FIRMA G. VERKADE, Heden Zaterdag 4 uur begint de QROOTE UITVERKOOP Dames- en Kindermantels. Heeren- en Jongeheeren Overjassen. Pelterijen, Ziet Zondag onze Sfatages tl f lÏÏnÏENLAHl). Ingezonden Stukken. van alle Oordeel dan of het noodig is naar Duitseh/and te gaan om Ume Kleeding te koopen. Gemengd Nieuws. MARKT, WAALWIJK. Van Boxtel moet aljes doen. In Dussen, bijeenkomst zouden de uitgetreden leden in Sleeuwijk, in Broek, Dinteloord, Willemstad, enz. enz. Ik weet het niet, maar ik geloof dat ze allemaal onder een deken slapen. De P.N.E.M. geeft van Boxtel hier een voetje en daar een handje. (Tot onze spijt moesten wij, om nog overgezet te kunnen worden, de verga dering verlaten. Verslaggever). De nieuwe legerwet is met 50 tegen 48 stemmen aangenomen. Het contingent wordt nu 19.500 man. De artillerie zal mettertijd versterkt worden. De minister zeide zoo groot mogelijke bezuiniging toe, maar verklaarde dat, hoe groot voorstander hij was van ont wapening, ons land daartoe alleen natuurlijk niet kon overgaan. Bij navraag op het Departement van Koloniën deelde men het Hbl. mede, dat inderdaad overwogen wordt een dollarleening in Amerika te plaatsen. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal binnen korten tijd worden ingediend, maar omtrent het bedrag der leening, den koers van uitgifte en het rentetype is nog niets vastgesteld. In een communiqué van werkge verszijde wordt gemeld, dat bij het grootste aantal leden der R.K. Vereeni- ging van werkgevers in de metaalnij verheid de loonsverlaging door de ar beiders is aanvaard. De Tweede Kamer heeft het amen- dement-Beumer strekkende tot definitieve afschaffing van den stemplicht met 50 tegen 30 stemmen verworpen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Baardwijk, 16 Dec. 1921. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U het volgende in Uw blad op te nemen. Het is mij ter oore gekomen, dat het bericht in Uw blad van verleden Zater dag, betreffende de alhier gehouden vergadering van de R. K. Vakvereêniging hier het misnoegen heeft gewekt van velen. Men schijnt zelfs zoover te gaan, dat men in herbergpraatjes den naam van den vermeenden inzender van dat bericht noemt en daarbij aan diens adres nog lieflijkheden toevoegt, die niet te pas komen. Mijnheer de Redacteur, daar ik zooals U bekend zal zijn de inzen der van bedoeld bericht niet ben, wilde ik dit langs dezen weg ter kennis bren gen van de „vakmenschen", doch ik zou hen tevens in overweging willen geven in 't vervolg niet iemand in 't geniep aan te vallen, vooral niet, wan neer men niet eens weet of men de juiste persoon voor heeft. Met dank voor de plaatsing, DE CORRESPONDENT te Baardwijk. Zooals wij reeds elders deden, beamen we hier, dat onze gewone correspondent niet de inzender van 't bericht is. Hij zal verder goed doen, zich aan klets praatjes niet te storen. De heeren moeten niet zoo gauw misnoegd zijn. Red. I pagandavergaderiag vaa de R.K. Wetkl. Ver. bracht f 16.08 op. Verslag van de Propaganda-ver- gadering der R.K. Werkliedenvereen. in het Bondsgebouw alhier. Deze vergadering was zeer druk be zocht en werd door den Voorzitter met den Christelijken groet geopend, waarna het welkom van de leden, doch in zonderheid aan den spreker, den heer Roestenberg uit Kaatsheuvel, werd toegeroepen. Deze verkreeg als- nu gelegenheid tot bet uitspreken zijner propagandarede, duidelijk daarin aantoonende de groote voordeelen, die de leden aan de organisatie te danken hebben, zoowel op geestelijk als maat schappelijk gebied als daar zijn hoogere loonen, meer medezeggingschap in de wetgeving, alsmede in het bedrijfsleven Nu het gevaar voor revolutie niet meer zoo dreigt, wil men veel van datgene wat verworven was, weder terug nemen. Toen men de revolutie