Firma G. VERKADE, Firma 6. VERKADE, ii wiTu ws UTT" kTi atshIü vel Nieuws uit Bonsden. Voor St Nicolaas. Wascheehte Jafelkloeden Wollen Feluohe voor St Hieolaas, Gemengd JHeuws. KERKNIEUWS" Ingezonden Stukken. Gemoanteraad. Bij de fa, wed. C. schoenfabrikant# alhier is het loon met IS cent p. paar verminderd. De georganiseerden staken ea da ongeorganiseerden werken door. Kaatsheuvel, 29 Nov. 1921. Op 18 December e.k. houdt de Iste Kaatsheuvelsche Kanariefokkers- vereen. haar eersten onderlingen zang wedstrijd met tentoonstelling in het lo kaal van den heer (an v. Dun. We wen- schen deze jeugdige vereeniging veel succes met haar eerste onderneming. Onder zeer veel belangstelling is Zondag op 't Wilhelmina terrein aan den Horst de wedstrijd Wilhelmina— B.V.V. gespeeld voor de competitie van den B.V.B. Het spel kenmerkte zich van de zijde van Wilhelmina door overdre ven schrikachtigheid tegenover het veel forschere misschien te forsche spel van B.V.V. De stand bleef langen tijd onbeslist, dank zij de goede verdediging van 't Wilhelmina-doel. Het winnend puntje van B.V.V. werd uit een onge lukje geboren, doordat een weggewerkte bal via den rug van een der Wilhelmina- spelers in 't doel belandde. Het le winterconcert van Euphonia was vrij goed bezocht. Het programma gaf voor een uitsluitende muziekavond een aardige afwisseling. Naast de oud- bekende Florentiner march van Fucik, troffen we het groote Bossche concours nummer „La Juive van Halevy". Beide nummers oogstten dankbaar appiaus. Ook de andere nummers werden met veel entrain, zuiver in toon en samen werking weergegeven. Vooral de Barri- tonsolo „Mon Pays" van Perck door den heer van Heijst, meer nog de Aire Variée pour Clarinette La Pluie d'or van Bouillon door den lieer M. Klein had veel succes. De heer K. toont zich hoe langer zoo meer een prima solist zoo er maar wei nig gevonden worden. Z'n toon is vol, buigzaam, zuiver, z'n voordracht vrij, zonder overdrijving met goede techniek en groote trefzekerheid. In Apollo zat de zaal stampvol. Onder het publiek troffen we een groot aantal vereerders van den directeur Bisselink uit Vrijhoeve-Capelle. Ook de harmonie uitvoering stond hier op een hoog peil. Vooral de nieuwe Walze Wiener Mad'l van Ziehrer en de groote fantaisie uit De Hugenoten van Meyer beer was kostelijk werk. Het duo van Engelen-Didden was hiet echter de clou van den avond. De verwachtingen aangaande dit Waalwijksche tweetal waren niet te hoog gespannen. Doch wat ze te hooren ga ven overtrof niet alleen aller verwach ting, maar zou die zelfs overtroffen heb ben, ook al had men daaraan de hoogste eischen gesteld. Elk nummertje was ip de oer-komi- sche wijze waarop zoowel van Engelen als Didden het vertolkte, eenig. Het applaus steeg successievelijk met ieder optreden. Aan een tweetal biscoupletten konden de heeren niet ontkomen. 't Waren echte komieken in den wa ren zin des woords, die Apollo geën gageerd had. De WelEdel Gestr. Heer J. van Rijzewijk, lid van da 2e Kamer, hield Zondagmorgen een lezing in den R. K. Gildenbond met het onderwerp „Tegen de Reactie." De zaal was eivol. In gloedvolle overtuigende taal wekte de spreker zijn toehoorders op krachtig deel te nemen aan de groote November- beweging. Eensgezind en vast besloten moeten de mannen tegen de reactie te velde trekken. Een dankbaar applaus loonde spreker voor z'n krachtige, op wekkende taal. De algemeene jaarvergadering van Euphonia was goed bezocht. Uit de balans bleek dat de kas met een batig saldo sloot van ruim t 72,—. