tbleorammbhT Verkooping lepenboomen. lepenboomen Zij die twijfelen Mienws uit Heusden. RECLAME. Correspondentie. Advertentiën. openbaar verkoopen: 18 op Stam staande rneente een tocht naar Helgoland aan geboden. Naar wij vernemen is bet bedrag der inkomens, waarnaar de Hoofd. Om slag in onze gemeente wordt berekend, over 1920 zeer meegevallen en bedraagt de respectabele, som van ruim 3 millioen gulden. Het vermenigvuldigingscijfer is als vorig jaar 3,10, zoodat het laagste per centage van aanslag vermoedelijk be draagt 3 en 't hoogste ongeveer 6 pCt. met een gemiddelde dus van 4'/2. wat in deze tijden een zeer matige belasting genoemd kan worden Gisterenavond hield de R. K. Vrouwenbond in de zaal van den Gildenbond eene algemeene vergade ring. De opkomst was, evenals de vorige maal, zeer druk. Alle plaatsen waren bezet. De presidente opende de vergadering met den Chr. groet, riep allen, doch in het bijzonder den WelEerw. pater van Well, een hartelijk welkom toe en noemde het onderwerp „De Poesië in het familieleven" een onderwerp bij uitstek geschikt voor de vrouwen. Aangenaam was het haar te kunnen mededeelen dat behalve deze lezing, ook eenige liederen door het Koor van de propagandisten zullen worden ten gehoore gebracht, waarvan er een bij is waarvan de woorden zijn gemaakt door den Z. Eerw. heer pastoor Kluyt: mans, vroeger kapelaan alhier. Vervolgens deelde zij mede dat volgens art. 29 van het huishoudelijk reglement elk jaar drie leden moeten worden aangewezen, die de kas zullen nazien voor Januari van het volgend jaar. Een dier leden zal in de eerste algemeene vergadering van dat volgende jaar verslag van het onderzoek uit brengen. Het bestuur stelt voor echter is de vergadering vrij andere candidaten aan te wijzen daarvoor te benoemen de dames B. Hoffmans, Waalwijk, Pulles-Dumoulin, Baardwijk en Verwiel te Besoijen. Door op te staan gaf de vergadering te kennen dat ze met deze benoeming accoord ging. Daarna werd het woord verleend aan den WelEerw. pater van Well. Deze begon met er op te wijzen dat de ziel, het middelpunt van het huis gezin, steeds het kind geweest is en dat steeds zal blijven. Hoe blijde wordt het verwacht en hoe lang worden van te voren toebereidselen gemaakt om het kind te kunnen begroeten. Dat alles hebben de dichters in hun verzen neer gelegd. Spr. wijst er op dat het een goede gedachte van het bestuur is geweest om de leden te ontwikkelen, ook in deze richting. Vele zullen zeggen, ja, maar vroeger waren onze grootouders ook niet ontwikkeld. Dit is echter wel het geval. Misschien kende men niet zoo velerlei zaken, maar wat men kende, kende men goed, kende men beter dan men het tegenwoordig doet. Zoo kende men vroeger allemaal liedjes en sprook jes beter dan thans. Zulks komt doordat men de kinderen thans op schooi ge dichten laat lezen e» leeren, die ver boven hun begrip uitgaan.Voor de poesie behoeft men niet geleerd te zijn, integen deel, de geleerdheid staat de poesie dikwijls in den weg. Voor poesie heeft men in hoofdzaak noodig verbeelding en gevoel. Vervolgens leest spreker een groot aantal mooie gedichten voor van René de Clerq, Guido Gezelle, Adema van Scheltema enz. enz. met de hem alleen eigen mooie zeggingskracht. Jammer en veelal hinderlijk voor de anderen was het, dat er personen in de zaal waren die door haar gelach en geroep het den spreker soms onmogelijk maakten zich verstaanbaar te maken. Onvermeld willen wij hier niet laten dat door den Eerw. spreker ook een drietal verzen van den WelEerw. Heer