vreesde, ja toen zou het Paaschmanifest worden uitgewerkt en nu nu is men reeds, bijna algemeen, begonnen met loonsverlaging. Hoevelen hebben aan de- organisatie den rug toegekeerd daardoor ver zwakten zij deze en wat is het gevolg Dit, dat de Patroons, daardoor de macht tot loonsverlaging in de hand wordt gewerkt. Zou het niet zoo zijn, dat, indien er geen organisatie was, velen lang, veel langer op den huidigen toe stand van werkeloosheid, zouden hebben gespeculeerd. Gaat de loonsverlaging We zien die arbeidersbeweging zich splitsenwe spreken er niet over of dit goed of kwaad is, maar toch dienen we ons standpunt te bepalen ten op zichte van de plaats, die wij in de arbeidersbeweging innemen. In de naam Chr. arbeidersbeweging ligt reeds op gesloten dat er ook een niet Christelijke arbeidersbeweging is, dus een, waaraan een andere grondslag ligt dan aan de onze. Wanneer wij in die groote arbeidersbeweging een ander, een af zonderlijk standpunt innemen, dan zijn ook hierin nieuwe gezichtspunten. Het arbeidersvraagstuk verheugt zich in de belangstelling van alle kringen, is zelfs een voorwerp van ernstige studie. Geen kring, die niet op de een of andere wijze in aanraking komt met de arbeidersbeweging of sociale vraag stukken. Nu belangstelling bij hen, die vroeger vijanden van de arbeidersbe weging waren nu vragen die juist aan het Hoofdbestuurhelp ons om een afdeeling van den Chr. Werkm. Bond op te richten. Geen enkele kring kan zich van de beweging losmaken. Be moeit men zich niet met de beweging, deze gaat zich dan bemoeien met ons. Meer dan ooit worden we geroepen principieel te zijn, te zeggen wat ons scheidt van de niet Christelijke arbeiders beweging. De beweging is er niet meer een van plaatselijken, zelfs niet van <iationalen aard, neen, zij is internationaal. Zie den achturigen werkdag. Men noemt min. Aalberse, de schuldige, indien er sprake 20966 i RAAMSDONKSVEER. Naar ons medegedeeld werd houdt de afd. van den R.K, Bond van Bouwvakarbeiders a.s. Zondag in hef Bondsgebouw een vergadering, waar o.m. het punt Nieuwe Werkeloosheidsregeling ter sprake komt. Op de vergadering van de propa gandisten van den R.K. Vrouwenbond werd medegedeeld dat deze afd. 300 leden telt. Besloten werd de propagan da nog eens flink ter'haod te nemen, teneinde dit getal nog^aanmerkelijk uit gebreid te krijgen. Tot secretaris van den R K. Bond van Bouwvakarbeiders werd gekozen dhr. J, Broeders Pzn. De R. K. Tooneelvereeniging »Kunst na Arbeid* besloot het drama «Triomf des Kruises* in studie te nemen, teneinde de opvoering daarvan einde Januari of begin Februari fe doen plaats hebben. Zondag hoopt de ZeerEerw. Heer Ds, D. J. v. d. Graaff des morgens op 't Veer en des n.m. op 't Dorp voor zijn Gemeente op te treden. De collecte ten behoeve van de Metaalbewerkers, gebonden op de pro- in de Metaalbewerking door, dan zal ook uw loon dalen. Gevoelt ge niet daarom de groote noodzakelijkheid van eenheid, groote eenheid. De arbeiders en vooral de jongeren onder hen, worden door sport en bioscoop uit de organisatie getrokken. Daarom, ook de jeugd dient georganiseerd. Indien dat niet gebeurt, krijgen we ,den ouden toestand terug. Laten de arbeiders toch in hun stands organisatie leeren, wat ze te doen hebben in het belang van Kerk en Maatschappij en Staat. Door de organi satie hebben we een Regeering gekregen, die open oog en hart heeft voor de gemeenschap, ja een regeering, die ons steeds beschermde voor de revolutie, die ook nog beoogt den ondergang van den Godsdienst. Steunen,we onze medebroeders en werken we samen in het het belang van Kerk en Maat schappij. Door den Voorzitter werd spreker hartelijk bedankt, waarna de Eerw. Adviseur nog een enkel woord sprak en deze vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Verslag