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. Vloemans vice-president, W. v. d. Wee als le secretaris, A van Amelsfoort, Fr. Vloemans en G. Wfjde- mans als commissarissen. Uitgeloot werden van de leening 1893 No. 69. Eigenaar M. Swagemakers No. 140 Voller, No. 183 A, van den Bosch Udenhout en No. 198 M. van Beurden. Met een opwekking tot trouw repetitie- bezoek werd de vergadering gesloten. De najaarsmarkt van heden was zeer druk bezocht. Enorm veel krame- rijen stonden op Markt en aangrenzende straten. De kooplust was echter niet groot. De slechte toestand der industrie speelt hierin zeker een rol. Heusden, 30 Nov. 1921. Zaterdagavond bood de Gem. Zangverees. «Crescendo* haar eerste winterultvoering aan, waarbij naast een negental zangstukken het blijspel »Een groote Nul* tea gehoore werd gebracht, 't Is moeilijk te zeggen wat meer In den spaak viel, zang of tooneel, daar zoowel het een als het ander uitmuntte. Was de verwachting groot, blijkens de opkomst vau heinde en ver, door een overtalrfjk Markt en Grootestraat. - WAALWijin n publiek, gebleken is, dat niet alleen daaraan beantwoord is, doch dat het nog «semper Crescendo* gaat. Zondagnamiddag werd het tridtum der H. Familie onder den eerw pater Capucijn Romanus gesloten. Vermeld dient, dat niet minder dan 5 leden de eete-medallie voor 50-jarig trouw lid maatschap verwierven, nl. A. Merkx, M, van Oudheusdeo, van Seist, Jos. Waaijers en C. Westhoff. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot de,ken en pastoor te Ravensteijn de Zeereerw. beer J. H, Kluytman*, tot pastoor te Soa den weleerw. heer M A. H. vae Escb, tot kapelaan te Helmond (H. Hart) den weleerw. heet G, Vlerboom, tot kape laan te Eindhoven (H. Lambfrtus) dea weleerw. heer F. H. A. M, Mommers, tot kapelaan te Kerkdriel den weleerw, heer J. v. d. Vco, tot kapelaan te Mierlo den weleerw. heer J, P. H Simons, tot kapelaan te Nuland den weleerw. heer L. van Sieeuwen, tot rector der Fran ciscanessen te Reek den weleerw. heer J. P. H. A. van Coli. tot kapelaan te Tilburg (Heuvel) den weleerw. heer J. Bekkers, tot kapelaan te Btadel des weeleerw- heer S. H. Hackfoort en to? kapelaan te Olrschoi den weleerw. keei C. W. A, Schoenmakers, de twee Iaat sten priesters vao het seminarie De weleerw. hear M, W. H. L Ortije, oud directeur van de Kweekschool voor onderwijzers te Echt (L) e» oud prof. van het Bisschoppelijk College t> Roermond is Zondagochtend plotselle overleden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De collecte voor de Russische kin deren heeft opgebracht f 171,37s. Ook kwam in een bedrag van f 57.50 en fr. 5 opbrengst bal. Allen die tot dit resultaat hunne mede werking hebben verleend, hartelijk dank. Hoogachtend, SCHAAP. Markt en Grootestraat. - WAALW1|K. Byouterieën, Broches, Speld jos. Koralen Colliers, tiaargarniturei), Tascbjes, Manchetknoopon, enz. Het proces-Landru. De doodstraf geëischt Een zware aanklacht De rechtzaal te Versailles maakte Maandag naar de Parijsche Tel-corres- ponderit meldt, den indruk van een musie hall. Overal zag men gelegen heidstoiletten en mondain gedoe veel gestommel en gedrang voor de zitting een aanvang neemt. Stoeien staan heden op plaatsen, die eigenlijk zijn bestemd als doorloop. Zelfs op de vensterbanken zitten nieuwsgierigen Op de plaat-; waar eenige dagen geleden de meubels van mevrouw Marchadier hebben ge staan, staan thans de toehoorders. De fotografen vechter, om een plaatsje te bemachtigen, teekenaars worden omver geworpen. Er is bijna geen plaa#meer over voor de advocaten. Toch is het dadelijk doodstil als de zitting wordt geopend. De advocaat- generaal neemt het woord voor zijn requisitoir. Hij. spreekt ernstig en mei klem. Toen, zegt hij ongeveer drie jaar geleden, den twaalfden April 1919, Landru werd gearresteerd, ver dacht van moord, en de instructie uit wees, dat hij in relatie had<fjestaan