kapelaan Beijnen werden gelezen. Dat deze, die door den spreker zeer werden geroemd om hun mooi rythme, een oor- verdoovend applaus verwierven behoeft niet te worden gezegd, De ZeerEerw. heer Pastoor, tijdens de pauze het woord nemend, verzocht op de eerste plaats om stilte tijdens het spreken. Ten tweede drong hij er bij de leden op aan dat een ieder propa gandist voor de vereeniging zou zijn Wel zijn er thans 800 leden, doch dit aantal moet grooter worden. Het bestuur zal zijn best doen om steeds dat te geven wat nuttig en aan genaam is en tot ontwikkeling leidt. Hij kan vervolgens ook de blijde tijding doen, dat de Kookschool met 1 Februari geopend zal kunnen worden en hij hoopt dat de jonge meisjes van deze gelegenheid om hun kennis in het koken te vermeerderen, gaarne gebruik zullen maken De twee zangnummers, door het dameskoor hierna ten gehoore gebracht mochten een welverdiend applaus in- oogsten. Hierna vervolgt de gewijde spreker zijne causerie en leest allereerst een aantal volksgedichten voor, die menig maal de lachspieren der dames geducht in beweging brachten. Na nog een aantal mooie gedichten te hebben voor gelezen en er op te hebben gewezen dat de dichters met weinig woorden veel zeggen en door hun diep voelen dat steeds zoo mooi kunnen, eindigde hij onder luid appaus zijn rede. De presidente dankte den Eerwaarden spreker voor zijne mooie lezing en het koor alsook de dames die een vorige vergadering hare medewerking hebben verleend en hoopt steeds op hare krachten te mogen rekenen. Een lezer te Waalwijk wijst er het Rott. Nwsbl, op naar aanleiding van de plannen der spoorwegdirectie tot het verhoogen van de reizigers- en vrachttarieven, die een zware druk op het zakenleven zullen leggen met het twijfelachtige resultaat ;(of dit nu wel vermeerdering ;van inkomsten zal ople veren, dat alleen flinke bezuiniging, waar maar eenigszins mogelijk is, de balans wat in evenwicht kan brengen, en dat b.v. op het personeel nog heel wat te bezuinigen is. Dit blijkt uit het volgende Een ambtenaar der S. S. huurde een stuk weiland met het doel dit voor moestuin in te richtener was nogal wat werk aan om het in orde te bren gen, doch wat nood, aan het spoor zijn arbeiders genoeg. Zoo stonden er op een goeden mor gen een 4-tal spoorwegarbeiders den grond te bewerken en bleven den ge- heelen dag bezig. Mij dunkt, schrijft hij, waar één amb tenaar kans ziet om vier arbeiders een geheeien dag aan den dienst te onttrek ken, zonder dat deze daardoor gestoord wordt, daar kan wel- wat bezuinigd worden. Het gaat bij de spoor evenals bij vele groote instellingen men denkt, de maatschappij is er goed voor, precies of dat een onuitputtelijke bron is. „Voor de juistheid van dit bericht kunnen wij natuurlijk niet instaan". Het was Zondag voor W. S. C. weer geen goeden dag Het le elftal trok naar Leerdam. Door den zwaren mist kon de wedstrijd niet uitgespeeld worden, zoodat W. S C genoodzaakt is nogmaals die moeilijke reis te aan vaarden. Het 2e elftal leed op het terrein alhier een zware nederlaag tegen Wilhelmina II Kaatsheuvel. Alleen het 3e hield de eer op en won te Kaatsheuvel met 3-1 van de Langstraters. Voor a.s. Zondag staat een zeer be langrijke wedstrijd op het programma n.l. W. S. C.