Firma G. VERKADF, Voor St. Nicoiaas. BUITENLAND Nieuws uit Hoasdea. ÏÏÏUWTUIT KAATSHEUVEL Markt en Orootestraat. - WAALWIJK. Byouterieën, Brochai, Speldjes. Koralen Colliers, Haar garnituren, Taschjes, Manchetknoop«ji, enz. ten goede komt aan de teekenschool en aan die van de woning van den Inspecteur van Politie. Ik voor mij al thans had liever gehad dat de teekening met het bestek ter visie had gelegen. Klijberg. Het is jammer dat de tee kening niet bij de stukken heeft gele gen, anders zouden de heeren een andere kijk op deze zaak hebben gehad. Men zou dan hebben gezien, dat het een met het ander in verband staat, dat het een met het ander een geheel uit maakt. Roggeveen, Ik veronderstel dat er dit jaar nog een paar vergaderingen moeten worden gehouden, want het geheele kohier van den Hoofd. Omslag moet nog worden vastgesteld. Over 14 dagen zullen we dus wel weer een vergade ring hebben. De teekening kan intus- schen dan nog eens ter visie worden gelegd en daarom zou ik willen voor stellen dit punt tot de volgende ver gadering aan te houden. jg^Timmermans. Ik kan me met dit voorstel van den heer Roggeveen niet vereenigen. Een onderdeel van den Raad, de commissie, heeft haar best ge daan om alles uit te zoeken en het tot een goed einde zien te brengen en nu wordt het zaakje opgeblazen. Ik denk dat de meeste heeren op die manier geen lust meer zullen gevoelen om nog zitting in een commissie te nemen. De lessen kunnen niet worden gegeven als 't behoort en aanvankelijk meende men geen leerlingen meer te moeten aanne men, maar dat is heelemaal tegen het belang der school in. Was het nu nog een reuzen bedrag maar 't is de kool de sop niet waard. lederen dag uitstel doet afbreuk aan het goede onderwijs van de teekenschool en daarom zou ik niet aankomen om deze zaak uitte stellen Roggeveen. Ik heb de zaak niet op geblazen en dat is ook heelemaal mijne bedoeling niet. Overigens, al is het door de commissie onderzocht dan hebben de raadsleden toch nog wel het recht iets te vragen, te bespreken of voor te stellen. Was er een teekening geweest, dan was het nog iets anders. Boven dien als het nu op de lange baan werd geschoven, was het ook nog iets anders, maar dat is ook niet het geval. Klijberg. Ik ben het volmaakt eens met den heer Timmermans, het geldt hier een dringende zaak en die zaak reeds in de teekenschool-commissie voorbereid. Deze commissie heeft de zelfde werkzaamheden te verrichten als de gascommissie, het is eene commissie van voorbereiding die alles onderzoekt en bekijkt en het dan den raad voorlegt. Het is wel jammer dat de teekening er niet bij is, anders zou men hebben ge zien dat het in orde was en dat uitstel len niet in het belang der zaak is. Verwiel. Toen ik de zaak zoo ter visie heb zien liggen heeft zich bij mij de vraag opgedrongen zooals ik die straks gesteld heb. Ik heb daarbij niet gedacht om eenig wantrouwen te stellen in het beleid van Burg. en Weth., maar meer heb ik dat gedaan opdat er eenige opheldering zou worden gegeven en zoo de praatjes den kop zouden worden ingedrukt van de vox populi. Men zegt dat de verbouwing hoofdzakelijk is voor den inspecteur, dat er kamers komen met porte brissé-deuren en weet ik wat al meer. Voorzitter Men zegt. U bedoelt dus de groote „men". Ik begrijp niet waarom de inspecteur ook geen goede woning mag hebben, dat is mij een raadsel. Mag hij geen goede slaapgelegenheid hebben. Verwiel. Daar is niets tegen. Voorzitter. En nu die werkzaamheden te samen vallen is het veel beter en voordeeliger Timmermans. Als hier zaken worden besproken waarvoor een geldleening moet worden aangegaan van een paar honderd duizend gulden, dan is daar niemand tegen, doet er geen sterveling z'n mond over open en nu over eene