Eerste Blad. ""binnenland, I „NOORD-B RAB AND"! WAALWIJK. De Portierster yan AlfortYille. Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". Rath Neemt proef bij Co., Veghel. Dit nummer betaal uit DRIE bladen Stoomwasschery Het Groenewoud' GEREGELD MAANDAG WAALWIJK Uit ons Parlement. BUITENLAND. "KERKNIEUWE RECLAME. FEUILLETON Zij die zich vóór 't vol gend kwartaal op ons blad ibonneeren ontvangende tot dien datum verschij nende nummers GE AT IS- Maatschappij van Verzekering op het Leven. jftJMMBft 91. f ZATERDAG 17 DECEMBER 1921 44« SAABÜAKÜ. fv #64» van .De Echo van het Zuiden De vracht-auto der komt eiken tot hot thuisbezorgen en ophalei der wasscheo. A. KNEGTÊL, Tilbubg Vrmt Prijscourint. Vracht jratis De conferentie te Washington be- ooft, wat den toestand in de Stille Zuidzee, de vlootbeperking betreft, goede resultaien. Ook voor ons land fi dit resultaat van groote beteekenis. Lloyd George meende de nieuwe vierbond een bolwerk voor dt .vrede. De vergadering van het ET? Ische en ïersche parlement is nog A Igang, er is nog geen beslissing gnomen. Men twijfelt echter niet aan den uitslag, al pleit De Valera tegen het aangaan der overeenkomst. Zijn invloed schijnt erg te tanen en men verlangt naar vrede. Het Belgische kabinet is door Thienen samengesteldhet bestaat uit 6 Katholieken en 5 Liberalen. Omtrent de Duitsche herstelver plichtingen is te melden, dat Stinnes opnieuw naar Londen vertrokken is. Er ihijnf weer eenigen gang te komen e credietactie der Duitsche industi., De aangekondigde reconstructie van het Duitsche kabinet schijnt samen te hangen met door Engeland gestelde voorwaarden omtrent het economisch beheer der rijksbedrijven en de bevesti ging van de positie der regeering. De minister van fiaaatiën kan sicb '/ereeisigeo met de meening, dat hei Departement van Finantiën bij het be- irashteo waa deiaoodige zuinigheid dien» voor te gaan. Hij verwacht dat ook hier goede reauba en zullen zijn te bereiken, Buiten aanmerking latende het over brengen van de bezoldiging van de tij delijke bezutalglngalnspecteur9 van art. 4 naar art. S, kan eerstgemeld art. met 17 458,33 en laatstgemeld art. met f 14 787,51 worden verminderd. Het instituut der buitengewone kom- mlezec aio de grens vormt esn onder deel van de, In verband met de tijds omstandigheden, in het leven geroepen organisatie voor de grensbewaking. De uitgaven voor bedoeld Instituut, welke ten laste van crisisdienst dient te komen, sijn belangrijk, immers van f 4,000,000 tot f 1.500.000 teruggebracht. De Tweede Kauaer beeft gisteren 't wetsontwerp Nieuwe Regeling van den Dienstplicht aangenomen met 50 tegen 48 stemmen, De Zeereerw. Heer Rector A. C. raa Erck, Rector van het St. Elisabeth- gesticht te Dongen, is gisteren voorzien /aa de H. H. Sacramenten der Ster- renden. |OpgQ richt 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 26.099.999.- 3165 341- •4). Moeders t DenKt er om. 40 (W edt vervolgd). - Dit blad verschijnt; WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 125. Franco per post door het geheele rijk ,f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. T«lel. 38. KIM VU IIKT mm WAALWIJKSCKË EN LANGSTILAATSCHE COURANT. UitpsveWaalwtlksche StoonsdrakkerïJ ArSooe! Tlelen Telewr.-AdrssECHO. Prijs der Jfdvertenüën 20 cent per regelminimum LG9. Reclames 40 cent per regel. t© nieuwigheden. Verwerping en am, i marding. TweejaarUjhtche begroo- Hngen, ontbimdbaarkeU der Provin'c. Staten-, nieuwe publiekrechtelijke Hcha-rnen met verordenende bevoegd heden, de positie van den Gemeente raad, leekenrechtspraak nieuw dienstplichtwet. De thans ondernomen Grondwetsherzie ning is er niet eene van wijde strekking, heeft de regeering indertijd zelf toegegeven. Maar dit neemt niet weg dat verschillende nieuwigheden door de aangebrachte wijzi gingen worden ingevoerd of voer-haar in voering de mogelijkheid wordt geopend. En de heeren