—B. V. V. II op het terrein alhier. B. V. V. gaat nog ongeslagen aan het hootd der afdeeling. Zij kan er echter van verzekerd zijn, dat W. S C. alles in het werk zal stellen, om dat record te breken. Prof. G. J. v. Swaay sal tegen 1 Mei a.s. zfln betrekking van directeur der P. N. E. M. nederleggea, teneinde zijn professoraat aan de Technische Hooge School te Delft wear te aan vaarden. Zaterdag Is door het hoofdbestuur van den Rijkskieskring den Bosch bij loting de definitieve groslijst vastgesteld. De volgorde der lijst, waarop de kiezers op 12 Februari te stemmen krijgen, is ais volgt: 1. v. d. Patt, 2. Feber, 3. Beliëo, 4. Jhr. Mr. Sasse van Ysselt (aftr.), 5. Dr. Deckers (aftr.), 6. Fleskens (aftr.), 7. Mevr. Brouns van Besouw, 8. v, Hooff, 9. M. v. Hout, 10ï Mulermans (aftr.), 11. Dr. Nuyens,Boxmeer, l2.Mevr. Broostfeld-Vitriaga, 13. Mr. dr. v. Best, 14. Krijgsman, 15. Mcj. Jansen, 16. Mr. Swans (aftr.). De overige candidaten voor wie lijsten waren ingediend, hebben zich ofwel teruggetrokken, of zijn niet op de defi nitieve lijst geplaatst, wijt zij in te weinig kiesvereenigiagen candidaat gesteld waren. De kwestie Mr. Dr. J. van Best en de kwestie Mr. Swane zijn onder het oog gezien en zuilen in een volgende ver gadering worden afgehandeld. De afge vaardigde naar Utrecht voor het politiek advies werden nog niet benoemd, maar zullen in geen geval bindend mandaat meekrijgen. Zaterdag kwam te Breda het bestuur bijeen van den Rijkskieskring Tilburg ter voorloopige vaststelling van het poli tiek advies. Na langdurige bespreking werd de volgorde der candidaten op de lijst vastgesteld als volgt: 1, Mr. Dr. van Rijckevorsel (aftr.), 2. J. v, Rijzewijk (aftr.), 3. W. Juten (aftr.), 4. Fr. L. Feber, 5. Dr. G. M. Kusters, 6 Mr. J. v. d. Mortel, 7. Mevr. J. Kaller Wiegman, 8. Ir. Juten, 9. J. Borghols, 10. Nivard. Het aldus saamgesteld advies zal aan het hoofdbestuur vac den Bond van Rijkskieskring-organisaties in Nederland ter definitieve vaststelling worden voor gelegd. BAARDWIJK. Zondag jl. speelde de R.K. V.V. Juliana een comp. wedstrijd tegen haar naamgenoot uit Hintham. Van beide zijde werd goed spel geleverd, doch onze geel-zwarten kwamen met een 1—0 overwinning uil den strijd. De wedstrijd werd door veel publiek bijgewoond. Scheidsrechter van Esch uit 's Bosch leidde uitstekend. Openbare vergadering van den raad der gemeente Baardwijk op Vrijdag 16 December a. s., des namiddags om 7 uur. Aan de orde 1. Beëediging raadslid Jos. Loeff. 2. Voorziening-in de vacature van een wethouder. 3. Ingekomen Stukken. 4. Adres van de „Eerste Loonopzand- sche Politiehondenclub" om subsidie. 5. Adres van A. lansen te Drunen, om subsidie voor een cursus voor Lichaamsoefeningen. 6. Vaststelling der begrooting voor 1922. 7. Rondvraag. 8. Reclames Hoofd. Omslag. Dinsdagvoormiddag is alhier het huis met schuur van den landbouwer J. H. tot den grond afgebrand. Naar men vermoedt is de brand ont staan door het stoken van het vuur in verband met het slachten van een varken, waarmee men bezig was. Het vee, alsmede eenig huisraad is gered, doch het hooi, koren enz. is ver brand, zoodat de schade toch nog groot zal zijn wegens te lage verzekering. Door het krachtig optreden der brand weer bleef het naaststaand huis behou den. De motor-brandspuit van Waalwijk, die ook ter plaatse verscheen, behoefde niet meer te werken, daar het grootste gevaar toen reeds afgewend was. DRUNEN. Het feest van Maria On bevlekte ontvangenis is een ware feest dag geweest voor de leden der beide Congregatlëe. Nadat des morgens de leden hadden deelgenomen aan de algemeen H. Com munie, kwamen zij des nam. ten 5 uur in de parochiekerk bijeen, ter bijwoning van de jaarlijkschc opdrachten. Na de gewone geestelijke oefeningen en de feestpredikatie door