kleine verbouwing wordt gesproken, waarbij de woning van den inspecteur is betrokken, nu moet daar meer dan een half uur over worden gesproken. Smolders. Door den Voorzitter is gezegd dat een maand lang de werk zaamheden zullen duren Zouden dan, als men deze aangelegenheid eens aanhoudt, de lessen voor een deel niet in een der lokalen van de openbare school kunnen worden gegeven. Voorzitter. Dat gaat niet. Timmermans. Zoo «iets zou ik maar aan de commissie overlaten. Klijberg. Als het dien weg opgaat, dan zullen de Commissies er voortaan feeste lijk voor bedanken om van te voren alle mogelijke moeite te doen. Verwiel. Het spijt me dat die gewone vraag van me zooveel stof heeft moeten opjagen en waarom daar zoo scherp op geantwoord moet worden. Mijn bedoeling was gewoon eenige inlichtingen te vra gen en dat mag ieder lid zeker nog wel doen. Voorzitter, 't Spijt me dat de teekening niet ter inzage heeft gelegen. Wie daar aan schuldig is weet ik niet. Maar daar staat tegenover het advies van de Teekenschoolcommissie. Ik weet niet ik voel er weer zoo iets uit. Zoo iets omdat er voor den inspecteur van politie iets bij is. Verwiel. Ik heb absoluut aan niets gedacht Voorzitter. Neen u niet, maar die „men" die dat alles zoo zegt. Ik voel het wel. Verwiel. Daarom heb ik ook om inlichtingen gevraagd. Smolders. Ik geloof dat ik mijn ge voelen mag uiten, ook al heeft een com missie een advies uitgebracht en wat de heer Timmermans zegt dat we een half uur hierover aan 't spreken zijn, dat zullen we maar niet als au serieux nemen, want we zijn nu nog maar juist een uur bijeen en nu is de heele agenda bijna al afgehandeld. Voorzitter. U mag voor uwe meening uitkomen, maar een ander ook. Hierna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 8. Benoeming van een leeraar aan de Teekenschool. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor den heer C. H. J. Pasmans, sinds 1 Oct. 1920 tijdelijk leeraar, definitief te be noemen. Met aigemeene stemmen wordt de heer Pasman benoemd. 9. Voorstel tot het maken van eenige rioleeringswerken. Alle leden schaarden zich om de tee kening. De heer Timmermans vraagt of er reke ning wordt gehouden dat bij veel regen val het water langs de Stichtsloot kan loopen. Zijns inziens moet getracht wor den dat de huizen en fabrieken voor taan hun water lossen in de rioleering die nu wordt aangelegd en niet meer in de Stichtsloot wijl het anders, nog een vuile boel blijft, daar die voor de bewoners gewoon onhoudbaar kan wor den genoemd. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling is de rioleering van de Station straat door te trekken langs den Paralel- weg tot aan den duiker onder het spoor. Tot zoover zal dan de spoorsloot wor den gedempt en daar een zinkput wor den gemaakt. De heer Timmermans zou er de voor keur aan geven dat alles zoo wordt gemaakt dat de Stichtsloot als 't ware voor den afvoer van het water uitslui tend dient. De Voorzitter is ook de meening toe gedaan dat het 't beste is, maar hij is bang dat de fabrieken er niet op zijn ingericht om hun aivalwater op een andere manier kwijt te raken Is zijne meening juist, dan is het peil van de fabrieken te laag. Door den heer Van Veen en den gemeente-opzichter is alles goed nagegaan en die zijn tot geen andere oplossing kunnen komen Echter zullen we nog een onderzoek laten instellen of de fabrieken en huizen aan het riool in de Stationstraat kun nen worden aangesloten. De heer Schambergen komt ter ver gadering. Smolders, is het de bedoeling om het werk' in het openbaar aan te besteden en wanneer denken Burg. en Weth. het werk te laten uitvoeren Is het nu, met 't oog op den hoogen waterstand wel gewenscht. Gragtmans. Dat kan nu wel. Er is nog nooit zoo weinig water