van de vergadering van den Chr. Werkmansbond, waar als spreker optrad, de heer Broen uit Enschedé. Op gebruikelijke wijze deze ver gadering geopend hebbende, gaf de Voorzitter het woord aan den heer Broen, die als onderwerp had „Nieuwe ideën". Het is niet mijn bedoeling over iets nieuws te spreken. Ik bedoel met nieuwe ideën, dit, dat de arbeidersbe weging een geheel ander aanzien heeft gekregen in de laatste jaren ideën kwamen, die voor ons betrekkelijk nieuw waren, hoewel te dezen opzichte geldt„Er is niets nieuws onder de zon". Wij, juist als Chr. arbeiders kunnen en mogen niet onverschillig zijn tegen over die nieuwe ideën. De arbeiders beweging in zijn geheel mag zich de laatste jaren verheugen in1 een belang stelling, die haar wederga in de ge schiedenis niet vindt. mocht zijn van schuldig, en betrekkelijk is het waar dat min. Aalberse den acht urigen werkdag invoerde, doch vergete men niet, dat de Volkerenbond zich niet alleen met de bewapeningsvraagstukken had of heeft bezig te houdeneen afdeeling is in het bizonder belast met het vraagstuk van de arbeidersbeweging Alzoo dus een internationaal karakter 44 aangesloten Staten zullen die beslui ten uitvoeren, en een der besluiten is de 48-urige werkweek in fabrieken en werkplaatsen. Zelfs een betreffende deze werkweek vijandige regeering zou dat besluit met Jan. '22 ten uitvoer moeten brengen. Ook dat is iets nieuws. Wie had dit eenige jaren terug kunnen denken. Min A. ging wel wat verder hij behield den Vrijen Zaterdagmiddag, dus de 45-urige week. Ook indehooge staatscollege's wordt gewerkt voor dien werktijd, benevens de regeling van de verhouding tusschen werkgever en werk nemer. Die verhouding wordt anders, dan ze ooit geweest is. Prof. Diepen horst zei eensDe ziel van de vrouw is ontwaakt, er bestaat geen macht ter wereld die haar ,kan terugdringen tot de positie van weleer. Wij kunnen die uit drukking ook toepassen op de geheèle arbeidersbeweging. Ook hierin geen genoegen meer in de vroegere positie. Geen macht die dat kan veranderen. Daar is ontwaking gekomen en een gevolg daarvan de algemeene belang- ste ling. En onwillekeurig vraagt men wat was de positie, hoe is ze nu, en wat zal ze worden Wat ze was De macht beruste bij het doode kapitaal, met de levende krachten werd geen rekening gehouden. Men eischt nu ter dege medezeggingschap in het bedrijfs leven, die oppermacht van het doode kapitaal erkent men niet meer. Het levende kapitaal moet ook geteld worden. Wordt die richting in goede banen geleid, dan nemen wij een zuiver Chr. stand punt in. Men vergeet dan niet dat een mensch niet beschouwd mag worden als een machine of verlengstuk daarvan, doch de arbeider ook een mensch is, een ziel heeft. Vroeger was de mensch vaak niet meer dan een nummer of letter. Rechtspositie voor den arbeider was er niet. Hoe zal die arbeidersbeweging zich ve rder ontwikkelen In welke richting za' men die leiden Weer zien we split sing. De eene wil een beweging zeer machtig, oppermachtig de andere staat daar lijnrecht tegenoverbij deze gaat het niet om de macht, maar om het recht van den mensch, ook het recht van God. Dit is de scheidingslijn en merkwaardig, dat het hinken op twee gedachten meer en meer verdwijnt. Vroeger vaak lid van een Christel, en ook van een niet-Chr. Vereeniging, thans zijn onze mannen slechts bij uit zondering ook nog lid van een niet- Christel. Vakvereeniging. Dit is het goede, ook op het terrein van den arbeid deden onze mannen een beslissende keuze. Een der voormannen van de S.D.A.P., dhr. v. d. Tempel, zei duidelijk;waarom het gaat in de niet-Chr. arbeidersbewe ging Er is in de arbeiders een nieuwe geest gevaren, begeerte heeft hen aan geraakt de onrust en ontevredenheid wakkeren voortdurend aan