den H. E. H. Directeur,, deden 26 jongens en 2+ meisjes hunne plechtige opdracht, waar onder door de zangers ea zangeressen schoone Marialiederen onberispelijk ge zongen werden. Na afloop in de kerk, werd naar aaa- ieidicg van den verjaardag van den H. Eerw. heer Dir. Mgr. Selten en het 50- jarige onafgebroken lidmaatschap der ledenAdr. Jansen, Fr. van Dtunen en M. v. d. Leur, de feestviering in de congregatiezaal voortgezet. De harmonie ec liedertafel voerden zeer verdienstelijk eenige stukken uit. Een schoone toespraak werd door den H. E. W, heer Dir. treffend beautwoord die tevens de gouden jubilarissen de wenschea der leden en een prachtig diploma aanbood. Een der jubilarissen bracht in goed gekozen woorden, -ctok mede namens zijne medejubilarissen, dank voor die schoone wenschen en voor het heerlijke geschenk, dat immer voor hen een blijvende herrinnering wezen zal. Daarna werd door de tooneelvereen. opgevoerd »Pastor bonus», tooneelspe! itt 3 bedrijveu, dat keurig werd gespeeld ec algemeen bijval verwierf. Reeds meermalen werd door den piaatselijkea correspondent der werke loosheids verzekering ess arbeidsbemidde ling gewezen op de verplichting der werklooze ledea van gesubsidieerde veir- eeulgingen zich èn bij de vereeniging bij het coseespoadentschap aa» te melden. Niettegenstaande deze herhaalde waarschuwingen, schenen er nog altijd onder de betrokken personen te zijn, die e, gaten aan hunne verplichtingen te voldoes, tengevolge waarvan zij niet. voor ultkeering la aanmerking konden komen DRUNEN. Zondag jl. speelde D.F.C. 1 alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen H V.V. Haarsteeg, daar de scheids rechter niet was opgekomen, welke ein digde in een gelijk spel 0—0. Onze dorpsgenoot den heer Th. Vissers slaagde dezer dagen voor het examen Ver. van Leeraren in het boek houden, Hij genoot zijn opleiding van den heer Leijtens, leeraar M. O. te Baardwijk Geslaagde en familie proficat. Door de tooneelver. van het jon genspatronaat alhier zal in studie ge nomen worden het drama „Stephanus" wat dan met vastenavond e.k. zal op gevoerd worden. BESOIJEN. R.W.B. 1 heeft jl. Zondag weer eens een uitstekenden wedstrijd gespeeld de eerste uitwedstrijd tegen het nog ongeslagen B V.V. 2 op het terrein te 's-Bosch is na een zeer span- nenden wedstrijd geëindigd met 0—0 gelijk spel. Het vooruitzicht was echter niet gunstig, aangezien een paar weken geleden R.W.B. op eigen terrein door B.V.V. met 41 geklopt werd. boven dien speelde R.W.B. met invallers voor rechtshalf en mid voor, terwijl een kwar tier na het begin tot overmaat van ramp de linksachter nog moest uitvallen. Niettegenstaande dit, heeft R.W.B. moedig stand gehouden en heeft elk speler zich van het begin tot het einde geheel gegeven, zoodat R.W.B. minstens een gelijk spel verdiende. B.V.V. was ook niet compleet. Deze uitslag zal voor de komende wedstrijden K. W. B. zeker ten goede komen. Zondag a s. komt L.S.V. Leerdam bij R.W.B. Hier voor is nu reeds veel belangstelling. SPRANG. Beroepen tot predikant der Ger. Kerken van Vrijh.-Capelle en Sprang Ds. W. S Pontier van Maasdijk. Jl. Zondag speelde onze V,V. S.V.V. een competitiewedstrijd voorden B.VjB. tegen B.V.V. uit Kaatsheuvel. De uitslag was 2—0 voor B.V.V. CAPELLE. Het eerste Xl-tal onzer V.V. Excelsior speelde jl. Zondag te Waalwijk r.ea comp.-matcb voor den B.V.B, 2e klas tegen Quick 2 aldaar, welke wedstrijd eindigde fa een gelijk spel 1—-1, De geei-zwarte reserves speelden op het terrein aan Willem van Gendsvaart alhier een comp.