met 283 vrouwen, waarvan hij er tien had vermoord, was de verontwaardiging groot. Men begreep niet, dat in deze tijden nog een dergelijke moordpartij mogelijk was. Het publiek, dat dan ook zeer scep- t sch tegenover deze misdaden stond, begon er mede te spotten en zelfs zag men er een parlementaire manoeuvre in om de aandacht af te leiden van het vredesverdrag,* waarvan men vreesde dat het niet aan de verwachtingen zou voldoen. Helaas, mijne heeren gezworenen, de misdaden zijn maar al te zeer werke lijkheid gebleken. De blauwbaard van Gambais bestaat in levend- lijve. Men kende wel het geval van mevrouw Van der Zuiden in Heiland, die talrijke per sonen met arsenicum heeft vergiftigd verder den beruchten Yark in. Engeland en Dumolard, *Tropmann en Pel in Frankrijk, maar een zaak als die van Landru geloofde men niet. Landru werd de .Chariot" van de misdaad en zijn slachtoffers werden belachelijk gemaakt. Zijn slachtoffers verdwenen evenwel en hij alleen bleef. De advocaat-generaal gaat dan in den breede na, hoe de ongelukkigen zijn verdwenen en wat er van haar lijken is geworden. Hij geeft loyaal toe, dat men niet weet, hoe Landru zijn slachtoffers ter dood heeft gebracht. Men heeft geen lijken gevonden. De spreker wijst er op hoe gemakkelijk het in den oorlogstijd was, de misdaden te volvoeren, daar de politie toen gedesorganiseerd was Maar zoo vervolgt hij al zijn er geen lijken gevonden, de gezworenen hebben in de vorige zittingen de dooden uit hare graven zien opstaan om de povere restanten van h^ire lichamen te •slingeren in liet gelaat van haren beul, de lichamen, die verbrand zijn in den helschen oven van Gambais. Landru zit intusschen aandachtig te luisteren, als ware hij slechts toehoorder in deze zaak. De advocaat generaal teekent hem dan als een verwaand man en een aarts leugenaar, een klein zaakwaarnemertje zonder werkelijk beroep een sjachelaar in fouche zaakjes, iemand die voor 1914 reeds zes veroordeelingen achter den rug had en in totaal tot 17 jaar gevangenis straf was veroordeeld. Landru noemt hij een oplichter, die, eenmaal ontmaskerd, moordenaar is geworden, ogi aan de kost te kunnen komen. De advocaat-generaal begint dan uit voerig een voor een de geschiedenis van alle verdwenen vrouwen na te gaan De omstandigheden daarvan zijn bekend. Flij wijst er op, hoe het eigenlijk allen ongelukkige schepselen waren, die in eenigermate moeilijke omstandigheden verkeerden en door het leven iichtge- ioovig waren geworden Hij schildert uitvoerig, hoe Landru naast zijn slacht offers moet zijn neergeknield om ze te berooven, na eerst met haar voor het altaar te zijn'neergeknieid De advocaat- generaal roept dan uit „De legende van den sjovialen Landru is voorbij, mijne heeren gezworenen. Gij hebt hier voor u een wreed en cynisch monster zonder menschelijk gevoel en medelijden. Gij allen zult mij begrijpen als ik straks van u zal vragen, deze verdorven tak van den socialen boom voor goed a*f te rukken Landru hoort deze woorden, die op de doodstraf voor hem doelen, met de grootste kalmte aan. Zijn handen beven in het geheel niet. Hij is doodkalm. Er wordt dan even gepauseerd Na de pauze vervolgt de advocaat- generaal zijn requisitoir. Hij kan niet gelooven, dat al de verdwenen personen, na zoo een behandeling van deze zaak, het stilzwijgen zouden hebben bewaard, zoo zij nog in leven waren. Landru heeft gezegd, dat er geen bewijzen waren. Zijn eigen boekje is wel het beste bewijs. Deze cynische noteeringen van de enkele reis- en retourbiljetten en dan die cijfeïs op dé verschillende pagina's. Zoo het cijfer 4, het uur, waarop een der slachtoffers haar goed gelovigheid met haar leven heeft moeten bekoopen. En als dit