geweest dan aan den dag van vandaag. Voorzitter. Het plan bestaat dat men voor de telephoon spoedig een kabel denkt te'leggen en dan zullen wij het werk ook tegelijk laten uitvoeren. Dan gaat het straten allemaal in een moeite door. De heer Maas vraagt of dat stukje Loint bij J. van Helvoirt in de Putstraat ook wordt gerioleerd. De Voorzitter zegt dat dit in het col lege van Burg. en Weth. is besproken. Dat gedeelte zal ook in het plan wor den opgenomen. Schambergen. Het spijt me dat ik onmogelijk eerder ter vergadering kon komen. Ik hoor dat men thans reeds de rioleeririgskwestie aan het bespreken is. Mag ik misschien even hooren of over die sloot, die loopt tusschen Frans van den Broek en de firma Hoffmans, is gesproken. Dat is een heel vuile sloot en al zal in de Putstraat de Loint zijn gerioleerd dan zal men daar toch steeds veel last hebben van dien stinksloot. Voorzitter. Dat is particulier eigen dom daar. Schambergen. Kan er niet iets op gevonden worden, dat zoo iemand ver plicht wordt om dien sloot te rioleeren. Die sfoot heeft steeds de grootste stank verspreid. Voorzitter, 'tls Loint en dat hoort bij den polder. Klijberg. Ik voel toch ook wel wat voor het idee van den heer Scham bergen. Misschien zou door onderhan deling met de firma Hoffmans men wel tot een goede oplossing kunnen komen Het zou althans een zeer goede ver betering zijn. Omdat het particulier eigendom is, zal de firma het werk voor eigen rekening moeten doen uitvoeren. Voorzitter. We kunnen dan met de firma Hoffmans en het bestuur van de Binnenpolder eens onderhandelen. 10. Aanbieding der gemeenterekening over 1920. Voorzitter Deze wordt in handen gesteld van een commissie van onder zoek bestaande uit 2 leden. Worden benoemd daarvoor de heeren Roggeveen en Timmermans. 11. Voorstel fot het aangaan van «en rekening-courant voor de gemeente bedrijven. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen den Raad voor ten behoeve van het Gas-, Elect riciteits- en Waterleiding bedrijf een rekening-courant te openen. Tot heden werden den bedrijven de aenoodigde kasgelden, meer te be schouwen als bedrijfskapitaal, in reke ning-courant door de gemeente verstrekt. Nu echter de gemeente zelf gebrek aan kasgeldmiddelen heeft, kan niet langer deze manier van kasgeldverstrek king aan de bedrijven gevolgd worden en lijkt het Burg. en Weth. de beste wijze om de bedrijven aan het noodige bedrijfskapitaal te helpen, een rekening courant met een bankinstelling aan te gaan. Ter toelichting van de maxima, deelen Burg. en Weth. nog mede, dat tot grond slag daarvoor is genomen de waarde der wisselende activa der bedrijven volgens de balansen per 31 December 1920. Het totaal daarvan beliep f65.000, zoodat met eenige speling in verband met den groei der bedrijven een maxi mum wordt gevraagd van f 80.000. Voorzitter. Vroeger was men met die zaken bij de firma Timmermans en Zonen. Later is dat overgegaan aan de Geldersche Credietvereeniging. Roggeveen. Zijn dat algemeen gelden de voorwaarden. Voorzitter. Ja. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. Bij de rondvraag informeert de heer Roggeveen of de Bijzondere School achter in de St Antoniusparochie nog onder de bepalingen valt van het inmid dels verschenen wetsontwerp, wat be paalt dat alleen tot bouwen kan worden overgegaan indien de noodzakelijkheid voor een nieuwe school uit alles blijkt, ofwel of alles reeds gereed was en het wetsontwerp hierop van geen kracht is. De Voorzitter zegt dat dezer dagen pas het voor-ontwerp-teekening is inge komen, zóodat de bepalingen van de nieuwe wet van toepassing zijn. Roggeveen. Op het convocatie-biljet mis ik benoeming van een lid voor de Gascommissie. Deze commissie is toch door het overlijden van