het conflict is algemeenhet teekent zich affcals strijd tusschen machten. Om macht en stelsel gaat het bij hen". Maar moet.het zoo, dat voor onze arbeiders nooit licht in de toekomstwat voor den een macht is, is voor den ander de ondergang. Dan niet de macht van het kapitaal, doch van de massa, alzoo alleen ver plaatsing. Spreker haalde nu de leuze van de S.D A.P. aan, de leuze van socialisatie. Die leuze kan evenwel de massa niet voldoende begeesteren, het socialisatie- rapport is daartoe te vaag. Wij staan er geheel en ai onverschillig tegenover. Of een suikerfabriek particulier of Staats bezit is, dat raakt ons Chr. beginselen niet. De communisten gaan nog verder dan de S.D.A.P., doch wat wij in Rusland zien. nu dat is voor ons een baken in zee de arbeidersklasse wordt daar als proefkonijn gebruikt. De idee socialisatie en vernietiging stuit ons tegen de borst. Afbreken is gemakkelijk doch dat men opbouwend werk levere. Het gaat bij de niet-Chr, om de macht men tracht de massa te begeesteren en toch juist in die kringen ziet men een inzinking en ontbinding, steeds door vretende. Vroeger gingen zij op voor 8 u. werkdag, algemeen stemrecht, vrouwenkiesrecht. Men beloofde er de massa gouden bergen van En alles is gekomen, doch de nieuwe lichtmaat- schappij kwam niet. Een zekere teleur stelling onder hen, het bracht niet wat zij verwacht hadden, n.l. de macht. En ik geloof vast. werd de idee van socia- lisatie^werkelijkheid, ook dan zou er bij hen groote teleurstelling zijnbij hen 't grootst. Zei Wibaut zelfs niet, dat dë socialisatie den arbeider geen hemel op aarde brengen zouintegendeel dat zij niet minder hard zouden moeten werken, nog intensiever. In hun gelederen willen zij het arbeidersvraagstuk niet bezien in het licht van de H. Schrift. Voor ons gaat het niet om de macht, doch om het recht, ook het recht van God. Zal het nu verder gaan met of zonder God Voor ons niet twijfel achtig wat van beneden komt, verdort, wat van boven komt, bloeit op tot een rijk leven. Neen wij prediken geen stille berusting, doch God stelde in werkgevers en werknemersen nu zeggen we, dat samenwerking tusschen die beiden gebeidende eisch is. Wij eischen dat het kapitaal niet alles is, maar dat de levende arbeidskrachten ook geteld wordenwij komen op ook voor het recht van den arbeider, als liggende in de lijn van de Chr. be ginselen. Evenwel wij houden er rekening mede, dat God rijken en armen schiep neen het arbeidersvraagstuk is niet alleen een^broodvraagstuk. Jezus leerde ook. dat de mensch bij brood alleen niet leven zal,,maar bij alle woord, dat den mond^Gods uitgaat. Den spreker werd hierna een wel verdiende dank gebracht voor zijn bezielend woord. Aan het strand te Oostvoorne is bij het zoeken naar kolen verdronken een zoon van de wed. P. Zijn lijk is op een der zandplaten nabij het strand ge vonden. Vermoedelijk is de jongen door het opkomen van een dikken mist op dr^fzand terecht gekomen en bij het opkomen van het water verdronken. Volgens een telegram uit Washing- ton zijn voor zoover men weet zeven personen om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk bij Melbourne, in Ar kansas, dat veroorzaakt is door een aardverschuiving. Uit Mexico City wordt gemeld, dat de Popecatepet! weer in actie is. Er had een hevige uitbarsting plaats. Rook- en aschwolken werden tot op 2500 voet boven den top geslingerd. De vlieger Suntit maaktjmelding van een hevig gerommel en zegt, dat een groote lava-stroom uit den;krater vloeit. Gedurende de laatste weken openbaart zich in Londen een nieuwe griep-epidemie. Het getal der gevallen De Katholieke Illustratie bevat deze week het volgende PLATENKonden en Dublin, 12 foto's. Arm Tirol, 3 foto's. De Prins van Wales in Britsch-Indië luisterijk ontvangen. 