo goed worden afgetrokken. Ook zal men dan niet zoo gemakkelijk slecht gas meer hebben omdat geregelder en beter kan worden gewerkt. Wat het voorts aan voordeel van gas op zal leveren, dat is niet onder cijfers te brengen. Dat de gasprijzen, ondanks vele ver beteringen nog niet minder zijn gewor den, moet op rekening worden ge schoven van de kolenprijzen. Voor den oorlog betaalden we f 10 en nu f 26. In verhouding daarvan is de prijs dus wel laag te noemen. Ik kan echter een goede tijding bren gen. Ia januari zullen de prijzen van de steenkolen aanmerkelijk worden verlaagd en dan zullen de gasprijzen ln evenre digheid dalen. Waarom zullen we nu gaan uitstellen. We hebben met den vaiuta-stand ees gelukkig oogeoblik getroffen, dus zou het gewoon gekheid zijn uit te gaan stellen, vooral omdat het laag aiet zeker is dat het dan voor die prijs kan worden gedaan. Voorzitter. Ingrijpend is het, het is een groote som ook, maar de raad heeft zich toch uit de ter visie gelegen stuk- aen kuenen orienteeren Bovendien bestaat er een gascom- missie, alt de leden van den Raad sa mengesteld, die de zaken onderzoekt en voorbereidt. Zoo'n kwestie is door deze commissie van alle kanten bekeken en dan komen ze met een voorstel wat voor den Raad gemakkelijk is, dan kan men het tenminste gemakkelijker aan nemen. Roggeveen. De becijfering van het salaris is van den Directeur afkomstig. Neem nu aan dat wat Smolders zegt, zoo is, dan nog wordt 100 pCt. be spaard, want voor Zondagsarbeid wordt 100 pCt. toeslag op het loon gegeven, nietwaar Voorzitter. Ja. Roggeveen. Dat is dan toch in ieder geval nog de helft uitgespaard Smolders. Ik dank den heer Gragtmans voor zijne inlichtingen, waardoor ik eenigszins een anderen kijk op de zaken heb gekregen. Echter geldt ook hier wat door den heer Roggeveen in eerste in stantie is gezegd, dat men voor vol dongen feiten wordt gezet. De gashouder is al gekocht, er is al een contract voor gesloten, dus we staan hier, zooals de heer Roggeveen zegt, met de behande ling van het voorstel tot wijziging der begrooting, voor een fait accompli. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorste! van Burg. en Weth. aan genomen. 7. Voorstel tot verbouwing der tee- kenschoól. Voorzitter. De Commissie voor de Teekenschool deelt ons mede, dat het aantal leerlingen, hetwelk de laatste jaren steeds toenemende is geweest, voor den cursus 1921 1922 dermate geklommen is, dat het niet meer in de bestaande leslokalen kan worden onder gebracht, Zooals U wellicht bekend is, is reeds eenige jaren geleden de zolder van het schoolgebouw voor leslokaal ingericht, zoodat aanmerkelijk meer ruimte werd verkregen, doch opnieuw zal onmiddellijk over meerdere lokalen moeten kunnen worden beschikt, daar bij het groote getal leerlingen het on derwijs onmogelijk tot zijn recht kan komen en zelfs het leerplan niet geheel kan worden gevolgd. In overleg met de Commissie hebben wij overwogen of het mogelijk zou zijn de lokalen onder de Teekenschool, vroeger in gebruik geweest als boterhal en vischhal, voor leslokalen in te richten. Het is gebleken dat dit zeer goed mo gelijk is, mits de in het gebouw aan wezige woning (thans ambtswoning voor den Inspecteur van Politie) eenige ver bouwing ondergaat, omdat met het in gebruik nemen van de beide hallen, in de woning een slaapkamer en een on misbare bergruimte komen te vervallen. Tegelijkertijd zullen ook aan het inwen dige der woning eenige noodzakelijke verbeteringen kunnen worden aange bracht. De kosten van het veranderen der beide hallen in leslokalen en de verbouwing der woning zijn geraamd op ruim f 8000.—, te vinden uit een eerlang te sluiten leening. Krachtens de Nijverheidsonderwijswet draagt het Rijk in de kosten der school bij ad 70 pCt. der netto-kosten, waar onder zijn te verstaan o.m. die voor amortisatie van leeningen, aangegaan voor de kosten van stichting en uit breiding der scholen. Het gemeentelijk aandeel in de kosten der uitbreiding is dus gering en wordt voor een gedeelte nog gedekt door hooger schoolgeld- Wij hebben daarom de eer U voor te stellen ons te machtigen tot de voor omschreven verbouwing over te gaan. Het ligt in ons voornemen het werk openbaar aan te besteden. Verwiel. 't Heeft me verwonderd, toen ik in «De Echo" las dat het werk reeds is aanbesteed. Nog meer heeft 't me echter verwonderd dat er bij de stukken geen teekening aanwezig was. ik zie dat tegelijk aan de woning van Letschert eene verandering zal worden aangebracht en nu mag de raad toch wel weten in hoeverre de verandering De Echo van het Zuiden. Voorzitter. Bij het toenemen van het gas verbruik is onze Commissie komen te staan voor eene beslissing omtrent de bergruimte voor gas. Het gasbedrijf beschikt thans over een gashouder van 300 M3, en eed van 1000 M3. In 1905, toen deze laatstg gashouder werd gebouwd, was de totale jaarproductie rond 250.000 M3, terwijl 1920 een produc tie gaf van 773.000 M3, dus meer dan het drievoudige. Voor