den heer Verbunt, in-compleet. Voorzitter. Straks moeten de leden toch weer allemaal worden benoemd en daarom wilde men het tegelijk doen. Roggeveen Artikel 20 van de Lager Onderwijswet zegt dat voor de openbare school een ouder-commissie moet wor den benoemd. Is zulks hier al gebeurd. Voorzitter Neen, maar wij zullen daar toe spoedig overgaan. op te treden. Voorzitter Dat is in handen van Burg. en Weth. Of er zooveel woningen echter in aanmerking zullen komen weet ik nog niet. Schambergen. Nu de heer Smolders over de Hoofd. Omslag spreekt schiet me iets te binnen. Een jaar geleden is cr eens gesproken over aftrek van nood zakelijk levensonderhoud fk had dit willen brengen op f 900 Burg. en Weth. zouden met voorstellen komen, doch ik heb er niets van gehoord. De Voorzitter zegt toe dat dit in een volgende vergadering ter tafel zal worden gebracht. In het College van Burg. en Weth. heeft men het reeds besproken, echter nog niet genoegzaam om er heden reeds mede te komen. Niemand iets meer in het midden wenschende te brengen gaat de raad over in geheim Comité ter behande ling van 12 Vaststelling van suppletoire kohie ren van den Hoofd. Omslag 1920. Op de conferentie te Washington heeft Hughes den wensch uitgesproken, dat alle deelnemende mogendheden in een uitdrukkelijke verklaring de on schendbaarheid van China zullen vast stellen. Overigens zal er van de confe rentie wel niet heel veel terecht komen. De communisten-actie in Duitsch- land wint veld. Op een vergadering van de Berlijnsche bedrijfsraden is een reso lutie in communislischen zin aangeno men. Ook de daar aanwezige socialisten stemden de resolutie. De tramstaking te Brussel is inder daad begonnen. In de gevangenis te Galway hebben onlusten plaats gehad, uit dit van Kil kenny is 'n veertigtal gevangen ontsnapt. De Kamerverkiezingen in België zijn een zegenpraal geworden voor de Katholieken en voor de Vlaamsche ge dachte. De Katholieken kunnen een totaie winst boeken van 9 zetels. Feitelijk wonnen zij er 11, n.l. 3 te Brussel en 1 te Dendermonde, Aalst, Gent, Virton. Hasselt, Dinant, Oostende en Turnhout, doch zij verloren er 2 n.l. te Roesse- laere en Mecheien. Het aantal katholieken in de nieuwe Kamer zal voortaan bedragen 82. Veruit vormen zij dus de sterkste partij, want de grootste hun opvolgende partij, de socialistische, telt slechts 66 zetels. Dr. Wirth heeft een redevoering gehouden en gewezen op den ernstigen toestand der Duitsche finantïën. Een" moratorium en een bevestiging van den Roggeveen. De begrooting wordt die i stand der mark op een dragelijk niveau binnen afzienbaren tijd behandeld ofmet behulp van 't buitenland, is de wordt daarmede gewacht tot de combi- eenige redding natie is voltrokken. De Voorzitter acht dit de taak van den nieuwen raad. Deze raad zou cre- dieten kunnen verleenen en ontwerpen maken die toch niet zouden worden uit gevoerd. Daarom hebben Burg. en Weth. het 't beste geoordeeld geen begrooting te maken In de Langstraatsche Admi nistratieve vereeniging is men zoo over eengekomen. Roggeveen. Dat zal dus heel laat worden. Voorzitter. Wij zullen wel een soort van ontwerp maken, waaraan de nieuwe raad een houvast heeft. Roggeveen. Ged. Staten bepalen wan neer de verkiezing zal plaats hebben In Amsterdam was het dit jaar in Mei en dan lijkt het mij wel wat bezwaarlijk zoolang zonder eenige begrooting te zitten Schambergen. Wordt het maar op z'n beloop gelaten een lid van de Gas commissie te benoemen. Voorzitter. Ieder jaar wordt deze com missie benoemd en dat zal nu misschien in de volgende vergadering al worden gedaan. Later, als de nieuwe raad er is, moet de commissie opnieuw worden be noemd. Smolders. Op de aanslag-biljetten, dienstjaar 1920. 