afgevaardigden, socialisten, en vrijzinnig-democraten vooraan, trachten door hun voorstellen deze reeks nog uit te breiden, wat hun echter door den tegen stand der Kamer meestal niet gelukt. Over enkele dier voorgestelde nieuwighe den heeft de Kamer uitvoerig beraadslaagd. Daar was in de eerste plaats de door den heer Marchant gestelde regeling, dat leden v&ii vertegenwoordigende lichamen in de koloniën bij de behandeling van ontwerpen, de belangen dier koloniën rakende, in de Sta ten-Generaal tegenwoordig zonden zijn om inlichtingen te geven en zoo noodig de koloniale belangen te verdedigen. Een derge lijke regeling zou, het werd terecht opge merkt, er onwillekeurig toe leideil, dat de Kamers zelf van de betrekkelijke ontwerpen minder studie maakten. Maar bovendien zou zich hier, omdat het voortdurend héén en weer reizen te kostbaar en te omslachtig zou blijken, van zelf een Indische delegatie ves tigen. die dan evenmin als de Staten-Gene- raal onmiddellijk contact met Indië zou houden, zoodat het voordeel van adviezen van menschen van nabij, met de betrokken belangen vertrouwd, toch zou verloren gaan. Minister Ruys de Beerenbroück merkte bovendien nog' op, dat de positie der Indische regeering uiterst lastig zou worden, omdat zij bezwaarlijk haar eigen meaning tegen over die der adviseurs zou kunnen- stellen. En de Kamer Week dan ook van deze nieuwigheid niet gediend eit verwierp het amendement. Een andere nieuwigheid door de regeering voorgesteld en bepalende, dat de Kamers voortaan zelf bij reglement van orde of an derszins zouden vaststellen welk aantal ie; den voor een wettige vergad. zou benoodigd wezen, viel blijkbaar al evenmin in haar smaak. De heer Schaper wees er op, dat nu 't salaris verhoogd is en op 5000 gebrflcht, overeenkomstig het. regeerings-voorstel, het zeker geen zin had langs dezen weg den eisch tot aanwezigheid minder streng te stellen, waar nu immers de helft plus 1 te genwoordig moet zijn. Eveneens verwierp de Kamer het voorstel der regeering om de benoeming van den voorzitter van den gemeenteraad ook bui ten den raad om te doen regelen bij de wet, even goed als de op dit artikel ingediende amendementen van de heeren Van Raven steijn en Ter Laan, die den voorzitter res pectievelijk gekozen wilden zien bij volks stemming en door de kiezers voor den raad Daarentegen keurden zij de nieuwigheid van 2-jaarlijksche begrooting goed. Ofschoon de heeren Ketelaar Troelstra wezen op de inperking van het controlerecht der Staten Generaal door deze wijziging; ook de ont- bindbaarheid der Prov. Staten, het stellen van den zittingsduur der Eerste Kamer op 4 jaar in overeenstemming met den zittings duur der Prov. Staten, waartegen de heer Bongaerts te vergeefs met een amendement, 6 jaar voorstellende, opkwamhet impera tief voOisfflirift ioöï het bestifac ran een land- en zeemacht, dat de heeren Marchant, Ter Laan en Kolthek, ieder met een amen dement uit de Grondwet wilden lichten en de nieuwigheid, die volgens den heer Visser van IJzendoorn geen nieuwigheid was, waar door het invoeren van andere publiekrechter lijke lichamen met verordenende bevoegd heden dan in Provinciale Staten, Gemeente raden en Waterschapsbesturen reeds be staande werd mogelijk gemaakt. Voor deze btpaling, die o.a. ook de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie mogelijk moest maken en waarvan Verschillende heeren voor de ontwikkeling van ons sociale leven groote verwachtingen bleken te heb ben, had de heer Van de; Waerdeu een wij ziging voorgesteld, die aau de hand der twee artikelen voorschreef, dat bij de wet regelen moesten gesteld word"betreffende het overnemen door den St:" t van particuliere bedrijven, de medezeggï ,;schap der arbei ders in de behartiging v.,r\ de belangen der verbruikers. En het eigenaardig li ;ende verschijnsel deed zich daarbij voor tegen deze pogin gen een eerste stap te do. naar regeling der socialisatie, zoowel de lit "Wijnkoop als de heer Kolthek zich uitsp; en. Zoodat ten slotte alleen de sociaal•mernton er zich voor verklaarden. Maar vooral over deze w ee nieuwigheden, het openen van de inogr^-theid van leeken- rechtspraak en de bepa-L.