cijfer nog maar alleen stond. Maar deze herhalen zich steeds De verdediger heeft gezegd, dat deze cijfers niets zouden bewijzen, maar zij kloppen noch met de uren van trein ot diligence. Zij kloppen alleen met het uur van de misdaad. De advocaat-generaal beschrijft verder, hoe Landru zijn slachtoffers naar Gam bais en Vernouillet voerde. Van de eerste reis komen zij terug, doch na de tweede reis verdwijnen zij voor eeuwig. Maar een misdadiger begaat dikwijls een on voorzichtigheid. Hij besclirijft dan de onvoorzichtig heden, welke Girard en andere misda digers begingen. Daarna wordt de zitting opgeheven. Morgen wordt het requisitoir voortgezet Onder een druk babbelen en lachen gaat het publiek, dat na de pauze nog in aantal was toegenomen, heen. in haar verlangen, een goede plaats te veroveren, hadden de dames zelfs haar toiletten niet gespaard. Wringend en dringend hadden enkelen zich zelfs op de drem pels neergezet. Ook waren enkelen op vensterbanken geklommen, een jammer lijk schouwspel in deze rechtzaak! (Vermoedelijk wordt hier bedoeld het geval van de Leidsche gifimengster, die ongeveer 50 jaren geleden een aan tal personen heeft vergiftigd -- Red.) Een zeer onfwndige aanslag door middel van ontplofbare stoffen is Maan dagavond gepleegd in het politiebureau aan de Fieter Aertszstraat te Amsterdam. In de gang van dat politiebureau waren neergelegd eenige patronen, een paar voetzoekers en een doosje, vermoedelijk kruit bevattende. Een ongeveer 20-jarige jongeman heeft getAcht, een ontpoffing in het Bureau te veroorzaken door den voetzoeker aan te steken. De kleine ontploffing die hierop volgde, veroor zaakte slechts weinig schade. Hij en een andere jongeman van ongeveer den zelfden leeftijd, die buiten het bureau op hem stond te wachten, werden da delijk na den „aanslag" gearresteerd. Verder zijn vóór de woning van den directeur van het Rialto-theater, waar, gelijk is gemeld, een film over sowjet- Rusland wordt afgedraaid, eenige bus sen gevonden, die zeer waarschijnlijk ontplofbare stoffen inhielden. Een der .beide gearresteerden heeft bekend, de voetzoekers te hebben aan gestoken naar hij zeide, deed hij dit uit de grap. De beide gearress^steerden, die van het plaatsen van dc bussen voor het huis van den directeur van het Rialto- theater niets zeggen te weten, zijn leden van de communistische partij. H Mijnheer de Redacteur. BESOIJEN. Openbare vergadering' van den raad dezer gemeente op Dinsdag 24 November des na middags ten 5 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. Verwiel. Ongeveer kwart over vijf uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE,ORDE: 1. Tngekomen stukken. a. Schrijven van de vereeniging tot be hartiging der belangen van het overheids personeel. Aangezien hét stuk ougezegeld is, wordt besloten het niet in behandeling te nemen. b. Schrijven van den heer C. Pullens. Adressant zegt ais landbouwer niet ge noeg te kunnen verdienen om in het onder houd" van zijn gezin, bestaande uit vrouw en 3 kinderen, te voorzien. Vroeger heeft hij vergunning gehad tot het tappen van sterken drank, doch thans, door verandering, heeft hij slechts alleen verlof, wat zoo goed als niets oplevert. Adressant wijst er verder op. dat hem reeds een vorig jaar is toegezegd dat. wan neer er een vergunning zou komen te verval len. hij er een zon krijgen. Hoewel er nu een is komen te vervallen, heeft hij nog geen verlof tol het tappen van sterken drank ge kregen. Adressant wijst nog op het drukke verkeer en vraagt den raad dringend hem als nog spoedig de toegezegde vergunning te willen verleeuen. De Voorzitter merkt naar aanleiding van dit adres op. dat adressant aan het verkeer de adres is. De. uitvoering