20 Juni uitgereikt, waarop reclames tot 20 September kon den worden ingediend, zien vele inge zetenen met belangstelling en ongeduld de uitspraak tegemoet. Thans staat echter de behandeling hiervan nog niet op de agenda. Gaarne zou ik Burg. en Weth. willen verzoeken zoo spoedig mogelijk gelegenheid te geven deze te behandelen. Nog iets, mijnheer de Voorzitter. Sinds 1 April is de huuraanzeggingswet in werking getreden. Toen ik nog lid van de huurcommissie was, heb ik meerma len verzocht, met het oog erop dat meer dere woningen in onze gemeente onbe woond stonden, de huuraanzeggingswet ook voor Waalwijk in toepassing te brengen. Dat het de huiseigenaren geen ernst is hun woningen te verhuren blijkt wel uit het feit dat de in April leegs aande woningen ook nu nog on bewoond zijn. Beleefd verzoek ik Burg. en Weth. methetoogop den nog steeds bestaanden woningnood, ernstig te overwegen of zij geen termen kunnen vinden de huur commissie te machtigen hier handelend De eenige dochter van den Koning van Engeland is verloofd met den Engel- schen graaf Lascelles. Zij is 24, hij 39 iaar- De Eerw. Heer kapelaan A. J. W. van der Heijden herdenkt 5 Dec. a.s. den dag, waarop hij voor 12'/a iaar werd gewijd tot Priester. In de vergadering der tooneel- vereeniging „Kunst en Vermaak" van eergisteravond is besloten in dit seizoen nog minstens twee uitvoeringen aan te bieden, de eerste omstreeks Kerstmis, de tweede begin Februari. Woensdag is bij den heer J. v. Dun definitief een biljartclub opgericht. Reeds een 20-tal leden gaven zich bij oprich ting aan. Een voorloopig bestuur, be staande uit de heeren C Sauters voorz., P. Kemmeren, secr. en J Robben, pen., is voor regeling der voorbereidende werkzaamheden gekomen. Naar we vernemen zal bij den heer T. een proet worden genomen met het inenten van pluimvee met een serum tegen diphtherie-cholera-pokken Dit serum is eerst een paar dagen verkrijg baar en werkt in Rolde en in 't Water land wonderen. Bij de firma W. v. D„ Stoomleer- looierij alhier, kregen de arbeiders aan zegging dat voorloopig het loon een paar gulden minder zou zijn. De arbei ders namen hiermede geen genoegen en staakten. De firma nam inmiddels andere werkkrachten aan. Bij J. v. H. V. op het Telefoonplein ontstond eergisteren een begin van brand aan den schoorsteen boven de slaap kamers. Door tactisch optreden wist v. II. de brand te blusschen. Hij beliep hierbij eenige kleine brandwonden. Door tal van boeren wordt tegen woordig weer zelf geslacht. De slagers bieden zoo weinig voor de varkens, dat de boeren ze voordeeliger zelf kunnen slachten en uithallen. Voor de slagers geen voordeel. VoorzhUr. Dat is ook de bf doaiog geweest dat deze tér viste sou wpr den gelegd. Ik bejammer het dat di> niet is gedaan. Wie daar schuld aan heeft, weet ik niet. Dat het werk al geadverteerd is ge weest en de aanbesteding heeft plaats gehad, komt omdat er veel haast mede is. Op de school kan de gewone iet- rooster, doordat er te weinig ruimte i«, niet eens worden afgewerkt zooals bet behoort. Gedacht is nu de zaak zoo ver voor te bereiden dat spoedig daaraan kan worden begonnen, wnl men u anders dezen cursus niets meer aan zou hebben. Er zat met het werk toch ai wel een maand verloopeti. Mtj dunkt dat is toch niets om uwe verwondering er over uit te spreker-. Er is niets gebeurd, wat niet behoort. De commissie voor de teekenschool beef' alles onderzocht en nagegaan en *tel au mede voor, het werk spoedig ie doen nitvoeren. Smolders. Toch, mijnheer de Vo,.