3 fo to's. Het „fort Chabrol" te Sprundel, 3 foto's. De heer Stoot. Een zonderling gewas, 2 foto's. Frankrijk's sehoone Zui den, 8 foto's. Iemand die geen belasting- wou betalen. 2 foto's. Brand in de „Oude vette hen". Uitwisselen van gevangenen tusschen Hongarije en Rusland, 2 foto's. Een hevige brand. Overeenstemming tus schen Ierland en Engeland. Drijfijs op den Rijn. Twee eigenaardige begraaf plaatsen. Politieke vrouwen. Twee zoekplaatjes. Geachte Redactie, Van bevriende zijde werd ons „De Echo van het Zuiden" van Zaterdag 10 December, Tweede Blad, toegezonden. Daarin komt voor een bericht uit Baardwijk, betreffende eene vergadering welke op Donderdag 8 De cember aldaar gehouden werd met de uit getreden leden van den Ned. R. K. Lederbe- werkersbond. Daar wij op deze bijeenkomst tegenwoordig zijn geweest, meenen wij eenigszins te kunnen beoordeelen of het be doelde ^bericht al dan niet juist is. Ter wille van de waarheid willen wij U dan wel mededeelen dat Uw correspondent indien hij op die vergadering tegenwoor dig is geweest niet- veel onderscheidings vermogen bezit. Indien hij er niet tegen woordig was, en dus enkel iets weet wan „hooren zeggen", hij zeer lichtvaardig schrijft en daardoor oorzaak zou kunnen worden, dat mede Uw geacht blad in dis- crediet kwam. Ter rectificatie dan. 't volgende: Op Don derdag 8 December werd in Baardwijk eene vergadering gehouden van uitgetreden leden von den Lederbewerkersbond met het Hoofdbestuur van dien Vakbond. Op deze kunne bezwaren te berde brengen, welke voor hen aanleiding geweest waren om als lid der Vakorganisatie te bedanken. Het Hoofdbestuur zou dan trachten deze „argu menten" te weerleggen, om daardoor deze arbeiders te overtuigen van het onredelijke van hunne handelwijze. In tegenstelling van wat Uw berichtgever zegt, kan dienen dat in de vergadering een zeer kalme stemming heerschte en het dus geheel bezijden de waarheid is, dat de Eerw. Adviseur alle moeite had, de heeren te kal- meeren. De harde noten, welke volgens Uw be richtgever, vooral de Bondsvoorzitter en Bondspenningmeester te kraken kregen, wa ren niets anders dan enkele persoonlijkhe den en vermeende grieven van jaren terug, welke alle door den Bondsvoorzitter zonder veel moeite en afdoende werden weerlegd. Zeer terecht weid door den Geestelijken Adviseur de opmerking gemaakt, dat geen enkele ernstige grief tegen het lidmaatschap van genoemde organisatie was naar voren gebracht, waarom Zijn Eerw. dan ook ver wachtte, dat de uitg. tredenen van de dwa lingen huns weegs zouden terugkeeren, door weer spoedig lid der Vakorganisatie te wor den. Of deze bijeenkomst succes heeft gehad, zal de toekomst moeten leeren. Geachte Redactie, U zult het met ons eens zijn, dat deze lezing die alleszins de juis te is toch een anderen kijk geeft op de situatie. Afbreken ook wat na jarenlangen ar beid is opgebouwd is gemakkelijk en wij mogen niet. veronderstellen dat Uw bericht gever zulks bedoeld heeft, al heeft het er dan ook allen schijn van. Opbouwen in den geest onzer Christe lijke beginselen dat hebben we noodig. Dat moet vooral mede de taak zijn van iemand die zich geroepen gevoelt, gehouden besprekingen wereldkundig te maken. Wanneer dit goed begrepen wordt, dan zullen in de toekomst dergelijke berichtjes er anders uitzien en vooral niet strijdig zijn met de waarheid. Met dank voor de plaatsing. H. EIJKEMANS, Secretaris Bossche Dioc. Wer lel. Bond. J. KOLKMAN, Districts-wijgestelde Kring Langstraat. Wij nemen natuurlijk met genoegen bo venstaande rectificatie van het bericht, dat niet van onzen gewonen correspondent was, op, in 't vertrouwen dat bovenstaand een juist beeld geeft van 't verhandelde op bo venstaande vergadering. RED.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6