-, die aan den ge meenteraad voortaan ali$ de regeling, niet meer het bestuur van f huishouding der gemeente opdroeg, ke-j de heeren het moeilijk eens worden, f* latste nieuwig heid bleek zoo ernstig nij ötioeld als zij er uitzag, welk aanzien de -eer Kleerekooper al van een aanslag op li» gemeentelijk zelf bestuur had doen sprekei D® regeering wil de alleen overdracht v, bepaalde werk zaamheden en besturende bevoegdheden dooi den gemeenteraad "bij et. latere herziening der Gemeentewet raog^Mk maken. Het zwaartepunt van het be-' -ur zou wel naar B. en W. verlegd word,®, maar de Raad behield toch zijn volle n :chi. De heer Merchant vl-1 er over, dat de Raad op deze wijze als v ■•sturend college uit de Grondwet verdwljne; zou. En de heer Troelstra stelde voor te schrijven dat een wet kan bepalen' in hot vrre de raad voor bestuur en regeling zijl; bevoegdheden kan overdragen aan in te steKen organen. Ook de beraamde invoering van de leeket rechtspraak leverde moeiiljkheld. De bedoe ling was hier niet enkel >5e jury-rechtspraak mogelijk te maken, maar ook bij klntler- rechtspraak als anderszir-; medewerking van niet-juristen mogelijk te maken. De heeren Beumer en Tan Rappard bleken tegen de medewerking $n strafzaken ernstig gekant. En de eerste die,.de een amendement in om die uit te sluiten v> art. 195, dat voor groudwetsherzieining eer. meerderheid van tweederde in beide Kar ers en anders een volksstemming als eiscï: stelde, hadden de heeren Oud, Schaper en Van Schalk amen dementen voorgesteld, die hoofdzakelijk be oogden de mogelijkheid uit te sluiten dat een minderheid van i/n noodzakelijke veranderin gen tegenhield. Bij de behandeling der nieuwe dienst plichtwet, waartegen vooral de heer De Mu- ralt lmftig opponeerde, diende de heer Ter Laan een motie in tot schorsing der beraad slagingen omdat de toelichting van het ont werp, speciaal wat de geldelijke gevolgen betreft. ben niet voldoende voorkwam. Zoo wordt aan ouders, wier geweten be- - "int te knagen of die door bijzondere om standigheden in beteren doen komen, de ge legenheid gegeven het verlaten kind te komen opeischen. De dag en het uur der tevonde- ïinglegging worden in een daartoe bestemd register, opgeteekend de kleederen van den kleinen verlatene worden nauwkeurig opge nomen, zoowel als de letters waarmede het linnen geteekend is, in één woord alles wat als een herkenningsteeken kan beschouwd worden. Het kind ontvangt een nummer; zoo had Ik b.v. nummer 9. Daarbij voegt men een naam, en op deze wijze wordt den klei nen oen burgerlijke stand verschaft, dien zij in het leven behouden." „Wat is dat zonderling; waarlijk, om er akelig van te wordensprak de dochter van den millionalr. „Zoo werdt gij dan aan de deur van het gesticht gevonden?" „Ja, méjuffrouw, een en twintig jaar ge leden. Daar werd Ik opgevoed; ik leerde er werken, en toen Ik zestien jaar oud was, heeft men mij in de leer gedaan bij eene naaister, een goede brave vrouw, die mij hare vermaningen en raadgevingen niet spaarde. Toen zij stierf, heb ik bittere tra nen gestort. In dien tijd was ik negentien jaar oud.Ik kon toen wel werk gaan vragen in bet gesticht, doch ik hield te veel van de verkregen vrijheid. Ik had wat spaar penningen verzameld. Ik kocht eenlge meu beltjes, huurde eene kamer en ging naar een groote mödiste om werk. Ben van haar, die mij geruimen tijd werk had verschaft, ver trok naar Rusland, waar Ik haar niet vol gen wilde. Dan kwam ik bij madame Au gustine, waar ik nu reeds vijftien maanden aan het werk ben." „Hoe oud zijt gij, Lucia? Gij veroorlooft mij u doodeenvoudig Lucia te noemen, niet waar?" „O ja, mejuffrouw, dat is mij zeer aange