een voldoende gewaar borgde bedrijfszekerheid is een gasberging van minstens 100% der dagelijksche afname noodzakelijk. Dit minimum percentage is door den jaarlijks toegenomen verkoop bij de huidige bergruimte gedaald tot slechts 48 Hierin schuilt niet alleen een ernstig ge vaar voor de bedrijfszekerheid, maar is het ook niet meer mogelijk de gasdlstillatie op sommige tijdstippen zoo te regelen, dat de kolen in de retorten volkomen worden uit- genut. Bij een storing in de productie, door defecten aan leidingen of toestellen, is in het allergunstigste geval, dat is dan bij ge heel gevulde gashouders, slechts een voor raad aanwezig van 48% der dagproductie, hetgeen beteekent, dat dan ongeveer gedu rende 11 12 uur uit de gashouders kan worden geleverd. De gashouders zijn echter niet steeds geheel gevuld, en zal als gemid delde slechts op halve vulling zijn te reke nen, zoodat de tijd, beschikbaar voor her stellingen, op niet meer dan ongeveer 6 uur is te stellen. Is binnen deze tijdruimte de storing niet weggenomen, dan staat de gas levering geheel stop. Zou de storing juist vallen in de periode der grootste dagafname, dan zou niet eens gedurende 8 uur uit voor raad zijn te leveren. Door de schommelingen in het verbruik treedt het euvel op, dat de distillatie niet altijd economisch is te regelen. Bij sterke vraag op een zeker gedeelte van den dag, is het productievermogen niet groot genoeg om daaraan te voldoen, en de voorraad door de geringe bergruimte te klein om het ontbre kende daaruit aan te vullen. De retortladin gen moeten daarom elkander sneller opvol gen ten kosten van de rationeele volledige distillatie. Bij tijdelijke geringere afname moeten door de beperkte berging de kolen juist weer te lang .-4e de retorten blijven, omdat de bergruimte gevuld ls, Vaardoor ten laatste een te dun gas wordt geprodu ceerd, dat geen gelegenheid vindt zich be hoorlijk in den voorraad te mengen. Alleen wanneer de productie zoo constant mogelijk is, werken de ovens op zijn vooï- deeligste. De stooten in de dagafname door stijging of daling van den verkoop moeten in de gashouders worden opgevangen, en het is daarom mede noodzakelijk dat die van voldoende capaciteit zijn. Wij hebben niet vroeger eene beslissing omtrent uitbreiding der gasbergruirate wil len nemen, omdat wij wenschten af te wach ter. van welken invloed de verkoop van elec- triciteit op het gasverbruik zou blijken le zijn. Die lavlvsd is niet viin die beteokeuis als wij hadden verwacht. In 1928 fs de jaar productie zelfs met 90.000 M5. toegenomen, rerwijl eene vergelijking van de eerste drie maanden van 1921 met die van 1920 nog een geringe toename laat zien, ofschoon thans nagenoeg alle in 1920 nog bestaande gasmo toren zijn vervangen door electromotoren, en bet getal huisaansiuitingen voor elcetri- citeit ls gestegen tot 268. Ook elders ziet men naast de toenpassing van electriciteit het gasverbruik niet afne men, terwijl voor het gasbedrijf in onze ge meente nog een arbeidsveld open ligt voor het meer populair maken van het koken op gas. Op grond van de hiervoor gememoreerde overwegingen heeft onze Commissie gemeend te moeten besluiten U te adviseeren, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het bou wen van een nieuwen gashouder. Uit de verschillende aanbiedingen heeft onze Commisise eene keuze kunnen doen, waarmede het bedrijf voor 27.100,in het bezit komt van een prima geconstrueerden gashouder met een bergruimte van 2000 M3, die met inbegrip van fundeeringswerk, be schildering enz. zal komen op 30.000. Deze prijs is nagenoeg gelijk aan dien van vöór den oorlog. De bergruimte kómt daar mede op 110% van het dagverbruik. De amortisatie van een tot dat bedrag te sluiten leening zal voor het grootste gedeelte kunnen worden gevonden uit bespajing op de bedrijfskosten. Bij de vergrooté berg ruimte zal het mogelijk zijn de productie des Zondags van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur geheel stil te leggen. Dit zou bij de hui dige loonen eene besparing geven aan ar beidsloon der stokers van 770.terwijl meer bevrediging kan worden gegeven aan eischen omtrent Zondagsrust Daarenboven zal door deze rustperiode aan cokes voor verhitting der ovens een be drag van 1226.zijn te besparen, maken de in totaal 1996.ongerekend de moei lijk te becijferen voordeelen, met het ratio- nel uitnutten der gaskolen bij de volkomen stabilisatie der productie, te verkrijgen. Ook' wanneer door toename van het ge bruik van de electriciteit de verkoop van gas niet meer zou stijgen, zou toch uog aan koop van den door ons bedoelden gashouder volkomen gewettigd zijn. De zeer gunstige aanbieding, die begrijpelijk verband houdt met de valuta, is hierbij ook wet van eenigen invloed. Wij liebbeu daarom de eer U voor te stel len, te bevorderen dat ons een crediet wordt verleend van 30.000.tot aankoop en plaatsing van een gashouder met een inhoud van 3Ö00 M8„

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5