daarvan is niet bij den raad. doch bij Burg. en Wetli. De raad beeft daarin niet te beslissen en daar om stelt hij voor het schrijven voor kennis geving aan te némen. De heer Passier vraagt of de vergunning bij Pompen dit jaar niet is komen te verval len. De Voorzitter zegt dat dit niet juist is. De vergunning is daar niet weggenomen doch tegen P. is proces-verbaal gemaakt om dat hij niet bevoegd was voor Van Pasehen. waarvan de vergunning is, te tappen. De Kantonrechter heeft hem daarvoor ook ver oordeeld, maar daarom bleef de vergunning bestaan. Pompen heeft daarna met Van Pa- schen een accoord aangegaan en nu oefent hij de vergunning voor hem uit. Een vergun ning is er niet beschikbaar, Pastier. Dank TJ. Voorzitter. Ik heli hem mondeling dit alles al medegedeeld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Christelijke Zangver eeniging.Hallelujah, waarin ze tnededeeling doet dat ze nog zonder vaandel is en dat ze voornemens is dit aan te schaffen om dan de naam Besoijen daarin voor eeuwig in herinnering te doen houden. Om daarin te kunnen voorzien vragen adressanten eene subsidie van 200. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. dit adres hebben besproken in hunne vergadering. Ze zijn toen tot het besluit ge komen dat daarvoor geen subsidie kan wor den verleend, wijl het aanschaffen van een vaandel niet direct als een gemeentebe lang kan worden beschouwd. Besloten is toen de vereeniging in overweging te geven een bescheiden subsidie aan te vragen voor de diensten die ze steeds heeft verleend hij Koninginnedagen. Naar aanleiding daarvan hebben adres santen een adres ingediend waarin ze 100 subsidie vragen om in de kosten te voorzien die ze hebben gemaakt bij het verleenen- van hunne medewerking' bij de viering van Ko ninginnedagen. De Voorzitter zegt dat, dit schrijven nog nier in de vergadering van Burg. en Weth. ter behandeling is geweest. Wel was in be ginsel besloten om, wanneer de vereeniging met een dergelijk verzoek kwam. voor te stellen 100 subsidie te verleenen. Passier. Ze heblien in het belang der ge meente nogal eens wat gepresteerd. Voorzitter. De vereenigingen die van bui ten de gemeente komen, hebben steeds zich laten betalen, terwijl zij voortdurend koste loos hunne medewerking hebben verleend. Wordt met algemeene stemmen besloten 100 subsidie te verleenen. Schrijven van het Gilde St. Chrispijn hou dende dankbetuiging voor de verleende sub sidie van 200 als tegemoetkoming in de kosten van den groeten schietwedstrijd in '22 te houden. Adressanten vragen verder over het geld in November te mogen beschikken wijl juist in het begin de grootste uitgaven moeten worden gedaan. De Voorzitter zegt aan het verzoek reeds te hebben voldaan. Schrijven van den Kerkeraad der Ned. Duitseh Herv. Gemeente, waarin ze er op wijzen dat ze een vrouw in het Gasthuis té 's Bosch, hoewel geen lidmaat, hebben doen opnemen. Aan liet Algemeen Armbestuur is darop gevraagd mede in de kosten te wil len voorzien. Het Algemeen Armbestuur heett zulks echter geweigerd omdat, naar zijn bewering, de Dioconie rijk genoeg is. Adressanten wijzen erop dat zulks niet hel geval is. dat ze haar predikant nooit een hooger salaris hebben kunnen geven dan 2200. Ook de organist en andere personen kan geen voldoende vergoeding worden ge geven. De Voorzitter merkt op dat dit schrijven is gericht aan den Burgemeester en aan den Raad. Spr. wil gaarne alle inlichtingen ge ven die men wenseht. Bchtër mag de raad zich op dit terrein niet begeven, met deze kwestie zich niet inlaten, want volgens de artikelen 31 en 32 der armenwet is in deze de beslissing bij de Kroon. Wil de Kerke raad dus een prineipieele uitspraak hebben dan moet hij zieb tot de Kroon wenden dan zullen Burg. en Weth. tdr verantwoording worden geroepen. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Voorzitter. Wij zien in het schrijven een tendentiënse strekking en daarin wenschen' wij niet mede te werken. Wordt met algemeene stemmen besloten het schrijven voor kennisgeving aan to rie men. Aanbieding rekening van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat het Armbe stuur zonder flinken steun niet kan rond komen. Reeds heeft het gemeentebestuur meermalen geholpen door voorschotten te verleenen. Eenmaal reeds van 400, van 100. 600 en 300. Al deze gelden zijn verbruikt en inkomsten komen er niet tegen over te staan. De uitgaven bedragen vol gens raming 2785,584 en de inkomsten, met inbegrip van de voorschotten mede 2000. zoodat, er nog een te kort is. Door Burg. en Weth. is hierover gespyo- keu en deze zijn van meening dat, het 't beste is om alles op een gezonde liasis te brengen en een subsidie te verleenen van 1000 wijl men anders steeds dinner in het moeras zal zakken. De heer Verwiél meent dai de landpach ten veel te laat binnenkomen. Deze moeten voor Kerstmis zijn betaald en ze komen nooit eerder binnen dan April of Mei. De Voorzitter geeft zulks toe. doch merkt op dat dit slechts eene verschuiving veroor zaakt. Verwiel. Nu heeft de verpachting toch 1164 opgebracht en een vorig jaar maar ongeveer 700. De Voorz. bevestigt zulks doch wijst er op dat dit reeds in de rekening is opgenomen. De heer Oouwenberg geeft toch in over weging om de pachters te .wijzen op hun plicht. Voorzitter. We hebben alle pachters al eens een brief geschreven dat ze voor Dec. moeten betalen. Both. Door de pachters is daar heel wat captie over gemaakt. Ze vroegen waar die nieuwe mode vandaan kwam. Ik heb toen geantwoord dat dit alleen kwam door ge brek aan geld. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Voorloopige vaststelling der gemeente re kening over het dienstjaar 1920. De ontv. hebben bedragen 323.180.43 en de uitgaven 312.743.33, zoodat do reke ning sluit met een batig saldo van ƒ10437.10. De Voorzittermerkt op dat van dit be drag 5000 aan het Kijk is gerestitueerd moeten worden voor le veel betaalde geldon. Vaststelling staat van oninbare, posten. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt beHloten. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de gemeente archivaris, de heer van der Hammen, op een kleinigheid na. gereed, is gekomen met dc. ordening van het archief. Daarbij heeft hij medewerking gehad van den Rijksarchivaris Dr. Smits te 's Bosch. Nd is hei zoover gereed dat liet klaar is voor den drukker en liet deze maand uitge geven kan worden. Met het. oog op de be langrijkheid van het archief is zulks zeer gewensclit, mede om de wetenschap van dienst te zijn. De heer van der Hammen heeft als ge meente archivaris een jaarwedde van 25 per jaar. Dit bedrag is natuurlijk niet be rekend op deze groote en uitgebreide werk zaamheden. Spr. heeft van nabij kunnen zien hoevele werkzaamheden er aan waren verbonden e als dit werk per uur moest wor den betaald zou men met 1000 niet klaar zijn. De beer van der Hammen oiseht zulks niet omdat hij veel uit ambitie doet. Burg. en Weth. hebben gemeend echter een subsi die t.e moeten verleenen en hebben wethou der Both opgedragen hem daarover eens te polsen. De heer Both zegt zulks te hebben gedaan en eene subsidie van 250 zal met groote dankbaarheid worden aanvaard. Voorzitter. Dan stel ik voor dezelfde sub sidie te willen verleenen als hij in 1919 heeft gehad, n.l. 250.—. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Hierna ging de- raad over in geheim Co mité.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6