naam. Dit teeken van sympathie vereert mij en ik ben'er u dankbaar voor." „Dan herhaal ik mijne vraag: Hoe oud zijt gij?" „Twee en twintig jaar mejuffrouw.' „Waarom denkt gij er niet aan, gij, die zoo bekwaam zijt, zelf een atelier te vesti gen?" „Daartoe zouden twee zaken noodig zijn mejuffrouw, welke ik niet bezit." „En dat is?" „Eerstens, de onmisbare klanten, eö dan het noodige kapitaal voor de onkosten." „Mij dunkt, dat gij met uwe bekwaamhe den licht een man zoudt kunnen vinden in het bezit van eenige middelen. Zoo zoudt gij in de gelegenheid gesteld worden een magazijn te huren en te meubileeren, ate liers te vestigen, en, geloof mij, de klanten zouden niet lang op zich laten wachten." Bij het h'ooren dezer woorden, had Lucia eene hoogroode kleur gekregen. Dit ontging Paul Harmant's dochter niet, die er dan bijvoegde „Zoo ik mij niet bedrieg, denkt gij ern stig aan het huwelijk." „Ja, ik ben van plan te trouwen." „En wat verhindert u dit plan uit te voe ren?" „Hij, dien ik bemin, en die mij zijne we derliefde schenkt, heeft geen fortuin; hij bezit zelfs niets, en "wil ons huwelijk uitge steld zien, totdat hij eene betrekking ver krijgt, die ons kan toelaten fatsoenlijk te leven. Zoodra ik zijne vrouw ben, zal Ik het modlsteiivak terzijde leggen, of althans nog zeer weinig, mij daarmede bezighouden want zijn verlangen is, dat ik mij dan uitsluitend met het huishouden bezighoude". „Het zal zeker minder voorjdeel zijn zoo te handelen. Maar wat zult gij er tegen in-/ brengen? Ik heb gehoord van een wetsarti kel, dat de vrouw gehoorzaamheid oplegt aan den man. Het zal mij eene aangename taak zijn, beste Lucia, u op den dag van uw huwelijk eene kleine huwelijksgift uit te keereu, doch op voorwaarde, dat uw man toesta, dat gij voor mij en voor mij alleen blijft werken." „Ik zal het hem vragen, mejuffrouw. Ik zal liem van uwe goedheid spreken en lk houd mij overtuigd, dat hij u niets zal wei geren." BEN EN ZESTIGSTE HOOFDSTUK. Terwijl deze woorden gesproken werden, had de modiste haar werk geëindigd, waar aan schier niets behoefde veranderd te wor den. Lucia borg de robe weer in haar koffer tje, na eerst Mary geholpen te hebben bij 't aantrekken van een warmen peignoir van blauw flanel. „Wanneer verlangt gij uw eostuum te heb ben?" „Aanstaanden Donderdag. Dan hebben wij een dansavond bji de vrouw van een vriend mijns vaders." Het zal gereed zijn, mejuffrouw. Mag ik u zelf komen kleeden? Mocht er dan nog iets haperen, dan zal ik in staat zijn dit on middellijk te verhelpen." „Ik dank u en neem uw voorstel met zeer veel ingenomenheid aan. Dit toch zal mij hel genoegen verschaffen u spoedig weer te zien. Overigens zal ik bij madame Augustine ver scheidene costuums bestellen, en haar ver zoeken, dat zij u daarmede belastte. Ik wil nog slechts door u bediend worden." „En ik acht mij gelukkig voor mejuffrouw te kunnen werken," antwoordde Lucia. ,>Waar woont gij, liefste kind?" vroeg dan weer de dochter van den millionair. „Bourbonkaai, no. 9." antwoordde het meisje. „Waar is dat?" „Op het eiland St. Louis." „Goed, ik teeken het nummer op. Hebt gij reeds opgemerkt, dat dit ook uw nummer is uit het gesticht?" „Ja, mejuffrouwEen toeval." „Gaat gij nog ooit naar dat huis om een bezoek te brengen aan personen, die gij daar gekend hebt?" „Vroeger, jaIk moest toen wel, daar ik nog minderjarig was. Heden kom ik er echter niet meer." ..Tot weerzien, Lucia". „Tot weerzien, mejuffrouw. Ontvang nog mijn meest hartelijken dank." De verloofde van Lucien Labroue verliet het hotel der Murillostraat en liet zich naar madame Augustine brengen, waar zij de hartelijkste complimenten over haar werk ontving. Na het vertrek der modiste was Mary weder in dezelfde droefgeestigheid vervallen. Zij naderde den haard en dacht aan Lucia. „Gevonden kindsprak zij. „Zonder va derzonder moeder Verlaten door lien, die haar konden, die haar moesten be minnen!... Droevig