ï zitter, ben ik het in deze eens mes den heer Verwiel. Deze verbetering of u - breiding had hier vaa te voren we! eeas eerst mogen worden besproken, ook ai is er eene commissie, want dat ver andert aan het feit niets. Dan spr/. ek ik nog niet eens over den inhoud. Nor ik hoor komt SO pCt. ten goed aan de verbetering van de woning v.v den Inspecteur. Dus had men het zeke- hier toch eerst wel eens aan eene beip ekirg kunnen onderwerpen. U zegt dat ft *eel haast mede is, dat wii ik gaa r. a r- neraen, maar dan was er toch ook etets geen bezwaar geweest om een of veertien eerder te vergaderen. Ik kas m'n stem zoo nog maar nies ato dit voorstel geven. Voorzitter. Het omgekeerde ksn ge gezegd worden. Het werk is sa hc;te-d. Keurt de raad het nu goed, d>r. kar morgen al worden begonner- I het tegenovergestelde geval had uw. dat niet kunnen doen.^ Wat nu het veranderen van d« woMcg van den Inspecteur betreft, ja, c'r.s wordt iets aan veranderd en dat mo*', want wfl nemen er wat weg ook en d a mort daar toch iets tegenover word-a ger'e'd. Diegenen,die in een mooie ge roe mi eiijke woning zitten, hebben makkelijk praten. Gaat eens de woning van den larpec rur zien, die is heelemaal oudersmr. E>- ïi}t> nog allemaal van die bedsteded -n cd nu de kinderen grooter wedss, moei voor betere slaapgelegenheid zorg wot- den gedragen. De kinderen oiosec van elkaar gescheiden kunnen >ljpeo. Het een sluit hier aan ha aader In hoofdzaak is het voor de teeken school. Voorzitter. Gevolg gevende aan de toezeg ging, door ons destijds in Uwe vergadering gedaan, is door ons eene begrooting ontwor pen van de rioleering van bet gedeelte der stationstraat vanaf de gasfabr. tot aan den Spoorweg. Zooals men zicb herinneren zal werd het wenschelijk geacht, tot aanleg der rioleering over te gaan in verband met de plannen tot het leggen van een ondergrond- gchen kabel voor de telefoon. Inderdaad zal tot dit laatste worde overgegaan en zullen op deze wijze kosten zijn te besparen op bestrating, terwijl het groote bezwaar van het opbreken der straat, ook weer eenmaal wordt voorkomen. De kosten van dit werk zijn geraamd op 8.747.—. Wij hebben echter gemeend, bij deze ge legenheid eenige andere rioleeringswerken van kleineren omvang, die vroeger reeds herhaaldelijk zijn besproken, nader onder het oog te moeten brengen. Het zijn nl. de rioleeringen le vanaf de Emmikhovensche heul in de Grootestraat tot aan- de grens der gemeente Besoljen, 2e van de Putstraat door het hoekeinde tot de grens van Baard wijk, 3e lm d« Pmtstraat het open vak ran «Motastraat tot liet gaaioteewte gedeelte bij de woningen van de «rven L. Mombers en 4e verlenging van de rioleering in de Pastoorsheul langs 't R. K. Gasthuis in aan sluiting met het riool achter de gasfabriek. Met de eerste twee riolen is het riool ln de Grootestraat vanaf de grens van Baard wijk tot die van Besoljen compleet, en wor den daarmede ten zeerste geriefd de bewo ners van de aan beide uiteinden der straat gelegen woningen, die tot heden geen behoor lijke afvoergelegenheid van rioolwater had den. De beide laatste werken worden - in hoofdzaak voorgesteld om tegemoet te ko men aan de, vooral dezen zomer zoo talrijke en gegronde klachten over de luchtverontrei niging ln de Putstraat en bij het Gasthuis. Met de verdere rioleering van de Pastoors- heul, aansluitende met die bij de gasfabriek, zou de singel om de R. K. Begraafplaats kunnen worden gedempt, waarmede .een groote vergaarbak van rioolbezlnkingen, die vooral des zomers de geheele omgeving ver pesten, zou verdwijnen. Het Bestuur van het R. K. Gasthuis is bereid in de kosten van dit laatste riool langs het Gasthuisgebouw, een bijdrage te verleenen van 500. De kosten der 4 laatstgenoemde riolee ringswerken zijn geraamd op resp. 3060, 5940,— 1638 en 3883,50. Wij hebben de eer u te adviseeren ook tot deze laatste rioleeringswerken te beslui ten. Hruiden, 25 Noo. 1921. Kaatsheuvel, 25 N 1921.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6