-match voor de 3e klas B.V.B. tegen Quick 3 uit Waalwijk. Deze wedstrijd eindigde in een 61 overwinning voor Excelsior 2. WASPIK. Van Zaterdag tot en met Zondag had alhier een tentoonstelling plaats van de misslenaaikring. Tal van inzendingen waren ingekomen.waaronder zeer keurige. De ijver voor de missie blijft hier onver flauwbaar voortleven. Onze nog jeugdige dorpsgeaoote mej. F. Zijlmans behaalde het diploma machineschrijvcn (systeem Pont.) Het ijverige Fransje hartelijk proficiat. De prijs der varkens bedraagt hier thans 55 cent per pond. Olympia speelde jl. Zondag tegen Juliana uit Heusden voor de competitie en won met 71. D.E.V.O. speelde tegen H.E.C. 2 uit Waalwijk. Uitslag 11. - De prijs der boter is weder wet 10 cent per poud verlaagd en gebracht op f 1.40 per pond. De melkprijs is hier met 1 cent ver laagd eis gebracht op 17 cent per liter. Aan A. IJpelaar alhier is dpor B, en W. vergunning verleend tot het bou wen van een woning. Naar we vernemen heeft de mfsste- actie, Zondag alhier gehouden, ruim f 400 opgebracht. RAAMSDONKSVEER. Marktbericht hotel de Reijertarwe 13 a f1325, rogge f 12, haver 13.50 a f 13.75, hoo rnen f 21, erwten-f 21, gemalen voeder- erwten f21, mais (10.50, hooi f41 en stroo f 12. De melkprijs werd weder met 1 cent per L. verlaagd en gebracht oo 15 cent, terwijl de boter nu fl.50 geldt, Naar wij vernamen, we?d de af tredende Kerkvoogd dhr. S J. Lawk- huijzen weder herkozen. Dhr. A. K. had het ongeluk te vallenden daarbij werd de schouder ge heet ontwricht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Naar ons medegedeeld werd, viel de opbrengst van het weldadigheidsbal zeer mee, ongeveer f 1Ó0 kon worden afgedragen. Het ligt ia de bedoeling dat eer lang in het belaag van den Ger. Zen- dingsbocd zal optreden in de N«d. Herv, Kerk de ZeerEerw. Heer Ds. Heijer uit Vlaardingen. Bij den landbouwer v. L. werd een kalf geboren, dat geen staart had. Bij de stemming voor Notabeien werd druk gestemd, niet minder dan 103 leden kwamen ter stembus op. Gekoztn werden dhren J. P, v. Dongen-Torman met 94 ea A. J. Lanhuizen met 92 stemmen. Heusden, 13 Dec. 1921. Volledigheidshalve melden we nog, dat in de jongste raadsvergadering werd meegedeeld, dat de vacature van ge meente-architect voorloopig onvervuld blijft. Sedert Maandag is de Maas ge lukkig zoo wat vrij van ijs, zoodat de scheepvaart kon worden hervat, evenals de veerdienst op Nederhemert. Tot Vader en Moeder In hel Dia- cónessenhuis zijn door bet bestuur der Ned. Herv. Kerk benoemd de heer Job. Wilt en echtgenoote, thaos werkzaam in het Ned. Herv. Diaconessen-Weeshuls te 's Hage. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is door notabelen herbenoemd de heer G. Vos. Tengevolge van het in den zak steken van zijn tabakspijp geraakten de kleeren van M. B. zoo in brand, dat slechts door het optreden van een voorbij ganger erger werd voorkomen. Jas en overjas vertoonden gaten van een boter hambordje. Naar aanleiding van zij» 12'/rjarig Priesterschap, dat de Eerw. heer A. v. d. Heijden deze week herdacht, heeft de tooneelvereenlgiog »Kunst en Vermaak» hem als haar leider een prachtig geschenk aangeboden Insgelijks deed het Zangkoor »St. Cecilia» In haar bijeenkomst, waarna een gezellig samenzijn volgde. In de vergadering der IJsclub werd bet bestuur samengesteld als volgt A. B. de Moor, Vootz.A. J. v. d. Kolk, Seer C. Verhoeven, Pcnoiogm. en H. v. Herwaarden, J. Kuijpers, G. Doedeyns en A. v. Tuya, Comm. Voorts bleek een batig saldo aanwezig