bestaan!... En toch is Lucia gelukkig. Zij lijdt niet. zooals ik te te lijden heb. Zij verveelt zich nooit... Zij werkt, hoopt op de toekomst, en bemint". Na eenige oogenblikken stilte hernam zij „Zij bemint!... Het moet dan wel zoet voor het hart zijn te beminnen! Men zegt dat de liefde alle leed vergeten doet, alle lijden!Zij bemint,, en wordt wederkee- rig ook bemind!... Zal ik, ik, die eindeloos rijk ben, ooit weten wat liefde is?" Een boestaanval kwam nogmaals hare wangen met purper kleuren. Zij bracht den zakdoek aan de lippen. Dra bespeurde zij dat deze met bloed be smeurd was. Mary verbleekte. „Bloed!"... stamelde zij. „Er brandt een vuur in mijne borst!'t Is alsof er een gloeiende kool tusschen mijne schouders ligt". Twee dikke tranen liepen hèt meisje over de wangen. Zij stond op nam een lepel van een drank je, dat er voor haar gereed stond, en ging dan weer hare plaats bij den haard inne men. „Wat zou ik ook graag willen beminnen lispelde zij in een zucht. En dan verdiepte zij zich weer in eene melancholische droomerij. 0 De nering, die tot uithangbord droeg: „In het renden-vous der bakkers". Waarin wij Jeanne hebben achtergelaten, droeg terecht dezen naam. Daar toch vereenigden zich geregeld de bakkersknechts, de leerjongens, de draag sters uit de gansche buurt. De meesten kwamen daar zelfs hun diner Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag des avonds nog laat te strijken, verstellen, stop pen enz. Denk er om, moeder Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtréeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nier ontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer bulten, en zorg voor meer gezondheid- gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uit sluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Dui zenden' dankbare vrouwen danken haar ge luk en gezondheid aan dit speciale nierge neesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Te Waalwijk ver krijgbaar bij. Wed. Orie-Dumoulin, Markt a 1.75 per doos. 4 gebruiken. De inrichting bestond uit vier vertrekken De zaal, waar zich het buffet bevond; een kabinet, waar een tiental personen rondom een ronde tafel, door twee gaslampen ver licht konden aanzitten; de groote zaal aan beide zijden yan een lange rei kleine vier kante tafeltjes voorzien, waar de bezoekers hun maal gebruikten, en eindelijk de keu ken, waar de meesteres des buizes, tegen over potten en pannen van blinkend koper en te midden van drie ijverige dienstmeis jes den schepter voerde. Elke wijk van Parijs beeft een of twee dergelijke huizen, die tot vereenigingsplaats strekken voor het dienstdoend personeel der bakkerijen. Br worden daar allerlei gesprekken ge voerd. Men kent daar elkander, en ieder vertelt er aan zijn buurman wat er bij den patroon omgaat. In de i nog half gevulde groote zaal was Jeanne binnengetreden. Een oogenblik stond de! vluchtelinge onbeslist, niet wetend of zij verder zén gaan, toen zij het gelach en het drukke gesprek aan de tafeltjes hoordé. Op den drempel stond zij stil. Bene dienstmeid, die haar voorbijging, zag, dat de, vrouw besluiteloos was en zon der de oorzaak van baar aarzelen te kennen, zeide zij „O, gij kunt binnengaan, madame; er is nog plaats genoeg." „O ja", voegde er eén bakkersknecht van vier k vijf en twintig jaar bij, die nabij den ingang gezeten was, en even als de dienst maagd Jeanne's besluiteloosheid had opge merkt. „Kom, hier is nog plaats aan mijne zijde. Wij behooren hier allen tot het bak- kersgilde, en al hebt gij daarmede ook niets te paaken, dan zijt gij toch even welkom." Jeanne glimlachte en ging aan d'e zijde vand en vriendelijke gast zitten, die wat op schoof om haar meer plaats te geven. „Wat zult gij gebruiken?" vroeg hij, de verschillende gerechten van den dag opnoe mend. e Pierre For tier's weduwe bestelde baai- diner.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1