van f 80.52'ƒ2» terwijl besloten werd tot een ijsfeest voor kinderen, zoo de gelegenheid zich nog voordoet. Huidaandoeningen. Inzender Eethen. Wij zouden gaarne uw bericht plaatsen als U ons even op geeft, wie de inzender isdaartegen kan toch geen bezwaar zijn. Red. X alhier. Zeer zeker, ons blad wordt daar algemeen gelezen, zooals trouwens vrijwel in de gehcele Langstraat. Da oplaag neemt eiken dag toe en daar mee de publiciteit ea daarvan moet U en elk winkelier profiteeren. Een doel matiger en billijker reclame-middel is er niet. Red, BRUSSEL, 13 December. De liberalen zijn vandaag weer bijgedraaid. Zij heb ben zich opnieuw voor het plan Theunis verklaard. Zij verscholen zich achter de verontschuldiging, dat hun besluit van Zaterdag verkeerd door de pers was uitgelegd. De kabinetsformateur Theunis ver klaarde ons dan ook hedenavond, dat hij hoopte morgen met zijn kabinet gereed te zijn. De beide partijen, katho lieken en liberalen, waren het over de leidende beginselen der regeeringjeens geworden, maar men Jhad nog geen volledige overeenkomst kunnen treffen inzake de personen Als vermoedelijke samenstelling van het ministerie werd hedenavond in politieke kringen de volgende combinatie opgegevenTheunis (katholiek) premier en financiën, Jaspar (katholiek) buiten- landsche zaken, Devèze (liberaal) natio nale verdediging, Masson (liberaal) justitie, Berryer (katholiek) binnenland- sche zaken, Vandevijvere (katholiek) economische zaken, Franck (liberaal) koloniën, Ruzette (katholiek) landbouw en openbare werken, prof. De Pels- maecker, professor te Gent, extra-parle mentair (katholiek) industrie en arbeid, Moyersoen Hubert, professor te Luik, extra-parlementair (liberaal) onderwijs en schoone kunsten, Neujean (liberaal) spoorwegen. Het kabinet zou dus 6 katholieken en 5 liberalen bevatten. Heden zullen te Londen het En- gelsch parlement en te Dublin de Dail Eireann bijeenkomen voor de ratificatie van de Engelsch-Iersche overeenkomst. De Iersche bisschoppen hebben, in ver band met het te nemen belangrijk be sluit door Ierland, een proclamatie tot de bevolking gericht. In den Franschen senaat zijn de debatten begonnen over de hervatting der relaties met het Vaticaan. Rede van Briand, Het D. v. N.-B. had melding ge maakt van het gerucht, dat het Kamer lid Van Rijzewijk de burgemeesters plaats van Óiste-rwijk ambieerde. De „Tilb. Crt." geeft „de meest cate gorische tegenspraak"„de heer van Rijzewijk heeft nooit 'n voet verzet voor het verkrijgen van bedoeld ambt, en denkt er ook niet aan, iri de toekomst eenige aanspraak op het burgemeester-* schap van Öisterwijk te maken. Het ligt trouwens ook geenszins in de lijn van de plaats, welke hij be kleedt in de „R.K. Vakbeweging." Zijn onze inlichtingen juist, dan zou ernstig in aanmerking komen voor burge meester van Öisterwijk, de heer J. Ver- wiel, thans burgemeester te;)Besoijer\. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Waalwijk zullen op Dinsdag 2J Decemberdes voorm. ten 10 uur in het omtrek 1.80 M. Inlichtingen geeft de Gemeente Opzichter. 20963 aan de resultaten van »Kithi's Haarmedlcijn», komen reeds na het gebruik vaD ééne flacon tot andere gedachten. Prijs per fl. 1.75, verkrijgbaar bij A. J. RETHANS, Drogisterij »De Toko,» Waalwijk. 4 20148 1641 Tegeu huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, eu alle jeukende huidaandoenin gen, wordt Foster's ZalJ sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. :i ff4

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6